Jump to content

"Η Χώρα του Χιονιού" του Γιασουνάρι Καβαμπάτα


Stanley
 Share

Recommended Posts

Λίγους μήνες πριν, ολοκλήρωσα το πρώτο μου ιαπωνικό μυθιστόρημα,και γενικότερα την πρώτη μου κατάδυση στη λογοτεχνία αυτής της πανέμορφης χώρας. Αυτό που έχω να πω πρωτίστως, είναι πως ήταν αντικειμενικά μια ξεχωριστή αναγνωστική εμπειρία, με τον Καβαμπάτα να αναδεικνύεται σπουδαίος λογοτέχνης και ποιητής.Η υπόθεση απλή:ένας άντρας από το Τόκιο πηγαίνει για διακοπές σε ένα ορεινό θέρετρο, όπου έρχεται σε επαφή με μια ντόπια γκέισα. Αυτό, και να μην περιμένετε πολλά να διαδραματιστούν!!

 

Με την κινηματογραφική μου εμπειρία σχετικά με την Ιαπωνία, λοιπόν, κάπως έτσι το περίμενα:όμορφο,ποιητικό,αργόσυρτο, νωχελικό, σχεδόν βασανιστικά ελεγειακό. Πιο πολύ με πεζολογικό ποίημα, παρά με μυθιστόρημα έμοιαζε, όπου γλαφυρότατες και σουρρεαλιστικές περιγραφές της φύσης και της γυναίκας σε παρέσερναν σε μια υπνωτιστική διείσδυση στις γραμμές. Ελάχιστα συμβαίνουν στο κείμενο, τα πάντα υπονοούνται, τα πάντα τα συλλαμβάνει μόνος του ο αναγνώστης στο μυαλό του από τις κινήσεις και τα φειδωλά λόγια του ζευγαριού. Ένας μυστικιστικός ερωτισμός, ανόμοιος με κάθε άλλον που έχω δει ποτέ σε βιβλίο: ντροπαλός, τρυφερός, φοβικός, και μερικές φορές ενοχικός, πλανάται συνεχώς στις σελίδες, χωρίς ποτέ να εκφράζεται συμβατικά, απογειώνοντας την αγνότητα, τον εξαγνισμό και την νοητική απόδραση. Δε θα γράψω περισσότερα,γιατί από όσο ξέρω θα το διαβάσετε μερικοί από εδώ μέσα,αλλά συνοψίζοντας δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε, αφού σε μερικά σημεία, ακόμα και πολύ μπροστά στο βιβλίο, ένοιωθα πως δεν είχα μετακινηθεί καθόλου στον ρου της ιστορίας, όποια κι αν ήταν αυτή. Ωστόσο, σίγουρα αξίζει να διαβαστεί από τον καθένα, γιατί προσφέρει μια πρωτόγνωρη προσέγγιση σε θέματα που τα έχουμε συνηθίσει αλλιώς, με μια ψυχρά και απόμακρα συγκινητική τρυφερότητα, μια καλλιτεχνική αισθητική υπέροχης γοητείας, κλασικάτο και αντάξιο δείγμα της έξοχης κουλτούρας εκείνης της μακρινής όμορφης χώρας.

Link to comment
Share on other sites

Λατρεύω την Ιαπωνική Λογοτεχνία! Απο Καβαμπάτα έχω διαβάσει το Σπιτι των Κοιμισμένων Κοριτσιών (αν θυμάμαι καλά τον τίτλο).

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις Γιόκο Ογκάουα (τα έργα της κυκλοφορούν από εκδ. Άγρα) και φυσικά Χαρούκι Μουρακάμι (εκδ. Ωκεανίδα, το ΚΟυρδιστό Πουλί ειναι μαστ). Φυσικά υπάρχουν και πολλοί άλλοι (Οε, Μισίμα, Άμπε κλπ κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τον Μουρακάμι, Σταμάτη... Για τους σοβαρούς συγγραφείς της Ιαπωνίας (Μισίμα και λοιποί) για πολλά χρόνια θεωρούταν συγγραφέας της πλέμπας. Κι έγραφε και εκτός Ιαπωνίας...φτου κακά. Βέβαια αυτό άλλαξε τα τελευταία χρόνια και διδάσκεται και σε μεταπτυχιακά στην λογοτεχνική ιστορία/ θεωρία μαζί με, για να σκεφτώ κανέναν πρώην παραλογοτέχνη, α, τον Lovecraft.

 

Αλλά εντάξει, Μισίμα δεν τον λες. Οπότε μη ρίχνεις το επίπεδο. Φτάνει που μας τους φορτώσαν και τους 2 στο μεταπτυχιακό.

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει Ακουταγκάουα(Κάππα) και ήταν καλός.

 

Εσύ,Κωνσταντίνε,τί έχεις σπουδάσει αν επιτρέπεται...;Επιμένω πάντως ότι επειδή διδάσκεται κάποιος,δεν σημαίνει μεμονωμένα αυτό τίποτα κοσμογονικό!Και ο Αττίλας κατέχει εξέχουσα θέση στα κιτάπια της Ιστορίας...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά επιτρέπεται, αν μπεις στο προφίλ μου θα δεις. Το bachelor μου είναι english literature and linguistics (mind you, το english μεταφράζεται πιο σωστά αγγλόφωνη) στο ΑΠΘ και την παρασκευή παραδίδω τη διατριβή μου στο MSc Creative Writing στο πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου.επειδη ο βαθμός μου μού το επιτρέπει συμπληρωσα την αίτηση μου για διδακτορικό αλλά για το 2012-13 επειδή θέλω να βγάλω μερικα χρήματα πρώτα. (ως alum του πανεπιστημίου μας επιτρέπεται) κι έχω conditional offer για τότε (αν θέλω κ μπορώ, το κάνω κοινώς).

Αυτά. Αν επιτρέπεις, μπορώ να ρωτήσω κι εγώ για σένα;

Link to comment
Share on other sites

poster_oops.gif

 

Εγώ είμαι στο πτυχίο για πολιτικός μηχανικός στο ΕΜΠ...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά επιτρέπεται, αν μπεις στο προφίλ μου θα δεις. Το bachelor μου είναι english literature and linguistics (mind you, το english μεταφράζεται πιο σωστά αγγλόφωνη) στο ΑΠΘ και την παρασκευή παραδίδω τη διατριβή μου στο MSc Creative Writing στο πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου.επειδη ο βαθμός μου μού το επιτρέπει συμπληρωσα την αίτηση μου για διδακτορικό αλλά για το 2012-13 επειδή θέλω να βγάλω μερικα χρήματα πρώτα. (ως alum του πανεπιστημίου μας επιτρέπεται) κι έχω conditional offer για τότε (αν θέλω κ μπορώ, το κάνω κοινώς).

Αυτά. Αν επιτρέπεις, μπορώ να ρωτήσω κι εγώ για σένα;

 

 

αυτο το Msc creative writing είναι μια συγγεκριμένη ειδικότητα? δηλ χρειάζετε σπουδές για αυτό το αντικείμενο, και πως περνας εκει? (αν πειτρεπετε και δε σε πρειζω)

Link to comment
Share on other sites

http://www.ed.ac.uk/studying/postgraduate/finder/details.php?id=175

 

to link tis sxolis (MSc Creative Writing: Master of Sciences in Creative Writing. Stin Skwtia onomazetai of Sciences alla se alles xwres mporeis na to synantiseis kai ws Master of Arts)

Μεταπτυχιακο Δημιουργικής Γραφής στα Ελληνικα (copy paste ellinikous xaraktires eksou kai i elleipsi tonwn)

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει ένα μικρότατο βιβλιαράκι, που δε θυμάμαι καν τον τίτλο του από Καβαμπάτα, αλλά δεν ξεχνάω ποτέ πόσο όμορφο ήταν το συναίσθημα που σου αφήνει όταν το κλείσεις. Είναι σαν να επιτρέπεις σε μια πεταλούδα να ξανακλείσει τα φτερά της...

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν να επιτρέπεις σε μια πεταλούδα να ξανακλείσει τα φτερά της...

Όμορφα!!

Μήπως λες το Κιότο...;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..