Jump to content

Τιμές ελληνικών vs. αγγλικών βιβλίων


Darkchilde
 Share

Recommended Posts

To βιβλίο θα ξαναγίνει φτηνό όταν δε θα μπορεί να πουληθεί ακριβό. Κάτι ξέρει ο Σμιθ που έλεγε για το αόρατο χέρι.

 

 

Μόνο που το αόρατο χέρι υπήρχε μόνο στην φαντασία του smith. Στην πράξη υπάρχουν οι μονωπολιακές πρακτικές και οι συμφωνίες " κυρίων"που δεν επιτρέπουν να πέσουν οι τιμές. Βέβαια μερικές φορές είναι απλώς αποτελεσμα εμπορικής κοντοφθαλμίας.Ηδη η κίνηση εχει πέσει πολύ (έως πάρα πολύ ) αλλά το βιβλίο παραμένει ακριβό.Που βρίσκεται το αόρατο χέρι; βόλτα πήγε;

Απαντάς μόνος σου, αν προσέξεις το ποστ. Όταν η κίνηση πέσει (ή ο αναγνώστης τα ρίξει σε ΒιΠερ) οι τιμές θα αναδιαρθωθούν.

 

πάντως υπάρχει ιδιαίτερη κινητικότητα σε αυτό τον χώρο. Ο Ανούβης αλλα και ο Λιβάνης έχουν αρχίσει να εκδίδουν Βιπεράκια και αυτοί στα περίπτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Replies 157
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Darkchilde

    26

  • heiron

    14

  • karatasiospa

    13

  • BladeRunner

    16

Σε ό,τι αφορά το ζήτημα της τιμής των βιβλίων, παραθέτω εδώ το πρόσφατο πόνημα του φίλου και συναδέλφου Νίκου Σαραντάκου. Οφείλω να δηλώσω ότι με καλύπτει σχεδόν 99%, άρα θεωρήστε ότι οι απόψεις του είναι και απόψεις μου. Ακόμα σημαντικότερο θεωρώ το ότι οι απόψεις αυτές διατυπώνονται με μια εξαιρετική νηφαλιότητα, την οποία εύχομαι πάρα πολλές φορές να διέθετα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To διάβασα προ ολίγου κι ενώ, σε γενικές γραμμές, συμφωνώ σχεδόν με όσα κατά καιρούς έχει γράψει ο Σαραντάκος, κι ενώ βλέπω και καταλαβαίνω την οπτική του γωνία, στην συγκεκριμένη περίπτωση έχω σοβαρές ενστάσεις, κυρίως σε ό,τι αφορά (σ)την ποιότητα της ελληνικής έκδοσης και τις πάμπολλες δικαιολογίες για τις εκάστοτε εξωφρενικές τιμές.

 

Επιπλέον, θεωρώ πως όλες αυτές οι συζητήσεις τείνουν να έχουν την λογική "οι από δω τους από κει", χάνοντας το ζουμί και το ζουμί είναι γιατί εκδίδονται βιβλία; Για να διαβάζει ο κόσμος. Γιατί δεν διαβάζει ο κόσμος; Για πολλούς λόγους, ένας (σοβαρός) εκ των οποίων είναι οι τιμές των βιβλίων, ένας (πολύ σοβαρότερος) η αδυναμία κατανόησης του μέσου Έλληνα ότι η αξία ενός βιβλίου είναι πολύ μεγαλύτερη απ' την τιμή, ακόμα κι αν η τιμή είναι ένα πενηντάρικο ευρόπουλα κι ένας ακόμα (σοβαρότατος) η ευρύτερη έλλειψη παιδείας του μέσου Έλληνα (που οδηγεί στην προτίμησή του να πάει μια μέρα στο κλαμπ, παρά να αγοράσει ένα βιβλίο, που οδηγεί σε περιορισμένες εκδόσεις, που οδηγεί σε ακριβές τιμές, που οδηγεί στην δυσανασχέτηση των λίγων που διαβάζουν, που οδηγεί σε λιγότερους αναγνώστες και πάει λέγοντας).

 

Το θέμα είναι πως αντί να στέκονται δίπλα-δίπλα στο ίδιο στρατόπεδο, εκδότες και αναγνώστες στέκονται απέναντι, τραβάνε το σκοινί και στο τέλος αυτός που θα την πληρώσει τη νύφη θα είναι το ελληνικό (πρωτότυπο ή μεταφρασμένο) βιβλίο. Θεωρώ πως πρέπει να γίνει μια ευρύτερη κίνηση καλής θέλησης κι απ' τις δύο μεριές. Απ' τη μια οι εκδότες να μειώσουν όσα έξοδα παραγωγής δεν ζημειώνουν εργαζομένους (π.χ ποιότητα χαρτιού, μεγάλες γραμματοσειρές, δυο και τρεις τόμοι για ένα βιβλίο που θα μπορούσε να βγει σ' έναν και μόνο τόμο), να μειώσουν και λίγο το προσωπικό τους κέρδος κι απ' την άλλη οι αναγνώστες να προτιμήσουν το ελληνικό των 12 ευρώ απ' το ξένο των 8. Πιστεύω πως υπάρχουν τρόποι να γίνει πιο ελκυστικό το βιβλίο και να αυξηθούν οι πωλήσεις του ακόμα και σε καιρό κρίσης, αρκεί όλοι όσους συμφέρει αυτό (συγγραφείς, εκδότες, βιβλιοπώλες, αναγνώστες κι όλοι οι ενδιάμεσοι σταθμοί) να συνεργαστούν προς αυτή την κοινή κατεύθυνση.

 

Μπορεί ο Σαραντάκος να έχει κάποια σωστά επιχειρήματα, αλλά και πάλι επιλέγει ένα "στρατόπεδο", των "από κει". Για μένα, το μόνο στρατόπεδο που θα έπρεπε να υπάρχει είναι το "όλοι μαζί".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sonya, επίτρεψέ μου να διαφωνήσω ότι ο Σαραντάκος διαλέγει στρατόπεδο. Και μάλιστα, θα υποστηρίξω ότι όσα αναφέρεις στη 2η και την 3η παράγραφο του ποστ σου, ο Σαραντάκος τα θίγει. Διακριτικά, αλλά τα θίγει.

 

Edit: σε ό,τι αφορά την ανάγκη κοινής δράσης, συμφωνώ απολύτως. Μόνο ένας παράγοντας υπάρχει, με τον οποίο δεν είναι δυνατή η συμπαράταξη: οι μεγάλες αλυσίδες (είτε βιβλιοπωλείων, είτε σκέτες) - και δεν το λέω για ιδεολογικούς λόγους.

Edited by Count Baltar
Link to comment
Share on other sites

Τα θίγει, ναι, όμως και πάλι, η "επίσημη" θέση του είναι να στηρίξει τους εκδότες. Δηλαδή, αυτή η πρόταση "δεν νομίζω πως το καινούργιο βιβλίο είναι ακριβό", είναι λίγο κόκκινο πανί για τον Έλληνα αναγνώστη που μόλις έσκασε 25 ευρόπουλα για ένα από δαύτα και βογγάει...

Link to comment
Share on other sites

Τα θίγει, ναι, όμως και πάλι, η "επίσημη" θέση του είναι να στηρίξει τους εκδότες. Δηλαδή, αυτή η πρόταση "δεν νομίζω πως το καινούργιο βιβλίο είναι ακριβό", είναι λίγο κόκκινο πανί για τον Έλληνα αναγνώστη που μόλις έσκασε 25 ευρόπουλα για ένα από δαύτα και βογγάει...

 

Δεν νομίζω. Νομίζω ότι δεν έχει διαβαστεί προσεκτικά το κείμενο. Τέλος πάντων. Επίσης θέτει μια σημαντική παράμετρο: το τιμή ανά σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ την άποψή μου δίχως φόβο και πάθος, μιας και έχει γίνει κι άλλες φορές αυτή η συζήτηση.

 

Κατ' αρχήν να πω ότι επί μακρό χρονικό διάστημα διάβαζα βιβλία στα αγγλικά με παραγγελίες από το Amazon. Προτιμώ τις χάρτινες εκδόσεις διότι δυσκολεύομαι αφάνταστα να διαβάσω από την οθόνη. Από κάποιο σημείο κι έπειτα, παρατήρησα ότι με αυτόν τον τρόπο μπορούσα να διαβάσω υπο-πολλαπλάσιο αριθμό βιβλίων ανά έτος, απ' ότι αν τα διάβαζα στα ελληνικά και μεταφρασμένα. Διαθέτω μεν Proficiency και γνωρίζω άπταιστα την αγγλική, αλλά υποσυνείδητα πιάνω τον εαυτό μου να ζορίζεται διαβάζοντας αγγλικά. Βέβαια σίγουρα θα επανέλθω κάποια στιγμή στα αγγλικά συγγράμματα και μάλιστα σύντομα.

 

Σε ότι αφορά τις τιμές και το χάσμα που υπάρχει μεταξύ της Ελλάδας και των άλλων χωρών. Εχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι οι δικαιολογίες που επιστρατεύονται προκειμένου να τεκμηριώσουν τις υψηλές τιμές στην Ελλάδα, είναι ακριβως αυτο: Δικαιολογίες. Κατ' αρχήν η "μικρή αγορά" (που έχει να κάνει με τον πληθυσμό μας) είναι ένα επιχείρημα που χρησιμοποιώ κι εγώ και μάλιστα συχνά. Για εντελώς άλλα θέματα όμως και όχι για τις τιμές. Διότι όποιος πάει σε μικρές βαλκανικές χώρες όπως η Ρουμανία ή η Βουλγαρία με υποπολαπλάσιο πληθυσμό από τον δικό μας, θα διαπιστώσει ότι κι εκεί οι τιμές κυμαίνονται στο 1/3 της ελληνικής. Δηλαδή εκεί δεν υπάρχει μικρός πληθυσμός;

 

Ελικρινά θα ήθελα να πειστώ με κάποιον τρόπο ότι αξίζει τον κόπο που πονάει η τσέπη μου για τα ελληνικά μεταφρασμένα ή ντόπια βιβλία. Δυστυχώς όσοι οικονομικοί όροι κι αν επιστρατεύονται προκειμένου να το τεκμηριώσουν, τείνω να αποδεχτώ τη θεωρία των καρτέλ. Άλλωστε ζούμε σε μια χώρα που ακόμη κι όταν πέφτουν οι μισθοί, οι τιμές σε όλα τα προιόντα μόνο ανεβαίνουν. Και δεν πέφτουν ποτέ.

 

Είναι πολύ ευρύτερο λοιπόν το θέμα απ' όσο φαίνεται και έχω την εντύπωση ότι παίζει ρόλο η νοοτροπία του Ελληνα....

Edited by alien666
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κόμη, το να λέει κάποιος ότι το ελληνικό βιβλίο δεν είναι ακριβό είναι πολύ διαφορετικό απ' το να πει "ναι, οκ, είναι ακριβό, αλλά δεν μπορεί να γίνει φτηνότερο γι αυτόν και γι αυτόν τον λόγο". Κι ο Σαραντάκος, ενώ αναλύει γιατί ΕΙΝΑΙ ακριβό το βιβλίο στο σύνολο του άρθρου, η εισαγωγική του πρόταση αναιρεί την ίδια του την ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..