Jump to content

Τιμές ελληνικών vs. αγγλικών βιβλίων


Darkchilde
 Share

Recommended Posts

Που βρήκες βιβλία με 30$ ρε συ? Μήπως μιλάς για hardcovers?

 

Towers of Midnight @ Bookdepository: 7.75 euro (απο 10)

Dance with dragons @ Bookdepository 5 euro (απο 8)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 157
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Darkchilde

    26

  • heiron

    14

  • karatasiospa

    13

  • BladeRunner

    16

Dimzar,να σου υπενθυμίσω μήπως-εκτός του ότι είναι αναμφισβήτητα πιο φτηνά τα βιβλία στο εξωτερικό- ποιος είναι ο βασικός μισθός σε χώρες όπως η Ολλανδία,Σουηδία,Αγγλία,Γαλλία και ποιος στην Ελλάδα(στην οποία σε λίγο δε θα υπάρχει καν μισθός).

Και να ήταν μόνο τα βιβλία,θα έκανες μια μικρή θυσία και θα τα αγόραζες, όμως είναι το σύνολο των προιόντων δυσανάλογο με τους μισθούς.

Κάτι πρέπει να γίνει γι' αυτό,δε νομίζεις?Κάπως να αντιδράσουμε...

Η λύση δεν είναι δικαιολογούμε τις εταιρείες και το κράτος που μας πηδάνε,εκτός και αν το γουστάρουμε,οπότε πάω πάσο...

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Το φερνουμε απο δω,το γυριζουμε απο κει...επιχειρηματα οι μεν,επιχειρηματα οι δε.Ολοι εχουν το δικιο τους.Αλλα υπαρχει κατι που πολλοι εχουν αναφερει μεχρι τωρα,αλλα δεν ειδα να το αγγιζει κανεις!Γιατι και τα βιβλια ελληνων συγγραφεων ειναι τοσο ακριβα,αφου ουτε μεταφραστης υπαρχει ουτε αγορα δικαιωματων?:hmm:

 

ακριβώς

δεν είναι δυνατόν να αγόρασα τα ληξιπρόθεσμα δάνεια(πρώτο μέρος της Τριλογίας της Κρίσεως ) 21 ευρά(με 10%)

ε είναι οξύμωρο όπως και να το κάνουμε :p

εγώ δεν έχω πρόβλημα να δώσω δύο-τρία ευρώ παραπάνω άμα είναι να πάρω ένα ελληνικό βιβλίο έναντι του αγγλικού αλλά

όταν βλέπω ότι χρειάζεται δέκα ευρώ δεν το πολυσκέφτομαι,παίρνω το ξένο και τρώω και μια γίγας πίτσα με τα υπόλοιπα

η λύση είναι να βγάλουν μικρά paperback όπως η Bell(ή ακόμα καλύτερα σαν τα ωραία τα τζέπης του Καμιλλέρι που πουλάει ο Πατάκης)

Link to comment
Share on other sites

1. Άλλο πράγμα ο εκδοτικός οίκος και άλλο το βιβλιοπωλείο, είναι ανεξάρτητες επιχειρήσεις. Ο εκδοτικός οίκος πουλάει στο βιβλιοπωλείο σε συγκεκριμένη τιμή και μετά το βιβλιοπωλείο πουλάει σε τιμές λιανικής βάζοντας μέσα το κέρδος του.

Γιατί έχω την εντύπωση ότι ο εκδοτικός οίκος καθορίζει την τιμή του βιβλίου; :huh:

Απ' ότι ξέρω, υπάρχει μια τιμή που καθορίζει ο εκδότης, η οποία σύμφωνα με τον νόμο δεν μπορεί να μειωθεί πάνω από 10% για δύο χρόνια μετά την έκδοση ή επανέκδοση του κάθε βιβλίου. Δεν ξέρω αν το κάθε βιβλιοπωλείο έχει δικαίωμα να αυξήσει την τιμή του εκδότη και κατά πόσο, αλλά μέχρι τώρα δεν έχω αγοράσει βιβλίο ακριβότερα από την τιμή αυτή. Λογικά μέσα στην τιμή που καθορίζει ο εκδοτικός οίκος υπάρχει το κέρδος του βιβλιοπωλείου, αλλά όχι ότι το βιβλιοπωλείο μπορεί να αλλάξει την τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα μιλάμε για hardcover, είναι οι αντίστοιχες εκδόσεις με τα βιβλία που βγαίνουν στην Ελλάδα . Η Ελλάδα όπως και οι υπόλοιπες μικρές χώρες , δεν έχουν την δυνατότητα να κάνουν τις περισσότερες φορές δεύτερη (paperback) και τρίτη (mass paperback) εκδοχή του ίδιου βιβλίου. Στο εξωτερικό θα κυκλοφορήσει στα Αγγλικά η στα Γαλλικά το Dance with Dragons η το President's Vampire στην πρώτη hardcover έκδοση και θα πουλήσουν πάνω από 100.000 αντίτυπα. Με αυτά έχουν καλύψει όλα τα fixed costs. Όταν κυκλοφορήσουν τα mass paperback 'εχουν σχεδόν καθαρό (αλλά μικρότερο βέβαια ) κέρδος .

 

Αυτό που πρέπει να καταλάβετε είναι ότι οι τιμές πώλησης ενός βιβλίου είναι σχεδόν οι ίδιες σε όλες τις χώρες , με μικρές αποκλήσεις. Αυτό που διαφέρει κυρίως είναι το μέγεθος της αγοράς και η πολιτική του retailer.Και η δυνατότητα που έχει ο εκδοτικός οίκος να προσεγγίζει συνέχεια νέα αγορά με επανεκδόσεις σε διαφορετικά μεγέθη και τιμές. Έχετε αναρωτηθεί ποτέ γιατί ελάχιστα βιβλία sci-fi , τρόμου , fantasy βγαίνουν στην ελλάδα? Και δεν μιλάω για τα πρωτοκλασσάτα ονόματα. Τους Steven King και George Martins , και Robert Jordan. Μιλάω για τα δευτερέυοντα βιβλία. Ποίος θα αναλάβει να εκδόσει στην Ελλάδα το Way of Kings του Sanderson με μέγεθος 1400 σελίδες ελληνικού κειμένου και ένα κόστος μετάφρασης πάνω απο 10.000 ευρώ? Πόσοι θα αγοράζανε ένα τέτοιο βιβλίο στην ελλάδα που θα 'επρεπε να πουλήσει πάνω απο 4.000 αντίτυπα σε τιμή 40 ευρώ για να καλύψει το κόστος ?

 

Το πρόβλημα με τους μισθούς το καταλαβαίνω, αλλά είναι γενικότερο πρόβλημα της ελληνικής οικονομίας και όχι μόνο της αγοράς του βιβλίου. Σε μια οικονομία που το εισητήριο στον κινηματογράφο έχει φτάσει τα 12 ευρώ και ο καφές τα 5 , πόσο χαμηλότερα μπορεί να πουληθεί ένα βιβλίο? Και ας αφήσουμε τον εκδοτικό οίκο που θα φέρει ένα μεταφρασμένο βιβλίο , πληρώνοντας έξτρα δικαιώματα , μεταφράσεις και φόρους. Ας πάρουμε έναν selfpublished έλληνα συγγραφέα. Δεν σας φαίνετε παράξενο πώς με το μικρότερο δυνατό κόστος παραγωγής που έχουν , χωρίς δικαιώματα, προκαταβολές κτλ, παρόλα αυτά τα βιβλία που κυκλοφορούν είναι στις ίδιες τιμές με των μεγάλων οίκων?

 

ps: Που στο καλό βρήκες το Dance με 8 ευρώ . Αν ισχύει αυτό τότε είμαι κάπου λάθος. Εγώ πάντος το βρίσκω ανάμεσα σε 18 δολλάρια και 38 ευρώ , ανάλογα τον retailer. http://www.bookdepository.com/Dance-with-Dragons-George-Martin/9780553801477 , http://www.bookdepository.com/Dance-with-Dragons-George-Martin/9780739375976 , http://www.amazon.com/gp/product/0553801473/ref=s9_simh_gw_p14_d0_i1?pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_s=center-2&pf_rd_r=139W231VHJ3RFBXAPWEE&pf_rd_t=101&pf_rd_p=470938631&pf_rd_i=507846

Link to comment
Share on other sites

1. Άλλο πράγμα ο εκδοτικός οίκος και άλλο το βιβλιοπωλείο, είναι ανεξάρτητες επιχειρήσεις. Ο εκδοτικός οίκος πουλάει στο βιβλιοπωλείο σε συγκεκριμένη τιμή και μετά το βιβλιοπωλείο πουλάει σε τιμές λιανικής βάζοντας μέσα το κέρδος του.

Γιατί έχω την εντύπωση ότι ο εκδοτικός οίκος καθορίζει την τιμή του βιβλίου; :huh:

Απ' ότι ξέρω, υπάρχει μια τιμή που καθορίζει ο εκδότης, η οποία σύμφωνα με τον νόμο δεν μπορεί να μειωθεί πάνω από 10% για δύο χρόνια μετά την έκδοση ή επανέκδοση του κάθε βιβλίου. Δεν ξέρω αν το κάθε βιβλιοπωλείο έχει δικαίωμα να αυξήσει την τιμή του εκδότη και κατά πόσο, αλλά μέχρι τώρα δεν έχω αγοράσει βιβλίο ακριβότερα από την τιμή αυτή. Λογικά μέσα στην τιμή που καθορίζει ο εκδοτικός οίκος υπάρχει το κέρδος του βιβλιοπωλείου, αλλά όχι ότι το βιβλιοπωλείο μπορεί να αλλάξει την τιμή.

 

Ένας εκδοτικός οίκος βρίσκεται σε συνεχή ανταγωνισμό για να κρατήσει τα βιβλία στα ράφια . Αυτό θα γίνει όταν α) ένα βιβλίο πουλάει β) το κατάστημα λιανικής έχει μεγάλο κέρδος. Αυτό ισχύει για όλο το εμπόριο. Και όπως σε όλο το εμπόριο η διαφορά κέρδους μεταξύ χονδρικής και λιανικής είναι τεράστια. Και οι τιμές ΠΑΝΤΑ καθορίζοντε από την λιανική. Τα σουπερμαρκετ καθορίζουν τις τιμές που θα πουλάνε και όχι οι παραγωγοί. Ένα κατάστημα ρούχων μπορεί να αγοράσει ένα μπλουζάκι 3 ευρώ χονδρική και να το πουλήσει 30. Αλήθεια δεν έχετ δει πτέ να γίνονται εκπτώσεις 50-60-80%? Νομίζετε οτί μπαίνουν μέσα όταν πουλάνε τόσο η ότι απλώς έχουν ένα μικρότερο κέρδος κινόντας το εμπόρευμα?

 

Σε γενικές γραμμές αν κάποιος θέλει να αγοράσει ένα καινούργιο βιβλίο με 30-40% έκπτωση θα πρέπει να το πάρει στα αγγλικά , γαλλικά η ισπανικά. Αν θέλει να πάρει ένα παλίο βιβλίο σε καλή τιμη θα πρέπει να ψάξει στα lowprice βιβλιοπωλεία η στα bazaar , να βρει φτηνό βιβλίο σε μεγάλο βιβλιοπωλείο το βρίσκω μάλλον απίθανο. Αυτά προτειμούν να επιστέψουν πίσω τα βιβλία με τις μικρές τιμές και να βάλουν στην θέση τους κάποιο άλλο που τους φέρνει μεγαλύτερο κέδρος. όπως και τα αντίστοιχα βιβλιοπωλεία στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλά τόσο που πληρώνουν τους μεταφραστές δεν θα είχαν κόστος 10.000 ευρω, αλλά εντάξει, ναι.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα μιλάμε για hardcover, είναι οι αντίστοιχες εκδόσεις με τα βιβλία που βγαίνουν στην Ελλάδα . Η Ελλάδα όπως και οι υπόλοιπες μικρές χώρες , δεν έχουν την δυνατότητα να κάνουν τις περισσότερες φορές δεύτερη (paperback) και τρίτη (mass paperback) εκδοχή του ίδιου βιβλίου. Στο εξωτερικό θα κυκλοφορήσει στα Αγγλικά η στα Γαλλικά το Dance with Dragons η το President's Vampire στην πρώτη hardcover έκδοση και θα πουλήσουν πάνω από 100.000 αντίτυπα. Με αυτά έχουν καλύψει όλα τα fixed costs. Όταν κυκλοφορήσουν τα mass paperback 'εχουν σχεδόν καθαρό (αλλά μικρότερο βέβαια ) κέρδος .

 

Θα ήθελα να μάθω που το είδες το hardcover στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κοιταζα την αγορα μικρης ευρωπαικης χωρας και οι τιμες ειναι καπως χαμηλοτερες απο τις Ελληνικες.Υπαρχουν περιπτωσεις που σπανε τα βιβλια σε δυο τομους-παλι ο Μαρτιν ειναι το θυμα- αλλα ο καθε τομος εχει 16,5 ευρω κι οχι 23.Αντιθετα το Τιγκανα βγαινει ως ενα τουβλο με καμια 25αρια ευρω.Το θεμα ειναι οτι εχουν πολλα βιβλια με 12 ευρω και κατω ενω οσα ειναι καπως παλιοτερα κυκλοφορουν πλεον παμφθηνα με 2-3 ευρω.Πχ η Περιπτωση του Τσαρλς Ντεξτερ Γουορντ ειχε βγει το 2004 με 9,90 και περσι που τσεκαρα εκανε...3,70(το βρισκεις σε προσφορα και πιο φτηνα βεβαια-αυτη ειναι η "κανονικη" τιμη πλεον).Ο Θεικος αυτοκρατορας του Ντιουν ειχε βγει το 2005 με 14,60(καμια 10αρια ευρω φτηνοτερα απο Ελλαδα δηλαδη) και πλεον κανει 6,30(15*20,5cm οι διαστασεις του οχι κανα τσεπης δηλαδη)!Εδω στην Ελλαδα εχω βρει βιβλιο 30+ ετων που κανει 16 ευρω(νορμαλ μεγεθος)!Μου ηρθε να παω να του πω του βιβλιοπωλη..."Ρε φιλε σε δραχμες τοτε ποσο ειχε;300 δραχμες;Παρε 1 ευρω και κρατα τα ρεστα γιατι ειμαι λαρτζ".

Link to comment
Share on other sites

Πάντα μιλάμε για hardcover, είναι οι αντίστοιχες εκδόσεις με τα βιβλία που βγαίνουν στην Ελλάδα . Η Ελλάδα όπως και οι υπόλοιπες μικρές χώρες , δεν έχουν την δυνατότητα να κάνουν τις περισσότερες φορές δεύτερη (paperback) και τρίτη (mass paperback) εκδοχή του ίδιου βιβλίου. Στο εξωτερικό θα κυκλοφορήσει στα Αγγλικά η στα Γαλλικά το Dance with Dragons η το President's Vampire στην πρώτη hardcover έκδοση και θα πουλήσουν πάνω από 100.000 αντίτυπα. Με αυτά έχουν καλύψει όλα τα fixed costs. Όταν κυκλοφορήσουν τα mass paperback 'εχουν σχεδόν καθαρό (αλλά μικρότερο βέβαια ) κέρδος .

 

Αυτό που πρέπει να καταλάβετε είναι ότι οι τιμές πώλησης ενός βιβλίου είναι σχεδόν οι ίδιες σε όλες τις χώρες , με μικρές αποκλήσεις. Αυτό που διαφέρει κυρίως είναι το μέγεθος της αγοράς και η πολιτική του retailer.Και η δυνατότητα που έχει ο εκδοτικός οίκος να προσεγγίζει συνέχεια νέα αγορά με επανεκδόσεις σε διαφορετικά μεγέθη και τιμές. Έχετε αναρωτηθεί ποτέ γιατί ελάχιστα βιβλία sci-fi , τρόμου , fantasy βγαίνουν στην ελλάδα? Και δεν μιλάω για τα πρωτοκλασσάτα ονόματα. Τους Steven King και George Martins , και Robert Jordan. Μιλάω για τα δευτερέυοντα βιβλία. Ποίος θα αναλάβει να εκδόσει στην Ελλάδα το Way of Kings του Sanderson με μέγεθος 1400 σελίδες ελληνικού κειμένου και ένα κόστος μετάφρασης πάνω απο 10.000 ευρώ? Πόσοι θα αγοράζανε ένα τέτοιο βιβλίο στην ελλάδα που θα 'επρεπε να πουλήσει πάνω απο 4.000 αντίτυπα σε τιμή 40 ευρώ για να καλύψει το κόστος ?

 

Το πρόβλημα με τους μισθούς το καταλαβαίνω, αλλά είναι γενικότερο πρόβλημα της ελληνικής οικονομίας και όχι μόνο της αγοράς του βιβλίου. Σε μια οικονομία που το εισητήριο στον κινηματογράφο έχει φτάσει τα 12 ευρώ και ο καφές τα 5 , πόσο χαμηλότερα μπορεί να πουληθεί ένα βιβλίο? Και ας αφήσουμε τον εκδοτικό οίκο που θα φέρει ένα μεταφρασμένο βιβλίο , πληρώνοντας έξτρα δικαιώματα , μεταφράσεις και φόρους. Ας πάρουμε έναν selfpublished έλληνα συγγραφέα. Δεν σας φαίνετε παράξενο πώς με το μικρότερο δυνατό κόστος παραγωγής που έχουν , χωρίς δικαιώματα, προκαταβολές κτλ, παρόλα αυτά τα βιβλία που κυκλοφορούν είναι στις ίδιες τιμές με των μεγάλων οίκων?

 

ps: Που στο καλό βρήκες το Dance με 8 ευρώ . Αν ισχύει αυτό τότε είμαι κάπου λάθος. Εγώ πάντος το βρίσκω ανάμεσα σε 18 δολλάρια και 38 ευρώ , ανάλογα τον retailer. http://www.bookdepos...n/9780553801477 , http://www.bookdepos...n/9780739375976 , http://www.amazon.co...&pf_rd_i=507846

 

 

1. Δε βλέπω hardcover στην Ελλάδα ρε συ...

2. Έκανα λάθος, το paperback κάνει 12 ευρώ. Αλλά εγώ μιλούσα γενικά για paperback.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω βρεί και αγοράσει αρκετά hardcover σε φτηνότερες τιμές από βιβλία στα ελληνικά... Π.χ. το Embassytown στο Amazon έχει 9.00 λίρες Αγγλίας (με την έκπτωση, κανονική τιμή 18 λίρες Αγγλίας). 9 λίρες Αγγλίας ισοδυναμούνε με περίπου 12-13 ευρώ. Kαι μην γελιόμαστε κανένα βιβλιοπωλείο στην Αγγλία δεν θα το πουλήσει για 18 λίρες Αγγλίας, όπως έιναι η αναγραφόμενη τιμή. Αν κάνεις βόλτα στα βιβλιοπωλεία, θα το βρείς αρκετά φθηνότερα.

 

Αν πάρουμε την κανονική τιμή, είναι κάπου 23-24 ευρώ αλλά για HARDCOVER που δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Και εδώ είναι 24 ευρώ για paperback.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα μιλάμε για hardcover, είναι οι αντίστοιχες εκδόσεις με τα βιβλία που βγαίνουν στην Ελλάδα . Η Ελλάδα όπως και οι υπόλοιπες μικρές χώρες , δεν έχουν την δυνατότητα να κάνουν τις περισσότερες φορές δεύτερη (paperback) και τρίτη (mass paperback) εκδοχή του ίδιου βιβλίου. Στο εξωτερικό θα κυκλοφορήσει στα Αγγλικά η στα Γαλλικά το Dance with Dragons η το President's Vampire στην πρώτη hardcover έκδοση και θα πουλήσουν πάνω από 100.000 αντίτυπα. Με αυτά έχουν καλύψει όλα τα fixed costs. Όταν κυκλοφορήσουν τα mass paperback 'εχουν σχεδόν καθαρό (αλλά μικρότερο βέβαια ) κέρδος .

 

Αυτό που πρέπει να καταλάβετε είναι ότι οι τιμές πώλησης ενός βιβλίου είναι σχεδόν οι ίδιες σε όλες τις χώρες , με μικρές αποκλήσεις. Αυτό που διαφέρει κυρίως είναι το μέγεθος της αγοράς και η πολιτική του retailer.Και η δυνατότητα που έχει ο εκδοτικός οίκος να προσεγγίζει συνέχεια νέα αγορά με επανεκδόσεις σε διαφορετικά μεγέθη και τιμές. Έχετε αναρωτηθεί ποτέ γιατί ελάχιστα βιβλία sci-fi , τρόμου , fantasy βγαίνουν στην ελλάδα? Και δεν μιλάω για τα πρωτοκλασσάτα ονόματα. Τους Steven King και George Martins , και Robert Jordan. Μιλάω για τα δευτερέυοντα βιβλία. Ποίος θα αναλάβει να εκδόσει στην Ελλάδα το Way of Kings του Sanderson με μέγεθος 1400 σελίδες ελληνικού κειμένου και ένα κόστος μετάφρασης πάνω απο 10.000 ευρώ? Πόσοι θα αγοράζανε ένα τέτοιο βιβλίο στην ελλάδα που θα 'επρεπε να πουλήσει πάνω απο 4.000 αντίτυπα σε τιμή 40 ευρώ για να καλύψει το κόστος ?

 

Το πρόβλημα με τους μισθούς το καταλαβαίνω, αλλά είναι γενικότερο πρόβλημα της ελληνικής οικονομίας και όχι μόνο της αγοράς του βιβλίου. Σε μια οικονομία που το εισητήριο στον κινηματογράφο έχει φτάσει τα 12 ευρώ και ο καφές τα 5 , πόσο χαμηλότερα μπορεί να πουληθεί ένα βιβλίο? Και ας αφήσουμε τον εκδοτικό οίκο που θα φέρει ένα μεταφρασμένο βιβλίο , πληρώνοντας έξτρα δικαιώματα , μεταφράσεις και φόρους. Ας πάρουμε έναν selfpublished έλληνα συγγραφέα. Δεν σας φαίνετε παράξενο πώς με το μικρότερο δυνατό κόστος παραγωγής που έχουν , χωρίς δικαιώματα, προκαταβολές κτλ, παρόλα αυτά τα βιβλία που κυκλοφορούν είναι στις ίδιες τιμές με των μεγάλων οίκων?

 

ps: Που στο καλό βρήκες το Dance με 8 ευρώ . Αν ισχύει αυτό τότε είμαι κάπου λάθος. Εγώ πάντος το βρίσκω ανάμεσα σε 18 δολλάρια και 38 ευρώ , ανάλογα τον retailer. http://www.bookdepos...n/9780553801477 , http://www.bookdepos...n/9780739375976 , http://www.amazon.co...&pf_rd_i=507846

 

 

1. Δε βλέπω hardcover στην Ελλάδα ρε συ...

2. Έκανα λάθος, το paperback κάνει 12 ευρώ. Αλλά εγώ μιλούσα γενικά για paperback.

 

1. Όταν λέω hardcover εννοώ πρώτη έκδοση. Η έκδοση που θα έχει την μεγαλύτερη τιμή και θα πάει να καλύψει αρχικά το κόστος παραγωγής . Η διαφορά του σκληρού εξωφύλου με ένα μαλακό εξώφυλλο δεν είναι 10 ευρώ . Από ότι ξέρω οι Έλληνες εκδότες αποφέυγουν το hardcover με jacket γιατί φθείρεται εύκολα και σε αντίθεση με το εξωτερικό σπανίως θα ακολουθείση καινούργια έκδοση σε άλλο εξώφυλλο. Μπορεί και να είμαι λάθος.

2. Το paperback θα κυκλοφορήσει σε 8- 12 μήνες περίπου. Μετά από άλλους 6-12 μήνες θα κυκλοφορήσει το mass που θα κάνει 6-8 ευρώ. Σε εκείνο το σημείο θα πεις, γιατί γαμώτο το πουλάνε 6 ευρώ ενώ εδώ ο anubis το έχει σε δύο τόμους από 20 ευρώ ο τόμος? Αλλά το βιβλίο έχει ακολουθήσει μια πορεία. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορεί να ακολουθήσει την ίδια πορεία και στην ελλάδα λόγο μικρής αγοράς.

 

Anyways , οι σκέψεις μου είναι βασισμένες στην γνώση του εμπορίου γενικά , δεν ξέρω να σας πω πόσα αντίτυπα πουλάει κάθε βιβλίο, αν και δεν φαντάζομε να πουλάει ιδιαίτερα στην ελλάδα ένα sci-fi η fantasy .

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω βρεί και αγοράσει αρκετά hardcover σε φτηνότερες τιμές από βιβλία στα ελληνικά... Π.χ. το Embassytown στο Amazon έχει 9.00 λίρες Αγγλίας (με την έκπτωση, κανονική τιμή 18 λίρες Αγγλίας). 9 λίρες Αγγλίας ισοδυναμούνε με περίπου 12-13 ευρώ. Kαι μην γελιόμαστε κανένα βιβλιοπωλείο στην Αγγλία δεν θα το πουλήσει για 18 λίρες Αγγλίας, όπως έιναι η αναγραφόμενη τιμή. Αν κάνεις βόλτα στα βιβλιοπωλεία, θα το βρείς αρκετά φθηνότερα.

 

Αν πάρουμε την κανονική τιμή, είναι κάπου 23-24 ευρώ αλλά για HARDCOVER που δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Και εδώ είναι 24 ευρώ για paperback.

 

Ok , έχω την εντύπωση οτί δεν γίνομαι κατανοητός οπότε θα σταματήσω εδώ chinese.gif . Η τιμή όμως του embassytown είναι 18 λίρες (κάπου 22 ευρώ) ...όχι 9. Το ότι το βρήκες 9 έχει να κάνει με το αμαζον όχι με τον εκδότη. Αν υπήρχε ελληνικό αντίστοιχο άμαζον και δεν υπήρχε το 10% προστασία για 2 χρονια των μικρών βιβλιοπωλέιων , τότε θα το έβρισκες και εδώ 9 ευρώ. Αλλά θα είχαμε και μια μικρή επιδημεία αυτοκτονιών βιβλιοπωλητών. Απο μόνος σου θα έπρεπε να καταλάβεις οτι για να πουλάει το αμαζον 9 πάει να πεί οτί το έχει αγοράσει πολύ χαμηλότερα. Do the math. Just sayin~

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω βρεί και αγοράσει αρκετά hardcover σε φτηνότερες τιμές από βιβλία στα ελληνικά... Π.χ. το Embassytown στο Amazon έχει 9.00 λίρες Αγγλίας (με την έκπτωση, κανονική τιμή 18 λίρες Αγγλίας). 9 λίρες Αγγλίας ισοδυναμούνε με περίπου 12-13 ευρώ. Kαι μην γελιόμαστε κανένα βιβλιοπωλείο στην Αγγλία δεν θα το πουλήσει για 18 λίρες Αγγλίας, όπως έιναι η αναγραφόμενη τιμή. Αν κάνεις βόλτα στα βιβλιοπωλεία, θα το βρείς αρκετά φθηνότερα.

 

Αν πάρουμε την κανονική τιμή, είναι κάπου 23-24 ευρώ αλλά για HARDCOVER που δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Και εδώ είναι 24 ευρώ για paperback.

 

Ok , έχω την εντύπωση οτί δεν γίνομαι κατανοητός οπότε θα σταματήσω εδώ chinese.gif . Η τιμή όμως του embassytown είναι 18 λίρες (κάπου 22 ευρώ) ...όχι 9. Το ότι το βρήκες 9 έχει να κάνει με το αμαζον όχι με τον εκδότη. Αν υπήρχε ελληνικό αντίστοιχο άμαζον και δεν υπήρχε το 10% προστασία για 2 χρονια των μικρών βιβλιοπωλέιων , τότε θα το έβρισκες και εδώ 9 ευρώ. Αλλά θα είχαμε και μια μικρή επιδημεία αυτοκτονιών βιβλιοπωλητών. Απο μόνος σου θα έπρεπε να καταλάβεις οτι για να πουλάει το αμαζον 9 πάει να πεί οτί το έχει αγοράσει πολύ χαμηλότερα. Do the math. Just sayin~

 

Εδώ δυστυχώς. είναι οι εκδοτικοί οίκοι που πουλάνε σε τρελλές τιμές. Δεν είναι προστασία κανενός αυτό το πράγμα. Αντίθετα, αυτές οι άθλιες τιμές, είναι καταστροφή για το ίδιο το βιβλίο στην Ελλάδα. Πως θα πουλήσεις όταν η τιμή είναι απαγορευτική;

 

Στο εξωτερικό, δεν υπάρχει αυτή η προστασία της τιμής, και γι'αυτό έχουμε βιβλιοπωλεία στην Αγγλία να έχουνε προσφορές όπως 2 στην τιμή του ενός (και μιλάμε για 10 ευρώ το πολύ) Πάρτε 2 και το τρίτο δωρεάν... Και επίσης έχουν τέτοιες καλές τιμές. Συν ότι υπάρχουν και τα second-hand bookstores, όπου βρίσκεις τρελλά πράγματασ σε τρελλά φθηνές τιμές.

 

Και θα σου πώ και ένα παράδειγμα που πήρα στην Αγγλία. Paperback (όχι τα Mass Market) Αγόρασα την τριλογία του Millenium του Larsson. Τιμή αναγραφόμενη 8 λίρες Αγγλίας το ένα, αλλά τα πήρα και τα τρία με 20 Λίρες λόγω προσφοράς, που είναι 26-27 ευρώ. Η συγκεκριμένη τριλογία στο ανάλογο ελληνικό paperback, έχει 22-24 ευρώ το καθένα, δηλαδή θα χρειαζόμουνα σύνολο 66 ευρώ για να τα αγοράσω!!!! Και μιλάμε για ίδια μεγέθη paperback. Λυπάμαι αλλά παίρνω 10 βιβλία με τα ίδια λεφτά από τo εξωτερικό.

 

Θέλεις και άλλο; Feynman Definitive lectures, 4 βιβλία σε hardcover, Με θήκη από χαρτόνι, ειδική έκδοση, 150 ευρώ από το Amazon. Tα αντίστοιχα ελληνικά βιβλία (και ποιός ξέρει σε τι μετάφραση), 240 ευρώ... 90 ευρώ διαφορά!

 

3 Ιταλικά βιβλία, από το Amazon της Ιταλίας, το ένα σε Hardcover, 30 ευρώ.

 

Μακάρι να έρθει κάποιος εκδοτικός από το εξωτερικό και να βγάλει στα ελληνικά mass market paperbacks, σε χαμηλές τιμές.

Edited by Darkchilde
Link to comment
Share on other sites

Darkchilde, πήρα την τριλογία του Λάρσον, στα ελληνικά, με 30 ευρώ συνολικά! Αρκεί να ξέρεις που να ψάξεις...

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να έρθει κάποιος εκδοτικός από το εξωτερικό και να βγάλει στα ελληνικά mass market paperbacks, σε χαμηλές τιμές.

 

Αρκεί να μην επικαλεστεί αυτές τις χαμηλές τιμές για να εξευτελίσει (ακόμα περισσότερο απ' ό,τι είναι ήδη εξευτελισμένες) τις αμοιβές όλων των συντελεστών της έκδοσης, προκειμένου να διατηρήσει το ίδιο κέρδος.

 

(Ναι, είμαι συνδικάλα του σιναφιού μου, shoot me)

Link to comment
Share on other sites

Dimzar,

Σου ειπα οτι πχ σε χωρα μικροτερη απο την Ελλαδα με περιεργη γλωσσα το Θεικος αυτοκρατορας του Ντιουν πχ βγηκε με τιμη καπου 10 ευρω φτηνοτερα απο Ελλαδα και πλεον η κανονικη του τιμη ειναι καπου 6-7 ευρω γιατι ειναι εκδοση 6 χρονων πια.Εδω αν παω να παρω το βιβλιο αυτο(το εχω βασικα) μηπως θα πληρωσω υπερτριπλασια:o;Γιατι;

Link to comment
Share on other sites

To υψηλό κόστος των βιβλίων στην ελλάδα οφείλεται, εν μέρει, στην διακίνηση. Δούλευα σε βιβλιοπωλείο γι'άυτό το ξέρω. Πέραν αυτού οφείλεται και στο υψηλό κέρδος των εκδοτικών οίκων αλλά και στην ακριβή εκτύπωση. Γιατί παραξενεύεσται; μήπως το ιδιο δεν συμβαίνει και σε πολλά άλλα προιόντα;

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω οτι στην Ελλαδα δεν γίνονται προσφορές όταν περάσουν τα χρονια της πρωτης εκδοσης τους, ή μάλλον δεν γίνονται προσφορες σε όλα τα βιβλια! Για γινει ουσιαστικη προσφορα σε ενα βιβλιο στην Ελλαδα πρεπει ναι μεν να ειναι παλιο αλλα ταυτοχρονα να ειναι στα αζήτητα!

Απο περιέργεια ειδα ποσο ειχα παρει τον Αρχοντα των Δαχτυλιδιων το 2001.

Εχουμε λοιπον το πρωτο 17.80, το δευτερο 13.06 κ το τριτο 14,5... σύνολο 45,36 ευρω. (απο γνωστο βιβλιοπωλειο της Θεσσαλονικης)

Τωρα,ετος 2011 έχουν: 1) 16.97,2) 16,97. 3) 16.97 σύνολο 50,91 ευρω. (απο το ιδιο βιβλιοπωλειο)

Τα συμπεράσματα δικα σας...

Μιλαω για μια τριλογια που εχει κανει μεγαλη επιτυχία κ στην Ελλαδα κ πουλησε πολυ.

Η πρωτη έκδοση ειναι του 1985...ε μετάφραση πόσες φορές του κανανε??

Αρα μη τρελαθουμε οι τιμές δεν ειναι εκει που ειναι λογο κοστους μονο.

Edited by Maxus
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά μην ξεχνάς να κάνεις την διάκριση ανάμεσα σε μεγάλα και μικρά βιβλιοπωλεία. Δεν έχουν τα ίδια περιθώρια για εκπτώσεις γιατί δεν έχουν τα ίδια κέρδη.

Link to comment
Share on other sites

Κεντρικό βιβλιοπωλείο της Αθήνας, έχει σε προσφορά τους δυο τόμους του Άμπαρατ, του Κλάιβ Μπάρκερ. Πόσο κάνουν και οι δυο μαζί; 9,90 ευρώ! Τέτοια προσφορά ΔΕΝ υπάρχει!

 

edit: Και η τιμή εκδότη ήταν 63,70 ευρώ...

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Βρε Παναγιωτη ομως αλλο να λες πχ οτι το ταδε προιον στην Ευρωπη εχει κατα μεσο ορο 3,41 ευρω και στην Ελλαδα 3,90 κι αλλο εξω να εχει κατα μεσο ορο ενα βιβλιο πχ 9,90 και στην Ελλαδα να εχει 29,90 ευρω.Πλεον δεν μιλαμε για ποσοστα αλλα για πολλαπλασια τιμη.

Να δεχτω τα παντα ολα στην πρωτη εκδοση που βγαζουνε και για 3-4 χρονια ακομη.Εδω περνανε καινουργιες τιμες στα βιβλια καθως περνουνε τα χρονια ενω κανονικα η αφηνεις την ιδια τιμη η(αυτο που γινεται συνηθως στο εξωτερικο) βιβλια που εχουν μεινει στα ραφια 5,10,15,20 χρονια εχουν πλεον σαφως μικροτερες τιμες.Εδω ειπε το παιδι το παραδειγμα του Αρχοντα.Αλλο παραδειγμα.Μεγαλο μπεστ σελερ στα τελη της δεκαετιας 90 ο Αλχημιστης εκανε 2600 δραχμες.Μετα απο 3-4 χρονια ηρθε το ευρω αρα ας πουμε εκανε 7,60ευρω.Σημερα κανει 12,30 ευρω.60% αυξηση αντι για μειωση!Και μιλαμε για ενα βιβλιο με πολυ καλες πωλησεις,οχι για ενα obscure βιβλιο φαντασυ/εφ για ελαχιστους φαν.Το βιβλιο στο ραφι που εχει ξεμεινει απο τοτε που πηγαινες λυκειο και τωρα εχεις αφησει πισω σου πανεπιστημιο,στρατο,και κανα 2 δουλειες...ειναι το ΙΔΙΟ αντικειμενο.Δεν δικαιολογειται αυξηση τιμης λογω πληθωρισμου κτλ.Δεν ειναι καν ενα αντιτυπο του ιδιου βιβλιου,εχω βρει βιβλιο μετα απο χρονια σε βιβλιοπωλειο στην ιδια θεση που το ειχα κρυψει μικρος.Κατα μαγικο τροπο η τιμη του αυξηθηκε κατα 100% μετα απο μερικα χρονια!Βρε μπας και πρεπει να επενδυουμε σε βιβλια τωρα με την κριση;:hmm:

 

Βτς,2 τουλαχιστον μικρα βιβλιοπωλεια στη Θεσσαλονικη κανουν καλες προσφορες.Πως γινεται να το κανουν αυτο ενω μεγαλες αλυσιδες περιοριζονται σε 10 και 20%;

Link to comment
Share on other sites

Κεντρικό βιβλιοπωλείο της Αθήνας, έχει σε προσφορά τους δυο τόμους του Άμπαρατ, του Κλάιβ Μπάρκερ. Πόσο κάνουν και οι δυο μαζί; 9,90 ευρώ! Τέτοια προσφορά ΔΕΝ υπάρχει!

 

edit: Και η τιμή εκδότη ήταν 63,70 ευρώ...

BladeRunner Εμείς μιλάμε για το τι επικρατεί γενικά στην αγορά και όχι για κάποιες εξαιρέσεις,πχ κάποιο στοκ των 5-10 βιβλίων που μπορεί να τύχει να πουλήσουν πολύ φτηνά.Σίγουρα μπορεί κάποιος που θα ψάξει πολύ, να βρει κάποιες καλές τιμές σε ελάχιστα βιβλία.

Όμως, αυτός δυστυχώς δεν είναι ο κανόνας.

Έχετε παρατηρήσει ότι τα ηλεκτρονικά βιβλιοπωλεία ,έχουν όλα πάνω-κάτω τις ίδιες τιμές?Με διακύμανση 20-70 λεπτά στην τιμή,δηλ τρίχες.

Επομένως το πρόβλημα δημιουργείται από τις εκδοτικές εταιρείες.

 

Παιδιά το 10% δεν είναι έκπτωση,αφού όλα τα βιβλιοπωλεία το έχουν.Κόλπο marketing είναι,για να το βλέπεις σαν ευκαιρία και να σε δελεάζουν να αγοράσεις.

Έκπτωση 10 % ,έχω δει σε 100 βιβλιοπωλεία ,π@#στιές τα λέω εγώ αυτά.

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Βτς,2 τουλαχιστον μικρα βιβλιοπωλεια στη Θεσσαλονικη κανουν καλες προσφορες.Πως γινεται να το κανουν αυτο ενω μεγαλες αλυσιδες περιοριζονται σε 10 και 20%;

 

Απλά επειδή χρειάζονται να αδειάσουν την αποθήκη τους, και να πάρουν κάποιο μετρητό για καινούργιες αγορές. Τα βιβλία σε προσφορά θα είναι πάντα παλαιότερα (τουλάχιστον 3-4 χρόνια).

 

@Anwrimos23: Πράγματι το 10% το κάνουν όλα τα βιβλιοπωλεία μικρά και μεγάλα, και εαν δείς και στην βιβλιονετ λέει για την συγκεκριμένη έκπτωση. Αυτό είναι marketing trick.

Link to comment
Share on other sites

Βουλα,ενα απο αυτα εχει ολα τα βιβλια σε εκπτωση παντα.Ακομη και καινουργιες κυκλοφοριες.Σιγουρα αυτες δε βγαινουν σε προσφορες αλλα παντα ειναι κανα 2 ευρω φτηνοτερα απο οπουδηποτε αλλου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..