Jump to content

The Hunger Games


TheHunter-Writer
 Share

Recommended Posts

Μπήκα γιατί είδα τον τίτλο, αλλά οκ, συνεχίστε χωρίς εμένα.

 

Συνεχίζουμε. Απόψε ξεκινάω το δεύτερο. ;-)

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ενδιαφέρουσα η εν λόγω τριλογία, η οποία θα κυκλοφορήσει και κινηματογραφικώς:

 

http://www.darkhoriz...he-hunger-games

 

http://www.darkhoriz...in-hunger-games

 

http://www.darkhoriz...ys-hunger-games

 

http://www.darkhoriz...rict-3-tributes

 

http://www.darkhoriz...ay-hunger-games

 

http://www.darkhoriz...-games-new-pics

 

http://www.darkhoriz...y-hunger-games-

 

Μου άρεσε πολύ το κάστ!

Θα έλεγα οτι είναι όλοι ταιριαστοί για τους ρόλους τους.

Την πρωταγωνίστρια δεν γνωρίζω καθόλου όμως...δεν την εχω δει πουθενα ως τωρα αν και βλεπω οτι έπαιξε στο τελευταιο ΧΜΕΝ την Μυστίκ...

Μακαρι να είναι καλή γιατί ο ρόλος της στηρίζει κατα πολύ όλο το έργο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η πρωταγωνίστρια είναι τρομερή ηθοποιός... Έπαιξε στο "winter's bone" και ήταν υποψήφια για όσκαρ α' γυναικείου. Για τους άλλους δεν ξέρω, ειδικά για αυτόν τον Hutcherson. Ειλικρινά, δε μου γεμίζει το μάτι, ούτε σα φάτσα, ούτε σαν ηθοποιός. :hmm: Καθόλου έτσι δεν το είχα φανταστεί τον Πίτα. Πάντως, σε γενικές γραμμές το καστ είναι καλό. Η Τζένιφερ(Κάτνις) είναι εκπληκτική! :good:

Edited by TheSea IsBurned
Link to comment
Share on other sites

Το είχα ξεχάσει αυτό εδώ.

 

Ένα πολύ επαγγελματικά (με όλες τις έννοιες) γραμμένο βιβλίο. Απλή γλώσσα, ξεκάθαρη υπόθεση, προσεγμένη τόνωση του ενδιαφέροντος όπου χρειάζεται, πολύ καλός ρυθμός, εκπλήξεις και ανατροπές στα σωστά σημεία. Το βιβλίο (εννοώ το πρώτο της σειράς) ακολουθεί πιστά όλες τις συνταγές του εμπορικού γραψίματος, κι αυτό το λέω με την καλή έννοια. Μοιραία όμως, αποτυγχάνει να αποφύγει το μεγαλύτερο των κλισέ που σφηνώνεται στο μυαλό του αναγνώστη ήδη από το τέλος του δεύτερου κεφαλαίου

(οι πρωταγωνιστές στο τέλος κερδίζουν και μάλιστα και οι δύο -είχα μια ελπίδα μήπως θυσίαζε τον Πίτα)

αν και κάνει μια πολύ καλή προσπάθεια στο να γκριζάρει αυτή την εξέλιξη.

Πάντως, για να είμαι δίκαιος με τη συγγραφέα, αναγνωρίζω ότι για το αναγνωστικό κοινό στο οποίο απευθύνεται, το βιβλίο είναι εξαιρετικά στοχευμένο. Είμαι σίγουρος ότι αν μου έλειπαν καμιά 25αριά χρόνια, θα του έβρισκα πολύ λιγότερα "μειονεκτήματα". Όπως έχει το πράγμα όμως, δεν θα προχωρήσω την ανάγνωση της σειράς, αλλά θα δω ευχαρίστως τις ταινίες.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα ξεχάσει αυτό εδώ.

 

Ένα πολύ επαγγελματικά (με όλες τις έννοιες) γραμμένο βιβλίο. Απλή γλώσσα, ξεκάθαρη υπόθεση, προσεγμένη τόνωση του ενδιαφέροντος όπου χρειάζεται, πολύ καλός ρυθμός, εκπλήξεις και ανατροπές στα σωστά σημεία. Το βιβλίο (εννοώ το πρώτο της σειράς) ακολουθεί πιστά όλες τις συνταγές του εμπορικού γραψίματος, κι αυτό το λέω με την καλή έννοια. Μοιραία όμως, αποτυγχάνει να αποφύγει το μεγαλύτερο των κλισέ που σφηνώνεται στο μυαλό του αναγνώστη ήδη από το τέλος του δεύτερου κεφαλαίου

(οι πρωταγωνιστές στο τέλος κερδίζουν και μάλιστα και οι δύο -είχα μια ελπίδα μήπως θυσίαζε τον Πίτα)

αν και κάνει μια πολύ καλή προσπάθεια στο να γκριζάρει αυτή την εξέλιξη.

Πάντως, για να είμαι δίκαιος με τη συγγραφέα, αναγνωρίζω ότι για το αναγνωστικό κοινό στο οποίο απευθύνεται, το βιβλίο είναι εξαιρετικά στοχευμένο. Είμαι σίγουρος ότι αν μου έλειπαν καμιά 25αριά χρόνια, θα του έβρισκα πολύ λιγότερα "μειονεκτήματα". Όπως έχει το πράγμα όμως, δεν θα προχωρήσω την ανάγνωση της σειράς, αλλά θα δω ευχαρίστως τις ταινίες.

 

Βασικά, το μόνο που δεν μπορεί κανείς να πει για αυτή τη σειρά είναι ότι δε θυσιάζει. Η συγγραφέας δε φοβάται να σκοτώσει τους χαρακτήρες της κάτι που φαίνεται και από το πρώτο βιβλίο βέβαια αλλά ιδιαίτερα από το τρίτο. Και όσο για το ότι ο Πίτα δεν πεθαίνει στο πρώτο, αυτό θα ήταν αδύνατο αφού αν συνέβαινε θα ειχε νικήσει η Πάνεμ και η επανάσταση δε θα είχε ξεσπάσει ποτέ.

 

Οπότε, η κριτική σου σωστή, αλλά δεν στέκει για κάποιον που έχει διαβάσει τα επόμενα :chinese:

Link to comment
Share on other sites

Βάλε κανα σπόιλερ βρε Σαντι για αυτούς που δεν τα έχουν διαβασει ακόμη. Τα προδωσες όλα!laugh.gif

 

Μιχάλη, το πρώτο βιβλίο είναι μέρος ενός μεγαλύτερου έργου, που τα μειονεκτήματα που του προσάπτεις απλά δεν υφίστανται.

Είναι σαν να κρίνεις τον Αρχοντα των Δακτυλιδιών μονο απο το πρώτο βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, η κριτική σου σωστή, αλλά δεν στέκει για κάποιον που έχει διαβάσει τα επόμενα :chinese:

 

Μιχάλη, το πρώτο βιβλίο είναι μέρος ενός μεγαλύτερου έργου, που τα μειονεκτήματα που του προσάπτεις απλά δεν υφίστανται.

Είναι σαν να κρίνεις τον Αρχοντα των Δακτυλιδιών μονο απο το πρώτο βιβλίο.

Δεν κρίνω τη σειρά. Κρίνω το πρώτο βιβλίο της.

 

Γενικά μιλώντας:

Κάτα τη γνώμη μου, το γεγονός ότι η σειρά συνεχίζεται πέρα από το βιβλίο που διαβάζω δεν πρέπει να με εμποδίζει ή να με αποτρέπει από το να αξιολογώ το παρόν βιβλίο και ως αυτόνομο. Αν το βιβλίο δεν πρέπει να θεωρηθεί αυτόνομο, τότε δεν πρέπει να κυκλοφορήσει ως τέτοιο. Το ότι αποτελεί μέρος μιας σειράς δεν σημαίνει ότι του συγχωρούνται αδυναμίες που θα καταλογίζαμε χωρίς δεύτερη σκέψη σε ένα αυτόνομο βιβλίο. Η ύπαρξη της σειράς δεν θα έπρεπε να αποτελεί δικαιολογία, αλλά επιπλέον πρόκληση για τον συγγραφέα, πώς θα κάνει τη σειρά συνεπή και τα βιβλία συναρπαστικά όχι μόνο στο σύνολό τους αλλά και το καθένα ξεχωριστά.

Είναι εύκολο αυτό; Σε καμία περίπτωση. Π.χ. ο συγγραφέας έχει να αντιμετωπίσει το κλασικό πρόβλημα του "ό,τι και να κάνω στον ήρωά μου, ο αναγνώστης ξέρει ότι στο τέλος θα την γλιτώσει, αφού γνωρίζει ότι ακολουθούν Χ βιβλία". Αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα του αναγνώστη, και από αυτή τη θέση δεν θα ξεχάσω να χρεώσω στον συγγραφέα τέτοια "φάουλ" όσο κι αν μου αρέσει η σειρά στο σύνολό της.

Πρέπει να κρίνουμε το βιβλίο και μέσα στα πλαίσια της σειράς; Εννοείται. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να το κρίνουμε και μόνο του.

 

Ειδικά για το πρώτο βιβλίο της σειράς:

Μου άρεσε πραγματικά, αν και υποψιάζομαι ότι πιο πολύ θαύμασα την ικανότητα της συγγραφέως να κάνει τη δουλειά της "σωστά" και "επαγγελματικά" παρά την ίδια την ιστορία. Απλώς δεν μου αρέσει να

προβλέπω το τέλος 373 σελίδες πριν έρθει.

Προσωπικό γούστο βέβαια, οπότε θα μου επιτρέψετε να επιμείνω σ' αυτό.:rolleyes:

Είχε λόγους να το κάνει έτσι; Πολλούς και κατανοητούς. Αλλά θα την παραδεχόμουν αν κατάφερνε να υπηρετήσει τους σκοπούς της σειράς χωρίς να θυσιάσει την προβλεψιμότητα του πρώτου βιβλίου της. Συγκεκριμένα πιστεύω (και πάλι προσωπικό γούστο -περί ορέξεως) ότι η Κάτνις

δεν έχασε αρκετά, με αποτέλεσμα το βιβλίο να γέρνει αρκετά ως πολύ προς το happy end που διαφαινόταν από την αρχή. Αν είχε πληρώσει περισσότερα (π.χ. Πίτα, οικογένεια ή κάτι άλλο) αυτή η εντύπωση δεν θα ήταν τόσο κυρίαρχη.

Και σπεύδω να θυμίσω ότι δεν ξέρω πώς θα έλυνε τα προβλήματα της συνέχειας, καθώς και ότι δεν είναι πρόβλημα του αναγνώστη αυτό αλλά της Collins.

 

Τέλος, υπενθυμίζω ότι ένα μεγάλο ελαφρυντικό σε όλα τα παραπάνω είναι τό ότι δεν ανήκω στο αναγνωστικό target group του βιβλίου, οπότε δώστε και την απαραίτητη βαρύτητα σ' αυτά που λέω. Επαναλαμβάνω ότι το βιβλίο υπηρετεί θαυμάσια τον σκοπό του.

Edited by mman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις τελείωσα όλη την τριλογία.

Το πιο παράξενο ίσως είναι ότι ενώ στο τρίτο βιβλίο γίνεται χαμός, το δεύτερο είναι αυτό που μου κάθισε εμένα ως πιο ζόρικο.

Πιθανόν επειδή

 

 

στο τρίτο έχουμε πια καθαρά και δίχως αμφιβολία κανονικό πόλεμο, ενώ στο δεύτερο βλέπεις να χάνουν οι ήρωες και εκείνες τις λίγες ελπίδες που είχαν αποκομίσει στην αρχή και τον κόσμο να στενεύει γύρω τους ολοένα και περισσότερο.

Ήταν διαφορετικό να βρίσκεσαι στην εμπόλεμη ζώνη και διαφορετικό να σε απειλούν και να αλλάζουν τους κανόνες μέσα στο σπίτι σου.

 

 

Να πω επίσης ότι το δεύτερο βιβλίο μού άρεσε πολύ περισσότερο από το τρίτο.

Ίσως είναι και θέμα προσωπικού γούστου. Το έχω παρατηρήσει και σε άλλα βιβλία (τριλογίες και μη) ότι όταν το πράγμα γίνει all-out δεν έχει πια για μένα την ίδια συγκίνηση που έχουν οι καλυμμένες καταστάσεις. Στο τέλος δεν μπορούσ ε να με σοκάρει τίποτα ενώ στην αρχή και μέχρι ενός σημείου κάθε νέο στοιχείο έπεφτε σαν χαστούκι.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απο τα αγαπημενα μου βιβλια, σιγουρα θα μπορουσε να ειναι πιο "αιματοβαμμενο" αλλα το νοημα το περναει! Το τριτο και τελευταιο μερος με απογοητευσε λιγο......αλλα σαν τριλογια εχω μονο πολυ καλες εντυπωσεις! Ανυπομονω για την ταινια! Θα θελα παντως πολυ να διαβασω ενα πρι-κουελ, που να περιγραφει τον πρωτο εμφυλιο και τις οικολογικες καταστροφες, καθως και το τι συνεβει σε αλλες περιοχες της Γης, πχ Κινα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτή η σειρά βιβλίων είναι η αγαπημένη μου μέχρι τώρα! Θα έλεγα ποιο απ' όλα μου φάνηκε το καλύτερο αλλά δεν μπορώ να διαλέξω...:p

Το πρώτο βιβλίο το διάβασα μέσα σε λιγότερο από μια μέρα:whistling: πέρσι, δυστυχώς στα ελληνικά. Η αλήθεια είναι πως μου κάθισε λίγο περίεργα ο ενεστώτας (όοοοταν τον παρατήρησα περίπου στη μέση του βιβλίου. Μέχρι να το καταλάβω ότι με ενοχλούσε ο χρόνος αναρωτιόμουν γιατί μου φαινόταν περίεργο). Έτσι συνέχισα με τα υπόλοιπα στα αγγλικά και δε μου φαινόταν τόσο παράξενο.

Πάντως, μπορώ να πω πως αν και γίνεται χαμός είναι αρκετά προβλέψιμο.

Όχι ότι μου κακοφάνηκε το καλό τέλος, βέβαια! Κάθε άλλο! Είμαι fan του καλού τέλους.rolleyes.gif

 

Γενικά όμως η σειρά αξίζει και τη συστήνω για διάβασμα!

Και ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ για την ταινία! Αν και δε με ενθουσιάζουν οι επιλογές των ηθοποιών, ελπίζω να βγει καλό!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μόλις τελείωσα το πρώτο βιβλίο της τριλογίας. Δεν είμαι σίγουρη ότι θέλω να μπω στον κόπο να διαβάσω και τ' άλλα δύο βιβλία της σειράς. Θα μπορούσα ν' αρκεστώ στις ταινίες ή ακόμα και σε μια λεπτομερή περίληψη, κι αυτό γιατί βρήκα τη γλώσσα παντελώς αδιάφορη, πράγμα κατά τη γνώμη μου παράλογο (αν όχι απαράδεκτο) όταν έχεις πρωτοπρόσωπη αφήγηση και διαρκείς εσωτερικούς μονολόγους.

Επίσης, νομίζω ότι η πλοκή ήταν εξαιρετικά (όχι με την καλή έννοια) γραμμική, γι' αυτό και μόλις έχεις μια σχετικά πλήρη εικόνα του κόσμου ξέρεις με τρομακτική σχεδόν ακρίβεια τι θα γίνει στο τέλος. Εννοώ:

ξεκινάς με την πρωτοπρόσωπη αφήγηση μιας πρωταγωνίστριας και μας μιλάς για τα hunger games και πόσο τρομακτικό είναι το ενδεχόμενο να καταλήξει κανείς παίκτης. Υπάρχει έστω και μία πιθανότητα να μην καταλήξει αυτή η πρωταγωνίστρια στο παιχνίδι; Και πόσο μεγάλες είναι οι πιθανότητες να μην επιζήσει, εφόσον στην περίπτωση που δεν κερδίσει, χάνεις τον αφηγητή σου (όχι ότι δεν θα μπορούσε να γίνει με μια τολμηρή--λέμε τώρα--ανατροπή, να την ξεκάνεις τελικά και ν' αλλάξεις αφηγητή, αλλά μάλλον ακόμα κι αυτό είναι υπερβολικά μη αναμενόμενο για μια τόσο αναμενόμενη πλοκή);

 

 

Και το βασικότερο: τι παραπάνω προσφέρει αυτό το βιβλίο από το Battle Royale, πέρα από το ότι κάνει διαθέσιμη στο αμερικανικό κοινό μια ήδη υπάρχουσα ιδέα/ιστορία/δυστοπία που θα έπρεπε ίσως να λάβεις υπ' όψιν σου ότι υπάρχει και ο υπόλοιπος κόσμος εκτός από τη χώρα σου και το Μεξικό για να την ανακαλύψεις;

 

hmm.gif

Ίσως τελικά διαβάσω και τα υπόλοιπα. Γιατί, αν και δεν αισθάνομαι ότι αδικώ το πρώτο της μέρος, μπορεί ν' αδικώ την τριλογία.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα κι εγώ την τριλογία. Αρχικά έλεγα να μείνω στο πρώτο αλλά έκανα το λάθος να συνεχίσω. Και τα τρία βιβλία διαβάζονται εύκολα, έχουν ένα ενδιαφέρον στην πλοκή (αν και γραμμική, οκ) και σχετικά ενδιαφέροντες χαρακτήρες (χωρίς κανένα τρομερό βάθος, αλλά τους συμπαθείς στο τέλος).

Πιστεύω όμως θα ήταν πολύ καλύτερη ιστορία αν την είχε κρατήσει σε ένα μόνο βιβλίο, γιατί:

 

Το δεύτερο βιβλίο βασικά είναι επανάληψη του πρώτου, σκεφτόμουν να το αφήσω στη μέση όταν κατάλαβα ότι οι ήρωες έπρεπε να περάσουν κι από άλλα hunger games. Όσο για το τρίτο, σε κάποιο σημείο μου έδωσε την εντύπωση ότι είναι γεμάτο με γεγονότα που συμβαίνουν το ένα μετά το άλλο, χωρίς ιδιαίτερο σκοπό. Ειδικά η Κάτνις ώρες ώρες θυμίζει ρομπότ που απλά θέλει να σκοτώσει τον Snow.

 

 

 

Αλήθεια, έχει διαβάσει κανείς το Battle Royale;

 

Εννοώ:

ξεκινάς με την πρωτοπρόσωπη αφήγηση μιας πρωταγωνίστριας και μας μιλάς για τα hunger games και πόσο τρομακτικό είναι το ενδεχόμενο να καταλήξει κανείς παίκτης. Υπάρχει έστω και μία πιθανότητα να μην καταλήξει αυτή η πρωταγωνίστρια στο παιχνίδι; Και πόσο μεγάλες είναι οι πιθανότητες να μην επιζήσει, εφόσον στην περίπτωση που δεν κερδίσει, χάνεις τον αφηγητή σου (όχι ότι δεν θα μπορούσε να γίνει με μια τολμηρή--λέμε τώρα--ανατροπή, να την ξεκάνεις τελικά και ν' αλλάξεις αφηγητή, αλλά μάλλον ακόμα κι αυτό είναι υπερβολικά μη αναμενόμενο για μια τόσο αναμενόμενη πλοκή);

 

 

Συμφωνώ με αυτό, αλλά όσο διάβαζα έδινα και μια πιθανότητα να πεθάνει στο τέλος του πρώτου (τότε δεν ήξερα ακόμα ότι υπήρχαν άλλα δύο βιβλία). Ίσως με είχε επηρεάσει κι ένα άλλο βιβλίο δυστοπίας που τελειώνει με τον αφηγητή να περιγράφει σε ενεστώτα τον αποκεφαλισμό του, δε θυμάμαι όμως τίτλο.

 

Link to comment
Share on other sites

O.T.

Και ένα όνομα σαν τρανταχτό παράδειγμα: Λε Γκεν!

Και ως τρανταχτό αντιπαράδειγμα το "Τεχανού" :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχει μερικές μέρες που τελείωσα την τριλογία. Δεν άλλαξε η άποψή μου. Αν πρέπει να συγκρίνω τα βιβλία μεταξύ τους θα έλεγα ότι το τρίτο είναι το πιο αδύναμο. Νομίζω περισσότερο μου άρεσε το δεύτερο επειδή αισθάνθηκα ότι οι χαρακτήρες αποκτούν περισσότερο βάθος, γίνονται άνθρωποι.

 

Βέβαια όσο περνούν οι μέρες πιάνω τον εαυτό μου να νοσταλγώ τους χαρακτήρες. Μου συμβαίνει συχνά αυτό με βιβλία, σαν να 'ναι οι ήρωες παλιοί φίλοι. Νομίζω με κέρδισε κυρίως

 

ο σπασμένος Peeta με το real or not real, και ο επίλογος. Είναι η αδυναμία μου μάλλον. Δώσε μου πληγωμένο ήρωα με θέματα και πάρε μου την ψυχή.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Τελικά η ταινία είναι τόσο καλή όσο τα βιβλία? Για δώστε ένα hint για να την δω απόψε άμα είναι.

 

 

 

Όταν διάβαζα αυτή την τριλογία ένιωθα πως έβλεπα κινηματογραφική ταινία. Εικόνες και δράση όλη την ώρα. Αυτό και τα βιβλία του Dan Brown.

Το τρίτο βιβλίο με χάλασε λίγο στην τελική μάχη. Με μπέρδεψε λίγο πως εναλλάσσονταν τα σκηνικά που διαδραματίζονταν οι μάχες. Και έμεινα τελικά με την απορία την ήταν τελικά τα μπονγκ. Δεν είχα το κουράγιο όμως να το ανατρέξω.

 

Και όσο για το τρίτο βιβλίο η συγγραφέας το έχει σώσει με το τελευταίο κεφάλαιο. Έχει μεταφέρει το μήνυμα πως το δυσκολότερο από όλα είναι να καταφέρουν να ζήσουν "φυσιολογική" ζωή με όλα αυτά που έχουν περάσει.. ... cray.gif

Link to comment
Share on other sites

Η ταινία δεν μου άρεσε. Είχε ένα δυο καλά σημεία, κατά τα άλλα όμως θεωρώ ότι έχασα το χρόνο μου. Μου δείχνει και ποιος έχει μεγαλώσει διαβάζοντας / βλέποντας κλισέ: Έτσι θα είναι και το τελικό προϊόν της φαντασίας του, γεμάτο κλισεδάκια.

 

Τα βιβλία δεν τα έχω διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Έπιασα να διαβάσω το πρώτο βιβλίο κάνα χρόνο πριν(πριν δηλαδή το σούσουρο με τις ταινίες).

Το βρήκα αρκετά βαρετό και κλισεδιάρικο(σε στυλ been there done that που λεν και οι αγγλοσάξωνες).

Επειδή υπήρχαν πολύ καλύτερα βιβλία(βλέπε malazan book of the fallen) που ήθελα να διαβάσω δεν έκανα καν το κόπο να αρχίσω τα υπόλοιπα.

Ίσως εάν ήταν το πρώτο ή από τα πρώτα βιβλία του τύπου που θα έπεφταν στα χέρια μου καμιά δεκαετία πριν ίσως και να μου άρεσε.

Την ταινία δεν την είδα ούτε σκοπεύω να την δω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει κανένα βιβλίο τής σειράς, ούτε και είδα τη σχετική ταινία.

 

 

Εκ πρώτης όψεως, έχω ξανασυναντήσει την κεντρική ιδέα της πλοκής, δηλαδή το μαζικό deathmatch, στα παρακάτω:

 

Deadman Wonderland (manga του 2007): http://en.wikipedia.org/wiki/Deadman_Wonderland

 

Battle Royale (μυθιστόρημα του 1999): http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_Royale

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει κανένα βιβλίο τής σειράς, ούτε και είδα τη σχετική ταινία.

 

 

Εκ πρώτης όψεως, έχω ξανασυναντήσει την κεντρική ιδέα της πλοκής, δηλαδή το μαζικό deathmatch, στα παρακάτω:

 

Deadman Wonderland (manga του 2007): http://en.wikipedia....dman_Wonderland

 

Battle Royale (μυθιστόρημα του 1999): http://en.wikipedia....i/Battle_Royale

 

Λατρεύω manga και anime!! Τα έχεις δεί? Η' μόνο έχεις διαβάσει γι αυτά?!! Για πρότεινε να δούμε τι πάιζει..

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει κανένα βιβλίο τής σειράς, ούτε και είδα τη σχετική ταινία.

 

 

Εκ πρώτης όψεως, έχω ξανασυναντήσει την κεντρική ιδέα της πλοκής, δηλαδή το μαζικό deathmatch, στα παρακάτω:

 

Deadman Wonderland (manga του 2007): http://en.wikipedia....dman_Wonderland

 

Battle Royale (μυθιστόρημα του 1999): http://en.wikipedia....i/Battle_Royale

 

Λατρεύω manga και anime!! Τα έχεις δεί? Η' μόνο έχεις διαβάσει γι αυτά?!! Για πρότεινε να δούμε τι πάιζει..

 

:drinks:

 

Το Battle Royale έχει γυριστεί και σε ομώνυμη ταινία, γιαπωνέζικη. Το έχω δει κι έχει αρκετά ενδιαφέροντες τρόπους θανάτωσης. Μερικά χρόνια αργότερα, γυρίστηκε και Battle Royale 2, το οποίο δεν έχω δει κι έχει πάρει σχετικά χαμηλόβαθμες κριτικές.

 

Το Deadman Wonderland γυρίστηκε σε άνιμε μιας σεζόν. Το βρήκα εξαιρετικό, έστω και με το βεβιασμένο τέλος του, αν και αφήνεται περιθώριο και για μια πιθανή δεύτερη σεζόν.

 

Τα προτείνω και τα δύο ανεπιφύλακτα!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ!!!!!!!!!

 

Τίποτα!

 

Σύντομα θα ανεβάσω μια λίστα με τα καλύτερα άνιμε (κυρίως τρόμου) που έχω δει στο σχετικό topic τού φόρουμ,

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μου άρεσαν πολύ τα βιβλία. Τα διάβασα την άνοιξη - τότε που βγήκε και η ταινία. Και τα τρία συνολικά μου πήραν κάτι λιγότερο από τρεις μέρες. Πριν τα αγοράσω είχα κοιτάει αυτό το τόπικ και όσα λέτε(για γλώσσα, γραφή κλπ) είναι σωστά, οπότε δεν θα τα επαναλάβω.

 

Πραγματικά μου άρεσε το γεγονός ότι τα ηνία τραβάει πάντα η Katniss και δεν είναι αυτό το μίζερο, αδύναμο πλάσμα, που συνεχώς κάνει ότι του πει ο male lead χαρακτήρας.

 

Και εμένα το αγαπημένο μου βιβλίο ήταν το δεύτερο.

 

Σαν σύνολο, διαβάζεται πολύ εύκολα και πιστεύω ότι στο τέλος σου μένουν και κάποια πράγματα για να σκεφτείς (θέματα που νομίζω ότι εγγίζει είναι οι επιπτώσεις των πλαστικών επεμβάσεων, η δύναμη της προπαγάνδας πάνω στις μάζες, οι συμφορές του πολέμου, τα σωματικά και ψυχολογικά βασανιστήρια και η φτώχεια).

 

Τώρα για την ταινία, φυσικά και δεν περίμενα να είναι καλύτερη από το βιβλίο. Την Jennifer δεν την ήξερα ομολογώ. Τον Josh είναι περίεργο που δεν τον γνωρίζετε, γιατί έχει παίξει στα Zathura: A Space Adventure, Bridge to Terabithia και Journey to the Center of the Earth. Γενικά ήταν καλή και σαν ταινία και σαν μεταφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 11 months later...

Διάβασα και εγώ το ''Αγώνες Πείνας'' και ήταν καλό.

 

Δεν ήξερα γρι από το τι παίζει προτού το ξεκινήσω. Δεν είχα δει την ταινία, ούτε είχα διαβάσει πληροφορίες εδώ ή κάπου αλλού στο Ίντερνετ. Ήθελα να το διαβάσω εντελώς αποστασιοποιημένα για να μην απογοητευτώ σε περίπτωση που δεν επαληθεύονταν οι προσδοκίες μου, και το σύστημα αυτό δούλεψε.

 

Η γραφή ωραία και ξεκούραστη, αν και έχει ως αποτέλεσμα το βιβλίο να τελειώνει γρήγορα μέσα σε δύο μέρες. Δεν μου αρέσουν τα βιβλία που φεύγουν σαν νεράκι, και αυτό είναι το ένα από τα δύο μειονεκτήματα που του προσάπτω. Το άλλο για το οποίο δεν ευθύνεται η συγγραφέας αλλά εγώ, το ανέλυσε πολύ ωραία πιο πάνω ο mman. Και αυτό έχει να κάνει με το ότι απευθύνεται σε πιο νεανικό κοινό. Αν το είχα διαβάσει πολλά χρόνια πιο πριν, σαφώς και θα μου είχε αρέσει περισσότερο. Όπως επίσης και αν είχε διαφορετικό ύφος, αν ήταν πιο σκληρό. Καταλαβαίνω όμως ότι έτσι θα έχανε και την ταυτότητα του. Κατά τ' άλλα μου άρεσε πολύ η ιδέα με τους σπόνσορες και οι θυσίες στις οποίες έπρεπε να προβούν οι παίκτες για να αποκτήσουν την εύνοια τους. Και ωραίος και ο τρόπος με τον οποίο λάμβαναν τα δώρα τους.

 

Θα ήθελα να συνεχίσω την ανάγνωση της σειράς, αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας. Θα γίνει μόνο αν βρω τα δύο επόμενα βιβλία σε προσφορά, διαφορετικά θα αρκεστώ στις ταινίες.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..