Jump to content
Mesmer

Μαθηματικό φλερτ

Recommended Posts

DinMacXanthi

Χρήσιμο το σχόλιο. Κοινώς, στην ιστορία εκεί που λες \που θέλετε είναι μηδέν\ βάλε ένα "πρακτικά" μεταξύ του είναι και του μηδέν. (και λίγο παρακάτω; )

edit: αυτά τα εμοτικονς..

Edited by DinMacXanthi

Mesmer

Ευχαριστώ για το σχόλιο, Ηρακλή, και που τιμάς τις ιστορίες μου laugh.gif

Αλλά έκανες ένα λάθος στην αρχή...

Αν αφήσετε μια μπάλα να κυλήσει από την κορυφή ενός ψηλού κώνου, η πιθανότητα να καταλήξει εκεί που θέλετε είναι μηδέν. Κι αυτό επειδή υπάρχουν άπειρες διαδρομές που μπορεί να ακολουθήσει. Ενώ υπάρχει η δυνατότητα η μπάλα να φτάσει τελικά στο επιθυμητό σημείο, η πιθανότητα να συμβεί αυτό εξακολουθεί να είναι μηδέν"

Η πιθανότητα δεν είναι μηδέν αλλά είναι τόσο εξωφρενικά μικρή που μάλλον θα λέγαμε ότι τείνει στο μηδέν... δλδ Ρ=1/Ν (όπου Ν ο αριθμός των "δυνατών" τοποθεσιών που μπορεί να βρεθεί η μπάλα)

Το Ν δεν τείνει στο άπειρο. Το Ν είναι ίσο με το άπειρο. Ο υπολογισμός της πιθανότητας είναι ορθότατος. (Έτσι όπως το λες είναι σαν να υπολογίζουμε από την αρχή το όριο της πιθανότητας, δηλαδή limP<=>lim(1/N), αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση ο Ν δεν είναι μεταβλητή, είναι σταθερότατη σταθερά)

Ορίστε και τα αρχεία που ζήτησες σε Word. Πρόβλημα.docΣκονάκι.doc

Συγγνώμη για τα εμβόλιμα μαθηματικά. Το 'χουμε εμείς οι τρελοί επιστήμονες (που λέει κι η Κέλλυ smile.gif )

Edited by Mesmer

Herc34es

Το Ν δεν τείνει στο άπειρο. Το Ν είναι ίσο με το άπειρο. Ο υπολογισμός της πιθανότητας είναι ορθότατος. (Έτσι όπως το λες είναι σαν να υπολογίζουμε από την αρχή το όριο της πιθανότητας, δηλαδή limP<=>lim(1/N), αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση ο Ν δεν είναι μεταβλητή, είναι σταθερότατη σταθερά)

Ορίστε και τα αρχεία που ζήτησες σε Word. Πρόβλημα.docΣκονάκι.doc

Συγγνώμη για τα εμβόλιμα μαθηματικά. Το 'χουμε εμείς οι τρελοί επιστήμονες (που λέει κι η Κέλλυ smile.gif )

To N ξεκινά από το 1 και ανεβαίνει ανάλογα με το πόσους χώρους είναι δυνατό να πέσει η μπάλα! ΠΧ σε ένα δωμάτιο 1 τετραγωνικού οι θέσεις είναι πολύ λιγότερες σε σχέση με ένα δωμάτιο 1000 τετραγωνικών μέτρων. Το άπειρο δεν είναι αριθμός αλλά μια έννοια για να εξηγήσει ότι οι αριθμοί πάντα μεγαλώνουν.

Ποτέ δεν γίνεται πράξη (αφαίρεση, πρόσθεση, πολλαπλασιασμός, διαίρεση) με το άπειρο.

Το Ν είναι σταθερά δεν είπα κατι άλλο :D, απλά εξηγούσα τι τιμές πέρνει το Ν. Σε όλα τα σημεία που ενδέχεται να πέσει η μπάλα η πιθανότητα είναι ίδια 1/Ν. Τα σημεία δεν είναι άπειρα αλλά τόόόόόσο πολλά που μέχρι να τα μετρήσουμε θα έχουμε πεθάνει! :chinese:

Ευχαριστώ που τα ανέβασες!! Κόλλησα στο σύμβολο του Άρη! Το πέρασα για το σύμβολο του αρσενικού και έβγαλα λεξάριθμο...άστα όταν είδα την λύση κατάλαβα που πήγαινε το σχόλιο περι αστρονομικού συμβόλου!!:dazzled:...

Κάτι άσχετο μπορώ να ανεβάσω ιστορία στα αγγλικά? (το είχα διαβάσει στους κανόνες αλλά δεν θυμάμαι)

DinMacXanthi

Φυσικά και μπορείς! Είναι λογικό να δέχονται λιγότερα σχόλια από τις ελληνικές βέβαια, καθαρά λόγω αριθμών.

Shoot coffee-reading.gif

Mesmer

To N ξεκινά από το 1 και ανεβαίνει ανάλογα με το πόσους χώρους είναι δυνατό να πέσει η μπάλα! ΠΧ σε ένα δωμάτιο 1 τετραγωνικού οι θέσεις είναι πολύ λιγότερες σε σχέση με ένα δωμάτιο 1000 τετραγωνικών μέτρων. Το άπειρο δεν είναι αριθμός αλλά μια έννοια για να εξηγήσει ότι οι αριθμοί πάντα μεγαλώνουν.

Κατάλαβα τι θέλεις να πεις. Καθαρά θεωρητικά ένα δωμάτιο 1 τετραγωνικού έχει τόσα ακριβώς σημεία (θέσεις) όσα και ένα δωμάτιο 1.000 τετραγωνικών, άπειρα, όπως και ο κύκλος στη βάση ενός κώνου. Πρακτικά, είναι μια τελείως διαφορετικά ιστορία, κι εκεί κολλάει το σχόλιό σου. Γι' αυτό και λένε ότι εφαρμοσμένοι φυσικομαθηματικοί μισούν τους απειρισμούς, επειδή δεν υφίστανται. Μια πολύ ωραία ιστορία που καταπιάνεται με αυτό το θέμα είναι το Πάσχα του mman.

Μάλλον, η άποψή μου για το άπειρο είναι πιο φιλοσοφική, κάτι σαν το αντίθετο του μηδενός.

Stanley

Άγγελε,ακόμα και σε άπειρα σύνολα μπορούμε να κάνουμε σύγκριση. Για παράδειγμα, οι αριθμοί ανάμεσα στο 1 και το 2 είναι άπειροι,αλλά είναι ... λιγότεροι από τους άπειρους ρητούς,π.χ.dazzled.gif

Δυστυχώς γράφω σε λίγο και δεν μπορώ να επεκταθώ όσο θα ήθελα. Αλήθεια,εσύ τι σχέση έχεις με τα μαθηματικά;Επαγγελματική ή απλά σου αρέσουν;

Mesmer

Χρήστο, γνωρίζω για την σύγκριση ανάμεσα στα απειροσύνολα.

Για παράδειγμα το απειροσύνολο Άλεφ 0, είναι το μικρότερο απειροσύνολο, το οποίο φέρει και το παρακάτω σύμβολο.

150px-Aleph0.svg.png

Είναι το απειροσύνολο των φυσικών αριθμών {1,2,3....}. Όσα απειροσύνολα έχουν αντιστοιχία ψηφίων ένα προς ένα με το απειροσύνολο αυτό, θεωρούνται ίσα. Για παράδειγμα μπορούμε να αντιστοιχήσουμε κάθε ζυγό αριθμό με έναν φυσικό αριθμό, δηλαδή 2=1*2, 4=2*2, 6=2*3 κ.ο.κ. Αυτό σημαίνει πως οι ζυγοί αριθμοί είναι ίσοι με τους φυσικούς, όσο κι αν αυτό φαίνεται παράξενο. Δεν μπορεί να γίνει, όμως, το ίδιο με τους πραγματικούς αριθμούς, οι οποίο ανήκουν σε άλλο Άλεφ-απειροσύνολο (δεν θυμάμαι τον αριθμό του).

Τα μαθηματικά, απλά μου αρέσουν, πολύ. Κι έχω διαβάσει αρκετά περί αυτών. Όσο περισσότερο μπορώ. Χαίρομαι να βρίσκω συνοδοιπόρους :)

Την έχουμε κάνει την ιστορία Μαθηματικό φόρουμ tongue.gif

Lady Nina

Άγγελε, είχα διαβάσει την ιστορία σου πριν λίγο καιρό, ίσως και πριν γίνω μέλος του forum, μα δεν την είχα σχολιάσει.

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι διασκέδασα πολύ διαβάζοντάς τη! Μου άρεσε όπως ακριβώς ήταν, τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο!

Όσο για το σημείο που μπερδεύει, με τις "δυο μέρες" και τους "πέντε μήνες", ομολογώ ότι με μπέρδεψε για κλάσματα του δευτερολέπτου, αλλά μετά έγινε σαφές. Δεν χρειάζεται να έχει κανείς πολύ μυαλό για να το καταλάβει.

Όπως, επίσης, τη σκηνή, που της έβρεξε τη μπουγάδα, τη βρήκα απολαυστικότατη! (Χωρίς να μου φταίει σε τίποτα η κοπέλα, βέβαια!)

Mesmer

Ευχαριστώ, Έλενα! Χαίρομαι που σου άρεσε αυτό το ιδιότυπο φλερτ :)

Keuthonymos

Είχα διαβάσει κι εγώ την ιστορία και τώρα που την "ξέθαψε" η Lady :give_rose:, είπα να κάνω κι εγώ ένα μικρό σχόλιο. Η ιστορία μου άρεσε πολύ. Θα μπορούσε να είναι πραγματική ιστορία. Για να πω την αλήθεια δε μπόρεσα να λύσω το πρόβλημα. Υπήρχαν στιγμές όπως, "Είμαι η Άνα, με ένα ν", που μου θύμησε μια δική μου περίπτωση όταν γνώρισα μια Βουλγάρα ονόματι Σβετλάνα και που τη φωνάζαν Άνα. Μου είχε συστηθεί ακριβώς έτσι!

Mesmer

Σ' ευχαριστώ κι εσένα, Σπυρίδωνα. Κάλλιο αργά παρά ποτέ :)

Πολύ ωραία η σύμπτωση με τα ονόματα! Βέβαια, η δική μου Άνα δεν βγαίνει από το Σβετλάνα, αλλά από το... σσσσσσςς laugh.gif

Lady Nina

Είχα διαβάσει κι εγώ την ιστορία και τώρα που την "ξέθαψε" η Lady give_rose.gif, είπα να κάνω κι εγώ ένα μικρό σχόλιο.

Ωωωω... Το λουλουδάκι για μένα είναι; happy.gif

Keuthonymos

Βέβαια, η δική μου Άνα δεν βγαίνει από το Σβετλάνα, αλλά από το... σσσσσσςς :lol:

Πιπεεεεεεεεεεεεεεερι :lol:

Φυσικά και το λουλουδάκι είναι για σας Lady!!! :flowers:

Lady Nina

Φυσικά και το λουλουδάκι είναι για σας Lady!!! flowers.gif

Ευχαριστώ πολύ!! Με κάνετε και κοκκινίζω!! blush.gif

Και τελικά, η ιστορία του Mesmer θα γίνει, εκτός από μαθηματικό forum, και ανθοπωλείο με τόσα λουλούδια! Συγγνώμη, Άγγελε!!

Mesmer

Βέβαια, η δική μου Άνα δεν βγαίνει από το Σβετλάνα, αλλά από το... σσσσσσςς laugh.gif

Πιπεεεεεεεεεεεεεεερι laugh.gif

Φυσικά και δεν εννοούσα αυτό που εννοείς tongue.gif

...αλλά ένα άλλο όνομα, που απλά δεν το λέω :)

Έλενα, μακάρι να μπορούσαμε να σου φέρουμε όλες τις τουλίπες της Ολλανδίας και όλα τα εντελβάις των Άλπεων :)

Lady Nina

Αχ... "Εντελβάις" λέγεται μια αλυσίδα ζαχαροπλαστείων εδώ στην Πάτρα... Τί μου θύμισες τώρα! Γλυκό!!

Ευχαριστώ πολύ για τις τουλίπες και τα εντελβάις!! laugh.gif

Παρεπιπτόντως, για να επιστρέψουμε και στην ιστορία σου, μόλις διάβασα αυτό με τα μανταλάκια, εξεπλάγην γιατί το κάνω κι εγώ, κάπως αλλιώς βέβαια...!

Ο δικός μου "κανόνας" λέει πως όλα τα μανταλάκια που συγκρατούν ένα ρούχο, πρέπει να έχουν το ίδιο χρώμα.

Keuthonymos

Ναι ναι σε πιστεύω Mesmer :whistling:

Αχ... "Εντελβάις" λέγεται μια αλυσίδα ζαχαροπλαστείων εδώ στην Πάτρα... Τί μου θύμισες τώρα! Γλυκό!!

Ευχαριστώ πολύ για τις τουλίπες και τα εντελβάις!! laugh.gif

Παρεπιπτόντως, για να επιστρέψουμε και στην ιστορία σου, μόλις διάβασα αυτό με τα μανταλάκια, εξεπλάγην γιατί το κάνω κι εγώ, κάπως αλλιώς βέβαια...!

Ο δικός μου "κανόνας" λέει πως όλα τα μανταλάκια που συγκρατούν ένα ρούχο, πρέπει να έχουν το ίδιο χρώμα.

Lady μου, όχι μόνο ανθοπωλείο το κάναμε, αλλά απ'ότι φαίνεται και ζαχαροπλαστείο :)

Ο λεγόμενος "ομόχρωμος κανών";:tongue:

Mesmer

Έκανα κι εγώ το ίδιο πριν πολύ καιρό :) αλλά μου έχει φύγει.

Τώρα, ο κανόνας λέει, πως ένα ρούχο το συγκρατούν είτε πλαστικά ή ξύλινα μανταλάκια (επειδή έχω κι απ' τα δύο) tongue.gif

Όπως έχει πει κι ο Σέλντον στο The Big Bang Theory, «Τι θα ήταν η ζωή χωρίς μερικές ιδιορρυθμίες» :)

Χμμ... γλυκό, ε; Καλή ιδέα!

Tiessa

Έκανα κι εγώ το ίδιο πριν πολύ καιρό :) αλλά μου έχει φύγει.

Τώρα, ο κανόνας λέει, πως ένα ρούχο το συγκρατούν είτε πλαστικά ή ξύλινα μανταλάκια (επειδή έχω κι απ' τα δύο) tongue.gif

Όπως έχει πει κι ο Σέλντον στο The Big Bang Theory, «Τι θα ήταν η ζωή χωρίς μερικές ιδιορρυθμίες» :)

Sorry για το σπαμ, και το έχω γράψει και με άλλη αφορμή σε άλλο τόπικ, αλλά όταν βρίσκω ανθρώπους με τους ίδιους καταναγκασμούς τις ίδιες συνήθειες (πολύ ευγενής όρος αυτό το ιδιορρυθμίες), δεν μπορώ να μη δώσω κι εγώ το παρόν. Λοιπόν, είναι αστείο, αλλά δεν ήθελα να διανοηθώ αυτή την έρημη τη μπουγάδα με τίποτα άλλο εκτός από ίδιου χρώματος μανταλάκια. :rolleyes:

Edited by Tiessa

Lady Nina

Lady μου, όχι μόνο ανθοπωλείο το κάναμε, αλλά απ'ότι φαίνεται και ζαχαροπλαστείο smile.gif

Ο λεγόμενος "ομόχρωμος κανών";tongue.gif

Ακριβώς αυτός! thmbup.gif

Χμμ... γλυκό, ε; Καλή ιδέα!

Μμμμ... Όντως! Το δίλημμα είναι: σοκολάτα ή... σοκολάτα; :tongue:

Έκανα κι εγώ το ίδιο πριν πολύ καιρό smile.gif αλλά μου έχει φύγει.

Όπως έχει πει κι ο Σέλντον στο The Big Bang Theory, «Τι θα ήταν η ζωή χωρίς μερικές ιδιορρυθμίες» smile.gif

Sorry για το σπαμ, και το έχω γράψει και με άλλη αφορμή σε άλλο τόπικ, αλλά όταν βρίσκω ανθρώπους με τους ίδιους καταναγκασμούς τις ίδιες συνήθειες (πολύ ευγενής όρος αυτό το ιδιορρυθμίες), δεν μπορώ να μη δώσω κι εγώ το παρόν. Λοιπόν, είναι αστείο, αλλά δεν ήθελα να διανοηθώ αυτή την έρημη τη μπουγάδα με τίποτα άλλο εκτός από ίδιου χρώματος μανταλάκια. rolleyes.gif

Αχ, δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο χαίρομαι που δεν είμαι η μοναδική λοξή ιδιόρρυθμη σε αυτό το forum! laugh.gif tease.gif

christina

Η ιστορία μου άρεσε πολύ, ήταν διασκεδαστική και ομολογώ πως ήταν και πρωτότυπη. Μόνο που δεν με προετοιμάσατε πρώτα να κάνω ένα φροντιστήριο προτού πέσω στο διάβασμα.

Αν και πλέον δεν είμαι ξανθιά-καμουφλαρίστηκα και το παίζω καστανή- για πείτε μου τώρα, το αποτέλεσμα του προβλήματος τι ακριβώς θέλει να πει; Εν ολίγοις τα βρήκανε οι δυο τους ή τσάμπα η αναμονή των πέντε μηνών;:D

Πέρα απο την πλάκα, ήταν υπέροχο, ανάλαφρο, κάτι για να χαλαρώσουμε μετά απο μία δύσκολη μέρα. Μπράβο!

Mesmer

Μμμμ... Όντως! Το δίλημμα είναι: σοκολάτα ή... σοκολάτα; tongue.gif

ΣοκολάτΕΣ! tongue.gif

Λοιπόν, είναι αστείο, αλλά δεν ήθελα να διανοηθώ αυτή την έρημη τη μπουγάδα με τίποτα άλλο εκτός από ίδιου χρώματος μανταλάκια. rolleyes.gif

Τι καλά που μαζευόμαστε όλοι οι ιδιόρρυθμοι εδώ laugh.gif

Η ιστορία μου άρεσε πολύ, ήταν διασκεδαστική και ομολογώ πως ήταν και πρωτότυπη. Μόνο που δεν με προετοιμάσατε πρώτα να κάνω ένα φροντιστήριο προτού πέσω στο διάβασμα.

Αν και πλέον δεν είμαι ξανθιά-καμουφλαρίστηκα και το παίζω καστανή- για πείτε μου τώρα, το αποτέλεσμα του προβλήματος τι ακριβώς θέλει να πει; Εν ολίγοις τα βρήκανε οι δυο τους ή τσάμπα η αναμονή των πέντε μηνών;biggrin.gif

Πέρα απο την πλάκα, ήταν υπέροχο, ανάλαφρο, κάτι για να χαλαρώσουμε μετά απο μία δύσκολη μέρα. Μπράβο!

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, Χριστίνα. Χάρηκα που σου άρεσε!

Το αποτέλεσμα είναι ότι μετά από πέντε μήνες έγινε, επιτέλους, η πρώτη κίνηση για να έρθουν οι δυο τους πιο κοντά. Από εκεί και πέρα είναι μια άλλη ιστορία... smile.gif

Edited by Mesmer

Lady Nina

Μμμμ... Όντως! Το δίλημμα είναι: σοκολάτα ή... σοκολάτα; tongue.gif

ΣοκολάτΕΣ! tongue.gif

Αφού είναι σοκολάτΕΣ, μέσα! :tongue:

Keuthonymos

Σύμφωνα λοιπόν και με τα μαθηματικά : (σοκολάτα)ν :graduated:

Lady Nina

Σύμφωνα λοιπόν και με τα μαθηματικά : (σοκολάτα)ν graduated.gif

Όπου ν -> ∞ ;;

(Το έχουμε σπαμάρει εντελώς το topic! Κοντεύει να γίνει τώρα "Charlie and the chocolate factory"... Ένας Depp μας λείπει μόνο!)