Jump to content
Spock

Gene Roddenberry: 19 χρόνια χωρίς τον Gene...

Recommended Posts

Spock

19 χρόνια σήμερα από τη μέρα που o Gene Roddenberry ξεκίνησε το ταξίδι του σε άλλους κόσμους. Είθε να το συνεχίζει εκεί ευτυχισμένος, παρέα πια με την αγαπημένη του Majel. Και όταν κάποια μέρα ξεκινήσουμε κι εμείς το ταξίδι αυτό, είθε να συναντηθούν οι δρόμοι μας.

Gene_Roddenberry_title_card_Unification_part_1.jpg

Edited by Spock

karatasiospa

Και μακάρι κάποια μέρα εμείς η κάποιοι άλλοι στο μέλλον να ξεκινήσουμε τα ταξίδια που φύτεψε ο roddenberry στην φαντασία μας με το star trek. Οπου λοιπόν και να βρίσκετε ( και σίγουρα βρίσκετε στην καρδιά μας):

Live long and prosper!

DimitrisX

Μακάρι να υλοποιηθεί έστω ένα ψείγμα από το όραμά του κάποτε.

Tiessa

Τώρα συνειδητοποίησα ότι όταν πέθανε ο Gene Roddenberry βρισκόμασταν ακόμα στα μισά του TNG.

Το πόσο σταθερό και αξιόλογο ήταν το σύμπαν που έπλασε με την πρώτη σειρά και συνέχισε πιο στιβαρά και με όραμα με τη δεύτερη, το μαρτυρούν τα αμέτρητα επεισόδια και οι ταινίες που γυρίστηκαν και παίχτηκαν τόσα χρόνια μετά το θάνατό του.

Oberon

Τη θυμάμαι τη μέρα εκείνη. Ήμουν στην Αμοργό (όπου είχα παραμείνει για κάμποσους μήνες) και ένας φίλος είχε τηλεόραση από όπου μάθαμε το νέο. Ήταν η μόνη φορά που η Ελληνική τηλεόραση πρόβαλλε έναν μεταμεσονύχτιο "μαραθώνιο" Σταρ Τρεκ, παίζοντας 6-7 επεισόδια του TNG ξεκινώντας με τον πιλότο.  Από το ολότελα . . . είναι μια μικρή αναγνώριση κι αυτή. Φυσικά έκατσα και τα είδα τα επεισόδια στην "ολονυχτία", κι ας τα είχα ήδη δει. Μάλιστα ο φίλος μου έγινε κι αυτός Τρεκκερ αφού δεν υπήρχε περίπτωση να κοιμηθεί με μένα να παρακολουθώ Τρεκ και να του λέω διάφορα. ;)

DinoHajiyorgi

Ήταν η μόνη φορά που η Ελληνική τηλεόραση πρόβαλλε έναν μεταμεσονύχτιο "μαραθώνιο" Σταρ Τρεκ, παίζοντας 6-7 επεισόδια του TNG ξεκινώντας με τον πιλότο.

Έκανε η ελληνική τηλεόραση τέτοιο θαύμα; Λες να είχαν κανέναν τρεκά νυχτερινό υπάλληλο; Μπράβο, είναι συγκινητικό, και ταυτόχρονα επιστημονική φαντασία. Ντρέπομαι να πω ότι δεν θυμάμαι που ήμουν εγώ όταν το έμαθα, πότε το έμαθα και που βρισκόμουν. (Η περίοδος μεταξύ 1988 και 1993 από μνήμης ανήκει σε μια περίοδο προσωπικών αναταράξεων, χωρίς κάποια καταγραφή σταθμών, πλην της απώλειας του πατέρα μου το '90.)

Ο Ρόντενμπερι, και η σημασία του, άργησε να μπει στην προσοχή μου, κι ας είχα το Σταρ Τρεκ στη ζωή μου νωρίτερα από τον Πόλεμο των Άστρων. (Γι αυτό και άργησα να γράψω εδώ. Τι να έγραφα; )

Νομίζω ότι αυτό που μετράει (όπως το βλέπω μέσα από τα δικά μου "γεράματα") δεν θα πρέπει να έφυγε πικραμένος από τη ζωή, αντίθετα μάλιστα, πρόλαβε να δει τα όνειρα και την φαντασία του να υλοποιούνται, να καθιερώνονται, να εκτιμάται εκείνος και το έργο του, να τον αγαπούν και να αφήνει πίσω του έναν ολόκληρο θεσμό. Να μην ξεχάσουμε ότι κέρδισε και την συντροφιά μιας πολύ όμορφης, τσαχπίνας και γεμάτης χιούμορ (ω τι συνδιασμός) γυναίκας και συζύγου. Χαμογελάει στις περισσότερες φωτογραφίες του και έτσι τον φαντάζομαι να μας κοιτάζει από τα άστρα.

Edited by DinoHajiyorgi

Oberon

Ήταν η μόνη φορά που η Ελληνική τηλεόραση πρόβαλλε έναν μεταμεσονύχτιο "μαραθώνιο" Σταρ Τρεκ, παίζοντας 6-7 επεισόδια του TNG ξεκινώντας με τον πιλότο.

Έκανε η ελληνική τηλεόραση τέτοιο θαύμα; Λες να είχαν κανέναν τρεκά νυχτερινό υπάλληλο; Μπράβο, είναι συγκινητικό, και ταυτόχρονα επιστημονική φαντασία. Ντρέπομαι να πω ότι δεν θυμάμαι που ήμουν εγώ όταν το έμαθα, πότε το έμαθα και που βρισκόμουν.  (Η περίοδος μεταξύ 1988 και 1993 από μνήμης ανήκει σε μια περίοδο προσωπικών αναταράξεων, χωρίς κάποια καταγραφή σταθμών, πλην της απώλειας του πατέρα μου το '90.)

Ο Ρόντενμπερι, και η σημασία του, άργησε να μπει στην προσοχή μου, κι ας είχα το Σταρ Τρεκ στη ζωή μου νωρίτερα από τον Πόλεμο των Άστρων. (Γι αυτό και άργησα να γράψω εδώ. Τι να έγραφα; )

Νομίζω ότι αυτό που μετράει (όπως το βλέπω μέσα από τα δικά μου "γεράματα") δεν θα πρέπει να έφυγε πικραμένος από τη ζωή, αντίθετα μάλιστα, πρόλαβε να δει τα όνειρα και την φαντασία του να υλοποιούνται, να καθιερώνονται, να εκτιμάται εκείνος και το έργο του, να τον αγαπούν και να αφήνει πίσω του έναν ολόκληρο θεσμό. Να μην ξεχάσουμε ότι κέρδισε και την συντροφιά μιας πολύ όμορφης, τσαχπίνας και γεμάτης χιούμορ (ω τι συνδιασμός) γυναίκας και συζύγου. Χαμογελάει στις περισσότερες φωτογραφίες του και έτσι τον φαντάζομαι να μας κοιτάζει από τα άστρα.

Από όαο ξέρω, Ντίνο, δεν έφυγε πικραμένος ή απογοητευμένος από το έργο της ζωής του. Και σύμφωνα με τη Majel και άλλους, ήταν ευτυχισμένος μαζί της.

[katina mode]Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο είχε σταματήσει τις ερωτικές του ατασθαλίες μετά που παντρεύτηκε τη Majel γιατί ήταν γνωστός γυναικάς και cheater[/end katina mode].