Jump to content
Tattoman

Σπάνια βιβλία

Recommended Posts

Mictantecutli

Δύο βιβλιαράκια μου έμειναν για να κλείσω από Ed McBain. Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος, ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
Τώρα είναι αργά(Άγκυρα)
Νυχτερινός επισκέπτης(Multipress)

Επίσης, θυμήθηκα στα γεράματα να μαζέψω τα Terra nova. Σε μία βδομάδα έχω βρει 9! Και όλα σε καλή τιμή και κάποια τσάμπα κιόλας :) Μου λείπουν τα:
Ιρλανδια-Σκωτία
Ιστορίες που δεν διηγήθηκε ποτέ κανείς- Γιαννουλάκης
Ιστορίες από την κούφια γη
Κίνα-Ιαπωνία, εξωτικές ιστορίες
Μην το διαβάσετε νύχτα
Οι πειρατές φαντάσματα- Χότζον
Παράξενο
Διηγήσεις ενός ονειρευτή- Ντανσανύ
Ο κόσμος των σκιών- Μάχεν
Ιστορίες στο λυκόφως- Μπλάκγουντ
Τα έπη των αθανάτων
Ο κάτοικος της Καρκόσα- Μπιρς
Άγνωστοι τρόμοι- Λάβκραφτ
Βαμπίρ, οι σκοτεινές διηγήσεις

Nihilio
On 1/14/2020 at 6:12 PM, Mictantecutli said:

Δύο βιβλιαράκια μου έμειναν για να κλείσω από Ed McBain. Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος, ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
Τώρα είναι αργά(Άγκυρα)

Επίσης, θυμήθηκα στα γεράματα να μαζέψω τα Terra nova. Σε μία βδομάδα έχω βρει 9! Και όλα σε καλή τιμή και κάποια τσάμπα κιόλας :) Μου λείπουν τα:
Ιρλανδια-Σκωτία
Μην το διαβάσετε νύχτα
Παράξενο
Τα έπη των αθανάτων

Το Ιρλανδία-Σκωτία έχει (πάνω κάτω) βγει πριν 2-3 χρόνια ξανά από αρχέτυπο με άλλο τίτλο (ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΩΝ ΞΩΤΙΚΩΝ Ιστορίες από τη Σκωτία και την Ιρλανδία)

Τα έπη των αθανάτων υπάρχουν στην πανόρμου, στο μπακάλικο δίπλα στις σκάλες του μετρό. Έχει 6-7 αντίτυπα, αλλά αμφιβάλλω αν θα βρεις κάποιο καλής ποιότητας. Επίσης, είχα βρει κάποια πέρσι στο Λαβύρινθο στην Ιπποκράτους.

• Like 1

Mictantecutli
15 hours ago, Nihilio said:

Το Ιρλανδία-Σκωτία έχει (πάνω κάτω) βγει πριν 2-3 χρόνια ξανά από αρχέτυπο με άλλο τίτλο (ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΩΝ ΞΩΤΙΚΩΝ Ιστορίες από τη Σκωτία και την Ιρλανδία)

Τα έπη των αθανάτων υπάρχουν στην πανόρμου, στο μπακάλικο δίπλα στις σκάλες του μετρό. Έχει 6-7 αντίτυπα, αλλά αμφιβάλλω αν θα βρεις κάποιο καλής ποιότητας. Επίσης, είχα βρει κάποια πέρσι στο Λαβύρινθο στην Ιπποκράτους.

Το είχα δει στην Πανόρμου. Αλλά ήταν ένα εντελώς ξεθωριασμένο αντίτυπο. Σε σταντ έξω το είδα, δεν μπήκα να δω αν έχει άλλα μέσα. Πήγα μια βόλτα από Λαβύρινθο την προηγούμενη εβδομάδα, βρήκα ένα.

• Like 1

rolandofgileaad
On 9/14/2019 at 10:26 AM, rolandofgileaad said:

Η ανανεωμένη λίστα με τα βιβλία που ψάχνω:

image.png.d2915abf7d2dfc54f284426681c47460.pngimage.png.f313d12e3efb8c16f3a9155795a2c52d.png

Απέμενειναν μόνο το τέλος ενός υπηρεσιακού ταξιδιού, σπίτι δίχως προστάτη και το μεγαλείο της Πορτογαλίας.

kal

Γεια σε όλους,

Ψάχνω τα εξής τέσσερα βιβλία της Αγκάθα Κρίστι από εκδόσεις Λυχνάρι (τα παλιά κίτρινα).

1. Κύκνειο άσμα μιας σοπράνο

2. Υψηλη τέχνη το έγκλημα

3. Ο Μυστηριώδης Μίστερ Κουήν

4. Το θλιμμένο κυπαρίσσι.

Όποιος ξέρει κάτι ή τα πουλάει ο ίδιος, ας μου στείλει ένα μνμ.

Ευχαριστώ πολύ!

Δημήτρης
Posted (edited)

Τα τελευταία που έχουν προκύψει:

-       Αντονέν Αρτώ: Η Τέχνη και ο θάνατος (Μαύρος Ήλιος)     

-       Αντονέν Αρτώ: Πούτσα και ξύλο (Ουαπίτι)    

-       Ανώνυμος: Αναμνήσεις Γερμανίδας αοϊδού (Καστανιώτης)                           

-       Ανώνυμος: Η κρυφή ζωή μου 1:Τα χρόνια της νιότης μου,- 2: Τα χρόνια της ωριμότητας                      (Καστανιώτης)  

-       Ανώνυμος: Η ξαναμμένη Αφροδίτη (Καστανιώτης)       

-       Ανώνυμος: Το κυρίαρχο μεσοφόρι ή Η εκδίκηση της γυναίκας ή Η αυτοβιογραφία ενός                        ευγενούς νεαρού  (Καστανιώτης)   

-      Βαρλάμ Σαλάμοφ: Ιστορίες από την Κολιμά (Ίνδικτος)  

-      Βασίλης Αρναούτογλου: Flamen Pugnax (Οξύ/ Dreamlamb Ε.Π.Ε.)   

-      Γιαμαμότο Τσουνετόμο: Χαγκακούρε- Η Τέχνη του Σαμουράι (Παπασωτηρίου)

-      Γκερντ Σβέρχοφ: Η Ιερά εξέταση- Διώξεις αιρετικών κατά τον Μεσαίωνα και τους νεώτερους               χρόνους (Εστία)       

-      Ζωρζ Μπατάιγ: Το Γαλάζιο του Ουρανού (Άγρα)                                           

-      Θανάσης Βέμπος: Το Κουτί της Πανδώρας- Ψίθυροι από την σκοτεινή πλευρά (Βερέττας)     

-      Κωνσταντίνος Κοσκολέτας: Οι Άθλιοι της κατοχής- Η άλλη άποψη (Γκοβόστης)  

-      Μανόλης Παντινάκης: Αμαριώτες στην αντίσταση (Καλαϊτζάκης Εκδοτικές Επιχειρήσεις Α.Ε.)                          

-      Μπιλ Μπράισον: Μικρή ιστορία περί των πάντων σχεδόν (Πόλις)  

-      Ονορέ- Γκαμπριέλ Ρικετί ντε Μιραμπώ: Η μύηση μου στον έρωτα ή ένας εραστής ποιότητας               (Καστανιώτης) 

-      Πιερ Μίλζα: Οι Μελανοχιτώνες της Ευρώπης- Η Ευρωπαϊκή ακροδεξιά από το 1945 μέχρι σήμερα (Scripta)   

-      Ρενέ Βαράν: Ανθολογία του ερωτισμού- Πεζά ερωτικά κείμενα από τον Μαρσέλ Προυστ ως τον Ζαν- Πωλ Σαρτρ (Σμίλη)      

-       Ρούντολφ Ες: Αυτοβιογραφία- Η ζωή και η δράση του στο Νταχάου, στο Ζάξεν Χαουέζεν και στο Άουσβιτς (Νεφέλη)                   

-       Σαρλ Πινό Ντυκλό: Οι εξομολογήσεις του κόμη ντε (Καστανιώτης)   

-       Συλλογικό έργο: Το ειδύλλιο του ρόδου και άλλα ερωτικά κείμενα μέχρι και τον  17ο αιώνα                  (Καστανιώτης)     

-       Στίβεν Κινγκ: Οργή (Κέδρος)

-       Τζορτζ Όργουελ: Οι Άθλιοι του Παρισιού και του Λονδίνου (Ασβός)

-       Χάρης Κουσουμβρής: Γκρεμίζοντας τον μύθο της Χρυσής Αυγής (Έρεβος)

-       Χέρμαν- Φρανκ Μάγερ: Αιματοβαμμένο Εντελβάις 1, 2 (Εστία)   

-       Χέρμαν- Φρανκ Μάγερ: Η Φρίκη του Κομμένου (Καλέντης)  

Edited by Δημήτρης

BladeRunner
6 hours ago, Δημήτρης said:

Τα τελευταία που έχουν προκύψει:

-      Μπιλ Μπράισον: Μικρή ιστορία περί των πάντων σχεδόν (Πόλις)  

-      Τζορτζ Όργουελ: Οι Άθλιοι του Παρισιού και του Λονδίνου (Ασβός)

Το πρώτο θα επανακυκλοφορήσει τον Νοέμβριο από τις εκδόσεις Μεταίχμιο, ενώ το δεύτερο θα κυκλοφορήσει στις 29 Ιουνίου (τη Δευτέρα που μας έρχεται δηλαδή), σε νέα μετάφραση, από τις εκδόσεις Αίολος. Βέβαια, στην Πρωτοπορία υπάρχουν κάποια αντίτυπα του βιβλίου, από τις εκδόσεις Ελεύθερος Τύπος (έχει κυκλοφορήσει ως "Οι Αλήτες Του Παρισιού Και Του Λονδίνου"). Διαλέγεις και παίρνεις :) 

• Like 1

Mictantecutli
On 1/14/2020 at 6:12 PM, Mictantecutli said:

Δύο ένα βιβλιαράκια μου έμεινε για να κλείσω από Ed McBain. Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος, ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
Τώρα είναι αργά(Άγκυρα)

Ιρλανδια-Σκωτία
Μην το διαβάσετε νύχτα
Παράξενο
Τα έπη των αθανάτων

:)

Δημήτρης
4 hours ago, BladeRunner said:

Το πρώτο θα επανακυκλοφορήσει τον Νοέμβριο από τις εκδόσεις Μεταίχμιο, ενώ το δεύτερο θα κυκλοφορήσει στις 29 Ιουνίου (τη Δευτέρα που μας έρχεται δηλαδή), σε νέα μετάφραση, από τις εκδόσεις Αίολος. Βέβαια, στην Πρωτοπορία υπάρχουν κάποια αντίτυπα του βιβλίου, από τις εκδόσεις Ελεύθερος Τύπος (έχει κυκλοφορήσει ως "Οι Αλήτες Του Παρισιού Και Του Λονδίνου"). Διαλέγεις και παίρνεις :) 

Είχα βρει του Όργουελ σε άλλη έκδοση στο metabook αλλά δεν το ήθελα. Ωραία λοιπόν, για αμφότερα δεν το ήξερα, ευχαριστώ!