Jump to content

Σάλεμς Λοτ - Σάκος με κόκαλα


Tattoman
 Share

Recommended Posts

Όπως λέει, ορθότατα, ο Northerain, "γούστα".

 

Εγώ προσωπικά δεν έχω απογοητευτεί από τίποτα του Κινγκ που έχω στη βιβλιοθήκη μου. Αν βρω ψιλομάπα την υπόθεση θα αποζημιωθώ με τη γραφή του, τους χαρακτήρες του, τις παράπλευες ιστορίες που διηγείται.

 

Θα προχωρήσω λοιπόν παραπέρα και θα πω: για μένα, διάβασε Λάμψη, Κάρι, The Stand (Το κοράκι; στα ελληνικά; Διορθώστε με αν κάνω λάθος), It (Αυτό [;]), Black House (μαζί με τον Straub), Thinner και δεν λέμε τίποτα, αφήνω έξω ένα πλήθος.

 

 

Σιγουρα ο καθενας εχει διαφορετικο γουστο και η κριτικη που κανουμε ειναι υποκειμενικη... Ουτε εγω ειχα απογοητευτει απο εργο του Κινγκ (βιβλιο ή ταινια), μεχρι που ξεκινησα να διαβαζω το Φυλαχτο. Λεω ξεκινησα, γιατι αν και εκανα φιλοτιμες προσπαθειες να το τελειωσω δεν τα καταφερα...

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει, ορθότατα, ο Northerain, "γούστα".

 

Εγώ προσωπικά δεν έχω απογοητευτεί από τίποτα του Κινγκ που έχω στη βιβλιοθήκη μου. Αν βρω ψιλομάπα την υπόθεση θα αποζημιωθώ με τη γραφή του, τους χαρακτήρες του, τις παράπλευες ιστορίες που διηγείται.

 

Θα προχωρήσω λοιπόν παραπέρα και θα πω: για μένα, διάβασε Λάμψη, Κάρι, The Stand (Το κοράκι; στα ελληνικά; Διορθώστε με αν κάνω λάθος), It (Αυτό [;]), Black House (μαζί με τον Straub), Thinner και δεν λέμε τίποτα, αφήνω έξω ένα πλήθος.

 

 

Σιγουρα ο καθενας εχει διαφορετικο γουστο και η κριτικη που κανουμε ειναι υποκειμενικη... Ουτε εγω ειχα απογοητευτει απο εργο του Κινγκ (βιβλιο ή ταινια), μεχρι που ξεκινησα να διαβαζω το Φυλαχτο. Λεω ξεκινησα, γιατι αν και εκανα φιλοτιμες προσπαθειες να το τελειωσω δεν τα καταφερα...

 

Χε χε. Έχω μάθει από έγκυρη πηγή πως το Φυλαχτό ο Κινγκ με τον Στράουμπ το γράψανε έχοντας καταναλώσει ουσίες.

Link to comment
Share on other sites

Προσυπογράφω. Είμαι 630 σελίδα και προσπαθώ να βρω λόγους να συνεχίσω το σκάψιμο...

Link to comment
Share on other sites

Έχω απομυθοποιήσει τον King σε μεγάλο βαθμό πια, όμως το Σάλεμς Λοτ είναι ένα από τα αγαπημένα μου βιβλία, ever και με έχει επηρεάσει πολύ. Έχει προφανείς αδυναμίες σε ορισμένα σημεία του αλλά ταυτόχρονα και μια από τις πιο juicy ατμόσφαιρες που έχω απολαύσει σε βιβλίο. Πρέπει να το έχω διαβάσει γύρω στις εφτά φορές…

 

Μαζί με τη Λάμψη και το Ντολόρες Κλέμπορν (που ξέρω ότι αρέσει σε πολύ λίγους), θεωρώ το Σάλεμς Λοτ από τις καλύτερες δουλειές του King.

 

Εντάξει και το Αυτό

 

και το Κάρυ

 

και το Μίζερι

 

:)

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

O Στέφος έφαγε τεράστια κατρακύλα, από αγαπημένος μου συγγραφέας στα 15-18 σε απλά αδιάφορος και Νο ένα υπερεκτιμημένος σήμερα.

Το Σάλεμς Λοτ είναι καλό, προσωπικά είχα την τραγική ατυχία να πέσω σε εξώφυλλο-σπόιλερ (έγκλημα!!!) που κατέστρεψε την αναγνωστική εμπειρία.

Αν έπρεπε να διαλέξω κάποιο, θα έλεγα το Μίζερι, καθώς και όσα έγραψε ως Μπάχμαν.

Link to comment
Share on other sites

Πριν δύο μέρες τελείωσα το "Σάκος με κόκαλα" και όντως πρόκειται για ένα διαφορετικό βιβλίο του King, καθώς εστιάζει περισσότερο στον ψυχολογικό τρόμο. Σε κάποιον που δεν έχει ξαναδιαβάσει Stephen King θα πρότεινα ένα από τα κλασικά βιβλία του, που ανέφεραν και άλλοι χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

Εδω νομιζω υποθηκε καποιο αστειο που δεν καταλαβα... υπερεκτιμημενος ο Κινγκ???? Συγγνωμη, αλλα μην τα ισοπεδωνουμε και ολα..

Ποιος εχει πετυχει οσα αυτος στο χωρο του τρομου, για να μπορει να συγκριθει εστω και στο μικρο του δαχτυλο? ποιος εχει γραψει βιβλια σε τοσο μεγαλο φασμα θεματων (απο εξωγηινους, σε βρυκολακες και φαντασματα. απο βιβλια καθαρου τρομου, μεχρι επικες επταλογιες), τα οποια βιβλια ειναι το καθενα κορυφαιο στο ειδος του? ποιανου τα εργα εχουν γυριστει σε τοσες και καλες ταινιες, με μερικες απο τις πιο πρωτοτυπες ιδεες που μετα ακολουθησαν και αλλοι?

Σιγουρα, ο Κινγκ εχει επηρεαστει απο αλλους συγγραφεις (οπως και ο ιδιος εχει αναφερει ως δασκαλο του τον Λαβκραφτ), αλλα τουλαχιστον μεχρι σημερα με αυτα που εχει καταφερει βλεπει τους αλλους με κυαλια...

Edited by Αλχημιστής
Link to comment
Share on other sites

Άλλοι συγγραφείς προσπάθησαν να βάλουν το mainstream στον τρόμο. Ο Κίνγκ έβαλε τον τρόμο στον mainstream (καλώς ή κακώς).

 

Θα διαφωνήσω με το υπερεκτιμημένος απλά γιατί δεν νομίζω πως στέκει, πρακτικά. Αποτελεί τον πιο επιτυχημένο συγγραφέα τρόμου εν ζωή? Είναι ένας από τους καλύτερους, γενικά (όχι ο καλύτερος)? Το έργο του θα διαβαστεί από επόμενες γενιές?

Τώρα αν τον παρουσιάσει κάποιος σαν τον καλύτερο συγγραφέα που έζησε ποτέ, ναι, θα συμφωνήσω πως είναι υπερβολή.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τι σημαίνει καλύτερος συγγραφέας;

Τι σημαίνει υπερεκτιμημένος;

Τα κριτήρια είναι τοσό υποκειμενικά, και τόσα πολλά σε αριθμό, σχεδόν όσα και οι άνθρωποι.

 

Είναι καλός συγγραφέας ο Σάλιντζερ π.χ;

Έτσι θεωρείται. Τουλάχιστον στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού.

Τι έγραψε;

Ενα έργο, τίποτα άλλο...και αυτό αμφιλεγόμενο.

 

Είναι καλός ο Λαβκραφτ;

Η γραφή του είναι βαρυφορτωμένη, γεμάτη επίθετα, χωρίς διαλόγους. Εσωστρεφής μέχρι αηδίας.

Παρόλα αυτά θεωρείται ο πατέρας του τρόμου και όχι άδικα.

 

Το να λέμε αν κάποιος είναι καλός ή κακός,εμπορικός ή ποιοτικός είναι πολύ εύκολο.

Το θέμα είναι τι κουβαλάει ο καθένας πίσω του.

Ο Κινγκ κουβαλάει έργα εκατομυρίων λέξεων που έχουν μεταφραστεί στις περισσότερες γλώσσες του κόσμου.

Είναι αν μη τι άλλο καταξιωμένος και με αντοχή στον χρόνο , και αυτό είναι κάτι που ένας απλώς υπερτιμημένος συγγραφέας δεν θα καταφέρει ποτε.

Αλλο αν δεν αρέσει σε όλους...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να μπω στη μύτη κανενός ή να κάνω τον εξυπνάκια, νομίζω ότι ο King έχει ξεπέσει αρκετά όντας θύμα αυτού που δημιούργησε ο ίδιος, δηλαδή του συγγραφέα star, που παράγει (και μάλλον αγωνιά να παράγει) το ένα best seller πίσω από το άλλο.

 

Πιστεύω ότι ο Κινγκ είναι μεγάλος συγγραφέας και ένας από τους μεγαλύτερους αμερικανούς συγγραφείς. Ωστόσο αντικειμενικά υπάρχουν συγγραφείς που τον ξεπερνούν ολοκληρωτικά γιατί έχουν παρουσιάσει μονάχα αριστουργήματα. Πρόχειρα μπορώ να αναφέρω τον Τσέχωφ.

 

Σίγουρα μπορώ να διαλέξω ένα ή δυο βιβλία του Κινγκ που θα μπορούσαν να μπουν στο hall of fame της παγκόσμιας λογοτεχνίας αλλά το συνολικό του έργο έχει μια σταθερή καθοδική πορεία πια. Επίσης (προσωπικά μιλώντας) καθώς μεγαλώνω κι οι απαιτήσεις μου από τα βιβλία αλλάζουν δε μπορώ (αντικειμενικά) να μην αναγνωρίσω ελλείψεις στη γραφή ή στην πλοκή του Κινγκ όσο και να με συναρπάζουν οι ιστορίες του.

 

 

 

Πολλές φορές νομίζω ότι μπερδεύουμε τις προτιμήσεις μας με αυτό που είναι αντικειμενικά ολοκληρωμένο και διαχρονικά αξιόλογο. Και θα φέρω το παράδειγμα του Σάλιντζερ που έφερε κι ο Ντρεϊκ. «Ο φύλακας στη σίκαλη» είναι ένα από τα βιβλία που δεν κατάφερα ποτέ να διαβάσω. Δε με συναρπάζει καθόλου! Αυτό όμως δε σημαίνει ότι ο Σάλιντζερ δεν είναι ένας μεγάλος συγγραφέας ή ότι το βιβλίο του είναι κακό επειδή δεν αρέσει σε μένα. Ίσως έρθει κάποια στιγμή που όταν ξανανοίξω το βιβλίο του, να πέσω σε έκσταση από το ταλέντο του. Όπως ακριβώς δηλαδή απογοητεύτηκα όταν χρόνια μετά την εφηβεία μου διάβασα κάποια του Κινγκ και τα βρήκα χλιαρά.

 

Ο Κινγκ είναι μεγάλος συγγραφέας αλλά κυρίως είναι συγγραφές λαϊκής κοπής (πράγμα που δεν είναι κακό)καθώς επίσης και ο πρώτος συγγραφέας super star (με τη Χολυγουντιανή έννοια). Αυτά αυτομάτως τον κάνουν υπερεκτιμημένο. Ο φακός όσο ακριβής κι αν είναι πάντα παραμορφώνει την πραγματικότητα γι’ αυτό και τα δεκάδες βιβλία, οι μεταφορές στο σινεμά, οι μεταφράσεις και τα διαφορετικά είδη δε σημαίνουν απαραίτητα αξιοσύνη. Ίσως απλά σημαίνουν εμπόριο.

 

Τέλος νομίζω ότι όλοι θα συμφωνήσουμε ότι υπάρχουν βιβλία του Κινγκ που αν δεν είχαν το όνομα του στο εξώφυλλο θα είχαν μέτρια έως καθόλου επιτυχία.

Edited by constantinos
Link to comment
Share on other sites

Το παραδέχτηκε και ο ίδιος ο Κινγκ για τα βιβλία του Μπάκμαν (που τα έγραφε με ψευδώνυμο).

Είχαν πουλήσει κάποιες αρκετές δεκάδες χιλιάδες αντίτυπα αλλά μόλις μαθεύτηκε η πραγματική ταυτότητα του συγγραφέα οι πωλήσεις εκτινάχθηκαν σε εκατοντάδες χιλιάδες.

 

Καλώς ή κακώς ο Κινγκ πέρα απο συγγραφέας εδώ και πολλά χρόνια είναι και Brand name.

Λαικής κοπής ναι, προφορικής καθημερινής γραφής σίγουρα, αλλά όχι υπερεκτιμημένος.

Το διαχρονικά αξιόλογο έργο δεν έρχεται απαραίτητα απο κάποιον διαχρονικά αξιόλογο συγγραφέα. Προτιμώ την πορεία του Κινγκ παρά ένα ή δύο διαχρονικά αξιόλογα έργα. Ξέρω πως ενενηνταεννιά φορές στις εκατό δεν θα απογοητευτώ αγοράζοντας κάποιο βιβλίο του.Και αυτό είναι καταξίωση.

 

Τώρα για το αν γράφει καλύτερα ή χειρότερα απο τον Τσέχωφ ή τον Ντοστογιέφσκι δεν με απασχολεί. Αυτοί δεν γράφουν αυτά που μου αρέσει να διαβάζω. Αν έκανα τεχνική κριτική, ή λέξη προς λέξη ανάλυση ίσως με απασχολούσε, αλλά μιλάω σαν απλός αναγνώστης και όχι σαν ειδήμονας.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη, υπηρξε συζητηση για το αν ο Κινγκ ειναι ο καλυτερος συγγραφεας ή οχι, θα ηθελα να εξηγησω οτι πριν αναφερομουν καθαρα σε συγγραφεις τρομου. Δεν μιλησα για συγγραφεις γενικα ή για κλασσικη λογοτεχνια. Απλως, θεωρω οτι ο Κινγκ στον τομεα του, δηλαδη στον τρομο και τα βιβλια θριλερ ειναι μακραν καλυτερος απο τους υπολοιπους... Ας πουμε προσωπικη αποψη.

 

Επισης, οσο διασημος και αν ειναι ο Κινγκ στην πατριδα του, στην Ελλαδα δεν ειναι και τοσο γνωστος στο ευρυ κοινο. Προσωπικα, αρχισα να τον διαβαζω, επειδη, πριν καποια χρονια μου ειχαν κανει δωρο ενα βιβλιο του (απο μια μπιουικ 8). απο οσα εχω διαβασει απο τοτε, δε μου φαινεται καθολου υπερεκτιμημενος. Αντιθετα, περιεχει στα βιβλια του την αγωνια και την πλοκη που περιμενω. Προφανως, δεν περιμενω να διαβασω φιλοσοφικα αποφθεγματα ή καποια εξαιρετικη γλωσσα, αφου δεν ειναι αυτος ο σκοπος των βιβλιων του.

 

Υπαρχουν αριστουργηματα απο πολλους συγγραφεις στο χωρο του τρομου και εχω διαβασει μερικα. Για μενα, ομως, αλλοι συγγραφεις μπορει να εχουν στο ενεργητικο τους ενα οι δυο πολυ καλα εργα, ενω ο Κινγκ εχει τουλαχιστον πεντε. και αυτος θεωρω πως ειναι και ο λογος που εχουν γυριστει τοσα βιβλια του σε ταινιες (θυμιζω οτι αναφερομαι στο ειδος του τρομου), σε σχεση με αλλους συγγραφεις του ειδους. γιατι εχει να δωσει περισσοτερες ιδεες. Σε ενα βαθμο παιζει ρολο και το μαρκετινγκ και σιγουρα πλεον κυνηγαει τα μπεστ σελλερ. Αλλα αυτο γινεται, αφου εχει ηδη εκδοσει μεγαλα εργα και πλεον γραφει για τα χρηματα και τη δοξα. Καπως, ομως, την κερδισε αυτη τη δοξα..

Γενικα, παντως, μ' αρεσουν τα βιβλια του γιατι εχουν αυτο που θελω στον τομεα του τρομου και γιατι ειναι πειστικα στη γραφη τους. Γι' αυτο και οσα γραφω ειναι υποκειμενικα (μεχρι ενα βαθμο) και αποτελουν απλως τη γνωμη μου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το "το Πείραμα" laugh.gif laugh.gif laugh.gif Νομίζω είχα πάει έτοιμος για Στίβεν Κίνγκ και όπως σχεδόν πάντα κάνω, άλλαξα γνώμηbiggrin.gif . Πάντως άμα ενδιαφέρεσαι, θα έλεγα Σάλεμς Λοτ, από τα όσα είπαν τα παιδιά

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Σάλεμς Λοτ - Σάκος με κόκαλα

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..