Jump to content

e-books και e-book readers


Keuthonymos
 Share

Recommended Posts

Το φως είναι κάτι σχετικό,η συντριπτική πλειοψηφία(και εγώ)δεν έχει πρόβλημα με τον εσωτερικό φωτισμό των e-readers.Εάν έχεις εξαιρετικά ευαίσθητα μάτια τότε πάσο.

Επίσης με το να θέλεις παραλαβή/αγορά από κατάστημα περιορίζεις πάρα πολύ τις επιλογές σου.

 

Λοιπόν με αυτά που ζητάς έχεις τις εξής επιλογές:

 

Όλα που βάζω έχουν παραλαβή από κατάστημα ή αγορά από κατάστημα έτσι ώστε να είσαι ήσυχος.

 

Στα 126€ Sony PRS-T2.

Πολύ καλή επιλογή.Έχω το σχεδόν ίδιο PRS-T1( αμέσως προηγούμενης γενεάς).Θα ήταν κορυφαίο εάν είχε και φως/καινούργια οθόνη.

http://www.ebw.gr/el/product/86501/Sony-Vaio-Reader-PRS-T2RC-eBook-6-Touch-Edition-including-red-3-Free-E-Books

 

+ Ποιότητα κατασκευής.

+hardware buttons

+micro sd

+εξαιρετικό αγγλικό-αγγλικό λεξικό,το κορυφαίο σε αυτόν τον τομέα μαζί με τα kindle.

+Εξαιρετικά καλαίσθητο και ελαφρύ

+καλό στα pdf(όσο μπορεί τέλος πάντων να είναι ένα 6" reader)

 

-Δεν έχει φως

-Η οθόνη είναι μια γενεά πίσω από τα Kobo,kidle paperwhite,onyx i62HD,cybook odyssey HD.

-Το prs-t1 μου είχε μερικά bugs,δεν ξέρω τι γίνεται με αυτό.

 

 

Στα 140€ έχει το kobo glo.

Το συγκεκριμένο είναι το κυρίως e-reader που έχω τώρα.Εξαιρετικό και πιστεύω ότι είναι το top της αγοράς για την τιμή του.

http://www.ebw.gr/el/product/88120/Kobo-eReader-including-global-Comfort-Light-black

 

+ποιότητα κατασκευής.

+εξαιρετική οθόνη

+ο καλύτερος φωτισμός της αγοράς(μακράν καλύτερος των kindle)

+ελαφρύ

+microsd

+υποστηρίζει ελληνικά και στην οργάνωση των βιβλίων/τίτλων βιβλίων

+εξαιρετικά γρήγορος επεξεργαστής

 

-πλαστικά που πιάνουν εύκολα δακτυλιές

-λογισμικό που βγάζει bugs(είναι σταθερό,δεν κράσαρε μέχρι τώρα που το έχω τίνγκα,αλλά οι αναβαθμίσεις είναι γενικά bugged).Μην φανταστείς πάντως τίποτα deal breaking.

-μερικά προβλήματα με το wifi,εμένα είναι αδύναμο σε άλλους είναι χαλασμένο λόγω λογισμικού.

-κακή ανάγνωση pdf.

 

Το συγκεκριμένο κατάστημα δεν ξέρω εάν θα το φέρει τελικά.

Το έχει για παραγγελία.Πρέπει να ρωτήσεις.

 

 

Εάν είσαι Αθήνα οι εκδόσεις Καστανιώτη(δεν ξέρω που έχουν το βιβλιοπωλείο τους) πουλάν και το Pocketbook classic.

Τιμάται στα 100€.

+Έχει από ότι είδα ελληνοαγγλικό λεξικό,όχι όμως αγγλικό-αγγλικό.

+Πολλές επιλογές σε λογισμικό

 

-Hardware 2010(δηλαδή κακή οθόνη,επεξεργαστής,μπαταρία με τα σημερινά στάρνταρτ)

-Δεν έχει οθόνη αφής

-Αμφίβολο support 

-Δεν έχει φως

 

Προσωπικά δεν θα το αγόραζα λόγω sub-par hardware,αλλά για εσένα ίσως να είναι και καλή αγορά.

Εφόσον τόνισες ότι θέλεις λεξικό-μεταφραστικό ίσως να μπορέσεις να παραβλέψεις τα μεγάλα μειονεκτήματα του για αυτό.Ειδάλλως είναι γενικά κακή αγορά,έστω και εάν "σώζεις" ~20€.

 

 

 

Τα υπόλοιπα στις 6" είναι είτε πολύ παλιά(βλέπε PRS-650)και έτσι δεν αξίζουν τα λεφτά τους ή κινεζιές αμφιβόλου ποιότητας και υποστήριξης(βλέπε trekstor).

Μιλώντας πάντα για το χρηματικό όριο που έθεσες.

 

Εάν τώρα πάμε στις 5" μπορείς να δεις και το kobo mini που είναι αξιολογότατο.

Edited by Mhtsos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Λοιπόν, οι πρώτες μου εντυπώσεις από το Kobo Aura είναι οι εξής:

 

Τα λεφτά του δεν είμαι σίγουρος αν τα αξίζει σε σύγκριση με ό,τι άλλο υπάρχει στην αγορά, το σίγουρο είναι ότι ειναι η καλύτερη επιλογή για ανάγνωση epub βιβλίων.

 

Από εκεί και πέρα θα προτιμούσα καλύτερη μορφή ανάγνωσης άλλων επεκτάσεων αρχείων. Δηλαδή οκ, με τα pdf δεν μπορεί να γίνει κάτι, αλλά για τα cbr (κόμιξ σε ηλεκτρονική μορφή) περίμενα περισσότερα, διότι:

 

1ον: Δεν είναι έγχρωμο και επομένως εμφανίζει τα κόμιξ ασπρόμαυρα

2ον: Δεν έχει τις ευκολίες που εμφανίζουν προγραμματα όπως το cdsplay, παρά μονάχα τη δυνατότητα του κλασικού zoom όπως στα pdf.

 

Συμπερασματικά, όντας άσχετος με readers, θα το σύστηνα σε όσους επιθυμουν να διαβάσουν ηλεκτρονικά ΒΙΒΛΙΑ και μόνον. Για τα κόμιξ, δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, οι πρώτες μου εντυπώσεις από το Kobo Aura είναι οι εξής:

 

Τα λεφτά του δεν είμαι σίγουρος αν τα αξίζει σε σύγκριση με ό,τι άλλο υπάρχει στην αγορά, το σίγουρο είναι ότι ειναι η καλύτερη επιλογή για ανάγνωση epub βιβλίων.

 

Από εκεί και πέρα θα προτιμούσα καλύτερη μορφή ανάγνωσης άλλων επεκτάσεων αρχείων. Δηλαδή οκ, με τα pdf δεν μπορεί να γίνει κάτι, αλλά για τα cbr (κόμιξ σε ηλεκτρονική μορφή) περίμενα περισσότερα, διότι:

 

1ον: Δεν είναι έγχρωμο και επομένως εμφανίζει τα κόμιξ ασπρόμαυρα

2ον: Δεν έχει τις ευκολίες που εμφανίζουν προγραμματα όπως το cdsplay, παρά μονάχα τη δυνατότητα του κλασικού zoom όπως στα pdf.

 

Συμπερασματικά, όντας άσχετος με readers, θα το σύστηνα σε όσους επιθυμουν να διαβάσουν ηλεκτρονικά ΒΙΒΛΙΑ και μόνον. Για τα κόμιξ, δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.

Δεν θα το έλεγα ότι είναι το καλύτερο,από τα καλά σίγουρα.

Ιδίως τα kobo έχουν πολλά προβλήματα με την ποιότητα του firmware και τα άθλια updates.Παθός και μαθός.

 

Τα ebook readers είναι αναγνώστες βιβλίων κατά το 90+%.Η kobo,amazon,sony κ.ο.κ βγάζουν τέτοιες συσκευές γιατί πρωτίστως θέλουν να πουλήσουν βιβλία και όχι συσκευές.

Δηλαδή αγοράζεις τον "επίσημο" αναγνώστη του βιβλιοπωλείου και όχι μια generic συσκευή.Έτσι λογικό είναι να είναι περιορισμένα έμμεσα ή άμεσα από τις εταιρίες να κάνουν ένα πράγμα πολύ καλά,ανάγνωση βιβλίων και τα υπόλοιπα sub-par,για αυτό άλλωστε τα πουλάν στο κόστος ή και κάτω από αυτό.

 

Όπως και να έχει οι 6" δεν είναι ιδανικές ούτε για tablet για να διαβάζουν κάτι άλλο από βιβλία κειμένου.Υπάρχουν μεγαλύτερες συσκευές που το κάνουν πολύ καλά.

Τώρα εάν δεις τι επιλογές παραμετροποίησης έχουν τα "no-name" e reader(βλέπε pocketbook-onyx)τότε θα φρίξεις με το πόσο περιορισμένο είναι το kobo.

Προσωπικά εάν διάβαζα κάτι άλλο εκτός από epubs θα πήγαινα στο pocketbook lux,τώρα που απλά θέλω να διαβάζω νουβέλες πήγα στο kindle Paperwhite 2 μετά από ένα εφιαλτικό καλοκαίρι με το kobo glo και τα άθλια πραγματικά updates της kobo.

 

Γενικότερα,σε αυτό το φόρουμ που όλοι διαβάζουν πολύ θα πρότεινα μια τέτοια συσκευή.Ιδίως οι κάτοικοι εξωτερικού ή αυτοί που έχουν γνωστούς στο εξωτερικό μπορούν να βρουν καλά ereader με λιγότερα από 50€.Κάτι αδιανόητο μέχρι πριν λίγους μήνες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nα αρωτήξψ κάτι και γω. Τα διάφορα e-readers διαβάζουν docs και pdf, έτσι; Άλλα formats διαβἀζουν όλα, όπως epub? 

Eπίσης, αν κάποιος θέλει να διαβάσει cbr ή βιβλία με έγχρωμες εικόνες, τι παίζει, εκτός από laptop βέβαια;

Link to comment
Share on other sites

Nα αρωτήξψ κάτι και γω. Τα διάφορα e-readers διαβάζουν docs και pdf, έτσι; Άλλα formats διαβἀζουν όλα, όπως epub? 

Eπίσης, αν κάποιος θέλει να διαβάσει cbr ή βιβλία με έγχρωμες εικόνες, τι παίζει, εκτός από laptop βέβαια;

Τα έχεις μπερδέψει λίγο,τα ereader διαβάζουν πρωτίστως epub(ή mobi/EZW3 τα kindle)και έπειτα τα άλλα φορμάτ(που μπορεί να είναι αρκετά,ανάλογα την συσκευή).

 

Για Cbr και έγχρωμες εικόνες πας σε ένα φθηνό tablet και κάνεις την δουλειά σου.Προσωπικά βολεύτηκα με 10" tablet για περιοδικά/τεχνικά βιβλία όπως της Osprey και κόμιξ(όχι μάνγκα).Καλή επιλογή είναι και τα 8" που κυκλοφορούν,δεν είναι τόσο βαριά όσο τα δεκάρια και έχουν αρκετή επιφάνεια οθόνης για να  μην χάνεις πολλά όπως τα επτάρια.

Όλα μαζί(tablet+ereader),καλής ποιότητας,μπορείς να τα βρεις για λιγότερα από 200€ εάν έχεις κάποιον εξωτερικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Nα αρωτήξψ κάτι και γω. Τα διάφορα e-readers διαβάζουν docs και pdf, έτσι; Άλλα formats διαβἀζουν όλα, όπως epub? 

Eπίσης, αν κάποιος θέλει να διαβάσει cbr ή βιβλία με έγχρωμες εικόνες, τι παίζει, εκτός από laptop βέβαια;

Τα έχεις μπερδέψει λίγο,τα ereader διαβάζουν πρωτίστως epub(ή mobi/EZW3 τα kindle)και έπειτα τα άλλα φορμάτ(που μπορεί να είναι αρκετά,ανάλογα την συσκευή).

 

Για Cbr και έγχρωμες εικόνες πας σε ένα φθηνό tablet και κάνεις την δουλειά σου.Προσωπικά βολεύτηκα με 10" tablet για περιοδικά/τεχνικά βιβλία όπως της Osprey και κόμιξ(όχι μάνγκα).Καλή επιλογή είναι και τα 8" που κυκλοφορούν,δεν είναι τόσο βαριά όσο τα δεκάρια και έχουν αρκετή επιφάνεια οθόνης για να  μην χάνεις πολλά όπως τα επτάρια.

Όλα μαζί(tablet+ereader),καλής ποιότητας,μπορείς να τα βρεις για λιγότερα από 200€ εάν έχεις κάποιον εξωτερικό.

 

 

Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίε, Mhtsos. Nόμιζα πως οι tablets ήταν πολύ ακριβότερες. Το μπερδεμα μάλλον είναι επειδή νόμιζα πως τα Kindle διαβάζουν μόνο τα δικά τους φόρματς μαζί βέβαια με doc-pdf και πως epub είναι μη αναγνώσιμα σε Kindle. Έχω και 10 διαφορετικά readers στον υπολογιστή μου βλέπεις. Anyhoo, κάτι θα βολέψω. Και πάλι thanks.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Nα αρωτήξψ κάτι και γω. Τα διάφορα e-readers διαβάζουν docs και pdf, έτσι; Άλλα formats διαβἀζουν όλα, όπως epub? 

Eπίσης, αν κάποιος θέλει να διαβάσει cbr ή βιβλία με έγχρωμες εικόνες, τι παίζει, εκτός από laptop βέβαια;

Τα έχεις μπερδέψει λίγο,τα ereader διαβάζουν πρωτίστως epub(ή mobi/EZW3 τα kindle)και έπειτα τα άλλα φορμάτ(που μπορεί να είναι αρκετά,ανάλογα την συσκευή).

 

Για Cbr και έγχρωμες εικόνες πας σε ένα φθηνό tablet και κάνεις την δουλειά σου.Προσωπικά βολεύτηκα με 10" tablet για περιοδικά/τεχνικά βιβλία όπως της Osprey και κόμιξ(όχι μάνγκα).Καλή επιλογή είναι και τα 8" που κυκλοφορούν,δεν είναι τόσο βαριά όσο τα δεκάρια και έχουν αρκετή επιφάνεια οθόνης για να  μην χάνεις πολλά όπως τα επτάρια.

Όλα μαζί(tablet+ereader),καλής ποιότητας,μπορείς να τα βρεις για λιγότερα από 200€ εάν έχεις κάποιον εξωτερικό.

 

 

Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίε, Mhtsos. Nόμιζα πως οι tablets ήταν πολύ ακριβότερες. Το μπερδεμα μάλλον είναι επειδή νόμιζα πως τα Kindle διαβάζουν μόνο τα δικά τους φόρματς μαζί βέβαια με doc-pdf και πως epub είναι μη αναγνώσιμα σε Kindle. Έχω και 10 διαφορετικά readers στον υπολογιστή μου βλέπεις. Anyhoo, κάτι θα βολέψω. Και πάλι thanks.

 

Τα tablet,που αξίζει κάποιος να αναφέρει,είναι πάνω από τα 120-150€.Δηλαδή μαζί με ένα reader των 50-70€ πας στο διακοσάρι που έλεγα και καλύπτεις όλες τις ανάγκες σου.

 

Τα kindle ebook reader διαβάζουν .mobi/.EZW3/pdf/TXT,αλλά το θέμα είναι ότι η μετατροπή mobi/EZW3 <-> epub είναι πάρα πολύ απλή και έτσι οποιαδήποτε βιβλίο ουσιαστικά στα προηγούμενα φορμάτ μπορεί να διαβαστεί από οιαδήποτε συσκευή μετά από μια απλή διαδικασία.Το καλύτερο και γνωστότερο πρόγραμμα για την μετατροπή είναι το Calibre που είναι freeware.

Φυσικά τα tablet μπορούν να διαβάσουν οτιδήποτε δίχως μετατροπή γιατί οι reading apps είναι δίχως περιορισμούς(βλέπε το προηγούμενο μήνυμα μου για τον περιορισμό των συσκευών).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, πάλι, μπερδεύομαι όλο και περισσότερο.

Παρόλο που έχω στην βιβλιοθήκη μου πολλά "χαρτινα" αδιάβαστα, δεν το κρύβω πως γλυκοκοιτάζω την αγορά κάποιου reader εδώ και καιρό.

Έχω αρκετά βιβλία σε pdf και epub και θέλω να τους ρίξω μια ματιά, αλλά δίχως να στραβώνομαι στο laptop ή στο tablet.

Το μόνα που ζητώ είναι: αυτονομία, μεγαλούτσικη οθόνη -μιας και ξεκινούν τα κακώς κείμενα που συνοδεύουν τα γηρατειά-, και micro SD.

Βλέπω το sony PRS-T3 και έχω ακούσει τα καλύτερα για το kindle paperwhite.

Το πρώτο το βρίσκω από Ελλάδα, ενώ το δεύτερο μόνο απ'το amazon, αλλά φοβάμαι για το τι μπορεί να παίξει στα τελωνεία...

Υπάρχει κάποιο άλλο αξιόπιστο reader για budget 100-150 ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρκετά βιβλία σε pdf και epub και θέλω να τους ρίξω μια ματιά, αλλά δίχως να στραβώνομαι στο laptop ή στο tablet.

 

Ετσι έλεγα κι εγώ, αλλά τελικά τα pdf είναι πολύ δυσκολοδιάβαστα σε reader. Αναγκάστηκα να τα μετατρέψω κι αυτά σε doc και μετα σε epub για να μπορώ να τα διαβάσω (γινεται και απευθείας μετατροπή των pdf σε epub με διάφορα προγράμματα, αλλά τα περισσότερα γίνονται άτσαλα και σκορποχώρι).

 

Γενικά τα reader προσφερονται για mobi και epub. Τα άλλα τα διαβάζουν μεν, αλλά θα σε εκνευρίσουν έτσι πως γίνεται η αναγνωσή τους...

Edited by alien666
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, πάλι, μπερδεύομαι όλο και περισσότερο.

Παρόλο που έχω στην βιβλιοθήκη μου πολλά "χαρτινα" αδιάβαστα, δεν το κρύβω πως γλυκοκοιτάζω την αγορά κάποιου reader εδώ και καιρό.

Έχω αρκετά βιβλία σε pdf και epub και θέλω να τους ρίξω μια ματιά, αλλά δίχως να στραβώνομαι στο laptop ή στο tablet.

Το μόνα που ζητώ είναι: αυτονομία, μεγαλούτσικη οθόνη -μιας και ξεκινούν τα κακώς κείμενα που συνοδεύουν τα γηρατειά-, και micro SD.

Βλέπω το sony PRS-T3 και έχω ακούσει τα καλύτερα για το kindle paperwhite.

Το πρώτο το βρίσκω από Ελλάδα, ενώ το δεύτερο μόνο απ'το amazon, αλλά φοβάμαι για το τι μπορεί να παίξει στα τελωνεία...

Υπάρχει κάποιο άλλο αξιόπιστο reader για budget 100-150 ευρώ;

Λοιπόν,εάν τα pdf είναι κανονικά(true-pdf και όχι σκαναρισμένα)και αποκλειστικά κειμένου(όχι διαγράμματα-φωτογραφίες) τότε είναι αρκετά εύκολο να τα διαβάσεις σε ereader.

Αλλά,το μεγάλο θέμα είναι ότι δεν μπορείς να παραμετροποιήσεις σχεδόν τίποτα.Μόνο ζουμ και reflow(που δεν δουλεύει πάντα).

Έτσι καλύτερα να το ξεχάσεις για pdf σε 6" συσκευή.Από το budget σου βλέπω ότι δεν θέλεις να δώσεις και τα 300+ που χρειάζονται για τα μεγάλα reader που διαβάζουν ευκολότερα pdf(καλώς γιατί εκεί είναι καθαρά κλέψιμο).

 

Οι οθόνες στο 95% των διαθέσιμων συσκευών είναι στις 5 & 6".Εκεί παίζεις,στο μέγεθος ενός paperback.

Το Sony prs-t3 απλά ξέχνα το.Είναι πολύ ακριβό για αυτά που προσφέρει.

Το kindle pw 2 το έχω και είναι εξαιρετική συσκευή,αλλά όπως όλα τα kindle δεν έχει microSD.

Από Αμερική μπορείς να το φέρεις κανονικά γιατί η amazon σου βάζει τα έξοδα εκτελωνισμού στην τελική τιμή.Νομίζω(δεν είμαι 100% σίγουρος)ότι βγαίνει τελική τιμή στα 170+€ με το πακέτο να φτάνει στο σπίτι σου δίχως να κάνεις τίποτα άλλο.

 

 

Βέβαια πρέπει να ξέρεις γενικότερα ότι σε κανένα ereader δεν μπορείς να χώσεις όσα λέει η ενδεικτική τιμή της microSD(στα περισσότερα 32Gb).

Μόνο τα παλιά sony αποδεδειγμένα σήκωναν βιβλιοθήκες των 15+Gb.Το kobo που είχα γονάτιζε στα 4Giga SD.

Έτσι από άποψη χώρου μην περιμένεις πολλά,όπως έγραψα και πάνω οι εταιρίες περιμένουν ότι θα έχεις σχεδόν αποκλειστικά σχετικά λίγα(100-500) βιβλία στην συσκευή σου και αυτό σε epub/mobi(δηλαδή πολύ μικρά αρχεία).

Η ικανότητα χειρισμού μεγάλων αρχείων είναι πολύ κατώτερη από κάθε tablet.

 

Τώρα για αυτά που μπορείς να δώσεις έχεις πολλές επιλογές.

Μια επιλογή που ίσως θα ήταν ιδανική είναι το Cybook Ocean,με 8" οθόνη αφής, ελληνικό μενού,microSD και αυτονομία(κάτι που έχουν όλα τα reader)θα κάλυπτε όλες τις ανάγκες σου.Δυστυχώς όμως δεν έχει ακόμη κυκλοφορήσει.Εάν δεν βιάζεσαι μπορείς να περιμένεις να βγει και να το δεις.

 

Άλλη επιλογή που πληρεί όλες τις προϋποθέσεις που έβαλες είναι το Kobo Aura HD.Οθόνη των 6.7",microSD και φυσικά αυτονομία τα έχει όλα που ζητάς.Όμως είναι ακριβό(τώρα στα 160€ στην Γερμανία στα mediamarkt/saturn)και από όσο ξέρω έχει το ίδιο προβληματικό firmware των kobo glo.

 

Το θέμα του λογισμικού θα πρέπει να το ψάξεις λίγο,γιατί οι καλύτερες συσκευές που κυκλοφορούν τώρα,εκτός από τα kindle,είναι λίγο έως αρκετά αναξιόπιστες.

Δηλαδή ακόμη και kobo να μην θέλεις,τα pocketbook που είναι η τρίτη καλύτερη επιλογή και αυτά έχουν προβλήματα σε κάποιες εκδόσεις firmware.

 

Μια εξαιρετική λύση για εσένα θα ήταν τα Sony PRS-T1/T2 που πουλάν στην Ευρώπη(ξέρω Γερμανία και είχα ακούσει και για Αγγλία)κοψοχρονιά.Είναι πάρα πολύ καλές συσκευές και καλύπτουν όλα τα σημεία που έθεσες.Ιδίως το Τ2 που το πουλούσαν στα 80€ Γερμανία πριν έναν μήνα ήταν σκότωμα.Όπως είπα και πριν μην δώσεις τόσα για το Τ3.Είναι ίδιο με τα Τ1/Τ2,απλά έχει μια ενοχλητική "θήκη" πάνω και τιμάται σχεδόν 60% πιο ακριβά.

 

Μπορείς να δεις φυσικά και σε pocketbook,που έχουν πολύ καλές συσκευές με εξαιρετική παραμετροποίηση στο λογισμικό(την καλύτερη της αγοράς),αλλά γενικά είναι λίγο ακριβότερες(δεν έχει βιβλιοπωλείο από πίσω)και μερικές φορές αναξιόπιστες(λόγω ακριβώς της πολυπλοκότητας).Γενικά μπορείς να δεις το pocketbook basic touch 624 που κάνει κοντά στα 80-85€ Γερμανία.

Είναι ότι πρέπει,εφόσον δεν θέλεις μεγάλη ανάλυση στην οθόνη και ενσωματωμένο φωτισμό(frontlight).

 

Είναι καλό να με πεις ποιες είναι οι προτεραιότητες σου,θέλεις περισσότερο να είναι με μεγάλη οθόνη και ακριβό(>120€) ή να έχει απλή 6αρα οθόνη και φθηνότερο(<100€);

Γιατί εάν δεν έχεις πρόβλημα με το θέμα χρήματα να πας σε Kobo Aura HD που είναι από τις καλύτερες(ίσως η καλύτερη)ποιοτικά συσκευή(με προβλήματα που ανέλυσα) και εάν απλά θέλεις κάτι φτηνό μπορείς να δεις σε pocketbook,σε kobo touch ή σε κάποιο Sony Prs-T1/T2.

 

Πάντως εάν έχεις κάποιον στο εξωτερικό αγγάρεψε τον να σε αγοράσει από κάποιο τοπικό κατάστημα.

Θα γλυτώσεις αρκετά χρήματα και κόπο έτσι.

 

Για περισσότερα εδώ είμαστε.

Edited by Mhtsos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mhtsos, με κατατόπισες πλήρως και μου έλυσες αρκετές απ'τις απορίες που είχα.

Έχω μαύρα μεσάνυχτα όσο αναφορά τα readers. Το μόνο που είχα κάνει είναι να τα γλυκοκοιτάζω στο internet.

Δεν με απασχολεί να κάνω μετατροπές (όπως αναφέρει και ο φίλος Βασίλης) στα pdf, αλλά δυστυχώς, τα περισσότερα βιβλία που έχω είναι σκαναρισμένα σε pdf, οπότε ίσως να χρειαστεί μεγαλύτερη επεξεργασία ώστε να γίνουν epubs. Ίσως με την βοήθεια ενός OCR προγράμματος, ή κάτι τέτοιο.

Σε γενικές γραμμές, μπορώ κάλιστα να θυσιάσω την ύπαρξη της microSD από το reader. Εξάλλου, πόσα βιβλία θα χρειαστεί να κουβαλάω με το reader; Και, εφόσον, μου αναφέρεις πως υπάρχει θέμα με την αναγνωρίσιμη χωρητικότητα απ'την συσκευή, τότε υπάρχει δεν υπάρχει είναι το ίδιο και το αυτό.

Μιας και δεν είναι αναγκαία και άμεση η αγορά που θέλω να κάνω, σκέφτομαι να διαθέσω λιγάκι ακόμη χρόνο ώστε να ανεβάσω το budget στα 170-180 ευρώ για κάτι καλύτερο. Φυσικά, ομολογώ πως γλυκοκοιτάω το paperwhite... Τα pdf είναι, τουλάχιστον, ευκολοδιάβαστα στην συγκεκριμένη συσκευή; Αξίζει τα λεφτά της, ή θεωρείς καλύτερη κίνηση να περιμένω (μιας και υπάρχει χρόνος) το Aura HD;

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Mhtsos, με κατατόπισες πλήρως και μου έλυσες αρκετές απ'τις απορίες που είχα.

Έχω μαύρα μεσάνυχτα όσο αναφορά τα readers. Το μόνο που είχα κάνει είναι να τα γλυκοκοιτάζω στο internet.

Δεν με απασχολεί να κάνω μετατροπές (όπως αναφέρει και ο φίλος Βασίλης) στα pdf, αλλά δυστυχώς, τα περισσότερα βιβλία που έχω είναι σκαναρισμένα σε pdf, οπότε ίσως να χρειαστεί μεγαλύτερη επεξεργασία ώστε να γίνουν epubs. Ίσως με την βοήθεια ενός OCR προγράμματος, ή κάτι τέτοιο.

Σε γενικές γραμμές, μπορώ κάλιστα να θυσιάσω την ύπαρξη της microSD από το reader. Εξάλλου, πόσα βιβλία θα χρειαστεί να κουβαλάω με το reader; Και, εφόσον, μου αναφέρεις πως υπάρχει θέμα με την αναγνωρίσιμη χωρητικότητα απ'την συσκευή, τότε υπάρχει δεν υπάρχει είναι το ίδιο και το αυτό.

Μιας και δεν είναι αναγκαία και άμεση η αγορά που θέλω να κάνω, σκέφτομαι να διαθέσω λιγάκι ακόμη χρόνο ώστε να ανεβάσω το budget στα 170-180 ευρώ για κάτι καλύτερο. Φυσικά, ομολογώ πως γλυκοκοιτάω το paperwhite... Τα pdf είναι, τουλάχιστον, ευκολοδιάβαστα στην συγκεκριμένη συσκευή; Αξίζει τα λεφτά της, ή θεωρείς καλύτερη κίνηση να περιμένω (μιας και υπάρχει χρόνος) το Aura HD;

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.

Δυστυχώς στα σκαναρισμένα είναι δύσκολη η κατάσταση,ακόμη και με ζουμ σε εξαιρετική συσκευή για pdf(sony prs-t1)ήταν απάλευτο.

Κοίτα σίγουρα με microSD θα μπορείς να φτάσεις τα 6 ή ακόμη και 8Giga δίχως μεγάλα προβλήματα,απλά να ξέρεις ότι δεν πρόκειται να ξεπεράσεις τα 10-15giga δίχως να κλατάρει η συσκευή σου.Αυτό ήταν το νόημα.

 

Κοίτα ακόμη και με 140-150 αγοράζεις πολύ καλές συσκευές,αλλά εφόσον θέλεις μεγαλύτερη οθόνη θα πρέπει να περιμένεις για το Ocean ή να δεις για το Aura HD.

Το kindle είναι αρκετά ικανοποιητικό για true-pdf,σκαναρισμένο δεν έχω δοκιμάσει,αλλά μην περιμένεις και πολλά.Τα kindle γενικά είναι από τις μέτριες συσκευές στην ανάγνωση pdf.

 

Τώρα τι αξίζει δεν ξέρω.Προσωπικά θα περίμενα για το Cybook Ocean ώστε να έχω μια ολοκληρωμένη εικόνα για τις μεγάλες συσκευές.

Ειδάλλως θα πήγαινα στο Aura HD,που άποψη hardware έχει την καλύτερη ποιότητα από οτιδήποτε κυκλοφορεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα τι αξίζει δεν ξέρω.Προσωπικά θα περίμενα για το Cybook Ocean ώστε να έχω μια ολοκληρωμένη εικόνα για τις μεγάλες συσκευές.

Ειδάλλως θα πήγαινα στο Aura HD,που άποψη hardware έχει την καλύτερη ποιότητα από οτιδήποτε κυκλοφορεί.

 

Αυτό ακριβώς σκέφτομαι να κάνω κι εγώ, Mhtsos.

Μου έχεις κινήσει την περιέργεια γι'αυτά τα δύο μηχανήματα, οπότε (και μιας και δεν θέλω να κάνω βεβιασμένες κινήσεις δίχως συγκεκριμένο λόγο) περιμένω να κυκλοφορήσουν και τα ξαναλέμε.

Πιστεύω πως θα κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

So far the resolution for Ocean is 768 x 1024px compared to Kobo Aura's 1440 x 1080px

Τρομερή ανάλυση αυτή του Aura HD και μάλλον το βάζω υποψήφιο για αγορά.

Το βρίσκω διαθέσιμο στα 180 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

 

So far the resolution for Ocean is 768 x 1024px compared to Kobo Aura's 1440 x 1080px

Τρομερή ανάλυση αυτή του Aura HD και μάλλον το βάζω υποψήφιο για αγορά.

Το βρίσκω διαθέσιμο στα 180 ευρώ.

 

 

Υπόψιν απ'ότι διάβασα για το OCEAN έχει ειδική τεχνολογία να σβήνει τα άσπρα κενά στα περιθώρια του pdf. Πολύ βολικό σε σχέση με τους άλλους readers. Πάντως αν και το Aura HD τα σπάει, είναι λίγο πιο δύσχρηστο από το kindle PW 2, και θα έπρεπε να το είχαν λίγο φτηνότερο.

Edited by Διγέλαδος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

So far the resolution for Ocean is 768 x 1024px compared to Kobo Aura's 1440 x 1080px

Τρομερή ανάλυση αυτή του Aura HD και μάλλον το βάζω υποψήφιο για αγορά.

Το βρίσκω διαθέσιμο στα 180 ευρώ.

 

 

Υπόψιν απ'ότι διάβασα για το OCEAN έχει ειδική τεχνολογία να σβήνει τα άσπρα κενά στα περιθώρια του pdf. Πολύ βολικό σε σχέση με τους άλλους readers. Πάντως αν και το Aura HD τα σπάει, είναι λίγο πιο δύσχρηστο από το kindle PW 2, και θα έπρεπε να το είχαν λίγο φτηνότερο.

 

Το πόσο καλό είναι το Ocean θα αποδειχτεί όταν βγει,αλλά μέχρι τώρα κράτα μικρό καλάθι για το τι ανακοινώνει η Bookeen.Δυστυχώς με τις υποσχέσεις δεν τα πάει καλά(βλέπε λεξικό στο Odyssey πρώτης γενεάς και τις αλλαγές στα υπόλοιπα).Ότι θα είναι αξιοπρεπής συσκευή,αυτό το πιστεύω.Το τι θα μπορεί ακριβώς να κάνει είναι άλλο θέμα.

 

Εάν εννοείς από άποψη μεγέθους,επειδή είμαι κάτοχος PW2 και έχω περιεργαστεί πάρα πολλές φορές το Aura HD,θα έλεγα ότι είναι παρόμοια στο μέγεθος.Η διαφορά δεν είναι ιδιαίτερα αισθητή.

 

Τώρα στο λογισμικό θέλει αρκετή ανάλυση το πως το βλέπεις.

Το Kinlde είναι σχεδιασμένο για να είναι σχεδόν πάντα σε κάποιο δίκτυο ώστε να λαμβάνει metadata από το σάιτ της amazon.Δηλαδή,τουλάχιστον από ότι ξέρω,δεν μπορείς να δεις πολλά στοιχεία για το βιβλίο που έχεις ήδη στην συσκευή σου offline.Επίσης είναι σχεδιασμένο με βάση τους τεχνολογικά αναλφάβητους(ή τουλάχιστον αυτούς που δεν θέλουν να ασχοληθούν καθόλου).

Το αντιστάθμισμα είναι ότι η συσκευή είναι βράχος,πραγματικά εδώ και έναν μήνα δεν έβγαλε ούτε glitch,πόσο μάλλον bug ενώ σε όλες(εκτός sony)στον πρώτο μήνα είχα σίγουρα κάποιο μικρό ή μεγάλο πρόβλημα που με ανάγκαζε να κάνω hard reset.

 

Από την άλλη το λογισμικό της kobo είναι πολύ περισσότερο παραμετροποιήσιμο και δίνει επιλογές στον χρήστη(όχι τόσο όσο τα εξαιρετικά pockebook-onyx που είναι ο παράδεισος στον τομέα)και βλέπεις ότι θέλει κάποια α παραπάνω προσπάθεια να φέρεις την συσκευή στα μέτρα σου.

Βέβαια το θέμα είναι στην kobo τα update τα γράφει κάποιος αόματος και μερικώς λοβοτομημένος γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχουν bug.Πραγματικά είχα το kobo glo και μετά την κατηραμένη ώρα που έκανα πρώτη φορά update επήλθε το χάος.Επί τέσσερις μήνες πάλευα να το στρώσω με αλλεπάλληλα factory resets,πείραγμα στον πηγαίο κώδικα και ξαναπέρασμα βιβλίων.

Αυτός είναι ο λόγος που αγόρασα το PW2,ενώ το glo λειτουργούσε και προσωπικά δεν θα ξαναγοράσω ποτέ kobo(τουλάχιστον όσο έχουν την ίδια άθλια υποστήριξη).

Οφείλω να τονίσω ότι υπάρχουν άλλοι που δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα με το θέμα,ίσως γιατί ποτέ δεν έκαναν updates και χρησιμοποιούν το μανίσιο firmware,ίσως γιατί απλά ήταν τυχεροί.Δεν ξέρω,αλλά υπάρχουν πάρα πολλοί σαν και εμένα(με προβλήματα)στο ίντερνετς.

 

Με την τιμή συμφωνώ,ενώ πουλάν σε εξαιρετικές τιμές τα kobo mini/touch το glo που είναι περσινό δεν το κατέβασαν σχεδόν καθόλου,τα aura hd αν και πολύ καλό είναι ακριβό για αυτά που προσφέρει και το aura απλά είναι ακριβό.Προσωπικά θα έλεγα ότι το glo πρέπει να πέσει στα <100€,το aura στα 110-130€ και το aura hd 150€ max.

Edited by Mhtsos
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η επιλογή μου να πω βασίστηκε καθαρά στο τι χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα στον ηλ/υπολογιστή. Είμαι  πελάτης της amazon και ήδη είχα kindle books. Σε έναν δικό μου άνθρωπο που είναι περισσότερο του epub (ελληνικά κυρίως) και pdf του είπα να πάρει το aura (hd μιας και είχε τα λεφτά). Γιατί να πω την αλήθεια η μετατροπή mobi σε epub και το αντίστροφο είναι μια βαρετή διαδικασία.

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα...

 

Τελευταία σκέφτομαι να το γυρίσω από τα χάρτινα στα ebooks. Απ' όσο έχω καταλάβει το kindle της amazon είναι μία από τις καλύτερες επιλογές, αλλά μιας και δεν πολυσυμπαθώ την εταιρία (παραείναι μεγάλη για να τη στηρίξω κι άλλο) θα ήθελα τις γνώμες σας για κάποιον άλλο ereader.

Η χρήση θα είναι αποκλειστικά για βιβλία (όχι comics, ούτε περιήγηση στο δίκτυο παρά μονάχα για εύρεση τίτλων).

- Θα προτιμούσα κάτι χωρίς backlight (τουλάχιστον με επιλογή on/off) γιατί δεν μπορώ να διαβάζω από οθόνη Η/Υ.

- Οπωσδήποτε με ενσωματωμένο λεξικό.

- Οπωσδήποτε με τη δυνατότητα υπογραμμίσεων και σημειώσεων σε όποιο σημείο του βιβλίου επιθυμώ (είμαι από αυτούς τους ιερόσυλους που υπογραμμίζουν ό,τι τους κάνει εντύπωση και γράφουν σημειώσεις στα περιθώρια).

- Σύνδεση wifi θα ήταν επιθυμητή.

- Πληθώρα τίτλων (απ' όσο ξέρω το kindle διαβάζει μονάχα ό,τι αγοράσεις από amazon - το ίδιο ισχύει και για τους άλλους ereaders;)

- Αν διαβάζει και pdf ακόμα καλύτερα.

- Δεν με απασχολεί να είναι μεγάλη η οθόνη, αλλά όχι και σαν κινητού τηλεφώνου.

- Υποστήριξη ελληνικής γραμματοσειράς επιθυμητή (κυρίως για ανάγνωση ελληνικών τίτλων, αλλά και για συγγραφή σημειώσεων στα ελληνικά όποτε το επιθυμώ)

 

Γενικά ποιες εταιρίες προσφέρουν ereaders; Όλοι οι ereaders προσφέρουν τίτλους μέσω συγκεκριμένων eβιβλιοπωλείων (όπως το kindle) ή υπάρχουν συσκευές που σου προσφέρουν τη δυνατότητα να διαλέξεις από ποιο βιβλιοπωλείο θα αγοράσεις το eβιβλίο που θέλεις;

 

Κάθε επιπλέον πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη και επιθυμητή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

 

Τελευταία σκέφτομαι να το γυρίσω από τα χάρτινα στα ebooks. Απ' όσο έχω καταλάβει το kindle της amazon είναι μία από τις καλύτερες επιλογές, αλλά μιας και δεν πολυσυμπαθώ την εταιρία (παραείναι μεγάλη για να τη στηρίξω κι άλλο) θα ήθελα τις γνώμες σας για κάποιον άλλο ereader.

Η χρήση θα είναι αποκλειστικά για βιβλία (όχι comics, ούτε περιήγηση στο δίκτυο παρά μονάχα για εύρεση τίτλων).

- Θα προτιμούσα κάτι χωρίς backlight (τουλάχιστον με επιλογή on/off) γιατί δεν μπορώ να διαβάζω από οθόνη Η/Υ.

- Οπωσδήποτε με ενσωματωμένο λεξικό.

- Οπωσδήποτε με τη δυνατότητα υπογραμμίσεων και σημειώσεων σε όποιο σημείο του βιβλίου επιθυμώ (είμαι από αυτούς τους ιερόσυλους που υπογραμμίζουν ό,τι τους κάνει εντύπωση και γράφουν σημειώσεις στα περιθώρια).

- Σύνδεση wifi θα ήταν επιθυμητή.

- Πληθώρα τίτλων (απ' όσο ξέρω το kindle διαβάζει μονάχα ό,τι αγοράσεις από amazon - το ίδιο ισχύει και για τους άλλους ereaders;)

- Αν διαβάζει και pdf ακόμα καλύτερα.

- Δεν με απασχολεί να είναι μεγάλη η οθόνη, αλλά όχι και σαν κινητού τηλεφώνου.

- Υποστήριξη ελληνικής γραμματοσειράς επιθυμητή (κυρίως για ανάγνωση ελληνικών τίτλων, αλλά και για συγγραφή σημειώσεων στα ελληνικά όποτε το επιθυμώ)

 

Γενικά ποιες εταιρίες προσφέρουν ereaders; Όλοι οι ereaders προσφέρουν τίτλους μέσω συγκεκριμένων eβιβλιοπωλείων (όπως το kindle) ή υπάρχουν συσκευές που σου προσφέρουν τη δυνατότητα να διαλέξεις από ποιο βιβλιοπωλείο θα αγοράσεις το eβιβλίο που θέλεις;

 

Κάθε επιπλέον πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη και επιθυμητή.

Αυτο που θελεις ειναι το kobo.

Δες εδώ τα ereaders τους: http://www.kobo.com/devices#ereaders

To kobo glow και το kobo aura έχουν on off switch στον φωτισμό (με επίπεδα)

(όσο πιο δεξιά πας με την μπάρα τόσο πιο ακριβά και καλά είναι)

Link to comment
Share on other sites

Alex, σ' ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Κι εγώ προς τα εκεί οδεύω, και κυρίως για το Kobo Glo. Αλλά σε αυτήν την ιστοσελίδα είδα και το Nook Glow light (2ο από αριστερά) και με έβαλε σε σκέψεις. Από τη σύγκριση φαίνεται ότι η συσκευή τους είναι λίγο καλύτερη από την Kobo, αλλά αυτό που δεν ξέρω είναι αν το Nook διαβάζει eβιβλία μονάχα από το eβιβλιοπωλείο της Barnes and Noble.

Αυτή η δέσμευση κάποιων ereaders με συγκεκριμένα eβιβλιοπωλεία με εκνευρίζει αφάνταστα. Το αντίστοιχο με βιβλία θα ήταν να έπρεπε πρώτα να αγοράσεις ένα ζευγάρι χέρια από τη συγκεκριμένη εταιρία, τα οποία θα ήταν εξειδικευμένα να γυρίζουν μονάχα τις σελίδες των βιβλίων που θα αγοράζεις από τους ίδιους. Αν θα αγόραζες από αλλού βιβλία, τα χέρια θα σου ήταν άχρηστα!

Edited by Nirgal
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κανένα γνωστό που να μένει Αγγλία και να μπορεί να στο φέρει τώρα το Πάσχα, τα WHSmith κάνουν συχνά-πυκνά πολύ καλές προσφορές στα kobo, είχα πετύχει το aura πριν 2-3 βδομάδες 39.99 (λίρες αλλά και πάλι πιο χαμηλά από την κανονική του τιμή). Οπότε έχε το νου σου. Επίσης, σε κάποια αεροδρόμια, όπου πουλάνε e-readers, μπορείς να βρεις kobo ή kindle με γύρω στα 10-15 ευρώ πιο χαμηλά από την τιμή αγοράς. 

 

Όσον αφορά τα pdfs, τώρα. Η εμπειρία μου από το kindle είναι η εξής: αν το pdf είναι σκαναρισμένο σαν εικόνες και όχι σαν κείμενο -και ειδικά παλιότερα βιβλία μόνο έτσι θα τα βρεις, μόνο ταμπλέτα θα το διαβάσει απόλυτα καλά και θα είναι 100% αναγνώσιμο χωρίς δυσκολίες. Αν μιλάμε για πιο καινούρια pdfs, είτε με μετατροπή είτε χωρίς, δεν θα υπάρχει πρόβλημα.  

 

Το kindle, όπως και οι άλλοι e-readers, δεν διαβάζουν μόνο ό,τι κατεβάσεις από το αντίστοιχο σάιτ, απλά ανάλογα το μοντέλο είναι πιθανό να μη διαβάζει κάποια είδη αρχείων. Αλλά όπως έχει αναφερθεί παραπάνω, η μετατροπή είναι αστεία υπόθεση, οπότε λίγη σημασία έχει. 

Link to comment
Share on other sites

Το Kobo Glo είναι πολύ καλό, εγω το έχω καταβολευτεί.

Τα μόνα δυο πράγματα που δεν αρέσουν σε μένα είναι τα εξής 1) Τα εξωφυλλα των βιβλίων δεν είναι έγχρωμα και 2) Στα έγγραφα τύπου epub δεν μπορεις να κάνεις ζουμ στις εικόνες, πχ σε χάρτες, και όσοι διαβάζουμε φάνταζι ένα δυο χάρτες τους συναντάμε σε κάθε βιβλιο. Στα pdf, ζουμ γίνεται μια χαρα.

 

Αν κάποιος έχει καμια ερώτηση σχετικά με το Kobo Glo θα χαρώ να απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

 

Τελευταία σκέφτομαι να το γυρίσω από τα χάρτινα στα ebooks. Απ' όσο έχω καταλάβει το kindle της amazon είναι μία από τις καλύτερες επιλογές, αλλά μιας και δεν πολυσυμπαθώ την εταιρία (παραείναι μεγάλη για να τη στηρίξω κι άλλο) θα ήθελα τις γνώμες σας για κάποιον άλλο ereader.

Η χρήση θα είναι αποκλειστικά για βιβλία (όχι comics, ούτε περιήγηση στο δίκτυο παρά μονάχα για εύρεση τίτλων).

- Θα προτιμούσα κάτι χωρίς backlight (τουλάχιστον με επιλογή on/off) γιατί δεν μπορώ να διαβάζω από οθόνη Η/Υ.

- Οπωσδήποτε με ενσωματωμένο λεξικό.

- Οπωσδήποτε με τη δυνατότητα υπογραμμίσεων και σημειώσεων σε όποιο σημείο του βιβλίου επιθυμώ (είμαι από αυτούς τους ιερόσυλους που υπογραμμίζουν ό,τι τους κάνει εντύπωση και γράφουν σημειώσεις στα περιθώρια).

- Σύνδεση wifi θα ήταν επιθυμητή.

- Πληθώρα τίτλων (απ' όσο ξέρω το kindle διαβάζει μονάχα ό,τι αγοράσεις από amazon - το ίδιο ισχύει και για τους άλλους ereaders;)

- Αν διαβάζει και pdf ακόμα καλύτερα.

- Δεν με απασχολεί να είναι μεγάλη η οθόνη, αλλά όχι και σαν κινητού τηλεφώνου.

- Υποστήριξη ελληνικής γραμματοσειράς επιθυμητή (κυρίως για ανάγνωση ελληνικών τίτλων, αλλά και για συγγραφή σημειώσεων στα ελληνικά όποτε το επιθυμώ)

 

Γενικά ποιες εταιρίες προσφέρουν ereaders; Όλοι οι ereaders προσφέρουν τίτλους μέσω συγκεκριμένων eβιβλιοπωλείων (όπως το kindle) ή υπάρχουν συσκευές που σου προσφέρουν τη δυνατότητα να διαλέξεις από ποιο βιβλιοπωλείο θα αγοράσεις το eβιβλίο που θέλεις;

 

Κάθε επιπλέον πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη και επιθυμητή.

 

Το λοιπόν:

 

Ως νυν και τέως χρήστης kindle,kobo,sony και cybook θα σου έλεγα να δεις κάτι σε kindle εάν θέλεις να χώσεις περισσότερα από 120€ ή kobo εάν θέλεις φτηνό.

Τα kindle προσφέρουν εξαιρετικά σταθερό firmware και εξαιρετική υποστήριξη μέσω patch που πραγματικά αναβαθμίζει τις συσκευές.Δες και το προηγούμενο μου ποστ για το θέμα.Με μια έξτρα σημείωση στο ότι με το τελευταίο update τα kindle PW έχουν ξεφύγει πολύ μπροστά και στο θέμα επιλογών firmware.Ότι και να λέμε,όταν αποφασίσουν να βγάλουν update χώνουν πολύ πράγμα και το κυριότερο το κάνουν σωστά και απροβλημάτιστα για τον χρήστη. 

 

Τα kobo από την άλλη,αν και εξαιρετικά από άποψης hardware,έχουν κακό firmware και άθλια updates.Όπως πριν, δες τι έχω γράψει στο προηγούμενο μου ποστ.

 

Το φως στα ereader είναι frontlight,δεν έχει καμία σχέση με τις οθόνες των Η/Υ.Είναι τελείως άλλη τεχνολογία,μάλιστα είναι ποιο καλό για τα μάτια και από τις κλασσικές λάμπες γιατί προσφέρει ομοιόμορφη φώτιση.

 

Φυσικά και μπορείς να χρησιμοποιήσεις ότι βιβλίο θέλεις,εφόσον βγάλεις το DRM εάν έχει και το μετατρέψεις σε μορφή που βλέπει το reader σου.EZW/mobi για kindle και epub για τους άλλους(με κάποιες διαφορές).Το κλειδί είναι να κατεβάσεις το calibre και να κάνεις την δουλειά σου.Κανείς δεν σε αναγκάζει να αγοράζεις από ένα μόνο βιβλιοπωλείο,ούτε είναι δύσκολο να τα μετατρέψεις.

 

Εάν θέλεις να αγοράσεις από Ελλάδα δυστυχώς δεν θα έχεις πολλές επιλογές.Από εξωτερικό μπορείς να βρεις πολύ καλύτερες τιμές και VfM.

Π.χ. μπορείς να βρεις Γερμανία SOny PRS-T2 με 88-95€ που είναι απλά κορυφή για τα λεφτά του.

Ή μπορείς να βρεις το Kindle Paperwhite 1(που με την τελευταία αναβάθμιση είναι σχεδόν ίδιο με το 2)στα 99€.

Για μεγάλα(>6") έχεις μόνο το kobo Aura HD που πιστεύω ότι είναι πάρα πολύ ακριβό για αυτά που προσφέρει.

Βγήκε και το Cybook Ocean στις 8",αλλά μέχρι τώρα δεν υπάρχουν αξιόπιστα στοιχεία για το πως αποδίδει.

 

Να ξέρεις ότι και η kobo είναι μεγάλη εταιρεία(από αυτές που κάνουν ματσαράνγκες).Μικρές εταιρείες στον χώρο είναι η pocketbook,cybook και onyx.Που η μεν pocketbook προσφέρει το καλύτερο firmware της αγοράς και η δε cybook να προσφέρει τις καλύτερες-ισορροπημένες συσκευές από τις τρεις.

Η onyx έχει πολύ ωραίες συσκευές,αλλά πολύ ακριβές.

Όλες αυτές να ξέρεις ότι έχουν κακό ή ανύπαρκτο λεξικό.

 

Τέλος,εάν θέλεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο έχοντας μια συσκευή που πληρεί όλες τις προϋποθέσεις σου(εκτός από το θέμα μεγάλη εταιρεία)τότε η πιο σίγουρη επιλογή είναι το kindle Paperwhite.Εάν θέλεις να επενδύσεις κάτι παραπάνω πάρε το 2 που ουσιαστικά είναι βελτιωμένο 1. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μήτσο για τη βοήθεια. Προς το παρόν κλίνω προς το Nook, αλλά θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..