Jump to content

"Εξαφανισμένα" βιβλία επιστημονικής φαντασίας


Recommended Posts

Λοιπόν, ψάχνω κάποια βιβλία επιστημονικής φαντασίας, που έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά πριν από χρόνια, αλλά δεν τα βρίσκω πουθενά. Τέτοια βιβλία, είναι τα εξής:

 

01. Τόμας Ντις - Στρατόπεδο Α, εκδόσεις Παρά Πέντε

02. Λάρυ Νίβεν - Ringworld: Ο κόσμος δακτύλιος, εκδόσεις Printa

03. Σάμουελ Ντιλέινι - Βαβέλ 17, εκδόσεις Παρά Πέντε

04. Φίλιπ Ντικ - Ελπίζω να φτάσω σύντομα, εκδόσεις Παρά Πέντε

05. Στάνισλαβ Λεμ - Κυβεριάδα, εκδόσεις Κάκτος

06. Φίλιπ Ντικ - Όχι από το εξώφυλλό του, εκδόσεις Απόπειρα

07. Φριτς Λάιμπερ - Το πλοίο των σκοταδιών, εκδόσεις Μέδουσα

08. Μάικ Ρέσνικ - Σαντιάγκο, εκδόσεις Ατραπός-Περιβολάκι

09. Φίλιπ Ντικ - Δόκτωρ Μπλάντμανεϋ, εκδόσεις Λυχνάρι

10. Ρόμπερτ Χένλαϊν - Ο δρόμος της δόξας, εκδόσεις Ροές

11. Ρόμπερτ Χένλαϊν - Αστροναύτης Jones, εκδόσεις Ροές

12. Φρέντερικ Πολ - Η πύλη των άστρων, εκδόσεις Ατραπός-Περιβολάκι

13. Τα βιβλιαράκια της Ωρόρας, αυτά με τις διάφορες ιστορίες

 

Μήπως έχετε πετύχει κανένα από τα παραπάνω; Ξέρετε αν υπάρχει κανένα μαγαζί που να έχει ποικιλία από επιστημονική φαντασία; (κάποιο παλαιοβιβλιοπωλείο ίσως). Μην μου πείτε Πρωτοπορία, Πολιτεία ή Μικρό Μοναστηράκι. Έχω ψάξει και δεν βρήκα κάτι. Στην Αθήνα μένω.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάποια απ' αυτά (από παραπέντε και μέδουσα) σε κούτες στο πατάρι στη Θεσσαλονίκη. Αυτό τώρα εσένα δε σε ωφελεί ιδιαίτερα, οπότε γιατί το αναφέρω;

Το ξανασυζητάμε σε κά'να χρόνο που θα ξαναπάω Ελλάδα, άμα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ψάχνω κάποια βιβλία επιστημονικής φαντασίας, που έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά πριν από χρόνια, αλλά δεν τα βρίσκω πουθενά. Τέτοια βιβλία, είναι τα εξής:

 

01. Τόμας Ντις - Στρατόπεδο Α, εκδόσεις Παρά Πέντε

02. Λάρυ Νίβεν - Ringworld: Ο κόσμος δακτύλιος, εκδόσεις Printa

03. Σάμουελ Ντιλέινι - Βαβέλ 17, εκδόσεις Παρά Πέντε

04. Φίλιπ Ντικ - Ελπίζω να φτάσω σύντομα, εκδόσεις Παρά Πέντε

05. Στάνισλαβ Λεμ - Κυβεριάδα, εκδόσεις Κάκτος

06. Φίλιπ Ντικ - Όχι από το εξώφυλλό του, εκδόσεις Απόπειρα

07. Φριτς Λάιμπερ - Το πλοίο των σκοταδιών, εκδόσεις Μέδουσα

08. Μάικ Ρέσνικ - Σαντιάγκο, εκδόσεις Ατραπός-Περιβολάκι

09. Φίλιπ Ντικ - Δόκτωρ Μπλάντμανεϋ, εκδόσεις Μέδουσα

10. Ρόμπερτ Χένλαϊν - Ο δρόμος της δόξας, εκδόσεις Ροές

11. Ρόμπερτ Χένλαϊν - Αστροναύτης Jones, εκδόσεις Ροές

12. Φρέντερικ Πολ - Η πύλη των άστρων, εκδόσεις Ατραπός-Περιβολάκι

13. Τα βιβλιαράκια της Ωρόρας, αυτά με τις διάφορες ιστορίες

 

Μήπως έχετε πετύχει κανένα από τα παραπάνω; Ξέρετε αν υπάρχει κανένα μαγαζί που να έχει ποικιλία από επιστημονική φαντασία; (κάποιο παλαιοβιβλιοπωλείο ίσως). Μην μου πείτε Πρωτοπορία, Πολιτεία ή Μικρό Μοναστηράκι. Έχω ψάξει και δεν βρήκα κάτι. Στην Αθήνα μένω.

 

Εχω τα υπογραμμισμενα και εχω πετυχει Κυβεριαδα και Σαντιαγκο,αλλα στη Θεσ/κη.Αμα ερθεις απο Βολο μερια σου δινω την Πυλη των αστρων...αν μου φερεις και εσυ τιποτα καλο.:D

Link to comment
Share on other sites

καλό αυτό, θέλετε να ξεκεινήσουμε ανταλαγές και αγοροπολησίες;

Link to comment
Share on other sites

01. Τόμας Ντις - Στρατόπεδο Α, εκδόσεις Παρά Πέντε

02. Λάρυ Νίβεν - Ringworld: Ο κόσμος δακτύλιος, εκδόσεις Printa

03. Σάμουελ Ντιλέινι - Βαβέλ 17, εκδόσεις Παρά Πέντε

04. Φίλιπ Ντικ - Ελπίζω να φτάσω σύντομα, εκδόσεις Παρά Πέντε

05. Στάνισλαβ Λεμ - Κυβεριάδα, εκδόσεις Κάκτος

06. Φίλιπ Ντικ - Όχι από το εξώφυλλό του, εκδόσεις Απόπειρα

07. Φριτς Λάιμπερ - Το πλοίο των σκοταδιών, εκδόσεις Μέδουσα

08. Μάικ Ρέσνικ - Σαντιάγκο, εκδόσεις Ατραπός-Περιβολάκι

09. Φίλιπ Ντικ - Δόκτωρ Μπλάντμανεϋ, εκδόσεις Λυχνάρι

10. Ρόμπερτ Χένλαϊν - Ο δρόμος της δόξας, εκδόσεις Ροές

11. Ρόμπερτ Χένλαϊν - Αστροναύτης Jones, εκδόσεις Ροές

12. Φρέντερικ Πολ - Η πύλη των άστρων, εκδόσεις Ατραπός-Περιβολάκι

13. Τα βιβλιαράκια της Ωρόρας, αυτά με τις διάφορες ιστορίες

 

 

Έχω τα υπογραμμισμένα σε κούτες στο χωριό αλλά δεν σκέφτομαι να τα αποχωριστώ... sorryyyyyy :-)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τέτοια να μου λέτε... Που στο καλό μπορώ να βρω την Κυβεριάδα; Πες τα υπόλοιπα, κάπου θα τα βρω... Υπάρχει περίπτωση να το έχει ο Κάκτος στο βιβλιοπωλείο του, ή έχει εξαντληθεί από εκεί;

Τα βιβλιαράκια Ωρόρα-όχι όλα, αλλά αρκετά από αυτά-, θα τα βρω σίγουρα. Τα υπόλοιπα...

Έχει πάει κανείς στο βιβλιοπωλείο "Ναυτίλος", στη Χαριλάου Τρικούπη; Έχει ποικιλία με λογοτεχνικά βιβλία; Π.χ. αστυνομικά, επιστημονικής φαντασίας κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν στρέφεσαι καλύτερα στα αγγλικά πρωτότυπα;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω αγγλικά, αλλά όχι άριστα, και ένα λεξικό θα πρέπει να είναι συνέχεια δίπλα μου...

Θα ψάξω καλύτερα, και αν δεν τα βρω, πιθανόν να στραφώ στα αγγλικά...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω αγγλικά, αλλά όχι άριστα, και ένα λεξικό θα πρέπει να είναι συνέχεια δίπλα μου...

Θα ψάξω καλύτερα, και αν δεν τα βρω, πιθανόν να στραφώ στα αγγλικά...

 

Συν ότι θα γλιτώσεις τρελλά λεφτά αν τα πάρεις στα αγγλικά...

 

Και θα καλλιτερέψεις την γνώση σου στα αγγλικά. Μετά από τα πρώτα 3-4 βιβλία δεν θα χρειάζεσαι λεξικό, και θα μπορείς να καταλάβεις ακόμα και άγνωστες λέξεις από τα συμφραζόμενα.

Edited by Darkchilde
Link to comment
Share on other sites

Το βιβλιοπωλείο της Ωρόρας είναι στην οδό Μαυρομιχάλη. Ο κυριούλης που είναι ο ιδιοκτήτης του οίκου είναι πολύ εξυπηρετικός και μάλλον θα τα βρεις όλα και μάλιστα νομίζω ότι δίνει στα πέντε το ένα δώρο.

Link to comment
Share on other sites

Το βιβλιοπωλείο της Ωρόρας είναι στην οδό Μαυρομιχάλη. Ο κυριούλης που είναι ο ιδιοκτήτης του οίκου είναι πολύ εξυπηρετικός και μάλλον θα τα βρεις όλα και μάλιστα νομίζω ότι δίνει στα πέντε το ένα δώρο.

 

Το ξέρω Ευθυμία, αλλά το θέμα είναι αν είναι ανοικτό. Πήρα τηλέφωνο και δεν αντιστοιχούσε πουθενά-εκτός και αν άλλαξε νούμερο. Θα πάω έτσι και αλλιώς στο κέντρο, και στη Μαυρομιχάλη και αλλού, αλλά δεν ξέρω αν είναι ανοικτό... Μακάρι να είναι...

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και είναι ανοιχτό. Πήγε πρόσφατα ο Παρατηρητής απ' ότι ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και είναι ανοιχτό. Πήγε πρόσφατα ο Παρατηρητής απ' ότι ξέρω.

 

Ωραία, τότε. Θα πάω έτσι και αλλιώς...

Link to comment
Share on other sites

Ευθυμία, ποιους τόμους μου προτείνεις σίγουρα; Καλύτερα πες τους τίτλους, αλλά και το νουμεράκι τους...

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω... dazzled.gifΕμένα μου άρεσαν αρκετοί. Κυρίως οι πρώτοι με τις μεταφράσεις του Μπαλάνου. Μετά λόγω του ότι προτιμώ τη φάνταζι και τον τρόμο, θα σου πρότεινα τα Ιστορίες με:

Βάρβαρους Ήρωες (43),

Μυθολογία Κθούλου 1 (17) και 2 (53),

μαγείας και τρόμου (7),

ηρωικής φαντασίας (12),

βελούδο και ατσάλι (20),

ουρλιαχτά και ψίθυροι (21),

θεοί και δαίμονες (22) (εδώ υπάρχει και ένα διηγηματάκι του Μάρτιν, με τίτλο τα Μοναχικά Τραγούδια του Λάρεν Ντόρ, που άπαξ και το διάβασα στα 19 μου αποφάσισα ότι η φανταστική λογοτεχνία δεν είναι παραλογοτεχνία...),

 

και φυσικά εκ των ουκ άνευ για μένα, ελληνικής φαντασίας 1(26) και 2 (31)

 

Τώρα που το σκέφτομαι ίσως να πρέπει ν ανοίξουμε ένα ξεχωριστό τόπικ, για την Ωρόρα. Χμμμ. Δώστε μου μέχρι αύριο το απόγευμα και θα κάνω κάτι σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω... dazzled.gifΕμένα μου άρεσαν αρκετοί. Κυρίως οι πρώτοι με τις μεταφράσεις του Μπαλάνου. Μετά λόγω του ότι προτιμώ τη φάνταζι και τον τρόμο, θα σου πρότεινα τα Ιστορίες με:

Βάρβαρους Ήρωες (43),

Μυθολογία Κθούλου 1 (17) και 2 (53),

μαγείας και τρόμου (7),

ηρωικής φαντασίας (12),

βελούδο και ατσάλι (20),

ουρλιαχτά και ψίθυροι (21),

θεοί και δαίμονες (22) (εδώ υπάρχει και ένα διηγηματάκι του Μάρτιν, με τίτλο τα Μοναχικά Τραγούδια του Λάρεν Ντόρ, που άπαξ και το διάβασα στα 19 μου αποφάσισα ότι η φανταστική λογοτεχνία δεν είναι παραλογοτεχνία...),

 

και φυσικά εκ των ουκ άνευ για μένα, ελληνικής φαντασίας 1(26) και 2 (31)

 

Τώρα που το σκέφτομαι ίσως να πρέπει ν ανοίξουμε ένα ξεχωριστό τόπικ, για την Ωρόρα. Χμμμ. Δώστε μου μέχρι αύριο το απόγευμα και θα κάνω κάτι σχετικά.

 

Οκ. Απλά να ξέρεις ότι η επιστημονική φαντασία είναι το φόρτε μου... Όποιος άλλος θέλει, μπορεί να μου προτείνει...

Link to comment
Share on other sites

Παρέλειψες το "ιστορίες από παράξενους τόπους" νομίζω λέγεται, νούμερο δε θυμάμαι αλλά ίσως είναι το 18, και περιέχει το "Ενάντια στους θεούς" αν δεν κάνω λάθος, της Τάνιθ Λι πιθανώς, το οποίο

 

άπαξ και το διάβασα στα 19 μου αποφάσισα ότι η φανταστική λογοτεχνία δεν είναι παραλογοτεχνία.

 

 

Νηματάκι για την Ωρόρα υπάρχει κάπου, σα να έχει πάρει το μάτι μου, σα να έχω γράψει κιόλας σ' αυτό πρόσφατα αλλά δεν είμαι σίγουρη.

 

 

 

ΥΓ. dazzled.gif Ου γαρ μόνον έρχεται το ρημάδι...

Link to comment
Share on other sites

Νηματάκι για την Ωρόρα υπάρχει κάπου, σα να έχει πάρει το μάτι μου, σα να έχω γράψει κιόλας σ' αυτό πρόσφατα αλλά δεν είμαι σίγουρη.

 

ΥΓ. dazzled.gif Ου γαρ μόνον έρχεται το ρημάδι...

Φυσικά και υπάρχει. Έγραψες σε εκείνο μόλις στις 25 αυτού του μήνα. Και ο BladeRunner ήταν εκεί, σε εκείνον νομίζω απευθυνόσουν.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και υπάρχει. Έγραψες σε εκείνο μόλις στις 25 αυτού του μήνα. Και ο BladeRunner ήταν εκεί, σε εκείνον νομίζω απευθυνόσουν.

 

Συγνώμη, με συγχωρείτε, εσείς ποίος είσθε;

 

Τί είναι αυτό το μέρος;

 

Πώς, είπατε, με λένε;

Link to comment
Share on other sites

Α να γειά σου, τώρα που το λες... σαν κάτι να θυμάμαι... βέβαια... Μπάμπης... Χαράλαμπος Τερρακόττας του Μοδέστου και της Φεβρωνίας το γένος Καζαντίπη.

Link to comment
Share on other sites

Α να γειά σου, τώρα που το λες... σαν κάτι να θυμάμαι... βέβαια... Μπάμπης... Χαράλαμπος Τερρακόττας του Μοδέστου και της Φεβρωνίας το γένος Καζαντίπη.

 

(OYAXAXA!)

 

Λοιπόν, έχω στα χέρια μου ένα τεύχος της Ωρόρα που το πήρα από τη Θεσσαλονίκη κατά τις αρχές Ιουνίου και ακόμα δεν το έχω διαβάσει (δε θέλω ου), το "Ιστορίες με τρελούς επιστήμονες", Νο 33, το οποίο αναφέρει σε κάποιο εσώφυλλο τους αριθμούς και τους τίτλους όλης της σειράς ως εκεί. Και όχι, αγαπητή αρπυία a.k.a. Μπάμπη, η μνήμη σου δε σε απατά καθόλου! Το νούμερο 18 λέγεται "Ιστορίες από παράξενους τόπους"!

Φτου! Τώρα που βλέπω τα περιεχόμενα, 2 τουλάχιστον διηγήματα αυτού του βιβλιαρακίου μόλις τα αγόρασα στα αγγλικά... Και το ένα το έχω διαβάσει κιόλας...:bag:

Link to comment
Share on other sites

Και είναι μια ωραία μέρα σήμερα αφού θα μου αποσταλούν από βδομάδα, τα εξής:

 

1. Ρότζερ Ζελάζνυ - Ο γυρισμός του δήμιου

2. Σάμουελ Ντιλέινι - Νόβα

3. Λάρυ Νίβεν - Ο κόσμος δακτύλιος

4. Ρόμπερτ Χέινλαϊν - Τα παιδιά του Μαθουσάλα

5. Ρόμπερτ Χέινλαϊν - Ο δρόμος της δόξας

 

Περιττό να πω ότι τα έψαχνα καιρό...

Τα πήρα και φτηνά thmbup.gif

 

Η συλλογή με την επιστημονική φαντασία μεγαλώνει, και θα χρειαστεί και άλλο ράφι.

 

Είχα παραγγείλει και το Ο αστροναύτης Jones, του Ρόμπερτ Χέινλαϊν, αλλά είναι εξαντλημένο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..