Jump to content

Project 26: από το Α στο Ζ, 26 συγγραφείς εφ


Recommended Posts

Το Centauri Device γράφτηκε με ένα πολύ συγκεκριμένο στόχο: ήταν ένα χαστούκι στην αμερικάνικη space opera με τον hero και το good vs evil όπου νικούσε πάντα το good κλπ, και ανοιξε τον δρόμο γαι την new space opera.

Eπιπλεον ο συγγραφέας είναι γνωστος absurdist (http://en.wikipedia.org/wiki/Absurdism)

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 328
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • nikosal

    199

  • DinoHajiyorgi

    24

  • karatasiospa

    42

  • BladeRunner

    25

Οι Άντρες Πάνε Μόνο στο Μεθυσμένο Φεγγάρι, έργο ελάσσονος έλληνα συγγραφέα που γράφηκε πρώτη φορά γύρω στο 1985 και πήρε την οριστική του μορφή το 2006. Και εκεί μπαρ με εξωγήινους σε ένα μακρινό διαστημικό μπαρ, και εκεί περιπέτειες και κακή μουσική.

Classic! Hall of Fame!

Δεν ξέρω κατά πόσο η ζωντανή του ερμηνεία συγκρίνεται με το κείμενο αφημένο στη φαντασία του αναγνώστη, θα έπρεπε όμως μόνο χάριν Ιστορίας να αναρτηθεί στο φόρουμ. Και μια μέρα να δοθεί ενκόρ περφόρμανς. Το απαιτεί ο λαϊκός μύθος!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που άντρες πάνε μόνο στο μεθυσμένο Φεγγάρι, ποιανού είναι και που μπορώ να το βρω; Φάση θα έχει.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό που λέει ο karatasiospa για το Centauri Device, στην εποχή του θεωρήθηκε ριζοσπαστικό για την διαφορετική του προσέγγιση στην space opera αλλά τώρα θεωρείται ξεπερασμένο, τουλάχιστον από τις κριτικές που διάβασα. Δεν έχω διαβάσει πολύ, ενάμιση κεφάλαιο μόνο, αλλά μου αρέσει γιατί με τραβάει η ειρωνεία στον τρόπο γραφής και η αποδόμηση δημοφιλών genres. Μοιάζει με το Nova ως προς το ότι ο κόσμος του φαίνεται πολύ "χρησιμοποιημένος" όπως αυτός του έργου του Delany, αλλά η αφήγηση που κλείνει το μάτι στον αναγνώστη κι ο ήρωας που δεν παίρνει τίποτα στα σοβαρά, ούτε καν τον ίδιο του τον εαυτό, μου θυμίζει κυρίως Zelazny.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που άντρες πάνε μόνο στο μεθυσμένο Φεγγάρι, ποιανού είναι και που μπορώ να το βρω; Φάση θα έχει.

Το έχει γράψει κάποιος Αλμπανόπουλος, Νίκος. Είχε αναγνωστεί-ερμηνευτεί ζωντανά στο ΦΕΦΕ του 2006 από τον συγγραφέα και έναν κύριο Γιώργο Μιχαλάκη. Με... αναπάντεχους αυτοσχεδιασμούς ήταν από τις μεγάλες στιγμές του φεστιβάλ, ένα αστείο κείμενο κατάλληλο άνω των 14 ετών (όπως έλεγε και το πρόγραμμα.):)

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και μια βαθμολογία για το Hot Head. Η αλήθεια είναι ότι μου κίνησε το ενδιαφέρον, αλλά δύσκολο να το βρεις. Μόνο σε παλαιοβιβλιοπωλεία στην Αγγλία...

Λονδίνο, ναι, αν και με ταχυδρομείο. Νομίζω το βρήκα εύκολα. Και δεν δίνω ποτέ πάνω από 3-4 € μαζί με τα μεταφορικά (για μεταχειρισμένα). Όπου τα μεταφορικά είναι αισθητά πιο ακριβά, ή όπου οι πωλητές δεν τα στέλνουν Ελλάδα, έχω και μια φίλη στο Λονδίνο που τα παραλαμβάνει για λογαριασμό μου.

 

Αλλά το συγκεκριμένο δεν θα στο πρότεινα, υπάρχουν πολλά καλύτερα βιβλία και life is short etc.

Link to comment
Share on other sites

Σελίδα 70 και αποσπασματική ανάγνωση λόγω της εκδρομής... Ως αποτέλεσμα δεν μπορώ να συγκεντρωθώ πολύ στο βιβλίο και δεν βοηθάει ούτε το γεγονός ότι δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο plot ακόμα, αλλά ακολουθάει τα βήματα του ήρωα που για την ώρα γυρίζει ζιγκ ζαγκ από τον ένα χριστιανό που τον κυνηγάει στον άλλο. Θα δούμε.

 

Εξαιρετική πάντως η ιδέα των openers. Μια σέκτα που αντικαθιστά τμήμα του δέρματος με παράθυρα, γιατί πιστεύει ότι ο άνθρωπος οφείλει να είναι διάφανος. Γαργαλιστικές οι περιγραφές της διαδικασίας της πέψης και κίνησης του εντέρου...

Link to comment
Share on other sites

Σελίδα 80, αργά αργά, αλλά με την επιστροφή στη βάση από σήμερα πιστεύω θα τρέξουμε.

Το βιβλίο είναι παρωδία -και αυτό δεν βοηθάει... Ποτέ δεν τα πήγαινα καλά με τις παρωδίες...

 

Χρήστο, πώς πάει η δική σου ανάγνωση;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τελειώσει τα 5 πρώτα κεφάλαια. Δεν με ενοχλεί ότι είναι παρωδία... αλλά είναι κουραστικό το στυλ του Harrison, αν και το ήξερα αυτό από το Light. Είναι σαν να έχει βάλει στοίχημα με τον εαυτό του, ότι κάτι που μπορεί να το περιγράψει απλά με 2 λέξεις, αυτός θα χρησιμοποιήσει 10.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, θα ολοκληρώσω βέβαια, αλλά αρχίζω να ζεσταίνομαι με την επιλογή του σημείου εεεεε συγγραφέα G:

 

Έξι αδιάβαστα βιβλία. Δύο Γκίμπσον στα ελληνικά, Εικονικό Φως και Παρέες του μέλλοντος. Έχω να διαβάσω το συγγραφέα από τα βάθη της δεκαετίας του '80 και το Νευρομάντη. Έχω επίσης ένα από τα καινούργια SF Master, αυτό που έχει γράψει με τον Στέρλινγκ (The difference engine). Δύο J.C. Grimwood, 9tail fox και Stamping butterflies και έναν Ken Grimwood, το replay.

 

Όποιος έχει διαβάσει, γνώμες...

Link to comment
Share on other sites

Κάπως βελτιώνεται η κατάσταση γύρω στην 100η σελίδα... Πράγματι καλή γλώσσα...

 

Μορτ, μήπως κατάλαβες γιατί τα πολεμικά σκάφη της IWG αδιαφόρησαν τόσο κραυγαλέα να περισώσουν ένα τουλάχιστον σκάφος από αυτά τα υπερ-γαλακτικά των αναρχικών; Αντίθετα τα κατέστρεψαν όσο πιο αποτελεσματικά μπορούσαν...

 

edit: λάθος, φαίνεται ότι ένα τουλάχιστον «...was boarded...»

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα το έλεγα παρωδία. Ειρωνεία ναι και αποδόμηση της θεώρησης του κόσμου ωσ έχοντος κάποιο ενύπαρκτο νόημα, στο Light αυτό είναι ακόμα ποιο σαφές. Και μου αρέσει το γράψιμο του.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση ότι παρωδεί τη space opera της εποχής. Ή τις εθνικές συγκρούσεις της εποχής του. Ή και το στρατό, και τις θρησκευτικές σέκτες.... Πολλά πράγματα.

Δες την παρωδία ως είδος και την ειρωνεία ως εργαλείο. Νομίζω ταιριάζουν και οι δύο χαρακτηρισμοί.

Link to comment
Share on other sites

Σελίδα 160 και καθώς πλησιάζουμε στο τέλος, ο ήρωάς μας πατάει το πόδι του στον Σεντόρι, όπου υποθέτω θα αντικρίσει το χρυσόμαλλο δέρας...

Link to comment
Share on other sites

G Grimwood Ken, Replay (Το ξεκίνησα 7.5.2011. Το τελείωσα ΧΧΧΧ)

Η Harrison M. John, The Centauri Device (To ξεκίνησα 24.4.2011. Το τελείωσα 4.5.2011)

I Ings Simon, Hot Head (To ξεκίνησα 18.4.2011. Το τελείωσα 23.4.2011)

J Jones Raymond F., This Island Earth (To ξεκίνησα 10.4.2011. Το τελείωσα 17.4.2011)

K Keyes Daniel, Flowers for Algernon (To ξεκίνησα 6.4.2011. Το τελείωσα 14.4.2011)

L Lowry Lois, The Giver (Το ξεκίνησα 2.4.2011. Το τελείωσα 5.4.2011)

Μ McHugh Maureen F., China Mountain Zhang (To ξεκίνησα: 25.3.2011. Το τέλειωσα 2.4.2011)

N Niven Larry / Pournelle Jerry, The Mote in God's Eye (Το ξεκίνησα: 28.2.2011. Το τέλειωσα 23.3.2011)

O Orwell George, Nineteen Eighty-Four (Το ξεκίνησα: 2.2.2011. Το τέλειωσα: 27.2.2001)

P Priest Christopher, The Glamour (Το ξεκίνησα: 1.1.2011. Το τέλειωσα: 29.1.2011)

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το Replay του Ken Grimwood, ένα κοντόχοντρο τομίδιο που είχα αγοράσει second hand σε μια συνάντηση της ΑΛΕΦ! Ποιος ήταν άραγε ο τυχερός πωλητής; Δεν θυμάμαι, αλλά ίσως εκείνος θυμάται...

Link to comment
Share on other sites

Στα δύο πρώτα κεφάλαια: Ένα καλογραμμένο replay της ζωής ενός άνδρα, που ακριβώς τη στιγμή που πεθαίνει μεταφέρεται (άγνωστο πώς, έχω την αίσθηση ότι δεν θα εξηγηθεί ή δεν θα έχει σημασία) 25 χρόνια πριν, στο πρώτο έτος των σπουδών του. Είναι ο πρώτος Grimwood που διαβάζω και μπορώ να πω ότι η στρωτή γραφή του θα μου αρέσει.

 

Αμέσως φέρνει στο νου τη Μέρα της Μαρμότας, αυτή την υπέροχη ταινία που σε κάνει να φεύγεις από το σινεμά με ένα χαμόγελο στα χείλη!

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Και έρχεται το F...

 

Αδιάβαστοι συγγραφείς στα ράφια μου:

Farmer, Lovers & Riverworld. Θα διάβαζα οποιοδήποτε από τα δύο αυτά, κάποια γνώμη;

Stephen Fry, Making History. Μου αρέσει ο Φράι, μου αρέσει το θέμα, τι λέτε;

 

Jasper Fforde, Something Rotten. Δεν είναι το πρώτο της σειράς και δεν ξέρω αν αξίζει να ξεκινήσω από αυτό.

 

Νομίζω αυτές είναι όλες οι επιλογές μου.

Link to comment
Share on other sites

Λέω να διαβάσεις το βιβλίο του Fry, μου φαίνεται πολύ καλό, αλλά είναι αρκετά μεγάλο σε μέγεθος και ίσως σε βγάλει λίγο εκτός προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

χαχα δεν υπάρχει πρόγραμμα. Όποτε τελειώσουν τα 26, τέλειωσαν. Εξάλλου δεν διαβάζω μόνο αυτά.

 

Υπάρχει και ένας λόγος να διαβάσω το Lovers: Μετά από μήνες, θα ήταν ένα βιβλίο εφ στα ελληνικά...

Link to comment
Share on other sites

Μερικά κεφάλαια ακόμα από το Replay και ο ήρωας αρχίζει να έχει προβληματισμούς για τη θέση του στο παρελθόν: Μπορεί να την αξιοποιήσει μόνο για να περνάει καλύτερα, ή οφείλει να επηρεάσει θετικά την κοινωνική εξέλιξη; Αλλά και αν θέλει κάτι τέτοιο, είναι σε θέση να το πετύχει ή η «αδράνεια» της ιστορίας τον ξεπερνάει;

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

F: Είπαμε Fry και Farmer, αλλά είχα ξεχάσει τον Jack Finney! Body Snatchers, που δεν με ελκύει ιδιαίτερα καθώς πρόσφατα είδα την ταινία και Time and Again που περιμένω. Διαβάζω ότι είναι μια από τις καλύτερες time travel ιστορίες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το βιβλίο αυτό, και φαίνεται ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ενδιαφέρον, άσε που είναι και κλασικό. Θα το ψάξω στα εγγλέζικα, γιατί δεν πιστεύω να έχει μεταφραστεί. Κανονικά δεν έπρεπε να δεις την ταινία πρώτα...

Link to comment
Share on other sites

F: Είπαμε Fry και Farmer, αλλά είχα ξεχάσει τον Jack Finney! Body Snatchers, που δεν με ελκύει ιδιαίτερα καθώς πρόσφατα είδα την ταινία και Time and Again που περιμένω. Διαβάζω ότι είναι μια από τις καλύτερες time travel ιστορίες.

 

Ναι αλλά δεν είναι science fiction είναι fantasy.

Link to comment
Share on other sites

Το The Body Snatchers(προσοχή, επίσης The Invasion Of The Body Snatchers), δεν νομίζω ότι είναι fantasy. Άλλωστε, υπάρχει και στη σειρά SF Masterworks.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..