Jump to content

Τι εστί φαντασία


Iced-Archon
 Share

Recommended Posts

Gyriza to forum kai apadousa sta mynhmata kai mou hrthe h ervthsh pros ton eayto mou

 

ti einai fantasia

 

fenete eykolh erothsh alla einai kai diskolh taytoxrona, skalosa kai den hxera ti na apadhso otan bro kati oloklhromeno na po giati tora exo ena adio mialo tha postaro thn apadhsh os tote perimeno tis dikes sas.

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Όσο περίεργο και αν μας ακούγεται, η φαντασία είναι κάτι το οποίο οι περισσότεροι άνθρωπο θεωρούν ψεύτικο. Αυτό είναι το φανταστικό.

 

Μπορούμε να πούμε ότι είναι σκέψεις που δεν περιορίζονται από την πραγματικότητα.

 

Αυτά για την ώρα ...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Σεφ, και θα παραθέσω και ένα κομμάτι από το λεξικό, που πιστεύω έχει ενδιαφέρον.

 

Φαντασία (η) ουσ.  η ικανότητα της αναπαραστάσεως, με το νου, πραγμάτων ή γεγονότων, ή της δημιουργίας νέων παραστάσεων, η δημιουργική ικανότητα του πνεύματος | (γεν.) το πνεύμα, η σκέψη του ανθρώπου | πλάσμα του νου, ίνδαλμα | η ιδιότητα του φαντασμένου, έπαρση, αλαζονεία | (μουσ.) μουσική σύνθεση με ελεύθερη μορφή
Link to comment
Share on other sites

Για μένα η φαντασία είναι οι σκέψεις που κρύβει ο καθένας μας μέσα του.Είναι αυτό που θα θέλαμε να ζήσουμε και δεν μπορούμε γιατι οι καταστάσεις που ζούμε δεν το επιτρέπουν.Αλλά ταυτόχρονα η φαντασία είναι αυτο που μας δίνει στόχους και προοπτική στον άνθρωπο για να πάει μπροστά...Γενικά η φαντασία παίζει καθοριστικό ρόλο στη ζωή μας.Έχω ακούσει οτι ειναι το βασικό χαρακτηριστικό που μας ξεχωρίζει απο τα ζώα!

 

(ωραίο θέμα,έχουμε πολλά ,ακόμα, να πούμε)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Το φανταστικό είναι το αντίθετο του πραγματικού. Άρα η Φαντασία στη σκέψη είναι αυτά που πλάθει ο νους, οτιδήποτε που δεν είχε, δεν έχει και πιθανόν δεν θα έχει υλική και πνευματική υπόσταση στον κόσμο που γνωρίζουμε και σε ότι έχει αποδειχθεί ως αληθινό!!

 

Κάποτε ο Ιούλιος Βέρν έγραψε για το ταξίδι στη Σελήνη. Κάτι που ήταν τελείως Φανταστικό και αδιανόητο, τωρα όμως είναι κάτι το τελείως υπαρκτό!!

Link to comment
Share on other sites

Φανταστικό είναι κατά βάση το «της φαντασίας», και όχι το «μη πραγματικό», αλλά από τη στιγμή που η φαντασία, τουλαχιστόν κατά τη δική μου ερμηνεία, είναι η ικανότητα του νου να δημιουργεί τις όποιες αναπαραστάσεις, τότε πέρνει κι αυτήν τη δευτερεύουσα σημασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Πω, πω... αυτό μου θυμίζει λεύκωμα...

Φαντασία, λοιπόν, είναι ο πηλός με τον οποίο πλάθω τα όνειρά μου.

Είναι η κόλλα με την οποία ενώνω σκόρπια κομμάτια της ζωής που θέλω να κρατησω για πάντα.

Φαντασία για μένα είναι ο τρόπος και υλικό που χρησιμοποιώ για να αλλάξω την καθημερινότητα, να την φέρω στα μέτρα μου για να μπορέσω να τη βγάλω καθαρή άλλη μια μέρα.

Μήπως ο καθένας από μας δεν φαντάζεται την δική του πραγματικότητα;

Link to comment
Share on other sites

Χεχεχεχ. Όντως λεύκωμα θυμίζει το τόπικ. "Τι εστί έρως?" κλπ. :tongue:

 

Τι είναι φαντασία? Δεν ξέρω. Είναι αυτό το Άλλο. Αυτό που είναι Εκεί και που μπορεί κάποιος να Δει αν θέλει και αν ξέρει τον τρόπο. Είναι Εκεί που ο Χρόνος κι ο Χώρος και το Άτομο κολυμπούν μαζί σε μια....θάλασσα? φτιαγμένη από "Άλλο" και από "Εκεί"...και πρέπει να σταματήσω να παίρνω ληγμένα....

Link to comment
Share on other sites

Φαντασία είναι κάτι που έχω στο μυαλό μου, στο λέω κι εσύ το βάζεις στο δικό σου μυαλό εντελώς διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας ορίζει το τι είναι η φαντασία. Μπορούμε όμως να βγάλουμε έναν ασφαλή ορισμό ; Πιστεύω πως και σε αυτό που θα καταλήξουμε δεν θα αντιπροσωπεύει όλους τους υπόλοιπους. Η φαντασία είναι μοναδική στον καθένα μας. Περιπλέκεται μέσα σε χαοτικά δωμάτια, διαχέεται μέσα στις λέξεις, μέσα στα χρώματα, μέσα στα όνειρα, μέσα στις νότες, μέσα στον κόσμο μας, μέσα στο Όλον. Η φαντασία θα έλεγα πως υπάρχει για να διαμορφώνει την πραγματικότητα μας. Η φαντασία είναι πολλά και διαφορετικά πράγματα μαζί, που όλοι οι άνθρωποι φανταζόμαστε. Η φαντασία είναι το υλικό απο το οποίο είναι φτιαγμένα τα όνειρα μας. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Φαντασία είναι

η ικανότητα μου

να αντιμετωπίζω τα πάντα

ως μέρος του κόσμου μου.

 

Στις βαρύτερες μορφές της

συνιστά την ανικανότητά μου

να αντιμετωπίζω τον εαυτό μου

ως μέρος του κόσμου σας.

Edited by odesseo
Link to comment
Share on other sites

Οdesseo, ο ορισμός σου για τη φαντασία μου θυμίζει τη Βουδιστική ιδέα της υποκειμενικής πραγματικότητας συνδυασμένη με τον σολιψισμό. Ενδιαφέρων και ασυνήθιστος ορισμός.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Φαντασία είναι να πιστέψεις ότι μπορείς να στήσεις campaign της προκοπής εν έτη 2007 που να προχωρήσει και να μαζεύονται και οι παίκτες κάθε φορά. Με νιώθει κανείς; :(

Link to comment
Share on other sites

Φαντασία είναι να πιστέψεις ότι μπορείς να στήσεις campaign της προκοπής εν έτη 2007 που να προχωρήσει και να μαζεύονται και οι παίκτες κάθε φορά. Με νιώθει κανείς; :(

Αυτό δεν είναι φαντασία, είναι φαντασίωση :p

Link to comment
Share on other sites

Φαντασια είναι μια ταινια με πρωταγωνιστές τις σκέψεις.Ο ιδιωτικος κινηματογραφος μας..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest roriconfan

Φαντασία είναι τα προσωπικά και αυθαίρετα συμπεράσματα που δημιουργεί ο νους μας για να καλύψει τα τυχών κενά σε επίμαχα ερωτήματα που έχουμε και να ικανοποιήσει έτσι τις συναισθηματικές μας ανάγκες σε κάτι που πιστεύουμε ότι αν μπορεί να απαντηθεί ή υλοποιηθεί όπως το σκεφτόμαστε, θα μας οδηγήσει πιο κοντά στον Θεό ή στην ευτυχία ή στην επιφώτηση.

 

 

Γι’αυτό και η ευτυχία είναι συνώνυμη με την πίστη, την ελπίδα, την δημιουργικότητα αλλά και την παράνοια.

 

 

Με την πίστη γιατί ο Θεός δεν μπορεί να αποδειχθεί τι είναι ή τι κάνει με λογικές αποδείξεις. Όλοι μας «φανταζόμαστε» τις απαντήσεις, τις μαζεύουμε σε ένα βιβλίο, το αποκαλούμε θεόπνευστο και ξεκινάμε μια νέα θρησκεία. Αν μπορούσε να αποδειχθεί, δεν θα ξεφυτρώνανε νέες σέκτες κάθε βδομάδα.

 

 

Με την ελπίδα γιατί ως άνθρωποι δεν μπορούμε να ζούμε χωρίς να ελπίζουμε σε κάτι καλύτερο και ανώτερο από αυτό που έχουμε ή είμαστε τώρα. «Φανταζόμαστε» μια καλύτερη εκδοχή της πεζής πραγματικότητας και μετά προσπαθούμε να την κάνουμε πραγματικότητα.

 

 

Με την δημιουργικότητα και την πρόοδο γιατί χάρη σε αυτήν οι πρωτόγονοι πρόγονοι μας ξεκινήσανε από το να χρησιμοποιούνε την φωτιά και καταφέραμε σήμερα να διασπάσουμε το άτομο. Δεν αντιγράφουμε οτιδήποτε καινούριο εφεύρουμε, ακόμα κι αν είναι λογικά αποδεκτό. Πρώτα «φανταζόμαστε» ότι είναι δυνατό να γίνει με αυτά που ήδη γνωρίζουμε και έπειτα δοκιμάζουμε να το υλοποιήσουμε εφαρμόζοντας λογικά αυτά που το μυαλό μας «φαντάζεται» ήδη ως δυνατό.

 

 

Με την παράνοια γιατί πολύ συχνά η φαντασία μας κάνει να βλέπουμε πράγματα που δεν υπάρχουν. Κάποιος που πάσχει από υψοφοβία, το κάνει επειδή το μυαλό του τον κάνει να νομίζει ότι σίγουρα θα πέσει. Τα παιδιά που φοβούνται το σκοτάδι ή το άγνωστο, «φαντάζονται» ότι υπάρχουν τέρατα κάτω από το κρεβάτι ή μέσα στην ντουλάπα.

 

 

Φανταστείτε τώρα τους συνδυασμούς της παράνοιας με τα άλλα τρία είδη της φαντασίας.

 

 

Πίστη + Παράνοια = Θρησκευτικός φανατισμός. «Σκοτώστε ένα εκατομμύριο αλλόθρησκους και θα πάτε στον Παράδεισο.»

 

 

Ελπίδα + Παράνοια = Τρέλα. Οι τρελοί και οι παρανοϊκοί φαντάζονται συνέχεια πράγματα που δεν υπάρχουν γιατί δεν ξεχωρίζουνε την σκέψη από την φαντασία ή είναι πεπεισμένοι για πράγματα που δεν ισχύουν.

 

 

Δημιουργικότητα + Παράνοια = Ματαιοδοξία. Το να δημιουργείς πράγματα που δεν έχουνε καμία πρακτική εφαρμογή πέρα από το ότι είναι πρωτότυπα ή συμβολικά, είναι σίγουρα υλιστικό και καταχράται την ικανότητα μας να δημιουργούμε. Για παράδειγμα, το να φοράς σκισμένα ρούχα με αλυσίδες είναι εντελώς ανούσιο καθώς δεν αποσκοπεί ούτε στο να σε δροσίζει ούτε στο να σε βοηθάει να ασφαλίζεις κάτι. Το ίδιο μπορεί να ειπωθεί και για την γραβάτα.

Edited by roriconfan
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Φαντασία είναι οτιδήποτε βρίσκεται στο μυαλό κάποιου πριν να υλοποιηθεί ή πραγματοποιηθεί.

Εξηγώ

 

υλοποιηθεί. Κάποιος φαντάζεται ένα αυτοκίνητο με κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Αν το φτιάξει, το αυτοκίνητο παύει να είναι φαντασία. Υλοποιήθηκε.

 

πραγματοποιηθεί. κάποιος φαντάζεται τον εαυτό να του οδηγεί μια φεράρι. Αν το κάνει, πάει η φαντασία. Γίνεται πραγματικότητα.

 

Τώρα σχετικά με φανταστικούς κόσμους και τέτοια, ίσως είναι μυνήματα και εικόνες από άλλους κόσμους ή σύνολα από εμπειρίες και εμπνεύσεις.

 

 

 

ξέρω, θέλω γιατρό. Εκείνος όμως δεν με θέλει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..