Jump to content

Η βιβλιοθήκη μας!


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • nikosal

    5

  • mman

    8

  • Δημήτρης

    24

  • BladeRunner

    11

επιβλητική, Δημήτρη :)

 

 

Χαχα σ' ευχαριστώ πολύ Μάρβιν ΑΑΠ να είσαι καλά. Όσοι μπορείτε παιδιά βάλτε και τις δικές σας, είναι πολύ ωραίο πιστεύω να βλέπουμε ο ένας, τα βιβλία του άλλου.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Όχι απολύτως τακτοποιημένη, αλλά για να έχετε μια εικόνα (τα λογοτεχνικά, CD/DVD και Graphic Novels είναι διπλοσειρά)

post-54-0-54509100-1329086470_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλά Graphic Novels έχεις βλέπω. Πρέπει να ξόδεψες πολλά για να τα αποκτήσεις, πανάκριβα είναι αυτά.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Όχι απολύτως τακτοποιημένη, αλλά για να έχετε μια εικόνα (τα λογοτεχνικά, CD/DVD και Graphic Novels είναι διπλοσειρά)

post-54-0-54509100-1329086470_thumb.jpg

 

Πολλά Graphic Novels έχεις βλέπω. Πρέπει να ξόδεψες πολλά για να τα αποκτήσεις, πανάκριβα είναι αυτά.

Άκυρο, στο κάτω ράφι, πίσω σειρά είναι κόμιξ, όχι GN.

 

Και τα GN κάποια εποχή τα έβρισκες σχετικά φτηνά στα FNAC (και πάντα στα Αγγλικά, οι τιμές των Ελληνικών είναι απλησίαστες, εκτός κι αν μιλάμε για τους 20 τόμους με τους Κόναν της Anubis)

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Όχι απολύτως τακτοποιημένη, αλλά για να έχετε μια εικόνα (τα λογοτεχνικά, CD/DVD και Graphic Novels είναι διπλοσειρά)

post-54-0-54509100-1329086470_thumb.jpg

 

Πολύ μου αρέσει πως τα έχεις ταχτοποιημένα - και μου δωσες ιδέες για ανακατάταξη στις δικές μου βιβλιοθήκες! ^_^

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα το δεύτερο και τελευταίο μέρος από τα βιβλία μου, είκοσι φωτογραφίες συνολικά. Δεν θέλω ύστερα από αυτό να δωθεί η εντύπωση ότι έχω γύρω στις 25.000 βιβλία ή κάτι τέτοιο. Απλά η βιβλιοθήκη μου είναι εντελώς διαφορετική από αυτή του Nihilio, χωρισμένη σε αρκετά ράφια δηλαδή. Έτσι αναγκάστηκα να βγάλω σχεδόν το καθένα απ' αυτά ξεχωριστά, για να μπορέσω να τα βάλω όλα. Αυτά από εμένα, θα χαρώ να δω φωτογραφίες και από βιβλιοθήκες άλλων μελών. Enjoy.

 

post-1628-0-85654800-1329165209_thumb.jpg

post-1628-0-41853700-1329165227_thumb.jpg

post-1628-0-83758400-1329165237_thumb.jpg

post-1628-0-13275700-1329165251_thumb.jpg

post-1628-0-68536100-1329165266_thumb.jpg

post-1628-0-26088000-1329165288_thumb.jpg

post-1628-0-15765300-1329165303_thumb.jpg

post-1628-0-22223700-1329165316_thumb.jpg

post-1628-0-20768500-1329165331_thumb.jpg

post-1628-0-31498000-1329165343_thumb.jpg

post-1628-0-38596500-1329165359_thumb.jpg

post-1628-0-29001800-1329165379_thumb.jpg

post-1628-0-80565600-1329165391_thumb.jpg

post-1628-0-78347700-1329165404_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα το δεύτερο και τελευταίο μέρος από τα βιβλία μου, είκοσι φωτογραφίες συνολικά. Δεν θέλω ύστερα από αυτό να δωθεί η εντύπωση ότι έχω γύρω στις 25.000 βιβλία ή κάτι τέτοιο. Απλά η βιβλιοθήκη μου είναι εντελώς διαφορετική από αυτή του Nihilio, χωρισμένη σε αρκετά ράφια δηλαδή. Έτσι αναγκάστηκα να βγάλω σχεδόν το καθένα απ' αυτά ξεχωριστά, για να μπορέσω να τα βάλω όλα. Αυτά από εμένα, θα χαρώ να δω φωτογραφίες και από βιβλιοθήκες άλλων μελών. Enjoy.

 

 

Το τελευταίο του Μαύρου Πύργου δεν το 'χεις;;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πράμα και καλό βλέπω ότι έχεις. Οι φωτογραφίες οι δικές μου θα ανεβούν και αυτές κάποια από τις επόμενες μέρες, όταν βρω χρόνο κλπ κλπ, αλλά ξαναλέω ότι θα ήθελα περισσότερο χώρο για να βάλω πιο πολλές βιβλιοθήκες για να έχω τα βιβλία καλύτερα οργανωμένα. Να είχα ας πούμε ένα δωμάτιο - γραφείο για τα βιβλία και τις ταινίες (καλά, αυτές δεν πιάνουν και τόσο χώρο). Ευτυχώς, πάντως, που οι δυο βιβλιοθήκες που έχω, έχουν βάθος και ύψος και χωράνε διπλή σειρά βιβλίων...

 

Τώρα πρόσεξα και τα βιβλία των εκδόσεων Locus 7 που είναι απλωμένα στο κρεβάτι. Καλή συλλογή αλλά λίγο... ακριβή!

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

 

Το τελευταίο του Μαύρου Πύργου δεν το 'χεις;;

 

 

Λοιπόν Μιχάλη S.K. πραγματικά υποκλίνομαι στην παρατηρικότητα σου :thmbup: Δυστυχώς όχι, το έβδομο του Μαύρου Πύργου δεν το έχω. Το είχα δανειστεί από έναν φίλο όταν διάβασα ως και το έξι, και από τότε δεν έτυχε να το αγοράσω. Περιμένω να δω αν θα το πετύχω κάποια στιγμή σε κανένα παλαιοβιβλιοπωλείο, ή σε τίποτα προσφορές. Και μια και που το έφερε και η κουβέντα, ''Ο Μάγος και Η Γυάλινη Σφαίρα'' που είναι να διαβάσεις, είναι έπος από τα λίγα.

 

 

 

Τώρα πρόσεξα και τα βιβλία των εκδόσεων Locus 7 που είναι απλωμένα στο κρεβάτι. Καλή συλλογή αλλά λίγο... ακριβή!

 

 

Πανάκριβη, όχι απλώς ακριβή. Τα δύο non fiction για τους εξωγήινους που είναι, έχουν 45 και 28 ευρώ. Και ένα άλλο που δεν υπάρχει στις φωτογραφίες, έχει.. 70 :dazzled:

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα το δεύτερο και τελευταίο μέρος από τα βιβλία μου, είκοσι φωτογραφίες συνολικά. Δεν θέλω ύστερα από αυτό να δωθεί η εντύπωση ότι έχω γύρω στις 25.000 βιβλία ή κάτι τέτοιο. Απλά η βιβλιοθήκη μου είναι εντελώς διαφορετική από αυτή του Nihilio, χωρισμένη σε αρκετά ράφια δηλαδή. Έτσι αναγκάστηκα να βγάλω σχεδόν το καθένα απ' αυτά ξεχωριστά, για να μπορέσω να τα βάλω όλα. Αυτά από εμένα, θα χαρώ να δω φωτογραφίες και από βιβλιοθήκες άλλων μελών. Enjoy.

 

Βρε θεέ, τι είναι αυτό που βλέπω εκεί; Η πρώτη έκδοση('97) του 'Δίψα για Αίμα' με το κόκκινο εξώφυλλο και τα κομμένα γράμματα;

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα το δεύτερο και τελευταίο μέρος από τα βιβλία μου, είκοσι φωτογραφίες συνολικά. Δεν θέλω ύστερα από αυτό να δωθεί η εντύπωση ότι έχω γύρω στις 25.000 βιβλία ή κάτι τέτοιο. Απλά η βιβλιοθήκη μου είναι εντελώς διαφορετική από αυτή του Nihilio, χωρισμένη σε αρκετά ράφια δηλαδή. Έτσι αναγκάστηκα να βγάλω σχεδόν το καθένα απ' αυτά ξεχωριστά, για να μπορέσω να τα βάλω όλα. Αυτά από εμένα, θα χαρώ να δω φωτογραφίες και από βιβλιοθήκες άλλων μελών. Enjoy.

 

Βρε θεέ, τι είναι αυτό που βλέπω εκεί; Η πρώτη έκδοση('97) του 'Δίψα για Αίμα' με το κόκκινο εξώφυλλο και τα κομμένα γράμματα;

 

Ναι αυτή είναι. Αγοράζω συστηματικά βιβλία από το 1998 αν θυμάμαι καλά, οπότε έχω μερικά τέτοια ''διαμαντάκια'' που έχουν πλέον εξαντληθεί.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συγνωμη ειμαι η μονη που εχει την βιβλιοθηκη της ανακατεμενη και ψαχνει απεγνωσμενα να βρει το βιβλιο που την ενδιαφερει;

Εχω σοκαριστει απο την ταξινομηση του Μιχαλη... δεν το περιμενα!

Σε λιγο καιρο θα ανεβασω φωτογραφιες της λατρεμενης μου βιβλιοθηκης, οπου τα βιβλια ειναι διπλα τριπλα και εχουν και ενα πακο σκονη...δεν φταιω εγω...ολο τα ξεσκονιζω και ολο σκονη πιανουν τα ατιμα... μεχρι που εχω σκεφτει να παρω βιβλιοθηκη με τζαμια να ησυχασω!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ωραία συλλογή Asgaroth μπράβο. Δύο ερωτήσεις τώρα: Από τα Έλρικ έχεις μονό ένα βιβλίο; Και επίσης έτυχε να μην βάζεις βιβλία πάνω σε άλλα, ή δεν θέλεις; Ρωτάω γιατί ξέρω έναν φίλο μου που δεν θέλει να βάζει, χάνοντας όμως έτσι πολύ χώρο.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Τα έχω διαβασμένα όλα τα Έλρικ αλλά δανεικά και τα αγοράζω σιγά σιγά για να τα έχω. Προς το παρόν έχω δύο, το ένα δε φαίνεται (ένα ακόμα χάθηκε κάπου στου Ψυρρή). Φυσικά και τα βάζω και από πάνω αλλά μόνο όταν δεν υπάρχει χώρος και όταν δεν είναι τακτοποιημένα.

Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα. Καλά κάνεις που θέλεις να έχεις τα Έλρικ παρ' όλο που τα διάβασες, γιατί είναι πολύ καλή σειρά. Κάνε το ίδιο και για τα Κόναν που είναι και καλύτερα ;-)

 

Πολύ καλό topic αυτό, όσοι μπορείτε παιδιά ανεβάστε φωτογραφίες και από τις δικές σας βιβλιοθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βιβλιοθήκη, αλλά κάτι ράφια πάνω από το κρεβάτι μου(οπότε παίζει κάποια στιγμή,έαν μαζευτούν πολλά, να με κάνουν σάλτσα :p)

 

post-2671-0-53238300-1334135568_thumb.jpg

 

post-2671-0-23800100-1334135576_thumb.jpg

 

post-2671-0-25773600-1334135584_thumb.jpg

Edited by joidv
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάνω από το κρεβάτι; Dangerous αυτό, πολύ dangerous. Είχα σκεφτεί και εγώ να βάλω, αλλά εγκατέλειψα τελικά την ιδέα. Παρόμοιο topic υπάρχει και εδώ.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το υποσχέθηκα στον Δημήτρη την Παρασκευή.

1. Η βασική βιβλιοθήκη

2. Μια μικρή στο χωλ

Δηλαδή καμιά σχέση με τις τεράστιες που έχετε οι περισσότεροι:D

post-1059-0-61744100-1334694696_thumb.jpg

post-1059-0-37813600-1334694759_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το υποσχέθηκα στον Δημήτρη την Παρασκευή.

1. Η βασική βιβλιοθήκη

2. Μια μικρή στο χωλ

 

Δεν ξέρω πώς να το πω ευγενικά αυτό, οπότε θα το πω χύμα: οι βιβλιοθήκες σου είναι σαν γραβιέρα: πάσχουν από κενό χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το υποσχέθηκα στον Δημήτρη την Παρασκευή.

1. Η βασική βιβλιοθήκη

2. Μια μικρή στο χωλ

 

Δεν ξέρω πώς να το πω ευγενικά αυτό, οπότε θα το πω χύμα: οι βιβλιοθήκες σου είναι σαν γραβιέρα: πάσχουν από κενό χώρο.

 

Φυσικά, αγοράστηκαν με την προοπτική να γεμίσουν μέσα στην επόμενη πενταετία. Επίσης, σε περίπτωση που το ξέχασες το τυρί με τις πολλές τρύπες δεν είναι η γραβιέρα:lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το υποσχέθηκα στον Δημήτρη την Παρασκευή.

1. Η βασική βιβλιοθήκη

2. Μια μικρή στο χωλ

Δηλαδή καμιά σχέση με τις τεράστιες που έχετε οι περισσότεροι:D

 

 

Ωραία, πολύ ωραία. Βλέπω ότι είσαι άνθρωπος που κρατάει τις υποσχέσεις του :lol: Μερικές παρατηρήσεις τώρα:

 

To ''Πουλημένες'' το έχω διαβάσει και είναι φοβερό βιβλίο, ψάξε να βρεις και το ''Ποτέ Χωρίς την Κόρη μου''. Τώρα που ξαναέπιασαν τα κρύα, ρίξε την ''Icewind Dale'' του Salvatore στο τζάκι για να ζεσταθείς. Το πορτοκαλί της Ωρόρας που έχεις ποιο νούμερο είναι από τα οχτώ; Επίσης δίκιο έχει ο mman, αφήνεις πολύ κενό χώρο. Και τέλος, φοβερό έπιπλο το πρώτο. Οφείλει να τιγκαριστεί :devil2:

 

Εν τω μεταξύ, ο δημιουργός του topic ακόμη να ανεβάσει την δική του βιβλιοθήκη :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Και νόμιζα ότι τον είχα κρύψει καλά τον Σαλβατόρε μέσα στη θολούρα.

Δυστυχώς δεν έχω τζάκι αλλά έχω ένα στραβοπόδαρο τραπεζάκι, μπορεί να κάνω κάτι με αυτό:lol:

 

Να τιγκαριστεί δε λέω αλλά να έχουμε και χρόνο να τα διαβάζουμε. Δύο-τρία παζάρια υπόθεση είναι, μη νομίζεις.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, σε περίπτωση που το ξέχασες το τυρί με τις πολλές τρύπες δεν είναι η γραβιέρα:lol:

Το ανησυχητικό δεν είναι ότι έκανα λάθος το τυρί. Είναι το ότι από χθες δεν έχω καταφέρει να θυμηθώ ποιο είναι το σωστό :dazzled: (όχι να μην το πάρει το ποτάμι). Μάλλον το νιονιό μου είναι ακριβώς σαν το τυρί που δεν θυμάμαι.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..