Jump to content

Mεταφρασμένα βιβλία


Mr_Tzimp
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα

Εχω σκοπο να αγοράσω το βιβλίο του λαβκραφτ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΤΣΑΡΛΣ ΝΤΕΞΤΕΡ ΓΟΥΟΡΝΤ

 

Θελω να ρωτήσω η μέτφραση του βιβλίου είναι καλη? Η χανετε ολη η μαγία του μυθυστορίματος? και γενικα οι μεταφράσεις τον υπόλοιπων βιβλίων του λαβκραφτ και του κινγκ είναι καλες?

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες!

Για τον Λάβκραφτ δεν ξέρω, αλλά του Κίνγκ τα βιβλία είναι πολύ εύκολα στα αγγλικά και πάντα το πρωτότυπο είναι καλύτερο από τη μετάφραση. Αν τα καταφέρνεις στα αγγλικά, στο συνιστώ.

Edited by wordsmith
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εχω σκοπο να αγοράσω το βιβλίο του λαβκραφτ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΤΣΑΡΛΣ ΝΤΕΞΤΕΡ ΓΟΥΟΡΝΤ

 

Θελω να ρωτήσω η μέτφραση του βιβλίου είναι καλη? Η χανετε ολη η μαγία του μυθυστορίματος? και γενικα οι μεταφράσεις τον υπόλοιπων βιβλίων του λαβκραφτ και του κινγκ είναι καλες?

 

Για Λάβκραφτ δεν ξέρω γιατί δεν έχω διαβάσει ακόμη κάποιο βιβλίο του, αλλά για Κινγκ, που έχω διαβάσει στα ελληνικά, και είναι πολλά, όλα τα βιβλία ήταν καλομεταφρασμένα. Ειδικά από Bell, Λιβάνη κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εχει διαβάσει κανεις το Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΤΣΑΡΛΣ ΝΤΕΞΤΕΡ ΓΟΥΟΡΝΤ απο εκδόσεις ΑΙΟΛΟΣ γιατι εχω σκοπο αν το παρω αυριο ειναι αρκετα οικονομικο και ακουσα οτι είναι τα καλύτερα του λαβκραφτ και ρωταω γτ θέλω να κανω την εισαγωγή μ στον κοσμο του λαβκραφτ μονο με θετικες εντυπώσεις και αμα δεν με βοηθήσει η μετάφρασει προτιμώ να αγορασω καποιο αλλο

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι του Αίολου είναι από τις πιο αξιοπρεπείς του μεταφράσεις στην Ελλάδα. Προσωπικά θα στο σύστηνα ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι του Αίολου είναι από τις πιο αξιοπρεπείς του μεταφράσεις στην Ελλάδα. Προσωπικά θα στο σύστηνα ανεπιφύλακτα.

Θα συμφωνήσω κι εγώ σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα να αγορασω ενα βιβλίο του λαβκραφτ ειχα στο μυαλό μου το Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΤΣΑΡΛΣ ΝΤΕΞΤΕΡ ΓΟΥΟΡΝΤ προς μεγάλη μου απογοήτευση πηγα σε δυο βιβλιωπολεια στην πλατεία αριστοτέλους αλαλ βρήκα μονο απο τις εκδόσεις κάκτος και παλι καλα που προλαβα να διαβάσω τα σχολία για αυτες τις εκδόσεις αλλιως θα την πατούσα μετα εκανα μια επίσκεψη στο βιβλιοπωλείο προτοπορεία στην πλατεία ελευθερείας εκτος του οτι είχε τα βιβλια του λαβκραφτ απο εκδόσεις ΑΙΟΛΟΣ τα είχε και σε προσφορά!! 6 ευρώ το ενα!!! επεισης ειχε και μερικα του κινγκ!! οποτε να ξέρετε αμα θέλετε να τσιμπήσετε κανενα βιβλίο εκει εχει αρκετά !

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδια τελείωσα να το η περίπτωση του Τσαρλς ντέξτερ γουορντ ντάξυ λιγο κουραστικο σε κάποια σημεια νομίζω οτι θέλει να περάσει πολες ασκοπές εικονες απο ασκοπες περιγραφές που κουράζουν +το οτι νευριασα λιγο που συνέχεια το πήγαινε γυρω γυρω ηταν και το πρώτο βιβλίο του Λαβκραφτ που διαβασα και ντάξυ θα του ξαναδώσω μια ευκαιρεία αργότερα...

Τελείωσα επίσης το Καλεσμα του κθούλου και ο τρομος του Ντανγουιτς πολύ οραία και τα δύο αλλα ο Τρόμος του ντάνγουιτς ηταν καταπληκτικό το καλύτερο μεχρι τωρα του λαβκραφτ που δίαβασα

Αγορασα και το Νεκρονομικον που έχει τις καλύτερες ιστορίες του λάβκραφτ 20 ευρω το βρίκα απο το play.com

 

Τώρα θελω να ρωτησω εχει διαβάσει κανιες το Σαλεμς λοτ του Κινγκ σε μετάφραση? αξίζει? Το βρίκα απο τον εκδοτικο οίκο Λιβάνης-το κλειδι

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδια τελείωσα να το η περίπτωση του Τσαρλς ντέξτερ γουορντ ντάξυ λιγο κουραστικο σε κάποια σημεια νομίζω οτι θέλει να περάσει πολες ασκοπές εικονες απο ασκοπες περιγραφές που κουράζουν +το οτι νευριασα λιγο που συνέχεια το πήγαινε γυρω γυρω ηταν και το πρώτο βιβλίο του Λαβκραφτ που διαβασα και ντάξυ θα του ξαναδώσω μια ευκαιρεία αργότερα...

Τελείωσα επίσης το Καλεσμα του κθούλου και ο τρομος του Ντανγουιτς πολύ οραία και τα δύο αλλα ο Τρόμος του ντάνγουιτς ηταν καταπληκτικό το καλύτερο μεχρι τωρα του λαβκραφτ που δίαβασα

Αγορασα και το Νεκρονομικον που έχει τις καλύτερες ιστορίες του λάβκραφτ 20 ευρω το βρίκα απο το play.com

 

Τώρα θελω να ρωτησω εχει διαβάσει κανιες το Σαλεμς λοτ του Κινγκ σε μετάφραση? αξίζει? Το βρίκα απο τον εκδοτικο οίκο Λιβάνης-το κλειδι

 

Πριν κάνα δίμηνο διάβασα το Σάλεμ'ς Λοτ του Κινγκ, και η μετάφραση ήταν πολύ καλή. Παρ' το. Εγώ το είχα βρει γύρω στα 10 ευρώ, το είχα πετύχει σε κάποια προσφορά. Εσύ Θεσσαλονίκη είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε ποιο βιβλιοπωλείο πήγες?

 

Κοίταξε, εγώ Αθήνα μένω, και το τσίμπησα στη πρωτοπορία, πριν από αρκετό καιρό. Πλέον, θα το βρεις γύρω στα 13-14 ευρώ, τα οποία δεν είναι και πάρα πολλά για το βιβλίο αυτό. Αν είναι να το πάρεις από κάπου φτηνά(σχετικά), παρ' το από Πρωτοπορία. Βέβαια δεν ξέρω αν υπάρχουν άλλα φτηνότερα βιβλιοπωλεία στη Θεσσαλονίκη, απλά λέω εγώ τώρα...

Link to comment
Share on other sites

χμμμ ναι η προτωπορία είναι το φθηνότερο αποσα εχω δει και εχει και αρκετα μεγάλη ποικιλία

Αυτοι το έχουν απο τον εκδοτικο οίκο Λιβάνεις-Νεα Σύνορα και συ αυτη τη μετάφραση διάβασες?

Edited by Mr_Tzimp
Link to comment
Share on other sites

χμμμ ναι η προτωπορία είναι το φθηνότερο αποσα εχω δει και εχει και αρκετα μεγάλη ποικιλία

Αυτοι το έχουν απο τον εκδοτικο οίκο Λιβάνεις-Νεα Σύνορα και συ αυτη τη μετάφραση διάβασες?

 

Ναι, αυτή τη μετάφραση διάβασα. Δεν κυκλοφορεί και από άλλες εκδόσεις, άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στην Πρωτοπορια στη παραλια και τσιμπατο. Η μεταφραση αξιζει και το βιβλιο τα σπαει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..