Jump to content

Συγγραφικοί Αγώνες Δρόμου


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Link για το κείμενο? ή δεν είναι για δημοσιευση?

Νόμιζα ότι ήταν σαν writing contest. Όχι ανταγωνιστικά βέβαια.

 

Βασικά δεν είναι ανάγκη να δημοσιεύσει κανείς αυτό που έγραψε. Οι αγώνες δρόμου δεν είναι διαγωνισμός.

Τις πιο πολλές φορές χρησιμοποιούμε αυτό το τόπικ για να πιεστούμε λιγάκι να ξεκινήσουμε κάτι ή να προχωρήσουμε μισοτελειωμένες δουλειές -ακόμα και διορθώσεις σε έτοιμα κείμενα ή κομμάτια μυθιστορήματος.

Επειδή καμιά φορά δεν στρωνόμαστε να γράψουμε, μπαίνουμε εδώ και βρίσκουμε συμπαράσταση για να δουλέψουμε μαζί. :friends:

Link to comment
Share on other sites

Αχά.. Καταλαβαίνω τη λογική αλλά δε νομίζω να δουλεύει για οτιδήποτε πέραν του διηγήματος. Δηλαδή για το μυθιστόρημα πιστεύω το καλύτερο είναι ένα sit through session. Άν μπεί το νερό στο αυλάκι μετά τσουλάει μόνο του συνήθως.

Μιάς και το έγραψα το κομμάτι, πού να το κάνω post για κριτική;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σταμάτησα πριν κανα 10λεπτο, 1200 καλές λέξεις, επιτέλους μπήκε ο τρόμος στο παιχνίδι ;-)

Το διήγημα είναι τώρα στις 2600, όπως το κόβω θα χρειαστώ άλλο τόσο (κλασσικά). Καλά πήγε, ευχαριστώ τους άλλους 2 φίλτατους. Όταν τελειώσει θα δούμε τι βγήκε.

Link to comment
Share on other sites

Αχά.. Καταλαβαίνω τη λογική αλλά δε νομίζω να δουλεύει για οτιδήποτε πέραν του διηγήματος. Δηλαδή για το μυθιστόρημα πιστεύω το καλύτερο είναι ένα sit through session. Άν μπεί το νερό στο αυλάκι μετά τσουλάει μόνο του συνήθως.

Μιάς και το έγραψα το κομμάτι, πού να το κάνω post για κριτική;

 

 

Μην το βλέπεις περιοριστικά.

Εγώ ας πούμε έγραψα αυτές τις 1097 και τις πρόσθεσα σε κάποιες που είχα γράψει το πρωί και χθες βράδυ, και αυριο θα προσθέσω κι άλλες πάνω στο ίδιο κείμενο.

 

Δεν είναι μια κι όξω που λέμε. Μπορείς να το κάνεις αυτό και για μυθιστόρημα αν θες. Στην ουσία είναι απλά ένα κίνητρο.

 

 

 

Link για το κείμενο? ή δεν είναι για δημοσιευση?

Νόμιζα ότι ήταν σαν writing contest. Όχι ανταγωνιστικά βέβαια.

Ε μόλις τελειώσει θα το δεις. Είναι για το διήγημα του διαγωνισμού με την Sonya.

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Τέλος, μόλις.

496 λέξεις, έτοιμο και διορθωμένο το φλασάκι devil2.gif

 

Κι όχι απλά έτοιμο και διορθωμένο... Έφυγε εξωτερικό και πριν καμιά ώρα μου ήρθε το e-mail. Στο τσάκ το πρόλαβα το deadline τους, αλλά τι Έλληνας θα ήμουν αν δεν έστελνα τελευταία στιγμή; biggrin.gif

 

Dear Konstantinos Kellis.

Thank you for sending us "The Prize Promised". We enjoyed it and would like to publish it [...] Please return your contract promptly in order to secure your placement in this anthology.

H ανθολογία (Horror Fic) θα εκδοθεί το Φθινόπωρο και η ιστορία θα είναι μέσα. yahoo.gif

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Τέλος, μόλις.

496 λέξεις, έτοιμο και διορθωμένο το φλασάκι devil2.gif

 

Κι όχι απλά έτοιμο και διορθωμένο... Έφυγε εξωτερικό και πριν καμιά ώρα μου ήρθε το e-mail. Στο τσάκ το πρόλαβα το deadline τους, αλλά τι Έλληνας θα ήμουν αν δεν έστελνα τελευταία στιγμή; biggrin.gif

 

Dear Konstantinos Kellis.

Thank you for sending us "The Prize Promised". We enjoyed it and would like to publish it [...] Please return your contract promptly in order to secure your placement in this anthology.

H ανθολογία (Horror Fic) θα εκδοθεί το Φθινόπωρο και η ιστορία θα είναι μέσα. yahoo.gif

Congrats, congrats, congrats!! :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Ντίνο, άντε να κουνιόμαστε και λίγο.

 

Ον τόπικ, είναι κανείς για έντεκα με δώδεκα; Με τρώνε τα δαχτυλάκια μου να γράψω μια σκηνή προδοσίας...

Link to comment
Share on other sites

H ανθολογία (Horror Fic) θα εκδοθεί το Φθινόπωρο και η ιστορία θα είναι μέσα. yahoo.gif

:good:

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, μόλις.

496 λέξεις, έτοιμο και διορθωμένο το φλασάκι devil2.gif

 

Κι όχι απλά έτοιμο και διορθωμένο... Έφυγε εξωτερικό και πριν καμιά ώρα μου ήρθε το e-mail. Στο τσάκ το πρόλαβα το deadline τους, αλλά τι Έλληνας θα ήμουν αν δεν έστελνα τελευταία στιγμή; biggrin.gif

 

Dear Konstantinos Kellis.

Thank you for sending us "The Prize Promised". We enjoyed it and would like to publish it [...] Please return your contract promptly in order to secure your placement in this anthology.

H ανθολογία (Horror Fic) θα εκδοθεί το Φθινόπωρο και η ιστορία θα είναι μέσα. yahoo.gif

 

Δεν εκπλήσσομαι! hi.gif

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, Ντίνο. Θα περιμένουμε να τη διαβάσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, μικρέ και ταλαντούχε! :thmbup:Θα σου έλεγα "άντε και για το Nebula", αλλά δεν ξέρω ποιο είναι το αντίστοιχο για το χόρορ...

Άσχετο: μέσα σε δυο ώρες το τελείωσες, το διόρθωσες, το έστειλες και πήρες και απάντηση!; Αυτά να βλέπουν κάποιοι εγχώριοι εκδοτικοί οίκοι που δέχονται τα έργα προς έκδοση μόνο τυπωμένα σε χαρτί (για να μη χαλάνε το δικό τους) και κάνουν εκατό χρόνια να απαντήσουν (και ενδεχομένως απαντάνε αρνητικά επειδή δεν το έχουν διαβάσει)! Το ότι αυτοί που αναγνώρισαν την αξία του έργου σου είναι τόσο επαγγελματίες, κάνει την επιτυχία διπλή! :thmbup: :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, μόλις.

496 λέξεις, έτοιμο και διορθωμένο το φλασάκι devil2.gif

 

Κι όχι απλά έτοιμο και διορθωμένο... Έφυγε εξωτερικό και πριν καμιά ώρα μου ήρθε το e-mail. Στο τσάκ το πρόλαβα το deadline τους, αλλά τι Έλληνας θα ήμουν αν δεν έστελνα τελευταία στιγμή; biggrin.gif

 

Dear Konstantinos Kellis.

Thank you for sending us "The Prize Promised". We enjoyed it and would like to publish it [...] Please return your contract promptly in order to secure your placement in this anthology.

H ανθολογία (Horror Fic) θα εκδοθεί το Φθινόπωρο και η ιστορία θα είναι μέσα. yahoo.gif

Συγχαρητήρια, Ντίνο! Πάντα τέτοια και καλύτερα! :good:

Link to comment
Share on other sites

Congrats mate. Ανέβασέ την γρήγορα.

 

Υποψιάζομαι ότι από τη στιγμή που την έχουν επιλέξει για την ανθολογία μάλλον δεν μπορεί να την ανεβάσει εδώ στα αγγλικά.:hmm:

Θα περιμένουμε να τη δούμε την κατάλληλη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, μικρέ και ταλαντούχε! :thmbup:Θα σου έλεγα "άντε και για το Nebula", αλλά δεν ξέρω ποιο είναι το αντίστοιχο για το χόρορ...

Το Bram Stoker

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κι εδώ όλους σας. Έντάξει μην τα παραλέμε, για ένα horroroflash fic μιλάμε, όχι και Bram Stoker tease.gif

 

Μετά από ένα σκαμπίλι από ελληνικό εκδοτικό, γύρισε μια βίδα κι άρχισα να στέλνω έξω. Δεν έστειλα πολλά (ακόμα) αλλά τα δουλεύω. Μεταφράζω/γράφω και στέλνω. Έχει την πλάκα του κι αυτό και τουλάχιστον μου γύρισε η όρεξη για γράψιμο μες στη ζέστη devil2.gif

 

Αυτή ήταν η πρώτη απάντηση, κι αν μη τι άλλο και η γρηγορότερη. Ίσως επειδή έκλεισε το deadline απ'ότι μου είπαν στο e-mail και κάνουνε sort out τις ιστορίες τώρα.

 

Όσο για την ιστορία, την έχει διαβάσει ο έτερος Ντίνος. Είναι εκείνη η ιστορία που έλεγα σε παλιό status "μια προϊστορική πλάκα με τον Χατζηγιώργη, γίνεται legit horroroflashάκι". Είναι κι ο πρώτος που έμαθε για την έκδοση drinks.gif

Link to comment
Share on other sites

Οι ευκαιρίες είναι εκεί έξω.

Η μίζερη χώρα μας, μόνο μιζέρια παράγει...

 

Μακάρι να είχα την Αγγλικήν σε τέτοιο επίπεδο που θα μου επέτρεπε να κάνω το ίδιο...

 

Στέλνε έξω Ντίνο. Οι πιθανότητες επιτυχίας αυξάνονται γεωμετρικά!wink.gif

Link to comment
Share on other sites

Μιάς και το έφερε η κουβέντα περί ιστοριών στα Αγγλικά, επειδή κατα βάση γράφω στα Αγγλικά, και επειδή είναι ένα θέμα το να εκδοθείς, πού θα μπορούσα να στείλω submissions για να συμπεριληφθούν ιστορίες μου σε περιοδικά ή σε συλλογές που μπορεί να εκδίδουν περιοδικά; Κυρίως Αγγλία και Αμερική φυσικά. Ή να πάρω σβάρνα τη λίστα με τα science fiction/fantasy magazines στο wikipedia; Κάνουν serialization κάποια απο αυτά; Άν ναι, ποιές είναι οι πιθανότητες να πάρουν το βιβλίο μου για serialization (θυμίζω η πιθανότητα είναι ανοιχτό μηδέν κλειστό ένα (0,1] οπότε πάντα πρέπει να ελπίζουμε)

Link to comment
Share on other sites

Wikipedia και ξερό ψωμί. Για Serialization δεν έχω δει τίποτα, αν και δεν το πολυέψαξα. Την καλύτερη δουλειά έκανες με το Amazon Βασίλη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο στο Αmazon. Χτές μπήκε στο premium catalog του Smashwords και σύντομα (κανα 2 βδομάδες) θα είναι διαθέσιμο εκτός από Amazon και Smashwords, στο Apple iBookstore, στο Sony ebookstore, στο Β&Ν, στο Κοβο, στο Diesel, στο Scrollmotion (ipad app ebooks) και σε κάτι αυστραλιανά που ούτε καν τα φανταζόμουν. Αλλά και πάλι αυτό δε λέει και πολλά. Είναι σαν να βάλεις την ντομάτα σου για πούλημα σε κάθε πάγκο στη λαική. Και να είναι κάτω-κάτω στο πάτο. Και να αρχίσει να βρέχει 11 η ώρα και να τα μαζεύουν και να φεύγουν και η ντομάτα σου να ξαναμπαίνει στο φορτηγάκι και να πάει σε άλλη λαϊκή την επομένη. Και ξανά τα ίδια.

 

Δε ξέρω ποιά είναι η πραγματική κατάσταση με τους εκδότες έξω αλλά και εδώ και έξω μου δίνεται η εντύπωση ότι είναι χάλια. Ότι προτιμάνε να κλωσάνε τα χρυσά αυγά που γεννάνε τα διάφορα ονόματα και δεν κάθονται ούτε καν να ασχοληθούν με κάποιον άγνωστο γιατί δεν υπάρχει λόγος για το ρίσκο και το κόστος του κάνε editing, cover art, marketing, events, advertising κτλ. Μετά είναι και η φούσκα του βαμπίρ/ΥΑ (είδα ότι υπάρχουν πάγκοι με erotic vampire literature και ένιωσα μια ξεφτίλα - γιατί δηλαδή να μη βάζανε τα βιβλία του Dick στο psychedelic drug-induced fiction;). Τέλος πάντων πολύ δύσκολο να ξεχωρίσει κάτι όσο καλό και άν είναι, γιατί η αγορά βιβλίου έχει γυρίσει πολύ στο gimmick και στο άρπα κόλλα (βλ. τον τύπο που πούλησε εκατοντάδες χιλιάδες τετράδια στην ουσία με το βιβλίο "What men think besides sex" - ή κάπως έτσι - το οποίο είναι 200 λευκές σελίδες).

 

Δε λέω ότι είμαι ο νέος Χ απίστευτος συγγραφέας που τον πολεμάει η κοινωνία, αλλά τα πράματα είναι μάλλον χειρότερα απο τις παλιότερες γενεές γιατί ναι μέν υπάρχουν πολλές ευκολίες και ευκαιρίες (δηλαδή το self-publishing μέσω e-book και γενικά τα πάντα όλα self- ), αλλά αυτό απλά μικραίνει το SNR (σήμα πρός θόρυβο), δηλαδή μεγαλώνει το θόρυβο και τη σαβούρα και πολύς κόσμος απλά κάνει click to buy ότι βρεί στην πρώτη 20άδα και οι άλλοι περάστε από βδομάδα (π.χ. o million dollar kindle ebook seller John Locke - όχι ότι διάβασα και μπορώ να κρίνω αλλά δε νομίζω ότι θα το κάνει άλλος indie αυτό - σά το million pixel page κάποτε).

 

Και όσο για το self-publishing γενικά απο μόνο του δε λέει κάτι. Άν ο δυνητικός εκδότης σου δεν έχει δεί τη φάτσα σου και νομίζει ότι το βιβλίο σου είναι τσελεμεντές, τότε ναί, τι το κάνεις μόνος σου publish τι το κάνει αυτός, το ένα και το αυτό. Άν όμως ο εκδότης που θα βρείς γίνει στην ουσία φάν σου, τότε και το βιβλίο θα προμοτάρει, και events θα κάνει και θα φροντίσει να γίνει επιτυχία, για το καλό όλων.

 

Συγνώμη για το ζάλισμα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η κουβέντα για το έξω θα μπορούσε να πάει σε δικό της τόπικ επειδή έχει ενδιαφέρον - και έχω την υποψία ότι σε μεγάλο βαθμό είναι θέμα manager όχι εκδότη, αλλά θα μιλήσω εκεί περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Πόσταρε το link για το topic όταν το δημιουργήσεις. Και το πόστ του nihilio για το cover letter είναι πολύ σχετικό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..