Jump to content

Φθηνά βιβλία-προσφορές

Recommended Posts

BladeRunner

Στην ΠΟΛΙΤΕΙΑ μπορεί να βρει κανείς το Metro 2033 με 3.12€ και το Metro 2034 με 3.83€...

• Like 1
  • 1 month later...
  • Replies 730
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• BladeRunner

174

• wordsmith

69

• heiron

43

• Δημήτρης

42

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Στην Πολιτεία μπορείτε να βρείτε την Λάμψη και το Κοράκι του Στίβεν Κινγκ, εκδόσεις Λιβάνη, με 6,93 ευρώ το καθένα. Αυτό γιατί ο εκδοτικός οίκος κατέβασε στα 9,90 την τιμή των βιβλίων αυτών (και άλλων

Αυτή την εβδομάδα στο crazy sundays του eshop έχει τον Πυροσβεστη του Joe Hill στη μισή τιμη! Στην Πρωτοπορία, το ολοκαίνουριο Βουβό κύμα του Erik Larsson  με 10,74 και Το όνειρο του Μισισιπη του

καντε κατι με αυτον τον bladerunner....επειδη αυτος διαβαζει 200++ μας βαζει σε πειρασμο να αγοραζουμε τα αντιστοιχα...παλι περασα απο παζαρι...τα 2 του hillerman και το ενα του ambrose....αμαν

Posted Images

Anwrimos23

80% έκπτωση σε βιβλία από εκδόσεις εστία

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ, 
ΜΕ ΑΝΑΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΩΖΟΥΝ!
Από Δευτέρα μέχρι και Παρασκευή, όλο το καλοκαίρι,
σας περιμένουμε στους χώρους των εκδόσεών μας 
(Ευριπίδου 84 και ώρα 9 με 4, τηλ. 210 3213 907
και 210 3214 209) 
για να επιλέξετε εξαιρετικά βιβλία σε εξαιρετικές τιμές, λόγω φθοράς
  • Like 1
Anwrimos23

Αγόρασα σε προσφορά "Η αγαπημένη μου ιστορία τρόμου"- εκδ Αnubis για 5 ευρώ, ξέρετε αν αξίζει ως βιβλίο; Απ' ό,τι είδα έχει κλασικούς συγγραφείς όπως ο Πόε και ο Λαβκραφτ. Είναι μια ανθολογία παλιων διηγημάτων τρόμου. Είναι καλό ή θα βαρεθώ να το ξεκινήσω ή όχι;

Τουλάχιστον η προσφορα ήταν κανονική και όχι μουσαντένια, γιατί η πολιτεία που θεωρείται φτηνό κατάστημα το κοστολογεί 12,60 ευρώ.

Μια ακόμα μικρή παρατήρηση, τα εξώφυλλο είναι κάπως περίεργο για τα γούστα μου, σίγουρα θα με έφερνε σε αμηχανία αν το διάβαζα στο μετρό ή μπροστά σε πρόσωπα που εκτιμώ. Καλύτερα λευκό χαρτί με μερικές σταγόνες αίμα και τον τίτλο με λεπτά γράμματα. Κάτι πιο απλό αισθητικά κ όμορφο. Το εξώφυλλο ταιριάζει σε βιβλίο με σαδομαζοχιστικές ιστορίες τερατολάγνων nerds 

Edited by Anwrimos23
  • Like 2
Δημήτρης

Αγόρασα σε προσφορά "Η αγαπημένη μου ιστορία τρόμου"- εκδ Αnubis για 5 ευρώ, ξέρετε αν αξίζει ως βιβλίο; Απ' ό,τι είδα έχει κλασικούς συγγραφείς όπως ο Πόε και ο Λαβκραφτ. Είναι μια ανθολογία παλιων διηγημάτων τρόμου. Είναι καλό ή θα βαρεθώ να το ξεκινήσω ή όχι;

Τουλάχιστον η προσφορα ήταν κανονική και όχι μουσαντένια, γιατί η πολιτεία που θεωρείται φτηνό κατάστημα το κοστολογεί 12,60 ευρώ.

Μια ακόμα μικρή παρατήρηση, τα εξώφυλλο είναι κάπως περίεργο για τα γούστα μου, σίγουρα θα με έφερνε σε αμηχανία αν το διάβαζα στο μετρό ή μπροστά σε πρόσωπα που εκτιμώ. Καλύτερα λευκό χαρτί με μερικές σταγόνες αίμα και τον τίτλο με λεπτά γράμματα. Κάτι πιο απλό αισθητικά κ όμορφο. Το εξώφυλλο ταιριάζει σε βιβλίο με σαδομαζοχιστικές ιστορίες τερατολάγνων nerds 

Το έχω διαβάσει και είναι καλό. Οι ιστορίες σίγουρα δεν θα σου αρέσουν όλες. Έχει όμως μερικές καλές, ενώ θα συναντήσεις και δύο- τρία διηγήματα πραγματικούς δυναμίτες. 

• Like 1
WolfBack

Συμφωνώ μαζί σου πάνω σ'αυτό.

Είναι κι αυτός ένας λόγος που θα το σκανάρω για να το περάσω στο e-reader μου...

• Like 1
  • 1 month later...
Anwrimos23

Έχει προσφορά οι εκδόσεις Αρχέτυπο: το Άλλες διαστάσεις κ το Αορατότητα, χωρίς έξοδα απόστολής. Τα χει διαβάσει κανείς από δω μέσα, αξίζουν ή είναι μπαρούφες;

• 4 weeks later...
Mictantecutli

Οι εκδόσεις Διόπτρα, έβγαλαν κάποιους τίτλους με 9,90. Στην Πολιτεία τα βρίσκουμε με 6,93. Θα τσιμπήσω 2-3 σίγουρα!

• Like 1
  • 2 weeks later...
BladeRunner
ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ ΚΛΕΙΝΕΙ

ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΖΑΡΙ ΒΙΒΛΙΩΝ

ΟΛΟ ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ

ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟΥ

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ 9.00 - 18.00

(εκτός Κυριακής)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗ ΣΤΗΡΙΞΗ ΣΑΣ

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ

Στην "Πολιτεία" έχει το πακέτο "Σκοτάδι" από τις εκδόσεις Οξύ ,κομπλέ, με το κουτάκι του στα 23.82 ευρώ.

Το σετ περιλαμβάνει 7 βιβλία , μεταξύ των οποίων και το "εργοστάσιο εφιαλτών" του Ligotti.

deadstamalive

Στην "Πολιτεία" έχει το πακέτο "Σκοτάδι" από τις εκδόσεις Οξύ ,κομπλέ, με το κουτάκι του στα 23.82 ευρώ.

Το σετ περιλαμβάνει 7 βιβλία , μεταξύ των οποίων και το "εργοστάσιο εφιαλτών" του Ligotti.

Eυχαριστώ, χάρη σε σένα έχω το Σκοτάδι!

• Like 1
Mictantecutli

Εσύ μου το πρόλαβες ε; Πήγα την επόμενη του σχολίου και το είχαν πάρει. Το έχω βέβαια, αλλά το ήθελα δώρο για έναν φίλο. :p

deadstamalive

Εσύ μου το πρόλαβες ε; Πήγα την επόμενη του σχολίου και το είχαν πάρει. Το έχω βέβαια, αλλά το ήθελα δώρο για έναν φίλο. :p

χαχα Ε να μην πάρουμε κ εμείς κάτι??

• Like 1

Στα Public Θεσ/νίκης έχει μερικά Bell με 2 ευρώ. Θυμάμαι Koontz - 60 Ώρες και Conolly - Το βιβλίο των Χαμένων Πραγμάτων (το οποίο τίμησα). Είχε σίγουρα και άλλους δύο τίτλους.

• 2 months later...
BladeRunner
ΠΑΖΑΡΙ ΒΙΒΛΙΟΥ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΤΖΙΑ

16 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ – 07 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2016

Ανοιχτά καθημερινά, Σάββατα και Κυριακές από 9 πρωί έως 9 βράδυ

150 εκδότες – 300.000 βιβλία

Τιμές από 1 €

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ:

ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΕΚΔΟΤΩΝ ΒΙΒΛΙΟΥ (Σ.ΕΚ.Β.) και ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΕΚΔΟΤΩΝ – ΒΙΒΛΙΟΧΑΡΤΟΠΩΛΩΝ (Π.Ο.Ε.Β.)

Το Παζάρι Βιβλίου του Συνδέσμου Εκδοτών Βιβλίου (Σ.ΕΚ.Β.) γιορτάζει φέτος τα 20α  γενέθλιά του.

Πραγματοποιείται για άλλη μια χρονιά στην Πλατεία Εθνικής Αντίστασης (Κοτζιά), σε  συνδιοργάνωση με  την Πανελλήνια Ομοσπονδία Εκδοτών-Βιβλιοχαρτοπωλών (Π.Ο.Ε.Β.) και με την ευγενική υποστήριξη του Οργανισμού Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας Δήμου Αθηναίων (Ο.Π.Α.Ν.Δ.Α.).

Από το Σάββατο 16 Ιανουαρίου και για είκοσι τρεις ημέρες, έως και την Κυριακή 07  Φεβρουαρίου 2016, 150 εκδότες και πάνω από 300.000 βιβλία θα βρίσκονται στην Πλατεία Κοτζιά στο μεγαλύτερο και πλέον οργανωμένο Παζάρι Βιβλίου  με κεντρικό σύνθημα:

«ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΝΑΙ Η ΔΥΝΑΜΗ ΣΟΥ».

Το Παζάρι Βιβλίου  είναι μία θεσμοθετημένη εκδήλωση, που διοργανώνεται εδώ και είκοσι  χρόνια  για να προσφέρει στο αναγνωστικό κοινό, χιλιάδες τίτλους βιβλίων σε πολύ χαμηλές τιμές, από μόλις 1 ευρώ!

Στο φετινό 20ο Παζάρι Βιβλίου 2016,  συμμετέχουν εκδότες από όλη την Ελλάδα (μέλη πρωτοβάθμιων σωματείων), προσφέροντας πάνω από 7.000 τίτλους βιβλίων σε τιμές, που δεν ξεπερνούν το 30% της αρχικής τους λιανικής τιμής. Σε μία σύγχρονη, υπαίθρια, στεγασμένη και θερμαινόμενη εγκατάσταση, οι φίλοι του βιβλίου θα έχουν την ευκαιρία να προμηθευτούν αξιόλογα βιβλία από μία μεγάλη ποικιλία τίτλων.

Καλούμε όλους τους βιβλιόφιλους να επισκεφθούν το Παζάρι και να επωφεληθούν αγοράζοντας αξιόλογα βιβλία σε εκπληκτικές τιμές!

Το 20ο Παζάρι Βιβλίου 2016 στην Πλατεία Εθνικής Αντίστασης (Κοτζιά), από 16 Ιανουαρίου έως και 07 Φεβρουαρίου 2016, θα λειτουργεί καθημερινά από τις 09:00 το πρωί μέχρι και τις 21:00 το βράδυ.

Η είσοδος είναι από την οδό Αθηνάς (μπροστά από το Παλαιό Δημαρχείο).

ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ

• Like 3
Blacksword

Σα πολύ νωρίς δεν το βάλανε φέτος;; Αν και προβλέπω να πέφτει και "δεύτερο" τον Απρίλιο-Μάιο από τον ΕΣΕΒΕ.

Κι άλλες φορές έχει γίνει τέλη Ιανουαρίου-αρχές Φεβρουαρίου. 

• Like 2
wordsmith

Μόλις γύρισα από το παζάρι της Κοτζιά και αναφέρω τι έχει αλλάξει από τις άλλες φορές, απ' ό,τι πήρε το μάτι μου:

-Από Φανταστικό Κόσμο έχει την τριλογία του "Αναδυόμενου Κόσμου" της Licia Troisi, με 7 ευρώ το καθένα. Παραλίγο να πάρω τα 2 και 3, επειδή έχω το 1, αλλά δεν το έχω διαβάσει για να ξέρω αν θα με ενδιέφερε και το παρακάτω.

-Από Αίολο έχει τον "Κύριο του Φωτός" του Ζελάσνυ, σε μια στοίβα μικρή και χωμένη μέσα σε άλλες. Ποιος είχε πει ότι είναι εξαντλημένο; Οι ενδιαφερόμενοι ορμήχτε.

-Από Anubis έχουν εξαντληθεί μάλλον τα "Ιστορίες Μαγείας και Φαντασίας" και "Ιστορίες Ηρωικής Φαντασίας" και έχει μόνο το "Ιστορίες Φαντασίας με Δράκους", που είναι το χειρότερο από τα τρία, αν και δε μπορώ να πω ότι δεν αξίζει και το προτείνω.

-Από Παρά Πέντε έχει το "Μπιλ ο ήρωας του γαλαξία" του Χάρι Χάρισον που το προτείνω, παρά τη μάλλον κακή μετάφραση, και δε θυμάμαι αν υπήρχε όλες τις προηγούμενες φορές.

-Από Καστανιώτη έχει "Το πέρασμα" του Κόρμακ ΜακΚάρθι (http://www.biblionet.gr/main.asp?page=showbook&bookid=75737), το οποίο κατά τη βιβλιονέτ μάλλον δεν είναι εφ, αλλά το αναφέρω επειδή ο συγγραφέας είναι δημοφιλής εδώ. Επίσης Ντόρις Λέσινγκ "Αναμνήσεις ενός επιζώντος" (το οποίο μπορεί να θεωρηθεί εφ μετακαταστροφικό, το έχω διαβάσει) και το "Ο Μπεν στον κόσμο", που δεν ξέρω τι είναι.

-Από Μεταίχμιο έχει πολλά καινούργια, της Σοφίας Νικολαΐδου, της Χίλντας Παπαδημητρίου και ένα που μάλλον θα τσιμπήσω, το "Οι αγνοί" του Άντριου Μίλερ, αυτουνού που έγραψε τον "Καζανόβα" που διάβαζα πριν κανένα μήνα και μου άρεσε.

-Από Οξύ έχει το 4ο του Νεκροσκόπου (μην ελπίζετε για τα υπόλοιπα), κάμποσα του Μάστερτον και εξακολουθεί να υπάρχει το "Μανουέλ, ο μικρός μαύρος μάγος" του Μπαμπούρη (αν και υπάρχει λίγο φτηνότερα στο μόνιμο παζάρι της Κάνιγγος).

-Α! Εκεί κοντά στον Αίολο και στον "Κύριο του φωτός" πήρε το μάτι μου και το "Ζώνη ερήμωσης" του Μποζινάκη, αν και δεν πρόσεξα εκδ. οίκο.

-Και, last but not least, πολύ κοντά στα ταμεία στο τέλος, υπάρχει ένα μαύρο-πορτοκαλί βιβλιαράκι που γράφει με άσπρα γράμματα "Εισβολή" και έχει 11 διηγήματα sf/f/crime/horror, μεταξύ των οποίων :mf_trombone:  το μοναδικό (;) δημοσιευμένο πόνημα της Κελαινώ, το έμμετρο "Μάγκες μπούκαραν στον Άδη". Ήταν το μοναδικό που αγόρασα (3 ευρώ) :flowers: .

Εξακολουθούν να υπάρχουν (και προτείνω να τα αρπάξετε οι μη κατέχοντες πριν εξαφανιστούν) τα τέσσερα της Ετοιμοθάνατης Γης του Τζακ Βανς από Αίολο και τα τρία του Peter S. Beagle από Anubis (Μπαλάντα του πανδοχέα, Τελευταίος μονόκερως, Γιγάντια Οστά).

Να προειδοποιήσω επίσης: κάπου μετά τη μέση της διαδρομής, στο αριστερό σας χέρι, θα δείτε τη σειρά "Η καθημερινή ζωή στην εποχή των..." Βαβυλώνιων, αρχαίων Αιγυπτίων, στου Χίτλερ και διάφορα άλλα τέτοια. Είναι τα μόνα βιβλία που το παζάρι τα έχει πιο ακριβά από το κανονικό: 9-10 ευρώ, ενώ υπάρχει ένα βιβλιοπωλείο στην αρχή της Ιπποκράτους, δεξί πεζοδρόμιο, που τα έχει με 3. Τουλάχιστον υπήρχε πριν μερικά χρόνια, δεν το έχω ψάξει αν υπάρχει ακόμα. Πάντως μην τα πάρετε για 10 ευρώ πριν ρίξετε μια ματιά και στην Ιπποκράτους.

Νομίζω ότι κάτι ξέχασα, αλλά ίσως είναι ιδέα μου.

Και τώρα αρχίζω να αγχώνομαι ότι θα έχει εξαντληθεί το "Οι αγνοί" μέχρι να ξαναπάω... :focus:

• Like 2
BladeRunner

Το "Μπιλ ο ήρωας του Γαλαξία" του Harry Harrison είναι από εκδόσεις Μέδουσα. Και βέβαια υπήρχαν ακόμα διάφορα ΕΦ βιβλία από την Μέδουσα (π.χ. Michael Marshall Smith, Philip Dick, K.W. Jeter, Joe Haldeman κλπ). 

Θα καθόμουν να γράψω βιβλία που είδα στο παζάρι και προτείνω, αλλά είναι πολλά :p Άντε να αναφέρω λίγα εκτός βιβλίων του Φανταστικού:

*Ξεχωρίζω από εκδόσεις Ζαχαρόπουλος 5-6 βιβλία του Jack London, το "Άγγελοι" του Denis Johnson (ΠΑΡΤΕ ΤΟ), το "Ματοβαμμένος μεσημβρινός" του Cormac McCarthy (ΑΡΠΑΞΤΕ ΤΟ) 

*Τρεις περιπέτειες του Douglas Preston από Στρατηγικές Εκδόσεις (Βλασφημία, Το φαράγγι του τυραννόσαυρου, Το χειρόγραφο -τα δυο τελευταία δεν ήξερα καν ότι είχαν μεταφραστεί, έπαθα την πλάκα μου μόλις τα είδα!). Δεν τα έχω διαβάσει, είναι όμως γνωστός συγγραφέας του είδους ο Preston και αυτά τα βιβλία έχουν χιλιάδες αξιολογήσεις στο Goodreads.

*Μπιγκ Σερ/Μάγκι Κάσιντι/Τα όνειρά μου/Οι αλήτες του Ντάρμα/Η ματαιοδοξία του Ντουλουόζ από Jack Kerouac (εκδόσεις Αίολος τα τέσσερα πρώτα, Πλέθρον το τελευταίο)
*"Ζυγός" και "Μάο ΙΙ" από Don DeLillo (εκδ. Χατζηνικολή)

*"Εναλλακτική πραγματικότητα" του David Ambrose (εκδ. Ανατολικός). Το έχω διαβάσει και αξίζει να το πάρετε. Μου θύμισε κάτι από Memento και The Machinist, μιλάμε για πολύ ενδιαφέρον βιβλίο (θρίλερ με στοιχεία επιστημονικής φαντασίας)
*"Έγκλημα" του Irvine Welsh (εκδ. Οξύ). Μόνο 4,5€ ρε παιδιά, και εγώ το είχα πάρει σε κανονική τιμή όταν βγήκε :(

Υπάρχουν και πολλά άλλα ενδιαφέροντα βιβλιαράκια, κάντε τον κόπο να τα δείτε με τα μάτια σας :p 

Εν τω μεταξύ θα κάνω οπωσδήποτε και μια δεύτερη γύρα (είτε αύριο είτε μεθαύριο), γιατί μετάνιωσα πολύ που δεν πήρα κάποια βιβλία (για την ακρίβεια πέντε!). Ε, δεν πιστεύω να μην τα βρω μέχρι αύριο-μεθαύριο, ε; :p

Edited by BladeRunner
  • Like 2
wordsmith

Ναι, δίκιο έχεις για τη "Μέδουσα", απλά μοιάζουν αυτά τα δύο.

Εγώ ανησυχώ ότι θα εξαντληθεί γιατί η στοίβα του επάνω στο τραπέζι ήταν ήδη σχεδόν τελειωμένη, μόνο από κάτω είχε κι άλλα.

Χατζηνικολή πού είχε; Γιατί έχει κι άλλα του Άντριου Μίλερ από εκεί και θα με ενδιέφεραν, αν υπάρχουν στο παζάρι.

Ναι, τον "Ματοβαμμένο Μεσημβρινό" τον είδα κι εγώ.

BladeRunner

Χατζηνικολή πού είχε; Γιατί έχει κι άλλα του Άντριου Μίλερ από εκεί και θα με ενδιέφεραν, αν υπάρχουν στο παζάρι.

Ε, δεν θυμάμαι ακριβώς, ήταν πάντως ακριβώς σε γωνία και κάπου προς τα πίσω. Δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά, αλλά ίσως υπήρχε το "Ο λυτρωτής πόνος" (το οποίο έχω). Αν πάω πριν από σένα θα δω και θα σου πω με σιγουριά.

• Like 1
Naroualis

O.T.
Κέλλυ, απλά αγνόησέ την την Τροίζι. Το έγραψε όταν ήταν 16 χρονών και το εξέδωσε στα 20 κι είναι σουξέ μόνο στην Ιταλία, που μπορεί να έχουν εμπειρία από εφ, αλλά στο φάνταζι χωλαίνουν (χαρακτηριστικά, τη μετάφραση την χρηματοδότησε το προξενείο της Ιταλίας...) Κάπου θα βρω την κριτική μου όταν το είχα διαβάσει, να την ποστάρω, να καταλάβει για τι πράμμα μιλάμε.
Edited by Naroualis
Blacksword

-Από Οξύ έχει το 4ο του Νεκροσκόπου (μην ελπίζετε για τα υπόλοιπα) 

Έχει και το 3ο λίγο πιο πέρα.

Γενικά πάντως εγώ είδα ότι δεν έχει τίποτα σπουδαίο φέτος στα βιβλία του φανταστικού, και έχει αρκετά λιγότερη ποικιλία. Ειδικά η Anubis κάθε πέρσι και καλύτερα.

Μόνο ο Αίολος αξίζει για μένα που έχει φέρει μερικά που δεν τα βλέπεις συχνά, όπως Η πόλη της τραγουδιστής φλόγας του Clark Ashton Smith ή τα φρέσκα επανατυπωμένα του Zelazny και του Heinlein που ήταν μια μικρή έκπληξη. Δεν έχει όμως καθόλου φέτος ούτε Moorcock, ούτε Lovecraft.

BladeRunner

Ε, δεν θυμάμαι ακριβώς, ήταν πάντως ακριβώς σε γωνία και κάπου προς τα πίσω. Δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά, αλλά ίσως υπήρχε το "Ο λυτρωτής πόνος" (το οποίο έχω). Αν πάω πριν από σένα θα δω και θα σου πω με σιγουριά.

Λοιπόν, πήγα ξανά σήμερα και επιβεβαίωσα ότι είχε το "Ο λυτρωτής πόνος" του Άντριου Μίλερ, από εκδόσεις Χατζηνικολή. Από τιμή, κάπου στα 6€ πρέπει να έκανε, δεν κοίταξα. Και υπήρχαν κάμποσα αντίτυπα από το "Οι αγνοί" που σε καίει. 

Α, και μια έξτρα πρόταση για τους υπόλοιπους: Πρόσεξα ότι υπήρχε το "Μην πας ποτέ στην Καζαμπλάνκα" του Hugh Laurie (εκδόσεις Opera), το οποίο δεν θυμάμαι να υπήρχε στα προηγούμενα παζάρια. Λοιπόν, ΑΡΠΑΞΤΕ ΤΟ δίχως δεύτερη σκέψη, αν θέλετε ένα κατασκοπευτικό θρίλερ με το γνωστό χιούμορ του ηθοποιού. Είναι πάρα πολύ καλό και τα 6€ που κοστίζει τα θεωρώ σούπερ τιμή.

Edited by BladeRunner
  • Like 1
wordsmith

Πήγα το μεσημέρι και γύρισα τώρα, γιατί συναντήθηκα στην έξοδο με Naroualis, Electroscribe & constantinos και αργότερα ήρθα και ο Mors Planch, οπότε ξαναμπήκα μέσα μαζί με το τσούρμο και αργότερα καθίσαμε για καφέ κλπ κλπ. Πήρα:

-Άντριου Μίλερ, Ο λυτρωτής πόνος, εκδ. Χατζηνικολή, 6 ευρώ. Όντως είναι σε μία εσωτερική γωνία, λίγο πριν τη μέση ή κάπου εκεί. Μερσί, Bladerunner :friends: .

-Άντριου Μίλερ, Οι αγνοί, Μεταίχμιο, 5 ευρώ.

-Nebula 2002, Anubis, 5 επίσης.

-Ν. Γκόγκολ, Η μύτη, 3 ευρώ, διότι από αυτόν έχω διαβάσει μόνο τις "Νεκρές ψυχές" και ήταν αρκετά καλό. Πάντως για τόσο μικρό έπρεπε να είναι ακόμα πιο φτηνό από 3.

-Η πάπισσα Ιωάννα, Ροΐδης, Παρά Πέντε, 4 ευρώ, ευτυχώς στην καθαρεύουσα, γιατί υπήρχε και εκδοχή μεταφρασμένη στη δημοτική... μην τα σχολιάσω κάτι τέτοια. Πάντως υπάρχει περίπτωση να την έχω ήδη την Πάπισσα Ιωάννα και να μην το θυμάμαι.

-e-drugs, Θοδωρής Καραγεωργίου, Κέδρος, 3 ευρώ, αυτό κατόπιν προτροπής της Naroualis. Αυτό μπορούσε να κάνει και 4 ή 5, δεν ήταν τόσο μικροσκοπικό.

Εννοείται ότι προτείνω κι εγώ με χίλια, εκτός από τα ήδη αναφερθέντα σε προηγούμενο ποστ, το "Μην πας ποτέ στην Καζαμπλάνκα" του Χιου Λόρι. ΤΡΕΞΤΕ! Είναι ένα πάρα πολύ καλό αστυνομικό, με πρωτότυπο γράψιμο στο στυλ "ήταν άσχημος σαν πάρκιγκ". Κοντά στα Anubis είναι κι αυτό.

Επίσης υπήρχε, εκδ Χατζηνικολή κι αυτό, "Ο νάνος αστρονόμος" (The dork of Cork) του Τσετ Ραυμό, που το προτείνω αν και δεν εγγυώμαι ότι θα αρέσει σε όλους. 

• Like 1
Old man & SiFi

Wordsmith wrote:
Εννοείται ότι προτείνω κι εγώ με χίλια, εκτός από τα ήδη αναφερθέντα σε προηγούμενο ποστ, το "Μην πας ποτέ στην Καζαμπλάνκα" του Χιου Λόρι. ΤΡΕΞΤΕ! Είναι ένα πάρα πολύ καλό αστυνομικό, με πρωτότυπο γράψιμο στο στυλ "ήταν άσχημος σαν πάρκιγκ".

Και με πολύ καλό (Αγγλικό) χιούμορ να προσθέσω. Ακόμα θυμάμαι την ατάκα: «…υπάρχει σε ότι χρώμα θέλεις, αρκεί να θέλεις χακί.»
Edited by Old man & SiFi
  • Like 1