Jump to content

Ρακόρ #1 (Nienor vs Adicto)


Zaratoth
 Share

  

11 members have voted

  1. 1. Ποιο κείμενο από τα δυο προτιμάτε;

    • Περαστικός (Adicto)
      9
    • Στατιστική (Nienor)
      2

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Η Nienor έγραψε πολύ καλά μία ιστορία με τρομερή βία. Όμως, κύλησε πανεύκολα, και... δεν μου ανέβασε σφυγμούς ούτε για λίγο. Δεν είναι ότι δεν ήταν καλά γραμμένη, αλλά μου έλειψε η αίσθηση ότι η συγγραφέας την πίστευε όταν την έγραφε.

 

Ο Adicto έγραψε μία ιστορία που μου φάνηκε πως κράτησε πολλή ώρα. Δεν περνούσε, ήθελα να τελειώσει. Έχω ακόμα ταχυπαλμία, και θέλω να την βγάλω από το μυαλό μου το συντομότερο. Αριστοτεχνικά δοσμένες εικόνες αγωνίας, παγωμάρας, φρίκης, που μεταδίδονται στον αναγνώστη με απλές φράσεις, και από πολύ νωρίς καταλαβαίνεις ότι βρίσκεσαι σε έναν χώρο απ' όπου θέλεις να φύγεις.

 

Ψηφίζω τον Περαστικό του Adicto.

 

Από την άλλη, η Στατιστική πιστεύω ότι είναι περισσότερο μέσα στους κανόνες (αν κατάλαβα καλά, πάντως έτσι φαίνεται) του ρακόρ.

 

Ωραίο παιχνίδι, Κιάρα, ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nienor

    17

  • Adicto

    7

  • Drake Ramore

    14

  • Zaratoth

    10

Εμείς ευχαριστούμε που διαβάζετε, σχολιάζετε και ψηφίζετε :)

Και προσωπικά, ευχαριστώ που αγκαλιάσατε και το παιχνίδι τόσο γρήγορα και χαίρομαι πολύ που σας αρέσει :friends:

Link to comment
Share on other sites

 

Ωραίο παιχνίδι, Κιάρα, ευχαριστούμε!

 

+1. Νομίζω σε κάποιον επόμενο γύρο, θα παίξω κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κι εγώ λίγο ασαφές το πώς θα δέσουν οι παράγραφοι στα διηγήματα. Πχ η Nienor αναγκάστηκε να χρησιμοποιήσει ένα μαχαίρι που έμοιαζε παράταιρο. Και τυπικά ήταν πιο πολύ "μέσα" στο θέμα. Ίσως αν έπρεπε οι παράγραφοι να μπουν αυτούσιες στο κέιμενο να γινόταν πιο σαφής η εκμετάλλευσή τους. Πάντως, η ιδέα μοιάζει πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπουν οι παράγραφοι αυτούσιες στο κείμενο θα είναι απλά ένα write off με δύο παραγράφους +την δυσκολία του να συνδυαστούν.

Το θέμα είναι αν θέλουμε να κάνουμε τα πράγματα δυσκολοτερα στριμώχνοντας ακόμη περισσότερο τους κανόνες ενός κλασσικού write off ή αν θέλουμε να δώσουμε μια ελευθερία έκφρασης μέσα απο ελαστικότερους κανόνες ωστε τα μέλη να θελήσουν να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους σε αυτό το παιχνίδι.

 

Εγώ είμαι υπερ του δεύτερου. Με ενδιαφέρει να διαβάζω ωραίες ιστορίες, όχι απλά ιστορίες που ακολουθούν τους κανόνες κατα γράμμα.

 

Βέβαια όλες οι απόψεις είναι δεκτές. Το βάζουμε και σε ψηφοφορία αν δεν συμφωνήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ. Απλά, αυτή τη στιγμή μου φαίνεται αρκετά ασαφές πόσο μεγάλο ρόλο έπαιξαν οι δύο παράγραφοι στα κείμενα. Ίσως αν διαβάσω και κανα δυο άλλα ρακόρ, να καταλάβω περισσότερα

Link to comment
Share on other sites

Όχι, Scanner, αυτό δεν το ήθελα εξαρχής για τον εξής λόγο: Όταν έχεις να ακολουθήσεις γραπτό λόγο δεν ακολουθείς μόνο αυτά που σου δίνει σαν πληροφορίες, ακολουθείς και τη φόρμα του λόγου, προσπαθείς να ενσωματώσεις το στυλ της πρώτης παραγράφου στο δικό σου, γράφεις -ή τουλάχιστον το κάνει εγώ, άρα θα υπάρχουν κι άλλοι, δε φαντάζομαι πως είμαι μοναδική :p- χρησιμοποιώντας μια γλώσσα που να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά στο έτοιμο. Αυτή ήταν και η πρώτη σκέψη, του να υπάρχει ένα παιχνίδι που να πρέπει να χρησιμοποιήσεις άσχετες πληροφορίες μεταξύ τους, αλλά με όποιο στυλ γραφής θέλεις εσύ. Όλο το υπόλοιπο κόνσεπτ, το παιχνιδιάρικο, είναι για να γελάσουμε κι όλας, όπως ελπίζω πως θα γίνει όταν θα μας αποκαλύψουν τα παιδιά κάποια πραγματάκια για το δολοφόνο, για τα χέρια του, για τους κατοίκους της πόλης κτλ κτλ

 

Το πόσο θα εκμεταλλευόμαστε τις πληροφορίες, οκ θα πρέπει να είναι πιο σαφές στους επόμενους ή θα μπορούσε να συμφωνείται κάθε φορά από τους διαγωνιζόμενους. Δεν ξέρω κι εγώ πως θα μπορούσε να δουλέψει καλύτερα.

 

Πάντως, άσχετα από ρακόρ, κανόνες, πιλοτικό πρόγραμμα στο οποίο βρισκόμεθα κτλ κτλ η ιστορία μου δε χάνει σε καμία περίπτωση επειδή έχει ένα μαχαίρι παραπάνω που δεν της χρειαζότανε ή μια εξήγηση του γιατί δε γουστάρει να πληγώσει τα χέρια του. Αυτά είναι λεπτομέρειες. Μπορεί για μένα αυτή η ιστορία να ήταν ένα πάρα πολύ σχολείο -ναι πρώτη φορά γράφω σπλάτερ και η αλήθεια είναι πως δε γουστάρω και το είδος ιδιαίτερα γενικά- αλλά ούτε είναι μια ιστορία τρόμου, ούτε συναισθήματα προκαλεί στην πραγματικότητα, ούτε και είναι από τις ιστορίες που θα ψήφιζα κι εγώ. Και το βασικότερο, η ιστορία του Αφέντη μου (Σταμάτη) έχει συναίσθημα, πολύ και ξέχειλο που το αισθάνεσαι διαβάζοντας, μπαίνει στο πετσί σου και το ευχαριστιέσαι. Αυτές οι ιστορίες μου αρέσουν κι εμένα. Τέτοιες θέλω να διαβάζω αλλά και να γράφω και χαίρομαι αφάνταστα που η πρώτη εφάρμογη της ιδέας μου έβγαλε μια τόσο όμορφη ιστορία από τον έναν παίχτη και δίδαξε τον άλλο όσο δε φανταζόσαστε :)

 

 

There, οι λοιπές σκέψεις μου :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γουστάρω που και οι δύο κάνατε τον τύπο με το ακριβό παλτό δολοφόνο και τέρας.devil2.gif

 

Στην ορίτζιναλ έκδοση είναι το θύμα!laugh.gif

 

 

 

 

Υ.Γ...και αυτός είναι ο λόγος που καραγούσταρα το παιχνίδι!

 

 

 

 

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Πέρασε η βδομάδα. Νικητής ο Περαστικός του Adicto με 8 ψήφους έναντι στην Στατιστική της Κιάρας με 2 ψήφους. Συγχαρητήρια στον master Adicto. :devil2:

Link to comment
Share on other sites

Τα θερμά μου συγχαρητήρια, κύρη μου κι Αφέντη μου. Η ταπεινώτητά μου πρέπει να προσθέσει πάντα τέτοια να έχεις, πολυχρονεμένε μου! :)

 

Υ.Γ. ο μήνας μετράει από τότε που αρχίσαμε έτσι? :p

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, Αφέντη μου. Και τους υπόλοιπους ταπεινούς που βοήθησαν στην ολοκλήρωση αυτού του πρώτου ρακόρ. Σας είμαι υπόχρεη :)

Link to comment
Share on other sites

Congrats to both :first:

 

(τουλάχιστον ήταν 5-1.... την προηγούμενη φορά ήταν 5-0....:mf_sherlock: )

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε αλλά:

 

α) είναι 8-2, τουτέστην ο Αφέντης μου μου ρίχνει 6 αγαπητούς φορουμίτες κι όχι μόλις 4. Αυτά είναι για τους κοινούς θνητούς :p

β) πότε έχασα 5-0 για το όνομα της Μύστρα? :p (το έχω αποβάλει από τη μνήμη μου? τόσο σοκ να έπαθα? :p)

Link to comment
Share on other sites

Ο βάζελος εισέπραξε πέντε απ' την Μπαρτσελόνα χθες, αλλά της φόρμαρε ένα και μάλιστα πρώτος (λέει ο πικραμένος για παρηγοριά :Ρ) Κιάρα. Στο σύμπαν του αφέντη σου (το οποίο πρέπει να σου γνωρίσω, για να τον υπηρετήσεις σωστά αυτό το διάστημα :Ρ), ο Παναθηναϊκός είναι η κινητήρια δύναμη και η βασική πηγή ενέργειας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στο σύμπαν του αφέντη σου (το οποίο πρέπει να σου γνωρίσω, για να τον υπηρετήσεις σωστά αυτό το διάστημα :Ρ), ο Παναθηναϊκός είναι η κινητήρια δύναμη και η βασική πηγή ενέργειας.

 

 

 

Το σύμπαν θα της γνωρίσεις ή τον αφέντη; Να έρθει ο Adicto μεθαύριο στη Βύνη, να τον δούμε και εμείς. Ή δεν είναι Αθηναίος;

Link to comment
Share on other sites

Αθηναίος είμαι Κέλλυ μου, αλλά με τόσα τρεχάματα αυτό τον καιρό (γάμος με όλα τα παρεπόμενα) που δεν προλαβαίνω ούτε ανάσα να πάρω!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Περαστικός:

Ωραία. Κάπως γρήγορο το τέλος (εννοώ σε ό,τι αφορά την πλοκή), αλλά υπήρχαν σημεία (στο μπαρ) που η φάση ήταν αρκετά τρομακτική. Ο Τούκι γίνεται σχετικά συμπαθής και ίσως αυτό να δίνει ένα επιπλέον μπόνους κακίας στον ψηλό άντρα. Κάποιες από τις ατάκες του τελευταίου (κυρίως σε σχέση με τον κόσμο του) είναι πολύ πρώτες. Νομίζω ότι η ιστορία πήγε για μένα πολύ καλά ως το σημείο που

ο Τούκι κάνει ντου

. Ύστερα (κι όχι πολύ ευχαριστημένος με τη λύση που έδωσες στο μπαρ) η διάθεσή μου ανέβηκε και πάλι, περιμένοντας να δω τι σόι χαμός θα γινόταν στο σπίτι. Τελικά, το φινάλε με άφησε με μια γλυκόπικρη γεύση. Καταλαβαίνω πως το να σχολιάσω την πλοκή της ιστορίας έχει μια δόση ακυρότητας, ωστόσο (ξέροντας ότι δεν με παρεξηγείς) λέω σκέψου το μπας και δώσεις κάποτε στον Περαστικό μια δεύτερη ευκαιρία από

τη μάχη στο μπαρ

κι έπειτα. Ως εκείνο το σημείο ήταν πολύ καλό.

 

Θα έλεγα ότι για μενα η αλλαγή προς το πιο στηβενκιγκικό ύφος έγινε με επιτυχία, αλλά η απορία που έχω (γιατί έχει ενδιαφέρον να βλέπεις και την πλευρά του συγγραφέα) είναι εσένα πως σου φάνηκε; Θετικά-αρνητικά; Το είδες να σου δουλεύει; Να σε βοηθάει να δώσεις αυτά που θες; Προβλήματα είχε;

 

 

Στατιστική:

Βασικά, δεν έμεινα και πολύ ευχαριστημένος από το πρώτο μισό. Δεν ξέρω γιατί, αλλά για μεγάλο διάστημα έβρισκα τον αναγνώστη μέσα μου να μην μπορεί να εστιάσει στην ιστορία. Πιθανολογώ ότι έπαιξαν το ρόλο τους και κάποια μικροκολλήματα, όπως το ότι ο Τουκ κι ο Τουκλάντερ δεν είναι το ίδιο πρόσωπο (κι έφαγα το μπερδεματάκι μου εκεί με το μαγαζί με τα ελαστικά) ή όπως αυτό:

 

‘’Είχε φροντίσει να παρκάρει το αμάξι του απέναντι από το δικό της, οπότε δε δυσκολεύτηκε να τη βρει. Όταν έφτασε κοντά της η Λίζι μιλούσε στο τηλέφωνο:

«Μωρό μου, σε παρακαλώ» έλεγε «έλα από τον κεντρικό, είναι ανοιχτός, δε μπορώ να γυρίσω με τα πόδια σπίτι, Τέρενς.» Ωραία, σκέφτηκε, το κοινό μου μεγαλώνει.’’

-Αν η Λίζι έχει αμάξι, τότε γιατί να γυρίσει με τα πόδια; Οκ, κάποια λογική εξήγηση θα υπάρχει, αλλά έτσι όπως είναι τώρα εμένα τουλάχιστον μου διέκοψε τη ροή.

 

 

 

Ο κακός ήταν επίσης αρκετά ξένος, τα στοιχεία γι’ αυτόν είναι πολύ λίγα.

 

Ωστόσο, η σκηνή του μακελειού ήταν οκ και με κράτησε άνετα να δω τι θα γίνει παρακάτω.

 

Τελικά, αν και η φάση με το στρατό κλπ έρχεται κάπως ξαφνικά, το φινάλε ήταν για μένα ικανοποιητικό, αφού βρήκα ότι κυλλούσε ομαλά, δίνοντας ξεκάθαρα τις πληροφορίες που είχε να δώσει.

 

 

ΥΓ:

«Βγάλε το κινητό σου και πάρε τους μπάτσους» της είπε ξανά «πάρε να τους πεις τι έγινε εδώ.»

Η κοπέλα κατάφερε να κουνηθεί και να συρθεί μέχρι την τσάντα της. Μερικές αφόρητα βαρετές στιγμές αργότερα κατάφερε με τρεμάμενα χέρια να βγάλει το κινητό της και να πληκτρολογήσει κάποιον αριθμό.

 

 

Ε, τώρα… φτιάξε μας λίγο παραπάνω :)

 

 

 

 

Μιας και η ψηφοφορία έχει λήξει, θα δώσω τα συγχαρητήριά μου και στους δύο για την προσπάθειά σας, καθώς κι ένα έξτρα συγχαρητήρια στον Σταμάτη για τη νίκη του.

 

Ωραία, δεν χρειάζεται να πω και ποια ιστορία θα ψήφιζα devil2.gifdevil2.gif

 

Ενδιαφέρον αυτό το ρακόρ...

Link to comment
Share on other sites

Dagon, ευχαριστούμε πολύ για τα σχόλια :)

 

 

’Είχε φροντίσει να παρκάρει το αμάξι του απέναντι από το δικό της, οπότε δε δυσκολεύτηκε να τη βρει. Όταν έφτασε κοντά της η Λίζι μιλούσε στο τηλέφωνο:

«Μωρό μου, σε παρακαλώ» έλεγε «έλα από τον κεντρικό, είναι ανοιχτός, δε μπορώ να γυρίσω με τα πόδια σπίτι, Τέρενς.» Ωραία, σκέφτηκε, το κοινό μου μεγαλώνει.’’

-Αν η Λίζι έχει αμάξι, τότε γιατί να γυρίσει με τα πόδια; Οκ, κάποια λογική εξήγηση θα υπάρχει, αλλά έτσι όπως είναι τώρα εμένα τουλάχιστον μου διέκοψε τη ροή.

Mέχρι εκείνη την ώρα είχε ρίξει 15 πόντους χιόνι... για αυτό δε μπορούσε να το πάρει και να φύγει.

 

Link to comment
Share on other sites

Αθηναίος είμαι Κέλλυ μου, αλλά με τόσα τρεχάματα αυτό τον καιρό (γάμος με όλα τα παρεπόμενα) που δεν προλαβαίνω ούτε ανάσα να πάρω!

 

 

 

Γάμος; Καλά που δεν είσαι η νύφη! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ρακόρ #1 (Nienor vs Adicto)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..