Jump to content

Ρακόρ #2 (DinoHajiyorgi vs Tiessa)


aScannerDarkly
 Share

  

12 members have voted

  1. 1. Ψηφίζω....

    • Tiessa
      4
    • Ντίνο
      8

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DinoHajiyorgi

    11

  • aScannerDarkly

    16

  • Tiessa

    16

  • Drake Ramore

    6

Παραιτούμαι.

:stretcher:

Δεν τα πετάνε έτσι αυτά Βάσω...

 

Ε, καμιά φορά μου γνέφει το διαβολάκι. :devil2:

Link to comment
Share on other sites

mad_face-12773.jpg (Την έχω δει Ντίνος τελευταία)

 

Τι θα γίνει;

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

(Την έχω δει Ντίνος τελευταία)

 

mad_face-12773.jpg

Μόνο τα Posted Image δεν βλέπω να σου βγαίνουν. :)

Link to comment
Share on other sites

 

Μόνο τα Posted Image δεν βλέπω να σου βγαίνουν. :)

 

Ούτε κι εγώ.

 

Λοιπόν, Ντίνο, αν συνήλθες από το σοκ, ανέβασε.

Ανεβάζω κι εγώ σε πέντε λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Όνομα Συγγραφέα: Βάσω

Είδος: Λίγο ε.φ. με ψήγματα θεωρίας συνομωσίας και παραφυσικού

Βία; Ναι

Σεξ; Όχι

Αριθμός Λέξεων: 3000 - χτύπησα ταβάνι

Αυτοτελής; Ναι, αλλά ήθελε άλλες δυο-τρεις χιλιάδες λέξεις για να γίνει σωστή.

Σχόλια:

Σχόλιο #1 - Βλ. παραπάνω για τις λέξεις

Σχόλιο #2 - Παρόλο που ήξερα ότι δεν χρειάζεται να χρησιμοποιηθούν όλα τα στοιχεία των παραγράφων, έβαλα ένα στοίχημα με τον εαυτό μου να μην αφήσω τίποτα απέξω. Κέφια να έχουμε να δυσκολεύουμε τη ζωή μας. :dazzled:

Σχόλιο #3 - Πλάκα έχει το ρακόρ αλλά ήταν δυσκολότερο απ' ό,τι φανταζόμουνα.

Σχόλιο #4 - Κανείς για Ισλανδία; :lol:

 

Μέγιστος Βαθμός Συνειδητότητας

 

awareness.doc

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε, κυρία και κύριε. Βάζω το πολλ και πέφτω για ύπνο. Καληνύχτα σας

Link to comment
Share on other sites

Το Ρακόρ παραμένει πιστό στις προσδοκίες μας και μας δίνει άλλες δύο πολύ ωραίες ιστορίες smile.gif

 

 

 

Ντίνο, καταρχάς να πω ότι δεν είμαι μεγάλος γνώστης της κθουλικής μυθολογίας και αναγκάστηκα να κάνω μια μικρή έρευνα για το ποια είναι η Ρ’λίε και ποιος είναι ο Κάρτερ. Επίσης, πιστεύω ότι, δικαιολογημένα, θα ρωτήσω αν

αυτό το πλάσμα, όχι μεγαλύτερο από σκύλο σε μέγεθος, με διάφανα φτερά, που ζουζούνιζε πάνω στο πρόσωπο του ενώ κοιμόταν, με αισχρές προεξοχές να επιχειρούν να προσκολληθούν πάνω του.

είναι μέρος της μυθολογίας Κθούλου.

 

Για την ίδια την ιστορία έχω να πω ότι τη βρήκα πολύ ατμοσφαιρική και είχε μια άγρια ομορφιά που με καθήλωσε. Ωραίες οι περιγραφές της φρικτής κατάστασης που επικρατούσε. Η σκηνή έξω από το σπίτι και μέσα στο σπίτι της Έλενας αρκετά δυνατή, αλλά νομίζω ότι το όνειρο χαλάει κάπως την ατμόσφαιρα, σαν να δόθηκε πολύ απότομα και ήταν λιγάκι παράταιρο με την παρούσα κατάσταση. Η φράση

Δυο, χίλια χέρια

ανατριχιαστικά όμορφη.

 

 

 

Βάσω, μου άρεσε πάρα πολύ η ιστορία σου. Γι’ αυτό παίρνεις και την ψήφο μου. Πέτυχες πολύ καλά αυτό που θέλω για τέτοιου είδους ιστορίες. Αν και στην αρχή μπερδεύτηκα λίγο, η συνέχεια ήταν απόλυτα ικανοποιητική και δεν μπορούσα να πάρω τα μάτια μου από το κείμενο. Η ΕΦ είναι πολύ διακριτική και δεν μπαίνει σε «αχρείαστες» λεπτομέρειες. Η σταδιακή κλιμάκωση από την διεξαγωγή των πειραμάτων, στα αποτελέσματα και στην αιτιολόγηση των αποτελεσμάτων, γίνεται με πάρα πολύ ωραίο και αληθοφανή τρόπο. Ένας βαθμός παραπάνω για την χρήση όλων των στοιχείων των δοθέντων κομματιών smile.gif

 

 

 

Καλή επιτυχία και στους δύο.

Link to comment
Share on other sites

Αντε να ψηφίσεις εδώ dazzled.gif

Μου αρέσουν και οι δύο ιστορίες εξ΄ίσου.

Η γραφή της Τιέσσα είναι θαρρώ καλύτερη και το κείμενο βρίθει από ευρηματικότητα.

Πολύ καλή και η αξιοποίηση των 2 παραγράφων που δώσαμε και συμφωνώ πως είχε όση ακριβώς "επιστημοσύνη" χρειαζόταν για να μην κουράσει τους non-core sf αναγνώστες.

 

Αλλά,

 

το κείμενο του Ντίνου έχει μία άγρια ομορφιά και εικόνες που με καθήλωσαν. Διάβαζα και μεταφερόμουν στον ρημαγμένο, απελπισμένο κόσμο της ιστορίας. Μία γκρίζα κοινωνία στα όρια της τρέλλας, η στερεότητα του κόσμου παραβιασμένη, me likes a lot devil2.gif laugh.gif .

Kαι ναι, είναι μία σαφέστατη αναφορά στον ΧΦΛ αλλά όχι μία μίμηση (άτσαλη ή επιμελής) και το τέλος ομολογώ ότι δεν το περίμενα.

 

Θα ρίξω λοιπόν τελικά το ψηφαλάκι μου στον Ντίνο (μετά από πολύ σκέψη), ομολογώντας ότι σε μεγάλο βαθμό έπαιξε ρόλο το θέμα και οι αναγνωστικές μου συνήθειες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, πιστεύω ότι, δικαιολογημένα, θα ρωτήσω αν

αυτό το πλάσμα, όχι μεγαλύτερο από σκύλο σε μέγεθος, με διάφανα φτερά, που ζουζούνιζε πάνω στο πρόσωπο του ενώ κοιμόταν, με αισχρές προεξοχές να επιχειρούν να προσκολληθούν πάνω του.
είναι μέρος της μυθολογίας Κθούλου.

 

 

 

 

 

Χμ... για τσέκαρε εδώ στο summary.

 

http://en.wikipedia....ki/Elder_Things

 

Αν και, ακόμα κι αν δεν πρόκειται για κάτι τέτοιο, τα ζουζούνια - κατά τη γνώμη μου - είναι οκ σε σχέση με το Μύθο.

 

Link to comment
Share on other sites

Η περιγραφή ταιριάζει, αν και το πλάσμα που περιγράφει ο Ντίνος είναι λιγάκι μικρότερο σε μέγεθος. Πάντως το έπιασα το νόημα. Ευχαριστώ, dragoncult.

 

Θυμάμαι πριν από ένα εκατομμύριο χρόνια είχα ξεκινήσει να διαβάζω τα «Βουνά της Τρέλας», αλλά δεν θυμάμαι να τα έχω τελειώσει. Ήμουν αρκετά μικρός κι ο Λάβκραφτ μού είχε πέσει λίγο βαρύς. Βασικά, μού έπεσε βαρύς και πριν μερικούς μήνες που διάβασα τον Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ. Αλλά οι πιο σύντομες ιστορίες του μού άρεσαν. Κάποια στιγμή θα πρέπει να τον ξαναπιάσω στα χέρια μου.

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

Ουπσσσσς... πρώτη φορά το προσέχω. Νομίζω ότι έχω κάνει το ίδιο λάθος κι άλλες φορές (κι έχω δει κι άλλους που το έχουν κάνει). Συγγνώμη, dra... εεε... DAgoncult friends.gif

 

Γκουχ, γκουχ! Στο θέμα μας... Κάποιοι έχουν ψηφίσει χωρίς να αφήσουν σχόλιο. Να βρεθούν και να τους επιβληθεί τιμωρία να γράψουν 1.000 φορές την φράση «Δεν ξαναψηφίσω σε poll χωρίς να γράψω σχόλιο». Τα copy-paste απαγορεύονται αυστηρά!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάποιο σχόλιο για τις ιστορίες, και οι δύο ήταν καλογραμένες, και οι δύο με κράτησαν, και τις δύο θα ήθελα να μπορούσα να ψηφίσω....

 

Παρ' όλα αυτά όμως, αν και δεν είμαι τόσο της μυθολογίας Κθούλου, και αν και ίσως με τραβάνε οι θεωρίες συνομωσίας.... Η επιλογή μου , και η ψήφος μου, πάει στον Ντίνο, γιατί βασικά.... το τέλος μου άφησε μια θεωρία,

όπως στον Γκοτζίλα το αυγό που εκκολάπτεται στο τέλος έτσι και εδώ, θέλω ίσως, να πιστεύω πως, η εγκυμοσύνη προυπήρχε....

 

 

Άλλωστε και μόνο ο Καθρέφτης... με έκανε να ψιλό-αγωνιώ..... :devil2:

 

Συγχαρητήρια και στους δύο σας

Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο σας βαλθήκατε να με δελεάσετε, χρησιμοποιώντας δύο στοιχεία που αγαπώ πάρα πολύ. Από τη μία, τη μυθολογία Κθούλου. Από την άλλη, την απόκοσμη γοητεία της Ισλανδίας, μιας χώρας που μοιάζει σχεδόν σαν να μην ανήκει στον κόσμο μας.

 

Τελικά όμως, αποφάσισα να ψηφίσω τον Θρυμματισμένο Εφιάλτη. Γιατί ο Ντίνος κατάφερε να διηγηθεί μια ιστορία της λατρεμένης μου μυθολογίας, χωρίς να μιμηθεί Αυτόν στον ελάχιστο. Γιατί δημιούργησε μια ατμόσφαιρα παρανοϊκής απόγνωσης. όπως θα γίνουν τα πράγματα όταν Αυτοί επιστρέψουν. Γιατί χρησιμοποίησε τα στοιχεία των δύο παραγράφων διακριτικά, χωρίς σε κανένα σημείο να φαίνεται πως "έπρεπε να το βάλω κι αυτό μέσα". Αν δεν το διάβαζα στα πλαίσια του διαγωνισμού, τίποτα δε θα μου φαινόταν παράταιρο. Γιατί το φρικιαστικό ζουζούνι είναι μια καταπληκτική πινελιά.

 

Ένα πράγμα μόνο μου χτύπησε κάπως. Πώς ο Τιμόθεος καταφέρνει και μοιάζει με εναν σχεδόν λογικό χαρακτήρα - σε έναν κόσμο που έχει αποκτηνωθεί;

 

Ο Μέγιστος Βαθμός Συνειδητότητας ήταν πολύ καλογραμμένος, αλλά η ιδέα στην οποία βασίζεται δεν ήταν τίποτα τρομερά απροσδόκητο. Ψυχολογικά πειράματα που οδηγούν σε φιάσκο - κάπου θα το έχω ξαναδεί. Επίσης, η χρήση κάποιων στοιχείων γίνεται από τον εύκολο δρόμο "Εφιάλτες ενός λαλημένου" και το όνομα Τσουνάμο μπαινει σχεδόν εκβιαστικά (άλλωστε, κάποιος που δεν είναι τρελός, αλλά έχει απλά αυξημένη συνειδητότητα, γιατί να μιλάει για πυθολογικούς τόπους και διάφορα τέτοια;). Επίσης (αυτό αφορά μόνον εμένα), δε χρησιμοποιεί την παγερή γοητεία της Ισλανδίας όπως θα ήθελα.

 

Επ' ουδενί όμως δεν είναι μια ιστορία αποτυχημένη. Απλά, κάτι της έλειπε.

 

Το Ρακόρ όμως συνεχίζει να μας ανταμοίβει.

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίσατε τον ανεκδοτικό διάλογο:

 

-Πόσο;

-Τόσο

-Τι τόσο;

-Τι πόσο;

 

tongue.gif

 

Φαίνεται πως οι περισσότεροι είναι απασχολημένοι με τον τρέχοντα διαγωνισμό και το Ρακόρ έχει μείνει λίγο ξεχασμένο... κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένω μήπως υπάρξει νέο κύμα ενδιαφέροντος. άλλωστε είμαστε ισοπαλία

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολη επιλογή.

Απο την μια η ιστορία της Τιέσσα είναι πολύ καλογραμμένη, απο την άλλη η θεματολογία του Ντίνου είναι κάτι φρέσκο σε ένα πασίγνωστο μοτίβο.

 

Και οι δύο ιστορίες είναι πολύ καλές και με γέμισαν, αλλά δυστυχώς πρέπει να ψηφίσω μόνο μια. Ήσασταν πολύ κοντά πάντως (για εμένα) και η επιλογή ήταν πολύ δύσκολη.

 

Θα ψηφίσω τελικά Ντίνο για έναν και μόνο λόγο, την ανάποδη γραφή στο τέλος του διηγήματος (που δεν είδα να το σχολιάζει κανείς). Εκεινη την στιγμή έμεινα παγωτό και κατάλαβα τι ιστορία διάβαζα τόση ώρα!

 

Μπράβο και στους δύο σας για δύο πολύ όμορφες ιστορίες!

 

Υ.Γ Ρακόρ Rulezdevil2.gif

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω Θρυμματισμένο Εφιάλτη, τόσο επειδή η συγκεκριμένη ιστορία κινήθηκε σε υψηλό επίπεδο, όσο κι επειδή ο Μέγιστος Βαθμός Συνειδητοτητας σκαμπανέβαζε αρκετά για μένα, τουλάχιστον στο πρώτο μισό του.

 

Θρυμματισμένος Εφιάλτης

Πιο συγκεκριμένα, ο Θ.Ε. έδενε ομαλά τις δυο παραγράφους, είχε λόγο που έρεε άνετα, ενώ μερικές από τις εικόνες που μου έδωσε ήταν πολύ δυνατές (η περιγραφή της διαδρομής είναι πολύ πρώτη, όπως κι η φάση που φτάνει στο

σπίτι και βλέπει το λαό μαζεμένο (με την πρώτη θύμιζε πολιορκία από ζομπι)

). Η κορύφωση ανέβασε το θερμόμετρο προς το τέλος (ή θα ήταν καλύτερα να πω «το έριξε» ; devil2.gif

) , αν και το κλείσιμο με άφησε μετέωρο για λίγο, δίχως να έχω καταλάβει τι έπαιξε. Νομίζω πως η τελευταία μικρή παράγραφος (ίσως και οι τρεις λέξεις) θα μπορούσαν και να λείπουν ή τουλάχιστον εγώ χρειαζόμουν κάτι πιο ξεκάθαρο για να πιάσω το πράγμα με τη μία, κάτι που να μου υπενθυμίζει -την τελευταία ώρα του κλεισίματος- ότι

ο αφηγητής είναι συγγενής του... 'Τιμόθεου'. Αυτό που έχεις βάλει στο τέλος αποδυνάμωσε για μένα το αμέσως προηγούμενο ‘’Κοιτούν αβέβαιοι το μέλλον, εκείνη εμφανώς έγκυος στον πατέρα μου’’ (το οποίο είναι και το σημειο στο οποίο κατά τη γνώμη μου θα μπορούσε να τελειώνει ο Θ.Ε.) στέλνοντας το μυαλό μου κατευθείαν στους καθρέφτες και στο τι σημαίνει αυτό, και στο αν ο παππούς κι η γιαγιά κατάφεραν πραγματικά να βγουν απ’ τον καθρέφτη και στο αν ο αφηγητής μάς κοιτάει από την άλλη πλευρά του καθρέφτη και διάφορα άλλα τέτοια, προτού η σκέψη μου επανέλθει στο θέμα της συγγένειας. Οκ, μπορεί να πέταξε το δικό μου μυαλό, αλλά πιστεύω πως οι τελευταίες τρεις λέξεις, αν και εφετζίδικες, ωστόσο θολώνουν λίγο τα νερά.

 

 

Συνολικά η ιστορία ήταν ικανοποιητικότατη. Καλά θα κάνατε να τη διαβάσετε αν θέλετε μια γερή δόση ανατριχίλας και σκοτεινής ψυχαγωγίας, μαζί με μια post-ματιά στο Μύθο.

 

Μέγιστος Βαθμός Συνειδητότητας

Ο Μέγιστος Βαθμός Συνειδητότητας με μπέρδεψε. Υπήρχαν κάποια σημεία στα οποία δυσκολευόμουν να πιάσω ποια απ’ τις δυο γυναίκες έκανε τι, και άλλα στα οποία δεν αντιλαμβανόμουν άμεσα που έχει μεταφερθεί ο χρόνος της ιστορίας. Βρήκα επίσης ότι οι δυο παράγραφοι έμπαιναν όχι και πολύ ομαλά στο κείμενο ή μάλλον κάπως σαν να έπρεπε να μπουν. Ωστόσο, από ένα σημείο κι έπειτα τα πράγματα άρχισαν να μπαίνουν σε τάξη, ενώ θα ήθελα να σημειώσω εδώ πως σε ό,τι έχει να κάνει με τις σκέψεις που μου προκάλεσε, ο Μ.Β.Σ. ήταν αισθητά μπροστά (κάτι που για μένα μετράει αρκετά σε μια ιστορία). Παρ’ όλ’ αυτά, τούτο δεν μπορεί να σταθεί ικανό ώστε να με κάνει να προσπεράσω τα παραπάνω κολλήματα που ανέφερα, μα κυρίως να με κάνει να ξεχάσω την ευχαρίστηση που πήρα διαβάζοντας τον Ε.Φ.

 

 

edit: Το Θρυμματισμένο Εφιάλτης είναι πολύ δυνατό όνομα

Edited by dagoncult
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ρακόρ #2 (DinoHajiyorgi vs Tiessa)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..