Jump to content

Ποιό είδος αγαπάτε περισσότερο;


Woka
 Share

  

54 members have voted

  1. 1. Ποιό είδος αγαπάτε περισσότερο?

    • Fantasy: good vs evil
      6
    • Fantasy: grey (i.e., no good vs evil)
      11
    • Swords-and-sorcery
      3
    • Comic fantasy
      2
    • Horror: psychological
      10
    • Horror: splatter
      3
    • Horror: vampires
      2
    • sci fi: space opera
      2
    • sci fi: hard
      5
    • Cyberpunk
      4
    • soft sci-fi
      5
    • Steampunk
      1


Recommended Posts

Μετά το πιο μισητό, τώρα και poll για το αγαπημένο είδος. Ξεκινώ ψηφίζοντας Cyberpunk, με το hard sci fi να έρχεται (για λίγο) δεύτερο, fantasy grey τρίτο.

 

EDIT: Εχουν προστεθεί επιπλέον επιλογές, αναθεωρήστε την ψήφο σας ανάλογα.

Edited by Woka
Link to comment
Share on other sites

Fantasy grey σε στυλ G.Martin πρωτο και space opera στην δευτερη θεση για μενα.

Edited by Waylander
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Εγώ θα έλεγα soft sci fi, αλλά δεν υπάρχει εδώ. Για τις υποδιαιρέσεις του fantasy δεν είμαι σίγουρη. Τι διαφορά έχουν μεταξύ τους αυτές που αναφέρονται εδώ; Απαντήστε μου οι γνώστες και θα ψηφίσω.

Link to comment
Share on other sites

Horror περσάικολοτζικολ για μένα, αν και έχω διαβάσει τα άπαντα του Πράτσεττ και το τελευταίο νανοριμοβιβλίο που έγραψα ήταν κωμική φαντασία... Αν υπήρχε 2η επιλογή θα το έβαζα στάνταρ.

Link to comment
Share on other sites

1. Fantasy: good vs evil γιατί τα παραμύθια λένε πάντα την αλήθεια:king:

 

2. Fantasy: grey (i.e., no good vs evil) γιατί πρέπει να υπάρχει διέξοδος από την αλήθεια:bangin:

 

3. Swords-and-sorcery γιατί η διέξοδος δίνεται πάντα με τη βία:mace:

 

4. Comic fantasy γιατί πρέπει να έχουμε πίστη και αισιοδοξία όταν φανταζόμαστε το μέλλον:mf_popeanim:

 

5. Horror: psychological γιατί το μέλλον κρύβει όσα φοβόμαστε:diablo:

 

6. Horror: splatter γιατί όσα φοβόμαστε έχουν βάση σε τρομερά ένστικτα της επιβίωσης:death:

 

7. Horror: vampires γιατί η επιβίωση γίνεται πάντα σε βάρος των άλλων:camper:

 

8. sci fi: space opera γιατί έχουν σχέδια για το μέλλον και θέλουμε να επιβιώσουμε και να τα κάνουμε αλήθεια:pirate2:

 

9. sci fi: hard γιατί πρέπει να βρούμε μια έξυπνη ιδέα για τα πραγματοποιήσουμε:albert:

 

10. Cyberpunk γιατί τελικά το σχέδιο είναι καταδικασμένο σε αποτυχία, η πίστη μας λίγη, οι φόβοι μας τρομαχτικοί, τα ένστικτα μας αξεπέραστα, η βία είναι η μόνη λύση, η πραγματικότητα έχει κάτι το μαγικό, η αλήθεια είναι άπιαστη και χρειαζόμαστε ένα καινούριο μύθο για να μας δώσει αισιοδοξία. :badgoalie:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Με βάση τα παραπάνω, είμαι ανάμεσα στο 2 και στο 4. Και ψηφίζω με μικρή διαφορά το 4.

Edited by wordsmith
Link to comment
Share on other sites

Θα ψήφιζα το κλασικό καλό εναντίον κακού που πολλοί το βρίζουν αλλά περισσότεροι ασχολούνται μαζί του γιατί ως γνωστόν τα κλισέ τραβάνε. Αλλά διάβασα Witcher και έπαιξα και το ομώνυμο παιχνίδι οπότε ψηφίζω με διαφορά grey fantasy.

Link to comment
Share on other sites

Φάνταζυ ανεξαρτήτως υποκατηγορίας. Ο καλός ο μύλος όλα τ' αλέθει. :)

Link to comment
Share on other sites

Η υποκατηγοριοποίηση μοιραία αφήνει έξω κάποια υποείδη. Προσωπικά προτιμώ την sci-fi, αλλά τίποτα από τα τρία που αναφέρονται. Θα την χαρακτήριζα non-hard sci-fi.

Link to comment
Share on other sites

Μιας κι έχουμε poll, διάλεξα κι εγώ το fantasy-grey βεβαίως, αν και με πόνο άφησα τα σπαθόμαγα.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα "sci-fi:hard", αλλά η πολυαγαπημένη κατηγορία είναι το Science Fiction γενικώς.

 

 

Υ.Γ. Κορυφαίο avatar, Waylander!:thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, από τις κατηγορίες αυτές δεν κατάλαβα τι ακριβώς είναι το "swords-and-sorcery" και το "cyberpunk"

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, από τις κατηγορίες αυτές δεν κατάλαβα τι ακριβώς είναι το "swords-and-sorcery" και το "cyberpunk"

 

Cyberpunk: Υψηλή τεχνολογία, ξεπεσμένη κοινωνία. Διαδραματίζεται συνήθως σε δυστοπίες (το αντίθετο της ουτοπίας), με πρωταγώνιστές δολοφόνους, χάκερς και γενικά άτομα τα οποία παλεύουν ενάντια σε διεφθαρμένες και σάπιες κυβερνήσεις ή ενάντια σε επιχειρήσεις κολοσσούς οι οποίες κυβερνούν σε μια χώρα χωρίς νόμους ή κανόνες (που οδεύει δηλαδή η ελλάδα? Αυτό). Και όλα αυτά πλαισιωμένα σε μια μελλοντική εποχή οπου η τεχνολογία και η δικτύωση είναι τρομερά εξελιγμένη, με ο,τι συνεπάγεται αυτό. Συνήθως στα cyberpunk τονίζεται η παρακμή της κοινωνίας αυτής, με τους πρωταγωνιστές να κινούνται συνήθως στην σφαίρα της παρανομίας. Δεν περιορίζεται μόνο εκεί αλλά το setting πάνω κάτω αυτό είναι.

 

Swords & Sorcery: Βασικά αυτό που λέει ο τίτλος. Ενα είδος φαντασίας που βασίζεται στις μάχες και στην μαγεία.

 

Η υποκατηγοριοποίηση μοιραία αφήνει έξω κάποια υποείδη. Προσωπικά προτιμώ την sci-fi, αλλά τίποτα από τα τρία που αναφέρονται. Θα την χαρακτήριζα non-hard sci-fi.

 

Πρόσθεσα την kατηγορία soft sci-fi, ελπίζω να σε κάλυψα ^_^

Edited by Woka
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, από τις κατηγορίες αυτές δεν κατάλαβα τι ακριβώς είναι το "swords-and-sorcery" και το "cyberpunk"

Sword & Sorcery: Conan, Lankhmar, Elric άντε και το πρώτο βιβλίο του Witcher (Last Wish)

Είναι βιβλία που περιγράφουν τις περιπέτειες ενός ήρωα (ή μιας ομάδας ηρωών) με ηρωικά κατορθώματα, συχνά ως σύντομες αλληλένδετες ιστορίες.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που μπήκε και το soft sci-fi στις επιλογές, σβήνω την ψήφο μου και ξαναψηφίζω αυτό.

 

 

Η υποκατηγοριοποίηση μοιραία αφήνει έξω κάποια υποείδη. Προσωπικά προτιμώ την sci-fi, αλλά τίποτα από τα τρία που αναφέρονται. Θα την χαρακτήριζα non-hard sci-fi.

 

Όχι non-hard sci-fi, ρε Μιχάλη! Soft sci-fi λέμε! Το λέει και ο Ο.Σ.Κ. (=Οργανισμός Σχολικών Κτιρίων:tongue:) στο βιβλίο του, το How to write science fiction and fantasy! Εγώ στο δάνεισα! Ωραίο διάβασμα του έκανες...

 

Λοιπόν, soft sci-fi σημαίνει, απ' ό,τι κατάλαβα από το βιβλίο του Orson Scott Card, η εφ που παίρνει υλικό από τις ανθρωπιστικές/θεωρητικές επιστήμες, πχ ψυχολογία, κοινωνιολογία, ιστορία κ.π.λ.* Ενώ η άλλη, η πιο γνωστή εφ, στηρίζεται στα δεδομένα της φυσικής, της χημείας, των μαθηματικών και άλλων τέτοιων πολύ αγαπητών σχολικών μαθημάτων... Ή έτσι δείχνει. Γιατί, αν το σκεφτείτε, αν από μια ιστορία εφ αφαιρούσαμε με το ζόρι, απαγορεύαμε τέλος πάντων, οποιαδήποτε νύξη σχετική με ανθρωπιστικές/θεωρητικές επιστήμες, το αποτέλεσμα είναι... Ιούλιος Βέρν! No further comments...

 

 

*και πάει λέγοντας

Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσα την kατηγορία soft sci-fi, ελπίζω να σε κάλυψα ^_^

 

Όσο μπορούσες (βλ. παρακάτω), ευχαριστώ.

 

Όχι non-hard sci-fi, ρε Μιχάλη! Soft sci-fi λέμε! Το λέει και ο Ο.Σ.Κ. (=Οργανισμός Σχολικών Κτιρίων:tongue:) στο βιβλίο του, το How to write science fiction and fantasy! Εγώ στο δάνεισα! Ωραίο διάβασμα του έκανες...

Χμμ. Επειδή ούτε εσύ, ούτε ο κύριος Οrson Scott Card, αλλά φυσικά ούτε και ο φίλος Woka είστε στο κεφάλι μου, επίτρεψέ μου να επιμένω: Αν προτιμούσα την soft sci-fi θα το έλεγα. Αλλά εγώ προτιμώ την... non-hard sci-fi. Όχι, δεν υπάρχει αυτή η κατήγορία (απ' όσο ξέρω) αλλά μ' αυτήν εννοώ ακριβώς αυτό που λέει το όνομά της: όλες τις κατηγορίες sci-fi εκτός της hard.

Αλλά επειδή δεν γίνεται σε ένα τέτοιο poll να έχουμε επιλογή για ομάδες υποειδών, και τέλος πάντων κανείς δεν υποχρεούται να είναι μέσα στο κεφάλι μου (αν και μερικές-μερικές προσπαθούν τώρα τελευταία :bangin:) ψήφισα κι εγώ soft sci-fi και τέλος.

Ευχαριστημένη τώρα κυρία μου;:tongue: [Ρε μπελάς που μας βρήκε...:rolleyes:]

Link to comment
Share on other sites

Πόσα είδη sci-fi υπάρχουν; Για πες μας εσύ που είσαι μέσα στο κεφάλι σου!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, αν χωρίσεις τα sci-fi σε soft και hard, υπάρχει κάτι που να μην ανήκει σε κανένα απο τα δύο?

Edited by Woka
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, αν χωρίσεις τα sci-fi σε soft και hard, υπάρχει κάτι που να μην ανήκει σε κανένα απο τα δύο?

 

Η εναλλακτική ιστορία μήπως;

Ή θεωρείται soft;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, αν χωρίσεις τα sci-fi σε soft και hard, υπάρχει κάτι που να μην ανήκει σε κανένα απο τα δύο?

Εναλλακτική ιστορία, Cyberpunk, Space Opera και ίσως Science Fantasy και Steampunk.

Link to comment
Share on other sites

Και τότε τα soft ποια είναι; Η ερώτηση (του Woka) απευθύνεται στον mman. Να δω πότε θα το πάρει χαμπάρι και θα απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σχετικό λέει ο Harlan Ellison παρακάτω:

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, αν χωρίσεις τα sci-fi σε soft και hard, υπάρχει κάτι που να μην ανήκει σε κανένα απο τα δύο?

 

hard: H sci-fi που προσπαθεί να περιγράψει όσο πιο λεπτομερώς και αληθοφανώς τις τεχνολογίες που παρουσιάζει. Καμμιά φορά το παρακάνει τόσο, που η τεχνολογία και οι λεπτομέρειές της αποτελούν τον κυρίως πυρήνα του έργου. Οι συγγραφείς είναι συνήθως πολύ εξειδικευμένοι στις (θετικές πάντα) επιστήμες που παρουσιάζουν. Η hard είναι πραγματικά σκληρό και βαρύ πράγμα. Είχε δημοσιεύσει μια - δυο ιστορίες η Ελληνική έκδοση του Asimov's (π.χ. εκείνο με την εξόρυξη πετρελαίου στον αστεροειδή) και τρομάξαμε να τις καταπιούμε αμάσητες.

Από τα περίπου δυόμισι χιλιάδες διηγήματα του φόρουμ, ούτε ένα δεν κατατάσσεται στην hard sci-fi.

 

soft: Δεν είναι ό,τι περισσεύει από την hard (έτσι κι αλλιώς η hard -ευτυχώς- αποτελεί μικρό κομμάτι της sci-fi). Είναι, όπως ειπώθηκε και παραπάνω, η sci-fi που ασχολείται με ανθρωπιστικές επιστήμες (ψυχολογία, κοινωνιολογία κλπ.)

 

Οπότε οτιδήποτε δεν ασχολείται με τις ανθρωπιστικές επιστήμες, αλλά και δεν αναλύει εξαντλητικά τις θετικές, δεν ανήκει σε κανένα από τα δύο είδη. Νομίζω μάλιστα ότι πρόκειται για το μεγαλύτερο κομμάτι της Ε.Φ.

 

Και τότε τα soft ποια είναι; Η ερώτηση (του Woka) απευθύνεται στον mman. Να δω πότε θα το πάρει χαμπάρι και θα απαντήσει.

Η Γκεστάπsmith μου έβαλε χέρι μετά από μόλις 3 ώρες και 8 λεπτά dry.gif και ενώ είχαν ήδη απαντήσει άλλοι δύο συμφορουμίτες. Ικανοποιημένη τώρα;mad.gif rolleyes.gif

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..