Jump to content

Φθηνά βιβλία-προσφορές

Recommended Posts

BladeRunner

Παζάρι στο Fantasy Shop Βικτωρίας (3η Σεπτεμβρίου 65). Μεταξύ των puzzles, διακοσμητικών αγαλματιδίων, συλλεκτικών φιγούρων, αφισών, επιτραπέζιων παιχνιδιών κλπ, θα είναι και βιβλία. Πριν 2 χρόνια που είχα πάει, είχα πάρει με 20 ευρώ 7 βιβλία και 2 κόμιξ.

Σάββατο 22 Ιουνίου, ώρα 10 το πρωί.

Edited by BladeRunner
  • Replies 729
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• BladeRunner

174

• wordsmith

69

• heiron

43

• Δημήτρης

42

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Στην Πολιτεία μπορείτε να βρείτε την Λάμψη και το Κοράκι του Στίβεν Κινγκ, εκδόσεις Λιβάνη, με 6,93 ευρώ το καθένα. Αυτό γιατί ο εκδοτικός οίκος κατέβασε στα 9,90 την τιμή των βιβλίων αυτών (και άλλων

Αυτή την εβδομάδα στο crazy sundays του eshop έχει τον Πυροσβεστη του Joe Hill στη μισή τιμη! Στην Πρωτοπορία, το ολοκαίνουριο Βουβό κύμα του Erik Larsson  με 10,74 και Το όνειρο του Μισισιπη του

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ 22ο ΠΑΖΑΡΙ ΒΙΒΛΙΟΥ 2018 ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΤΖΙΑ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ ΑΘΗΝΑΣ 19 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ – 11 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2017 Ανοιχτά καθημερινά, Σάββατα και Κυριακές από 9 πρωί έως 9 βράδυ 200 εκ

Posted Images

wordsmith

Πάλι το ξέχασα αυτό και δεν πήγα. Πήγα πάντως σήμερα στο παζάρι στο Riverwest και πήρα μερικές συλλογές διηγημάτων Παρά Πέντε. Είδα ακόμα ότι:

-το "Όρυξ και Κρέικ" το έχουν 3,50 ευρώ. Στα δύο προηγούμενα παζάρια το είχαν 3 και 4. Αποφασίστε επιτέλους...

-τα Καράβια της Ρόμπιν Χομπ τα έχουν, όλη την εξάδα, αλλά από Χρυσαφένιο Άνθρωπο τίποτα. Και έχουν και τους "Θρύλους ΑΒΓΔ".

-υπάρχει, με 5 ευρώ, το υποτίθεται εξαντλημένο "Ρέκβιεμ για ένα όνειρο", για την απόκτηση του οποίου τόοοοση φασαρία έκανε η TheSeaIsBurned πέρσι. Ακόμα σου χρωστάω 8-10 ευρώ, μικρή.

-από Καστανιώτη τίιιιποτααααααα απολύτως. Μόνο έναν Νόρμαν Μέιλερ πήρε κάπου το μάτι μου.

-από Στίβεν Κινγκ επίσης τίποτα η σχεδόν.

-από Οξύ μπόλικα, ή έτσι μου φάνηκαν.

-Παπαδιαμάντης μεταφρασμένος στη δημοτική. Να δίνουν και ένα πιεσόμετρο δώρο.

-βιβλίο του Ιούλιου Βερν που λέγεται "το Αιγαίο φλέγεται". Γαλλομαθής φίλη που είχα μαζί μού εξήγησε ότι ο ορίτζιναλ τίτλος σημαίνει "Το πέλαγος φλέγεται", αλλά κάτι λέει το οπισθόφυλλο για ελληνική επανάσταση. Δε θα το αντέξω...

-δεν είχε ιδιαιτέρως πολύ κόσμο, δε γινόταν και χαμός. Να πάτε καθημερινή.

-εννοείται ότι ακόαμ δεν έχω διαβάσει τα του προηγούμενου παζαριού, τουλάχιστον όχι όλα.

• Like 1
Δημήτρης

Πάλι το ξέχασα αυτό και δεν πήγα. Πήγα πάντως σήμερα στο παζάρι στο Riverwest και πήρα μερικές συλλογές διηγημάτων Παρά Πέντε. Είδα ακόμα ότι:

-βιβλίο του Ιούλιου Βερν που λέγεται "το Αιγαίο φλέγεται". Γαλλομαθής φίλη που είχα μαζί μού εξήγησε ότι ο ορίτζιναλ τίτλος σημαίνει "Το πέλαγος φλέγεται", αλλά κάτι λέει το οπισθόφυλλο για ελληνική επανάσταση. Δε θα το αντέξω...

Ο τίτλος πρωτοτύπου είναι ''L' Archipel en Feu''; Τότε το έχω ως ''Οι Πειρατές του Αιγαίου'' ν. 5 στην σειρά των εκδόσεων Αστέρος. Και όντως έχει να κάνει με την Ελληνική επανάσταση. Το έχω διαβάσει και είναι καλό.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
wordsmith

Ο τίτλος πρωτοτύπου είναι ''L' Archipel en Feu''; Τότε το έχω ως ''Οι Πειρατές του Αιγαίου'' ν. 5 στην σειρά των εκδόσεων Αστέρος. Και όντως έχει να κάνει με την Ελληνική επανάσταση. Το έχω διαβάσει και είναι καλό.

Ναι, αυτός είναι ο τίτλος. Αλλά ελληνική επανάσταση σε βιβλίο ξένου συγγραφέα μού φαίνεται σχετικά γελοίο. Αν ξαναπάω και αν υπάρχει ακόμα και αν το θυμηθώ, θα δούμε.

Ένα από αυτά που πήρα (με 3 ευρώ!) είναι και αυτό http://www.biblionet.gr/book/132523/Rupp,_Rebecca/Τα_τέσσερα_στοιχεία, κυρίως επειδή ήταν φτηνό. Έχω μαζέψει 3-4 αυτής της σειράς (ΑΒΓΟ), αλλά δεν τα έχω διαβάσει. Ξέρει κανείς αν αξίζουν;

H Ελληνική επανάσταση ήταν μέγα θέμα εκείνη την περίοδο. Αν και είναι δύσκολο να βρεις σχετικό μυθιστόρημα σε ξένη βιβλιογραφία υπάρχουν αναφορές εδώ κι εκεί. Ακόμη και σε παντελώς άσχετα πχ στο Μόμπι Ντικ αναφέρει τον Κανάρη ("brigs of the bold Hydriote, Canaris, issuing from their midnight harbors, with broad sheets of flame for sails, bore down upon the Turkish frigates") ή στον Κόμη Μοντεχρίστο που έχουμε το σκηνικό με τον Αλή Πασά στα Γιάννενα. Πάντως του Βερν δεν είναι για την ελληνική επανάσταση συγκεκριμένα, είναι απλά ένα καλό βιβλίο για πειρατές που τυχαίνει να διαδραματίζεται στην Ελλάδα.

-από Καστανιώτη τίιιιποτααααααα απολύτως. Μόνο έναν Νόρμαν Μέιλερ πήρε κάπου το μάτι μου.

Άμα θες Καστανιώτη υπάρχει φτηνό πράγμα. Στείλε τίτλους και βλέπουμε.

-το "Όρυξ και Κρέικ" το έχουν 3,50 ευρώ. Στα δύο προηγούμενα παζάρια το είχαν 3 και 4. Αποφασίστε επιτέλους...

3 ευρώ το βρίσκεις και σε μαγαζιά. 4 ευρώ για παζάρι είναι πολύ.

BladeRunner

Από Καστανιώτη υπάρχουν ΠΟΛΛΑ βιβλία σε πάρα πολύ καλές τιμές στην Πολιτεία.

http://www.politeianet.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=378:politeia%20bookstore&catid=43:offer%20proposal&Itemid=710

Edited by BladeRunner

Αυτό λέω κι εγώ. Όπου βλέπω προσφορές ο οίκος που έχει τα περισσότερα βιβλία στον πάγκο είναι House Castaniote.

wordsmith

1)Άμα θες Καστανιώτη υπάρχει φτηνό πράγμα. Στείλε τίτλους και βλέπουμε.

2)3 ευρώ το βρίσκεις και σε μαγαζιά. 4 ευρώ για παζάρι είναι πολύ.

1)Μερσί, αλλά προς το παρόν οι βιβλιοθήκες μου είναι βαρυστομαχιασμένες από αδιάβαστα. Και τα χτεσινά που πήρα πολλά ήταν.

2)Εγώ το δικό μου το είχα πάρει 6,70 από τη Θεσσαλονίκη.

Fan-tasy

κι ένας διαφορετικός τίτλος, Κουρσάροι του Αιγαίου, έτσι το έχω
BladeRunner

Η Πρωτοπορία γιορτάζει τα 40 της χρόνια με έκπτωση 40% σε 35.000 τίτλους! Δεν ξέρω αν ισχύει μόνο για αγορές από το site ή και από το κατάστημα. Λογικά και τα δυο.

• Like 3
wordsmith

Η Πρωτοπορία γιορτάζει τα 40 της χρόνια με έκπτωση 40% σε 35.000 τίτλους! Δεν ξέρω αν ισχύει μόνο για αγορές από το site ή και από το κατάστημα. Λογικά και τα δυο.

Πολύ ενδιαφέρον, αλλά να δούμε μήπως σημαίνει ότι απλώς θέλουν να ξεφορτωθούν όσα τους έχουν μείνει από χρόνια στα αζήτητα.

Πολλά από τα αζήτητα είναι καλά βιβλία πάντως.

• Like 1
BladeRunner

Μέχρι και τον Εξορκιστή από εκδόσεις Anubis που είναι καινούργιο το έχει με 40% έκπτωση!

Δημήτρης

Στάμπαρα μερικά βιβλία που ήθελα εδώ και καιρό σε όντως μειωμένες τιμές. Θα πάω να τα χτυπήσω μία από αυτές τις μέρες. Ξέρουμε μήπως μέχρι πότε θα ισχύουν οι προσφορές;

Μάλλον άκυρο τελικά. Πήρα τηλ. στο κατάστημα και μου είπαν ότι ισχύουν μόνο για αγορές από το site. Για να μπορέσουν να χρεώσουν και τα ταχυδρομικά ασφαλώς. Και πάλι πάντως θα πάω για να κάνω μία σύγκριση στις τιμές, αλλά για μένα κάτι τέτοια πράγματα είναι ο ορισμός της κοροϊδίας.

Edited by Δημήτρης
  • Like 3
wordsmith

Στάμπαρα μερικά βιβλία που ήθελα εδώ και καιρό σε όντως μειωμένες τιμές. Θα πάω να τα χτυπήσω μία από αυτές τις μέρες. Ξέρουμε μήπως μέχρι πότε θα ισχύουν οι προσφορές;

Μάλλον άκυρο τελικά. Πήρα τηλ. στο κατάστημα και μου είπαν ότι ισχύουν μόνο για αγορές από το site. Για να μπορέσουν να χρεώσουν και τα ταχυδρομικά ασφαλώς. Και πάλι πάντως θα πάω για να κάνω μία σύγκριση στις τιμές, αλλά για μένα κάτι τέτοια πράγματα είναι ο ορισμός της κοροϊδίας.

Όντως κοροϊδία, αλλά γιατί ακριβώς το κάνουν αυτό; Τα ταχυδρομικά δε θα τα εισπράττουν οι ίδιοι (;).

BladeRunner

Μπορείς να τα παραγγείλεις μέσω site και να τα παραλάβεις από το βιβλιοπωλείο χωρίς να πληρώσεις έξοδα μεταφοράς.

"Επιπρόσθετα, έχετε την δυνατότητα να επιλέξετε να παραλάβετε εσείς τα βιβλία σας από τα βιβλιοπωλεία μας σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη και Πάτρα χωρίς καμία χρέωση εξόδων αποστολής ανεξαρτήτως ύψους παραγγελίας. Οι παραγγελίες κάτω των 10 ευρώ χρεώνονται με έξοδα συσκευασίας- διαχείρισης 3€."

• Like 2
Δημήτρης

Που το λέει αυτό; Μπήκα στο site τους και δεν είδα να αναφέρεται κάτι τέτοιο.

Σε κάθε περίπτωση έχω ήδη φτιάξει την λίστα με τα βιβλία που θέλω να πάρω με τις μειωμένες τιμές τους από δίπλα. Θα πάω μία από αυτές τις μέρες να ρωτήσω αν ισχύουν ή όχι, και πως μπορώ να τα αγοράσω. Μόνο έτσι θα βγάλω άκρη.

Edited by Δημήτρης
BladeRunner

Στην Πολιτεία μπορείτε να βρείτε το METRO 2033 του Dmitry Glukhovsky με μόλις 4 ευρώ!!!

BladeRunner

Στην Πολιτεία μπορείτε να βρείτε βιβλία της Patricia Highsmith από εκδόσεις Ροές (π.χ. Βαθιά νερά, Θανάσιμα λάθη, Μοιραίο παιχνίδι κλπ) με 60% έκπτωση. Επίσης μπορείτε να βρείτε με 7.13 ευρώ το Άσε το κακό να μπει του Lindqvist και το Ο Παρίας του Masterton με 6.18 ευρώ. Φυσικά εδώ και καιρό έχει σε προσφορά πολλά βιβλία των εκδόσεων Anubis και Οξύ.

• Like 2
Nihilio

Παζάρι στο Fantasy Shop Βικτωρίας (3η Σεπτεμβρίου 65). Μεταξύ των puzzles, διακοσμητικών αγαλματιδίων, συλλεκτικών φιγούρων, αφισών, επιτραπέζιων παιχνιδιών κλπ, θα είναι και βιβλία. Πριν 2 χρόνια που είχα πάει, είχα πάρει με 20 ευρώ 7 βιβλία και 2 κόμιξ.

Θα πάει κανένας άλλος αύριο;
BladeRunner

Θα πάει κανένας άλλος αύριο;

Εγώ έλεγα να πάω, αλλά δεν έχω πολύ χρόνο, άσε που θα γίνεται χαμός γιατί πολλοί πάνε για τα διάφορα επιτραπέζια παιχνίδια και όλα αυτά τα ωραία πραγματάκια. Πρόπερσι είχε ουρά μέχρι έξω σχεδόν! Και τι βιβλία με 3 και 4 ευρώ μπορεί να έχει που να μην τα έχω ήδη;

• 2 weeks later...
gregacm

Από τη Δευτέρα 1η Ιουλίου έως το Σάββατο 6 Ιουλίου, bazaar βιβλιου στον Πολυχωρο Μεταιχμιο!

BladeRunner
NEWS-00474.jpg

IANOS Bazaar στην Αθήνα: Βιβλία από 1€!

Από 4 Ιουλίου και για ένα μήνα!

Σταδίου 41, (κτίριο πολυκαταστημάτων FOKAS) απέναντι από τη Στοά του Βιβλίου

Η Αλυσίδα Πολιτισμού ΙΑΝΟS ανοίγει το μεγαλύτερο καλοκαιρινό Bazaar βιβλίου στην Αθήνα.

Από την Τετάρτη 3 Ιουλίου και για ένα μήνα, το κτίριο των πολυκαταστημάτων FOKAS (Σταδίου 41, Ομόνοια) γεμίζει με τα βιβλία του IANOS Bazaar!

Στο Bazaar θα βρείτε σημαντικούς εκδότες, επιλεγμένα μυθιστορήματα, σπάνιες μελέτες, σημαντικά δοκίμια και λευκώματα, ενώ μια μεγάλη ποικιλία από εξαιρετικά παιδικά και εκπαιδευτικά βιβλία θα είναι στη διάθεση των μικρών μας φίλων, από 1€!

Επισκεφθείτε τώρα το IANOS Bazaar και ανακαλύψτε βιβλία-θησαυρούς από 1€!

ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ!

IANOS Bazaar

Κτίριο πολυκαταστημάτων FOKAS, Σταδίου 41, (απέναντι από τη Στοά του Βιβλίου)

Ώρες λειτουργίας: Καθημερινά: 9 το πρωί έως 9 το βράδυ.

Σάββατα: 9 το πρωί έως 6 το βράδυ. Κυριακή: κλειστά.

Τηλέφωνο επικοινωνίας: 210 3217917 

Email: bazaar@ianos.gr

Διάρκεια: Από 3 Ιουλίου και για ένα μήνα!

• Like 2
BladeRunner

Το ΕΘΝΟΣ της Κυριακής για κάμποσες Κυριακές, θα δίνει αστυνομικά των εκδόσεων Καστανιώτη, στην έκδοση των 4,25 ευρώ.

Αυτή την Κυριακή θα έχει το Happy Birthday Τούρκε! του Jacob Arjouni. Το συγκεκριμένο είναι σε προσφορά 3,19 ευρώ στην Πολιτεία, οπότε δεν αξίζει να το πάρετε αν δεν έχετε σκοπό ν'αγοράσετε για άλλους λόγους την εφημερίδα. Εγώ θα το τιμήσω γιατί έτσι και αλλιώς παίρνουμε την εφημερίδα λόγω κουπονιών.

Πρόσεξα ότι έχει και αυτά τα βιβλία:

1. Alicia Gimenez Bartlett - Τελετουργίες θανάτου (αυτό θα το τιμήσω γιατί δεν είναι σε προσφορά στην Πολιτεία)
2. Emmanuel Matta - Τα μυστήρια της όπερας

3. Veit Heinichen - Δώσε στον καθένα το θάνατο του (και αυτό είναι σε προσφορά κάτω από 4 ευρώ στην Πολιτεία)

Δεν ξέρω αν έχει και άλλους τίτλους.

Πάντως να ξέρετε ότι μετά από λίγο καιρό θα μπορείτε να βρίσκετε αυτά τα βιβλιαράκια στο Μοναστηράκι με 1 και 2 ευρώ. 

gregacm

Να ρωτησω κατι για τα μεταχειρισμενα της Πρωτοποριας. Οσοι εχει τυχει να τα δειτε απο κοντα(καποια απο αυτα, τελος παντων) ειναι οντως σε καλη κατασταση; Αξιζει να τα τιμησει καποιος; Σκεφτομαι να παραγγειλω καποια απο το Τραγουδι της Φωτιας και του Παγου, που τα εχει και μεταχειρισμενα. Να προχωρησω αφοβα;