Jump to content

Αναγνωστική γιάφκα στην Κυψέλη!


mman
 Share

Recommended Posts

Έχετε σκεφτεί να ανοίξετε μια δανειστική βιβλιοθήκη? Όχι, αλήθεια, δεν κάνω πλάκα :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Έχετε σκεφτεί να ανοίξετε μια δανειστική βιβλιοθήκη? Όχι, αλήθεια, δεν κάνω πλάκα :thmbup:

 

Ευτυχώς που ο Κώστας δεν πολυβλέπει το φόρουμ, επειδή η απάντησή του θα ήταν περίπου αυτή: :eek:

:mace: :bangin: :boxing: :death:

 

Κοινώς, ο άνθρωπος είναι άρρωστος με τα βιβλία του. Δανείζει βέβαια πού και πού με μέτρο, αλλά η ιδέα ότι μπορεί πολλά βιβλία του να βρίσκονται ταυτόχρονα σε πολλούς διαφορετικούς αποδέκτες, μάλλον τον φρικάρει.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, αν θέλεις να πω την αλήθεια, πέρα από τα αστειάκια και τα περί μανάδων, συζύγων, διαζυγίων κλπ, εμένα αυτός ο εντυπωσιακός όγκος μού δημιουργεί απίστευτο άγχος. Ξέρω ότι δεν πρόκειται να διαβαστούν ποτε -γι αυτό και γκρινιάζω με τις νέες αγορές.

Βάσω, δεν έχω ξεχάσει το 500άρι σου από το 2ο ΦΕΦΕ. Το έχεις ανεβάσει στο φόρουμ; Ταιριάζει γάντι με το εδώ τόπικ. :)

 

Κοινώς, ο άνθρωπος είναι άρρωστος με τα βιβλία του. Δανείζει βέβαια πού και πού με μέτρο, αλλά η ιδέα ότι μπορεί πολλά βιβλία του να βρίσκονται ταυτόχρονα σε πολλούς διαφορετικούς αποδέκτες, μάλλον τον φρικάρει.

Αν χωρούσαν τραπεζάκια εκεί μέσα, και με μια καφετιέρα, να γινόταν αναγνωστικό στέκι του φόρουμ! (μουαχαχά). Ό,τι διαβάζεις όμως να μένει εκεί.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, αν θέλεις να πω την αλήθεια, πέρα από τα αστειάκια και τα περί μανάδων, συζύγων, διαζυγίων κλπ, εμένα αυτός ο εντυπωσιακός όγκος μού δημιουργεί απίστευτο άγχος. Ξέρω ότι δεν πρόκειται να διαβαστούν ποτε -γι αυτό και γκρινιάζω με τις νέες αγορές.

 

Βάσω, δεν έχω ξεχάσει το 500άρι σου από το 2ο ΦΕΦΕ. Το έχεις ανεβάσει στο φόρουμ; Ταιριάζει γάντι με το εδώ τόπικ. :)

 

 

Βεβαιότατα. Εδώ .

Ο λόγος ήταν αυτός που μόλις σήμερα είδες. Η αφορμή βέβαια αναγράφεται στα σχολια του κειμένου.

Link to comment
Share on other sites

Sorry, αλλά πως να ζηλέψω τον βιβλιοκράτορα όταν αγνοεί τις ιστορίες στα περίπου 3.200+ βιβλία του;

 

Μα, he's working on it! Απλή αριθμητική: 20 με 25% του 5000 σημαίνει 1000 με 1250 διαβασμένα βιβλία (οπότε 3800+ αδιάβαστα!). Ακόμα και με τον γρήγορο ρυθμό των 50 βιβλίων το έτος (ο Κώστας είναι μεταφραστής οπότε δεν μπορεί να διαβάζει και τόσο γρήγορα) χρειάζεται κανείς 20 με 25 χρόνια για να καταφέρει να διαβάσει αυτό το 20 με 25%!

Το πρόβλημά του δεν είναι ότι δεν διαβάζει αρκετά γρήγορα, αλλά ότι αγοράζει 4 με 5 φορές πιο γρήγορα απ' ότι διαβάζει. Το μικρόβιο του συλλέκτη...

 

Υ.Γ.: Αχ το ξέχασα αυτό: Όταν βγήκαμε από το σπίτι, τα παιδιά στο δρόμο αναφώνησαν "Ωχ, δεν σας δείξαμε μια ακόμα βιβλιοθήκη!" Ήταν μία από κείνες τις ωραίες, τις καμουφλαρισμένες σε ντουλάπες...laugh.gif tease.gif

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

Έχετε σκεφτεί να ανοίξετε μια δανειστική βιβλιοθήκη? Όχι, αλήθεια, δεν κάνω πλάκα :thmbup:

 

σοβαρά τώρα, δεν το έχετε σκευτεί; Εγώ εχώ πολύ λίγα βιβλία σε συγκριση με αυτά και δεν ξέρω τι να τα κάνω. Τα έχω σε αποθήκη και στεναχωριέμαι που βρίσκονται εκεί και δεν τα διαβάζει κανείς...:dazzled:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ουουουουαααααουουουου!!!!!!!!!!! Τι βλέπουν τα μάτια μου και αρνείται να πιστέψει το μυαλό μου; Τι πολιτισμικό σοκ είναι αυτό; Πολύ σωστά το έθεσε ο mman. Κάπως έτσι πρέπει να είναι ο παράδεισος.:lol: Λοιπόν τι άλλο μου μένει να πω; Ίσως αυτό: :worshippy: :worshippy: :worshippy:

 

 

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα!!

 

Δεν το πιστεύω αυτό που βλέπω!Φωτογραφία από το ψυγείο γιατί δεν έχει;;;Όλο και κάτι θα υπάρχει μέσα!laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα!!

 

Δεν το πιστεύω αυτό που βλέπω!Φωτογραφία από το ψυγείο γιατί δεν έχει;;;Όλο και κάτι θα υπάρχει μέσα!laugh.gif

 

Μην του βάζεις ιδέες, ρε Stan! Και υπάρχουν τόσες ε.φ. ιστορίες για cold storage. :cold:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Και ένα βιντεάκι από το στάτους του Διγέλαδου, έτσι, για να μας εμπνεύσει για το συγύρισμα της γιάφκας μεθαύριο.

Link to comment
Share on other sites

Και ένα βιντεάκι από το στάτους του Διγέλαδου, έτσι, για να μας εμπνεύσει για το συγύρισμα της γιάφκας μεθαύριο.

 

Συμπληρωματικό ρεπορτάζ: Σάββατο 5 Μαρτίου 2011

 

Πράγματι το ανωτέρω μέλος επισκέφτηκε τη γιάφκα χτες το απόγευμα για να βοηθήσει.

 

post-1534-0-83335600-1299340663_thumb.jpg

Μπορεί κανείς εύκολα να δει το δέος που της ενέπνευσε η πρώτη εικόνα της Βιβλιοθήκης #3

 

 

post-1534-0-67807600-1299340816_thumb.jpg

Η ομάδα βοηθάει τον κάτοχο να τακτοποιήσει τη Βιβλιοθήκη #5, ενώ ο mman έχει αναλάβει τη φωτογραφική κάλυψη.

Αργότερα θα προσφέρει και τη βοήθεια του σύμβουλου-μηχανικού ως προς τα πιθανά προβλήματα στατικότητας της Βιβλιοθήκης #3

 

 

Υ.Γ.: Αχ το ξέχασα αυτό: Όταν βγήκαμε από το σπίτι, τα παιδιά στο δρόμο αναφώνησαν "Ωχ, δεν σας δείξαμε μια ακόμα βιβλιοθήκη!" Ήταν μία από κείνες τις ωραίες, τις καμουφλαρισμένες σε ντουλάπες...

 

post-1534-0-18386100-1299341011_thumb.jpg

 

Για τις υπηρεσίες της η μικτή ομάδα μηχανικών και συντηρητών αμείφθηκε με μια σύντομη ματιά στην "ξεχασμένη" παταρο-βιβλιοθήκη, από τούδε και στο εξής αποκαλούμενη Βιβλιοθήκη #11

 

 

post-1534-0-98871600-1299341113_thumb.jpg

Η wordsmith, περιχαρής θαυμάζει τη συνεισφορά της στην τακτοποίηση.

 

Η βραδιά έληξε με κέρασμα του εργατικού προσωπικού από τον ευτυχή ιδιοκτήτη σε γειτονικό ταβερνείο.

(Αλλά εκεί ήμαστε απασχολημένοι σε κατανάλωση οίνου και δεν φωτογραφηθήκαμε...)

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

  • Management

Η γιάφκα δεν έχει κανένα φιλοσοφικό ανάγνωσμα; :mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

Η γιάφκα δεν έχει κανένα φιλοσοφικό ανάγνωσμα; :mf_sherlock:

 

Υπάρχουν βιβλία για την ιστορία της φιλοσοφίας, αλλά δεν υπάρχουν βιβλία φιλοσοφίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αν όλες οι γιάφκες ήταν έτσι, οι τρομοκράτες θα κυβερνούσαν χώρες!

Πέρα απ' την πλάκα, το μέρος απλά δεν περιγράφεται. Από την άλλη όμως... τα έχει διαβάσει όλα αυτά ο ιδιοκτήτης;

Link to comment
Share on other sites

Έχω την δική μου, μικρότερη βέβαια, αλλά αρκετή γιάφκα... Καινούργιες βιβλιοθήκες πριν από 2 μήνες, και δεν βλέπω να φτουράνε... (Και ναι έχω πολλά αδιάβαστα) Σε κάποια σημεία, τουλάχιστον σε ότι αφορά τα mass-market paperbacks, τα έχω σε τριπλή σειρά στα ράφια. :devil2: τα υπόλοιπα είναι σε διπλή σειρά, βέβαια έχω μερικά ακόμα σε μονή σειρά, και έχει λίγο χώρο ακόμα, μιας και έχω ράφια άδεια όπου απλά έχω βάλει μερικά πράγματα προσωρινά. ;-)

Edited by Darkchilde
Link to comment
Share on other sites

http://www.cosmo.gr/...ada/327739.html

 

Φροντίστε Βάσω...

 

Μα, ξέρεις, ο Μιχάλης ήρθε δεύτερη φορά στη γιάφκα του Κώστα, ειδικά για να κοιτάξει αν κινδυνεύουν να πέσουν τα ράφια.

Κατέληξε ότι δεν κινδυνεύει ο τοίχος, αλλά σίγουρα κινδυνεύει ο κάτοχος.:cold:

Τελικά πήγαμε στο ΙΚΕΑ και πήραμε κάποια υφασμάτινα και πλαστικά κουτιά για να μπουν βιβλία κάτω από το κρεβάτι και να ελαφρύνουν τα πάνω ράφια της #3 και τώρα έχουμε βιβλία και κάτω από το κρεβάτι του Κώστα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.cosmo.gr/...ada/327739.html

 

Φροντίστε Βάσω...

 

Μα, ξέρεις, ο Μιχάλης ήρθε δεύτερη φορά στη γιάφκα του Κώστα, ειδικά για να κοιτάξει αν κινδυνεύουν να πέσουν τα ράφια.

Κατέληξε ότι δεν κινδυνεύει ο τοίχος, αλλά σίγουρα κινδυνεύει ο κάτοχος.:cold:

Τελικά πήγαμε στο ΙΚΕΑ και πήραμε κάποια υφασμάτινα και πλαστικά κουτιά για να μπουν βιβλία κάτω από το κρεβάτι και να ελαφρύνουν τα πάνω ράφια της #3 και τώρα έχουμε βιβλία και κάτω από το κρεβάτι του Κώστα.

 

ΟΥΑΑΧΑΧΑ! Να καταργήσετε τα έπιπλα και να βάλετε στη θέση τους κουτιά με βιβλία. Π.χ., αντι για κρεβάτι, 4-5 κουτιά ενωμένα και απάνω το στρώμα. Αντί για τραπέζι, 7-8 κουτιά και απάνω το τραπεζομάντιλο. Αντί για κομοδίνο, 2-3 κουτιά και απάνω το πορτατίφ κλπ. :rofl:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 2 weeks later...

Η γιάφκα έχει Α Π Ε Ρ Ι Ο Ρ Ι Σ Τ Ε Σ δυνατότητες.

Με 10-12 μέτρα τοίχου, τα καημένα έγκλειστα στα ντουλάπια, θα σταματήσουν να φωνάζουν σαν τους Μανδραγόρες στο Χάρρυ Πόττερ.

 

http://www.youtube.com/watch?v=9wMVcIMcS5c&feature=related

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπα απλώς ένα πιστό βιβλιοθηκάριο χρειάζεται (βλέπε Δισκόκοσμο):

 

discworld_library_by_Ka_Kind.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..