Jump to content
Lady Nina

Βυθισμένοι Στίχοι

Recommended Posts

Lady Nina

Όνομα Συγγραφέα: Lady Nina (Έλενα Στ.)

Είδος: Όχι φαντασία και σίγουρα όχι τρόμος...

Βία; Όχι

Σεξ; Όχι

Αριθμός Λέξεων: 222 λέξεις (με τον τίτλο)

Αυτοτελής; Ναι.

Σχόλια: Αυτό το φλασάκι είναι μια επέκταση ενός ποιήματος που είχα γράψει πριν καιρό. Θέλησα να το κάνω γνωστό στον "έξω κόσμο" και ο μόνος τρόπος, εφ'όσον έχει κλείσει (κακώς) η Βιβλιοθήκη Ποίησης, ήταν αυτός. Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε τη γνώμη σας για το πεζό κυρίως κομμάτι. Κυρίως, αν είναι περιττά κάποια σημεία ή αν θα έπρεπε να προσθέσω κάτι άλλο. Ελπίζω να σας αρέσει! (Το θέμα του 6ου Flash Fiction Live μου το θύμισε κι έτσι σκέφτηκα να το ανεβάσω...)

Βυθισμένοι στίχοι

Πόνος. Σκοτάδι. Αγωνία.

Την ευκαιρία αν μου’δινες θα σου’δινα τα πάντα

Στα πόδια σου θα έπεφτα χώμα να μην πατάς

Όμως ποτέ δεν έδειξες αν άξιζα για σένα

Ή αν βαρκούλα ήμουνα που έμπαζε νερά.

Είναι πολύ σκοτεινά εδώ. Πολύ υγρά.

Άραγε ένιωσες ποτέ αγάπη τί σημαίνει

Ή μήπως σε μπερδέψανε τα πάθη κι οι ορμές

Κατάλαβες του Έρωτα το απαλό το χάδι

Ή μήπως σ’απορρόφησε ο εγωισμός σου χθες;

Βουλιάζω. Η Θάλασσα με τραβάει στα βάθη της.

Τα μάτια σου ποτέ δεν άνοιξες για μένα

Το θύμα μόνο έπαιζες κρύβοντας το θυμό

Που η ζωή σου προκαλεί ημέρα την ημέρα

Κι ας προσπαθώ όσο μπορώ μακριά σου να τον διώχνω.

Άραγε τί θα νιώσεις σαν μάθεις το μαντάτο; Λύπη; Αδιαφορία; Μάλλον αδιαφορία.

Η αγάπη μου η πρώτη δεν ήσουν, δεν το κρύβω

Δεν ωφελεί να κρύβομαι ούτε κι εγώ το θέλω

Αλλά σ’αγάπησα πολύ και σ’το’δειχνα νομίζω

Κι αν κάνω όμως λάθος τώρα δεν ωφελεί.

Δεν έκανα λάθος. Προσπάθησα. Προσπάθησα πολύ. Και τώρα βυθίζομαι. Για να’σαι συ λεύτερος.

Όλα αυτά τα χρόνια κρυβόμουν από μένα

Δεν ήθελα να το δεχτώ πως αισθανόμουν λίγη

Λειψή σαν άδεια κάμαρη ένιωθα πως μου λείπει

Η αγάπη που θα έπρεπε να μου’δινες εσύ.

Δε χρειάζομαι την αγάπη σου πια. Με αγαπά η Θάλασσα. Με κατακλύζει. Τώρα είμαι ελεύθερη. Ελεύθερη από τα δεσμά της ζωής. Αντίο.

Edited by Lady Nina

Mesmer

Έλενα, αν κι έχω να διαβάσω ποίηση πιθανόν από το λύκειο (και δεν είναι και ιδιαίτερα του γούστου μου) το βρήκα πάρα πολύ όμορφο.

Οι στιχοί σου είχαν μια μελωδικότητα που έρεε... θα μπορούσε να γίνει τραγούδι, άνετα...

Το πεζό κομμάτι, βρήκα ότι δένει πολύ καλά με τους στιχούς, και είναι και πολύ βαθύ (εξού και ο τίτλος; :))

Λιγάκι δεν μου άρεσε ο στίχος «Χαλάκι θα γινόμουνα εσύ να το πατάς». Είναι λίγο συνηθισμένο, σίγουρα μπορείς να βρεις κάτι πιο όμορφο για πεις το ίδιο πράγμα.

Μικρό και πανέμορφο. Μπράβο!

Μια διορθωσούλα αν μου επιτρέπεις: «Αλλά σ’αγάπησα πολύ και στο’δειχνα νομίζω». σ' το 'δειχνα

Lady Nina

Έλενα, αν κι έχω να διαβάσω ποίηση πιθανόν από το λύκειο (και δεν είναι και ιδιαίτερα του γούστου μου) το βρήκα πάρα πολύ όμορφο.

Οι στιχοί σου είχαν μια μελωδικότητα που έρεε... θα μπορούσε να γίνει τραγούδι, άνετα...

Το πεζό κομμάτι, βρήκα ότι δένει πολύ καλά με τους στιχούς, και είναι και πολύ βαθύ (εξού και ο τίτλος; smile.gif)

Λιγάκι δεν μου άρεσε ο στίχος «Χαλάκι θα γινόμουνα εσύ να το πατάς». Είναι λίγο συνηθισμένο, σίγουρα μπορείς να βρεις κάτι πιο όμορφο για πεις το ίδιο πράγμα.

Μικρό και πανέμορφο. Μπράβο!

Μια διορθωσούλα αν μου επιτρέπεις: «Αλλά σ’αγάπησα πολύ και στο’δειχνα νομίζω». σ' το 'δειχνα

Ευχαριστώ πολύ!! laugh.gif

Done! Το "σ'το 'δειχνα" διορθώθηκε!

Να σου πω την αλήθεια μου, ούτε κι εγώ διαβάζω ποίηση... Αλλά μ'αρέσει πολύ να γράφω! Με εκφράζει και καλεί τη Μούσα για λογαριασμό μου! wink.gif

Όσον αφορά τον τίτλο... Δείχνει τη βύθιση στα βάθη της Θάλασσας, στα βάθη της καρδιάς...

Αν και όταν σκεφτώ κάτι με το "χαλάκι", θα επανέλθω!

Edited by Lady Nina

Stanley

Όμορφο και κελαριστό, αλλά δεν είναι του γούστου μου το στιλ αυτό, οπότε να μην πω παραπάνω. :)

Μια απορία: ποιος σου είπε ότι η βιβλιοθήκη της ποίησης έκλεισε...;

Lady Nina

Χρηstan, δε μου το είπε κάποιος, απλώς διάβασα αυτό πάνω από τη Βιβλιοθήκη Ποίησης:

Η Βιβλιοθήκη Ποίησης είναι αποκλειστικά για ανάγνωση. Δηλαδή δεν δημοσιεύονται πια νέα τόπικς ή σχόλια. Αν θέλετε να έρθετε σε επαφή με κάποιον από τους ποιητές μπορείτε να το κάνετε ιδιωτικά με PM ή e-mail. Αν θέλετε να δημοσιεύσετε ένα ποίημά σας, πρέπει να είναι *ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ* και *ΞΕΚΑΘΑΡΑ* επιστημονικής φαντασίας, ή μυθοπλασίας, ή τρόμου, και μπορείτε να το βάλετε σε κάποια από τις άλλες Βιβλιοθήκες με την ένδειξη "Ποίημα" δίπλα στον τίτλο. Οι moderators του SFF διατηρούν το δικαίωμα να μην δεχτούν ένα ποίημα αν δεν ανήκει αποκλειστικά και ξεκάθαρα στα προαναφερθέντα είδη.

Ναι, κάπου πήρε το μάτι μου πως δεν είναι αυτό το γούστο σου στην ποίηση! Αλλά, αφού σου φάνηκε "όμορφο και κελαρυστό", εμένα μου αρκεί! smile.gif

Άγγελε, όπως σου "υποσχέθηκα", επανήλθα καθώς σκέφτηκα ένα στίχο που θα μπορούσε να αντικαταστήσει τον

"Χαλάκι θα γινόμουνα εσύ να το πατάς".

Μάλλον θα γίνει πλέον:

"Στα πόδια σου θα έπεφτα χώμα να μην πατάς".

Τί λες για την αλλαγή; smile.gif

Stanley

Κι όμως, δεν έχει κλείσει,οπότε μπορείς να δημοσιεύεις κανονικά εκεί!

Drake Ramore

Πρόσφατα μόλις άνοιξε ξανά.

Μέχρι πρότινος γράφαμε το ποίημα τοποθετώντας το στην βιβλιοθήκη που θεωρούσαμε οτι ταιριάζει περισσότερο με την ένδειξη "ΠΟΙΗΜΑ" στον υπότιτλο και μεταφερόταν αργότερα στην βιβλιοθήκη οπου και κλειδωνόταν γιατί δεν υπήρχε η δυνατότητα σχολιασμού. Αν θυμάμαι καλά σε μια συζήτηση σε ανύποπτο χρόνο είχα διαβάσει οτι είχε δημιουργηθεί κάποιο θέμα με τους σχολιασμούς ποιημάτων και κλειδώθηκε ολόκληρη η κατηγορία.

Η γνώμη μου τώρα...

Μέχρι στιγμής ο σχολιασμός στα ποιήματα πηγαίνει μια χαρά. Δεν υπάρχουν τραβηγμένοι απο τα μαλλιά σχολιασμοί και κυριώς τα ποιήματα εκλαμβάνονται σαν καταθέσεις και όχι σαν κείμενα αναλυτικής κριτικής. Πιστευω οτι πρέπει να συνεχίσει ο σχολιασμός με τον ίδιο τρόπο (για να διατηρηθεί ανοικτή και η κατηγορία). επειδη η ποίηση είναι απο την φύση της ασυμβίβαστη αλλά και περίεργη, όσοι κάνουν σχολιασμό ας μην επιχειρούν να διυλίσουν τον κώνωπα. Δεν είναι τυχαία η έκφραση "Ποιητική αδεία".

Αυτό κυρίως για να συνεχίσουμε να απολαμβάνουμε ποιήματα απο τα μέλη εδω μέσα και να μην οδηγηθεί σε ένα ακόμη κλείσιμο της κατηγορίας.

Edited by Drake Ramore

Lady Nina

Χαίρομαι που ξανάνοιξε η βιβλιοθήκη! Ευχαριστώ για την πληροφόρηση, Drake!

Υποθέτω πως τώρα μπορούμε να σχολιάζουμε τα ποιήματα των άλλων μελών.

Βέβαια, το μόνο που μπορείς να σχολιάσεις σε ένα ποίημα είναι το αν σου άρεσε ή όχι, καθώς, όπως επεσήμανες, η ποίηση είναι ασυμβίβαστη, ιδιόρρυθμη, θα πρόσθετα εγώ.

Παρ'όλα αυτά είναι καλό να υπάρχει η δυνατότητα σχολιασμού, ώστε να μαθαίνει ο ποιητής αν αρέσει το ποίημά του ή όχι. Να παίρνει θάρρος! :)

Stanley

Δράκε, ποτέ η κριτική ενός ποιήματος δεν είναι απενοχοποιημένη, κατά την γνώμη μου. Ο παράγων "γούστο" υπάρχει στο οτιδήποτε στην τέχνη, όχι περισσότερο στην ποίηση από ό,τι στον κινηματογράφο ή στην πρόζα. Όπως σε κάθε περίπτωση, μπορεί απλά κανείς να εκφράζεται μετριοπαθώς και με κάποιο τακτ και να πει ό,τι θέλει.

Lady Nina

Νομίζω πως έχει δίκιο ο Drake, Stan.

Η ποίηση είναι... αλλιώς! Ρέει κατ'ευθείαν μέσα από την ψυχή του ανθρώπου, του ποιητή. Οπότε δεν μπορείς να βάλεις φραγμούς σε αυτή τη ροή. Είναι σα να προσπαθείς να οριοθετήσεις ένα ποτάμι. Η δύναμη του νερού, ή του λόγου αντίστοιχα, κάποια στιγμή θα σπάσει τους φραγμούς. Καταλαβαίνετε τί θέλω να πω;

Δεν μπορείς να πεις στον ποιητή "Γιατί έκανες αυτές τις περιγραφές;" ή "Δεν είναι σωστή αυτή η οπτική." ή δεν ξέρω κι εγώ τί άλλο. Είναι διαφορετικό, βέβαια, να πεις ότι δε σου κολλάει μια λέξη, μια συλλαβή ή μια φράση στο ποίημα. Άλλο αυτό.

Αλλά η ποίηση είναι μια άμεση επαφή μεταξύ των ψυχών του ποιητή-πομπού και του αναγνώστη-δέκτη. Είτε ταιριάζουν, είτε όχι. Αυτό ισχύει και στο πεζό, βέβαια, και σε όλες τις άλλες τέχνες, αλλά εδώ νομίζω πως είναι πιο έντονο. Κι αυτό, γιατί στην ποίηση δεν υπάρχουν κανόνες. Κατά την άποψή μου, πάντα.

Κι ένας λίγο πιο γλαφυρός τρόπος για να πω αυτό που θέλω...

Τα ποίηματα, που βγαίνουνε μέσα από την ψυχή,

Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να τα κακολογεί

Γιατί είναι μέρος της ζωής, κομμάτι της καρδιάς μας

Κι ο ήλιος της Ανατολής είναι ο μέντοράς μας.

Drake Ramore
Δράκε, ποτέ η κριτική ενός ποιήματος δεν είναι απενοχοποιημένη, κατά την γνώμη μου. Ο παράγων "γούστο" υπάρχει στο οτιδήποτε στην τέχνη, όχι περισσότερο στην ποίηση από ό,τι στον κινηματογράφο ή στην πρόζα. Όπως σε κάθε περίπτωση, μπορεί απλά κανείς να εκφράζεται μετριοπαθώς και με κάποιο τακτ και να πει ό,τι θέλει.

Μπορεί να είναι κι έτσι. Πάντως εγώ αποφεύγω να σχολιάζω ποιήματα σε βαθυτερο επίπεδο.

Μπορεί να περιέχουν αδόκιμες εκφράσεις και οξύμωρα σχήματα, που αν αναλυθούν λεπτομερώς και με αντικειμενικά κριτήρια υποβαθμίζουν το ποίημα.

Στα ποιήματα προτιμώ να κρατώ την αίσθηση που μου αφήνουν.

Edited by Drake Ramore

Stanley

Συμφωνώ σε όλα, απλά με τέτοιες οπτικές μπορεί και π.χ ο Χατζηγιάννης να λέει ότι γράφει ποίηση. If you know what i mean...

Για να δείτε ότι δεν διαφωνώ με την άποψή σας περί ποίησης και πόσο θεωρώ ότι βγαίνει από την ψυχή του ανθρώπου, δεν έχετε παρά να διαβάσετε την ιστορία μου Βαβυλώνα. Για να κάνουμε και διαφήμιση:devil2:

deadend

τι υπέροχος στίχος... τι υπέροχος στίχος...

Mesmer

Άγγελε, όπως σου "υποσχέθηκα", επανήλθα καθώς σκέφτηκα ένα στίχο που θα μπορούσε να αντικαταστήσει τον

"Χαλάκι θα γινόμουνα εσύ να το πατάς".

Μάλλον θα γίνει πλέον:

"Στα πόδια σου θα έπεφτα χώμα να μην πατάς".

Τί λες για την αλλαγή; smile.gif

Προσωπικά, μου αρέσει περισσότερο από τον προηγούμενο. Βέβαια, δικό σου είναι το ποίημα κι εσύ ξέρεις ποιες είναι οι κατάλληλες λέξεις για να εκφράσεις αυτό που θέλεις.

Ήμουν σίγουρος ότι μπορούσες να βρεις κάτι καλό. laugh.gif

Lady Nina

Προσωπικά, μου αρέσει περισσότερο από τον προηγούμενο. Βέβαια, δικό σου είναι το ποίημα κι εσύ ξέρεις ποιες είναι οι κατάλληλες λέξεις για να εκφράσεις αυτό που θέλεις.

Κι εγώ προτιμώ τον καινούργιο στίχο από το παλιό. Απλά, επειδή εσύ τον εντόπισες και πρότεινες την αλλαγή του, σκέφτηκα να ζητήσω τη γνώμη σου προτού τον αντικαταστήσω. Σε ευχαριστώ πολύ, λοιπόν! Έτσι μου φαίνεται πολύ καλύτερο!

Ήμουν σίγουρος ότι μπορούσες να βρεις κάτι καλό. laugh.gif

Με τιμάει απίστευτα αυτό που λες! Σε ευχαριστώ και πάλι, Άγγελε! laugh.gif

Lady Nina

Συμφωνώ σε όλα, απλά με τέτοιες οπτικές μπορεί και π.χ ο Χατζηγιάννης να λέει ότι γράφει ποίηση. If you know what i mean...

Χμ, χμ... Υπονοείτε κάτι για το ποίημά μου, κύριε Stan; cold.gif

Ποιά είναι η διαφορά ενός ποιήματος από ένα τραγούδι, αλήθεια; Πέρα από το ότι το ποίημα απαγγέλεται, ενώ το τραγούδι... 'τραγουδιέται'... mf_sherlock.gif

Για να δείτε ότι δεν διαφωνώ με την άποψή σας περί ποίησης και πόσο θεωρώ ότι βγαίνει από την ψυχή του ανθρώπου, δεν έχετε παρά να διαβάσετε την ιστορία μου Βαβυλώνα. Για να κάνουμε και διαφήμισηdevil2.gif

Σιγά που δε θα έκανες διαφήμιση...! Κρατιέσαι; Δεν κρατιέσαι! tongue.gif

τι υπέροχος στίχος... τι υπέροχος στίχος...

Σοβαρά ή στην πλάκα;

Όπως και να έχει, σε ευχαριστώ, deadend! :)

Tattoman

ωραίο ήτανε...όπως είπαν τα παιδιά από πάνω, ήταν πολύ ανάλαφρο. Τώρα όσο αφορά το θεματάκι, αν και μου αρέσουν πολύ αυτού του είδους, δεν με συγκίνησε απλά μου άρεσε. Μπράβο πάντως είναι το πρώτο σου ποίημα που διαβάζω...Ωραίο ήταν

Lady Nina

Ευχαριστώ πολύ, Τατού! :)

χεχε Γούστα είναι αυτά! Μια φίλη μου δάκρυσε μόλις το διάβασε. Οπότε είναι εντελώς υποκειμενικό! devil2.gif

Stanley

Χμ, χμ... Υπονοείτε κάτι για το ποίημά μου, κύριε Stan; cold.gif

Ποιά είναι η διαφορά ενός ποιήματος από ένα τραγούδι, αλήθεια; Πέρα από το ότι το ποίημα απαγγέλεται, ενώ το τραγούδι... 'τραγουδιέται'... mf_sherlock.gif

Δεν υπονοώ κάτι,απλά ο άκρατος υποκειμενισμός είναι πολύ επικίνδυνος στην Τέχνη.

Τραγούδι είναι κάτι με πολύ έντονο το στοιχείο του ρυθμού,νομίζω, το καταλαβαίνεις στην ανάγνωση.

Mesmer

Τραγούδι είναι κάτι με πολύ έντονο το στοιχείο του ρυθμού,νομίζω, το καταλαβαίνεις στην ανάγνωση.

Έχω την εντύπωση ότι και το μέτρο στην ποίηση, είναι σχεδόν το ίδιο. Ας μην ξεχνάμε ότι πολλά ποιήματα έχουν μελοποιηθεί, με πρώτο και καλύτερο, το γνωστό...

Drake Ramore

Ας μην ξεχνάμε ότι πολλά ποιήματα έχουν μελοποιηθεί, με πρώτο και καλύτερο, το γνωστό...

...το νινί σέρνει καράβι.

Mesmer

Ας μην ξεχνάμε ότι πολλά ποιήματα έχουν μελοποιηθεί, με πρώτο και καλύτερο, το γνωστό...

Αχαχααχαχα... ε, μα ποιο άλλο... tease.gif

Lady Nina

Ταιριάζει γάντι και στο θέμα και στο nick μου...! Δεν μπορείτε να πείτε! tongue.gif

Eugenia Rose

Μου άρεσε και μου έδωσε την εντύπωση ότι είναι αυτοβιογραφικό κατά κάποιον τρόπο. Και το τέλος έβγαινε σιγά σιγά με τα στοιχεία που δίνονταν νωρίτερα. :D

Lady Nina

Σ'ευχαριστώ και χαίρομαι που σου άρεσε! biggrin.gif

Πράγματι, είναι κομμάτι αυτοβιογραφικό... Το μέρος των στίχων όμως, όχι των γραμμών που αναφέρονται στη θάλασσα. :)