Jump to content

The Walking Dead (2010-2022)


Darkchilde
 Share

Πως σας φάνηκε η σειρά;  

1 member has voted

  1. 1. Με πόσα αστέρια θα βαθμολογούσατε την σειρά;

    • ★★★★★ (Εξαιρετική)
      0
    • ★★★★☆ (Πολύ καλή)
    • ★★★☆☆ (Καλή)
      0
    • ★★☆☆☆ (Μέτρια)
      0
    • ★☆☆☆☆ (Κακή)
      0


Recommended Posts

Για να δούμε! Πάντως σίγουρα τώρα πια είναι από τις σειρές που περιμένω, πως και πως!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγαπημένη σειρά, από την ώρα που ξεκίνησε μέχρι και τώρα. Έχει κάνει κοιλιές, έχει κάνει μπυροκοίλια, αλλά πλέον δηλώνω φανατικός ακόλουθος και της συγχωρω κάθε παραστράτημα. Πολλοί γνωστοί μου την έχουν εγκαταλείψει αλλά εγώ δεν πρόκειται κι ας κάνει 20 σεζόν :p (εδώ το supernatural είναι στην 11η έλεος).

Το μοναδικο ζήτημα είναι να έχουν φρέσκιες ιδέες να δώσουν που να μπορούν να δικαιολογηθούν. Εμένα δεν με νοιάζει τόσο να πάρω μία απάντηση στο γιατί έγιναν όσα έγιναν και πως θα λυθούν όσο να δω πως θα μπορούσε ένας τέτοιος κόσμος να ξαναφτιαχτεί ή να διαλυθεί τελείως.

Τελευταίο επεισόδιο 6ης σεζόν...

Έχω κι εγώ υποψίες για τον Abraham και νομίζω ότι όπως αναφέρατε πιο πάνω ταιριάζει σε κάτι τέτοιο.

Επίσης σίγουρα δεν είναι Rick/Daryl/Carl καθώς αν θυμάστεο negan λέει "Αν κανείς κουνηθεί, βγάλτε και το άλλο μάτι του μικρού και ταίστε το στον πατέρα του"

Χλωμό να σκότωνε γυναίκα ο Negan οπότε ή Glenn ή Abrahaam. Οι άλλοι δεν μου κάνουν αίσθηση ότι θα είχε νόημα να τους σκοτώσει αν ήθελε όντως να τρομοκρατήσει την ομάδα.

Πάντως, εγώ τον γουστάρω τον Negan. Δεν είναι καθόλου χειρότερος από τους άλλους, επιβιώνει όπως πρέπει και ο Rick του σκότωσε πάνω από 15 δικούς του. Τι περίμενε να κάνει, να του χαιδέψει και την πλάτη;

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα την έκτη σεζόν. Τι τέλος ήταν αυτό!  :shok: Μου άρεσε η τροπή που πήρε η σειρά. Είναι κάτι καινούργιο για τους φίλους μας και θέλω να δω πως θα το αντιμετωπίσουν. Λοιπόν, τι πιστεύω για την όλη φάση. Δεν  με ενοχλεί αν η σειρά συνεχιστεί για πολλές σεζόν ακόμα και αυτό γιατί νομίζω πως δεν έχει κάποια συγκεκριμένη ροή. Είναι ο Rick και η παρέα του που μπλέκουν σε περίεργες καταστάσεις, αλληλεπιδρώντας ταυτόχρονα με άλλα πρόσωπα και νεκρούς. Αυτή είναι η βασική συνταγή της σειράς και το καλό με αυτήν την συνταγή είναι ότι μπορεί να χρησιμοποιείται συνεχώς, κάθε φορά σε συνδυασμό με μία διαφορετική ιδέα. Βέβαια πέρα από το random feeling που επικρατεί, η πλοκή κρατάει τον θεατή συνεχώς σε αγωνία και το character development είναι έντονο. Δένεσαι πολύ με τους χαρακτήρες και δεν τους εγκαταλείπεις εύκολα. Μπορεί σε σχέση με τις πρώτες σεζόν να έχει αρχίσει να γίνεται κάπως κουραστική, και αυτό γιατί πολύ απλά υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια, αλλά κατά την γνώμη μου δεν σημαίνει ότι έχει κάνει κοιλιά. Αντιθέτως κάθε σεζόν πιστεύω πως είναι αρκετά καλοφτιαγμένη και καλογραμμένη. Μπορεί να συνεχιστεί όσο υπάρχει ακόμα κόσμος που του αρέσει και μέσα σε αυτούς είμαι και εγώ.

 

Λίγα λόγια για το τέλος της έκτης σεζόν:

 

Νομίζω πως αυτός που σκοτώθηκε είναι ή η Rosita ή ο Eugene. Carl, Rick, Daryl, Michonne, Maggie αποκλείεται. Ο Glenn ήδη "σκοτώθηκε" μια φορά σε αυτήν τη σεζόν οπότε θα ήταν κάπως fail να γίνει ξανά. Ο Abrahaam και η Sasha μόλις άρχισαν να μπαίνουν στο παιχνίδι οπότε θα ήταν off να τους σκοτώσουν και μάλιστα με τέτοιον τρόπο: ξεκινάει η επόμενη σεζόν, Α, ήταν αυτός, οκ, συνεχίζουμε. Πολύ μονότονο για αυτούς τους χαρακτήρες. Αντιθέτως, οι δύο πρώτοι χαρακτήρες είναι οι πιο αδιάφοροι σε σχέση με τους υπόλοιπους και θα ήταν ότι πρέπει να μάθουμε τον θάνατο τους κατά αυτόν τον τρόπο. Ειδικά τον Eugene, αν θυμάστε καλά, τον αποχαιρέτησαν και τον αποδέχτηκαν στο τελευταίο επεισόδιο σαν να πήγαινε να θυσιαστεί. Οπότε ταιριάζει πιο πολύ να είναι αυτός. Sorry αν σας κούρασα :p .

 

Edited by Γελωτοποιός
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ζηλεύω όλη αυτή την αναμονή και το hype, δυστυχώς ξέρω από το κόμικ την απάντηση στο cliffhanger της 6ης σεζόν, και δε νομίζω να παρεκλίνουν απ' αυτό στη σειρά. :(

Link to comment
Share on other sites

Ζηλεύω όλη αυτή την αναμονή και το hype, δυστυχώς ξέρω από το κόμικ την απάντηση στο cliffhanger της 6ης σεζόν, και δε νομίζω να παρεκλίνουν απ' αυτό στη σειρά. :(

Ποτέ μην λες ποτέ. :p Άλλωστε μπορεί μόνο και γι' αυτό το λόγο να διαλέξουν κάποιον άλλον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτό θα πει anti-spoiler έμπνευση! Η παραγωγή γύρισε 11 διαφορετικές σκηνές για να αποφύγουν το spoiler για το ποιος τελικά θα πεθάνει. Πηγή

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα πει anti-spoiler έμπνευση! Η παραγωγή γύρισε 11 διαφορετικές σκηνές για να αποφύγουν το spoiler για το ποιος τελικά θα πεθάνει. Πηγή

 

Αφού το ξέρουμε από το κόμικ! Θα το αλλάξουν; Δεν νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...

Τι βαρύ επεισόδιο το season premiere! Ήταν η πρώτη φορά που αυτή η σειρά κατάφερε να με συγκινήσει, αν και για πολύ λίγο. Τρομερός χαρακτήρας ο Νίγκαν και αντάξιος ο ηθοποιός που τον υποδύεται.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τι μπουνιά στο στομάχι ήταν αυτό το πράγμα.....

Δεν μπορώ να ηρεμήσω.

 

Παίζει και να μιλάμε για το καλύτερο επεισόδιο της σειράς....

 

Τρόμος, συγκίνηση, αγχος.....και δεν ξερω και πόσα άλλα συναισθήματα. Νομίζω οτι δεν πήρα ανάσα καμία.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έπεσα μέσα για το θύμα :p όχι ότι αυτό το έκανε πιο εύκολο.

Πολύ δυνατό και φρικαλέο επεισόδιο. Μπουνιά στο στομάχι κανονικότατα. Ακόμα να συνέλθω. Ότι πιο ανατριχιαστικό έχω ζήσει σε σειρά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ δυνατή πρεμιέρα και σίγουρα καλύτερη από τις προηγούμενες. Από τις πρώτες σκηνές είχα καταλάβει που θα πάει η Lucile αλλά μετά... μετά πετάει την ανατροπή...

Νομίζω από το τροχόσπιτο και μετά έπιασε κορυφή το επεισόδιο. Τώρα να δούμε πως θα τα βγάλει πέρα ο Rick αλλά και πως θα εκπληρώσει την υπόσχεση του.

 

"Not today, not tomorrow. But I will kill you."

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παιδιά, πώς σας φαίνεται η σεζόν έως τώρα; Εμένα μου αρέσει και... δεν μου αρέσει. Με εξαίρεση το πρώτο επεισόδιο και mid season finale, τα υπόλοιπα πάσχουν αρκετά. Είμαι από τους πιο ακούραστους φανς αλλά εδώ αρχίζει και φαίνεται η κοιλιά.

 

Ο Negan δεν μπορεί να σώσει τα πάντα και θεωρώ ότι πρέπει επιτέλους να αρχίσουν να σκέφτονται το τέλος της σειράς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ, δεν διαβάζεις το κόμικς, να υποθέσω... Αν ακολουθηθεί, έστω και αμυδρά, η σειρά γεγονότων του κόμικς [με τις όποιες διαφορές υπάρχουν φυσικά], τότε ο Νίγκαν είναι απλή οδοντόπαστα.


Btw, το επεισόδιο όπου ο υιός Ρικ βρίσκεται αιχμάλωτος του Νίγκαν στο Νιγκανόσπιτο και μετά στην Αλεξάνδρεια είναι σχεδόν λέξη προς λέξη ίδιο με το κόμικς, με βασική διαφορά, φυσικά, την παρουσία του Ντάρυλ.

Το δε επεισόδιο όπου ο νέρντουλας πάει Νιγκανόσπιτο και τον πάνε μια καρφί μια πέταλο είναι από τα λίγα που δεν έχουν καμία, μα καμία απολύτως σχέση με το κόμικς

 

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ, δεν διαβάζεις το κόμικς, να υποθέσω... Αν ακολουθηθεί, έστω και αμυδρά, η σειρά γεγονότων του κόμικς [με τις όποιες διαφορές υπάρχουν φυσικά], τότε ο Νίγκαν είναι απλή οδοντόπαστα.

 

 

 

Btw, το επεισόδιο όπου ο υιός Ρικ βρίσκεται αιχμάλωτος του Νίγκαν στο Νιγκανόσπιτο και μετά στην Αλεξάνδρεια είναι σχεδόν λέξη προς λέξη ίδιο με το κόμικς, με βασική διαφορά, φυσικά, την παρουσία του Ντάρυλ.

 

Το δε επεισόδιο όπου ο νέρντουλας πάει Νιγκανόσπιτο και τον πάνε μια καρφί μια πέταλο είναι από τα λίγα που δεν έχουν καμία, μα καμία απολύτως σχέση με το κόμικς

 

Όντως δεν διαβάζω το κόμικ οπότε καταλαβαίνω ότι η σειρά μπορεί σαν σενάριο να τραβήξει πολύ.

Παρ' όλα αυτά φοβάμαι ότι η κοιλιά που μπορεί να κάνει να φέρει το αντίθετο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Στο κόμικ, μιας και ούτε εγώ διαβάσει, ίσως ιστορία να κυλάει καλύτερα απ' ότι η τηλεοπτική μεταφορά. Όμως αυτό που έχει κάνει η παραγωγή από την 2η σεζόν και μετά αρχίζει, πλέον, να κουράζει. Το καταλαβαίνω ότι το κάνουν λόγω διαφημίσεων για περισσότερα έσοδα αλλά η φετινή σεζόν έχει φτάσει στα επίπεδα των πρώτων δύο σεζόν όσον αφορά την δυναμικότητα της ιστορίας. Το format αυτής της σειράς έπρεπε να είναι μέχρι 10 επεισόδια (μέγιστο), μετά γίνεται υπερβολή.

Link to comment
Share on other sites

Ώπα, να ξεκαθαρίσω ότι το σχόλιό μου δεν είχε καμία σχέση με τις αναμφισβήτητες κοιλιές που κάνει η σειρά - έχω ρίξει κανονικούς ύπνους σε κάποια επεισόδια. Απλώς είπα ότι στο κόμικς

 

 

έπονται κακοί που κάνουν τον Νίγκαν να μοιάζει γατάκι.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τι απογοητευτική σεζόν! Δεν νομίζω να έχω βαρεθεί τόσο πολύ ποτέ σε αυτήν σειρά. Το φινάλε θα μπορούσε να ήταν άνετα στο θέση του mid-season finale/premiere και από κει να συνέχιζε στον πόλεμο με τον Nega. Συνολικά δεν νομίζω να ξεχωρίζουν, εκτός της πρεμιέρα, περισσότερο από 3-4 επεισόδια και αυτά για συγκεκριμένες σκηνές μόνο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι απογοητευτική σεζόν! Δεν νομίζω να έχω βαρεθεί τόσο πολύ ποτέ σε αυτήν σειρά. Το φινάλε θα μπορούσε να ήταν άνετα στο θέση του mid-season finale/premiere και από κει να συνέχιζε στον πόλεμο με τον Nega. Συνολικά δεν νομίζω να ξεχωρίζουν, εκτός της πρεμιέρα, περισσότερο από 3-4 επεισόδια και αυτά για συγκεκριμένες σκηνές μόνο.

Συμφωνώ και επαυξάνω. Ειδικά οι σκηνές με την Σάσα... Νομίζω πως τελευταία φορά που έκανα Fast-Forward σε σειρά, ήταν σε εκείνο το επεισόδιο του Lost με το ζευγάρι που εμφανίστηκε από το πουθενά!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έχοντας ακόμα δρόμο μέχρι να ολοκληρωθούν τα γυρίσματα της 8ης σεζόν η χρονιά έχει αρχίσει ήδη άσχημα για την σειρά. Μετά τον χαμό της "φωνής" του AMC έρχεται τώρα και ένας δεύτερος θάνατος. Συγκεκριμένα ο stunt-man John Bernecker απεβίωσε μετά από μια σκηνή μάχης με τον Austin Amelio (γνωστός στην σειρά ως Dwight) πέφτοντας στο κενό από το ύψος των 9 μέτρων, χάνοντας το "μαξιλάρι" προστασίας, και χτυπώντας άσχημα στο τσιμεντένιο έδαφος. Περισσότερα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to The Walking Dead (2010-2022)
  • 3 months later...

 

Edited by Ghost
προστέθηκε νέο trailer (το παλιό δεν λειτουργούσε).
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..