Jump to content

Η βιβλιοθήκη μας!


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • nikosal

    5

  • mman

    8

  • Δημήτρης

    24

  • BladeRunner

    11

Φυσικά υπάρχουν και κούτες κάτω από το κρεβάτι, όπου έχω: Όλα τα Λυχνάρια επιστημονικής φαντασίας, Αγκάθα Κρίστι και Ίαν Φλέμινγκ, όλα τα βιβλία τρόμου των εκδόσεων Σίμωσι, καμιά 20αριά βιβλία του Ζεράρ Ντε Βιλιέ από το Βήμα και άλλα τόσα παλπ αστυνομικά (Έλερι Κουίν, Ρίτσαρντ Πρέιδερ, Ρεξ Στάουτ), πάλι από το Βήμα, κάποια βιβλία στα εγγλέζικα και μερικά διαβασμένα βιπεράκια, αλλά και κάποια ξέμπαρκα κανονικά βιβλία (π.χ. Μπέλοου, Γκρανζέ κλπ).

 

Υπόψιν ότι στις δυο βιβλιοθήκες, υπάρχουν δυο σειρές βιβλίων, αυτά που είναι μπροστά και φαίνονται και αυτά που είναι πίσω...

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, πολύ ωραία. Έχεις μπόλικο πράμα και καλό. Λίγο -πολύ μάλλον- στριμωξίδι βλέπω ότι πέφτει, αλλά αυτό είναι ένα πρόβλημα που πάνω- κάτω το έχουμε όλοι μας. Οι κούτες κάτω από το κρεβάτι πάντως είναι καλή λύση, το έχω κάνει και εγώ, αλλά με βιντεοκασέτες που έγραφα από παλιά. Άντε να δούμε που θα βολέψεις τώρα αυτά που θα παίρνεις από εδώ και πέρα :dazzled:

Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε που θα βολέψεις τώρα αυτά που θα παίρνεις από εδώ και πέρα :dazzled:

 

Δεν είναι δύσκολο..Νοικιάζει ένα σπίτι για τα βιβλία.

Παναγία μου :dazzled: πόσα έχεις.Εγώ δεν έχω ούτε το 5% των βιβλίων σου!! :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Χίλια σόρρια για την (πρακτικά μόνιμη) ακαταστασία:

 

Τις βιβλιοθήκες 1 και 2 τις βρήκαμε μέσα όταν αγοράσαμε το σπίτι -η καλύτερη δυνατή έκπληξη. Έχουν κυρίως βιβλία της Τέτης. Την 1 σπάνια την αγγίζω. Η 2 έχει αρκετή ποίηση και φωτογραφίες. Από αυτήν, μ' ενδιαφέρει κυρίως το μίνι-μπαρ κάτω αριστερά.

 

post-1396-0-31147500-1335004122_thumb.jpg post-1396-0-75751400-1335004160_thumb.jpg

 

 

Η 3 είναι αρχαία αλλά χωράει πολύ πράμα. Στο κάτω μέρος της βιντεοταινίες (μα τι caveman...) DVD (τα περισσότερα της Άρτεμης) και ο Αστερίξ με τον Λούκυ Λουκ.

 

post-1396-0-49634100-1335005028_thumb.jpg

 

 

Στο γραφείο: Η βιβλιοθήκη Νο 4. Πάνω αριστερά εκλαϊκευμένη επιστήμη. Στο κάτω ράφι της (κρυμμένο από το ενσωματωμένο γραφειάκι) κάποια κόμικς και περιοδικά. Στο γραφειάκι βρίσκονται σχεδόν πάντα διάφορα τρέχοντα ή πρόσφατα διαβάσματα. Η υπόλοιπη αποτελεί για μένα ένα μυστήριο που δεν είμαι πρόθυμος να εξερευνήσω (βιβλία της Τέτης).

 

post-1396-0-59351700-1335004348_thumb.jpg

 

 

Οι αγάπημένες μου:

Η βιβλιοθήκη Νο 5Α. Από πάνω προς τα κάτω:

(με τα τζάμια κλειστά) Παιχνίδια (σκάκι, backgammon και poker),

Φάνταζυ,

Τρόμος και άλλα σκοτεινά αναγνώσματα,

non-fiction,

ξένη Ε.Φ.,

περιοδικά και προσωπικό αρχείο,

περιοδικά και προσωπικό αρχείο.

 

post-1396-0-52069700-1335005159_thumb.jpg

 

 

Η βιβλιοθήκη 5Β. Από πάνω προς τα κάτω:

Ελληνική Ε.Φ.,

αδιάβαστα (αριστερα) και Ελληνική Ε.Φ. (δεξιά, πισω απ' τη φωτογραφία)

ξένη Ε.Φ. -μυθιστορήματα

ξένη Ε.Φ. -συλλογές διηγημάτων,

συλλογές διηγημάτων (Ωρόρες πίσω, Ε.Φ. μπροστά)

κόμικς, λίγα graphic novels και προσωπικό αρχείο

 

post-1396-0-91892500-1335005199_thumb.jpg

 

 

Η μικρούλα βιλβιοθήκη 6 (κι αυτή της Τέτης) πρόσφατο απόκτημα που δεν φτάνει ούτε για ζήτω:

 

post-1396-0-93804800-1335005329_thumb.jpg

 

 

Το κομοδίνο της Τέτης παρουσιάζει μονίμως αυτή την εικόνα. Τα βιβλία αλλάζουν, αλλά το ύψος της στοίβας παραμένει, με μικρές αυξομειώσεις, το ίδιο.

 

post-1396-0-68364300-1335004608_thumb.jpg

 

 

Και τέλος, εννοείται ότι σε διάφορα σημεία του σπιτιού κυκλοφορούν αδέσποτα διάφορα βιβλία. Σας είπα, δεν ταχτοποίησα. Θα ήταν σαν να έλεγα ψέμματα ότι δεν γίνεται χάος. Γίνεται.

 

post-1396-0-26836900-1335005378_thumb.jpg post-1396-0-98878800-1335005428_thumb.jpg

 

 

 

Edit: Τα μέτρησα ένα προς ένα με το δαχτυλάκι μου. Είναι 1637, χωρίς τα κόμικς και τα περιοδικά βέβαια.

 

Edit 2: Η σωστή μέτρηση (κατόπιν συζυγικών υποδείξεων, βλέπε κατωτέρω) είναι 1696, χωρίς κόμικς, περιοδικά και παιδικά.

Edited by mman
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τιιιιι;;;; Τις βρήκατε όταν αγοράσατε το σπίτι; Ουάου αυτό και αν ήταν έκπληξη, πραγματικά σας ζηλεύω. Πως λέμε στις δύο πίτσες η μία δώρο; Με κάθε σπίτι λοιπόν που αγοράζει κανείς, παίρνει και δύο βιβλιοθήκες :lol:

 

Μου άρεσαν και εμένα περισσότερο οι 5Α και 5Β. Εκεί μάλιστα παραξενεύτηκα λίγο με τον Έλρικ, την Γαιοθάλασσα και τον Salvatore, γιατί νόμιζα ότι δεν διαβάζεις φάντασυ. Έχεις και εσύ mman πολύ υλικό. Πόσα θα έλεγες ότι είναι πάνω- κάτω τα βιβλία σας; Έχεις κάτσει ποτέ να τα μετρήσεις;

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

1) Τιιιιι;;;; Τις βρήκατε όταν αγοράσατε το σπίτι; Ουάου αυτό και αν ήταν έκπληξη, πραγματικά σας ζηλεύω.

 

2) Μου άρεσαν και 'μένα περισσότερο οι 5Α και 5Β. Εκεί μάλιστα παραξενεύτηκα λίγο με τον Έλρικ και την Γαιοθάλασσα, γιατί νόμιζα ότι δεν διαβάζεις φάντασυ.

 

3) Έχεις και εσύ mman πολύ υλικό. Πόσα θα έλεγες ότι είναι πάνω- κάτω τα βιβλία σας; Έχεις κάτσει ποτέ να τα μετρήσεις;

 

1) Ναι, ήμασταν κάπως :eek::lmao::wub: όταν τις είδαμε να μας περιμένουν. Είπαμε αμέσως στους προηγούμενους ιδιοκτήτες κάτι σαν "Τις θέλουμε! Ε, το σπίτι δηλαδή..."

 

2) Γαιοθάλασσα έχω διαβάσει. Έλρικ, όχι -η Τέτη.

 

3) Κάποια στιγμή με τον γιαφκούχο τα είχαμε εκτιμήσει σε περίπου 2.000, αλλά υπάρχει πιθανότητα να πέφτουμε αρκετά έξω. Νομίζω ότι με έφτιαξες τώρα να κάτσω να τα μετρήσω ένα-ένα!:death:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, παραξενεύτηκα με τα φάντασυ σου, όσο και χάρηκα κιόλας. Μου αρέσει όταν διαβάζει κανείς βιβλία που δεν είναι και τόσο κοντά στα γούστα του, γι' αυτό και άλλωστε έδωσα στον tetarto να διαβάσει Κόναν ;-) 2000 βιβλία λοιπόν, και νόμιζα ότι εγώ είχα πολλά. Κούνια που με κούναγε :huh: Μου έδωσες και εσύ ιδέα να τακτοποιήσω τα δικά μου, να βάλω δηλαδή στο βαθμό που είναι δυνατόν, τις σειρές την μία δίπλα στην άλλη.

 

Άντε καλό διάβασμα σου εύχομαι :book:

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, τελείωσα. Δεν ήταν τόσο δύσκολο όσο φαινόταν. Τελικά είναι μόλις 1637, χωρίς τα κόμικς και τα περιοδικά βέβαια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα, πάλι, λιγότερα από 2000, περισσότερα από 1800... Από βδομάδα, πάντως, θα κάτσω να τα μετρήσω για να δω ακριβώς...

Link to comment
Share on other sites

Το καφάσι με τα βιβλία δεν το μέτρησες , κι αυτά που είναι στην αποθήκη τα ξέχασες, δεν μέτρησες ακόμα αυτά που είναι στο δωμάτιο της Άρτεμις (harry poter, narnia, εκστρατεία Μ. Αλέξανδρου, Ινδιάνοι κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Το καφάσι με τα βιβλία δεν το μέτρησες , κι αυτά που είναι στην αποθήκη τα ξέχασες, δεν μέτρησες ακόμα αυτά που είναι στο δωμάτιο της Άρτεμις (harry poter, narnia, εκστρατεία Μ. Αλέξανδρου, Ινδιάνοι κλπ)

 

Άρα τελικά, το έμπειρο μάτι του αρχιγιαφκούχου, δεν έπεσε πολύ έξω. Έχετε 2000 περίπου! :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έλα-έλα, δεν θέλω βλακείες! Αμέσως, να μου την πέσετε όλες!

 

1) Το καφάσι με τα βιβλία δεν το μέτρησες ,

2) κι αυτά που είναι στην αποθήκη τα ξέχασες,

3) δεν μέτρησες ακόμα αυτά που είναι στο δωμάτιο της Άρτεμης (harry poter, narnia, εκστρατεία Μ. Αλέξανδρου, Ινδιάνοι κλπ)

 

1) Τα μέτρησα. Είναι και στις φωτογραφίες.

 

2) Τα άπειρα βιβλία της σχολής μου που ήταν στην αποθήκη το πήρα απόφαση και τα ξεφορτώθηκα το καλοκαίρι του 2010(*). Κουβάλαγα πάνω από τρεις ώρες με το καρότσι της λαϊκής και παρόλ' αυτά κόντεψα να μείνω απ' τη μέση μου. Απλώς ήταν στο πάνω-πάνω ράφι και δεν τα έφτανες να δεις ότι λείπανε. Έχουν μείνει εκεί μόνο 13 βιβλία, κυρίως για τάβλι.

 

3) Είπα να μην μπω στο δωμάτιο της Άρτεμης για να μην μετρήσω και όλα τα παραμύθια. Αλλά είναι ξεχασμένοι εκεί κάτι Χάρυ Πόττερ, κάτι Νάρνιες μια εγκυκλοπαίδεια και κάτι άλλα ψιλά, συνολικά 46 βιβλία.

 

Οπότε έχουμε 1637 + 13 + 46 = 1696 σύνολο, χωρίς να μετράμε κόμικς, περιοδικά και παιδικά.

 

Edit: (*) Όταν έλειπες διακοπές.

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Bump για το topic και γι' αυτό επίσης, μιας και υπάρχουν πολλά καινούργια μέλη τον τελευταίο καιρό. Άιντε ωρέ παιδιά, βγάλτε στην φόρα τις βιβλιοθήκες σας για να κάνουμε λίγο οφθαλμόλουτρο :mf_sonne:

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατόπιν παραίνεσης του Δημήτρη, ανεβάζω κι εγώ μια πρόχειρη απεικόνιση των ραφιών μου:

 

post-12-0-44148900-1359959360_thumb.jpg

 

post-12-0-25434000-1359959407_thumb.jpg

 

post-12-0-24960500-1359959534_thumb.jpg

 

post-12-0-63963800-1359959560_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτική η βιβλιοθήκη σου Electroscribe :good: Με καλύτερη όλων την πρώτη. Και πολλά κένα βλέπω ότι υπάρχουν, πρέπει να αρχίσεις να τα γεμίζεις σιγά- σιγά ;-)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λίγο τίγκα τη βλέπω, εκτός αν μιλώντας για κενά εννοείς να χώσω βιβλία και οριζόντια πάνω από τα άλλα, που δε μου πολυαρέσει.

 

Εννοείται, επίσης, πως τα βιβλία που είχα μαζέψει πριν πάω στρατό είναι στο πατρικό μου. Σχεδόν ό,τι βλέπετε εδώ είναι εσοδείας 2005+

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λίγο τίγκα τη βλέπω, εκτός αν μιλώντας για κενά εννοείς να χώσω βιβλία και οριζόντια πάνω από τα άλλα, που δε μου πολυαρέσει.

 

Αυτό ακριβώς εννοούσα. Εγώ δεν έχω πρόβλημα, αλλά και να είχα, θα το έκανα ούτως ή άλλως. Σε πενήντα περίπου βιβλία, δεν θα μπορώ να βάλω τίποτα άλλο μέσα στο δωμάτιο και μάλλον θα καταφύγω σε κούτες. Όχι γιατί έχω τόοοοοσο πολύ υλικό, όσο γιατί έχω μικρό δωμάτιο. Δεν είναι ασυνήθιστο πάντως να μην θέλει κανείς να βάλει βιβλία πάνω σε άλλα. Το κάνει και φίλος μου εκτός φόρουμ, χάνοντας όμως έτσι πολύ χώρο.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μισώ το να βάζω βιβλία ξαπλωτά πάνω από τα όρθια, αλλά το κάνω. Κυρίως όταν γυρνάω από τα μαγαζιά και πάω να τα βάλω στο ράφι, βλέπω ότι είναι τίγκα και τα παρκάρω έτσι προχείρως. Με την προοπτική να ασχοληθώ με την ταχτοποίησή τους κάποτε, πράγμα που φυσικά ποτέ δεν συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Ας βάλω κι εγώ την ταπεινή βιβλιοθήκη που έχω στο δωμάτιο μου.

Το καλό είναι πως χωράει άνετα 2 σειρές βιβλίων. Το κακό πως στα 2 τελευταία ράφια δε θέλω να βάζω βιβλία γιατί σκονίζονται πολύ και εύκολα. Οπότε στο ένα έβαλα μερικά μέσα σε θήκη και το διπλανό έγινε γατοφωλιά.

 

 

 

 

biblio8hkh_zps46e1fbb2.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Όντως τα βιβλία σου δεν είναι και τόσα πολλά, αλλά η αναλογία ποιότητα- σύνολο είναι πολύ καλή. Μιλάω εκ πείρας γιατί έχω διαβάσει τα περισσότερα. Ελπίζω να σου αρέσουν και εσένα, και να αποκτήσεις έτσι κίνητρο για να μεγαλώσεις την συλλογή σου ;-)

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..