Jump to content

Φθηνά βιβλία-προσφορές

Recommended Posts

Για όσους έχουν kindle (και αγοράζουν από το άμαζον) και δεν έχουν διαβάσει το πολύ καλό Οριζόντιος Αποχαιρετισμός, το έχει δωρεάν σε kindle edition το άμαζον αυτό το ΣΚ.

http://www.amazon.com/Farewell-Horizontal-ebook/dp/B0053PVFEM/

Κάτι πήρε το μάτι μου για βιβλία σε εφημερίδα πάλι, δε βρίσκω λινκ όμως. Κάντε ένα ψυχικό.

• Replies 729
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• BladeRunner

174

• wordsmith

69

• heiron

43

• Δημήτρης

42

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Στην Πολιτεία μπορείτε να βρείτε την Λάμψη και το Κοράκι του Στίβεν Κινγκ, εκδόσεις Λιβάνη, με 6,93 ευρώ το καθένα. Αυτό γιατί ο εκδοτικός οίκος κατέβασε στα 9,90 την τιμή των βιβλίων αυτών (και άλλων

Αυτή την εβδομάδα στο crazy sundays του eshop έχει τον Πυροσβεστη του Joe Hill στη μισή τιμη! Στην Πρωτοπορία, το ολοκαίνουριο Βουβό κύμα του Erik Larsson  με 10,74 και Το όνειρο του Μισισιπη του

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ 22ο ΠΑΖΑΡΙ ΒΙΒΛΙΟΥ 2018 ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΤΖΙΑ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ ΑΘΗΝΑΣ 19 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ – 11 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2017 Ανοιχτά καθημερινά, Σάββατα και Κυριακές από 9 πρωί έως 9 βράδυ 200 εκ

Posted Images

Count Baltar

Είναι μόνο από το site των εκδόσεων;

Σόρι, μαν, τώρα το είδα αυτό. Από το βιβλιοπωλείο Jemma, πάντως, μου είπαν ότι τα εν λόγω βιβλία τους πήγαν με την τιμή της προσφοράς. Οπότε,η απάντηση στο ερώτημά σου είναι όχι.

Το αγαπημένο μας παζάρι φέτος μεταφέρεται στην πλατεία κοτζια και ξεκινάει την επόμενη παρασκευή 25/1!pic_1.jpg

Edited by alanon
  • Like 2

Η προσφορά των βιβλίων του Κέτσαμ έχει χρονικό περιθώριο ή ισχύει από δω και πέρα;

Count Baltar

Η προσφορά των βιβλίων του Κέτσαμ έχει χρονικό περιθώριο ή ισχύει από δω και πέρα;

Δεν είδα πουθενά να παίζει χρονικό περιθώριο.

Γύρισα όλη τη συνοικία και τη μισή διπλανή αλλά τζίφος.

Ουδέν ΒΗΜΑ από το περιπτερικό μέτωπο.

:sorry:

Electroscribe

Στον Ιανό θα βρείτε με 3 ευρώ τον Κλεπτομνήμονα του Νίκου Παπανδρέου. Ό,τι γνώμη κι αν έχετε για τον άνθρωπο και παρά τις κάποιες αδυναμίες στη μετάφραση (αρχικά γράφτηκε στα αγγλικά), είναι ένα πολύ δυνατό κείμενο, αρκετά ΕΦ και δικαίως έγινε ο ντόρος όταν κυκλοφόρησε (εμείς μάλλον κοιμόμασταν τότε)

Το προτείνω (δυστυχώς το διάβασα σε πολύ πιεσμένη περίοδο και δεν είχα την ευχέρεια να φτιάξω σχετικό τόπικ)

• Like 1
  • Management
RObiN-HoOD

Είχα διαβάσει τον Κλεπτομνήμονα του Νίκου Παπανδρέου όταν είχε βγει και μου άρεσε πολύ. Καλή γραφή, καλή πλοκή, γρήγορο διάβασμα. Για άλλα όμως του Ν. Παπανδρέου δεν ξέρω...

BladeRunner

Αφού έφαγα τον κόσμο και έψαξα σε 14 διαφορετικά περίπτερα και ψιλικατζίδικα, βρήκα το Βήμα όπου είχε σε προσφορά ένα βιβλίο για την ελληνική γλώσσα (πολύ ενδιαφέρον φαίνεται!) και φυσικά το Η κυρία με το σκυλάκι, του Άντον Τσέχοφ. Το βιβλίο του Τσέχοφ που δίνει το βήμα, έχει τις εξής τρεις ιστορίες: Η κυρία με το σκυλάκι, Ο μαύρος καλόγερος και Η ζωή μου (Η ιστορία ενός επαρχιώτη). Καλό value for money.

Τις επόμενες Κυριακές, με αυτή την σειρά, έχει αυτά:

-Φραντς Κάφκα - Η μεταμόρφωση

-Λιούις Κάρολ - Η Αλίκη στη χώρα των θαυμάτων, Μέσα από τον καθρέφτη

-Άλντους Χάξλεϊ - Θαυμαστός καινούργιος κόσμος

-Μαρκ Τουέιν - Οι περιπέτειες του Χακ Φιν

Edited by BladeRunner
BladeRunner

Για όσους ενδιαφέρονται, βγήκε σε πόκετ μέγεθος από τις εκδόσεις Anubis το Η σκοτεινή αφοσίωση του Ντέξτερ, του Τζεφ Λίντσεϊ. 7,50 ευρώ.

• Like 3
  • 2 weeks later...
Electroscribe

Στην Πρωτοπορία θα βρείτε τα βιβλία του Dune (νομίζω μόνο τα 8 της βασικής σειράς) σε τιμές 10-12 ευρώ, ανάλογα με το μέγεθος του καθενός

• Like 1
Mr. R.Carter

Στην Πρωτοπορία θα βρείτε τα βιβλία του Dune (νομίζω μόνο τα 8 της βασικής σειράς) σε τιμές 10-12 ευρώ, ανάλογα με το μέγεθος του καθενός

Και στον Ιανο στη Θεσσαλονικη.

εισαι σιγουρος οτι στην πρωτοπορια θα τα βρεις σε αυτη την τιμη..μπηκα στο site τους και μονο αυτες τις τιμες δεν εχουν...

BladeRunner

εισαι σιγουρος οτι στην πρωτοπορια θα τα βρεις σε αυτη την τιμη..μπηκα στο site τους και μονο αυτες τις τιμες δεν εχουν...

Να ξέρεις ότι τα βιβλιοπωλεία έχουν άλλες τιμές από αυτές του site. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί, αλλά έτσι είναι... Στο site έχει 10% έκπτωση σε όλα τα βιβλία (πλην ειδικών προσφορών), ενώ στα βιβλιοπωλεία έχει έκπτωση τουλάχιστον 20% σε όλα τα βιβλία του 2010 και πριν και πιο πολλές προσφορές...

Σε ευχαριστώ για την διευκρίνηση,θα τα δω σύντομα γιατι με ενδιαφέρουν σαν θέμα!

Nihilio

Να ξέρεις ότι τα βιβλιοπωλεία έχουν άλλες τιμές από αυτές του site. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί, αλλά έτσι είναι... Στο site έχει 10% έκπτωση σε όλα τα βιβλία (πλην ειδικών προσφορών), ενώ στα βιβλιοπωλεία έχει έκπτωση τουλάχιστον 20% σε όλα τα βιβλία του 2010 και πριν και πιο πολλές προσφορές...

Πρώτιστα, είναι θέμα εμπορικής πολιτικής. Αν πχ ο βιβλιοπώλης θέλει να πάει ο πελάτης στο μαγαζί (για να κοζάρει και να πάρεια άλλα βιβλία) τότε πρέπει να δώσει κίνητρα στον πελάτη για να το κάνει, και οι εκπτώσεις είναι ένα από αυτά. Αντίθετα, αν θέλει να προωθήσει το site οι προσφορές θα γίνουν εκεί (πχ στα estores των εκδοτικών οίκων δίνονται παρόμοιες εκπτώσεις - εκεί πχ, αντί να παίρνουν το 50% της αξίας του βιβλίου από τον βιβλιοπώλη, ρίχνουν μία έκπτωση 20% και έχουν και αυτοί κέρδος 30% παραπάνω)

Επιπλέον, διαφέρουν και τα κόστη της πώλησης ενός βιβλίου στο βιβλιοπωλείο και στο site. Για παράδειγμα, αν έχουμε δωρεάν μεταφορικά τότε ένα μέρος της τιμής καλύπτεται από την τιμή του βιβλίου ενώ πχ σε ένα μεγάλο βιβλιοπωλείο το κόστος του "κτηρίου" ανά βιβλίο είναι αρκετά χαμηλότερο.

BladeRunner

Σωστά όλα αυτά, αλλά η Πολιτεία έχεις τις ίδιες καλές τιμές τόσο στο βιβλιοπωλείο όσο και στο site της. Γιατί να προτιμήσει ο άλλος που δεν μπορεί να πάει στο βιβλιοπωλείο, να παραγγείλει βιβλία από την Πρωτοπορία και όχι από την Πολιτεία (που στα φέρνει και τσάμπα αν κάνουν πάνω από 30 ευρώ!)...;

BladeRunner

Στην Πολιτεία μπορείτε να βρείτε την Λάμψη και το Κοράκι του Στίβεν Κινγκ, εκδόσεις Λιβάνη, με 6,93 ευρώ το καθένα. Αυτό γιατί ο εκδοτικός οίκος κατέβασε στα 9,90 την τιμή των βιβλίων αυτών (και άλλων βέβαια), οπότε και με την έκπτωση 30% που κάνει η Πολιτεία, μπορείτε να βρείτε αυτά τα δυο βιβλία τόσο φτηνά... Άλλα βιβλία των εκδόσεων Λιβάνη που κάνουν 6,93 στην Πολιτεία, είναι τα εξής:

01. Βίκτορ Ουγκό - Οι άθλιοι

02. Νταν Μπράουν - Οι Πεφωτισμένοι

03. Νταν Μπράουν - Κώδικας Da Vinci

04. Κάθριν Νέβιλ - Ο μαγικός κύκλος

05. Κάθριν Νέβιλ - Οχτώ

06. Τομ Χάρπερ - Ο τάφος του Αχιλλέα

07. Νταν Μπράουν - Το χαμένο σύμβολο

08. Άρθουρ Γκόλντεν - Οι αναμνήσεις μιας γκέισας

09. Γιοστέιν Γκάαρντνερ - Ο κόσμος της Σοφίας

10. Γκ. Γκ. Μάρκεζ - Εκατό χρόνια μοναξιά

11. Γκ. Γκ. Μάρκεζ - Ο έρωτας στα χρόνια της χολέρας

• Like 5
Electroscribe

Πήρα σ' αυτές τις τιμές κάποια που μου έλειπαν, οπότε είμαι σίγουρος

Edited by Electroscribe
BladeRunner

Κάθε Κυριακή το Έθνος στην έκδοση των 4 ευρώ θα δίνει και από ένα συλλεκτικό κόμικ του Λούκυ Λουκ. Αυτή την Κυριακή θα κυκλοφορήσει το Κάνυον Απάτσι. Συν η ταινία The Social Network. Καλό value for money πιστεύω.

wordsmith

Μόλις πήρα από τον Ιανό με 4,25 ευρώ τον "Σπόρο", που τον είχα βάλει στην "περιμένω-να-φτηνύνουν" λίστα μου. Δε νομίζω τέτοιο τούβλο να βρεθεί ακόμα φτηνότερα...

http://www.biblionet.gr/book/160853/Ray,_Fran/%CE%9F_%CF%83%CF%80%CF%8C%CF%81%CE%BF%CF%82

BladeRunner

Μόλις πήρα από τον Ιανό με 4,25 ευρώ τον "Σπόρο", που τον είχα βάλει στην "περιμένω-να-φτηνύνουν" λίστα μου. Δε νομίζω τέτοιο τούβλο να βρεθεί ακόμα φτηνότερα...

http://www.biblionet...,_Fran/Ο_σπόρος

Στην Πολιτεία είναι πιο ακριβό... 4,44 ευρώ! Πάντως στο goodreads παίρνει 2.71/5 με 21 αξιολογήσεις...

http://www.biblionet...,_Fran/Ο_σπόρος

http://www.protoporia.gr/o-sporos-p-336535.html

• Like 1

Καλά, διαγωνισμό για το ποιός θα το δώσει πιο φτηνό κάνουν;