Jump to content

Η βιβλιοθήκη μας!


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

Εδώ μπορεί ο καθένας να ανεβάζει φωτογραφίες της βιβλιοθήκης του(ή όσες έχει τέλος πάντων) ή όπου έχει πολλά βιβλία μαζεμένα σε ένα χώρο-σ' ένα τραπέζι, σε μια κούτα κάτω από το κρεβάτι, όπου να 'ναι. Η δημιουργία αυτού του topic έγινε με αφορμή τις φωτογραφίες που ανέβασε ο Mman με τα... χιλιάδες βιβλία. Όποιος θέλει ανεβάζει φωτογραφίες, αν θέλουμε σχολιάζουμε, μπορεί και να δίνουμε συμβουλές πως να χωρίζουμε καλύτερα τα βιβλία για καλύτερη οργάνωση και περισσότερο χώρο και ούτω καθ' εξής. Εν ευθέτω χρόνω θα ανεβάσω και 'γω καμιά φωτογραφία.

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • nikosal

    5

  • mman

    8

  • Δημήτρης

    24

  • BladeRunner

    11

1. Αρχικώς, η ταινιοθήκη μου (μέρος Α') και κάτι...γνώριμο

 

pb030001a.jpg

 

2. ...και μέρος Β' + βιβλία τσέπης

 

pb030002a.jpg

 

3. Βιβλιοθήκη Α' (τα βιβλία που μας ενδιαφέρουν, φροντιστηριακές σημειώσεις και κάποια CD)

 

pb030003a.jpg

 

4. Βιβλιοθήκη Β' (βιβλία πανεπιστημίου, που δεν μας ενδιαφέρουν πλην εξαιρέσεων)

 

pb030004a.jpg

 

5. Βιβλιοθήκη Γ' (εικονογραφημένα και περιοδικά)

 

pb030005a.jpg

Edited by DimitrisX
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και ίσως συνδιαστεί και με αυτό smile.gif

 

Διατί όχι; ;)

 

 

Πωπω κύριος είσαι απίστευτα τακτικός!

 

 

Merci :rolleyes:

Edited by DimitrisX
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά οργανωμένη η βιβλιοθήκη σου. Πλούσια η ταινιοθήκη σουthmbup.gif, βλέπω πολλά βιβλιαράκια της Ωρόρα, αλλά Bell βλέπω μόνο ένα ή δυο...; Που να δεις τα δικά μου laugh.gif. Πάνω από 150. Γενικά, πάντως, δεν βλέπω και πολλά βιβλία λογοτεχνικά. Βλέπω μπόλικα επιστημονικής φαντασίας, αλλά λείπουν αρκετά laugh.gif. Ωραίες photos.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Πωπω κύριος είσαι απίστευτα τακτικός!

 

Όντως.

 

Και, δεν μου λες, Δημήτρη... εκείνο το μοντελάκι του Enterprise το θέλεις πολύ; (Έτσι λέω, μήπως αν μου το έδινες να στο φυλάω, θα σου άνοιγε λίγος χώρος στη βιβλιοθήκη για μερικά βιβλία ακόμα; Κρίμα δεν είναι να πιάνει ολόκληρο ράφι!) :D

Link to comment
Share on other sites

Το μοντελάκι τώρα πως μου ξέφυγε; Χαλάλι του το ένα ράφι, είναι ωραίο! thmbup.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, παίδες. :D

Από λογοτεχνία επιμένω μόνο στην ΕΦ, αλλά, όπως είπε ο Γιώργος, έχω μέλλον ακόμα. ;) :lol:

Την είχα παρατήσει για καιρό, αλλά χάρις στο SFF συνέχισα την ενημέρωση. Αναμένω μεταφράσεις σε βιβλία του R. Heinlein και του J. G. Ballard για να την ολοκληρώσω.

Σχετικά με το...μοντελάκι, τί να πω; Είναι το καμάρι του γραφείου. :D Τα μικρά που βρίσκονται παραπλεύρως είναι δώρα της γυναίκας μου. :wub:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει τα βιβλία επίτηδες για να ταιριάζουν στο χρώμα;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει τα βιβλία επίτηδες για να ταιριάζουν στο χρώμα;

 

Ήταν από τα τελευταία κριτήρια ταξινόμησης.

Συλλέγω, κυρίως, σειρές, οπότε είναι εύκολο να βρουν το χώρο τους στο ράφι και να δημιουργήσουν ένα καλό αισθητικό αποτέλεσμα, όπως συμβαίνει με τα εικογραφημένα.

Τα πανεπιστημιακά και οι σημειώσεις ταξινομήθηκαν μόνο με βάση τη θεματολογία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Management

Και ίσως συνδιαστεί και με αυτό smile.gif

 

Great thinking :thmbup:!

 

 

PS. Just remind it to me when the gallery is up :fish2:(<-- this is my memory)!

Link to comment
Share on other sites

Μετά το νοικοκυρόπουλο, τί να παρουσιάσω τώρα εγώ, το χάος; Τέσπα, νάτο:

 

Α: Σαλόνι (σε μια ακρίτσα διακρίνεται και ο κολοκύθης μας που ξέμεινε από το Σάββατο, λίγο σαφρακιασμένος πλέον, αλλά δεν πειράζει)

 

post-2190-128882292657_thumb.jpg

 

 

 

Βιβιοθήκη σαλονιού, λεπτομέρεια: το Πρατσετόραφο (ξεχειλίζει...)

 

post-2190-128882297079_thumb.jpg

 

 

Β: Κουζίνα. Κάποια ράφια είναι διπλά.

 

post-2190-128882301658_thumb.jpg

 

 

Γ: Γενικά παντού.

 

post-2190-128882308049_thumb.jpg post-2190-128882312039_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επιφυλάσσομαι ν' ανεβάσω φωτογραφίες όταν:

 

α) κάνω μια βόλτα απ' το πατρικό μου να φωτογραφίσω όσα βιβλία έμειναν εκεί

β) κάνω μια βόλτα απ' την αποθήκη του πατρικού μου να φωτογραφίσω όσα έβαζα εκεί επειδή δεν χωρούσαν στο σπίτι

γ) κάνω μια περατζάδα απ' το εξοχικό να φωτογραφίσω όσα μετακόμισαν εκεί οι γονείς επειδή δεν χωρούσαν ούτε στην αποθήκη

δ) κάνω μια επίσκεψη στη νοικάρισσά μου να φωτογραφίσω τα λίγα που της άφησα αμανάτι

ε) κάνει κι ο Άλεξ μια βόλτα στο πατρικό του να φωτογραφίσει όσα άφησε εκεί.

 

Αν τα πάω καλά στο μέτρημα, είναι 7-8 βιβλιοθήκες συν τις ντάνες στην αποθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά βιβλιοθήκη έχεις Kelaino. ;)

Το ζήτημα έιναι ότι όλοι έχετε τρελό υλικό, εν αντιθέσει με εμένα, που έχω μόνο όσο αντέχω (άρα πιο εύκολη τακτοποίηση).

 

Αργώ πολύ να διαβάσω ένα βιβλίο και δεν αγοράζω άλλο, αν δεν τελειώσω αυτό που άρχισα. Γι' αυτό και το έχω ρίξει στις ταινίες και τις σειρές, που καταναλώνονται γρηγορότερα και πιάνουν ελάχιστο χώρο, χάρις στην ψηφιακή μορφή τους.

 

Δεν έχω διαβάσει ποτέ Sir Terry Pratchett και γενικά Fantasy, πλην Tolkien (το Hobbit και ένα τμήμα του Silmarillion). Αν γλυτώσω ποτέ από τα Dune μπορεί και να ξεκινήσω κάποτε, αλλά φοβάμαι ότι σειρά θα πάρει -πάλι- ο A. C. Clarke.

Link to comment
Share on other sites

Είστε οργανωμένοι. Θα πάρω κι εγώ φωτό τη βιβλιοθήκη μου που ήταν για cd αρχικά (οπότε καταλαβαίνεται τι πρόβλημα χώρου υπάρχει) και θα συνεχίσω με βιβλία που έχω αφήσει στους γονείς. Αν και δεν είναι να τους εμπιστεύεσαι, ποιος ξέρει τι να έχουν απογίνει...

 

Kelaino, η βιβλιοθήκη σαλονιού μου θύμισε λίγο αυτή της Sonya, αν και η δική της έχει και προέκταση από την αριστερή πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

Η βιβλιοθήκη μου (το μεσαίο και το κάτω ράφι έχουν διπλή σειρά βιβλίων)

 

04-11-10_1251.jpg

 

 

Είπα να δείξω και την παιχνιδοθήκη μου. :tease:

 

04-11-10_1252.jpg

 

Οι φωτογραφίες βγήκαν από κινητό, εξού και η θολούρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

KELAINO πολύ πράμα έχεις, βλέπω. Και τις έχετε καλά οργανωμένες τις βιβλιοθήκες. Μάλλον το βράδυ θα ανεβάσω και 'γω καμιά φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Μετά το νοικοκυρόπουλο, τί να παρουσιάσω τώρα εγώ, το χάος; Τέσπα, νάτο:

 

Α: Σαλόνι (σε μια ακρίτσα διακρίνεται και ο κολοκύθης μας που ξέμεινε από το Σάββατο, λίγο σαφρακιασμένος πλέον, αλλά δεν πειράζει)

 

Βιβιοθήκη σαλονιού, λεπτομέρεια: το Πρατσετόραφο (ξεχειλίζει...)

 

Β: Κουζίνα. Κάποια ράφια είναι διπλά.

 

Γ: Γενικά παντού.

 

 

Ωωωω... έχω τόσα πολλά να ρωτήσω...

Ας ξεκινήσω όμως

1. Τι έγινε το 1946;

2. Τι σχέση έχει ο Asterix με την Ιστορία;

3. Ποιο είναι το ποτάμι;

:D

Link to comment
Share on other sites

Ωωωω... έχω τόσα πολλά να ρωτήσω...

Ας ξεκινήσω όμως

1. Τι έγινε το 1946;

2. Τι σχέση έχει ο Asterix με την Ιστορία;

3. Ποιο είναι το ποτάμι;

biggrin.gif

 

 

1. Παντρεύτηκαν οι γονείς μιας πρώην ασθενούς μας. Τον καιρό εκείνο, υπήρχε το έθιμο του "δώρου του πρώτου πρωινού", σύμφωνα με το οποίο ο γαμπρός έκανε ένα δώρο στη νύφη το πρωί μετά την πρώτη νύχτα του γάμου. Το δώρο ήταν συνήθως κάτι που είχε φτιάξει με τα χεράκια του, κατά κανόνα ένα χρηστικό καθημερινό αντικείμενο (μια ρόκα, ένα ματσούκι που βαράνε το λινάρι κλπ) αλλά διακοσμημένο με διάφορα σχέδια, σκαλίσματα, ζωγραφιές κλπ. Ο πατέρας λοιπόν της συγκεκριμένης κυρίας έφτιαξε για τη γυναίκα του ένα ξύλινο κουτί, και μπροστά χάραξε τη χρονολογία "1946". Στο καπάκι εικονίζεται η εκκλησία που έγινε ο γάμος.

Όταν η κυρία αυτή απεβίωσε, τα αδέλφια της με έδωσαν το κουτί λέγοντας ότι έτσι τους είχε πει να κάνουν, αφήνοντάς με πιο κάγκελο από όσο είχα μείνα ποτέ στη ζωή μου, πριν και έκτοτε. Τί να πω. Ουάου.

 

2. Από το οπισθόφυλλο:

"Με σαφήνεια, περιεκτικότητα και ευχάριστο τρόπο ο Rene van Royen και η Sunnyva van der Vegt περιγράφουν το ιστορικό υπόβαθρο των περιπετειών του Αστερίξ και της παρέας του. Φανερώνουν στον αναγνώστη πολλές και ενδιαφέρουσες λεπτομέρειες της ιστορίας, που οδήγησαν τους Goscinny και Uderzo στη διασκεδαστική παρουσίαση, μέσα από τις σελίδες των κόμιξ, της αντιπαράθεσης αλλά και σύγκρισης δύο διαφορετικών παραδόσεων και τρόπων ζωής και μας εισάγουν σύντομα και περιεκτικά στον κόσμο των Γαλατών και των Ρωμαίων."

Εκδόσεις ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ, 1998.

 

3. Στη μία ο Δούναβης, στην άλλη δεν είναι ποτάμι αλλά λίμνη και δε θυμάμαι ποια.

Edited by KELAINO
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι επειδή δεν υπάρχει πουθενά η άτιμη η παρθενογέννεση, είχα κάνει σχετικό ποστ εδώ... Μόνο που από τότε μέχρι σήμερα η τερατογέννεση έχει χτυπήσει και τη δική μας πόρτα. Στις εικόνες η καταμέτρηση έλεγε 898 τόμοι. Τώρα έχουν φτάσει τους 1400+

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω αρχίσει να αισθάνομαι ένα απίστευτο κόμπλεξ... Σταματάω να κοιτάω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ας ανεβάσω και εγώ μερικές φωτογραφίες από την βιβλιοθήκη μου. Επειδή αγγάρεψα την αδελφή μου να κάνει την δουλειά, δεν μπόρεσα να βγάλω όλο το δωμάτιο. Τις επόμενες μέρες θα ακολουθήσουν και άλλες. Έβαλα και λίγα comics που έχω.

post-1628-0-71427700-1329083751_thumb.jpg

post-1628-0-11188000-1329083796_thumb.jpg

post-1628-0-92392900-1329083817_thumb.jpg

post-1628-0-70496200-1329083835_thumb.jpg

post-1628-0-98886200-1329083882_thumb.jpg

post-1628-0-00196400-1329083999_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Α, πολύ ωραία good.gif . Μεγάλη ποικιλία βλέπω, μπράβο! Περιμένω πως και πως τις υπόλοιπες φωτογραφίες!

 

Τις επόμενες μέρες θα προσπαθήσω και γω να ανεβάσω κάποιες φωτογραφίες! Μακάρι όμως να έβρισκα χώρο για να βάλω μια - δυο βιβλιοθήκες παραπάνω για να τα έχω πολύ καλύτερα οργανωμένα.

Link to comment
Share on other sites

Α, πολύ ωραία good.gif . Μεγάλη ποικιλία βλέπω, μπράβο! Περιμένω πως και πως τις υπόλοιπες φωτογραφίες!

 

Τις επόμενες μέρες θα προσπαθήσω και γω να ανεβάσω κάποιες φωτογραφίες! Μακάρι όμως να έβρισκα χώρο για να βάλω μια - δυο βιβλιοθήκες παραπάνω για να τα έχω πολύ καλύτερα οργανωμένα.

 

Ναι, όποτε μπορέσεις ανέβασε και εσύ. Θέλω και εγώ να δω τα βιβλία σου. Και αυτό για τις παραπάνω βιβλιοθήκες ξαναπέστο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..