Jump to content

Φθηνά βιβλία-προσφορές

Recommended Posts

BladeRunner

Πήρα σήμερα την Ημερησία, αρκετά καλή έκδοση, αν και απλή. Το βιβλίο είναι σε μετάφραση της Γωγώ Αρβανίτη.

Κάθε Σάββατο, δωρεάν μαζί με την εφημερίδα, θα κυκλοφορεί και ένα βιβλίο.

Δεν έχω τον πλήρη κατάλογο, αλλά μερικά που θα κυκλοφορήσουν, είναι τα εξής:

1. Βιρτζίνια Γουλφ - Η Κυρία Νταλαγουέι

2. Ίντιθ Γουόρτον - Τα χρόνια της αθωότητας(Α' και Β')

3. Αλέξανδρος Δουμάς - Η Κυρία με τις Καμέλιες

4. Ε.Μ.Φόρστερ - Επιστροφή στο Χάουαρντς Έντ(Α' και Β')

5. Ονορέ Ντε Μπαλζάκ - Η Γεροντοκόρη

Δεν ξέρω αν έχει και άλλα αυτή η σειρά, αλλά αυτά είδα στην εφημερίδα. Γιατί επιμένουν με τέτοιου είδους βιβλία; Τα περισσότερα από αυτά, αν όχι όλα, είναι μόνο για γυναίκες. Καλά και κλασικά βιβλία, αλλά τίποτα άλλο δεν υπάρχει; Λίγο Τζακ Λόντον, λίγο Στάινμπεκ(αν και έχω όλα τα μεγάλα βιβλία του συγγραφέα), λίγο Φένιμορ Κούπερ(την κανονική έκδοση του Τελευταίου των Μοϊκανών, όχι την παιδική διασκευή), λίγο Κίπλινγκ, λίγο Χέμινγουεϊ, λίγο Στήβενσον, Καμύ και λοιπά. Τα βιβλία της παραπάνω λίστα, δεν θα τα τιμήσω.

• Replies 729
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• BladeRunner

174

• wordsmith

69

• heiron

43

• Δημήτρης

42

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Στην Πολιτεία μπορείτε να βρείτε την Λάμψη και το Κοράκι του Στίβεν Κινγκ, εκδόσεις Λιβάνη, με 6,93 ευρώ το καθένα. Αυτό γιατί ο εκδοτικός οίκος κατέβασε στα 9,90 την τιμή των βιβλίων αυτών (και άλλων

Αυτή την εβδομάδα στο crazy sundays του eshop έχει τον Πυροσβεστη του Joe Hill στη μισή τιμη! Στην Πρωτοπορία, το ολοκαίνουριο Βουβό κύμα του Erik Larsson  με 10,74 και Το όνειρο του Μισισιπη του

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ 22ο ΠΑΖΑΡΙ ΒΙΒΛΙΟΥ 2018 ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΤΖΙΑ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ ΑΘΗΝΑΣ 19 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ – 11 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2017 Ανοιχτά καθημερινά, Σάββατα και Κυριακές από 9 πρωί έως 9 βράδυ 200 εκ

Posted Images

Γιατι αφου βλεπουν πως στην Ελλαδα η μεγαλυτερη μεριδα του αναγνωστικου κοινου ειναι μεσηλικες γυναικες διαλεγουν απο τα παλια καλα κλασικα βιβλια (που δεν εχουνε ουτε δικαιωματα ουτε χρειαζονται κανουργια μεταφραση) κυριως αυτα που απευθυνονται περισσοτερο σε γυναικειο κοινο.

Επισης τα βιβλια του Λοντον και του Καμυ πχ ειναι σχετικα μικρα και τα βρισκει κανεις σε χαμηλες τιμες ουτως η αλλως.

BladeRunner

Αυτά του Λόντον δεν τα βρίσκεις με 3.50 μαζί με εφημερίδα και ταινία. Είναι ακριβότερα.

Εγω εχω παρει βιβλιο του Λοντον πακετο με αλλο ενα για 6-7 ευρω,οποτε μια η αλλη ειναι αν σκεφτεις οτι αδιαφορω για την εφημεριδα αυτη.

BladeRunner

Κοίτα, και 'γω είχα πετύχει σε ένα παλαιοβιβλιοπωλείο με 2 ευρώ ένα βιβλίο του Λόντον, αλλά ήταν μικρό. Αλλά δεν θα το βρει κάποιος αν πάει να ψάξει, τώρα. Εγώ σου λέω για τα κανονικά βιβλιοπωλεία, όχι για περιστασιακές προσφορές ή καθαρή τύχη.

Και εγω δεν μιλαω για μεταχειρισμενο βιβλιο,μια χαρα καινουργιο ηταν και το πηρα εδω στο Βολο οχι σε καποιο σπουδαιο βιβλιοπωλειο.Και απο τα ελληνικα που βγαζουνε πχ μπορει καποιος να παρει την Παπισσα Ιωαννα απο Ωρορα με ακομη λιγοτερα λεφτα.

BladeRunner

Πολύ το κουράσαμε το θέμα. Εγώ είχα βρει σε προσφορά ένα βιβλίο σε ένα βιβλιοπωλείο, και την επομένη δεν ήταν σε προσφορά αλλά σε κανονική τιμή. Αυτά είναι περιστασιακές προσφορές σε κάποια βιβλία, και δεν είναι όλη τη χρονιά, και επίσης είναι καθαρή τύχη ή πρέπει να κυνηγάς τις προσφορές για να βρεις βιβλία που σε ενδιαφέρουν, σε τέτοιες προσφορές. Τζακ Λόντον με 3,50 ευρώ(μαζί με ταινία), και σε κανονικό βιβλιοπωλείο, δεν έχω βρει ακόμα, και δεν με βλέπω να έρχομαι στον Βόλο για να πάρω το πακέτο που λες( ποιο ήταν το βιβλίο του Λόντον και ποιο το άλλο στο πακέτο; ). Εννοείται θα πάρω κάποια βιβλία του Λόντον, αλλά δεν βρίσκω βιβλία του που να με ενδιαφέρουν με λιγότερο από 6-7 ευρώ, αυτό λέω. Δεν είναι ακριβά, εννοείται, αλλά δεν τον έχω πετύχει αυτόν το Λόντον σε προσφορά με 3 ευρώ-ακόμα. Μόνο σε κάποιο παλαιοβιβλιοπωλείο ή σε καμιά καλή περιστασιακή προσφορά ενός κανονικού βιβλιοπωλείου ή μιας εφημερίδας, μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.

Πάντως, η σημερινή προσφορά της Ημερησίας, με βιβλίο του Όσκαρ Γουάιλντ και θρίλερ του Σίντνεϊ Πόλακ(Η Φίρμα), με 3,50 ευρώ, δεν ήταν και άσχημη.

edit: Τώρα που το θυμήθηκα, είχαμε κάνει επίσκεψη με το σχολείο στο κτίριο του ΚΚΕ στον Περισσό, και αφού μας έδειξαν τις εγκαταστάσεις, μας είπε λίγα πράγματα η Παπαρήγα και κάναμε και ερωτήσεις και τα ρέστα, και αφού μας κέρασαν κάτι ωραία γλυκά, κέικ, τυροπιτάκια, χυμούς και λοιπά, μας έδωσαν και κάποια βιβλία από τις εκδόσεις Σύχγρονη Εποχή, εντελώς δωρεάν. Εμένα μου έτυχε το Κάλεσμα της Άγριας Φύσης.

Edited by BladeRunner
Πολύ το κουράσαμε το θέμα

Μηπως γιατι ειναι το θεμα του τοπικ;:mf_sherlock:

Το καλεσμα της αγριας φυσης

Φρανκεσταιν

Απο περιπτερο,6,90 αν θυμαμαι καλα.Μετρια εκδοση αλλα παιζει να υπαρχει το πακετο ακομη σε εκατονταδες περιπτερα σε πολλες πολεις.

Θυμαμαι που ειχα βρει παρομοιες προσφορες σε περιπτερο στο χωριο που υπηρετουσα στη Λημνο οποτε δεν εχει να κανει η πολη(η κοντινοτερη πολη στο χωριο αυτο ηταν η...Καβαλα 5 ωρες με το πλοιο μακρια χωρια κανα μισαωρο ως το λιμανι).

Βτς,απο βδομαδα πρεπει να παω μια γυρα να δω αν υπαρχει τιποτα ενδιαφερον απο τα μικροβιβλια των 2 ευρω που εβγαλε ο Καστανιωτης.Κοιταζα το Tender is the night αλλα νομιζω ο τιτλος ηταν λιγο σαν γυναικειο αναγνωσμα και δεν το ειχα παρει.Οριστε αλλο ενα παραδειγμα.Πχ το Ο γερος και η θαλασσα απο αυτη τη σειρα το ειχα παρει.Θα μου πεις ειναι μικρο,οκ αλλα αλλο 5,50 αλλο 2.

BladeRunner

Πότε έβγαλε ο Καστανιώτης βιβλία με 2 ευρώ;

Δες στο προηγούμενο edited ποστ μου πως απέκτησα το Κάλεσμα της Άγριας Φύσης του Λόντον biggrin.gif.

Ρε παιδιά, έλεος! Πείτε το κάπως αλλιώς αυτό το "γυναικείο" ανάγνωσμα πια. Δεν μπορεί να χρησιμοποιείτε σε απανωτά ποστ αυτή τη λέξη με υποτιμητικό τρόπο. Το προσπερνάς την πρώτη, το παραβλέπεις την δεύτερη, ε την τρίτη φορά που θα το δεις θα σου τη βιδώσει!

wordsmith

Πήρα σήμερα την Ημερησία, αρκετά καλή έκδοση, αν και απλή. Το βιβλίο είναι σε μετάφραση της Γωγώ Αρβανίτη.

Κάθε Σάββατο, δωρεάν μαζί με την εφημερίδα, θα κυκλοφορεί και ένα βιβλίο.

Δεν έχω τον πλήρη κατάλογο, αλλά μερικά που θα κυκλοφορήσουν, είναι τα εξής:

1. Βιρτζίνια Γουλφ - Η Κυρία Νταλαγουέι

2. Ίντιθ Γουόρτον - Τα χρόνια της αθωότητας(Α' και Β')

3. Αλέξανδρος Δουμάς - Η Κυρία με τις Καμέλιες

4. Ε.Μ.Φόρστερ - Επιστροφή στο Χάουαρντς Έντ(Α' και Β')

5. Ονορέ Ντε Μπαλζάκ - Η Γεροντοκόρη

Δεν ξέρω αν έχει και άλλα αυτή η σειρά, αλλά αυτά είδα στην εφημερίδα. Γιατί επιμένουν με τέτοιου είδους βιβλία; Τα περισσότερα από αυτά, αν όχι όλα, είναι μόνο για γυναίκες. Καλά και κλασικά βιβλία, αλλά τίποτα άλλο δεν υπάρχει; Λίγο Τζακ Λόντον, λίγο Στάινμπεκ(αν και έχω όλα τα μεγάλα βιβλία του συγγραφέα), λίγο Φένιμορ Κούπερ(την κανονική έκδοση του Τελευταίου των Μοϊκανών, όχι την παιδική διασκευή), λίγο Κίπλινγκ, λίγο Χέμινγουεϊ, λίγο Στήβενσον, Καμύ και λοιπά. Τα βιβλία της παραπάνω λίστα, δεν θα τα τιμήσω.

Δίκιο έχει η Eroviana. Εγώ να προσθέσω ότι πρώτη φορά ακούω πως αυτά τα βιβλία είναι μόνο για γυναίκες. Αν μη τι άλλο, τα 3 αό τα 5 είναι γραμμένα από άντρες και μάλιστα σε εποχή που οι γυναίκες υποτιμούνταν πολύ περισσότερο από σήμερα, οπότε δε θα είχαν λόγο αυτοί οι μεγάλοι συγγραφείς να καθίσουν να γράψουν "μόνο για γυναίκες".

BladeRunner

Από πότε είναι μειωτική για τις γυναίκες η έκφραση "αυτό το βιβλίο είναι πιο πολύ για γυναίκες ή απευθύνεται σε γυναίκες"; Πρώτα-πρώτα έκανα λάθος για το "μόνο", και έπρεπε να πω "πιο πολύ", αλλά τέτοια λάθη κατά λάθος όλοι κάνουν. Για παράδειγμα, ένα αντρικό βιβλίο που ένας άντρας θα το καταλάβει καλύτερα και μια γυναίκα δεν θα το "αγαπήσει" ή δεν θα το "καταλάβει" και τόσο, είναι το βιβλίο του Κέρουακ, Στον Δρόμο. Νομίζω ότι η Eroviana το διάβασε και κάτι δεν της άρεσε, και ο D'Ailleurs τόνισε ότι το βιβλίο ταιριάζει περισσότερο στους άντρες και ότι το καταλαβαίνουν καλύτερα. Αυτό είναι απαξιωτικό ή υποτιμητικό για τους άντρες; Ότι είναι κυρίως αντρικό βιβλίο; Επίσης δεν έχει σχέση το φύλο του συγγραφέα, αλλά κυρίως για το τι θέλει να πετύχει. Και αυτοί οι άντρες, έγραψαν κάποια βιβλία με πρωταγωνίστριες γυναίκες, που οι άντρες(οι περισσότεροι) της εποχής εκείνης ίσως δεν τα διάβαζαν, αλλά οι γυναίκες της εποχής εκείνης τα διάβαζαν για να "μοιάσουν" και αυτές με τις πρωταγωνίστριες και να "επαναστατήσουν" εναντίον της καταπίεσης των αντρών. Ή κάπως έτσι, ελπίζω να πιάσατε το νόημα.

Edited by BladeRunner

Γιατι αφου βλεπουν πως στην Ελλαδα η μεγαλυτερη μεριδα του αναγνωστικου κοινου ειναι μεσηλικες γυναικες διαλεγουν απο τα παλια καλα κλασικα βιβλια (που δεν εχουνε ουτε δικαιωματα ουτε χρειαζονται κανουργια μεταφραση) κυριως αυτα που απευθυνονται περισσοτερο σε γυναικειο κοινο.

Ο Bladerunner με καλυψε αλλα προς αποφυγη παρεξηγησης κουοταρω την "προσβλητικη" μου εκφραση.Επισης για τη wordsmith που ειναι τοσο αυστηρη με τις λεξεις ειναι λιγο οξυμωρο οτι μετεφρασε τα bold μου ως

ακούω πως αυτά τα βιβλία είναι μόνο για γυναίκες
:lol:
BladeRunner

Μάλλον κουόταρε(ωραία ελληνική λέξη laugh.gif) το δικό μου "μόνο", στο οποίο παραδέχτηκα ότι έκανα λάθος εκ παραδρομής.

Drake Ramore

Πάλι ανάδρομο Ερμη έχουμε....;

Τέλοσπάντων, πήρα και εγω το βιβλίο του Οσκαρ Γουάιλντ με την Ημερησία και επειδή μου άρεσε η βιβλιοδεσία και το εξώφυλλο για τα λεφτά που έδωσα (και το DVD βεβαια ως little bonus) έχω σκοπό να συνεχίσω την συλλογή και με τα υπόλοιπα βιβλία της σειράς (κι ας απευθύνονται τα περισσότερα σε κοινο στο οποίο δεν ανήκω) διότι τέτοια κλασσικά αναγνώσματα έχουν θέση σε οποιαδήποτε βιβλιοθήκη.

Edited by Drake Ramore

Ναι,απλα ειπα να την πειραξω.

wordsmith

Χμ. Δεν ξέρω αν θα καταλάβεις, αλλά είναι υποτιμητικό να βάζεις οποιονδήποτε σε μια αυθαίρετα διαχωρισμένη ομάδα ενδιαφερόντων. Πα να πει, ποιος σου λέει ότι όλες οι γυναίκες έχουν τα ίδια ενδιαφέροντα; Τι σημαίνει γυναικεία ενδιαφέροντα ή βιβλία που οι γυναίκες ή οι άντρες θα καταλάβουν/αγαπήσουν περισσότερο; Εγώ δεν έχω ιδιαιτέρως "γυναικεία" ενδιαφέροντα, πα να πει δε μου αρέσει η Jane Austen με όλα αυτά περί προξενιών και γυναικείας απελευθέρωσης το 1800. Ούτε ο λεγόμενος "μαγικός ρεαλισμός" με ενδιαφέρει, αν έχω καταλάβει σωστά τι είναι. Τα βαριέμαι. Αλλά ούτε και τα πολύ περιπετειώδη ή "βρώμικα", όπως λες κι εσύ, διαβάζω, εκτός και αν έχουν κάποια ιδέα καλή και πρωτότυπη. Μη βάζεις τους ανθρώπους σε κατηγορίες, είναι πιο περίπλοκοι. Και θα σου επαναλάβω κι εγώ, όπως κάποιοι προηγούμενοι σουφουφίτες, ότι αυτές τις διακρίσεις δεν πρέπει να τις κάνεις ούτε για τους συγγραφείς -που δε διαβάζεις γυναίκες, εννοώ. Υπάρχουν και γυναίκες συγγραφείς που θεωρούνται ότι γράφουν σεξιστικά. Και μην ξεχνάς ότι συγγραφέας της πιο εξιστικής ατάκας εδώ μέσα ("Φαγιά! Βυζιά!"εδώ) είναι η Naroualis. Αν ήταν άντρας, θα πέφταμε να τον φάμε οι σουφουφίτισσες, κατηγορώντας τον για σεξισμό καραμπινάτο. Αλλά η Ευθυμία θεωρούμε ότι απλώς στον Κόμπες δε γράφει "γυναικεία"(και γελάμε με την ατάκα:lol:).

Ως προς τους συγγραφείς της εποχής εκείνης που λέμε, δε νομίζω ότι έγραφαν απευθυνόμενοι σε γυναίκες. Απλώς ήταν καινούργιο και επίκαιρο θέμα στο χώρο των ιδεών η χειραφέτηση των γυναικών. Αυτά από όση ιδεολογική ιστορία της Ευρώπης έμαθα στην Αγγλική φιλολογία, δηλαδή.

BladeRunner

Όταν εννοώ "για γυναίκες", δεν εννοώ όοοολες τις γυναίκες, όπως όταν λέω "για άντρες", δεν εννοώ όοοολους τους άντρες(π.χ. από τις 10 γυναίκες που διαβάζουν βιβλία, οι 6-7 θα διαβάσουν το Μαντάμ Μποβαρύ, ενώ από τους 10 άντρες που διαβάζουν, μόνο 2-3 θα το διαβάσουν και αν). Γυναίκες συγγραφείς δεν πολυδιαβάζω, η αλήθεια είναι, αλλά έχω διαβάσει όλα τα βιβλία της Ρόουλινγκ, και για φέτος έχω προς ανάγνωση Μάργκαρετ Άτγουντ(Όρυξ και Κρέικ, Η Ιστορία της Πορφυρής Δούλης), και Χάρπερ Λι(Όταν σκοτώνουν τα Κοτσύφια). Και αυτό που είπες στο τέλος, αυτό είπα και 'γω. Έγραψαν βιβλία με τέτοια θέματα, γιατί ήταν επίκαιρα και λοιπά, αλλά πιστεύω ότι είχαν και έχουν μεγαλύτερη απήχηση στο γυναικείο φύλο.

Edited by BladeRunner

Για να τελειώνουμε με αυτό το θέμα, δε ζητάω πολλά πράγματα, λίγη προσοχή στην έκφραση μόνο γιατί ναι, κάποια θέματα είναι ευαίσθητα. Την πρώτη και τη δεύτερη αναφορά (που έλεγε για μεσήλικες αναγνώστριες) είπα ότι τις προσπέρασα γιατί σκέφτηκα ότι ίσως ήμουν υπερβολική. Βλέποντας το παρακάτω δεν άντεξα.

Κοιταζα το Tender is the night αλλα νομιζω ο τιτλος ηταν λιγο σαν γυναικειο αναγνωσμα και δεν το ειχα παρει.

Πες μου εσύ τώρα ότι αυτή η αναφορά δεν έχει αρνητική χροιά. Εδώ δεν μας λες ξεκάθαρα ότι δεν αγόρασες ένα βιβλίο γιατί σου φάνηκε "λίγο σαν γυναικείο ανάγνωσμα"; Κάτι αρνητικό για σένα δηλαδή. Δεν τα βγάζω απ' το μυαλό μου, απλώς τα αναγνωρίζω. Ξέρω ότι δεν υπάρχει κακία ούτε διάθεση προσβολής πίσω απ' τα σχόλιά σας. Το μόνο που θέλω είναι να καταλαβαίνουμε ότι κάποιοι μπορεί να παρεξηγηθούν έτσι.

Και το κλείνω εδώ. Το έχω ξανακάνει θέμα (γραφικοί καταντήσαμε), αλλά ελπίζω αυτή να είναι και η τελευταία φορά.

Για να τελειώνουμε με αυτό το θέμα, δε ζητάω πολλά πράγματα, λίγη προσοχή στην έκφραση μόνο γιατί ναι, κάποια θέματα είναι ευαίσθητα. Την πρώτη και τη δεύτερη αναφορά (που έλεγε για μεσήλικες αναγνώστριες) είπα ότι τις προσπέρασα γιατί σκέφτηκα ότι ίσως ήμουν υπερβολική. Βλέποντας το παρακάτω δεν άντεξα.

Κοιταζα το Tender is the night αλλα νομιζω ο τιτλος ηταν λιγο σαν γυναικειο αναγνωσμα και δεν το ειχα παρει.

Πες μου εσύ τώρα ότι αυτή η αναφορά δεν έχει αρνητική χροιά. Εδώ δεν μας λες ξεκάθαρα ότι δεν αγόρασες ένα βιβλίο γιατί σου φάνηκε "λίγο σαν γυναικείο ανάγνωσμα"; Κάτι αρνητικό για σένα δηλαδή. Δεν τα βγάζω απ' το μυαλό μου, απλώς τα αναγνωρίζω.

Ο τιτλος με παρεπεμψε σε "γυναικειο αναγνωσμα",αισθηματικο/κοινωνικο κτλ και δεν το πηρα.Με αλλα λογια ο τιτλος μου εφερε στο μυαλο ενα ειδος, μια υποθεση που δεν ειναι του γουστου μου και δεν το προτιμησα.

Ον τοπικ,το Tender is the night(που δεν θυμαμαι τον ελληνικο τιτλο) οπως και το Ο γερος και η θαλασσα ανηκουν στη σειρα "Μικρα τσεπης" του Καστανιωτη.Το μεγεθος τους ειναι μικροτερο κι απο αυτο των βιβλιων της Ωρορα ενω εχουν γενικα και λιγες σελιδες.Εκδοση του 96 αυτο που εχω.Η κανονικη τιμη τους(σε βιβλιοπωλεια χωρις εκπτωσεις και προσφορες)ειναι περι τα 2 ευρω.

Edited by heiron
  • 2 weeks later...
BladeRunner

Σήμερα κυκλοφόρησε το Κόμης Μοντεχρήστος, του Αλέξανδρου Δουμά, και φυσικά πρόκειται για συντομευμένη έκδοση. Το κανονικό κείμενο είναι περίπου 1200-1300 σελίδες, και αυτό που κυκλοφόρησε το Βήμα(αναπαραγωγή από τις εκδόσεις Κέδρος), είναι όλο κι'όλο 345 σελίδες. Απ'όσο ξέρω, στα ελληνικά έχει βγει και ολόκληρο το βιβλίο, από μια σειρά της DeAgostini Hellas, το 2007, σε δυο τόμους των 680 σελίδων έκαστος.

Δημήτρης

Σήμερα κυκλοφόρησε το Κόμης Μοντεχρήστος, του Αλέξανδρου Δουμά, και φυσικά πρόκειται για συντομευμένη έκδοση. Το κανονικό κείμενο είναι περίπου 1200-1300 σελίδες, και αυτό που κυκλοφόρησε το Βήμα(αναπαραγωγή από τις εκδόσεις Κέδρος), είναι όλο κι'όλο 345 σελίδες. Απ'όσο ξέρω, στα ελληνικά έχει βγει και ολόκληρο το βιβλίο, από μια σειρά της DeAgostini Hellas, το 2007, σε δυο τόμους των 680 σελίδων έκαστος.

Πωπω δεν το γνώριζα αυτό και ας είναι το συγκεκριμένο βιβλίο από τα αγαπημένα μου. Το έχω από εκδόσεις Δαμιανού με ...167 σελίδες. Έχει όμως συνοχή, διαβάζοντας το δεν αισθάνθηκα ότι κάτι λείπει. Μάλλον όμως πρέπει να παίζει ότι και με τον Δον Κιχώτη. Που το είχα δηλαδή σε παιδική έκδοση (πάλι με συνοχή) για να ανακαλύψω μετά πως το έχουν βγάλει σε πλήρες κείμενο και τα ''Ελληνικά Γράμματα''. Μπράβο Bladerunner καλά έκανες και μ' άνοιξες τα μάτια, θα εξαπολύσω κυνήγι τώρα για να το βρω.

Edited by Δημήτρης
  • 1 month later...
Παρατηρητής

Στην Πρωτοπορία έβαλαν και πάλι τα βιβλία του Λαβκραφτ και του Μουρκοκ στη μισή τιμή. Το ίδιο ισχύει και για το Σιλμαρίλλιον του Τόλκιν.

Στο Μετρόπολις ακόμα μπορείτε να βρείτε τα δυο βιβλία του Αμπαράτ του Μπαρκερ -60%. Επίσης τα ξενόγλωσσα παραμένουν στο -50% μέχρι να εξαντληθούν.

Και για όσους θέλουν να αποκτήσουν το Λεκγουελ του Κωνσταντίνου Μίσσιου, η Διόπτρα το έριξε στα 5 ευρώ (κι ένα λεπτό!).

BladeRunner

Πέντε ευρώ, και ένα λεπτό; Αυτό ισχύει μόνο στο site των εκδόσεων, ή σε όλα τα μεγάλα βιβλιοπωλεία;

Παρατηρητής

Πέντε ευρώ, και ένα λεπτό; Αυτό ισχύει μόνο στο site των εκδόσεων, ή σε όλα τα μεγάλα βιβλιοπωλεία;

Το είδα στον κατάλογο της Διόπτρας, οπότε λογικά τόσο θα το έχουν τα μεγάλα βιβλιοπωλεία από τώρα και στο εξής.