Jump to content

21ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Μυστικό


Tiessa
 Share

Recommended Posts

Εγώ έχω μια απορία:το μυστικό πρέπει να είναι μυστικό κρυφό ή και φανερό; Εννοώ,δεν είναι ανάγκη να μην αποκαλύπτεται,ή με άλλα λόγια, θα είναι μυστικό για τους αναγνώστες ή για τους συμμετέχοντες στην υπόθεση;

 

Πολύ ενδιαφέρον ερώτημα! Η απάντηση νομίζω είναι πως δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα! Αρκεί η ιστορία να εξελίσσεται γύρω από αυτό...

 

Σωστά;

 

Το ελπίζω...Γενικά,μου φαίνεται κάπως ασαφές το σκηνικό.Για παράδειγμα,θα μπορούσαμε να πούμε ότι και μια ιστορία με υπερήρωα που αποκρύπτει την ταυτότητά του,είναι οκ;!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 677
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DinoHajiyorgi

    50

  • Tiessa

    66

  • TheTregorian

    42

  • Stanley

    68

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εγώ έχω μια απορία:το μυστικό πρέπει να είναι μυστικό κρυφό ή και φανερό; Εννοώ,δεν είναι ανάγκη να μην αποκαλύπτεται,ή με άλλα λόγια, θα είναι μυστικό για τους αναγνώστες ή για τους συμμετέχοντες στην υπόθεση;

 

Πολύ ενδιαφέρον ερώτημα! Η απάντηση νομίζω είναι πως δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα! Αρκεί η ιστορία να εξελίσσεται γύρω από αυτό...

 

Σωστά;

 

Το ελπίζω...Γενικά,μου φαίνεται κάπως ασαφές το σκηνικό.Για παράδειγμα,θα μπορούσαμε να πούμε ότι και μια ιστορία με υπερήρωα που αποκρύπτει την ταυτότητά του,είναι οκ;!

 

Ναι, αλλά το θέμα είναι πως πρέπει όλη η ιστορία να διακατέχεται από ένα κλίμα που οφείλεται σε αυτό το μυστικό. Όχι πχ μια περιπέτεια του ήρωα που απλά αναφέρεις το μυστικό του και μετά το αφήνεις στην άκρη.

 

Αντιθέτως εγώ πιστεύω πως δεν είναι ασαφές. Είναι σαφές και σου αφήνει περιθώρια για ανάπτυξη...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό γιατί έπεσαν δυο ερωτήματα μαζεμένα:

 

@Biggrandma (σχετικά με την ε.φ.)

 

Το θέμα του να γίνονται οι διαγωνισμοί και ανά κατηγορία αντί να είναι είναι μόνο γενικοί, έχει ξανασυζητηθεί σε σε προηγούμενους διαγωνισμούς.

Οι τελευταίοι διαγωνισμοί παίζουν Γενικός, Φάντασυ, Ε.Φ., Τρόμου (και εμβόλιμα υπήρξε φέτος και ο Καλοκαιρινός).

Άρα θα υπάρξουν δυο ευκαιρίες για ε.φ. Μια στον καθαυτό διαγωνισμό (που ακολουθεί αμέσως μετά) και μια στον γενικό. Βέβαια δεν μπαίνει ποτέ το ίδιο θέμα, αλλά θα υπάρξουν ευκαιρίες.

Νομίζω πάντως ότι θα χαρούμε όλοι να δούμε την ιστορία σου όταν θα την τελειώσεις, έστω και αν ανέβει εκτός συναγωνισμού. Έχει ξαναγίνει και στον προηγούμενο διαγωνισμό φάντασυ (τον 2ο), όπου πάλι τέθηκε το συγκεκριμένο θέμα.

 

Εξάλλου ο χρόνος είναι πολύς, έχουμε ακόμα 20 μέρες, οπότε είναι πολύ πιθανόν να μπορέσεις να γράψεις κάτι και σχετικό με το θέμα και φάντασυ.

 

@Stanley (σχετικά με τη φύση του μυστικού)

Νομίζω ότι αυτό περίπου που είπε ο AftPeakTank δεν απέχει από τη σωστή απάντηση. Η πρώτη μου σκέψη ήταν ότι θα πρέπει το μυστικό να είναι άγνωστο στους συμμετέχοντες στην ιστορία, αλλά το πότε θα αποκαλυφθεί στους αναγνώστες είναι καθαρά θέμα δικού σου χειρισμού της υπόθεσης. Άνετα θα μπορούσε η ιστορία σου να ξεκινάει και με την αποκάλυψη του μυστικού. Δεν το βλέπω αναγκαίο να γίνει αυτή στο τέλος.

 

Θα ήθελα επίσης να πιστεύω ότι το ασαφές του σκηνικού δίνει μεγαλύτερος εύρος να κινηθείτε.

Δεν ξέρω αν έχεις προλάβει στο χρόνο που βρίσκεσαι μαζί μας να δεις κάποιες ιστορίες άλλων διαγωνισμών, αλλά αν τις δεις, θα παρατηρήσεις πόσο περιθώριο έχει να κινηθεί κανείς και να το ερμηνεύσει με τον δικό του τρόπο.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Χάθηκε να επιτρεπόταν και ΕΦ. Έχω μια στα σκαριά που πιστεύω ταιριάζει ταμάμ. Δεν πειράζει όμως. Θα προσπαθήσω να την τελειώσω και να ποσταριστεί εκτός συναγωνισμού.

 

Έλα, ρε Βύρωνα, προσπάθησε να την παλέψεις με φάνταζυ, να 'ουμ! Αρπιτζάς και ντιέμης είσαι, ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΣΕΝΑ, ΒΥΡΩΝΑ!

Link to comment
Share on other sites

Γράψε την ίδια ιστορία, μόνο που αντί για πιου πιου βάλε πύρινες μπάλες φωτιάς!

 

Αντί για διαστημικά σκάφη βάλε ιπτάμενες σκούπες ή κάτι παρόμοιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Γράψε την ίδια ιστορία, μόνο που αντί για πιου πιου βάλε πύρινες μπάλες φωτιάς!

 

Αντί για διαστημικά σκάφη βάλε ιπτάμενες σκούπες ή κάτι παρόμοιο!!!

 

Έχει ξαναγίνει, αλλά καμιά φορά ο κόπος της μετατροπής είναι δυσανάλογα πολύς σε σχέση με το να γράψεις μια καινούργια ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Γράψε την ίδια ιστορία, μόνο που αντί για πιου πιου βάλε πύρινες μπάλες φωτιάς!

 

Αντί για διαστημικά σκάφη βάλε ιπτάμενες σκούπες ή κάτι παρόμοιο!!!

 

Έχει ξαναγίνει, αλλά καμιά φορά ο κόπος της μετατροπής είναι δυσανάλογα πολύς σε σχέση με το να γράψεις μια καινούργια ιστορία.

 

Χαχα, σοβαρά; Εγώ αστειευόμουν φυσικά!

 

Τρομερό!

 

Ελπίζω και εγώ να προλάβω να γράψω κάτι γιατί τώρα τελευταία έχω κάτι τρεξιματάκια...

Link to comment
Share on other sites

Γράψε την ίδια ιστορία, μόνο που αντί για πιου πιου βάλε πύρινες μπάλες φωτιάς!

 

Αντί για διαστημικά σκάφη βάλε ιπτάμενες σκούπες ή κάτι παρόμοιο!!!

 

Έχει ξαναγίνει, αλλά καμιά φορά ο κόπος της μετατροπής είναι δυσανάλογα πολύς σε σχέση με το να γράψεις μια καινούργια ιστορία.

 

Μα γιατί το λές αυτό;:devil2:;)

 

Ναι, Tank, μιλάει σοβαρά και από πρώτο χέρι. Μάλιστα ήταν το ανάποδο: Η πρωτότυπη ιστορία ήταν φάνταζυ και η μετατροπή της έγινε σε Ε.Φ.

Link to comment
Share on other sites

post-1004-128371418097_thumb.jpg

 

XASMARAK

 

Επίσημη συμμετοχή στον Διαγωνισμό από DinoHajiyorgi

 

Έρχεται, 23 Σεπτεμβρίου!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα, σαν διαφήμιση προσεχώς του MEGA...

 

Γειά σου ρε Ντίνο!!!

 

Promoting, shouldn't be forbidden????

 

Παίζεις με μαρκετίστικα κόλπα...

 

Το βρήκα! Θα ψάξω να βρω που βρήκες την εικόνα και θα κινήσω διαδικασίες μήνυσης για τα πνευματικά της δικαιώματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Promoting, shouldn't be forbidden????

Όχι. Αν οι καινούργιοι κοιτάξετε σε παλιότερους διαγωνισμούς, θα δείτε ότι τα "πόστερ" στα διηγήματα ενθαρρύνεται. Έχει πλάκα για τον κάθε συγγραφέα να βρίσκει μια εικόνα που αντιπροσωπεύει την ιστορία του.

 

Την μόδα την ξεκίνησα εγώ βρίσκοντας πόστερ για τα διηγήματα των άλλων. Επειδή όμως με κουράζει, ας το φροντίσει αν θέλει ο κάθε συγγραφέας για το δικό του.

 

Εννοείται, ότι αυτό που είναι απαγορευτικό είναι δηλώσεις του τύπου "ψηφίστε το δικό μου" κλπ.

 

Κατά τα άλλα, καλή διασκέδαση!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ξεκινήσω μετά τις 11. Κάτι έχω στο κεφάλι μου να τριγυρνάει, αλλά δεν έχω τον χρόνο να το δουλέψω.

Link to comment
Share on other sites

 

Εννοείται, ότι αυτό που είναι απαγορευτικό είναι δηλώσεις του τύπου "ψηφίστε το δικό μου" κλπ.

 

 

Πως το ΄λεγε ο σχωρεμένος ο Κακαουνάκης να δεις...α ναι!

 

ΣΤΟ ΚΑΡΦΙ!laugh.gif

 

Γεια σου ρε Ντίνο!

 

 

 

Υ.Γ Τα πόστερ δίνουν ΠΟΛΥ στην ιστορία. Τολμήστε το!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ένα δείγμα από ποστεράκια, και σλογκανάκια, σε διαγωνισμό διηγήματος στο φόρουμ.
Link to comment
Share on other sites

Αν η ελπίδα (μου) πεθάνει τελευταία, αυτό σημαίνει ότι εγώ θα έχω πεθάνει πρώτη...

Αυτό σημαίνει ότι μέχρι την τελευταία μου πνοή θα ελπίζω να γίνουν κάποια πράγματα.

 

Μαμά μου! :cold:

 

που λέει ο λόγος Άννα, ηρέμησε! Μην τα παίρνεις όλα σοβαρά, φαντασία γράφουμε άλλωστε!:tongue:

Link to comment
Share on other sites

post-1004-128371418097_thumb.jpg

 

XASMARAK

 

Επίσημη συμμετοχή στον Διαγωνισμό από DinoHajiyorgi

 

Έρχεται, 23 Σεπτεμβρίου!

 

Προφέρεται σ ή ζ...;

 

Πάντως,εικόνα σε κάθε μου ιστορία βάζω κι εγώ, είναι πολύ ωραίο...

Link to comment
Share on other sites

Προφέρεται σ ή ζ...;

Ξ.

 

Ξασμάρακ.

 

Α! Το Χ στην αρχή των αγγλικών λέξεων συνήθως προφέρεται ζ,για αυτό ρώτησα...

Link to comment
Share on other sites

Α! Το Χ στην αρχή των αγγλικών λέξεων συνήθως προφέρεται ζ,για αυτό ρώτησα...

Σωστό. Σαν την Ζήνα (Xena). Εγώ πήγα με το παράδειγμα του καθηγητή Ξαβιέ (Xavie).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πολύ φοβάμαι πως η μυστική ιστορία που θα μπορούσε να γραφτεί θα παραμείνει μυστική μέχρι νεοτέρας... Λατρεύω το θέμα, αλλά η ιστορία παραμένει στο μυαλό μου μυστική. Επτασφράγιστη μάλιστα :cold:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το θέμα! :thmbup:

 

Ιδωμεν για συμμετοχή. Πρώτα πρέπει να τελειώσω κάτι μικρά (flash-fictions) και ένα σεναριάκι.

Αν προλάβω, θα βάλω κι εγώ το πόστερ μου. :friends:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο,το οποίο μπορεί να σας φανεί αφελές,αλλά εγώ πραγματικά το έχω απορία. Επειδή λέτε συνεχώς "φάντασυ" κι όχι "φαντασία", δεν νομίζω να πρέπει στην ιστορία να έχουμε νεράιδες,ξωτικά,βαμπίρ,νάνους, ή πλάσματα από την Μέση Γη, σώνει και καλά!

Link to comment
Share on other sites

Αν η ιστορία περιέχει το υπερφυσικό, θεωρείται φαντασία. Μπορείς να έχεις όλο το ensemble of hobbits, dwarves, and men, and elves come close your eyes, you can see them too... ή να έχεις ζώα που μιλάνε, ή μόνο ανθρώπους με μαγικά αντικείμενα ή οτιδήποτε. Προσωπικά, η αγαπημένη μου ιστορία φάντασυ εδώ μέσα δεν έχει ούτε βαμπίρ, ούτε νεράιδες ούτε τίποτα. Αλλά μοσχομυρίζει φάντασυ.

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

hobbits, dwarves, and men, and elves can close your eyes, you can see them too

 

Συγκινούμαι κι υποκλίνομαι!!:guitar: :guitar:

Edited by TheTregorian
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..