Jump to content

Σε ποιο σουφουφοείδος τοποθετείτε τον εαυτό σας


Nihilio
 Share

  

93 members have voted

  1. 1. Ποιο genre του φανταστικού σας ταιριάζει περισσότερο

    • Fantasy
    • Sci-Fi
    • Horror
    • Urban Fantasy/Paranormal Romance
    • Αυτά είναι του διαόλου/είμαι της κουλτούρας


Recommended Posts

Πολύ γνωστές κυβερνοπανκ ταινίες ήταν το Johnny Mnemonic, το Equilibrium, το Dark City και το πρώτο Matrix, αν και αρχετυπικές δεν τις λες ακριβώς.

 

Ε... το Johnny Mnemonic μαλλον αρχετυπικό είναι. Παλιός Γκίμπσον γαρ. Το Dark City γιατί κυβερνοπάνκ; Εμένα καθαρό νουάρ με εμβόλιμο φανταστικό στοιχείο μου φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

Cyberpunk for ever! (ναι ξέρω είναι ξεπερασμένο πια)

 

Καθόλου ξεπερασμένο.

Οι περισσότερες σου-φου ιστορίες (ή τανίες κτλ) πλέον έχουν ως βασικό τους στοιχείο την τεχνητή νοημοσύνη, τα δίκτυα που υποκαθιστούν τις ανθρώπινες σχέσεις και τα συναφή.

Κάτσε να βγει ο Νευρομάντης και όλοι θα δικτυωθούμε πάλι.:thmbup:

 

Η ταινία "Existenz", ας πούμε, εκεί κατατάσσεται; (αυτή με τον Jude Law)

 

Ναι, αλλά δεν έχει άδικο για τον Κρόνεμπεργκ ο JohnMad.

Link to comment
Share on other sites

Ε... το Johnny Mnemonic μαλλον αρχετυπικό είναι. Παλιός Γκίμπσον γαρ. Το Dark City γιατί κυβερνοπάνκ; Εμένα καθαρό νουάρ με εμβόλιμο φανταστικό στοιχείο μου φαίνεται

To Johnny Mnemonic το πήρε η μπάλα.

Το Dark City έπιανε την cyberpunk ατμόσφαιρα, αν και ήταν περισσότερο fantasy παρά ΕΦ

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν είναι της κουλτούρας εδώ μέσα smile.gif smile.gif smile.gif

 

 

Είναι ο mman αλλά δεν το έχει δηλώσει με ψήφο...tongue.gif

 

Αυτά είναι διαόλου πράματα... Μακριά από μας και τα παιδιά μας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μμμμ, κατόπιν ώριμης σκέψης, συνειδητοποίησα ότι έχω διαβάσει περισσότερη ε.φ. κι έχω γράψει περισσότερη φάντασυ.

Παρόλο που λατρεύω τη φάντασυ, ψήφισα ε.φ. για τους εξής δυο λόγους:

α) Δεν δέχομαι το απόλυτα φανταστικό χωρίς κάποιος είδος λογικής εξήγησης που να θέτει ένα ψήγμα επιστήμης στους κόσμους και στα γεγονότα.

β) Ένα καλό κείμενο ε.φ. ασκεί πάνω μου πάντοτε εντονότερη αίσθηση γοητείας από ένα αντίστοιχο φάντασυ.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα fantasy. Ωστόσο αν και είναι το αγαπημένο μου είδος, δεν απορρίπτω τα υπόλοιπα. Απλά έρχονται δεύτερα στις προτιμήσεις μου. Γενικά προσπαθώ όσο μπορώ να διευρύνω τους ορίζοντες μου. Ιδίως με κάτι Γαλαξιακές Αυτοκρατορίες και κάτι Υπερίωνες να έπονται..

Link to comment
Share on other sites

science fiction μόνο! Δεν μπορώ να ξεπεράσω την γοητεεία που μου ασκεί! χώρια που διευρύνει την σκέψη μου. Δεν μπορώ το fantasy γιατί δεν με ελκύει καθόλου το υπερφυσικό (που δεν πρέπει να συγχέεται με το μεταφυσικό).

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι διχασμενος.Περυσι εκατσα να μερησω τα φανταστικα βιβλια μου και μου εβγαινε η αναλογια φαντασυ-εφ 1:1!Αλλα αν σκεφτουμε οτι τα φαντασυ ειναι ουσιαστικα λιγοτερα αφου μετρουσα ξεχωριστα καθε τομο σε καθε σειρα τοτε μοιραια θα πρεπει να τοποθετηθω στην ΕΦ.Μου αρεσει ομως περιπου το ιδιο και το φαντασυ για αυτο δεν ψηφιζω ακομη.

 

Και αν πικραθηκε κανας μορτης με την ελαφρια προτιμηση μου...

σε ολα τα αλανια που γουσταρουνε φαντασυ κι ετσι.B)
Link to comment
Share on other sites

Επέλεξα επιστημονική φαντασία. Τρόμο δεν έχω διαβάσει πάρα πολύ, και ό,τι έχω διαβάσει είναι πολύ Στήβεν Κινγκ(δεν κατουριέσαι και απο τον φόβο σου...), λίγο Έντουαρντ Λη, Σάιμον Κλαρκ, Πήτερ Στράουμπ, και αυτό ήταν όλο. Φαντασία μια απο τα ίδια, μόνο Τόλκιν και ένα του Πράτσετ...! Ενώ επιστημονική φαντασία... Διαγαλαξιακές μάχες, εξωγήινοι, τεράστιες πόλεις και μπόλικο κυνηγητό και τρομερές συνωμοσίες, προηγμένη τεχνολογία και δεν συμμαζεύεται... Στις πρώτες θέσεις των προτιμήσεών μου, είναι το 1984, του Τζώρτζ Όργουελ, το Το ηλεκτρικό πρόβατο και το Κυλήστε, δάκρυά μου, είπε ο αστυνομικός, του Φίλιπ Ντικ, η σειρά Γυρίστε το Γαλαξία με ωτοστόπ, του Ντάγκλας Άνταμς, το Θνητοί Θεοί, του Ρίτσαρντ Μόργκαν, το Οι πράκτορες του Χάους και το Ο Τζακ Μπάρον και η αιωνιότητα, του Νόρμαν Σπίνραντ, το Νύχτα, των Ισαάκ Ασίμοφ και Ρόμπερτ Σίλβερμπεργκ, το Τα χρόνια με τους εξωγήινους, του Ρόμπερτ Σίλβερμπεργκ, το Οι επικυρίαρχοι, του Άρθουρ Κλαρκ και αρκετά άλλα... Και έχω να διαβάσω αρκετά ακόμη, βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Πωπω Κένταυρε, αυτό ήτανε πολυτισμικό σοκ!!! :p :P :p

Κι ακόμα πιο σοκ είναι τα σχόλια από κάτω... δεν κατάφερα να τα διαβάσω όλα γιατί αισθάνθηκα τον εγκέφαλό μου στα πρόθυρα της έκρηξης. Καλά, δεν υπάρχουν τα παλικάρια :dazzled:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Fantasy κι απο δω!! Μαζί με Romance βεβαια αλλά Fantasy, ναιιιι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Science Fiction και ξερό (άντε... ολικής) ψωμί!

 

 

edit: Ουφ, ούτε τρεις μέρες στην Χαλκιδική δεν μπορεί να πάει κανείς τσκ τσκ:devil2:

Edited by manstredin
Link to comment
Share on other sites

Science Fiction και ξερό (άντε... ολικής) ψωμί!

:eek: Γρήγορα, κάντε Save την φωτό, πριν πέσει η mod squad!

Link to comment
Share on other sites

Science Fiction και ξερό (άντε... ολικής) ψωμί!

:eek: Γρήγορα, κάντε Save την φωτό, πριν πέσει η mod squad!

Ευτυχως τους πρόλαβα και την έσωσα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έβαλα Fantasy καθώς, θεωρώ, πως περιλαμβάνει όλα τα υπόλοιπα είδη μέσα... :chinese:

 

Σκέφτηκα για λίγο το Urban Fantasy/Paranormal Romance αλλά, δεν μένω σε αυτά... ένας δράκος, έας μάγος, ένα ξωτικό και ένας νάνος ίσως μου κρατήσουν καλύτερη συντροφιά από τον "Φιλικό, Χορτοφάγο, Βρυκόλακα" της γειτονιάς..... :devil2:

 

Επιπλέον.... όταν μπλέκει; θεούς στην ιστορία πάει για Fantasy... No? :D

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ....Φαντασία είναι πολύ ευρύς όρος.Θα έλεγα σουρεαλιστική ήπια φαντασία με στοιχεία slipstream. Όχι δλδ φάση Τόλκιν αλλά φαντασία του στιλ του Γουάιλντ ή του Μπόρχες. Βεβαίως,ο Πόε είναι ένας και δεν έχω άλλους ομοίους του.

 

Πωπω,fantasy και ΕΦ ισοβαθμία...

Edited by Stanley
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι του διαόλου, εγώ είμαι της κουλτούρας της ηρωικής φαντασίας ουγκ.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, Houston, we are getting a pounding.

Πρέπει να γίνει κάλεσμα; Dagoncult που είσαι; Mesmer; ascannerdarkly; Eric Draven; Mindtwisted; Που τοποθετείστε;

Και οι ladies of the night;

...Τόσο λίγοι είμαστε;

Μην αρχίσω να ψάχνω Θρόγκους και Ατρελέγκηδες τώρα... Οι antediluvians κοιμούνται.

 

 

Come to the horror side! We've got cookies (just don't ask about the filling.)

 

Bloody-Chocolate-Chip-Cookies.jpg

 

 

Υ.Γ. Electroscribe στο fantasy; alas! πάω να διαβάσω το φλασάκι με το καταραμένο βιβλίο για να ξεχαστώ...

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

laugh.gif

 

Ρε Σκωτσέζε,,τόσο τρομάς είσαι πια;Δεν σου το ΄χα!

 

Πάντως,αν νομίζεις ότι εμένα η φωτό με τρομάζει,είσαι πολύ γελασμένος!Όλο το πιάτο τσάκιζα!!devil2.giffirst.gif ΄

Link to comment
Share on other sites

Το 'ριξα κι εγώ το ψηφαλάκι μου.

 

Αν και τα τελευταία χρόνια έχω διαπιστώσει μια ημισυνειδητή στροφή προς διάφορα είδη (φανταστικού και μη), ωστόσο η βιβλιοθήκη μου δεν μπορεί να κρύψει την μονομανία που με βασανίζει. Βασικά, ώρες-ώρες, είναι λίγο εκνευριστικό να σκέφτομαι πως έχω αφήσει στην άκρη σπουδαία και πασίγνωστα βιβλία της παγκόσμιας λογοτεχνίας, προτιμώντας να διαβάσω Μάστερτον και την Καρμίλα και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο (πολύ λιγότερο ποιοτικό από τον Γκράχαμ και την πιονεροβαμπίρα). Στις χειρότερες δε στιγμές συνειδητοποίησης (και με γενναία δόση υπερβολής) θα έλεγα ότι ακόμα και το Πορτρέτο το Ντόριαν Γκρέη το πήρα εξαιτίας των υπονοιών νταρκίλας που κουβαλάει laugh.gif . (Όχι εντάξει... στην πραγματικότητα για μένα ο Ουάιλντ είναι πραγματικός γίγαντας της λογοτεχνίας και το de profundis είναι ένα από τα σημαντικότερα βιβλία που νιώθω πως έχουν περάσει από τα χέρια μου)

 

Παρ' όλα τα παραπάνω, για να επανέρχεται κι η ισορροπία, θα πω τούτο για να κλείσω: Όλοι εσείς εκεί έξω που ψηφίσατε κάτι άλλο... να ξέρετε ότι στην πραγματικότητα τρόμο ψηφίζετε... απλά δεν το έχετε ακόμα καταλάβει. devil2.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..