Jump to content

Η ΜΠΕΝΑΖΙΡ ΜΟΥ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ


christina
 Share

Recommended Posts

Περνούσε ο καιρός και το πήρα απόφαση. Το συγκεκριμένο παραμύθι δεν τους έκανε. Πήρα την πρώτη αρνητική απάντηση απο τον έναν μέσω ι μειλ και το δέχτηκα - σάμπως μπορούσα να κάνω και αλλιώς; Ο δεύτερος που το έστειλα, απλώς ''αδιαφορούσε'' αφού πέρασαν 3 μήνες και σύμφωνα με την ανακοίνωσή τους στην ιστοσελίδα, οι υποψήφιοι συγγραφείς ειδοποιούνται με ταχυδρομική επιστολή.

Οπότε, είπα στον εαυτό μου, βάλτο πίσω στο laptop και τέρμα τα όνειρα. Υπάρχουν τόσοι κ τόσοι εκεί εξω, καλύτεροι, πιο εξοικιωμένοι με το ''άθλημα''...ναι με έπιασε η απαισιοδοξία μου. Απέχω εδω και καιρό απο το χόμπυ μου, βρίσκοντας προφαση τον λίγο χρόνο που διαθέτω πλέον.

Και σήμερα, εκεί που το είχα ξεχάσει, με παιρνουνε τηλεφωνο απο τον δεύτερο εκδοτικό να μου πουν οτι δεν το εχουν διαβάσει, διότι η υπευθυνη λείπει στο νοσοκομείο εδω και 2 μήνες, οπότε εαν το επιθυμώ να τους το στειλω με ι μειλ για να μην καθυστερεί άλλο, ώστε να το διαβάσει ο ιδιοκτήτης του συγκεκριμένου εκδοτικού οίκου..

 

Τώρα νιώθω οτι περνάω απο εξετάσεις...:cold: Αισθάνομαι μέσα μου, οτι δεν αξίζει άλλο να παλέψω, άλλωστε ουτε επιμελημένο ειναι, σίγουρα θα εχει εκφραστικά λαθη....μπορεί και η ιστορία να είναι too much οπως μου ειπε ο πρώτος οτι δεν ταίριαζε με τη γενική θεματολογία ...καλά δικαιολογίες, απλώς δεν τους άρεσε.

 

Οποιος διαβάσει αυτά που γράφω, ας με συγχωρεσει...ήθελα απλώς :rolleyes: ουτε ξέρω, ουφ

Link to comment
Share on other sites

Καλή τύχη σε σένα και στην Μπεναζίρ, Χριστίνα. Άλλωστε, ποτέ δεν ξέρεις...:)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει ότι όλα θα πάνε καλά! :D

 

Μην το βάλεις κάτω, λοιπόν, ό,τι και να γίνει!

 

Ακόμα κι αν δε δεχθούν τη Μπεναζίρ σου στον δεύτερο εκδοτικό οίκο (κάτι μου λέει, όμως, πως για να αφιερώσει το χρόνο του ολόκληρος ιδιοκτήτης εκδοτικού οίκου, κάτι καλό θα προκύψει :) ) υπάρχει άπλετος χρόνος να επιμεληθείς εκ νέου την ιστορία (εσύ ή κάποιος που εμπιστεύεσαι) και να την στείλεις σε κάποιον εκδοτικό οίκο που θα την εκτιμήσει.

 

Αλλά πάνω απ'όλα έχε ΕΣΥ πίστη στο δημιούργημά σου! Μόνο έτσι θα δουν κι οι άλλοι τι αξίζει! :)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει ότι όλα θα πάνε καλά! :D

 

Μην το βάλεις κάτω, λοιπόν, ό,τι και να γίνει!

 

Ακόμα κι αν δε δεχθούν τη Μπεναζίρ σου στον δεύτερο εκδοτικό οίκο (κάτι μου λέει, όμως, πως για να αφιερώσει το χρόνο του ολόκληρος ιδιοκτήτης εκδοτικού οίκου, κάτι καλό θα προκύψει :) ) υπάρχει άπλετος χρόνος να επιμεληθείς εκ νέου την ιστορία (εσύ ή κάποιος που εμπιστεύεσαι) και να την στείλεις σε κάποιον εκδοτικό οίκο που θα την εκτιμήσει.

 

Αλλά πάνω απ'όλα έχε ΕΣΥ πίστη στο δημιούργημά σου! Μόνο έτσι θα δουν κι οι άλλοι τι αξίζει! :)

 

αχ...τα λες πολύ όμορφα!! Αλλά, ο ιδιοκτήτης δεν το χει διαβάσει, άρα τυχαία θα το κάνει γιατί λείπει η υπεύθυνη... Για αυτο ακριβώς νιώθω κάπως τώρα, επειδή αφιερώσανε έστω λίγο παραπάνω χρόνο για ένα άγνωστο παραμύθι ενός ακόμη πιο άγνωστου πλην φιλόδοξου ''συγγραφέα''... Άρα νιώθω προκαταβολικά υπαίτια για το ''χάσιμο χρόνο'' τους. Κατάλαβες τι κόλλημα έπαθα τώρα?

 

Θέλω γιατρό?:dazzled:

 

Το πρόβλημα είναι οτι δεν έχω κάποιο έμπιστο. Γνωρίζω κάποιον συγγραφέα που μιλάμε που κ που αλλά πάλι δεν νιώθω άνετα απέναντι του να του φορτωθώ...

Edited by christina
Link to comment
Share on other sites

Ε, καλά, υπάρχουν τόσες εκατονταδες εκδοτικοί, που δεν έχει νόημα καν να το σκέφτεσαι.

 

Λοιπόν, δεν ξέρω αν με εμπιστεύεσαι αλλά αν μιλάμε για κάτι που δεν έχει διαστάσεις Άννας Καρένινας, μπορώ να σου κάνω εγώ επιμέλεια και διορθώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει ότι όλα θα πάνε καλά! :D

 

Μην το βάλεις κάτω, λοιπόν, ό,τι και να γίνει!

 

Ακόμα κι αν δε δεχθούν τη Μπεναζίρ σου στον δεύτερο εκδοτικό οίκο (κάτι μου λέει, όμως, πως για να αφιερώσει το χρόνο του ολόκληρος ιδιοκτήτης εκδοτικού οίκου, κάτι καλό θα προκύψει :) ) υπάρχει άπλετος χρόνος να επιμεληθείς εκ νέου την ιστορία (εσύ ή κάποιος που εμπιστεύεσαι) και να την στείλεις σε κάποιον εκδοτικό οίκο που θα την εκτιμήσει.

 

Αλλά πάνω απ'όλα έχε ΕΣΥ πίστη στο δημιούργημά σου! Μόνο έτσι θα δουν κι οι άλλοι τι αξίζει! :)

 

αχ...τα λες πολύ όμορφα!! Αλλά, ο ιδιοκτήτης δεν το χει διαβάσει, άρα τυχαία θα το κάνει γιατί λείπει η υπεύθυνη... Για αυτο ακριβώς νιώθω κάπως τώρα, επειδή αφιερώσανε έστω λίγο παραπάνω χρόνο για ένα άγνωστο παραμύθι ενός ακόμη πιο άγνωστου πλην φιλόδοξου ''συγγραφέα''... Άρα νιώθω προκαταβολικά υπαίτια για το ''χάσιμο χρόνο'' τους. Κατάλαβες τι κόλλημα έπαθα τώρα?

 

Θέλω γιατρό?:dazzled:

 

Το πρόβλημα είναι οτι δεν έχω κάποιο έμπιστο. Γνωρίζω κάποιον συγγραφέα που μιλάμε που κ που αλλά πάλι δεν νιώθω άνετα απέναντι του να του φορτωθώ...

Είδες; Η αλήθεια είναι όμορφη! :)

 

Κι όλοι εμείς εδώ τι κάνουμε, μου λες; :tongue: (ΟΚ, εγώ δεν είμαι η πλέον αρμόδια για διορθώσεις, αλλά τα παιδιά εδώ κάνουν πολύ καλή δουλειά!)

 

Υ.Γ.: Όχι, δε χρειάζεσαι γιατρό. Όλοι όσοι γράφουμε το παθαίνουμε αυτό, έχουμε ανασφάλειες. Ακόμα και για ένα διήγημα 3500 λέξεων... Πόσο μάλλον για ολόκληρο βιβλίο! :)

 

Edit: Χα! Είδες; Έχουμε κιόλας έναν εθελοντή! ;)

Edited by Lady Nina
Link to comment
Share on other sites

Είδες, για όλα υπάρχει λύση!

 

Και αν νοιώθεις "αχ, δεν μπορώ, είναι χάλια απαπαπά, πού πάω πού οδεύω" εντάξει, φορτώσου σε μας, αλλά παραέξω λέγε "Παίδες, έγραψα ΤΟ παιδικό βιβλίο της δεκαετίας", ναι;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είδες, για όλα υπάρχει λύση!

 

Και αν νοιώθεις "αχ, δεν μπορώ, είναι χάλια απαπαπά, πού πάω πού οδεύω" εντάξει, φορτώσου σε μας, αλλά παραέξω λέγε "Παίδες, έγραψα ΤΟ παιδικό βιβλίο της δεκαετίας", ναι;

 

 

 

 

 

:D :D θα το λέω κάθε βράδυ μπροστά στον καθρέφτη και μετά θα μουτζώνομαι:D για να μη με βασκάνω!!

Link to comment
Share on other sites

Ε, καλά, υπάρχουν τόσες εκατονταδες εκδοτικοί, που δεν έχει νόημα καν να το σκέφτεσαι.

 

Λοιπόν, δεν ξέρω αν με εμπιστεύεσαι αλλά αν μιλάμε για κάτι που δεν έχει διαστάσεις Άννας Καρένινας, μπορώ να σου κάνω εγώ επιμέλεια και διορθώσεις.

 

 

Κοίτα, αν κ δεν το έχω διαβάσει το συγκεκριμένο, θυμάμαι ομως απο την περιγραφή-αν αναφέρεσαι στο συγκεκριμένο μυθιστόρημα,γιατί τοχω ακόμη στο ράφι μου- ότι αναφέρεται σε έναν απαγορευμένο έρωτα και γενικώς τη ζωή της ηρωίδας και το άδοξο τέλος της???

 

Όσον αφορά την προσπάθεια μου, είναι παιδικό παραμύθι(για ηλικίες 6-10), 26 σελίδων και η ηρωίδα είναι μια ανεμώνη η οποία αποφασίζει να εγκαταλείψει την πατρίδα της ύστερα απο τον πόλεμο που βίωσε απο μια γειτονική χώρα λουλουδιών. Σίγουρα δεν είναι το πιο εύθυμο παραμύθι, μιας που αναγκάζεται να περάσει κάποιες περιπέτειες για να βρει τη χώρα που ονειρεύεται καθώς και να αντιμετωπίσει λίγο πριν το τελος του παραμυθιού, το ρατσισμό και τη ξενοφοβία των γύρω της. Βέβαια το τέλος έρχεται λυτρωτικό θα έλεγα και φυσικά εφόσον απευθύνεται σε παιδιά δεν θα μπορούσα να μην έβαζα ένα ευτυχισμένο τέλος.

Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση, τα λέμε...

Link to comment
Share on other sites

Ε, καλά, υπάρχουν τόσες εκατονταδες εκδοτικοί, που δεν έχει νόημα καν να το σκέφτεσαι.

 

Λοιπόν, δεν ξέρω αν με εμπιστεύεσαι αλλά αν μιλάμε για κάτι που δεν έχει διαστάσεις Άννας Καρένινας, μπορώ να σου κάνω εγώ επιμέλεια και διορθώσεις.

 

 

Κοίτα, αν κ δεν το έχω διαβάσει το συγκεκριμένο, θυμάμαι ομως απο την περιγραφή-αν αναφέρεσαι στο συγκεκριμένο μυθιστόρημα,γιατί τοχω ακόμη στο ράφι μου- ότι αναφέρεται σε έναν απαγορευμένο έρωτα και γενικώς τη ζωή της ηρωίδας και το άδοξο τέλος της???

 

Όσον αφορά την προσπάθεια μου, είναι παιδικό παραμύθι(για ηλικίες 6-10), 26 σελίδων και η ηρωίδα είναι μια ανεμώνη η οποία αποφασίζει να εγκαταλείψει την πατρίδα της ύστερα απο τον πόλεμο που βίωσε απο μια γειτονική χώρα λουλουδιών. Σίγουρα δεν είναι το πιο εύθυμο παραμύθι, μιας που αναγκάζεται να περάσει κάποιες περιπέτειες για να βρει τη χώρα που ονειρεύεται καθώς και να αντιμετωπίσει λίγο πριν το τελος του παραμυθιού, το ρατσισμό και τη ξενοφοβία των γύρω της. Βέβαια το τέλος έρχεται λυτρωτικό θα έλεγα και φυσικά εφόσον απευθύνεται σε παιδιά δεν θα μπορούσα να μην έβαζα ένα ευτυχισμένο τέλος.

Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση, τα λέμε...

Ο Γιάννης αναφέρεται στο μέγεθος - η Άννα Καρένινα είναι 864 σελίδες... Επομένως, με 26 είσαι μια χαρά! Και μην έχεις τύψεις για το χρόνο του ιδιοκτήτη του εκδοτικού οίκου! :)

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα, αναφερόμουν καθαρά στην έκταση και όχι στη θεματολογία.

 

Για ό,τι θέλεις στείλε μου στο johnpliotas [at] gmail [.] com

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα, αναφερόμουν καθαρά στην έκταση και όχι στη θεματολογία.

 

Για ό,τι θέλεις στείλε μου στο johnpliotas [at] gmail [.] com

 

 

:chinese: ουπς...μου διέφυγε η λεξη, διαστάσεις...οκ

Link to comment
Share on other sites

Ο Γιάννης είναι ένας άνθρωπος που κάνει αυτόν που θα συνεργαστεί μαζί του να νιώσει τυχερός. Αγάπη και μεράκι για τη δουλειά του τον διακρίνουν, καθώς και μια ακόπιαστη, αμετάβλητη υπομονή στα όρια του παράλογου.

 

Άδραξε την ευκαιρία, Χριστίνα!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης διαθέτουμε και δεκαετείς αναγνώστριες, αν ενδιαφέρεσθε :holiday:

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

[...] Αλλά, ο ιδιοκτήτης δεν το χει διαβάσει, άρα τυχαία θα το κάνει γιατί λείπει η υπεύθυνη... Για αυτο ακριβώς νιώθω κάπως τώρα, επειδή αφιερώσανε έστω λίγο παραπάνω χρόνο για ένα άγνωστο παραμύθι ενός ακόμη πιο άγνωστου πλην φιλόδοξου ''συγγραφέα''... Άρα νιώθω προκαταβολικά υπαίτια για το ''χάσιμο χρόνο'' τους. Κατάλαβες τι κόλλημα έπαθα τώρα?

 

Θέλω γιατρό?:dazzled:

[...]

 

 

Ασφαλώς και θέλεις γιατρό :tongue:. Δηλαδή ποια είναι η δουλειά τους ακριβώς στον εκδοτικό οίκο; Μόνο να βγάζουν λεφτά; Δεν είναι να διαβάζουν;! Και σιγά το χάσιμο του χρόνου, για ένα κείμενο που μόλις διάβασα παραπάνω ότι είναι 26 σελίδες.

 

Πάντως, πέρα από τα αστεία, είναι μάλλον θετικό ή τουλάχιστον είναι αξιοπρεπές εκ μέρους τους που κάποιος μπήκε στον κόπο να ειδοποιήσει και να ενημερώσει για την αργοπορία και φυσικά να κάνει και την ανάγνωση.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης διαθέτουμε και δεκαετείς αναγνώστριες, αν ενδιαφέρεσθε :holiday:

 

 

 

Δεσποινίς Μπάμπης, σε είχα ξεχάσει..αν θυμάμαι καλά μου είχες πει οτι έχεις και παιδί ή παιδιά οπότε σαν μαμά ή μπαμπάς(lol) έχεις κάποια άποψη?? οκ... να σου στείλω τις πρώτες σελίδες να μου τις αξιολογήσει το δεκάχρονο παιδί σου?? θεέ μου, αγχώθηκα ακόμη περισσότερο...ευκαιρία να δω πραγματικά μέσα απο την οπτική γωνία ενός παιδιού (σίγουρα εκεί θα βρω τον δάσκαλο μου)

 

Ο Γιάννης είναι ένας άνθρωπος που κάνει αυτόν που θα συνεργαστεί μαζί του να νιώσει τυχερός. Αγάπη και μεράκι για τη δουλειά του τον διακρίνουν, καθώς και μια ακόπιαστη, αμετάβλητη υπομονή στα όρια του παράλογου.

 

Άδραξε την ευκαιρία, Χριστίνα!

 

 

έχω τρελαθεί στα post σήμερα..

.

 

Άρα έχουν δει πολλά τα μάτια του! Μην του ρθει κανά ξαφνικό επεισόδιο και τρέχουμε μετά..:D

Link to comment
Share on other sites

 

Και σήμερα, εκεί που το είχα ξεχάσει, με παιρνουνε τηλεφωνο απο τον δεύτερο εκδοτικό να μου πουν οτι δεν το εχουν διαβάσει, διότι η υπευθυνη λείπει στο νοσοκομείο εδω και 2 μήνες, οπότε εαν το επιθυμώ να τους το στειλω με ι μειλ για να μην καθυστερεί άλλο, ώστε να το διαβάσει ο ιδιοκτήτης του συγκεκριμένου εκδοτικού οίκου..

 

 

 

 

τελικά το διάβασα και δεν μου άρεσε. Λέω όμως να σου δώσω μία δεύτερη ευκαιρία Θα το στείλω στην υπάλληλο μου, που αναρρώνει στο νοσοκομείο, να το διαβάσει κι εκείνη. Αν πάθει κάτι, το κρίμα στο λαιμό σου.

 

ο ιδιοκτήτης του εκδοτικού

:devil2:

Link to comment
Share on other sites

Και σήμερα, εκεί που το είχα ξεχάσει, με παιρνουνε τηλεφωνο απο τον δεύτερο εκδοτικό να μου πουν οτι δεν το εχουν διαβάσει, διότι η υπευθυνη λείπει στο νοσοκομείο εδω και 2 μήνες, οπότε εαν το επιθυμώ να τους το στειλω με ι μειλ για να μην καθυστερεί άλλο, ώστε να το διαβάσει ο ιδιοκτήτης του συγκεκριμένου εκδοτικού οίκου..

 

 

 

 

τελικά το διάβασα και δεν μου άρεσε. Λέω όμως να σου δώσω μία δεύτερη ευκαιρία Θα το στείλω στην υπάλληλο μου, που αναρρώνει στο νοσοκομείο, να το διαβάσει κι εκείνη. Αν πάθει κάτι, το κρίμα στο λαιμό σου.

 

ο ιδιοκτήτης του εκδοτικού

:devil2:

 

:D οτι πιο σατανικό μπορουσες να μου γράψεις!! Ααα, να χαθείς παλ$%^$@#παιδο

Link to comment
Share on other sites

Είναι απόλυτα λογικό να αγχώνεσαι αφού είναι κάτι που αγαπάς πολύ και κρίνεται τώρα, φυσικά θες να πάει καλά.

 

Αλλά μην είσαι τόσο απαισιόδοξη. Μπορεί όλα να πάνε καλά! Κι αν όχι τώρα, ίσως σε έναν άλλο εκδοτικό που θα το στείλεις, τόσοι υπάρχουνε, σε κάποιον μπορεί να κάνει!

Και μπορείς ενδιάμεσα να κάνεις και βελτιώσεις, ήδη σου δίνεται η ευκαιρία γι'αυτό και είναι πολύ σημαντικό!

 

Εύχομαι τα καλύτερα! Ότι και να γίνει, θα σου έλεγα να πιστέψεις ακόμα περισσότερο σ'αυτό που έγραψες και μην το παρατήσεις... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..