Jump to content

Τιμές ελληνικών vs. αγγλικών βιβλίων


Darkchilde
 Share

Recommended Posts

Καλα τα λετε παιδια, αλλα οταν το βιβλιο ειναι αψογα διατηρημενο (τα πιο πολλα εχουν φωτο απο την κατασταση τους), το διαβαζεις και το εχεις στο ραφι σου πιο ανετα...

Πολλες φορες λογω budget δε πηρα βιβλια, που αργοτερα τα ανακαλυψα στο ebay και πλεον ειναι στη βιβλιοθηκη ολοδικα μου... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • Replies 157
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Darkchilde

    26

  • heiron

    14

  • karatasiospa

    13

  • BladeRunner

    16

Ω ναι! Και εδώ είναι η αρχική συζήτηση που άναψε τα αίματα. Δεν το ανέφερα πριν γιατί δεν την έβρισκα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εχω τσεκαρει οτι στα Public του Βολου τα ξενογλωσσα(που ειναι αρκετα φτηνα) φευγουν πιο ευκολα απο τα αυτα που ειναι στα Ελληνικα(ειτε ντοπια ειτε μεταφρασμενα).Θελω να πω απο καποια που σταμπαρω παω μετα και δεν βρισκω τα ξενογλωσσα ενω τα ελληνικα ειναι ακομη εκει.Βρηκα κι ενα καλο Ελληνικο με χαμηλη τιμη αλλα εχει προβλημα το αντιτυπο,λευκες σελιδες.Δεν ξερω αν το εχουν κανονικη τιμη η μειωμενη επειδη ειναι προβληματικο.Πρεπει να τους ρωτησω σε καποια φαση.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον όλο και πιο σπάνια αγοράζω βιβλία στα ελληνικά. Η τελευταία μου αγορά ήταν πριν λίγες μέρες που πήρα το Game of Thrones οχτώ ευρώ και κάτι στα αγγλικά, και δίπλα μοστράριζε η ελληνική έκδοση με 23 ή 25 ευρώ, δεν θυμάμαι. Πολύ ωραία έκδοση, δεν λέω, αλλά δεν το θέλω για ντεκόρ.

 

Το βιβλίο δεν είναι είδος πολυτελείας, αγαπητοί έλληνες εκδότες.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Το βιβλίο δεν είναι είδος πολυτελείας, αγαπητοί έλληνες εκδότες.

 

Συμφωνώ απόλυτα...

Link to comment
Share on other sites

To βιβλίο θα ξαναγίνει φτηνό όταν δε θα μπορεί να πουληθεί ακριβό. Κάτι ξέρει ο Σμιθ που έλεγε για το αόρατο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

To βιβλίο θα ξαναγίνει φτηνό όταν δε θα μπορεί να πουληθεί ακριβό. Κάτι ξέρει ο Σμιθ που έλεγε για το αόρατο χέρι.

 

Μετά με λένε κακό όταν λέω να κλείσουν μερικοί εκδοτικοί οίκοι μπας και το πάρει κανείς το μήνυμα και αλλάξει στάση.

Το ωραίο όμως είναι πως ολες οι επιχειρήσεις προτιμάνε να το πάνε όσο πάει και μετά να κλείσουν ξαφνικά απο το να μειώσουν τις τιμές τους πρώτα να δουν αν μπορούν να πιάσουν τίποτα.

Το μόνο που καταλαβαίνουν είναι αν τους μειωθεί το κέρδος....οποτε αν δεν παθουν δεν θα μάθουν ποτέ.

 

 

Επίσης προσωπικά με πιάνει τρέλα και οταν ακούω για δικαιολογία στην ερώτηση μου "Γιατί ακόμα αγοράζεις απο τον τάδε αφού σε κλεβει και δεν το παίρνεις απο το ιντερνετ?? "

 

"Εεεε μωρέ φοβάμαι οτι αν δεν το υποστηρίξω θα κλείσει και μετά δεν θα εχω απο που να αγοράσω"

Link to comment
Share on other sites

το βιβλίο θα γίνει φθηνό όταν αυξηθούν τα ευρά ή ό,τι που έχουμε στην τσέπη :)

 

Οι όποιες λύσεις πρέπει να στοχεύουν να προστατέψουν το βιβλίο αλλά και τον βιβλιόφιλο.

 

(από το Βήμα)

 

σωστά: όσοι δουλεύουν στην παραγωγή και στη διακίνησή του είναι πνευματικοί άνθρωποι και τους θρέφουν οι άυλες αξίες.

Link to comment
Share on other sites

To βιβλίο θα ξαναγίνει φτηνό όταν δε θα μπορεί να πουληθεί ακριβό. Κάτι ξέρει ο Σμιθ που έλεγε για το αόρατο χέρι.

 

 

Μόνο που το αόρατο χέρι υπήρχε μόνο στην φαντασία του smith. Στην πράξη υπάρχουν οι μονωπολιακές πρακτικές και οι συμφωνίες " κυρίων"που δεν επιτρέπουν να πέσουν οι τιμές. Βέβαια μερικές φορές είναι απλώς αποτελεσμα εμπορικής κοντοφθαλμίας.Ηδη η κίνηση εχει πέσει πολύ (έως πάρα πολύ ) αλλά το βιβλίο παραμένει ακριβό.Που βρίσκεται το αόρατο χέρι; βόλτα πήγε;

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, οι τιμές παρατηρώ ότι σιγά-σιγά πέφτουν. Αντιγράφω και ένα σχόλιο που είχα γράψει και στη συζήτηση στο Don't Ever Read Me.

 

Λοιπόν, θέλω να βάλω ένα ακόμα λιθαράκι. Είμαι σίγουρος ότι για τον καθένα από εμάς υπάρχει διαφορετικό όριο, το οποίο πρέπει να ξεπεραστεί ώστε ένα βιβλίο να θεωρηθεί ακριβό.

Είναι τα 5 ευρώ; Τα 10, 12, 15, 18 ή 20;

 

Πάντα βέβαια η τιμή είναι σε συνάρτηση και με το περιεχόμενο. Για παράδειγμα οι συγκλονιστικές Ευμενίδες του Jonathan Littel (εκδ. Λιβάνης, μτφ. Άγγελου Φιλιππάτου, σχεδόν χίλιες πυκνογραμμένες σελίδες, 22,93 € στην Πρωτοπορία), είμαι σίγουρος ότι είναι ένα βιβλίο που δεν κάλυψε ποτέ τα έξοδά του. Επίσης, πιστεύω ότι άξιζε στο δεκαπλάσιο τα χρήματα που έδωσα για να το αποκτήσω.

Την ίδια στιγμή υπάρχουν άλλα που δεν δικαιολογούν καθόλου την τιμή τους.

 

Αλλά όπως ανέφερα ξανά, υπάρχουν πολλά αξιόλογα ελληνικά βιβλία που είναι είναι σε καλή τιμή.

 

Μερικές προτάσεις:

Θυμάμαι, Βασιλική Πέτσα (εκδ. Πόλις, 9 €)

Το τανγκό των Χριστουγέννων, Γιάννης Ξανθούλης (εκδ. Καστανιώτη, 11,5 €)

Το ραντεβού της Θεσσαλονίκης, Νικολά Βερντάν (εκδ. Χαραμάδα, 10,8 €)

Τα τέσσερα χρώματα του καλοκαιριού, Τεύκρος Μιχαηλίδης (εκδ. Πόλις, 12,6 €)

Για την αγάπη της γεωμετρίας, Σώτη Τριανταφύλλου (εκδ. Πατάκη, 13,5 €)

Καιρός σκεπτικός, Ιωάννα Καρυστιάνη (εκδ. Καστανιώτη, 11,5 €)

Ηδονή στον κρόταφο, Ζυράννα Ζατέλη (εκδ. Καστανιώτη, 9,59 €)

Η τέχνη του να έχεις πάντα δίκιο, Άρθουρ Σοπενάουερ (εκδ. Πατάκη, 8,1 €)

Χτυποκάρδια στο κρανίο, Έλενα Ακρίτα (εκδ. Καστανιώτη, 9,59 €)

Οι αλεπούδες του Γκόσπορτ, Μένης Κουμανταρέας (εκδ. Κέδρος, 11,7 €)

Κάιν, Ζοζέ Σαραμάγκου (εκδ. Καστανιώτη, 9,59 €)

Νίτσε 99 μαθήματα καθημερινής φιλοσοφίας, Άλλαν Πέρσυ (εκδ. Πατάκη, 11,25 €)

Ο ερωτευμένος Πολωνός, Μάρω Βαμβουνάκη (εκδ. Ψυχογιός, 12,6 €)

Νότια των συνόρων, δυτικά του ήλιου, Χαρούκι Μουρακάμι (εκδ. Ωκεανίδα, 12,72 €)

Ο θόλος, Στέφεν Κινγκ (εκδ. Bell, 12,6 €) -είναι ένα έπος 1168 σελίδων!-

 

Και πέρα από αυτά, πάντα μπορείτε να πετύχετε και καλές προσφορές:

1984, Τζωρτζ Όργουελ (εκδ. Κάκτος, 10,9 €)

Νορβηγικό δάσος, Χαρούκι Μουρακάμι (εκδ. Ωκεανίδα, 11,9 €)

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Το βιβλίο δεν είναι είδος πολυτελείας, αγαπητοί έλληνες εκδότες.

 

 

κοίτα και οι αγγλικές hardcover εκδόσεις είναι σε απλησίαστες τιμές. Απλα κυκλοφορούν σε φτηνές εκδόσεις τσέπης με μαλακό εξώφυλλο και είναι προσιτές σε όλους. Στην Ελλάδα θα ήταν καλο να γίνει κάτι τέτοιο αλλα θα χρειαζόμασταν μεγαλύτερο αγοραστικο κοινό αλλιως δεν ξερω αν συμφαίρει.

Link to comment
Share on other sites

Το βιβλίο δεν είναι είδος πολυτελείας, αγαπητοί έλληνες εκδότες.

 

 

κοίτα και οι αγγλικές hardcover εκδόσεις είναι σε απλησίαστες τιμές. Απλα κυκλοφορούν σε φτηνές εκδόσεις τσέπης με μαλακό εξώφυλλο και είναι προσιτές σε όλους. Στην Ελλάδα θα ήταν καλο να γίνει κάτι τέτοιο αλλα θα χρειαζόμασταν μεγαλύτερο αγοραστικο κοινό αλλιως δεν ξερω αν συμφαίρει.

 

 

Πρόσφατα πηρα hαrdcover που μολις ειχε κυκλοφορησει με 13 ευρώ από το bookdepository και ενα άλλο που θα πάρω τον γενάρη που κυκλοφορεί θα βγαινει στα 15 ευρω. Οχι ακριβως απλησιαστες τιμές για hardcover.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, οι τιμές παρατηρώ ότι σιγά-σιγά πέφτουν. Αντιγράφω και ένα σχόλιο που είχα γράψει και στη συζήτηση στο Don't Ever Read Me.

 

Λοιπόν, θέλω να βάλω ένα ακόμα λιθαράκι. Είμαι σίγουρος ότι για τον καθένα από εμάς υπάρχει διαφορετικό όριο, το οποίο πρέπει να ξεπεραστεί ώστε ένα βιβλίο να θεωρηθεί ακριβό.

Είναι τα 5 ευρώ; Τα 10, 12, 15, 18 ή 20;

 

Μια και κάνουμε κουβέντα, προσωπικά θεωρώ ότι από 12 και πάνω παύει να είναι φτηνό, και από 15 και πάνω είναι ακριβό.

 

Πάντα βέβαια η τιμή είναι σε συνάρτηση και με το περιεχόμενο. Για παράδειγμα οι συγκλονιστικές Ευμενίδες του Jonathan Littel (εκδ. Λιβάνης, μτφ. Άγγελου Φιλιππάτου, σχεδόν χίλιες πυκνογραμμένες σελίδες, 22,93 € στην Πρωτοπορία), είμαι σίγουρος ότι είναι ένα βιβλίο που δεν κάλυψε ποτέ τα έξοδά του. Επίσης, πιστεύω ότι άξιζε στο δεκαπλάσιο τα χρήματα που έδωσα για να το αποκτήσω.

Την ίδια στιγμή υπάρχουν άλλα που δεν δικαιολογούν καθόλου την τιμή τους.

 

Συμφωνώ.

 

Πρόσφατα πηρα hαrdcover που μολις ειχε κυκλοφορησει με 13 ευρώ από το bookdepository και ενα άλλο που θα πάρω τον γενάρη που κυκλοφορεί θα βγαινει στα 15 ευρω. Οχι ακριβως απλησιαστες τιμές για hardcover.

 

 

Ε, εντάξει, δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τιμές e-shops με κανονικών βιβλιοπωλείων.

 

Πάντως το ξέρω ότι η διαφορά στην ποιότητα έκδοσης είναι φανερή, εξάλλου το είπα κι εγώ ότι η ελληνική ήταν πολύ ωραία. Αλλά επειδή έχω φάει μεγάλη πίκρα (ας πούμε, θέλω να διαβάσω σαράντα-πενήντα βιβλία και διαβάζω... οχτώ), αποφάσισα να μην το παλεύω άλλο: αγγλικά, να εξασκώ και τη γλώσσα, μια χαρά είναι. Μέχρι να καταλάβουν οι ελληνικοί εκδοτικοί οίκοι, αν γίνει αυτό ποτέ, ότι πρέπει να υπάρχουν επιλογές. Και νομίζω πως για κάθε βιβλίο που αγοράζω θα στέλνω και ένα email στον εκδοτικό που δεν πήρε τα 20 ευρώ μου για την ελληνική μετάφραση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά τα e shops υπάρχουν και ειναι φτηνότερα οπότε καλά θα κάνουν και κάποια βιβλιοπωλεία να προσαρμοστούν.

Link to comment
Share on other sites

To βιβλίο θα ξαναγίνει φτηνό όταν δε θα μπορεί να πουληθεί ακριβό. Κάτι ξέρει ο Σμιθ που έλεγε για το αόρατο χέρι.

 

 

Μόνο που το αόρατο χέρι υπήρχε μόνο στην φαντασία του smith. Στην πράξη υπάρχουν οι μονωπολιακές πρακτικές και οι συμφωνίες " κυρίων"που δεν επιτρέπουν να πέσουν οι τιμές. Βέβαια μερικές φορές είναι απλώς αποτελεσμα εμπορικής κοντοφθαλμίας.Ηδη η κίνηση εχει πέσει πολύ (έως πάρα πολύ ) αλλά το βιβλίο παραμένει ακριβό.Που βρίσκεται το αόρατο χέρι; βόλτα πήγε;

Απαντάς μόνος σου, αν προσέξεις το ποστ. Όταν η κίνηση πέσει (ή ο αναγνώστης τα ρίξει σε ΒιΠερ) οι τιμές θα αναδιαρθωθούν.

Link to comment
Share on other sites

To βιβλίο θα ξαναγίνει φτηνό όταν δε θα μπορεί να πουληθεί ακριβό. Κάτι ξέρει ο Σμιθ που έλεγε για το αόρατο χέρι.

 

 

Μόνο που το αόρατο χέρι υπήρχε μόνο στην φαντασία του smith. Στην πράξη υπάρχουν οι μονωπολιακές πρακτικές και οι συμφωνίες " κυρίων"που δεν επιτρέπουν να πέσουν οι τιμές. Βέβαια μερικές φορές είναι απλώς αποτελεσμα εμπορικής κοντοφθαλμίας.Ηδη η κίνηση εχει πέσει πολύ (έως πάρα πολύ ) αλλά το βιβλίο παραμένει ακριβό.Που βρίσκεται το αόρατο χέρι; βόλτα πήγε;

Απαντάς μόνος σου, αν προσέξεις το ποστ. Όταν η κίνηση πέσει (ή ο αναγνώστης τα ρίξει σε ΒιΠερ) οι τιμές θα αναδιαρθωθούν.

 

 

Μάλλον πρέπι να ξαναδιαβάσεις το ποστ μου.Ειπα :"Ηδη η κίνηση εχει πέσει πολύ (έως πάρα πολύ ) αλλά το βιβλίο παραμένει ακριβό¨= Η κινηση εχει ηδη πέσει πολύ αλλά όχι οι τιμές αρα αόρατο χέρι γιοκ. Αν οι τιμές πέσουν όταν η κίνηση πιασει εντελώς πάτο αυτό δεν θα είναι αορατο χέρ, ανταγωνισμός και αλλα παρόμοια αλλά απλη πραξη επιβιωσης (οσων προλάβουν).

Link to comment
Share on other sites

To βιβλίο θα ξαναγίνει φτηνό όταν δε θα μπορεί να πουληθεί ακριβό. Κάτι ξέρει ο Σμιθ που έλεγε για το αόρατο χέρι.

 

 

Μόνο που το αόρατο χέρι υπήρχε μόνο στην φαντασία του smith. Στην πράξη υπάρχουν οι μονωπολιακές πρακτικές και οι συμφωνίες " κυρίων"που δεν επιτρέπουν να πέσουν οι τιμές. Βέβαια μερικές φορές είναι απλώς αποτελεσμα εμπορικής κοντοφθαλμίας.Ηδη η κίνηση εχει πέσει πολύ (έως πάρα πολύ ) αλλά το βιβλίο παραμένει ακριβό.Που βρίσκεται το αόρατο χέρι; βόλτα πήγε;

Απαντάς μόνος σου, αν προσέξεις το ποστ. Όταν η κίνηση πέσει (ή ο αναγνώστης τα ρίξει σε ΒιΠερ) οι τιμές θα αναδιαρθωθούν.

 

 

Μάλλον πρέπι να ξαναδιαβάσεις το ποστ μου.Ειπα :"Ηδη η κίνηση εχει πέσει πολύ (έως πάρα πολύ ) αλλά το βιβλίο παραμένει ακριβό¨= Η κινηση εχει ηδη πέσει πολύ αλλά όχι οι τιμές αρα αόρατο χέρι γιοκ. Αν οι τιμές πέσουν όταν η κίνηση πιασει εντελώς πάτο αυτό δεν θα είναι αορατο χέρ, ανταγωνισμός και αλλα παρόμοια αλλά απλη πραξη επιβιωσης (οσων προλάβουν).

Πάντα αυτό ήταν το αόρατο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

To βιβλίο θα ξαναγίνει φτηνό όταν δε θα μπορεί να πουληθεί ακριβό. Κάτι ξέρει ο Σμιθ που έλεγε για το αόρατο χέρι.

 

 

Μόνο που το αόρατο χέρι υπήρχε μόνο στην φαντασία του smith. Στην πράξη υπάρχουν οι μονωπολιακές πρακτικές και οι συμφωνίες " κυρίων"που δεν επιτρέπουν να πέσουν οι τιμές. Βέβαια μερικές φορές είναι απλώς αποτελεσμα εμπορικής κοντοφθαλμίας.Ηδη η κίνηση εχει πέσει πολύ (έως πάρα πολύ ) αλλά το βιβλίο παραμένει ακριβό.Που βρίσκεται το αόρατο χέρι; βόλτα πήγε;

Απαντάς μόνος σου, αν προσέξεις το ποστ. Όταν η κίνηση πέσει (ή ο αναγνώστης τα ρίξει σε ΒιΠερ) οι τιμές θα αναδιαρθωθούν.

 

 

Μάλλον πρέπι να ξαναδιαβάσεις το ποστ μου.Ειπα :"Ηδη η κίνηση εχει πέσει πολύ (έως πάρα πολύ ) αλλά το βιβλίο παραμένει ακριβό¨= Η κινηση εχει ηδη πέσει πολύ αλλά όχι οι τιμές αρα αόρατο χέρι γιοκ. Αν οι τιμές πέσουν όταν η κίνηση πιασει εντελώς πάτο αυτό δεν θα είναι αορατο χέρ, ανταγωνισμός και αλλα παρόμοια αλλά απλη πραξη επιβιωσης (οσων προλάβουν).

Πάντα αυτό ήταν το αόρατο χέρι.

 

Μηπως θα πρέπει να διαβάσεις Smith;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα πρέπει να διαβάσεις Smith;

Έχω διαβάσει κάτι ιστορίες του Κλαρκ Άστον Σμίθ, μετράει;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα πρέπει να διαβάσεις Smith;

Έχω διαβάσει κάτι ιστορίες του Κλαρκ Άστον Σμίθ, μετράει;

 

Και οι δύο horror είναι!!

Link to comment
Share on other sites

για τον Κλαρκ Άστον, δεν ξέρω, ένα επιστημονικής φαντασίας διηγηματάκι του έχω διαβάσει. αλλά ο Αδάμ μαζί με τον Κάρολο το Δαρβίνο... ε αυτοί είναι όντως καραχόρορ!

Link to comment
Share on other sites

Τροφή για σκέψη. Σχετικές συζητήσεις εδώ και εδώ. Στο δεύτερο λινκ διαβάστε οπωσδήποτε και τα σχόλια, για να έχετε σφαιρική άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Ότι τα βιβλία γενικά είναι ακριβά, είναι, δεν χωράει αμφιβολία. Επειδή όμως μόνος μου δεν μπορώ να αλλάξω κάτι, προσπαθώ να αγοράζω όσο πιο φθηνά γίνεται, είτε κυνηγώντας/περιμένοντας προσφορές είτε κάνοντας βιβλιοσαφάρι στα διάφορα παλαιοβιβλιοπωλεία. Σήμερα που πήγα στο Μοναστηράκι (βαριέμαι να κάνω λίστα, κυρίως καλά Βιπεράκια πήρα - Τζον Μακντόναλντ, Λουίς Λ'Αμούρ, Ντόναλντ Χάμιλτον κ.α. αντίστοιχου βεληνεκούς), βρήκα με 6 ευρώ σε καλή κατάσταση το Ευμενίδες του Τζόναθαν Λίτελ (Ναι, αυτό το ΕΠΟΣ), με 5 ευρώ το Αμνησία του Στήβεν Γουάτσον (ολοκαίνουργια έκδοση) και με άλλα 4 ευρώ το Ποσοτική θεωρία της παράνοιας του Γουίλ Σελφ. (Μόνο το Αμνησία κάνει 15 ευρώ, ενώ γι'αυτά τα τρία έδωσα το ίδιο ποσό... Για να καταλάβετε διαφορές). Είναι θέμα τύχης βέβαια, αλλά υπάρχουν λύσεις. Όπως έχετε καταλάβει, εγώ αγοράζω πάρα μα πάρα πολλά βιβλία κάθε χρόνο, δίνω σίγουρα 2-3 καλά μηνιάτικα τον χρόνο, αλλά αγοράζω εκατοντάδες βιβλία. Με τις τιμές των βιβλιοπωλείων ούτε τα μισά δεν θα έπαιρνα...

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..