Jump to content
DmJapan

Και σε ποιον να μιλήσεις...?

Recommended Posts

karatasiospa

Πάντως το παράδειγμα με το παστιτσιο είναι πολύ καλό! αποδίδει πληρως αυτό που ηθελα να οω και εγω!.

Oberon

Where no chef has gone before? ;)

Και μετά σου λέει από που έχουν βγει όλα αυτά τα sitcom. Κάτι καμμένα σαν εμάς είναι που κάνουν την ζωή τους σενάριο. Μα όχι, φαντάσου το αστείο αυτό στο Big Bang Theory καθώς μαγειρεύει ο Sheldon. :p

:roflmao: Ακριβώς! Και μετά λένε πως αυτά δεν έχουν βγει από τη ζωή. Δεν ξέρουν τι εστί καμμένος Trekker (ή Star Warrior κλπ).

Edited by Oberon

karatasiospa

Είμαι σίγουρος ότι αν έπαιζες Ντι εν Ντι θα ήσουν ο καλυτερότερος πάλαντιν (συγνώμη, ιερός ιππότης εννοούσα :p) in the whole universe! biggrin.gif

Πάντως συμφωνώ στο ότι υπάρχει ένα γενικότερο πλαίσιο γύρω από το οποίο περιστρέφεται και που φαντάζομαι ότι βασίζεται στα ροντενμπερικά ιδεώδη. Κάποιες φορές έχω νιώσει σαν να βλέπω το ίδιο επεισόδιο με διαφορετικό περιτύλιγμα. Αλλά δεν είναι σίγουρα ο κανόνας και γύρω από αυτό το κέντρο του γαλαξία υπάρχουν αμέτρητοι πλανήτες να ανακαλύψεις. Άντε πάλι με την παρομοίωση. :p

Αφού υπάρχει γενικότερο πλαισιο τότε πως δεν υπάρχει κανόνας; Το πλαίσιο είναι ο κανόνας και ειναι ακριβως τα ροντενμπερρικά ιδεώδη. Για προσπάθησε λίγο να φανταστεις το τρεκ χωρίς αυτό και δες τι θα απέμενε.

Τέλος δεν ξέρω αν είμαι ιερός ιππότης ξέρω όμως γιατι και εγώ και εκατομύρια άλλοι φανς αγαπήσαμε το τρεκ. και ως εκ τούτου δικαιούμαστε να αντιδρούμε στις προσπάθειες να χάσει το τρεκ τα βασικά χατακτηριστικά του.

DmJapan

Αφού υπάρχει γενικότερο πλαισιο τότε πως δεν υπάρχει κανόνας; Το πλαίσιο είναι ο κανόνας και ειναι ακριβως τα ροντενμπερρικά ιδεώδη. Για προσπάθησε λίγο να φανταστεις το τρεκ χωρίς αυτό και δες τι θα απέμενε.

Τέλος δεν ξέρω αν είμαι ιερός ιππότης ξέρω όμως γιατι και εγώ και εκατομύρια άλλοι φανς αγαπήσαμε το τρεκ. και ως εκ τούτου δικαιούμαστε να αντιδρούμε στις προσπάθειες να χάσει το τρεκ τα βασικά χατακτηριστικά του.

Καταλαβαίνω τι θες να πεις και ξέρω πως είναι να υποστηρίζεις κάτι που αγαπάς πάρα πολύ και να το βλέπεις να αλλάζει. Ακόμα θυμάμαι τις ατέλειωτες συζητήσεις με θέμα το Final Fantasy XIII ή το St.Anger. Αλλά αυτό που κατάλαβα είναι ότι θα ήταν καλό ο καθένας να συγκρίνει με διαφορετικά κριτήρια κάθε ξεχωριστό entry. Όσο κι αν προσπαθήσει ο κακός Abraams να σπιλώσει το Trek δεν θα τα καταφέρει. Για ένα απλό λόγο. Οι προηγούμενες σειρές θα είναι πάντα εκεί. Κανείς και τίποτα δεν μπορεί να τις αλλάξει ή να τις παραμορφώσει. Αυτό που αγαπήσαμε παραμένει αναλλοίωτο.

Το ότι ο Abraams επικεντρώθηκε στο να μας δώσει ένα action movie παρά ένα ανθρωποκεντρικό δράμα ήταν κάτι το ξεχωριστό. Δεν ήταν το Τρεκ όπως το ξέρουμε, σίγουρα. Αλλά τουλάχιστον σκέφτηκε να το κάνει κάπου όπου δεν θα επηρεάσει τόσο πολύ τους hardcore Trek fans. Σε ένα παράλληλο σύμπαν που δεν θα έχει σημασία τι θα γίνει και δεν θα μπορεί να επηρεάσει το canon Trek Universe. Οπότε, ουσιαστικά αυτό που υπερασπιζόμαστε έχει παραμείνει το ίδιο και δεν έχει αλλάξει ούτε στο ελάχιστο. Και ούτε πρόκειται να αλλάξει.

Προς το παρόν έτσι το βλέπω. Τώρα αύριο δεν ξέρω. Ή μόλις έχω καλύψει τα βασικά του Τρεκ. Άρχισα να διαβάζω και τα novels του U.S.S Titan. :p

DimitrisX

Αν δεν αντιδρούσαν οι πρώτοι Trekkers όταν σταμάτησε το TOS τη δεκαετία του '70, τότε δεν θα μιλάγαμε σήμερα, διότι δεν θα υπήρχε ST.

Προφανώς και δικαιούμαστε να αντιδρούμε για αυτά που μας αφορούν και μας ενδιαφέρουν. Απλά είναι αδύνατο να συμφωνούμε σε όλα.

Γι 'αυτό και το ST δεν πρόκειται να "πεθάνει" ποτέ, διότι υπάρχει "χώρος" για τη διαφορετικότητα απόψεων και αντιλήψεων.

Πολύ πιο χαρακτηριστικό (και νοστιμότερο :chef:) το παράδειγμα με το παστίτσιο. :lol:

Oberon
DmJapan said:

Προς το παρόν έτσι το βλέπω. Τώρα αύριο δεν ξέρω. Ή μόλις έχω καλύψει τα βασικά του Τρεκ. Άρχισα να διαβάζω και τα novels του U.S.S Titan. :p

Πολύ καλό το ότι σ'αρέσουν και τα μυθιστορήματα, όπως και σε μένα. Όμως τα πιο νέα βιβλία περιέχουν τόσα πολλά spoilers για όλες τις σειρές και ταινίες (εκτός της Αμπραμοταινίας), και μια που νομίζω δεν έχεις δει ακόμα το περισσότερο τηλεοπτικό και κινηματογραφικό υλικό, δεν θα σου χαλάσουν την απόλαυση τα μυθιστόρηματα μια που ήδη θα ξέρεις τι θα έχει συμβεί? Δηλαδή το πώς τελειώνει το TNG, το DS9, το VOY και ίσως και το ΕΝΤ? I'm just curious...

Edited by Oberon

DmJapan

Πολύ καλό το ότι σ'αρέσουν και τα μυθιστορήματα, όπως και σε μένα. Όμως τα πιο νέα βιβλία περιέχουν τόσα πολλά spoilers για όλες τις σειρές και ταινίες (εκτός της Αμπραμοταινίας), και μια που νομίζω δεν έχεις δει ακόμα το περισσότερο τηλεοπτικό και κινηματογραφικό υλικό, δεν θα σου χαλάσουν την απόλαυση τα μυθιστόρηματα μια που ήδη θα ξέρεις τι θα έχει συμβεί? Δηλαδή το πώς τελειώνει το TNG, το DS9, το VOY και ίσως και το ΕΝΤ? I'm just curious...

Το timeline το ξέρω πάνω κάτω. Απλά δεν ξέρω λεπτομέρειες. Και για το Dominion War και για το ταξίδι του Voyager και άλλωστε έχω δει ήδη ολόκληρο το TNG και τις ταινίες και κάποια hints τα περιέχουν (λογικό αφού πάνω κάτω στην ίδια εποχή είναι). Και μετά από τόσες ώρες χαμένος στο Memory Alpha, έχω μάθει και κάποια πραγματάκια παραπάνω :p

Τώρα βλέπω το ΕΝΤ και ανυπομονώ να φτάσω στο "In a mirror, Darkly". :p

Oberon

A, ok. Νόμιζα πως είχες δει μόνο το κλασσικό Τρεκ :)

Yπάρχoυν τόπικς στο φόρουμ για τα μυθιστορήματα, και άλλα βιβλία περί Τρεκ, αν θέλεις να γράψεις εντυπώσεις. Iδού και τα λίνκια (αν και μάλλον θα τα έχεις ήδη δει):

http://community.sff.gr/topic/8288-non-fiction-trek-books/

http://community.sff.gr/topic/8272-star-trek-novels/