Jump to content

Project 26: από το Α στο Ζ, 26 συγγραφείς εφ


Recommended Posts

Δύο (μόνο!) αδιάβαστα βιβλία από Τ στη βιβλιοθήκη: Karen Traviss, City of Pearl & Walter Tevis, The Man who Fell to Earth...

 

Έχετε διαβάσει κάποιο;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 328
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • nikosal

    199

  • DinoHajiyorgi

    24

  • karatasiospa

    42

  • BladeRunner

    25

Δεν έχω διαβάσει κανένα από αυτά. Το βιβλίο του Τέβις έχει μεταφραστεί στα ελληνικά από τον Πατάκη, αλλά είναι εξαντλημένο. Αν μη τι άλλο είναι κλασικό. Το άλλο βιβλίο δεν το ήξερα καν, αλλά τώρα που είδα μερικά σχόλια, μου φάνηκε ενδιαφέρον, και ανήκει στη σειρά Wess'Har, αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να σταθεί σαν αυτόνομο. Εγώ σου προτείνω το βιβλίο του Τέβις, για το οποίο έχω ακούσει ότι έχει πολύ δυνατό τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Το βιβλίο του Τεβισ εχει γινει και ταινεία, μια από τις κλασσικές και δυστυχως οχι τοσο γνωστες ταινείες επ.φαντασίας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, με τον Ντέιβιντ Μπόουι. Πριν ένα-δυο χρόνια η Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία, έδωσε μια κασετίνα με τρεις ταινίες επιστημονικής φαντασίας, και αυτή ήταν μια από τις τρεις. (Ζουν ανάμεσά μας και Stargate οι άλλες δυο ταινίες). Αλλά δεν έχω προκόψει να δω την ταινία, γιατί θέλω να διαβάσω το βιβλίο πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Μια μέρα ανάπαυση πριν πιάσω το City...

 

Τέσσερις, όχι μια... Τέσσερις μέρες ρεπό από διάβασμα...

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους το άρχισα. Δεν ήξερα ότι ήταν μια σειρά μικρών ιστοριών, συνδεδεμένων μεταξύ τους...

 

Μάλιστα διάβασα ότι

Simak published a ninth City tale in 1973 called "Epilog". A 1980 edition of City includes this ninth tale; some (but not all) subsequent editions of the book also include "Epilog".

 

Χμμ.... Γιατί έπρεπε η έκδοση στη σειρά SF Masterworks να μην είναι μια από αυτές;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, με τον Ντέιβιντ Μπόουι. Πριν ένα-δυο χρόνια η Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία, έδωσε μια κασετίνα με τρεις ταινίες επιστημονικής φαντασίας, και αυτή ήταν μια από τις τρεις. (Ζουν ανάμεσά μας και Stargate οι άλλες δυο ταινίες). Αλλά δεν έχω προκόψει να δω την ταινία, γιατί θέλω να διαβάσω το βιβλίο πρώτα.

 

Έχω δεί την ταινία κυρίως επειδή παίζει ο David Bowie.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους το άρχισα. Δεν ήξερα ότι ήταν μια σειρά μικρών ιστοριών, συνδεδεμένων μεταξύ τους...

 

Μάλιστα διάβασα ότι

Simak published a ninth City tale in 1973 called "Epilog". A 1980 edition of City includes this ninth tale; some (but not all) subsequent editions of the book also include "Epilog".

 

Χμμ.... Γιατί έπρεπε η έκδοση στη σειρά SF Masterworks να μην είναι μια από αυτές;

 

 

Δεν ειναι ιστορίες που γραφτηκαν ανεξαρτητα η μια πό την άλλη, απλά η ιστορια παρουσιαζεται με αυτη την μορφη πραγμα που ταιριαζει στο θεμα δινοντας του την μορφη χρονικου..

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

ok, διάβασα το πρώτο tale και δεν είμαι ακόμα βέβαιος τι με περιμένει στη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά με το δεύτερο, ξέρω (μάλλον). Η εξέλιξη του ανθρώπινου είδους (προς τα αστέρια ή προς την εξαφάνιση;) μέσα σε μια σειρά από ιστορίες, που μου θυμίζουν Ασίμοφ. Κάτι ανάμεσα σε I robot και Foundation...

Link to comment
Share on other sites

Ο Asimov εχει δηλώσει οτι εμπνευστηκε το στυλ γραφης του από αυτό του Simak.

Link to comment
Share on other sites

Τρίτο τέιλ και γίνονται κατανοητές οι εισαγωγές στις προηγούμενες ιστορίες, το context, οι επιπτώσεις των αλλαγών της ανθρώπινης κοινωνίας. Οι ιστορίες ωριμάζουν, για να δω και την τέταρτη...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αξίζει το βιβλίο; Γιατί είναι και λίγο ακριβό στα ελληνικά(εκδόσεις Locus 7). 20 ευρώπουλα κάνει!

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει στα ελληνικά; Δεν το ήξερα. Είμαι στη μέση, θα σου πω στο τέλος, νομίζω αξίζει. Ο Karatas... του έβαλε ένα στρογγυλό δεκάρι!

Link to comment
Share on other sites

Πέμπτο τέιλ (ένα τη μέρα βλέπω να διαβάζω, που σημαίνει ότι θα τελειώσω την Κυριακή) και ο πιο αδύναμος κρίκος στην... πανίδα του συγγραφέα (ο άνθρωπος) πρέπει να πάρει κάποιες δύσκολες αποφάσεις...

 

Χαίρομαι που διαβάζω αυτό το βιβλίο, μυρίζει κλασικίλα και ασιμοφ-ίλα, μου λείπανε.

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα το City, που είναι πράγματι ένα εξαιρετικό βιβλίο της κλασικής εποχής, με ιδέες που είμαι σίγουρος θα το καθιστούσαν νεωτεριστικό στους σύγχρονούς του αναγνώστες...

Link to comment
Share on other sites

A Aldiss Brian, Non-Stop, (17.7.2011 - 23.7.2011)

Β Barnes John, A Million Open Doors, (3.7.2011 - 16.7.2011)

C Carter Angela, Heroes and Villains (16.6.2011 - 1.7.2011)

D Disch Thomas, The genocides (11.6.2011 - 15.6.2011)

Ε Emshwiller Carol, The mount (4.6.2011 - 11.6.2011)

F Farmer Philip Jose, To your scattered bodies go (25.5.2011 - 4.6.2011)

G Grimwood Ken, Replay (7.5.2011 - 23.5.2011)

Η Harrison M. John, The Centauri Device (24.4.2011 - 4.5.2011)

I Ings Simon, Hot Head (18.4.2011 - 23.4.2011)

J Jones Raymond F., This Island Earth (10.4.2011 - 17.4.2011)

K Keyes Daniel, Flowers for Algernon (6.4.2011 - 14.4.2011)

L Lowry Lois, The Giver (2.4.2011 - 5.4.2011)

Μ McHugh Maureen F., China Mountain Zhang (25.3.2011- 2.4.2011)

N Niven Larry / Pournelle Jerry, The Mote in God's Eye (28.2.2011- 23.3.2011)

O Orwell George, Nineteen Eighty-Four (2.2.2011- 27.2.2001)

P Priest Christopher, The Glamour (1.1.2011 - 29.1.2011)

Q Quaglia Roberto, Paradoxine (24.7.2011 - 30.7.2011)

R Roberts Adam, Yellow Blue Tibia (31.7.2011 - 7.8.2011)

S Simak Clifford, City (13.8.2011- 21.08.2011)

Τ Tevis Walter, The Man who Fell to Earth (21.8.2011- XXXX)

U....

V....

Μένουν εφτά γράμματα αλλά μόλις πέντε μυθιστορήματα για να τελειώσω το project: Στο U έχω μόνο ένα διήγημα, στο X τίποτα.

 

Για την επιλογή του T δίστασα λίγο ανάμεσα στον Tevis και τον Tenn (Of Men and Monsters), αλλά επέλεξα τον πρώτο και για ένα -επιπλέον- πρακτικό λόγο. Φεύγω την Πέμπτη για μια βδομάδα και εκεί που θα πάω καλύτερα να έχω μαζί ένα hardback, όπως τυχαίνει να είναι το Man who Fell...

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Καθώς διαβάζω, δεν μπορώ να βγάλω από το μυαλό μου τον Μπόουι που έπαιξε τον ήρωα του Τέβις, στην ομώνυμη ταινία. Επιτυχές cast...

Link to comment
Share on other sites

Μια βδομάδα στα Συβοτα Θεσπρωτίας με Τέβις που ελπίζω να τελειώσω και τρία ψηφιακά περιοδικά: clarksworld, asimov's, fantasy &science fiction. Το τελευταίο αν σας ενδιαφέρει έχει μόλις 0,70 ευρώ το μήνα!! Αρκεί να μπορείτε να το διαβάσετε σε μια συσκευή με kindle software, από ταμπλέτα ή κινητό ως υπολογιστή. Υπάρχει και έκδοση δωρεάν τελείως, με επιλογή λίγων διηγημάτων!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν μου ήταν εύκολο να γράψω για την πρόοδο του «The man who fell to Earth» από μακριά -ήταν πάντως πολύ ενδιαφέρον και καλογραμμένο, όπως εξάλλου και το Mockingbird. Βέβαια το δεύτερο, γραμμένο και αρκετά χρόνια αργότερα (1963 το ένα, 1980 το άλλο) μου φάνηκε πιο ώριμο, πιο δεμένο, με πολλές ιδέες και ενδιαφέροντες χαρακτήρες, αλλά και τούτο εδώ είναι ένα καλό βιβλίο, γραμμένο πάνω στις ανησυχίες του ψυχρού πολέμου και την αντίληψη που είχαν ορισμένοι διανοούμενοι ότι είναι θέμα κοινής λογικής να μην καταστρέψουμε τον πλανήτη, άμα σκεφτούμε σωστά και πάρουμε τις αποφάσεις που πρέπει, μπορούμε όμως; Και αν δεν μπορούμε εμείς, μπορεί να μας σώσει κάποιος από έξω ή οι αδυναμίες του θα τον κάνουν (κατά κάποιο τρόπο) έναν από εμάς; Και πολλά ακόμα, όπως η διερεύνηση της απόλυτης μοναξιάς, να είσαι δηλ. ένας ανάμεσα σε δισεκατομμύρια «πιθήκους», μακριά από τον πλανήτη σου, τους δικούς σου, την οικογένεια και να έχεις πλήρη αδυναμία κοινωνικής επικοινωνίας.

 

Με ένα τρόπο επίσης, μου θύμισε το Replay που είχα διαβάσει λίγους μήνες νωρίτερα (βλ. ίδιο τόπικ). Εκεί κάποιος γίνεται εκατομμυριούχος επειδή γυρνά (ανεξήγητα) στο παρελθόν, χρησιμοποιεί λοιπόν τις γνώσεις του είτε (αρχικά) για να ποντάρει σε άλογα, είτε (κατόπιν) για να αγοράσει μετοχές από εταιρίες που γνωρίζει ότι θα διαπρέψουν. Εδώ, ο «άνθρωπός» μας έρχεται από άλλο πλανήτη, τον Άρη, πιο προηγμένο από τη Γη του 1960, και φέρνει μαζί του ευρεσιτεχνίες που του αποδίδουν εκατομμύρια, για ένα σκοπό πάντως (όχι να πλουτίσει, αλλά να χτίσει ένα σκάφος). Σε κάποια σημεία ο Τέβις πιάνει την εξέλιξη: Οι δίσκοι βινυλίου αντικαθίστανται από μεταλλικά μπαλάκια που σαφώς θυμίζουν τα CD που προέκυψαν πολλά χρόνια μετά, ή ακόμα και τα μικρά mp3 players. Εκεί που δεν τα καταφέρνει (όχι ότι έχει σημασία) είναι όταν φαντάζεται γραμμική την εξέλιξη στην τεχνολογία των φιλμ. Ο Αρειανός φέρνει μαζί του τα κουτάκια φιλμ που αυτο-εμφανίζονται. Όταν τελειώσεις το φιλμ, το βγάζεις από τη μηχανή, το ξανακλείνεις στο κουτάκι (που δεν πρέπει να έχεις πετάξει), πατάς ένα κουμπάκι, γίνεται μια χημική κατεργασία με αέριο που υπάρχει ήδη στο κουτί, ανοίγεις και τσουπ, το φιλμ έχει εμφανιστεί. Αυτό φαντάστηκε ως μεγάλο βήμα στη βιομηχανία του φιλμ ο Τέβις, που να φανταστεί ο άνθρωπος ότι τα φιλμ θα τα διαδέχονταν οι ψηφιακές φωτογραφίες, όπου η εμφάνιση είναι επίσης άμεση, χωρίς κουτάκι, χωρίς αέρια... χεχε...

 

Μετά τον Τέβις, είχα το γράμμα U. Αφού έψαξα για καιρό χωρίς να βρω μυθιστόρημα, κατέληξα σε ένα διήγημα του Steven Utley, που έχει γράψει αρκετά στα γνωστά εφ περιοδικά, Asimov's & Magazine FSF κυρίως. Ως διηγηματογράφος είναι πολύ ενεργός, βρήκα αμέσως τρία διηγήματά του σε δέκα αντίτυπα που έπιασα από τη βιβλιοθήκη μου, ωστόσο δεν τον είχα διαβάσει ποτέ. Το διήγημα πάντως που διάβασα μου κέντρισε το ενδιαφέρον για περισσότερα, έχει γράψει μια μεγάλη σειρά με ταξίδια στο μακρινό παρελθόν, στη Σιλούρια εποχή, όπως το The woman under the world, με ένα ατύχημα κατά τη μεταφορά. Έχουν, από ό,τι καταλαβαίνω, προηγηθεί πολλά διηγήματα χωρίς κανένα ατύχημα, αλλά όπως γράφει και ο Ούτλι κάθε νέο πράγμα έχει τους Μάρτυρές του, όπως είχε και το διαστημικό πρόγραμμα των ΗΠΑ / ΕΣΣΔ.

 

Αυτά για τα δύο τελευταία αναγνώσματα και τώρα βουτιά στη βιβλιοθήκη για το V: Αφήνω για λίγο αργότερα τους Vonnegut και Vinge και διαβάζω το Voyage που ήθελα να διαβάσω πολλά χρόνια τώρα, από την εποχή που έβλεπα μια φορά το χρόνο το Alien (τώρα το βλέπω... κάθε δύο χρόνια). Τρία μυθιστορήματα ακόμα μετά από αυτό, W, Y, Z αφού από Χ δεν βλέπω τίποτα around...

 

A Aldiss Brian, Non-Stop, (17.7.2011 - 23.7.2011)

Β Barnes John, A Million Open Doors, (3.7.2011 - 16.7.2011)

C Carter Angela, Heroes and Villains (16.6.2011 - 1.7.2011)

D Disch Thomas, The genocides (11.6.2011 - 15.6.2011)

Ε Emshwiller Carol, The mount (4.6.2011 - 11.6.2011)

F Farmer Philip Jose, To your scattered bodies go (25.5.2011 - 4.6.2011)

G Grimwood Ken, Replay (7.5.2011 - 23.5.2011)

Η Harrison M. John, The Centauri Device (24.4.2011 - 4.5.2011)

I Ings Simon, Hot Head (18.4.2011 - 23.4.2011)

J Jones Raymond F., This Island Earth (10.4.2011 - 17.4.2011)

K Keyes Daniel, Flowers for Algernon (6.4.2011 - 14.4.2011)

L Lowry Lois, The Giver (2.4.2011 - 5.4.2011)

Μ McHugh Maureen F., China Mountain Zhang (25.3.2011- 2.4.2011)

N Niven Larry / Pournelle Jerry, The Mote in God's Eye (28.2.2011- 23.3.2011)

O Orwell George, Nineteen Eighty-Four (2.2.2011- 27.2.2001)

P Priest Christopher, The Glamour (1.1.2011 - 29.1.2011)

Q Quaglia Roberto, Paradoxine (24.7.2011 - 30.7.2011)

R Roberts Adam, Yellow Blue Tibia (31.7.2011 - 7.8.2011)

S Simak Clifford, City (13.8.2011- 21.08.2011)

Τ Tevis Walter, The Man who Fell to Earth (21.8.2011- 2.9.2011)

U Utley Steven, The Woman under the World (3.9.2011)

V Van Vogt Alfred Elton, The Voyage of the Space Beagle (4.9.2011- XXXX)

W ...........

X (-)

Y ..........

Z .........

Link to comment
Share on other sites

Για το X πάντως κοίτα αν κάτι από εδώ σου κάνει:

 

Fantastic Fiction: Authors X

 

Πάντως δεν είδα τίποτα που να βοηθήσει. Μάλλον πρέπει να το ξεχάσεις το Χ τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Thanks Dark, το Χ το έχω... «Χ»εχάσει.

 

Παναγιώτη, στο W έχω ήδη πολύ αδιάβαστο υλικό... Ανάμεσά τους το πρώτο που αναφέρεις.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..