Jump to content

Αναγνωστική γιάφκα στην Κυψέλη!


mman
 Share

Recommended Posts

Αναγνωστική γιάφκα της Λογοτεχνίας του Φανταστικού ανακαλύφθηκε την προηγούμενη εβδομάδα σε ύποπτο διαμέρισμα στην Κυψέλη.

Κι επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχεια:

 

Ξεκινάω μ' αυτό το πειστήριο

 

post-1396-128878510569_thumb.jpg

 

Για να μην κάνω το αρχικό ποστ σεντόνι, τα επόμενα πειστήρια, παρακάτω.

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

post-1396-128878534814_thumb.jpg

 

Η Βιβλιοθήκη Νο2 (η φωτό κουνημένη από το πολιτισμικό μου σοκ).

 

post-1396-128878541953_thumb.jpg

 

Πλαϊνή άποψη της Βιβλιοθήκης Νο1 (του αρχικού ποστ). Όπως οι περισσότερες βιβλιοθήκες στη γιάφκα, έχουν τα βιβλία τους σε διπλη σειρά.

 

post-1396-128878555291_thumb.jpg

 

Η εντυπωσιακότατη (διπλή φυσικά) Βιβλιοθήκη Νο3. Εκφοβιστική αν στέκεσαι από κάτω της, και όχι μόνο για τον αριθμό των τίτλων της. Κάθε ράφι της υπολογίζεται ότι φέρει περίπου 170 βιβλία -εκτός από τα ηρωικά πάνω ράφια φυσικά, όπου εκεί χάνει κανείς την μπάλα. Ένας σεισμός θα στείλει τα πάνω - πάνω βιλία μέχρι την μπαλκονόπορτα -και σίγουρα πάνω στο κεφάλι όποιου τύχει να κοιμάται στο δωμάτιο.

Link to comment
Share on other sites

post-1396-12887858415_thumb.jpg

 

Προφανώς δεν χωράνε όλα στα ράφια. Μερικά είναι υπό ταξινόμηση -ταξινόμηση στο χάος.

 

post-1396-12887859616_thumb.jpg

 

Η (διπλή) Βιβλιοθήκη Νο4, απέναντι από την μεγάλη Νο3. Προσέξτε ανάμεσά τους το κρεββάτι του επίδοξου αυτόχειρα.

 

post-1396-128878604361_thumb.jpg

 

Πρόσοψη της Νο4.

 

post-1396-128878610897_thumb.jpg

 

Η ψαρωτική Νο3 από τα πλάγια. Προσέξτε παρακαλώ ότι σχεδόν όλοι οι τίτλοι είναι του Φανταστικού.

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

post-1396-128878626345_thumb.jpg

 

Από τις αγαπημένες μου: Η (άγνωστου βάθους, αλλά τουλάχιστον τριπλή) Βιβλιοθήκη Νο5 είναι μέσα στο ντουλάπι - πατάρι!

 

post-1396-128878635314_thumb.jpg

 

Η Νο3 (μερική άποψη) και η Νο5 (μόνο πρόσοψη) μαζί. Έτσι, έτσι...

 

post-1396-12887864241_thumb.jpg

 

Τρελό γέλιο! Στις πέντε βιβλιοθήκες κερδίζετε και μία μπόνους! Η (μάλλον τριπλή) Νο6 μέσα στην ντουλάπα παριστάνει ρούχα και αξεσουάρ. Από κάτω ευτυχής αναγνώστρια χαζεύει ό,τι κυκλοφορεί ξέμπαρκο.

Link to comment
Share on other sites

post-1396-128878672904_thumb.jpg

 

Ο βιβλιοκράτης, συλληφθείς με τα πειστήρια στο χέρι, μπροστά στην Βιβλιοθήκη Νο7, πατροπαράδοτα χωμένη μέσα στην ντουλάπα. Προσοχή στο βάθος των βιβλίων. (Καλά όλ'αυτά, τα ρούχα τι τα θέλει από κάτω; )

 

post-1396-128878685311_thumb.jpg

 

Κάτι ψιλοπράματα ανάξια λόγου. Ίσως μια νέα Βιβλιοθήκη βρίσκεται στα σκαριά... Προσοχή στην ύποπτη που σκύβει ν' αποφύγει τον δημοσιογραφικό φακό.

 

post-1396-128878691199_thumb.jpg

 

Όποιος νομίζει ότι τελειώσαμε είναι βαθιά νυχτωμένος. Βιβλία προσπαθούν να μοιάσουν με πόδια ραφιού στο σαλόνι πάνω από το καλοριφέρ.

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

post-1396-128878715286_thumb.jpg

 

Χμμ. Η Βιβλιοθήκη Νο8 είναι στη μία γωνία του σαλονιού. Προσοχή στις σακούλες: Δεν χωρούσαν όλες στο κάδρο. Είναι υπερδιπλάσιες και έχουν όλες -ε, μαντέψτε!

 

post-1396-128878724367_thumb.jpg

 

Η Βιβλιοθήκη Νο9 είναι τέλεια καμουφλαρισμένη σε έπιπλο πικάπ. Δυστυχώς, από κάτω υπάρχουν και δίσκοι. (Ντροπή, ντροπή...)

 

post-1396-128878732185_thumb.jpg

 

Η Βιβλιοθήκη Νο10 δεν ντρέπεται καθόλου να δείξει τη φύση της. Ντρέπεται μόνο που υπάρχει ακόμα χώρος για μπιμπελό.

Link to comment
Share on other sites

post-1396-128878755562_thumb.jpg

 

Δεν τον παντρεύτηκα για τα λεφτά του!

 

post-1396-128878762694_thumb.jpg

 

"Τι έγινε, ρε παιδιά;"

 

[Το σύνολο υπολογίζεται σε περίπου 5.000 βιβλία -χωρίς να μετράμε τα περιοδικά.

Η σύζυγος, όσο ευτυχής κι αν δείχνει, έχει θέσει βέτο στην αγορά καινούριων τίτλων.

Ο σύζυγος, όποτε μπορεί ξύνει τη χρονολογία των copyright στις νέες αγορές.

Δεν ζούν σ' αυτό το σπίτι.

Στο δικό τους έχουν μερικές -ανθρώπινες- βιβλιοθήκες.

Υπολογίζεται ότι ο ιδιοκτήτης έχει διαβάσει περίπου το 20 με 25 τοις εκατό των αποκτημάτων του.

Συνεχίζει να συλλέγει αμετανόητος και στα κρυφά, ελπίζοντας ίσως σε ένα σωτήριο διαζύγιο.

Η ακριβής διεύθυνση της γιάφκας δεν ανακοινώνεται για ευνόητους λόγους...]

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όταν μου είχε πει για πρώτη φορά ο ύποπτος κάτοχος της γιάφκας περί 5000 βιβλία δεν είχα συνειδητοποιήσει για πόσο χώρο μιλούσε αποθηκευτικό. Άρα μιλάμε για ένα χώρο που ενοικιάζεται πιά μόνο για την αποθήκευση βιβλίων, έτσι;

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Πωπω... έχω σαλέψει με την ΝΟ. 3

Ψαρωτική, δε λες τίποτα. Υπάρχει ένα διήγημα τρόμου κάπου εκεί μέσα. (ε μέσα σε ένα τόνο βιβλία εννοείται πως θα υπάρχει!)

Hoarding κανονικά! Να καλέσουμε κανένα κανάλι; Τα ΕΚΑΜ ίσως;

Link to comment
Share on other sites

Όταν μου είχε πει για πρώτη φορά ο ύποπτος κάτοχος της γιάφκας περί 5000 βιβλία δεν είχα συνειδητοποιήσει για πόσο χώρο μιλούσε αποθηκευτικό. Άρα μιλάμε για ένα χώρο που ενοικιάζεται πιά μόνο για την αποθήκευση βιβλίων, έτσι;

 

Όχι, είναι το πατρικό του Κώστα, όπου μόλις και μετά βίας επιτρέπει στη μητέρα του να κυκλοφορεί ανάμεσα στα ράφια. Ευτυχώς είναι και πολύ αδύνατη!

Link to comment
Share on other sites

Όταν μου είχε πει για πρώτη φορά ο ύποπτος κάτοχος της γιάφκας περί 5000 βιβλία δεν είχα συνειδητοποιήσει για πόσο χώρο μιλούσε αποθηκευτικό. Άρα μιλάμε για ένα χώρο που ενοικιάζεται πιά μόνο για την αποθήκευση βιβλίων, έτσι;

 

Όχι, είναι το πατρικό του Κώστα, όπου μόλις και μετά βίας επιτρέπει στη μητέρα του να κυκλοφορεί ανάμεσα στα ράφια. Ευτυχώς είναι και πολύ αδύνατη!

 

 

Οκ αυτό το κάνει ακόμα πιο αστείο το όλο σκηνικό. Ο τερρυ πράτσετ είχε το δικό του παράξενο βιβλιοθηκάριο, και ο Κώστας έχει τη μητέρα του; Τα βράδια δεν φοβάται η μητέρα του μήπως ξαφνικά ζωντανέψουν; Σε τέτοιες στιγμές δε αναρωτιέται αν τα βιβλία υπάρχουν για αυτήν (και τον Κώστα) ή αυτή υπάρχει για τα βιβλία;

 

Επίσης θα ήθελα αυτή η βιβλιοθήκη να εκπροσωπήσει αυτό το φόρουμ και να δημιουργηθεί μια υπηρεσία δανεισμού. Κρίμα είναι να υπάρχουν τόσα βιβλία και να μη μοιράζονται με τον κόσμο!

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Πάντος δεν είναι κρίμα ο κάτοχος αυτής της βιβλιοθήκης να μην μπορεί να βλέπει, να χαιδεύει, τα ταξινομεί και να αρχειοθετεί τα βιβλία του όλη την ημέρα? Προτείνω να μεταφερθούν όλα στην τωρινή του κατοικία (ε Βάσω? biggrin.gif ) και να μείνει στη μητέρα του λίγος χώρος να παχύνει. Αυτό είναι το σωστό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι τραβάμε και τί ανεχόμαστε εμείς οι φουκαριάρες οι μάνες, αυτό έχω μόνο να πώ.

 

Για αρχή.

 

Κατά τα άλλα κλαίω από ζήλεια, ποθώ επίσης να τα πιάσω στα χεράκια μου και να τα ταξινομήσω, σκέφτομαι πώς θα μπορούσαν να αξιοποιηθούν, τί πρακτικά προβλήματα μπορεί να προκύψουν από αυτήν την αξιοποίηση και πώς θα μπορούσαν να επιλυθούν αυτά, κατά προτίμηση με κάποιον ελαφρώς επικερδή τρόπο για τον Κώστα, έτσι ώστε να γελάσει λίγο το πικραμένο χειλάκι της συμβίας (φουκαριάρα νο 2).

 

 

Μπράβο Μμαν για το πραγματικά εντυπωσιακό ρεπορτάζ, κάνε χώρο στο περβάζι του τζακιού για το Πούλιτζερ.

 

 

 

τυπογραφικό εντίτ.

Edited by KELAINO
Link to comment
Share on other sites

post-1396-128878755562_thumb.jpg

 

1. Δεν τον παντρεύτηκα για τα λεφτά του!

 

2. Η σύζυγος, όσο ευτυχής κι αν δείχνει, έχει θέσει βέτο στην αγορά καινούριων τίτλων.

Ο σύζυγος, όποτε μπορεί ξύνει τη χρονολογία των copyright στις νέες αγορές.

Δεν ζούν σ' αυτό το σπίτι.

 

3. Συνεχίζει να συλλέγει αμετανόητος και στα κρυφά, ελπίζοντας ίσως σε ένα σωτήριο διαζύγιο.

 

 

1. Προφανώς και όχι, γιατί πού να του μείνουν λεφτά! :lol:

 

2. Ο σύζυγος κρύβει τις "αμαρτίες" του στο πατρικό του, αλλά τελευταία η μητέρα, που δεν μπορεί πλέον να κουνήσει εκεί μέσα, έχει αρχίσει και καρφώνει στη σύζυγο το βλαστάρι της, προτείνοντας κάτι ενδιαφέρουσες τιμωρίες για τις αγορές! :devil2:

 

3. Χμφ! Μια του ψεύτη, δυο του ψεύτη (και καλά δεν αγοράζει καινούργια...):argue:

Αλλά, φυσικά αν χωρίσουμε ποτέ, ο μεγαλύτερος καυγάς θα είναι πώς θα μοιραστούν τα βιβλία του σπιτιού που μένουμε τώρα. :fire: :death:

 

1. Πάντος δεν είναι κρίμα ο κάτοχος αυτής της βιβλιοθήκης να μην μπορεί να βλέπει, να χαιδεύει, τα ταξινομεί και να αρχειοθετεί τα βιβλία του όλη την ημέρα?

 

2. Προτείνω να μεταφερθούν όλα στην τωρινή του κατοικία (ε Βάσω? ) και να μείνει στη μητέρα του λίγος χώρος να παχύνει. Αυτό είναι το σωστό.

 

 

 

1. Μα γι αυτό ακριβώς έχει άδεια τουλάχιστον μια μέρα την εβδομάδα να πηγαίνει να κοιμάται στο πατρικό του. Κι αν νομίζει κανείς ότι πιστεύω έστω και μια στιγμή πως το κάνει για να βοηθάει τη μητέρα του... εχμ...

Τον μοιράζομαι με τις παλιές του αγάπες (βιβλιοθήκες #1 - #10), όπως ο Πλούτωνας την Περσεφόνη ένα πράγμα!

 

2. Χμ , εχμ! Υπάρχει πάντα η λύση να μετακομίσουν τα βιβλία του Κώστα στο σπίτι μας κι εγώ με τη μητέρα του στο πατρικό του να παχαίνουμε με την ησυχία μας.

Link to comment
Share on other sites

Ἀνατριχιαστικό! Πρῶτα οἱ βόμβες καὶ τώρα ΑΥΤΟ; Τί ἄλλο θὰ ζήσουμε σ' αὐτὴν τὴν χώρα; Πραγματικὰ δὲν ξέρεις ἀπὸ ποῦ νὰ φυλαχτεῖς!

Link to comment
Share on other sites

Να μαντέψω ότι αν δοκιμάσεις να πάρεις ένα βιβλίο ο βιβλιοοκράτης θα το νιώσει όπου κι αν βρίσκεται, ε;

Edited by Jester
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο φωτο-ρεπορτάζ πρέπει να το δείξω στην φουκαριάρα (όπως πρωειπώθηκε) την μάνα μου.... όχι για να μην μου λέει για τα βιβλιά που έχω αναγκαστεί να κλείσω στην ντουλάπα.... (αχ, η βιβλιοθήκη μου είναι τεσσάρων μόλις ραφιών - φυσικά με διπλά βιβλία σε κάθε ράφι) και για να μην μου ξαναπεί... "Μα τι θα τα κάνεις πια τόσα βιβλία?"

 

ΥΓ. ευτυχώς τώρα λέιπει...

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ θα είχα ένα δωμάτιο αποκλειστικά και μόνο για τα βιβλία αυτά, με πέντε-έξι βιβλιοθήκες ή τέλος πάντων όσες χωράνε μέσα σε ένα δωμάτιο, και έτσι δεν θα γινόταν αυτός ο χαμός.

Και μετά λένε για μένα. Όλα κι όλα σε μια βιβλιοθήκη, εντάξει μιάμιση, είναι τα βιβλία-εντάξει και δυο κούτες με παλιά κλασικά στη ντουλάπα-που έχω(οκ, και καμιά δεκαριά σε ένα τραπεζάκι στο δωμάτιο), που να δουν και αυτό να πάθουν τη πλάκα τους. Είστε να δημιουργηθεί ένα topic με φωτογραφίες του καθενός με τη/τις βιβλιοθήκη/ες του;

Link to comment
Share on other sites

Είστε να δημιουργηθεί ένα topic με φωτογραφίες του καθενός με τη/τις βιβλιοθήκη/ες του;

 

Ωχ! Αυτό το σκέφτηκα κι εγώ!

 

Μέσα!

Link to comment
Share on other sites

Να φτιάξω εγώ το topic; Φωτογραφίες θα ανεβάσω κάποια άλλη στιγμή, εσείς ανεβάζετε όποτε και αν θέλετε, δεν υπάρχει βιασύνη. Μόνο βιβλιοθήκες και όπου έχουμε βιβλία, όχι το δωμάτιο ολόκληρο tease.gif. Που να το βάλω το topic; Στη Γενική Λογοτεχνία;

 

edit: Το topic δημιουργήθηκε με τον τίτλο "Η βιβλιοθήκη μας", στη Γενική Λογοτεχνία.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Υπολογίζεται ότι ο ιδιοκτήτης έχει διαβάσει περίπου το 20 με 25 τοις εκατό των αποκτημάτων του.

Θα ουρλιάξω. Αυτό εδώ γιατί περνάει στο ντούκου;!!!

 

Παιδιά, βιβλία δεν είναι κάτι τουβλάκια, που έρχονται σε διάφορα μεγέθη, με πολύχρωμα εξώφυλλα, που τα κοιτάς, λες "ααα", τα χαϊδεύεις, τα ταξινομείς και τα φορτώνεις σε ράφια!

 

Έχουν και περιεχόμενο. Σελίδες τις λένε, με γράμματα, και τα γράμματα λένε ιστορίες;

 

Sorry, αλλά πως να ζηλέψω τον βιβλιοκράτορα όταν αγνοεί τις ιστορίες στα περίπου 3.200+ βιβλία του; Αν δεν διαβαστούν...δεν υπάρχουν! Μου τρέξανε και μένα τα σάλια μόλις είδα αυτές τις φωτογραφίες. Με τη λαιμαργία όμως να τα διαβάσω. Αλλιώς, αν δεν έχω τέτοιο χρόνο, καλύτερα να μην έχω ούτε ένα. (Μήπως σας βγαίνω λοξός; :huh:

Link to comment
Share on other sites

Υπολογίζεται ότι ο ιδιοκτήτης έχει διαβάσει περίπου το 20 με 25 τοις εκατό των αποκτημάτων του.

Θα ουρλιάξω. Αυτό εδώ γιατί περνάει στο ντούκου;!!!

 

Παιδιά, βιβλία δεν είναι κάτι τουβλάκια, που έρχονται σε διάφορα μεγέθη, με πολύχρωμα εξώφυλλα, που τα κοιτάς, λες "ααα", τα χαϊδεύεις, τα ταξινομείς και τα φορτώνεις σε ράφια!

 

Έχουν και περιεχόμενο. Σελίδες τις λένε, με γράμματα, και τα γράμματα λένε ιστορίες;

 

Sorry, αλλά πως να ζηλέψω τον βιβλιοκράτορα όταν αγνοεί τις ιστορίες στα περίπου 3.200+ βιβλία του; Αν δεν διαβαστούν...δεν υπάρχουν! Μου τρέξανε και μένα τα σάλια μόλις είδα αυτές τις φωτογραφίες. Με τη λαιμαργία όμως να τα διαβάσω. Αλλιώς, αν δεν έχω τέτοιο χρόνο, καλύτερα να μην έχω ούτε ένα. (Μήπως σας βγαίνω λοξός; :huh:

 

Προσωπικά, αν θέλεις να πω την αλήθεια, πέρα από τα αστειάκια και τα περί μανάδων, συζύγων, διαζυγίων κλπ, εμένα αυτός ο εντυπωσιακός όγκος μού δημιουργεί απίστευτο άγχος. Ξέρω ότι δεν πρόκειται να διαβαστούν ποτε -γι αυτό και γκρινιάζω με τις νέες αγορές. Μπορώ να πω ότι όσο και αν εντυπωσιάζομαι τόσα χρόνια που μπαινοβγαίνω στο πατρικό του Κώστα, αισθάνομαι και μια τεράστια ανακούφιση που δεν έχω όλα αυτά τα βιβλία στο σπίτι που μένουμε να μου θυμίζουν τι θα μπορούσα/έπρεπε να είχα διαβάσει.

 

Αλλά, η ιστορία, όπως τουλάχιστον μου τη λέει ο ίδιος και βέβαια τι να κάνω :rolleyes:, πρέπει να τον πιστέψω, ξεκίνησε από τα δύσκολα χρόνια των αρχών του '80, που δεν ήταν καθόλου εύκολο να βρεις τα βιβλία που ήθελες, με αποτέλεσμα να γίνει μια μανία να αγοράζει ό,τι έβρισκε προσβάσιμο από παραγγελίες και second hand (από Ελλάδα και εξωτερικό) θέλοντας να το εξασφαλίσει. Νομίζω ότι είναι μια άλλη εκδοχή κατοχικού σύνδρομου...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..