Jump to content

21ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Μυστικό


Tiessa
 Share

Recommended Posts

  • Replies 677
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DinoHajiyorgi

    50

  • Tiessa

    66

  • TheTregorian

    42

  • Stanley

    68

Top Posters In This Topic

Posted Images

Προσωπικά, αν ήταν στο χέρι μου, θα έβαζα 2000-5000 όριο λέξεων, αλλά αν γινόταν έτσι ποιος θα τα διάβαζε; Τα όρια μπαίνουν για συγκεκριμένους λόγους. Ίσως στους επόμενους διαγωνισμούς να το "σπρώξουμε" στις 4000 λέξεις... αλλά θα πρέπει πρώτα να γίνει υπερώτηση, να έρθει το χαρτόσημο, τα υπέρ ΕΛΙΓΕ, να κατατεθεί το ζήτημα στο αρμόδιο γραφείο, να ελεγχθεί και νομικά, να χαρτοκολληθεί, να δούμε προηγούμενα δεδικασμένα και πάει λέγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, αν ήταν στο χέρι μου, θα έβαζα 2000-5000 όριο λέξεων, αλλά αν γινόταν έτσι ποιος θα τα διάβαζε; Τα όρια μπαίνουν για συγκεκριμένους λόγους. Ίσως στους επόμενους διαγωνισμούς να το "σπρώξουμε" στις 4000 λέξεις... αλλά θα πρέπει πρώτα να γίνει υπερώτηση, να έρθει το χαρτόσημο, τα υπέρ ΕΛΙΓΕ, να κατατεθεί το ζήτημα στο αρμόδιο γραφείο, να ελεγχθεί και νομικά, να χαρτοκολληθεί, να δούμε προηγούμενα δεδικασμένα και πάει λέγοντας.

 

Προφανώς αστειεύεσαι, έτσι;

 

Πλάκα πλάκα,ποιος τα καθορίζει όλα αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Το όριο έχει ανέβει 1500 λέξεις από τον καιρό των πρώτων διαγωνισμών.

Τηρώντας τις παραδόσεις, κρατάω το όριο στις 3500 λέξεις, όπως το βρήκα.

 

Αλλά αυτό που αναφέρει ο DinMacXanthi ως σοβαρό λόγο ισχύει: όταν οι ιστορίες γίνουν πολύ μεγάλες, οι αναγνώσεις περιορίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Τέσπα, ο υποφαινόμενος μυγιασμένος έχει να εξουδετερώσει 39 λέξεις. Ένα "και" εδώ, ένα "μου" ή "του" εκεί, κάτι θα καταφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Ο εκάστοτε διοργανωτής του διαγωνισμού σε συνδυασμό με τους εκάστοτε moderators, και με βάση τον αναμενόμενο όγκο που θα μαζευτεί και θα πρέπει να διαβαστεί από τα μέλη για να ψηφίσουν. ΣΥΝ όλα τα προηγούμενα παραδείγματα διαγωνισμών, που οι παλιοί mods τα ξέρουν καλύτερα από μένα. Ξέρω πως αυτό το 3500 είναι σχετικά φρέσκο (ήταν 3000). Περίπου 15 μήνες τώρα.

Το genre είναι άλλος σημαντικός παράγοντας.

Στο φάντασυ ας πούμε περιμένεις περισσότερους να πάρουν μέρος από π.χ. τον τρόμο. 3500 λέξεις είναι ίσως λίγες πια, αλλά πάνω από 4000 είναι overkill. Αν έχεις να διαβάσεις 20 διηγήματα 2000 ως 5000 λέξεις, στατιστικά ένα βιβλίο ολόκληρο βγαίνει. Γίνεται; δεν γίνεται. Θα μετατρέπεται σε αγγαρεία για το μεγαλύτερο ποσοστό αυτών που θα διαβάσουν επειδή έγραψαν και οι ίδιοι. Οι υπόλοιποι κατα κανόνα δεν θα πάρουν καν μέρος.

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι σχετικά καινούργιος έχοντας ζήσει μόνο ένα διαγωνισμό, εκεί μου φάνηκε αρκετά δύσκολο να διαβάσω όλες τις ιστορίες που είχαν μέσο όρο περίπου 2000 λέξεις. Αν ήταν περισσότερες οι λέξεις θα ήταν παλούκι.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, αν ήταν στο χέρι μου, θα έβαζα 2000-5000 όριο λέξεων, αλλά αν γινόταν έτσι ποιος θα τα διάβαζε; Τα όρια μπαίνουν για συγκεκριμένους λόγους. Ίσως στους επόμενους διαγωνισμούς να το "σπρώξουμε" στις 4000 λέξεις... αλλά θα πρέπει πρώτα να γίνει υπερώτηση, να έρθει το χαρτόσημο, τα υπέρ ΕΛΙΓΕ, να κατατεθεί το ζήτημα στο αρμόδιο γραφείο, να ελεγχθεί και νομικά, να χαρτοκολληθεί, να δούμε προηγούμενα δεδικασμένα και πάει λέγοντας.

 

Προφανώς αστειεύεσαι, έτσι;

 

Πλάκα πλάκα,ποιος τα καθορίζει όλα αυτά;

 

 

 

 

god.jpg

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τέσπα, ο υποφαινόμενος μυγιασμένος έχει να εξουδετερώσει 39 λέξεις. Ένα "και" εδώ, ένα "μου" ή "του" εκεί, κάτι θα καταφέρω.

 

Για 39 λέξεις ρε μυγιασμένε!; (θυμήθηκα τα μυγόδεντρα τώρα cold.gif ) Τις ιστορίες μου στους 2 τελευταίους διαγωνισμούς που πήρα μέρος θα σου πω: (να τσεκάρω και το word μου...)

 

 

Phantom Limb 4830 αρχικά, το παρέδωσα μετά από ανηλεές σφάξιμο 3501.

 

 

Η Ψυχή του Φιλ Ο' Ντόνοβαν, 5032, το παρέδωσα (μετά το πατροπαράδοτο μακέλεμα) 3503.

 

39 λέξεις... amateur butchers... tease.gif

Link to comment
Share on other sites

 

39 λέξεις... amateur butchers... tease.gif

 

:lol:

Και δυο λέξεις την ημέρα να σκοτώνει, πάλι προλαβαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Πφφφφ ερασιτέχνες...(στο σφάξιμο εννοώ έτσι! Μην παρεξηγηθούμε κιόλαςlaugh.gif )

Καστρίτσα 6900 λέξεις (το διήγημα) πριν τσεκουρωθεί βάναυσα για να χωρέσει σε ούτε 3000 λέξεις (που ήταν και το όριο).

Μια ιστορία που δεν σφάχτηκε απλά, αλλά έχασε όλη την ουσία της και τις ανατριχίλες που κουβαλούσε.

 

Απο τότε όταν παίρνω μέρος σε write off, η βασική προυπόθεση είναι να μην υπάρχει όριο λέξεων (ή να είναι σημαντικά αυξημένο).Κάτι στο οποίο συμφωνησα με όλους όσους διαγωνίστηκα έκτοτε.

 

Στους διαγωνισμούς ειδών(Ε.Φ, Τρομου, Φάντασυ) αποφεύγω πλέον την συμμετοχή λόγω ακριβώς αυτού του κανόνα. Αν υπολογίσω (μετά απο κάποια ιδέα) οτι θα είμαι σημαντικά κάτω απο το όριο ξεκινω να γράφω. Αν υπολογίσω οτι θα είμαι στο όριο δεν ακουμπάω καν το πληκτρολόγιο. Είναι δεδομένο οτι θα ξεφύγω και δεν μου αρέσει να σφάζω ιστορίες...έχω κακό προηγούμενο.

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

 

Στους διαγωνισμούς ειδών(Ε.Φ, Τρομου, Φάντασυ) αποφεύγω πλέον την συμμετοχή λόγω ακριβώς αυτού του κανόνα. Αν υπολογίσω (μετά απο κάποια ιδέα) οτι θα είμαι σημαντικά κάτω απο το όριο ξεκινω να γράφω. Αν υπολογίσω οτι θα είμαι στο όριο δεν ακουμπάω καν το πληκτρολόγιο. Είναι δεδομένο οτι θα ξεφύγω και δεν μου αρέσει να σφάζω ιστορίες...έχω κακό προηγούμενο.

 

Γιατί δεν τις γράφεις και να τις ανεβάσεις απλώς στη Βιβλιοθήκη, εκτός συναγωνισμού; Από αυτούς τους διαγωνισμούς μου φαίνεται μπορούν να βγουν διαμαντάκια.

Link to comment
Share on other sites

Στους διαγωνισμούς ειδών(Ε.Φ, Τρομου, Φάντασυ) αποφεύγω πλέον την συμμετοχή λόγω ακριβώς αυτού του κανόνα. Αν υπολογίσω (μετά απο κάποια ιδέα) οτι θα είμαι σημαντικά κάτω απο το όριο ξεκινω να γράφω. Αν υπολογίσω οτι θα είμαι στο όριο δεν ακουμπάω καν το πληκτρολόγιο. Είναι δεδομένο οτι θα ξεφύγω και δεν μου αρέσει να σφάζω ιστορίες...έχω κακό προηγούμενο.

 

Γιατί δεν τις γράφεις και να τις ανεβάσεις απλώς στη Βιβλιοθήκη, εκτός συναγωνισμού; Από αυτούς τους διαγωνισμούς μου φαίνεται μπορούν να βγουν διαμαντάκια.

 

Μάλλον μου λείπει το κίνητρο.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Αλλά αυτό που αναφέρει ο DinMacXanthi ως σοβαρό λόγο ισχύει: όταν οι ιστορίες γίνουν πολύ μεγάλες, οι αναγνώσεις περιορίζονται.

 

Πφφφ καταραμένοι αναγνώστες!!:whip:

Link to comment
Share on other sites

Αλλά αυτό που αναφέρει ο DinMacXanthi ως σοβαρό λόγο ισχύει: όταν οι ιστορίες γίνουν πολύ μεγάλες, οι αναγνώσεις περιορίζονται.

 

Πφφφ καταραμένοι αναγνώστες!!:whip:

 

Yeap, i am one of them!

Link to comment
Share on other sites

για τον διαγονησμό κάνουμε attached file σε αυτό το τόπικ;

 

 

 

Όχι. Ανεβάζεις το κείμενο σε δικό του τόπικ για να μπορούν να βλέπουν και να σχολιάζουν οι αναγνώστες χωρίς να μπερδεύεται με τα υπόλοιπα.

Μετά κάνεις δήλωση σ΄αυτό το τόπικ με ένα link στο τόπικ του διηγήματος.

Ρίξε και μια ματιά και στο πρώτο ποστ που έχει τις οδηγίες και αν χρειάζεσαι κάποια βοήθεια σε τεχνική λεπτομέρεια τα ξαναλέμε.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, θα τσεκουρώσω πολύ άσχημα...Αν δεν ήθελα να αναπτύξω την ιδέα που μου φύτρωσε,θα τα παρατούσα.Τύφλα να έχει ο Τσαρλς Μάνσον.

Link to comment
Share on other sites

 

 

"Μη Με Λησμόνει"

 

SerbianBattlefield.jpg

 

Σε λίγες μέρες στη βιβλιοθήκη φαντασίας.

 

Άκυρο.

Ο πολεμιστής τά 'φτυσε και ξέχασε τα πάντα. Ελαφρύ το χώμα που τον σκεπάζει...

Link to comment
Share on other sites

"Μη Με Λησμόνει"

 

SerbianBattlefield.jpg

 

Σε λίγες μέρες στη βιβλιοθήκη φαντασίας.

 

Άκυρο.

Ο πολεμιστής τά 'φτυσε και ξέχασε τα πάντα. Ελαφρύ το χώμα που τον σκεπάζει...

 

H μοίρα του θα μείνει για εμάς ένα μυστικό...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις αποφάσισα το τι θα γράψω. Θυμήθηκα μια ιδέα που είχα το καλοκαίρι και που ταιρίαζει κουτί.

 

Το θέμα είναι αν θα μπορέσω να φτάσω το ελάχιστο όριο των λέξεων...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις αποφάσισα το τι θα γράψω. Θυμήθηκα μια ιδέα που είχα το καλοκαίρι και που ταιρίαζει κουτί.

 

Το θέμα είναι αν θα μπορέσω να φτάσω το ελάχιστο όριο των λέξεων...

 

Άρπαξε το τσεκούρι κι έλα στην παρέα...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τελικά πιθανότητα να έχω και εγώ κάτι έτοιμο. Είναι λίγο κουφό αυτό που έχω στο μυαλό μου, ελπίζω να μην αποκλειστώ!!! Έχει μεγάλη πιθανότητα να συμβεί αυτό! Ίδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και εγώ ιστορία. :king:

Την προχωράω λίγο, την σιγουρεύω και ανεβάζω διαφημιστικό... :french_blank:

Link to comment
Share on other sites

Έρχεται σύντομα κοντά σας... Χωρίς διαφημίσεις, χωρίς περιττές σελίδες, χωρίς περίσσια επιθέτων και άσκοπες περιγραφές... Καθαρή ψυχολογία στο μυαλό του αναγνώστη... Πόσο υπομονή έχεις εσύ; Ναι, εσύ, ο αναγνώστης, να διαβάσεις, να κρίνεις, να συμπονέσεις και τελικά, να εκπλαγείς με το πόσο παραπάνω υπομονή έπρεπε να έχεις δείξει...

 

...Υπομονή...

 

Σύντομα...

 

Εσύ, έχεις την υπομονή να το περιμένεις; Εγώ δεν έχω την υπομονή καν να το γράψω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..