Jump to content
Mesmer

Μαθηματικό φλερτ

Recommended Posts

Keuthonymos

Όπου ν -> ∞ ;;

(Το έχουμε σπαμάρει εντελώς το topic! Κοντεύει να γίνει τώρα "Charlie and the chocolate factory"... Ένας Depp μας λείπει μόνο!)

Για να είμαστε πιο σωστοί ν -> +∞

Καραspam!!!!!!

Lady Nina

Για να είμαστε πιο σωστοί ν -> +∞

Καραspam!!!!!!

Σωστός!!

Αλλά... poster_spam.gif whistling.gif laugh.gif

Stanley

Σύμφωνα λοιπόν και με τα μαθηματικά : (σοκολάτα)ν graduated.gif

Όπου ν -> ∞ ;;

(Το έχουμε σπαμάρει εντελώς το topic! Κοντεύει να γίνει τώρα "Charlie and the chocolate factory"... Ένας Depp μας λείπει μόνο!)

Ledger σας κάνει;tease.gif

Lady Nina

Σύμφωνα λοιπόν και με τα μαθηματικά : (σοκολάτα)ν graduated.gif

Όπου ν -> ∞ ;;

Ledger σας κάνει;tease.gif

Αν μπορείς να τον αναστήσεις... Εννοείται!! bleh.gif

Vikar

Τί γλυκιά ιστοριούλα!... (Ακούγεται λίγο γκέι αυτό, το ξέρω, αλλα απ' ότι θυμάμαι η ελευθεροστομία εδωμέσα αποφεύγεται, οπότε τί να κάνω...) Πολύ μ' άρεσε, καί ως μαθηματικό, καί ως πού και πού γράφτη (κατα το ράφτης).

Τεχνικά, πάνω σ' αυτά που αναφέρει και ο έμ μάν, θα μπορούσες ίσως να λύσεις το ζήτημα με τα μανταλάκια προς το τέλος, ή στό τέλος (όταν το διάβαζα περίμενα να της δωρίσει κάποτε τα χρώματα που «της λείπαν» ας πούμε), ενώ η τελική ατάκα, που πάει όντως να σε πετάξει έξω (επειδή είναι η μακράν υπαινικτικότερη ατάκα σε όλο το κείμενο), θά 'λεγα οτι λειτουργεί τελικά ακριβώς επειδή είναι τελευταία: ο ρυθμός θα πάψει έτσι κι' αλλιώς, λειτουργεί κάπως σά ραλεντάντο ας πούμε --άσε που στηρίζει και το οτι ο Άρης ήταν όντως σε θέση (αρκετά έξυπνος ξερωγώ) να σκαρώσει το φλέρτ αυτό σε τόσο λίγο χρόνο όσο το έκανε.

Ά, και προσωπικά, το λογοπαίγνιο στην εξίσωση με το σύμβολο ♂ δέν τό 'πιασα γιατι δέν ήξερα οτι πρόκειται για το σύμβολο του Άρη, αλλα λειτουργεί έτσι κι' αλλιώς, και μάλιστα πιό υπαινικτικά, ως σύμβολο γενικότερα του αρσενικού φύλου. Θα μπορούσε δηλαδή το όνομα του χαρακτήρα να είναι οποιοδήποτε. Μάλιστα, στην περίπτωση αυτή θα είχε απο μιά άποψη παραπάνω νόημα και η εξίσωση: το ♂ θα ήταν πειστικότερο ώς μεταβλητή (για το «άντρας», αλλα ποιός άντρας; οι ποσοδείκτες δέν μας λέν), ενώ τώρα το πάει προς σταθερά (για το «Άρης», για το συγκεκριμένο χαρακτήρα δηλαδή).

Παρεμπιπτόντως, τη φόρμουλα τη βρίσκω λίγο τραβηγμένα διατυπωμένη (η προϋπόθεση της συνεπαγωγής είναι ουσιαστικά ένας ορισμός της συνάρτησης f που λειτουργεί ως αχρείαστος μεσάζοντας, είναι λίγο ανοικονόμητο και άκομψο αυτό μαθηματικά), αλλα βοηθάει θά 'λεγα την αληθοφάνεια της ιστορίας: ο Άρης δέν ξέρει μαθηματικά, μήν περιμένεις λοιπόν να γράφει σάν επαγγελματίας!... Παρόλ' αυτά, για χάρη πάλι του ρυθμού ανάγνωσης, δέν θα έβλαπτε να απλοποιούσες την εξίσωση τη φόρμουλα σε

∀ν ∃!x (Ανxα + ♂ = -e) ,

ή ακόμη, πιό «σωστά» (και ξέρω οτι ήδη έχω γίνει σπαστικός, συγνώμη),

∀Α,ν,α ∃!x (Ανxα + ♂ = -e) .

Νομίζω οτι και μόνο που χώνεις αληθινά μαθηματικά σε ένα διήγημα είναι αρκετά απαιτητικό, δέν χρειάζεται να το κάνεις ακόμη απαιτητικότερο!...

Τέ'ς πά', ψιλά γράμματα είν' αυτά. Νά 'σαι καλά, πολύ τη 'φχαριστήθηκα την ιστορία.

Edited by Vikar

Mesmer

Σ' ευχαριστώ για το σχόλιο, Βασίλη. Χαίρομαι που σου άρεσε! laugh.gif

όταν το διάβαζα περίμενα να της δωρίσει κάποτε τα χρώματα που «της λείπαν» ας πούμε

Πολύ ωραία ιδέα... κρίμα που λείπει από το κείμενο.

η τελική ατάκα [...] λειτουργεί κάπως σά ραλεντάντο ας πούμε

Εχμμ... ευχαριστώ... μάλλον... δεν έχω ιδέα τι είναι το ραλεντάντο :p

Για το σύμβολο του Άρη, απλά ήθελα να συγκεκριμενοποιήσω το όνομα. Φαντάστηκα ότι η αλχημική του ερμηνεία δεν θα ήταν γνωστή σε όλους γι' αυτό και το έβαλα στο σκονάκι (συμβολίζει την ασπίδα του Άρη και το δόρυ του, ενώ το αντίστοιχο για το θηλυκό φύλο, που είναι το σύμβολο του πλανήτη Αφροδίτη, συμβολίζει την θεά Αφροδίτη που κοιτάζει την ομορφιά της σ' έναν στρόγγυλο καθρέφτη)

Το θέμα του προβλήματος που αναφέρεις (ουσιαστικά δεν είναι μαθηματικό πρόβλημα, αλλά μαθηματικοφανές σκάρφισμα), ήξερα ότι μπορούσε να γραφτεί πιο απλά, αλλά επειδή ήθελα να το φανεί ότι ζητείται ένα όνομα έβαλα την συνάρτηση με το «Αννν....να», το οποίο προέρχεται από αυτό που είχε πει η Άνα για το σωστό ν=1 κι όχι ν=2.

Νά 'σαι καλά, πολύ τη 'φχαριστήθηκα την ιστορία.

Και πάλι ευχαριστώ!

Edited by Mesmer

Vikar

Ναί, σόρι: ραλεντάντο (rallentando) είναι μουσικός όρος, και σημαίνει σταδιακή επιβράδυνση (νά και στην αγγλική Γουικιπίντια). Είναι αρκετά συνηθισμένο στο τέλος ενός κομματιού να πέφτει η ταχύτητα (απο κλασικούς μέχρι και μεταλάδες), και το τέλος σου εγώ το πήρα έτσι.

Όσο για τα σύμβολα των φύλων (νά 'ναι και πάλι καλά η καλή μας Γουικιπίντια), τώρα πλέον ξέρω κι' εγώ!...

xtapodimimos

Είναι e^(ix) = cos (x) + i*sin(x). ΓΙ αυτο εχουμε e^(iπ) = cos(π) + i*sin(π) = -1 + 0 = -1

επισης αυτο που γραφεις, «Αυτό είναι ένα ασυμβίβαστο ενδεχόμενο», ειναι τελειως λαθος, πρεπει να το αλλαξεις με κατι αλλο. Δεν υπάρχει ασυμβιβαστο ενδεχομενο μονο του, ενα ενδεχομενο ειναι ασυμβιβαστο ως προς ενα αλλο. Πχ το να ερθει σε ενα ριξιμο ζαριου ζυγός και να ερθει αρτιος ειναι 2 ασυμβιβαστα ενδεχομενα, ή να ερθει μονός αριθμός και αριθμός >5, παλι ασυμβιβαστα ενδεχόμενα. αν σκεφτοσουν κατι σαν πχ να ερθει σε ενα ριξιμο ζαριου ο αριθμος 8, αυτο δεν λεγεται ασυμβιβαστο ενδεχομενο αλλα αδυνατο.

Φιλικά παντα οι παρατηρησεις

Mesmer

Ωπ, από πού το ξέθαψες αυτό... :p

Λάζαρε, γνωρίζω πολύ καλά και την εξίσωση του Όιλερ και τη θεωρία συνόλων. Ασυμβίβαστα ενδεχόμενα είναι δύο ενδεχόμενα που δεν μπορούν να συμβαίνουν ταυτόχρονα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, το να βγει η Άνα για καφέ ΚΑΙ το να βγει ο Άρης για καφέ ΜΑΖΙ της, είναι δύο ασυμβίβαστα ενδεχόμενα, από την πλευρά της Άνας πάντα.

Πολλοί τρελοί επιστήμονες μαζευτήκαμε εδώ. :lol:

xtapodimimos

χαχαχα ναι. Α ωραια ετσι οπως το εθεσες ως 2 ενδεχομενα ειναι μια χαρα. αυτο ειναι απο μιγαδικη αναλυση, η βασικη ιδιοτητα του e με εκθετη φανταστικο αριθμό.:D

jjohn

ωραία η ιστορία και η τελευταία ατάκα είναι απλά γαμ*τη

επείδη μου αρέσουν και μένα τα μαθηματικούλια αρκετά ,το διασκέδασα[παίζει πολύ με πιθανότητες βέβαια , έπρεπε να χώσεις και κάνα τριπλό ολοκλήρωμα ! :p(oh well γι αυτό υπάρχει και το sequel :) )]

μεγάλος μάγκας ο Άρης,,

έμαθα και κάτι για μιγαδική ανάλυση που θα κάνω του χρόνου ! :)

Edited by joidv

Mesmer

Σ' ευχαριστώ για το σχόλιο, Γιάννη. Χάρηκα που σου άρεσε.

Τα τριπλά ολοκληρώματα θα έπεφταν λίγο βαριά γι' αυτήν την ιστορία. Άσε που ο Άρης θα πελάγωνε τελείως... :p

Destiny

Χμμμ όμορφη ιστορία και προσωπικά το βρέξιμο της μπουγάδας μου άρεσε ιδιαίτερα! Είχε πολύ πλάκα και έκανε τον πρωταγωνιστή να φαίνεται πιο φυσικός και ανθρώπινος! Χμ λύσε μου μια απορία "«Αν ήταν πανεύκολο γιατί σου πήρε πέντε μήνες να το λύσεις;»" ο Άρης της το λέει μεταφορικά αυτό για τους πέντε μήνες; Γιατί πραγματικά με έχει μπερδέψει πολύ αυτό το σημείο!hmm.giflaugh.gif

Η συχνή χρήση του ονόματος της Άνας κουράζει λίγο, στην θέση σου θα προσπαθούσα να βρω περισσότερες λέξεις-υποκατάστατα!

Πολύ καλή προσπάθεια, χωρίς να βαραίνει συναισθηματικά τον αναγνώστη! Μπράβο! :)

Mesmer

Σ' ευχαριστώ για το σχόλιο και τα καλά λόγια, Ντέστινι! :)

Αυτό για τους πέντε μήνες το έχω αναφέρει και σε κάποιο άλλο σχόλιό μου, νομίζω. Σημαίνει ότι το πρόβλημα ήταν συνεχώς παρόν, αλλά η Άνα το κατάλαβε μόνο όταν ο Άρης χρησιμοποίησε τα σωστά «σύμβολα», επειδή μέχρι τότε τον είχε λιγάκι γραμμένο.

Mesmer

Ξεθάβω αυτήν την παλιά ιστορία για να κοκορευτώ λιγάκι :p

καθώς δημοσιεύτηκε στο Λογοτεχνικό Μπιστρό της Στέλλας.

Βαγγέλης

Χάχα. Ωραία ιστορία. Κάνε και μια συνέχεια που θα γίνεται η Lyapunov ανάλυση, για να δουμε και τη σταθερότητα της σχέσης. wink.gif