Jump to content

Project 26: από το Α στο Ζ, 26 συγγραφείς εφ


Recommended Posts

Μιλάμε για την άλλη βδομάδα, όχι νωρίτερα, και ίσως και την επόμενη.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 328
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • nikosal

    199

  • DinoHajiyorgi

    24

  • karatasiospa

    42

  • BladeRunner

    25

Αν πάμε πιο υστερα από την άλλη βδιμάδα θα πρεπει να αρχ΄σω κάτι άλλο και όλα οσα εχω είναι τη; ταξης των 500 σελ.! Εν πάσει περιπτωσει βλέπουμε στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites

Update: Από ό,τι βλέπω το City δεν θα το έχω στα χέρια μου πριν το τέλος της εβδομάδας. Βλέπουμε λοιπόν.

 

Heroes & Villains: Ο λόγος της Κάρτερ είναι πυκνός και συχνά κάθε παράγραφος κρύβει κάτι, που δεν πρέπει να διαφύγει στον αναγνώστη. Διαβάζω αργά λοιπόν και είμαι ακόμα στην 90/165 σελίδα. Άλλος λόγος: Όπως είπα και στην αρχή, η σελιδοποίηση είναι πυκνή -σπάνια θα βρει κανείς βιβλίο με 400 λέξεις ανά σελίδα, έτσι;

 

Η ηρωίδα μας ήθελε να ξεφύγει από το «στείρο και βαρετό» περιβάλλον των προφέσορς, ιδιαίτερα αφού έχασε όλη της την οικογένεια, αλλά η ζωή ανάμεσα στους βαρβάρους δεν είναι ακριβώς αυτό που περίμενε. Είναι εντυπωσιακό πόσο αποστασιοποιημένα και ψυχρά περιγράφει η Κάρτερ μια σκηνή βιασμού ή το γάμο κατά συνθήκη και υποχρέωση όπως και ό,τι συμβαίνει την πρώτη νύχτα... Ο λόγος πάντως δυνατός και η ηρωίδα εξαιρετικά καλά σκιαγραφημένη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξεκιναω αυριο το city γιατι αλλιως πρεπει να παω στο sequel του paradox και είναι 500 σελίδες οπότε δεν θα μπορουσα να σας ακολουθησω!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ημουν στο χωριο και ξενικησα καλου κακου το City παντως.Μια απο τις ιστοριες ειναι διηγημα που ειχα διαβασει απο Ωρορα.:mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι φαίνεται, λόγω των απεργιών δεν θα το λάβω πριν την επόμενη εβδομάδα. Οπότε...

 

Heroes and Villains: Ένα κεφάλαιο πριν το τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη εντύπωση από τις 16 πρώτες σελίδες: γοητευτικό!

 

 

Link to comment
Share on other sites

A ....

Β Barnes John, A Million Open Doors, (Το ξεκίνησα 3.7.2011. Το τελείωσα XXXX)

C Carter Angela, Heroes and Villains (Το ξεκίνησα 16.6.2011. Το τελείωσα 1.7.2011)

D Disch Thomas, The genocides (Το ξεκίνησα 11.6.2011. Το τελείωσα 15.6.2011)

Ε Emshwiller Carol, The mount (Το ξεκίνησα 4.6.2011. Το τελείωσα 11.6.2011)

F Farmer Philip Jose, To your scattered bodies go (Το ξεκίνησα 25.5.2011. Το τελείωσα 4.6.2011)

G Grimwood Ken, Replay (Το ξεκίνησα 7.5.2011. Το τελείωσα 23.5.2011)

Η Harrison M. John, The Centauri Device (To ξεκίνησα 24.4.2011. Το τελείωσα 4.5.2011)

I Ings Simon, Hot Head (To ξεκίνησα 18.4.2011. Το τελείωσα 23.4.2011)

J Jones Raymond F., This Island Earth (To ξεκίνησα 10.4.2011. Το τελείωσα 17.4.2011)

K Keyes Daniel, Flowers for Algernon (To ξεκίνησα 6.4.2011. Το τελείωσα 14.4.2011)

L Lowry Lois, The Giver (Το ξεκίνησα 2.4.2011. Το τελείωσα 5.4.2011)

Μ McHugh Maureen F., China Mountain Zhang (To ξεκίνησα: 25.3.2011. Το τέλειωσα 2.4.2011)

N Niven Larry / Pournelle Jerry, The Mote in God's Eye (Το ξεκίνησα: 28.2.2011. Το τέλειωσα 23.3.2011)

O Orwell George, Nineteen Eighty-Four (Το ξεκίνησα: 2.2.2011. Το τέλειωσα: 27.2.2001)

P Priest Christopher, The Glamour (Το ξεκίνησα: 1.1.2011. Το τέλειωσα: 29.1.2011)

 

Τέλειωσα το τόσο συναισθηματικό και καλογραμμένο Heroes and Villains (αξιολόγηση σύντομα) και φεύγω για Ικαρία... άνευ City, που δεν έφτασε στην ώρα του. Αντίθετα, παίρνω μαζί Have Spacesuit και A Million Open Doors...

 

post-394-0-94498600-1309541154_thumb.jpg

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Καλό ταξίδι. Τι στο καλό, από ποιον πλανήτη έρχεται αυτό το City; Ωραία βιβλιαράκια παίρνεις μαζί σου, αυτό του Heinlein παίρνει καλές κριτικές, και το άλλο έχει πολύ ωραίο εξώφυλλο και φαίνεται ενδιαφέρον. Καλά διαβάσματα.

Link to comment
Share on other sites

Άργησα να το παραγγείλω. Από Αγγλία έρχεται. Παίρνω δύο μικρά βιβλιαράκια μαζί, για να είμαι ευέλικτος στη χώρα της βραδύτητας (Ικαρία...)

Link to comment
Share on other sites

Επιστροφή λοιπόν από τις μίνι διακοπές (τέσσερις μέρες, αλλά καλές), στις οποίες είχα την ευκαιρία να διαβάσω Barnes αλλά όχι Heinlein.

 

A million open doors... Ο ήρωάς μας μετακινείται σε ένα πλανήτη που μόλις πρόσφατα έχει συνδεθεί με τις λοιπές αποικίες της Γης με ένα σύστημα αυτόματης μεταφοράς, που καταργεί οποιαδήποτε απόσταση... Κάτι σαν το Ανσίμπλ της Λε Γκεν υποθέτω. Ο ρόλος του, να βοηθήσει στην προσαρμογή του πλανήτη (το κοινωνικό σύστημα του οποίου είναι θρησκευτικός καπιταλισμός, κάτι τέτοιο) στις αλλαγές που θα φέρει η τηλεμεταφορά. Σαν να ανοίξεις τα σύνορα στη Βόρεια Κορέα.

 

Ναι ξέρω, ακούγεται ενδιαφέρον. Αλλά είναι τόσο βαρετό που σε πιάνει η ψυχή σου! Θα επανέλθω, αλλά προκαταβολικά να πω ότι σπάνια διαβάζεις συγγραφέα που γράφει τόσο κουραστικά και πεζά, ώστε θες να τον κλωτσήσεις και να γκαρίξεις μες το αυτί του: ΕΕΕΕ!!! ΚΥΡΙΟΣ, ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ!!

Link to comment
Share on other sites

John Barnes Convinces.

Paul Anderson

 

To βιβλίο, κατά τα αμερικάνικα πρότυπα είναι γεμάτο με θετικά quotes από εφημερίδες, συγγραφείς και κριτικούς.

Πρέπει λοιπόν να ψάξω γιατί δεν... convince moi, τουλάχιστον ως τώρα, τη μέση.

Γιατί αυτός ο άνθρωπος δεν ξέρει πώς να δημιουργήσει πλοκή που να ενδιαφέρει τον αναγνώστη. Δεν ξέρω αν μπορώ να το περιγράψω σωστά, πάντως μου θυμίζει ένα φίλο που προσπαθεί να πει μια ιστορία που έχει ακούσει ή ζήσει και στην περιγράφει flat από σημείο σε σημείο:

 

-Έγινε αυτό... ναι... μετά αυτό... άκου... μετά αυτό... μετά αυτό...

 

Και κάπου στη μέση αρχίζεις να σκέφτεσαι τα δικά σου θέματα και χάνεις τον ειρμό!

 

-Ακούς;; Έκανε και αυτό!

Ξυπνάς:

-Ααααα... ο Μιχάλης;

-Ποιος Μιχάλης παιδί μου; Η Πόπη σου λέω!

-Ααααα, μάλιστα! (κοκκινίζεις και δείχνεις όσο πιο πολύ μπορείς ενδιαφέρον στην ακρόαση)

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και έφτασα ως τη μέση... Βεβαίως και θα προσπαθήσω να το τελειώσω...

Link to comment
Share on other sites

Τόσο βαρετό; Δεν ντρέπεται με τέτοιο θέμα, και τόσο ωραίο εξώφυλλο, να κάνει τον αναγνώστη να βαράει μύγες από την βαρεμάρα;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω βέβαια να είμαι επικριτικός πριν τελειώσει. Καμιά φορά... ξέρεις... «από τη μέση και μετά το βιβλίο...» κοκ.

 

Αλλά σίγουρα είναι βαρετό ως τώρα. Δεν φαίνεται να έχει ο Barnes το χάρισμα να χειριστεί έτσι την πλοκή του που θα σε κάνει να νοιάζεσαι για τα πρόσωπα και τις καταστάσεις. Φλατ, που λένε οι αγγλομαθείς.

 

Παρεμπιπτόντως, μια και λες για το εξώφυλλο, τουλάχιστον ως τώρα δεν έχει σχέση με το κείμενο. Έχουμε γνωρίσει δυο πλανήτες και σε κανέναν δεν υπάρχουν κτίσματα σαν αυτά, ούτε κάποια συγκέντρωση πλήθους μπροστά τους για κάποιο λόγο. Ίσως αργότερα.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Αμφβρουχμβ... Λίγο πιο γρήγορα γύρνα αγαπητή σελίδα, λίγο πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

A ....

Β Barnes John, A Million Open Doors, (Το ξεκίνησα 3.7.2011. Το τελείωσα 16.7.2011)

C Carter Angela, Heroes and Villains (Το ξεκίνησα 16.6.2011. Το τελείωσα 1.7.2011)

D Disch Thomas, The genocides (Το ξεκίνησα 11.6.2011. Το τελείωσα 15.6.2011)

Ε Emshwiller Carol, The mount (Το ξεκίνησα 4.6.2011. Το τελείωσα 11.6.2011)

F Farmer Philip Jose, To your scattered bodies go (Το ξεκίνησα 25.5.2011. Το τελείωσα 4.6.2011)

G Grimwood Ken, Replay (Το ξεκίνησα 7.5.2011. Το τελείωσα 23.5.2011)

Η Harrison M. John, The Centauri Device (To ξεκίνησα 24.4.2011. Το τελείωσα 4.5.2011)

I Ings Simon, Hot Head (To ξεκίνησα 18.4.2011. Το τελείωσα 23.4.2011)

J Jones Raymond F., This Island Earth (To ξεκίνησα 10.4.2011. Το τελείωσα 17.4.2011)

K Keyes Daniel, Flowers for Algernon (To ξεκίνησα 6.4.2011. Το τελείωσα 14.4.2011)

L Lowry Lois, The Giver (Το ξεκίνησα 2.4.2011. Το τελείωσα 5.4.2011)

Μ McHugh Maureen F., China Mountain Zhang (To ξεκίνησα: 25.3.2011. Το τέλειωσα 2.4.2011)

N Niven Larry / Pournelle Jerry, The Mote in God's Eye (Το ξεκίνησα: 28.2.2011. Το τέλειωσα 23.3.2011)

O Orwell George, Nineteen Eighty-Four (Το ξεκίνησα: 2.2.2011. Το τέλειωσα: 27.2.2001)

P Priest Christopher, The Glamour (Το ξεκίνησα: 1.1.2011. Το τέλειωσα: 29.1.2011)

 

...τα κατάφερα!

Link to comment
Share on other sites

A Aldiss Brian, Non-Stop, (Το ξεκίνησα 17.7.2011. Το τελείωσα XXXX)

Β Barnes John, A Million Open Doors, (Το ξεκίνησα 3.7.2011. Το τελείωσα 16.7.2011)

C Carter Angela, Heroes and Villains (Το ξεκίνησα 16.6.2011. Το τελείωσα 1.7.2011)

D Disch Thomas, The genocides (Το ξεκίνησα 11.6.2011. Το τελείωσα 15.6.2011)

Ε Emshwiller Carol, The mount (Το ξεκίνησα 4.6.2011. Το τελείωσα 11.6.2011)

F Farmer Philip Jose, To your scattered bodies go (Το ξεκίνησα 25.5.2011. Το τελείωσα 4.6.2011)

G Grimwood Ken, Replay (Το ξεκίνησα 7.5.2011. Το τελείωσα 23.5.2011)

Η Harrison M. John, The Centauri Device (To ξεκίνησα 24.4.2011. Το τελείωσα 4.5.2011)

I Ings Simon, Hot Head (To ξεκίνησα 18.4.2011. Το τελείωσα 23.4.2011)

J Jones Raymond F., This Island Earth (To ξεκίνησα 10.4.2011. Το τελείωσα 17.4.2011)

K Keyes Daniel, Flowers for Algernon (To ξεκίνησα 6.4.2011. Το τελείωσα 14.4.2011)

L Lowry Lois, The Giver (Το ξεκίνησα 2.4.2011. Το τελείωσα 5.4.2011)

Μ McHugh Maureen F., China Mountain Zhang (To ξεκίνησα: 25.3.2011. Το τέλειωσα 2.4.2011)

N Niven Larry / Pournelle Jerry, The Mote in God's Eye (Το ξεκίνησα: 28.2.2011. Το τέλειωσα 23.3.2011)

O Orwell George, Nineteen Eighty-Four (Το ξεκίνησα: 2.2.2011. Το τέλειωσα: 27.2.2001)

P Priest Christopher, The Glamour (Το ξεκίνησα: 1.1.2011. Το τέλειωσα: 29.1.2011)

 

Πολύ λίγο με προβλημάτισε το Α: Το non-stop του Aldiss ήθελα να το διαβάσω καιρό, άφησα λοιπόν για το μέλλον το Robots of Dawn, το μόνο (νομίζω) αδιάβαστο Ασίμοφ που έχω, όπως και το In the Country of the Last Things, του Paul Auster.

 

Κεφάλαιο πρώτο: Ήδη ο συγγραφέας σε ιντριγκάρει... Και ήταν το πρώτο του μυθιστόρημα αυτό, γραμμένο το 1958, στα 33 του χρόνια.

 

post-394-0-41530900-1310913989_thumb.jpg

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Στους διαδρόμους που κατοικούν οι Γκριν ακούγονται διάφοροι μύθοι και ένας από αυτούς λέει ότι βρίσκονται μέσα σε ένα μεγάλο σκάφος. Όμως η περιέργεια αποθαρρύνεται και κανείς δεν αναζητά απαντήσεις -μόνο λίγοι κυνηγοί βγαίνουν έξω από τα όρια της φυλής.

O Άλντις φτιάχνει τον κόσμο του στις πρώτες σελίδες του βιβλίου και ετοιμάζει τον ήρωά του για την αιρετική πράξη του, το ταξίδι πέρα από το γνωστό κόσμο. Πολλές ωραίες ιδέες σε αυτά τα κεφάλαια, εντυπωσιακή η κίνηση της φυλής των πεντακοσίων τόσων ατόμων καθώς υλοτομεί ένα φυτό που φυτρώνει παντού στους διαδρόμους και το οποίο αξιοποιείται για όλες τις δουλειές και ανάγκες. Κάθε μέρα η φυλή προχωρά τα χαρακώματά της λίγα μέτρα μπρος και αφήνει χώρο πίσω για να αναπτυχθούν εκεί νέα δέντρα. Ένα σημαντικό -κάποτε- μέλος της φυλής ζούσε στο απόγειο της ισχύος του στο μέσο της κοινότητας μα τώρα έχει φτάσει να κατοικεί στο τελευταίο σπίτι της.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά λέω ένα off-topic "γεια" στον φίλο μου Νίκο (nikosal) ο οποίος τελείως φουριόζικα (ας μη γράψω "αγενέστατα") μπαίνει στο φόρουμ με παρωπίδες, έρχεται ντουγρού σε αυτό το τόπικ να πει το κατιτίς του, και ντουγρού φουριόζικα επιστρέφει έξω, στα πολιτικά του καθήκοντα. Γιατί θα μου πείτε, τι άλλο έχει να δει κανείς στο sff; Τίποτα.

 

Χαιρετίσματα στη Σύρο! :atongue2:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..