Jump to content

Inception (2010)


Stanley
 Share

Recommended Posts

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πώς υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα να δει κάποιος αυτή την ταινία στο πι σι ή τέλος παντον κατεβασμένη... Ακόμα και αν δεν του αρέσει, σίγουρα χαμένο χρόνο δεν το λες.

 

Πάντως αυτό που λέτε για τα εφέ, έχουν σταματήσει να με εντυπωσιάζουν γιατί πια είναι τόσο αληθινά (κυρίως όταν πρόκειται για άψυχα πράγματα, ή μάλλον μόνο...) που δεν τα προσέχω πιά αλλά χάνομαι στην υπόθεση. Εκεί που μου κάνει αίσθηση είναι όπως είπα η υπόθεση, η φωτογραφία και φυσικά, περισσότερο από τα άλλα δύο η μουσική. Έχω δει έργο που δεν μου άρεσε η υπόθεση αλλά τελικά σαν έργο μου άρεσε γιατί είχε ωραίο σάουντρακ. Να είναι καλά ο Χανς Ζίμερς... Εδώ υπάρχουν έργα που δεν τα έχω δει, έχω ακούσει το σάουντρακ και τώρα θέλω να τα δω!!! Καλό ε;

 

Αλλά ρε παιδιά, εντάξει, μπορεί να είναι λίγο τσιμπημένο το εισιτήριο αλλά αξίζει να πάμε...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 149
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    13

  • Διγέλαδος

    22

  • DinMacXanthi

    15

  • Stanley

    18

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πώς υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα να δει κάποιος αυτή την ταινία στο πι σι ή τέλος παντον κατεβασμένη... Ακόμα και αν δεν του αρέσει, σίγουρα χαμένο χρόνο δεν το λες.

 

Πάντως αυτό που λέτε για τα εφέ, έχουν σταματήσει να με εντυπωσιάζουν γιατί πια είναι τόσο αληθινά (κυρίως όταν πρόκειται για άψυχα πράγματα, ή μάλλον μόνο...) που δεν τα προσέχω πιά αλλά χάνομαι στην υπόθεση. Εκεί που μου κάνει αίσθηση είναι όπως είπα η υπόθεση, η φωτογραφία και φυσικά, περισσότερο από τα άλλα δύο η μουσική. Έχω δει έργο που δεν μου άρεσε η υπόθεση αλλά τελικά σαν έργο μου άρεσε γιατί είχε ωραίο σάουντρακ. Να είναι καλά ο Χανς Ζίμερς... Εδώ υπάρχουν έργα που δεν τα έχω δει, έχω ακούσει το σάουντρακ και τώρα θέλω να τα δω!!! Καλό ε;

 

Αλλά ρε παιδιά, εντάξει, μπορεί να είναι λίγο τσιμπημένο το εισιτήριο αλλά αξίζει να πάμε...

 

Μόλις είδα το trailer της ταινίας, διέγραψα την ιδέα να την δω στο pc ή στη τηλεόραση. Αυτή η ταινία είναι για μια τεράστια οθόνη, με ΤΑ συστήματα ήχου και εικόνας, και να κάτσεις ήρεμος στην θέση σου να την απολαύσεις, και να καταλάβεις τι στο διάλα γίνεται, γιατί είναι και λίγο παράξενη ταινία-δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πώς υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα να δει κάποιος αυτή την ταινία στο πι σι ή τέλος παντον κατεβασμένη... Ακόμα και αν δεν του αρέσει, σίγουρα χαμένο χρόνο δεν το λες.

 

Πάντως αυτό που λέτε για τα εφέ, έχουν σταματήσει να με εντυπωσιάζουν γιατί πια είναι τόσο αληθινά (κυρίως όταν πρόκειται για άψυχα πράγματα, ή μάλλον μόνο...) που δεν τα προσέχω πιά αλλά χάνομαι στην υπόθεση. Εκεί που μου κάνει αίσθηση είναι όπως είπα η υπόθεση, η φωτογραφία και φυσικά, περισσότερο από τα άλλα δύο η μουσική. Έχω δει έργο που δεν μου άρεσε η υπόθεση αλλά τελικά σαν έργο μου άρεσε γιατί είχε ωραίο σάουντρακ. Να είναι καλά ο Χανς Ζίμερς... Εδώ υπάρχουν έργα που δεν τα έχω δει, έχω ακούσει το σάουντρακ και τώρα θέλω να τα δω!!! Καλό ε;

 

Αλλά ρε παιδιά, εντάξει, μπορεί να είναι λίγο τσιμπημένο το εισιτήριο αλλά αξίζει να πάμε...

 

Μόλις είδα το trailer της ταινίας, διέγραψα την ιδέα να την δω στο pc ή στη τηλεόραση. Αυτή η ταινία είναι για μια τεράστια οθόνη, με ΤΑ συστήματα ήχου και εικόνας, και να κάτσεις ήρεμος στην θέση σου να την απολαύσεις, και να καταλάβεις τι στο διάλα γίνεται, γιατί είναι και λίγο παράξενη ταινία-δεν είναι;

 

Ναι είναι αλήθεια!Η ταινία από κάποιο σημείο και μετά εξελίσσεται πολύ γρήγορα και θέλει προσοχή...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,πρέπει να καταλάβετε ότι το θέμα με τα εφέ στις΄μέρες μας δεν είναι η υλοποίησή τους, που γίνεται πανεύκολα με το κομπιούτερ. Το θέμα είναι η σύλληψή τους και ο σχεδιασμός τους. Αυτό ήταν το εξαιρετικό σε αυτήν την ταινία. Οι σκηνές μάχης στο ξενοδοχείο, με όλη την ειλικρίνια που μπορώ να μιλήσω,έίναι από τα πιο εντυπωσιακά και breathtaking πράγματα που έχω δει ποτέ σε σινεμά, όχι επειδή δούλεψε το πισί, αλλά επειδή το φαντάστηκε στο μυαλό του έτσι ο Νόλαν.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι pc ρε παιδιά; Ποιος να δει κατεβασμένη την καλύτερη ταινία της χρονιάς;

Αν δεν αξίζει το καλλιτεχνικό υπερθέαμα του Inception σε σινεμά, τότε τι αξίζει;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την είδα σε i-phone. Στο λεωφορείο. Με ένα ακουστικό. Απο το άλλο ακούγε ο διπλανός μου. Μια χαρα, μην τρελαινόμαστε κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

καλλιτεχνικό υπερθέαμα

 

It's only computer graphics

 

 

 

 

reference until 0:10

 

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Δήλωση 1: Δεν έχω διαβάσει τίποτα από το τόπικ

Δήλωση 2: Σε πέντε δέκα λεπτά φεύγω να πάω να το δω

Δήλωση 3: Ελπίζω να μην το μετανιώσω που δεν έχω διαβάσει το τόπικ ... χεχ...

Link to comment
Share on other sites

Δήλωση 1: Δεν έχω διαβάσει τίποτα από το τόπικ

Δήλωση 2: Σε πέντε δέκα λεπτά φεύγω να πάω να το δω

Δήλωση 3: Ελπίζω να μην το μετανιώσω που δεν έχω διαβάσει το τόπικ ... χεχ...

 

Don't worry we have the spoiler alert task force!

 

 

sorry for the :spam:

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Εγώ Κιάρα πήγα μην έχοντας ιδέα τί παίζει στην ταινία και το απόλαυσα. Περιμένουμε γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ακριβώς το ίδιο. Είχα δει μόνο ένα τρέιλερ, γι'αυτό μετά έψαχνα το σαγόνι μου στο πάτωμα.

Το ίδιο είχα κάνει παρεμπιπτόντως και με άλλες ταινίες όπως το Άβαταρ (γι'αυτό δεν πήρα χαμπάρι τι flame war είχε ξεσπάσει σ'εκείνο το τόπικ)

Όπως προανέφερα δεν μπαίνω σε τόπικς ταινιών που δεν έχω δει. Το ίδιο πχ και με το τόπικ του True Blood στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ακριβώς το ίδιο. Είχα δει μόνο ένα τρέιλερ, γι'αυτό μετά έψαχνα το σαγόνι μου στο πάτωμα.

Το ίδιο είχα κάνει παρεμπιπτόντως και με άλλες ταινίες όπως το Άβαταρ (γι'αυτό δεν πήρα χαμπάρι τι flame war είχε ξεσπάσει σ'εκείνο το τόπικ)

Όπως προανέφερα δεν μπαίνω σε τόπικς ταινιών που δεν έχω δει. Το ίδιο πχ και με το τόπικ του True Blood στο φόρουμ.

Αλλά βλέπεις τα καλά αποσπάσματα. Αν και το πιο πρόσφατο επεισόδιο, μετά το μακελειό, είναι εντελώς emo.

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν, την είδα, διάβασα και τα σχόλια και έχω την αίσθηση πως είμαι πιο κοντά στο Ντίνο (του Ευρίπου).

Όχι ότι απογοητεύτηκα, ίσα ίσα πέρασα πολύ ωραία και τη συζητούσαμε και πολύ ώρα μετά. Αλλά με άφησε με τις αμφιβολίες μου ως προς τις προθέσεις του σε πάρα πολλά σημεία. Κι επειδή δε μπορώ να κάνω κουβέντα μαζί του για να μου λύσει τις απορίες, θα ανεχτείτε τις εικασίες μου :p

Παρεπιπτόντως, πριν να αρχίσω τα spoiler

1. κι εμένα μου άρεσε πάρα πολύ το πρώτο Μπάτμαν (είναι κι ο αγαπημένος μου σουπερ ήρωας -λέμε τώρα σούπερ αλλά πως αλλιώς να τον πω) και έχω την εντύπωση πως παρόλο που όντως ο Λέτζερ στο 2ο ήταν πάρα πολύ καλός η ταινία είχε χάσει παντελώς το Γκόθαμ Σίτυ. Και δε γίνεται ρε παιδί μου Μπάτμαν χωρίς Γκόθαμ Σίτυ, δε γίνεται χωρίς αυτό το ιδιαίτερο φως που τόσο πολύ καλά είχε πετύχει στην πρώτη ταινία, δε γίνεται όλο σε κλειστά ντουβάρια...

2. διαβάζοντας τα παραπάνω, εγώ δεν την πολυπιάνω τη σύγκριση με τα Μάτριξ (σορρυ ΝτίνοΒ το Μάτριξ εννοούσα και συμφωνώ). Η πρώτη ταινία με την οποία τη σύγκρινα ήταν το Prestige, ασυναίσθητα κι όλας κι έχοντας ξεχάσει πως είναι του ίδιου σκηνοθέτη. Και όχι, αυτό που είχα πάθει με το Prestige δεν το έπαθα εδώ σε καμία περίπτωση. Στο Prestige (το οποίο δεν το έχω ξεπεράσει ακόμα και δεν πιστεύω πως πρόκειται κι όλας) ο Νόλαν κάνει ακριβώς, μα ακριβώς αυτό που κάνει και εδώ: παίζει με το μυαλό σου. Το παίρνει από δω, το πάει από κει, στο κοπανάει από τη μία και την άλλη κτλ.

Άι πάμε στο ζουμί:

 

 

1. Πραγματικά ξενέρωσα με τη φάση, εκεί που έχεις αποφασίσει πως όλοι στην ταινία είναι μάλλον γκρίζοι και εσύ είσαι με αυτούς που είναι και μάλλον ποντικί γκρι προς το μαύρο, που σου πετάει ο επιχειρηματίας: όχι, δεν είναι απλά οι ανταγωνιστές μου, αλλά θα κάνουνε μονοπώλειο τα ενεργειακά και αν τους αφήσουμε ζήτω που καήκαμε γιατί θα γίνει άλλη μια υπερδύναμη. Άσε μας ρε ανταγωνιστούλη, παράτα μας, δε με νοιάζει που θα το κάνει ο ήρωας κι ας είναι κακό γιατί ξέρω γιατί θα το κάνει, έχει τα προσωπικά του και με έχεις πείσει. Την άχρηστη ηλίθια πληροφορία ότι μάλλον θα σώσει και τον κόσμο τι την θες. Πολύ προχειράντζα μου φάνηκε σε αυτό το σημείο και δε με έχει συνηθίσει σε τέτοια.

2. Πραγματικά (και πάλι) ξετρελάθηκα με την ατάκα "αγόρασα την εταιρεία, μου φάνηκε πιο απλό" και με τη χορογραφία των μπουνιδίων στη φάση που δεν υπήρχε βαρύτητα. Εκπληκτική χορογραφία, ίσως τα καλύτερα μπουνίδια που έχω δει ποτέ.

3. Τώρα, η σοβαρή μου διαφωνία με το όλο σκηνικό... Κάπου γύρω στο πρώτο μισάωρο σε πάει μέχρι ένα σημείο που λες "ώπα ρε συ, κοίτα να δεις, όλα στο μυαλό του είναι, δεν ξύπνησε ποτέ". Και ήμουνα στη φάση που έλεγα ότι αν τώρα με βάλει να το ξεχάσω αυτό και μου το θυμήσει στο τέλος της ταινίας, ε, ναι, θα τον παραδεχτώ για άλλη μια φορά και θα είναι όλα τα λεφτά. Αλλά... ας πούμε πως αυτό είναι που κάνει στο τέλος, τότε γιατί αυτή την καταραμένη τη σκηνή που είναι στο τελευταίο επίπεδο με τον επιχειρηματία την έχει γυρίσει έτσι??? Δηλαδή, όλα τα υπόλοιπα ξυπνήματα που ξέρουμε κι όλας πως θα γίνουν μας τα δείχνει εξονυχιστικά, δεν αφήνει καμιά αμφιβολία για το τι έγινε, αυτό που ήταν απρογραμμάτιστο, το πιο δύσκολο από όλα κτλ γιατί ατάκα "έλα μαζί μου να ζήσουμε ξανά νέοι", πλάνο στο πιστόλι με το χέρι από πάνω και ξύπνημα στο αεροπλάνο???? Γιατί το καταραμένο??? Δηλαδή, μοντάροντας αυτή τη σκηνή έτσι εμένα στο τέλος με έβαλε στη διαδικασία να αμφιβάλω μήπως δεν ξύπνησε απλά από την τελευταία φάση, κι όχι εξαρχής, αυτό το φοβερό σενάριο για το οποίο με είχε προετοιμάσει εξαρχής. Δεν μπορώ να ξέρω ποιες ακριβώς ήταν οι προθέσεις του εκεί (ίσως το να κρατήσει το σασπένς για να μην ξέρουμε κατευθείαν αν κατάφερε να ξυπνήσει τον άλλο ή όχι) αλλά όποιες κι αν ήταν εμένα σχεδόν μου χάλασε την ταινία αυτό το συγκεκριμένο σημείο.

4. Το τέλος τώρα... Τη σβούρα μου μέσα... Ο ήχος στα Village -προφανώς- ήταν πάρα πολύ δυνατά. Εκεί που κλείνει το κάδρο κι η σβούρα συνεχίζει να γυρίζει ακούγεται υπόκωφα ο ήχος της να σταματά και να πέφτει. Άντε ψάχτηνα...

5. Η ιστορία με τη γυναίκα του -η κατά τα άλλα υπέροχη ιστορία με τη γυναίκα του που διανύει όλη την ταινία και που ουσιαστικά πρόκειται για το πραγματικό θέμα της ταινίας- είναι δυνατόν να περνάει την εξηγησή της έτσι, μπουφ πάρτα, αυτά είχα να πω και τώρα τέλος? :(

 

 

Νομίζω αυτές είναι οι σοβαρές μου αμφιβολίες :p Θα έχω κι άλλες σίγουρα, αλλά τώρα αυτά θυμάμαι έτσι εκ πρώτης.

Και επειδή δεν ξέρω αν είναι σαφές: η ταινία μου άρεσε. Μου άρεσε πολύ. Δε θα καθόμουνα να αναλύσω έτσι ούτε κατά διάνοια μια ταινία η οποία δε μου αρέσει, για κανένα λόγο, έχω καλύτερα πράγματα να κάνω :p Απλά έχω τη γενικότερη εντύπωση πως για τα δικά του μέτρα είχε μέσα πολλές προχειρότητες τις οποίες θεωρώ ανεπίτρεπτες όταν πίσω σου έχεις το Hollywood.

 

Α! Αλλό ένα για το οποίο παίζει και να με κάψετε στην πλατεία με τις λοιπές αιρετικές μάγισσες είναι ότι εγώ τον ΝτιΚάπριο δεν τον πάω μία. Και ευτυχώς που δεν έπαιζε και πάρα πολύ ώρα ο Μάικλ Κέην γιατί δίπλα του όταν τον έβλεπα ήταν που θυμόμουν το πόσο ατάλαντος μου φαίνεται. Όσο ήταν με τους άλλους (που οκ, είναι του δικού του βεληνεκές) δε με ενοχλούσε, αλλά δίπλα σε έναν από τους καλύτερους ηθοποιούς που παίζουν εκεί έξω, ε, μου φαινόταν πολύ μωρέ η διαφορά.

 

Αυτά. Θα σταματήσω τώρα και θα κεράσω συριανό λουκούμι όποιον τα διάβασε όλα μέχρι εδώ :p

 

Συμπερασματικά, και για να κλείσω κάπως, μην την χάσετε την ταινία. Για κανένα λόγο. Είναι πράγματι από τις ταινίες που πρέπει να έχει δει κανείς στο σινεμά, ναι, ακόμα και μόνο για τις εικόνες.

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια ανάλυση... και στις 05:38 π.μ. μπρε κορίτσι μου; Και μόνο γι αυτό, εύγε!! :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Την είδα κι εγώ χτες, αφού αμφιταλαντεύτηκα αρκετά. Μέχρι και ποστ που έλεγα ότι θα πάω να τη δω έσβησα. :lol: Δεν είχα άδικο, αφού θέλω μιάμιση ώρα να πάω και μιάμιση να γυρίσω για το μοναδικό σινεμά που υπάρχει (ODEON), και από μια διαδρομή που νύχτα σε τρομάζει λίγο...

Άξιζε όμως! Την χάρηκα την ταινία, παρόλα τα μπαμ μπουμ που τόσο αντιπαθώ, και τον Ντι Κάπριο που με ξενερώνει σαν φρουτοπολτός. Είναι από τις ταινίες που σε ρουφάνε, και αυτό κρατάω. Και το ότι τη συζητούσαμε στη διαδρομή του γυρισμού.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Δηλαδή, όλα τα υπόλοιπα ξυπνήματα που ξέρουμε κι όλας πως θα γίνουν μας τα δείχνει εξονυχιστικά, δεν αφήνει καμιά αμφιβολία για το τι έγινε, αυτό που ήταν απρογραμμάτιστο, το πιο δύσκολο από όλα κτλ γιατί ατάκα "έλα μαζί μου να ζήσουμε ξανά νέοι", πλάνο στο πιστόλι με το χέρι από πάνω και ξύπνημα στο αεροπλάνο???? Γιατί το καταραμένο??? Δηλαδή, μοντάροντας αυτή τη σκηνή έτσι εμένα στο τέλος με έβαλε στη διαδικασία να αμφιβάλω μήπως δεν ξύπνησε απλά από την τελευταία φάση, κι όχι εξαρχής, αυτό το φοβερό σενάριο για το οποίο με είχε προετοιμάσει εξαρχής.

 

 

 

Μα ακριβώς επειδή:

 

 

Από τη στιγμή που έμεινε πίσω χάθηκε στη λήθη. Το ξύπνημα στο αεροπλάνο και τα υπόλοιπα, ήταν εικόνες της λήθης και όχι πραγματικότητα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

4. Το τέλος τώρα... Τη σβούρα μου μέσα... Ο ήχος στα Village -προφανώς- ήταν πάρα πολύ δυνατά. Εκεί που κλείνει το κάδρο κι η σβούρα συνεχίζει να γυρίζει ακούγεται υπόκωφα ο ήχος της να σταματά και να πέφτει. Άντε ψάχτηνα...

 

 

Για να το ιντριγκάρουμε λίγο περισσότερο:

 

η σβούρα πέφτει στο επίπεδο που βρίσκονται και που αντιπροσωπεύει τον πραγματικό κόσμο. Άρα και να έπεσε δε μας λέει κάτι, επειδή ο πρωταγωνιστής ξέρει το βάρος της, άρα στο όνειρό του που πιστεύει ότι είναι αλήθεια, αυτή μπορεί να πέφτει

 

Τρέχα γύρευε δηλαδή...

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

4. Το τέλος τώρα... Τη σβούρα μου μέσα... Ο ήχος στα Village -προφανώς- ήταν πάρα πολύ δυνατά. Εκεί που κλείνει το κάδρο κι η σβούρα συνεχίζει να γυρίζει ακούγεται υπόκωφα ο ήχος της να σταματά και να πέφτει. Άντε ψάχτηνα...

 

 

Για να το ιντριγκάρουμε λίγο περισσότερο:

 

η σβούρα πέφτει στο επίπεδο που βρίσκονται και που αντιπροσωπεύει τον πραγματικό κόσμο. Άρα και να έπεσε δε μας λέει κάτι, επειδή ο πρωταγωνιστής ξέρει το βάρος της, άρα στο όνειρό του που πιστεύει ότι είναι αλήθεια, αυτή μπορεί να πέφτει

 

Τρέχα γύρευε δηλαδή...

 

 

Ακριβώς

 

Link to comment
Share on other sites

4. Το τέλος τώρα... Τη σβούρα μου μέσα... Ο ήχος στα Village -προφανώς- ήταν πάρα πολύ δυνατά. Εκεί που κλείνει το κάδρο κι η σβούρα συνεχίζει να γυρίζει ακούγεται υπόκωφα ο ήχος της να σταματά και να πέφτει. Άντε ψάχτηνα...

 

 

Για να το ιντριγκάρουμε λίγο περισσότερο:

 

η σβούρα πέφτει στο επίπεδο που βρίσκονται και που αντιπροσωπεύει τον πραγματικό κόσμο. Άρα και να έπεσε δε μας λέει κάτι, επειδή ο πρωταγωνιστής ξέρει το βάρος της, άρα στο όνειρό του που πιστεύει ότι είναι αλήθεια, αυτή μπορεί να πέφτει

 

Τρέχα γύρευε δηλαδή...

 

 

Μα όλη η τανιία βασίζεται στο ότι για κάποιο περίεργο μεταφυσικό λόγο, αυτό ΔΕΝ συμβαίνει. Εξού και τα τοτέμ.

 

Link to comment
Share on other sites

 

Μα όλη η τανιία βασίζεται στο ότι για κάποιο περίεργο μεταφυσικό λόγο, αυτό ΔΕΝ συμβαίνει. Εξού και τα τοτέμ.

 

Εγώ γιατί θυμάμαι το αντίθετο;

Link to comment
Share on other sites

 

Μα όλη η τανιία βασίζεται στο ότι για κάποιο περίεργο μεταφυσικό λόγο, αυτό ΔΕΝ συμβαίνει. Εξού και τα τοτέμ.

 

Εγώ γιατί θυμάμαι το αντίθετο;

 

Δεν ξέρω. Να κάνουμε ένα Poll που είναι και στη μόδα :tease:

Link to comment
Share on other sites

4. Το τέλος τώρα... Τη σβούρα μου μέσα... Ο ήχος στα Village -προφανώς- ήταν πάρα πολύ δυνατά. Εκεί που κλείνει το κάδρο κι η σβούρα συνεχίζει να γυρίζει ακούγεται υπόκωφα ο ήχος της να σταματά και να πέφτει. Άντε ψάχτηνα...

 

 

Για να το ιντριγκάρουμε λίγο περισσότερο:

 

η σβούρα πέφτει στο επίπεδο που βρίσκονται και που αντιπροσωπεύει τον πραγματικό κόσμο. Άρα και να έπεσε δε μας λέει κάτι, επειδή ο πρωταγωνιστής ξέρει το βάρος της, άρα στο όνειρό του που πιστεύει ότι είναι αλήθεια, αυτή μπορεί να πέφτει

 

Τρέχα γύρευε δηλαδή...

 

 

Μα όλη η τανιία βασίζεται στο ότι για κάποιο περίεργο μεταφυσικό λόγο, αυτό ΔΕΝ συμβαίνει. Εξού και τα τοτέμ.

 

 

 

Ναι, αλλά όταν αγγίξεις το τοτέμ ενός αλλού -εν προκειμένω ο Ντι Κάπριο της γυναίκας του-, αυτό αχρηστεύεται. Ο Ντι Κάπριο είναι ο αρχιτέκτων εκείνου του κόσμου, του πρώτου, στον οποίο υποτίθεται διάγει βίο αληθινό. Κάνει τα κουμάντα του. Θυμόσαστε πως του την πέφτουν οι προβολές του, ως, υποτίθεται εχθροί του; Τον περικυκλώνουν λες και του έχουν βάλει στον κώλο κοριό. Εκείνο το κυνηγητό, καθώς και ο τρόπος που αποδράει αλά Σταλόνε ο Ντι Κάπριο μου είχε κάνει εντύπωση. Ενας κλέφτης ονείρων είναι. Πως γίνεται να τρέχει σαν κομάντο. Στα όνειρα όλα γίνονται. Άμ, εκείνος ο κουλός διάδρομος από τον οποίο οριακά ξεσφήνωσε;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τσου.

Ο "αληθινός" κόσμος είναι αληθινός.

Αυτό δεν το διαπραγματεύομαι.

Edited by SpirosK
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Inception (2010)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..