Jump to content

Ρακόρ (Πληροφορίες - Συμμετοχές)


Nienor
 Share

Recommended Posts

Χμ. Καλό ακούγεται αλλά πρέπει να γίνουν κάποιοι περιορισμοί στη θεματολογία. Δηλαδή δεν γίνεται η μια παράγραφος να είναι από τη μάχη του Πέλενορ στον Άρχοντα και η άλλη η σκηνή με το ιπτάμενο αμάξι στο Χάρυ Πόττερ. Θα γινόταν μπέρδεμα. Αν κατάλαβα καλά υποτίθεται θα γραφτούν 2 κείμενα τα οποία θα ξεκινούν από τη μια παράγραφο και θα τελειώνουν με τη δεύτερη; Έχοντας αυτό στο μυαλό μου έκανα το παραπάνω σχόλιο.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον...mf_sherlock.gif

Παίζω (για να δώσω παράγραφο. Για σύνδεση δεν προλαβαίνω)

 

Εξαιρετικός ο τίτλος του παιχνιδιού!biggrin.gif

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα πρέπει να υπάρχει περιορισμός, αλλά μόνο στο είδος. Θα πρέπει για παράδειγμα να είναι και οι δύο από βιβλία τρόμου.

Αν κατάλαβα καλά υποτίθεται θα γραφτούν 2 κείμενα τα οποία θα ξεκινούν από τη μια παράγραφο και θα τελειώνουν με τη δεύτερη;

Όχι, ούτε καν να αναφέρονται ολόκληρες. Τα στοιχεία κι από τις δύο θα πρέπει να χρησιμοποιούν οι ιστορίες. Κι όσο πιο μακριά μεταξύ τους, τόσο καλύτερα.

 

Θα φτιάξω ένα παράδειγμα:

"Σκετόσουν πάλι το Ρικενό!" ούρλιαξε εκείνη, γλιστρώντας από το κρεβάτι και κρύβοντας τα στήθη της. "Σε προειδοποίησα, έτσι δεν είναι; Σε προειδοποίησα πως δε θα τα ανεχόμουν κάτι τέτοιο!"

(Μπάρκερ, το Αρχαίο Μυστήριο)

 

Η φυσική τάξη των πραγμάτων κυλούσε κανονικά, ήταν ολοφάνερο κι αυτός είχε να ασχοληθεί με τα ψωμιά και το κουτσό του πόδι. Ο σάκος τον κτυπούσε στον ώμο, λες και μοιραζόταν μαζί του κάποιο αστείο, μόνο που αυτός δε γελούσε.

(Μπόουλινγκ, Ο πύργος των σκιών)

 

Όταν θα γραφτούν οι δύο ιστορίες θα πρέπει να ξέρουμε για το (ή τον) Ρικενό, για τη γυναίκα και γιατί τον απεχθάνεται και ποιον προειδοποίησε, ποιος είναι αυτός που το ένα του πόδι δεν είναι καλό γιατί μοιράζει ψωμιά, πως αλλιώς θα μπορούσε να κυλάει η φυσική τάξη των πραγμάτων εκτός από κανονικά και ποια η σύνδεση αυτουνού με το σάκο με τη γυναίκα, το Ρικενό, τη φυσική τάξη των πραγμάτων κτλ

 

 

Τώρα; Το έχω κάνει λίγο πιο κατανοητό?

 

 

edit: Εγώ θα γράψω τη μία από τις δύο ιστορίες στον πρώτο γύρο, γιατί αν είναι όντως πολύ δύσκολο να τη φάω κι εγώ τη σφαλιάρα να μάθω να έχω ηλίθιες ιδέες :p

Edited by Nienor
Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιήσουμε υπαρκτά ονόματα απο έργα άλλων όμως ίσως είναι κάπως σαν φανφικ, σωστα;

Δεν θα μπορούν οι ιστορίες να χρησιμοποιηθούν πουθενα αλλού πέραν του παιχνιδιου.

 

Ή κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Adicto, σαφέστατα :)

 

Drake, δε θα ακολουθήσουμε την εξήγηση του βιβλίου για την παράγραφο. Μόνο τα λίγα στοιχεία που θα έχει η ίδια η παράγραφος. Τώρα, οκ, ενδεχομένως να βγουν πράγματα που να μη μπορούμε να τα κάνουμε τίποτα και να τα έχουμε γράψει για τη χαρά του παιχνιδιού, ενδεχομένως με μια αλλαγή σε ένα όνομα να μην έχει τίποτα που να θυμίζει με οποιοδήποτε τρόπο κανένα από τα δύο βιβλία (πράγμα που είναι και το θεμιτό).

 

 

λοιπόν:

 

2 άτομα που θα διαλέξουν από μία παράγραφο από κάποιο βιβλίο, χωρίς καμία συνεννόηση μεταξύ τους (Drake - ...)

1 άτομο που θα λάβει αυτές τις δύο παραγράφους σε πμ για να τις δώσει ταυτόχρονα στα (...)

2 άτομα που θα γράψουν τη σύνδεση μεταξύ τους, πως από τη μία πήγαμε στην άλλη (Adicto - Nienor)

 

Μόλις συμπληρώσουμε τα κενά να το πάμε? :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσφέρομαι να σας δώσω παράγραφο. Αν και μάλλον θα τη μεταφράσω μόνος μου.

Link to comment
Share on other sites

Ας μπω και εγώ για μεταφορέας. Σας στέλνω πμ με τις παραγράφους; Η τις ποστάρω εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, μιας και δίνουμε εγώ και ο Νιχ παραγράφους θεωρώ οτι εύκολα θα συμφωνήσουμε στο θέμα.

 

Τρόμος;

Link to comment
Share on other sites

2 άτομα που θα διαλέξουν από μία παράγραφο από κάποιο βιβλίο, χωρίς καμία συνεννόηση μεταξύ τους (Drake - Nihilios)

1 άτομο που θα λάβει αυτές τις δύο παραγράφους σε πμ για να τις δώσει ταυτόχρονα στα (...)

2 άτομα που θα γράψουν τη σύνδεση μεταξύ τους, πως από τη μία πήγαμε στην άλλη (Adicto - Nienor)

 

:)

 

 

Εντάξει, ένα μεινει μόνο (σε χρόνο dt ομολογουμένως :)) να βρεθεί κάποιος που θα λάβει δυο πμ, θα ανοίξει ένα τόπικ να ποστάρει τις παραγράφους και θα ανοίξει το poll μετά.

 

Χρόνος ρ-ε-κόρ!

 

 

edit

Ωπ! ωπ! ωπ!

 

2 άτομα που θα διαλέξουν από μία παράγραφο από κάποιο βιβλίο, χωρίς καμία συνεννόηση μεταξύ τους (Drake - Nihilios)

1 άτομο που θα λάβει αυτές τις δύο παραγράφους σε πμ για να τις δώσει ταυτόχρονα στα Zaratoth

2 άτομα που θα γράψουν τη σύνδεση μεταξύ τους, πως από τη μία πήγαμε στην άλλη (Adicto - Nienor)

Edited by Nienor
Link to comment
Share on other sites

Μέσα για τρόμο χαλαρά (και φαντάζομαι πως κι ο Σταμάτης :p )

 

Να βάλουμε κάνα δυο κανόνες? Να κρατήσουμε τους ίδιους του write off? 2.000 με 3.000 λέξεις, μια εβδομάδα και δε συμμαζεύεται?

 

Κι άμα είναι μπορούμε να τους πάμε έτσι για τον πιλότο και να τους προσαρμόσουμε μετά :)

 

edit: Μέχρι 300-400 λέξεις το πολύ η παράγραφος καλά είναι?

Edited by Nienor
Link to comment
Share on other sites

Και μια διευκρίνηση. Στο τόπικ που θα ανοίξω πετάω τις 2 παραγράφους σε φάση:

 

"Σκετόσουν πάλι το Ρικενό!" ούρλιαξε εκείνη, γλιστρώντας από το κρεβάτι και κρύβοντας τα στήθη της. "Σε προειδοποίησα, έτσι δεν είναι; Σε προειδοποίησα πως δε θα τα ανεχόμουν κάτι τέτοιο!"

(Μπάρκερ, το Αρχαίο Μυστήριο)

 

Η φυσική τάξη των πραγμάτων κυλούσε κανονικά, ήταν ολοφάνερο κι αυτός είχε να ασχοληθεί με τα ψωμιά και το κουτσό του πόδι. Ο σάκος τον κτυπούσε στον ώμο, λες και μοιραζόταν μαζί του κάποιο αστείο, μόνο που αυτός δε γελούσε.

(Μπόουλινγκ, Ο πύργος των σκιών)

 

Δηλαδή έτσι σκόρπιες και από ποιο βιβλίο είναι;

Link to comment
Share on other sites

2000-3000, 300 η παράγραφος, οκ! Λόγω της δυσκολίας και της πρώτης φοράς όμως, να την κάνουμε την εβδομάδα 10ήμερο; Ε φανταστική μου Νίενορ;

Για Τρόμο δεν το συζητώ καν devil2.gif

Link to comment
Share on other sites

Και μια διευκρίνηση. Στο τόπικ που θα ανοίξω πετάω τις 2 παραγράφους σε φάση:

 

"Σκετόσουν πάλι το Ρικενό!" ούρλιαξε εκείνη, γλιστρώντας από το κρεβάτι και κρύβοντας τα στήθη της. "Σε προειδοποίησα, έτσι δεν είναι; Σε προειδοποίησα πως δε θα τα ανεχόμουν κάτι τέτοιο!"

(Μπάρκερ, το Αρχαίο Μυστήριο)

 

Η φυσική τάξη των πραγμάτων κυλούσε κανονικά, ήταν ολοφάνερο κι αυτός είχε να ασχοληθεί με τα ψωμιά και το κουτσό του πόδι. Ο σάκος τον κτυπούσε στον ώμο, λες και μοιραζόταν μαζί του κάποιο αστείο, μόνο που αυτός δε γελούσε.

(Μπόουλινγκ, Ο πύργος των σκιών)

 

Δηλαδή έτσι σκόρπιες και από ποιο βιβλίο είναι;

 

Βασικά "πετάς" ότι σου στείλουμε εγώ και ο Νιχίλιο, και όπως στο στείλουμε.

 

 

 

 

2000-3000, 300 η παράγραφος, οκ! Λόγω της δυσκολίας και της πρώτης φοράς όμως, να την κάνουμε την εβδομάδα 10ήμερο; Ε φανταστική μου Νίενορ;

Για Τρόμο δεν το συζητώ καν devil2.gif

 

300 η παράγραφος;

Αρκετά μεγάλη μου φαίνεται, αλλά Οκ.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά "πετάς" ότι σου στείλουμε εγώ και ο Νιχίλιο, και όπως στο στείλουμε.

 

Ναι ρε, αλλά αυτή η ερώτηση θα βοηθήσει και εσάς για το αν χρειαστεί να στείλετε τίτλο και συγγραφέα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι να τον κάνουμε 10ήμερο τον πιλότο και αν μπορούν τα παιδιά να το ξεκινήσουμε και μέσα στο σκ, μέσα σε όλα :)

Αλλά τρόμος θα είναι οι παράγραφοι των βιβλίων, εμείς μετά τις ιστορίες θα τις πάμε όπου μπορούμε, ε? Ε? :tease:

 

 

Κι επίσης, θα έλεγα να μην μπουν εξαρχής από ποια βιβλία είναι (ή να μπει σε σποιλερ ταγκ ξερωγώ αν δε θα είμαστε εντάξει ως φόρουμ με ποσταρισμένα για λίγο κομμάτια χωρίς τίτλους) για να μη μας πάνε κάπου ακόμα κι αν έχουμε διαβάσει τα βιβλία. Να φανερωθεί στο τέλος ξερωγώ, όταν θα έχουν ανέβει οι ιστορίες.

Τι λέτε?

 

 

edit:

300 η παράγραφος;

Αρκετά μεγάλη μου φαίνεται, αλλά Οκ.

Μέχρι, όχι από :) Πιο μικρή να μπορείς δηλαδή, πιο μεγάλη να μη μπορείς.

Edited by Nienor
Link to comment
Share on other sites

Με τίτλο και συγγραφέα θα τα στείλουμε έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Ναι να τον κάνουμε 10ήμερο τον πιλότο και αν μπορούν τα παιδιά να το ξεκινήσουμε και μέσα στο σκ, μέσα σε όλα :)

Αλλά τρόμος θα είναι οι παράγραφοι των βιβλίων, εμείς μετά τις ιστορίες θα τις πάμε όπου μπορούμε, ε? Ε? :tease:

 

 

Κι επίσης, θα έλεγα να μην μπουν εξαρχής από ποια βιβλία είναι (ή να μπει σε σποιλερ ταγκ ξερωγώ αν δε θα είμαστε εντάξει ως φόρουμ με ποσταρισμένα για λίγο κομμάτια χωρίς τίτλους) για να μη μας πάνε κάπου ακόμα κι αν έχουμε διαβάσει τα βιβλία. Να φανερωθεί στο τέλος ξερωγώ, όταν θα έχουν ανέβει οι ιστορίες.

Τι λέτε?

 

 

edit:

300 η παράγραφος;

Αρκετά μεγάλη μου φαίνεται, αλλά Οκ.

Μέχρι, όχι από :) Πιο μικρή να μπορείς δηλαδή, πιο μεγάλη να μη μπορείς.

 

Συμφωνώ σε όλα, ειδικά στο να μην γνωρίζουμε την πηγή των παραγράφων. Θα μας επηρεάσει!

 

Σόρρυ για την μπαμπούσκα!

 

 

 

Edited by Adicto
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχαχαχα, άμα συνεχίσουμε να γράφουμε με αυτόν το ρυθμό σε αυτό το τόπικ, σε λίγο θα χρειαστούμε νουμεράκια για να συνεννοηθούμε :p

Link to comment
Share on other sites

Κι επίσης, θα έλεγα να μην μπουν εξαρχής από ποια βιβλία είναι (ή να μπει σε σποιλερ ταγκ ξερωγώ αν δε θα είμαστε εντάξει ως φόρουμ με ποσταρισμένα για λίγο κομμάτια χωρίς τίτλους) για να μη μας πάνε κάπου ακόμα κι αν έχουμε διαβάσει τα βιβλία. Να φανερωθεί στο τέλος ξερωγώ, όταν θα έχουν ανέβει οι ιστορίες.

Τι λέτε?

 

Χμ, αν δεν υπάρξει κάποιο πρόβλημα, τα ποστάρω στο τέλος της ψηφοφορίας η οποία καμιά βδομάδα δεν θα διαρκέσει;

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ρακόρ (Πληροφορίες - Συμμετοχές)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..