Jump to content

Σπάνια βιβλία που αναζητούμε...


Tattoman
 Share

Recommended Posts

Έχετε ψάξει ποτέ για σπάνια βιβλία, που εκδόθηκαν παλιά, και που στις μέρες μας είναι δυσέβρετα; Εγώ έχω βρει μερικά. Αλλά έχω ψάξει μόνο στο ιντερνετ. Ξέρει κανένας σας κάτι σχετικά με τα ΄σπάνια βιβλία, που μπορώ να τα βρω σε μαγαζιά, η κάποιο συγκεκριμένο βιβλίο;.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 297
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Δημήτρης

    22

  • BladeRunner

    32

  • Mictantecutli

    53

  • rolandofgileaad

    18

Ναι, έχω ψάξει γιαν κάποιους δύσκολους τίτλους να βρεθούν.

 

Βιβλία στα Αγγλικά: Εαν δεν μπορώ να τους βρώ από το Internet εκείνη την στιγμή, τα γράφω σε μία λίστα και ξαναπροσπαθώ αργότερα. Η εαν πράγματι το συγκεκριμένο δεν πρόκειται να ξαναβγεί, τότε μπορεί να ψάξω σε παλαιοβιβλιοπωλεία όταν ανεβαίνω προς Αγγλία μεριά. Στην γειτονιά του Charing Cross στο Λονδίνο έχει αρκετά βιβλιοπωλεία που πουλάνε παλιά και σπάνια βιβλία. Αν δεν βρίσκεται κι εκεί τότε πολύ δύσκολα θα βρεθεί.

 

Βιβλία στα Ελληνικά: Μοναστηράκι, και η ετήσια έκθεση στην Κλαυθμώνος με παλιά βιβλία. Έχω βρεί αρκετά διαμαντάκια εκεί πέρα, βιβλίαράκια που δεν θα φανταζόσουνα ποτέ ότι υπάρχουν. Επίσης, εαν ο εκδοτικός οίκος υπάρχει, μπορείς να ρωτήσεις και εκεί. Α, και φυσικά πρώτα μία βόλτα στην Βιβλιονετ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχω ψάξει γιαν κάποιους δύσκολους τίτλους να βρεθούν.

 

Βιβλία στα Αγγλικά: Εαν δεν μπορώ να τους βρώ από το Internet εκείνη την στιγμή, τα γράφω σε μία λίστα και ξαναπροσπαθώ αργότερα. Η εαν πράγματι το συγκεκριμένο δεν πρόκειται να ξαναβγεί, τότε μπορεί να ψάξω σε παλαιοβιβλιοπωλεία όταν ανεβαίνω προς Αγγλία μεριά. Στην γειτονιά του Charing Cross στο Λονδίνο έχει αρκετά βιβλιοπωλεία που πουλάνε παλιά και σπάνια βιβλία. Αν δεν βρίσκεται κι εκεί τότε πολύ δύσκολα θα βρεθεί.

 

Βιβλία στα Ελληνικά: Μοναστηράκι, και η ετήσια έκθεση στην Κλαυθμώνος με παλιά βιβλία. Έχω βρεί αρκετά διαμαντάκια εκεί πέρα, βιβλίαράκια που δεν θα φανταζόσουνα ποτέ ότι υπάρχουν. Επίσης, εαν ο εκδοτικός οίκος υπάρχει, μπορείς να ρωτήσεις και εκεί. Α, και φυσικά πρώτα μία βόλτα στην Βιβλιονετ.

 

 

με κάλυψες. thnx. Από θεσσαλονίκη μεριά ξέρεις κανένα καλό μαγαζί με παλιά φθηνά βιβλία;

Link to comment
Share on other sites

λέω όποιος βρήσκει κάτι σπάνιο, που έχει εκδωθεί σχετικά παλιά και είναι και σε λογική τημή να το αναφέρει σε αυτό το τοπικ

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

με κάλυψες. thnx. Από θεσσαλονίκη μεριά ξέρεις κανένα καλό μαγαζί με παλιά φθηνά βιβλία;

 

Δυστυχώς όχι. Δεν γνωρίζω τα καταστήματα της Θεσσαλονίκης καθόλου. Κάποιοι σουφουφίτες όμως που μένουν Θεσσαλονίκη, σίγουρα θα γνωρίζουν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

οκ, ευχαριστώ. Λοιπόν θέλει κανένας να του βρω κάποια παλιά βιβλία με παλιές εκδόσεις σε καλές τιμές;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν ήμουν στην Ελλάδα πριν 2 βδομάδες, η μάνα μου που επισκέφτηκε την Πόλη, μου έφερε μεταξύ άλλων ένα βιβλίο του Βερν (δεν θυμάμαι ποιο γιατί το έχω στη Ξάνθη, νομίζω το Ταξίδι στο Κέντρο της Γης) ελληνική μετάφραση, έκδοση του 1918 αν θυμάμαι καλά. Το αγόρασε για 2 ευρώ σε ένα παλαιοπωλείο στον Γαλατά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν ήμουν στην Ελλάδα πριν 2 βδομάδες, η μάνα μου που επισκέφτηκε την Πόλη, μου έφερε μεταξύ άλλων ένα βιβλίο του Βερν (δεν θυμάμαι ποιο γιατί το έχω στη Ξάνθη, νομίζω το Ταξίδι στο Κέντρο της Γης) ελληνική μετάφραση, έκδοση του 1918 αν θυμάμαι καλά. Το αγόρασε για 2 ευρώ σε ένα παλαιοπωλείο στον Γαλατά.

 

 

Πλάκα κάνεις; Πού είναι αυτό το βιβλιοπολείο; να ορμήξω... να προτείνω και εγώ κάτι

Edited by Tattoman
Link to comment
Share on other sites

Tattoman, αν ενδιαφέρεσαι για Θερβάντες και έτσι, στη Πρωτοπορία(τουλάχιστον στην Αθήνα, μάλλον και στην Θεσσαλονίκη), έχει τον Δον Κιχώτη με μόλις 12 ευρώ(!). Εκδόσεις Γράμματα, σε δυο τόμους, συνολικά 1256 σελίδες...

 

edit: 12 ευρώ και οι δυο τόμοι, εννοείται...

 

edit: Έκδοση 1933, σε μετάφραση Κώστα Βάρναλη. Καλό μου ακούγεται, αλλά η τιμή τσιμπημένη.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Tattoman, αν ενδιαφέρεσαι για Θερβάντες και έτσι, στη Πρωτοπορία(τουλάχιστον στην Αθήνα, μάλλον και στην Θεσσαλονίκη), έχει τον Δον Κιχώτη με μόλις 12 ευρώ(!). Εκδόσεις Γράμματα, σε δυο τόμους, συνολικά 1256 σελίδες...

 

edit: 12 ευρώ και οι δυο τόμοι, εννοείται...

 

edit: Έκδοση 1933, σε μετάφραση Κώστα Βάρναλη. Καλό μου ακούγεται, αλλά η τιμή τσιμπημένη.

 

 

όντως τσιμπημένη, αλλά τι να κάνουμε. είναι αρκετά παλιά έκδωση. Εγώ τα πιο παλιά βιβλία που έχω είναι το "όσα πέρνει ο άνεμος" και το "Οι Αθλιοι" εκδώσεις το 1960 τεράστια και με χοντρό κόκκινο εξώφιλο. Αυτό με 12 ευρώ είναι καινούρια έκδωση ε;

Link to comment
Share on other sites

Tattoman, αν ενδιαφέρεσαι για Θερβάντες και έτσι, στη Πρωτοπορία(τουλάχιστον στην Αθήνα, μάλλον και στην Θεσσαλονίκη), έχει τον Δον Κιχώτη με μόλις 12 ευρώ(!). Εκδόσεις Γράμματα, σε δυο τόμους, συνολικά 1256 σελίδες...

 

edit: 12 ευρώ και οι δυο τόμοι, εννοείται...

 

edit: Έκδοση 1933, σε μετάφραση Κώστα Βάρναλη. Καλό μου ακούγεται, αλλά η τιμή τσιμπημένη.

 

 

όντως τσιμπημένη, αλλά τι να κάνουμε. είναι αρκετά παλιά έκδωση. Εγώ τα πιο παλιά βιβλία που έχω είναι το "όσα πέρνει ο άνεμος" και το "Οι Αθλιοι" εκδώσεις το 1960 τεράστια και με χοντρό κόκκινο εξώφιλο. Αυτό με 12 ευρώ είναι καινούρια έκδωση ε;

 

Είναι έκδοση του 1997, σε μετάφραση Δημήτρη Ρήσου και εικονογράφηση Γουσταύου Ντορέ. Δεν ξέρω αν η μετάφραση είναι άριστη, καλή, μέτρια ή κακή, αλλά σε σχέση με τις σελίδες και γενικά το έργο, το βιβλίο είναι πάμφθηνο. Πριν την προσφορά, και οι δυο τόμοι έκαναν 35 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Tattoman, αν ενδιαφέρεσαι για Θερβάντες και έτσι, στη Πρωτοπορία(τουλάχιστον στην Αθήνα, μάλλον και στην Θεσσαλονίκη), έχει τον Δον Κιχώτη με μόλις 12 ευρώ(!). Εκδόσεις Γράμματα, σε δυο τόμους, συνολικά 1256 σελίδες...

 

edit: 12 ευρώ και οι δυο τόμοι, εννοείται...

 

edit: Έκδοση 1933, σε μετάφραση Κώστα Βάρναλη. Καλό μου ακούγεται, αλλά η τιμή τσιμπημένη.

 

 

όντως τσιμπημένη, αλλά τι να κάνουμε. είναι αρκετά παλιά έκδωση. Εγώ τα πιο παλιά βιβλία που έχω είναι το "όσα πέρνει ο άνεμος" και το "Οι Αθλιοι" εκδώσεις το 1960 τεράστια και με χοντρό κόκκινο εξώφιλο. Αυτό με 12 ευρώ είναι καινούρια έκδωση ε;

 

Είναι έκδοση του 1997, σε μετάφραση Δημήτρη Ρήσου και εικονογράφηση Γουσταύου Ντορέ. Δεν ξέρω αν η μετάφραση είναι άριστη, καλή, μέτρια ή κακή, αλλά σε σχέση με τις σελίδες και γενικά το έργο, το βιβλίο είναι πάμφθηνο. Πριν την προσφορά, και οι δυο τόμοι έκαναν 35 ευρώ.

 

 

όντως καλό, θα σας πρώτείνω και άλλα σε λίγο

Edited by Tattoman
Link to comment
Share on other sites

Έχω δυο ξένες για τις οποίες είμαι περήφανος. Δυστηχώς δεν είναι πολύ παλιές, πράγμα που της καταστεί περισσότερο cult παρά rare.

 

To ένα λέγεται Zacherley's Midnight Snacks και είναι μια ανθολογία τρόμου. Ο Ζακ ήταν ένας τύπος στην καναδική τηλεόραση, αντίστοιχο της Vampirella. Δηλαδή παρουσίαζε σε μια εκπομπή ταινίες τρόμου και πέταγε και κανένα σχόλιο μέσα-μέσα. Έβγαλε δε και τραγούδια, παραλλαγές χιτ της εποχής. Απ' ότι φαίνεται, έβγαλε και βιβλία.

 

post-32-128277982917_thumb.jpg

 

Το άλλο είναι μια ανθολογία του Λαβκραφτ απο τα 50s. Νομίζω λέγεται ''Scream!''

Link to comment
Share on other sites

Έχω δυο ξένες για τις οποίες είμαι περήφανος. Δυστηχώς δεν είναι πολύ παλιές, πράγμα που της καταστεί περισσότερο cult παρά rare.

 

To ένα λέγεται Zacherley's Midnight Snacks και είναι μια ανθολογία τρόμου. Ο Ζακ ήταν ένας τύπος στην καναδική τηλεόραση, αντίστοιχο της Vampirella. Δηλαδή παρουσίαζε σε μια εκπομπή ταινίες τρόμου και πέταγε και κανένα σχόλιο μέσα-μέσα. Έβγαλε δε και τραγούδια, παραλλαγές χιτ της εποχής. Απ' ότι φαίνεται, έβγαλε και βιβλία.

 

post-32-128277982917_thumb.jpg

 

Το άλλο είναι μια ανθολογία του Λαβκραφτ απο τα 50s. Νομίζω λέγεται ''Scream!''

 

 

όντως πανέμορφο βιβλίο αυτό. Και άμα έχεις βιβλίο από το 1950 δεν θα το έλεγα και συνηθισμένο, αντιθέτως θα το έλεγα εξερετικά δυσέβρετο

 

http://www.palaiobibliopolio.gr/Ειhttp://www.palaiobibliopolio.gr/Διηγήματα-p-13473.htmlκοσάκιςχίλιαι-Λεύγαι-Θάλασσαν-p-24520.html http://www.palaiobibliopolio.gr/Δαιμονισμένοι-τόμοι-p-16558.html http://www.palaiobibliopolio.gr/Διηγήματα-p-13473.html να άλλα τέσσερα βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Ρε 'συ, αυτό το site είναι πανάκριβο. Δεν ξέρω αν έχει και τις ίδιες τιμές στο μαγαζί, αλλά είναι υπερβολικά ακριβό. Κοίταξα στα βιβλία επιστημονικής φαντασίας, και έχει με 20, 25, 30, 35 ευρώ και βάλε, διάφορα βιβλία που τα έχω πάρει με 4 ευρώ και δεν είναι και παλιά. Βρήκα, βέβαια, κάποιους πολύ καλούς τίτλους που ψάχνω καιρό, αλλά είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ. Εκτός και αν είναι 2,5 ευρώ αντί για 25, και έχει κάνει λάθος στο κόμμα, τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Ρε 'συ, αυτό το site είναι πανάκριβο. Δεν ξέρω αν έχει και τις ίδιες τιμές στο μαγαζί, αλλά είναι υπερβολικά ακριβό. Κοίταξα στα βιβλία επιστημονικής φαντασίας, και έχει με 20, 25, 30, 35 ευρώ και βάλε, διάφορα βιβλία που τα έχω πάρει με 4 ευρώ και δεν είναι και παλιά. Βρήκα, βέβαια, κάποιους πολύ καλούς τίτλους που ψάχνω καιρό, αλλά είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ. Εκτός και αν είναι 2,5 ευρώ αντί για 25, και έχει κάνει λάθος στο κόμμα, τι να πω...

 

 

βρήκες δηλαδή βιβλία που εκδώθηκαν τόσο παλιά όσο λέει το σάιτ, με 2 ευρώ ενώ το σαι τα έχει 20. ή βρήκες το ίδιους τίτλους αλλά με διαφορετική ημερομηνία έκδοσης;

Link to comment
Share on other sites

Ρε 'συ, αυτό το site είναι πανάκριβο. Δεν ξέρω αν έχει και τις ίδιες τιμές στο μαγαζί, αλλά είναι υπερβολικά ακριβό. Κοίταξα στα βιβλία επιστημονικής φαντασίας, και έχει με 20, 25, 30, 35 ευρώ και βάλε, διάφορα βιβλία που τα έχω πάρει με 4 ευρώ και δεν είναι και παλιά. Βρήκα, βέβαια, κάποιους πολύ καλούς τίτλους που ψάχνω καιρό, αλλά είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ. Εκτός και αν είναι 2,5 ευρώ αντί για 25, και έχει κάνει λάθος στο κόμμα, τι να πω...

 

 

βρήκες δηλαδή βιβλία που εκδώθηκαν τόσο παλιά όσο λέει το σάιτ, με 2 ευρώ ενώ το σαι τα έχει 20. ή βρήκες το ίδιους τίτλους αλλά με διαφορετική ημερομηνία έκδοσης;

 

Για παράδειγμα: http://www.palaiobib...ο-p-14208.html

Αυτό ΔΕΝ είναι παλιό, ούτε εξαφανισμένο. Το βρίσκεις σε Πρωτοπορία, Πολιτεία με μόλις 7 ευρώ.

Για παράδειγμα: http://www.palaiobib...ς-p-14196.html

Αυτό επίσης ΔΕΝ είναι παλιό, και ούτε καν εξαφανισμένο, και το βρήκα στην Πολιτεία με 4 ευρώ και κάτι ψιλά.

Ψάξε στον τομέα της επιστημονικής φαντασίας όλους τους τίτλους. Θα έδινες 25 ευρώ για βιβλίο των εκδόσεων Κάκτος, με τις γνωστές άσχημες μεταφράσεις; Διάφορα βιβλία, όπως π.χ. το 4χ4 που είναι 4 διηγήματα των μεγάλων(Ντικ, Σίλβερμπεργκ, Μπέστερ, Έλισον), το βρήκα εδώ με 25 ευρώ, ενώ στον πανάκριβο Παπασωτηρίου στο TheMall, μόλις με 6 ευρώ! Και ένα άλλο, το Επιστροφή στη Γη, του Ρότζερ Ζελάζνυ, εκδόσεις Τρίτων, το βρήκα σε Πρωτοπορία-Πολιτεία, κάπου στα 9 ευρώ, ενώ σε αυτό το site κάνει 20 ευρώ. Ακόμα και ο Ελευθερουδάκης θα το έχει 12.

Ναι, στις εκδόσεις αυτές. Ίδιες εκδόσεις, ίδια ημερομηνία έκδοσης.

Επαναλαμβάνω ότι έχει κάποιους τίτλους πολύ καλούς και ψάχνω κάποια συγκεκριμένα βιβλία και αυτό το site τα έχει, αλλά με τέτοιες τιμές δεν θα τα αγοράσω. Εκτός και αν είναι διαφορετικά στο μαγαζί.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Και, όντως, μερικά βιβλία από τα επιστημονικής φαντασίας που έψαξα, είναι σπάνια και μπορεί να τα βρεις μόνο σε παλαιοβιβλιοπωλεία ή με μεταχειρισμένα βιβλία, αλλά όχι με τέτοιες τιμές. Συνήθως τα βρίσκω με 4, 5 ευρώ και λιγότερα. Εδώ, τις προάλλες πήρα δυο βιβλία του Ρόμπερτ Λάντλαμ. Το Η ταυτότητα του Τζέησον Μπορν και το Η κληρονομιά των Σκάρλαττι, από τις εκδόσεις Τερζόπουλος, ημερομηνίας 1984 και 1985! Βιβλία με πολλές σελίδες, με σκληρά εξώφυλλα, χοντρές σελίδες, μέχρι και σελιδοδείκτη, όπως κλασικά έχουν αυτά τα βιβλία. Και τα βρήκα μόλις με 6 ευρώ, και τα δυο(δηλαδή 3 ευρώ το ένα). Στο Μικρό Μοναστηράκι στην Γραβιάς τα βρήκα, αλλά ήταν τα τελευταία tease.gif.

Link to comment
Share on other sites

Και, όντως, μερικά βιβλία από τα επιστημονικής φαντασίας που έψαξα, είναι σπάνια και μπορεί να τα βρεις μόνο σε παλαιοβιβλιοπωλεία ή με μεταχειρισμένα βιβλία, αλλά όχι με τέτοιες τιμές. Συνήθως τα βρίσκω με 4, 5 ευρώ και λιγότερα. Εδώ, τις προάλλες πήρα δυο βιβλία του Ρόμπερτ Λάντλαμ. Το Η ταυτότητα του Τζέησον Μπορν και το Η κληρονομιά των Σκάρλαττι, από τις εκδόσεις Τερζόπουλος, ημερομηνίας 1984 και 1985! Βιβλία με πολλές σελίδες, με σκληρά εξώφυλλα, χοντρές σελίδες, μέχρι και σελιδοδείκτη, όπως κλασικά έχουν αυτά τα βιβλία. Και τα βρήκα μόλις με 6 ευρώ, και τα δυο(δηλαδή 3 ευρώ το ένα). Στο Μικρό Μοναστηράκι στην Γραβιάς τα βρήκα, αλλά ήταν τα τελευταία tease.gif.

 

 

τι τυχερός...δυστηχώς εδώ στη Κατερίνη δεν υπάρχουν Παλαιοβιβλιοπολεία

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω το Φόβος και παράνοια στο Λας Βέγκας, του Hunter Thompson; Έχει μεταφραστεί και στα ελληνικά από τις εκδόσεις Πατάκη, το 1998, αλλά δεν το έχω βρει πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μια λίστα με βιβλία που αναζητώ απεγνωσμένα(εντάξει, τρόπος του λέγειν, αλλά η αλήθεια είναι ότι τα θέλω ΠΟΛΥ!!!). Καλά τα βιβλιοσαφάρι στο Μοναστηράκι και στα λοιπά παλαιοβιβλιοπωλεία, αλλά μερικά βιβλία φαίνεται δεν είναι στη μοίρα μου γραφτό να τα βρω...

 

01. Ken Kesey - Στη Φωλιά του Κούκου(εκδόσεις Δίοδος). Το γνωστό αυτό αριστούργημα. Πληροφοριακά το βιβλίο έχει ένα πορτοκαλί εξώφυλλο με τη φάτσα του τιτανοτεράστιου Τζακ Νίκολσον.

02. Hunter S. Thompson - Φόβος και Παράνοια στο Λας Βέγκας(εκδόσεις Πατάκη). Άλλο ένα κλασικό πολυδιαβασμένο μυθιστόρημα, που στην Ελλάδα δεν υπάρχει πια! Μιλάμε για ΤΟ αριστούργημα, αλλά πουθενά. Δεν ντρέπονται λιγάκι;

03. Alex Garland - Μαύρος Σκύλος(εκδόσεις Οδυσσέας). Συγγραφέας του είναι αυτός που έγραψε την Παραλία.

04. David Brin - Ο Ταχυδρόμος(εκδόσεις Καστανιώτη). Uber κλασικό, αλλά άφαντο μέχρι στιγμής!

05. John Kennedy Toole - Συνασπισμός Ηλιθίων(εκδόσεις Καστανιώτη). Υπάρχει κανείς που δεν το ξέρει; Μόνο στην Ελλάδα δεν κυκλοφορεί...

06. John Fante - Ρώτα τον άνεμο(εκδόσεις Απόπειρα). Αν ρωτήσω τον άνεμο, αυτός θα μου πει που μπορώ να βρω το βιβλίο στα ελληνικά;

07. Luke Rhinehart - Ο Άνθρωπος - Ζάρι(εκδόσεις Έσοπτρον). Άλλο ένα διαμάντι.

08. R. A. Wilson, Michael Shea - Οι Ιλλουμινάτοι: Το Μάτι της Πυραμίδας(εκδόσεις Aquarius). Το πρώτο βιβλίο, έχω το δεύτερο και την δωρεάν μετάφραση του τρίτου. Που να το βρω το άτιμο;

09. Trevanian - Σιμπούμι(εκδόσεις Πάντερ). Δεν ήξερα ΚΑΝ(μέχρι πριν λίγα λεπτά) ότι έχει μεταφραστεί αυτό το διαμάντι. Οι εκδόσεις δεν μου λένε κάτι, αλλά τώρα θα ψάχνω ΚΑΙ γι'αυτό το βιβλίο.

10. Len Deighton - Ο Εγκέφαλος(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). Μάλλον είναι το Billion Dollar Brain. Τόσα και τόσα εκατοντάδες ΒΙΠΕΡ έχω βρει, αυτό δεν το έχω πετύχει ακόμα! Και δεν ξέρω αν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά ο Απόρρητος Φάκελος Ίπκρες.

11. John Brunner - Οι Δραματουργοί του Γιαν(εκδόσεις Εξάντας). Έχω βρει το Στα κύματα του χρόνου από εκδόσεις Aquarius, αλλά αυτό ακόμα το ψάχνω...

12. Elmore Leonard - Απόδραση στο Μαϊάμι(εκδόσεις Πατάκη).

13. Elmore Leonard - Cuba Libre(εκδόσεις Πατάκη).

14. John Christopher - Τα Λευκά Όρη(εκδόσεις Σίμωσι, αλλά και Βίβα). Αυτό είναι το πρώτο βιβλίο της τριλογίας, έχω τα άλλα δυο από τις εκδόσεις Βίβα. Πολύ σπάνια βιβλία, αλλά ήμουν τυχερός και τα βρήκα, αλλά τι να τα κάνω αν δεν βρω το πρώτο βιβλίο της σειράς;

15. Phlip Jose Farmer - Οι Πύλες της Δημιουργίας(εκδόσεις Ωρόρα). Αυτό είναι το δεύτερο βιβλίο της τριλογίας, έχω το πρώτο και το τρίτο. Αργά ή γρήγορα θα το βρω. Ο Δημήτρης το έχει και μου πρότεινε δανεισμό για φωτοτυπίες, αλλά όσο να'ναι το ίδιο το αντίτυπο είναι ό,τι καλύτερο. Θα δείξει...

16. Stanislaw Lem - Κυβεριάδα(εκδόσεις Κάκτος). Για πρώτη φορά στη ζωή μου το είδα από κοντά, αλλά δεν μπόρεσα να το πάρω γιατί το είχε παραγγείλει κάποιος άλλος($#@&%#$).

17. David Morrell - Το Πέμπτο Επάγγελμα(εκδόσεις Bell).

18. David Morrell - Η Αδελφότητα της Φωτιάς(εκδόσεις Bell).

19. David Morrell - Διπλό Είδωλο(εκδόσεις Bell).

20. David Morrell - Ολική Απόρριψη(εκδόσεις Bell).

21. John Barth - Ο Βλακοχορτοφάγος(εκδόσεις Πόλις). Uber κλασικό, αλλά δυστυχώς εξαντλημένο...

22. Pierre Boulle - Η Γέφυρα του ποταμού Κβάι(εκδόσεις Γ. Φέξης). Κλασικό έργο.

 

Αυτά θυμάμαι προς το παρόν.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Μια λίστα με βιβλία που αναζητώ απεγνωσμένα(εντάξει, τρόπος του λέγειν, αλλά η αλήθεια είναι ότι τα θέλω ΠΟΛΥ!!!). Καλά τα βιβλιοσαφάρι στο Μοναστηράκι και στα λοιπά παλαιοβιβλιοπωλεία, αλλά μερικά βιβλία φαίνεται δεν είναι στη μοίρα μου γραφτό να τα βρω...

 

15. Phlip Jose Farmer - Οι Πύλες της Δημιουργίας(εκδόσεις Ωρόρα). Αυτό είναι το δεύτερο βιβλίο της τριλογίας, έχω το πρώτο και το τρίτο. Αργά ή γρήγορα θα το βρω. Ο Δημήτρης το έχει και μου πρότεινε δανεισμό για φωτοτυπίες, αλλά όσο να'ναι το ίδιο το αντίτυπο είναι ό,τι καλύτερο. Θα δείξει...

19. David Morrell - Διπλό Είδωλο(εκδόσεις Bell).

 

Αυτά θυμάμαι προς το παρόν.

 

Έχω αυτά τα δύο. Έχω και εγώ πρόβλημα με βιβλία που δεν είναι δικά μου. Αν διαβάσω κάτι δανεικό και μου αρέσει μετά το θέλω για 'μένα. Το επιστρέφω βέβαια :lol: αλλά μετά υπάρχει ο κίνδυνος να μου γίνει έμμονη ιδέα. Φαντάζομαι ότι το ίδιο ισχύει πάνω- κάτω και με 'σένα. Συνέχισε λοιπόν το ψάξιμο και αν δεν βγάλεις άκρη, εδώ είμαστε..

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

19. David Morrell - Διπλό Είδωλο(εκδόσεις Bell).

 

Το εχω δει στην Πρωτοπορια απο τις εκδοσεις Χαρλενικ Ελλας.

Τιμη: 4,75

Παρτους ενα τηλ να δεις διαθεσιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο ανήκουν στα σπάνια βιβλία, όμως εγώ θέλω αυτά τα δύο:

 

1) Μάτια (Jesus Ignacio Aldapuerta) εκδόσεις ΟΞΥ

 

2) Κθούλου (Παντελής Γιαννουλάκης-Λουκάς Καβακόπουλος) εκδόσεις Αρχέτυπο

 

Και το δεύτερο το είχα ρε γμτ...

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Σπάνια βιβλία που αναζητούμε...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..