Jump to content

Φθηνά βιβλία-προσφορές

Recommended Posts

πηγα κι εγω την καθιερωμανη ετησια βολτα στο παζαρι και γυρισα 8 βιβλια βαρυτερος.....

να πω οτι λογω των προτασεων σας αλλα και μιας γενικοτερα καλης ματιας που εριξα μπορω να πω οτι μετα από 2 χρονια εχει ξανα ενδιαφερον...

πηρα λοιπον

η πόλη και η πόλη  - china mieville 4.5

το φαράγκι του τυρρανόσαυρου - d. preston 3.5

μην πας ποτε στην καζαμπλανκα h. laurie 6

ο θρυλος του περιπλανωμενου βασιλια - l.g.garcia 4

ζώνη ερήμωσης - π. μποζινάκης 2

έγκλημα στη μακεδονια α. αποστόλου 2

κύριος τοου φωτος  - r. zelazny 5.5

οι αγνοι - Α. miller  5

αυτα

• Like 1
  • Replies 730
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• BladeRunner

174

• wordsmith

69

• heiron

43

• Δημήτρης

42

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Στην Πολιτεία μπορείτε να βρείτε την Λάμψη και το Κοράκι του Στίβεν Κινγκ, εκδόσεις Λιβάνη, με 6,93 ευρώ το καθένα. Αυτό γιατί ο εκδοτικός οίκος κατέβασε στα 9,90 την τιμή των βιβλίων αυτών (και άλλων

Αυτή την εβδομάδα στο crazy sundays του eshop έχει τον Πυροσβεστη του Joe Hill στη μισή τιμη! Στην Πρωτοπορία, το ολοκαίνουριο Βουβό κύμα του Erik Larsson  με 10,74 και Το όνειρο του Μισισιπη του

καντε κατι με αυτον τον bladerunner....επειδη αυτος διαβαζει 200++ μας βαζει σε πειρασμο να αγοραζουμε τα αντιστοιχα...παλι περασα απο παζαρι...τα 2 του hillerman και το ενα του ambrose....αμαν

Posted Images

Nargathrod

Πέρασα μια γρήγορη βόλτα από το παζάρι τσίμπησα κάποια από Anubis. Έχω την εντύπωση, διορθώστε με αν κάνω λάθος, ότι φέτος είχαν βάλει λιγότερους τίτλους όλοι οι εκδοτικοί,που βγάζουν fantasy, sci-fi, horror. Οι εκδόσεις Οξύ για παράδειγμα είχαν ελάχιστα, ο Anubis είχε σίγουρα βγάλει τίτλους όπως το outlander που είχε πέρυσι. Ο Αίολος μόνο μου φάνηκε ότι είχε σταθερά τα ίδια. Ο φανταστικός κόσμος είχε λιγότερα.

Blacksword

Πέρασα μια γρήγορη βόλτα από το παζάρι τσίμπησα κάποια από Anubis. Έχω την εντύπωση, διορθώστε με αν κάνω λάθος, ότι φέτος είχαν βάλει λιγότερους τίτλους όλοι οι εκδοτικοί,που βγάζουν fantasy, sci-fi, horror. Οι εκδόσεις Οξύ για παράδειγμα είχαν ελάχιστα, ο Anubis είχε σίγουρα βγάλει τίτλους όπως το outlander που είχε πέρυσι. Ο Αίολος μόνο μου φάνηκε ότι είχε σταθερά τα ίδια. Ο φανταστικός κόσμος είχε λιγότερα.

Ναι, ακριβώς ότι είπα πιο πάνω. Επίσης και Παρά Πέντε και Μέδουσα έχουν λιγότερα.

Που να βλέπατε στο Βόλο. Σε αντίθεση με το προηγούμενο παζάρι δεν είδα(!) Anubis, Φανταστικό Κόσμο, Αίολο(τα φανταστικά, είχε λιγοστά mainstream)... Οξύ είχε σίγουρα λιγότερα αφού πχ βιβλία που πήρα τη μια χρονιά δεν τα ξαναείδα την επόμενη.

Τότε που ξεκίνησαν τα παζάρια είχα την ελπίδα ότι θα σπρώξουν και νεότερες εκδόσεις μετά από κάποια χρόνια αλλά πλέον δεν το βλέπω πιθανό. Πέρα από τον ανεκπλήρωτο πόθο να δω περισσότερους οίκους με non fiction που συνήθως είναι ακριβά. Αφού δεν πήραν μέρος μέχρι το 2016 μετά από τέτοια καταστροφή στον εκδοτικό -και γενικότερα- χώρο δε νομίζω να το κάνουν στη συνέχεια.

• Like 1
wordsmith

Το Outlander ίσως θεώρησαν ότι έχει πιθανότητες να πουλήσει και με κανονική τιμή λόγω της σειράς, τι να πω. Αλλά γενικά ο anubis έκανε και δικό του παζάρι, οπότε μπορεί να μη νοιάζεται για το γενικό. Ο Αίολος νομίζω ότι είχε λίγο περισσότερα από άλλες φορές. Και ο Φανταστικός Κόσμος σίγουρα άλλη φορά δεν είχε τον "Αναδυόμενο Κόσμο". Οξύ ναι, σταθερά λίγα.

• Like 1
Blacksword

Και ο Φανταστικός Κόσμος σίγουρα άλλη φορά δεν είχε τον "Αναδυόμενο Κόσμο".

Εγώ πάντως θυμάμαι ότι τα είχα δει και πέρσι (εκτός από το 2ο παζάρι του Μαΐου) και το '14.

• Like 1
Anwrimos23

Στην "Πολιτεία" έχει το πακέτο "Σκοτάδι" από τις εκδόσεις Οξύ ,κομπλέ, με το κουτάκι του στα 23.82 ευρώ.

Το σετ περιλαμβάνει 7 βιβλία , μεταξύ των οποίων και το "εργοστάσιο εφιαλτών" του Ligotti.

αποφυγετε το σαν το διαολο. οι εφιαλτες μετα την αναγνωση,με εστειλαν για 5ημερο εγκλεισμο στο δαφνη.οι εφιαλτες δεν σταματησαν ακομα και μεχρι σημερα.τρεμω γραφοντας σας αυτες τις λεξεις.καθως ψυχοραγω στο κρεβατι του πονου εκλιπαρω ο χαρος να μην αργησει

wordsmith

Και ο Φανταστικός Κόσμος σίγουρα άλλη φορά δεν είχε τον "Αναδυόμενο Κόσμο".

Εγώ πάντως θυμάμαι ότι τα είχα δει και πέρσι (εκτός από το 2ο παζάρι του Μαΐου) και το '14.

Τότε μάλλον δεν τα είχα προσέξει εγώ άλλη φορά :friends:

Δεύτερη βόλτα στο παζάρι και πήρα

Λεβιάθαν - οστερ

Σκιές στο φεγγαροφωτο -Χάουαρντ

Ο συνέταιρος του εμπόρου - τζεκς

Και το στοιχειο - χαμφρεις....όλα μαζί 19€

Edited by alanon

καντε κατι με αυτον τον bladerunner....επειδη αυτος διαβαζει 200++ μας βαζει σε πειρασμο να αγοραζουμε τα αντιστοιχα...παλι περασα απο παζαρι...τα 2 του hillerman και το ενα του ambrose....αμαν

• Like 4

Έκανα κι εγώ τη βολτούλα μου στο παζάρι. Αναλυτικά οι αγορές:

Ήδη νεκρός - Huston

Το καλοκαίρι μου έξω από το Θόλο - Βανέλλης

Η Αλογόμυγα - Παπαδόπουλος

Ο κύριος του φωτός - Zelazny

Τα άνθη του κακού - Stableford

Φανταστικές ιστορίες - de Maupassant

Οι μετανάστες των άστρων - Hamilton

Ελληνικά διηγήματα Επιστημονικής Φαντασίας - Ανθολογία

Γκόλεμ - Meyrink

Ο βασιλιάς με τα κίτρινα - Chambers

Μόνο 33,50€.

Ελπίζω να με βγάλουν απ' το αναγνωστικό μπλοκ που έχω φάει τελευταία.

• Like 1
  • 2 weeks later...
BladeRunner

Μπορείτε να βρείτε με 3€ έκαστος στον Ποθητό τα "Αυτοί που ποτέ δεν κοιμούνται" και "Ο άρχοντας του ψεύδους" του Graham Masterton (εκδ. Οξύ). Επίσης με 5€ υπάρχει και το καταπληκτικό αστυνομικό μυθιστόρημα "Οι σκιές του Μπρούκλιν" του Jonathan Lethem (εκδ. Κέδρος).

• Like 3
  • 2 months later...
vaggelis

Από την εφημερίδα "Το Βήμα" θα κυκλοφορήσουν τις 3 επόμενες Κυριακές, 3 τόμοι με 12 έργα του Ουίλιαμ Σαίξπηρ. Μιας και μέχρι τώρα δεν έχω διαβάσει κανένα έργο του, λέω να τους αγοράσω.

Ο κατάλογος των έργων είναι ο παρακάτω.

ΤΟΜΟΣ Α: Άμλετ, Βασιλιάς Ληρ, Μακμπέθ, Ριχάρδος ο Β΄           

ΤΟΜΟΣ Β: Όνειρο καλοκαιρινής νύχτας, Πολύ κακό για το τίποτα, Δωδεκάτη νύχτα,Τέλος καλό όλα καλά
ΤΟΜΟΣ Γ: Αγάπης Αγώνας Άγονος, Ρωμαίος και Ιουλιέτα, Οθέλλος, Ο έμπορος της Βενετίας.

Νομίζω ότι κάθε τόμος (μαζί με με την εφημερίδα) έχει 4,25€.

• Like 1
Mictantecutli

Στον Ποθητό εκτός από τα 5ευρα που έχει από Πλατύπους, είδα σήμερα με 3 ευρώ και τα "Αυτοί που ποτέ δεν κοιμούνται" και "Ο άρχοντας του ψεύδους" του Masterton

Πρώτη φορά γραφώ και ελπίζω ότι είναι για καλό σκοπό, το Ελληνικό Καραβάνι Αλληλεγγύης στη Φειδίου 18Α το οποίο πουλάει μεταχειρισμένα αντικείμενα και μεταξύ αυτών έχει και πολλά βιβλία έχει αυτό των καιρό 50% έκπτωση.

• Like 1
  • 3 weeks later...
Blacksword

Αν ενδιαφέρεται κανείς πέτυχε το μάτι μου τον "Ιππότη των επτά βασιλείων" του Martin 5€ στο παλαιοβιβλοπωλείο του Σταθόπουλου.

wordsmith

Αν ενδιαφέρεται κανείς πέτυχε το μάτι μου τον "Ιππότη των επτά βασιλείων" του Martin 5€ στο παλαιοβιβλοπωλείο του Σταθόπουλου.

Διεύθυνση;

Blacksword

Ναι, σωστά το λέει ο Βακχος. Φιλολάου 151, Παγκράτι. Το είδα σε μια στοίβα βιβλία που είχε έξω στο δρόμο, δίπλα στην είσοδο.

• Like 1
  • 4 weeks later...
Blacksword

Ωραίο site αλλά τα μεταφορικά σε αυτό είναι δωρεάν μόνο για την Αμερική. Για τους υπόλοιπους είναι 5$ ανά τεμάχιο, δεν συμφέρει.

Το καλύτερο που έχω βρει είναι το www.awesomebooks.com που έχει κάτι λιγότερο από 4€ μεταφορικά (ανά παραγγελία!) και με αρκετά καλή ποιότητα στα μεταχειρισμένα. Συν ότι δίνει 20% έκπτωση στη πρώτη παραγγελία.

wordsmith

Δεν το πρόσεξα ότι ήταν αμερικάνικο. Αλλά εξαρτάται από τις τιμές, μπορεί κάποια να τα έχει τόσο φτηνά που να συμφέρει ακόμα και με τη χρέωση για τα ταχυδρομικά.

MountainRoot

Θα με συγχωρέσετε που ρωτάω εδώ αλλά δεν αξίζει να ανοίξω νέο τοπικ. Απλά ψάχνω για μία προσφορά.

Θέλω να παρω δώρο ένα βιβλίο μαγειρικής του Πετρετζίκη (ένα εχει) που έχει βγάλει αλλά βλέπω οτι εχει 25€ και είπα να ρωτήσω αν υπάρχει πιθανότητα να το βρω σε μεταχειρισμένα σε καλύτερη τιμή πχ στο μοναστηράκι?

Δεν εχω ξαναγοράσει μεταχειρισμένα βιβλία και δεν ξερω καν αν θα το εχει αυτό το βιβλίο ή τέτοιου είδους ή αν έχει τόσο καινούργιες εκδόσεις οπότε είπα να ρίξω μία ερώτηση μην κατέβω άδικα στο κέντρο και ψηθώ μεσα στην ζέστη να ψάχνω για δράκους.

Ευχαριστώ προκαταβολικά και αν πιστεύετε οτι χαλάει το κονσεπτ του τοπικ πείτε το μου να το σβήσω.