Jump to content

Project 26: από το Α στο Ζ, 26 συγγραφείς εφ


Recommended Posts

Μόνο αν μου υποσχεθείς ότι θα διαβάσεις και το Lord of Light σύντομα. Αλλιώς δε γίνεται, είναι ένα απολύτως must βιβλίο :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 328
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • nikosal

    199

  • DinoHajiyorgi

    24

  • karatasiospa

    42

  • BladeRunner

    25

...γιατί το How to Live θα το πάω παράλληλα. Μιλάμε για μικρά μικρά κομματάκια, που πρέπει να τα διαβάσεις συγκεντρωμένος, σαν να διαβάζεις ποιήματα. Και δεν το λέω με την έννοια της... «απόλαυσης»!

Link to comment
Share on other sites

Από Τετάρτη... οκ...

 

Θα διαβάσω την ελληνική έκδοση, Ars Longa, σε μετάφραση Λίλης Ιωαννίδου.

 

A Aldiss Brian, Non-Stop, (17.7.2011 - 23.7.2011)

Β Barnes John, A Million Open Doors, (3.7.2011 - 16.7.2011)

C Carter Angela, Heroes and Villains (16.6.2011 - 1.7.2011)

D Disch Thomas, The genocides (11.6.2011 - 15.6.2011)

Ε Emshwiller Carol, The mount (4.6.2011 - 11.6.2011)

F Farmer Philip Jose, To your scattered bodies go (25.5.2011 - 4.6.2011)

G Grimwood Ken, Replay (7.5.2011 - 23.5.2011)

Η Harrison M. John, The Centauri Device (24.4.2011 - 4.5.2011)

I Ings Simon, Hot Head (18.4.2011 - 23.4.2011)

J Jones Raymond F., This Island Earth (10.4.2011 - 17.4.2011)

K Keyes Daniel, Flowers for Algernon (6.4.2011 - 14.4.2011)

L Lowry Lois, The Giver (2.4.2011 - 5.4.2011)

Μ McHugh Maureen F., China Mountain Zhang (25.3.2011- 2.4.2011)

N Niven Larry / Pournelle Jerry, The Mote in God's Eye (28.2.2011- 23.3.2011)

O Orwell George, Nineteen Eighty-Four (2.2.2011- 27.2.2001)

P Priest Christopher, The Glamour (1.1.2011 - 29.1.2011)

Q Quaglia Roberto, Paradoxine (24.7.2011 - 30.7.2011)

R Roberts Adam, Yellow Blue Tibia (31.7.2011 - 7.8.2011)

S Simak Clifford, City (13.8.2011- 21.08.2011)

Τ Tevis Walter, The Man who Fell to Earth (21.8.2011- 2.9.2011)

U Utley Steven, The Woman under the World (3.9.2011)

V Van Vogt Alfred Elton, The Voyage of the Space Beagle (4.9.2011- 16.9.2011)

W Wolfe Gene, The Shadow of the Torturer / H Σκιά του Βασανιστή (10.9.2011- 24.9.2011)

X Χαρίτος Κώστας, Σχέδιο Φράκταλ (1.10.2011-22.10.2011)

Y Yu Charles, How to Live Safely in a Science Fictional Universe (23.10.2011-XXXX)

Z Zelazny Roger, Ο Κυρίαρχος των Ονείρων (2.11.2011-6.11.2011)

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια εγώ το έχω στα αγγλικά... Αλλά μπορούμε πάντα να συγκρίνουμε και το feeling της μετάφρασης :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, πήρε το μάτι μου την πρώτη σελίδα... οκ, έχω τρελή περιέργεια για το πώς την απέδωσε η μεταφράστρια :mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

στείλε λινκ ή copy πρώτη σελίδα, να σου πω. Αλλά η μεν μεταφράστρια έχει κάνει πολλά βιβλία σωστά (πχ. Λε Γκεν - Αρχιπέλαγος), ο δε επιμελητής της σειράς ήταν ο Δημήτρης Αρβανίτης...

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Άρα εγγύηση :)

 

Απλά έπιασε το μάτι μου την κλασική περίεργη σύνταξη του Ζελάζνυ, που στο πρωτότυπο τουλάχιστον με ιντρίγκαρε από την πρώτη φράση. Δεν το ξεκίνησα ακόμα, δηλαδή κανονικά :)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο κεφάλαιο, με στήσιμο της ιδέας: ένας θεραπευτής που πλάθει περίπλοκες (και ρεαλιστικές) εικόνες για τους ασθενείς του, μια υποψήφια συνάδελφος που ζητά μια μικρή χάρη. Το βιβλίο είναι μεσαίου μεγέθους, πέντε εκτενή κεφάλαια, και διαβάζω ότι αρχικά είχε γραφεί ως συντομότερη νουβέλα, που μάλιστα πήρε Νέμπιουλα το 1965.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως χάνομαι όταν ένας συγγραφέας καταφεύγει στο όνειρο για να πει κάτι -το θεωρώ εύκολη και μάλλον βολική λύση. Χμ... Δεν είναι το ίδιο εδώ, τα όνειρα συνιστούν κάποια συγκεκριμένη τεχνική και αποτελούν ουσιώδες μέρος της αφήγησης, αλλά όσο και να 'ναι, με κουράζουν και πάλι οι ονειρικές περιγραφές. Για να δούμε παρακάτω. Έφυγε και το κεφάλαιο 2.

Link to comment
Share on other sites

Έφυγε και το τρίτο από τα πέντε κεφάλαια. Νομίζω ότι πλέον ξέρω τι να περιμένω -και δεν είμαι ενθουσιασμένος, αν και η ιδέα στην οποία στηρίζεται το μυθιστόρημα έχει το ενδιαφέρον της. Δεν πειράζει, αρκεί να ενθουσιαστεί... η Τριλ!

Link to comment
Share on other sites

Πάει και το τέταρτο κεφάλαιο -και τα σύννεφα συσσωρεύονται: Και για τον δάσκαλο ψυχίατρο από τη Βιέννη, και για τον αναγνώστη...

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσε ο Master, ημέρα και κεφάλαιο. Θα γράψω για αυτόν σύντομα. Στο μεταξύ επιστρέφω στον Yu, 26ο και τελευταίο βιβλίο του «project»...

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Φτου, κι εγώ έλεγα θα σε προλάβαινα στην πορεία... Αλλά ήταν μικρούλι, ε; Έμπλεξα με τη δουλειά και έχω χάσει το μπούσουλα...

 

(Βέβαια, τώρα νιώθω άσχημα, γιατί τελικά μάλλον έπρεπε να διαβάσεις τον Κύριο του Φωτός :( )

Link to comment
Share on other sites

Χεχε, σε σκεφτόμουν σαν παρέα, οπότε κάνει το ίδιο. Και μη σε νοιάζει. Θα το διαβάσω και αυτό σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Χεχε, σε σκεφτόμουν σαν παρέα, οπότε κάνει το ίδιο. Και μη σε νοιάζει. Θα το διαβάσω και αυτό σύντομα.

Νίκο μάλλον ο messenger σου είναι full. Κάνε χώρο για να σου στείλω μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με το SciFi Universe που δεν είναι εύκολο ανάγνωσμα για ένα κυρίως λόγο: Δεν υπάρχει μια σφικτή πλοκή, αλλά μικρά επεισόδια, άλλοτε σαν σκετσάκια, άλλοτε σαν χρονογραφήματα, που διασπούν την προσοχή του αναγνώστη. Και ένα δευτερεύοντα λόγο: Σε κάποιες περιπτώσεις σε εκνευρίζει η υπερβολική επίδειξη ευφυίας του συγγραφέα. Αν και είμαι ακόμα στο ένα τρίτο, οπότε υπάρχει κίνδυνος να τον αδικώ.

Link to comment
Share on other sites

A Aldiss Brian, Non-Stop, (17.7.2011 - 23.7.2011)

Β Barnes John, A Million Open Doors, (3.7.2011 - 16.7.2011)

C Carter Angela, Heroes and Villains (16.6.2011 - 1.7.2011)

D Disch Thomas, The genocides (11.6.2011 - 15.6.2011)

Ε Emshwiller Carol, The mount (4.6.2011 - 11.6.2011)

F Farmer Philip Jose, To your scattered bodies go (25.5.2011 - 4.6.2011)

G Grimwood Ken, Replay (7.5.2011 - 23.5.2011)

Η Harrison M. John, The Centauri Device (24.4.2011 - 4.5.2011)

I Ings Simon, Hot Head (18.4.2011 - 23.4.2011)

J Jones Raymond F., This Island Earth (10.4.2011 - 17.4.2011)

K Keyes Daniel, Flowers for Algernon (6.4.2011 - 14.4.2011)

L Lowry Lois, The Giver (2.4.2011 - 5.4.2011)

Μ McHugh Maureen F., China Mountain Zhang (25.3.2011- 2.4.2011)

N Niven Larry / Pournelle Jerry, The Mote in God's Eye (28.2.2011- 23.3.2011)

O Orwell George, Nineteen Eighty-Four (2.2.2011- 27.2.2001)

P Priest Christopher, The Glamour (1.1.2011 - 29.1.2011)

Q Quaglia Roberto, Paradoxine (24.7.2011 - 30.7.2011)

R Roberts Adam, Yellow Blue Tibia (31.7.2011 - 7.8.2011)

S Simak Clifford, City (13.8.2011- 21.08.2011)

Τ Tevis Walter, The Man who Fell to Earth (21.8.2011- 2.9.2011)

U Utley Steven, The Woman under the World (3.9.2011)

V Van Vogt Alfred Elton, The Voyage of the Space Beagle (4.9.2011- 16.9.2011)

W Wolfe Gene, The Shadow of the Torturer / H Σκιά του Βασανιστή (10.9.2011- 24.9.2011)

X Χαρίτος Κώστας, Σχέδιο Φράκταλ (1.10.2011-22.10.2011)

Y Yu Charles, How to Live Safely in a Science Fictional Universe (23.10.2011-13.11.2011)

Z Zelazny Roger, Ο Κυρίαρχος των Ονείρων (2.11.2011-6.11.2011)

 

 

That was it.

 

Δέκα μήνες και δεκατρείς μέρες, είκοσι έξι γράμματα, είκοσι εφτά συγγραφείς, είκοσι πέντε μυθιστορήματα (και ένα διήγημα).

Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνώμη σου συνολικά για το βιβλίο του Y Yu ; σκέφτομαι να το αγοράσω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα κατ' αρχάς να το αγοράσεις, αλλά για την ολοκληρωμένη γνώμη μου (και την αξιολόγησή του) θα πρέπει να περιμένεις καμιά 15αριά μέρες. Θα πρέπει να διαβάσω ένα μεγάλο μέρος του ξανά. Στα πλην του βιβλίου, η έλλειψη πλοκής (ουσιαστικά είναι σαν ένα ποίημα, όχι με την έννοια του «wow! ήταν ποίημα!» αλλά με την έννοια της διήγησης σε «στροφές», χωρίς να μπορεί να σε βάλει σε μια ροή που σε «αρπάζει» ως αναγνώστη). Όμως, είχε κάποια στοιχεία που ίσως δέσουν καλύτερα σε δεύτερη ανάγνωση και -οπωσδήποτε- έχεις να κάνεις με ένα ευφυή συγγραφέα, μόνο που δεν μπόρεσα να αποφασίσω αν είναι μόνο ευφυής ή εξυπνάκιας! Μπέρδεμα έτσι; Ναι, μπέρδεμα. Για αυτό πρέπει να το διαβάσω (τμήμα του) δεύτερη φορά και αυτό δεν μου συμβαίνει συχνά.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Για την τέρψη του υποψήφιου αναγνώστη, μπορώ να χωρίσω τα 25 μυθιστορήματα της αλφαβητικής λίστας σε κάποιες κατηγορίες.

 

Η τελευταία κατηγορία (ξεκινώ από τον πάτο) περιλαμβάνει τα βιβλία που δεν συστήνω να διαβάσετε, για πολλούς -αν και διαφορετικούς σε κάθε περίπτωση- λόγους. Δεν σημαίνει ότι πρόκειται για «σκουπίδια», δεν είναι όλα εξίσου κακά, αδιάφορα ή μέτρια, ούτε απαραίτητα θα μετανιώσετε οικτρά αν τα διαβάσετε. Από την άλλη, με τόσο λίγο διαθέσιμο χρόνο και τόσα καλά βιβλία γύρω, μπορείτε να τα προσπεράσετε χωρίς ενοχές.

  • Barnes John, A Million Open Doors: Ενδιαφέρουσα ιδέα, ένας θρησκευόμενος πλανήτης αποικία της Γης συναντιέται ξανά μαζί της με την ανακάλυψη ενός faster than light way of travel. Καλές στιγμές, καθώς οι ήρωες από δύο πολύ διαφορετικούς λαούς - κουλτούρες αλληλεπιδρούν. Ανιαρή, φλύαρη εκτέλεση. Προς το forget it.
  • Ings Simon, Hot Head: Δεν ξέρω αν εκείνα τα χρόνια τέτοιου είδους cyberpunk βιβλία είχαν κάτι να πουν, σήμερα είναι απλή υπερβολή και ακαταλαβίστικη φλυαρία.
  • Jones Raymond F., This Island Earth: Δεκαετία του '50 μεν, αλλά ήδη τότε ο Μπέστερ, ακόμα και ο Ασίμοφ γράφανε space opera σε πολύ ανώτερο επίπεδο. Πάντως μπορείτε να του ρίξετε μια ματιά (είναι και μικρό) αν σας αρέσουν οι ρετρό μυστήριοι post golden age εξωγήινοι που κρύβονται μέσα σε ντουλάπες. Ναι, αλήθεια, ήταν σε μια ντουλάπα σε μια φάση.
  • Quaglia Roberto, Paradoxine: Τρελό χιούμορ που αγγίζει το χρονογράφημα αλλά όχι τον αναγνώστη, με άθλια μικρά γράμματα που νομίζω επιδείνωσαν την όρασή μου (αλήθεια!) Δεν είναι κακό, αν έχεις το ανάλογο κέφι και την όρεξη. Που δεν το έχετε, να είστε σίγουροι.

Τέσσερα μόλις βιβλία στα 25 (16%) που θα είχα ευχαρίστως προσπεράσει αν είχατε συμβουλέψει εσείς εμένα. Καθόλου άσχημα για μια λίστα που στηρίχθηκε στο... αρχικό γράμμα του συγγραφέα (τρελό έτσι;)

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

H επόμενη κατηγορία περιλαμβάνει 9 βιβλία που σας προτείνω να διαβάσετε εφόσον έχετε κλίση σε κάποιο από τα θέματα και την ανάλογη διάθεση. Δεν θα απογοητευθείτε, δεν θα ξετρελαθείτε. Ανοίξτε τα με δική σας ευθύνη.

 

  • Emshwiller Carol, The mount για την έξοχη ιδέα και πειστική εκτέλεση του ανθρώπου (ως είδος) που μετατρέπεται σε υποζύγιο. Αδύναμο προς το τέλος όμως.
  • Farmer Philip Jose, To your scattered bodies go για την εντυπωσιακή «μεγάλη» ιδέα του πλανήτη-κοιλάδα που ξαφνικά φιλοξενεί όλους τους ανθρώπους που έχουν περάσει από το πρόσωπο της Γης. Σε βάζει σε σκέψεις όσο δεν το διαβάζεις («για φαντάσου να...») αλλά υστερεί στην πλοκή του... όσο το διαβάζεις.
  • Harrison M. John, The Centauri Device για τη γλώσσα και το ύφος του Χάρισον, με όλες τις αδυναμίες της πλοκής και εδώ.
  • Lowry Lois, The Giver για το γλυκό - πικρό που αναζητάτε καμία φορά σε ένα παραμύθι. Υπόψη όμως ότι η ανάπτυξη της ιδέας υποφέρει πολύ και το (σύντομο αυτό) μυθιστόρημα τελειώνει χωρίς απαντήσεις.
  • Niven Larry / Pournelle Jerry, The Mote in God's Eye. Εδώ θα φτάσετε αν θέλετε θεαματική space και ελαφρώς military opera, πολύ πειστική πρώτη επαφή συν την εντυπωσιακή ιδέα του πλανήτη που φιλοξενεί ένα τεράστιο -ασύλληπτο- πληθυσμό από εξωγήινους, αλλά από ένα σημείο και μετά γίνεται φλύαρο.
  • Roberts Adam, Yellow Blue Tibia επειδή ο συγγραφέας χτίζει με τέχνη ένα μυστήριο γύρω από το αν ο Στάλιν έκανε ή δεν έκανε πρώτη επαφή με τους εξωγήινους. Συν το καταπληκτικό χιούμορ του που κάποιες στιγμές με έκανε να γελάσω -που λένε- με δάκρυα.
  • Van Vogt Alfred Elton, The Voyage of the Space Beagle για την ωραία τεχνική του Βαν Βογκτ, το ύφος της golden age και τις πρωτότυπες ιδέες που αργότερα είδαμε στον κινηματογράφο. Ένας λόγος παραπάνω λοιπόν, η ιστορική αξία.
  • Χαρίτος Κώστας, Σχέδιο Φράκταλ, ευχάριστο, γρήγορο, έξυπνο και... ελληνικό. Ιδανικό για την περίοδο που προτιμάμε το barcode 520...
  • Zelazny Roger, Ο Κυρίαρχος των Ονείρων και χωρίς να είστε φίλος του Ζ, αξίζει για την ιδέα της πολύ ιδιαίτερης ψυχοθεραπείας. Όμως είναι αδύναμο στην πλοκή του και προβλέψιμο από τη μέση και μετά.

Ακολουθούν δύο κατηγορίες. Η «διαβάστε με» και η «διαβάστε με οπωσδήποτε».

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..