Jump to content

Βιβλία που επιτέλους βλέπουμε στα ελληνικά


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

Τι είναι το print on demand; Το ότι κάποιος αναγνώστης του ζήτησε να βγάλει αποκλειστικά αυτό το βιβλίο; Πάντως είτε με τον ένα τρόπο είτε με τον άλλον, η Locus 7 είναι ακριβή. Εώς πολύ ακριβή. Θα κοιτάξω ποιες από τις ιστορίες της συγκεκριμένης συλλογής, υπάρχουν και σε αυτής της Terra Nova. Και αν μου λείπουν από τέσσερις και πάνω θα το πάρω, διαφορετικά όχι. Δεν δίνω 20 ευρώ για λιγότερες από τέσσερις ιστορίες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 871
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Δημήτρης

    42

  • BladeRunner

    605

  • Mictantecutli

    24

  • Stratikis

    21

Kι εγώ νομίζω η locus7 είναι ουσιαστικά POD. Αυτή τη στιγμή λογικά το βιβλίο υπάρχει σε λιγοστά αντίτυπα (κι όταν λέμε λιγοστά ίσως μετριούνται και στα δάκτυλα)  αφού δεν το βρίσκεις σε άλλα βιβλιοπωλεία και πιθανότατα δεν θα το βρεις παρά μόνο σαν μεταχειρισμένο. Από εκεί και πέρα αν το παραγγέλνει κόσμος τυπώνουν κι άλλα. Λογικά αυτό το σύστημα δεν συμφέρει παρά μόνο αν τα βιβλία είναι ιδιαιτέρως ακριβά (που είναι των συγκεκριμένων εκδόσεων). Επίσης, πολλά βιβλία που μεταφράζουν είναι παλιά και πιθανότατα δεν δίνουν και πολλά λεφτά για copyright. Πολλές ιστορίες δε είναι μεταφρασμένες παλαιώθεν από τον ίδιο το Μαστακούρη (Ωρόρα) κι απλά χρησιμοποιούν τις μεταφράσεις αυτές γλιτώνοντας χρόνο και χρήμα. Είναι μάλιστα καλές οπότε με ένα γρήγορο edit γίνονται άψογες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ νομίζω η locus7 είναι ουσιαστικά POD. Αυτή τη στιγμή λογικά το βιβλίο υπάρχει σε λιγοστά αντίτυπα (κι όταν λέμε λιγοστά ίσως μετριούνται και στα δάκτυλα)  αφού δεν το βρίσκεις σε άλλα βιβλιοπωλεία και πιθανότατα δεν θα το βρεις παρά μόνο σαν μεταχειρισμένο. Από εκεί και πέρα αν το παραγγέλνει κόσμος τυπώνουν κι άλλα. Λογικά αυτό το σύστημα δεν συμφέρει παρά μόνο αν τα βιβλία είναι ιδιαιτέρως ακριβά (που είναι των συγκεκριμένων εκδόσεων). Επίσης, πολλά βιβλία που μεταφράζουν είναι παλιά και πιθανότατα δεν δίνουν και πολλά λεφτά για copyright. Πολλές ιστορίες δε είναι μεταφρασμένες παλαιώθεν από τον ίδιο το Μαστακούρη (Ωρόρα) κι απλά χρησιμοποιούν τις μεταφράσεις αυτές γλιτώνοντας χρόνο και χρήμα. Είναι μάλιστα καλές οπότε με ένα γρήγορο edit γίνονται άψογες.

Δηλαδή, και κούτρα τα δικαιώματα και κούτρα η μετάφραση; Και η τιμή στα ύψη;;; Ε, όχι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

O Mπαλανος έχει πει ότι βγάζει συλλεκτικά βιβλία ή βιβλία προϊόντα πολυετούς προσωπικής έρευνας (εγώ νόμιζα ότι λίγο πολύ όλοι οι συγγραφείς κάνουν προσωπική έρευνα...τέσπα). Το θέμα είναι πως έχει βγάλει διαμάντια που θες να τ αγοράσεις, αλλά κάθε φορά που μπαίνω στην ιστοσελίδα του αισθάνομαι λες και μπήκα σε on line κοσμηματοπωλείο κ τρίβω τα μάτια μου. Μάλλον έχει δει ότι πουλάει λίγα αντίτυπα σε συγκεκριμένους πελάτες κ σου λέει αν δεν ανεβάσω την τιμή δε θα βγάλω τίποτα. Αν είχα λεφτά για πέταμα κ ήμουν κάποιος εκκεντρικός συλλέκτης της cult-pulp υποκουλτούρας, σίγουρα θα τα αγόραζα όλα, ακόμα κ τους κρυστάλλους βιοενέργειας που κοστίζουν 600 ευρώ. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το Old Man's War του John Scalzi είναι στα σχέδια των εκδόσεων Anubis. Και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να το δούμε μέσα στο 2014! Καλό;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10343677_748239461864926_236126636019355

 

Anders De La Motte - Παιχνίδι (Geim/Game). Εκδόσεις Κλειδάριθμος.
Σελίδες: 416, Τιμή: 14,40-10%=12,96€

 

Ένα καταιγιστικά γρήγορο μυθιστόρημα με πανέξυπνη πλοκή, που θα σας κρατήσει σε αγωνία ως την τελευταία σελίδα, κυκλοφορεί τώρα και στα ελληνικά, από τις εκδόσεις Κλειδάριθμος. 
Ο Χένρικ Πέτερσον, γνωστός σε όλους ως ΧΠ, είναι ένας περιθωριακός τύπος με περιορισμένες ηθικές αναστολές. 
Καθώς ταξιδεύει με τον προαστιακό της Στοκχόλμης, βρίσκει ένα κινητό τηλέφωνο που θα αλλάξει τη ζωή του για πάντα. Μέσω μηνυμάτων που του απευθύνονται με το όνομά του, το τηλέφωνο τον καλεί να συμμετάσχει στο «Παιχνίδι». 
Η πρόσκληση αποδεικνύεται πολύ δελεαστική για να της αντισταθεί, και ο ΧΠ σύντομα καταλήγει να αναλαμβάνει μια σειρά από όλο και πιο επικίνδυνες αποστολές, από ανόητες φάρσες έως εγκληματικές ενέργειες.
Όταν όμως η αδελφή του σύρεται κι αυτή στην καταιγιστική δράση του Παιχνιδιού, η διασκέδαση μετατρέπεται γρήγορα σε τρόμο. Καθώς οι ζωές τους στροβιλίζονται εκτός ελέγχου, ο ΧΠ έρχεται αντιμέτωπος με μια αναπάντεχη πρόκληση. Θα καταφέρει να ξεγελάσει το Παιχνίδι πριν να είναι πολύ αργά ή θα καταλήξει πιόνι του; 
Ο Άντερς ντε λα Μοτ, πρώην αξιωματικός της αστυνομίας τής Στοκχόλμης, εργαζόταν μέχρι πρόσφατα ως Διευθυντής Ασφαλείας σε μια από τις μεγαλύτερες εταιρείες Πληροφορικής του κόσμου. Πλέον ζει στη νότια Σουηδία και συνεργάζεται με διεθνείς εταιρείες ως σύμβουλος ασφαλείας.
 
--------------------------------------------------------------
 
Το βιβλίο θα είναι διαθέσιμο στα βιβλιοπωλεία από την Δευτέρα 19 Μαΐου. Είναι το πρώτο μιας τριλογίας και ξέρω ότι κάποια στιγμή θα κυκλοφορήσουν και τα υπόλοιπα δυο. Εννοείται πως θα το τιμήσω, όσα θρίλερ έχω διαβάσει απ'αυτές τις εκδόσεις με έχουν ξετρελάνει και αυτό φαίνεται πάρα πολύ ενδιαφέρον. Και η τιμή επίσης εξαιρετική!
Edited by BladeRunner
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα κάποιο θέμα "νέες κυκλοφορίες" οπότε το βάζω εδώ.
Είδα στο facebook ότι οι εκδόσεις Οξύ, κυκλοφορούν καινούριο βιβλίο..... Αυτοί δεν είχανε κλείσει;;;;;;
 

 

 

ΝΕΑ ΕΚΔΟΣΗ: SKAGBOYS του Irvine Welsh 

Ξεσηκωτικό και συγκινητικό, το νέο παγκόσμιο bestseller του Irvine Welsh διηγείται την ιστορία των χαρακτήρων του Trainspotting πριν από αυτό και χαρτογραφεί το ταξίδι τους –από φερέλπιδες νέοι, εξαρτημένοι περιθωριακοί– μέσα στη δεκαετία που άλλαξε τη Βρετανία για πάντα.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να και το εξώφυλλο!

 

skagboys_irvinewelsh.jpg

 

Και στοιχεία της έκδοσης:

 

ISBN: 978-960-436-378-0
Ξενόγλωσσος τίτλος: Skagboys
Συγγραφέας: Irvine Welsh
Μετάφραση: Θάνος Καραγιαννόπουλος
Επιμέλεια έκδοσης: Οξύ 
Τιμή: 16,90€ -10%=15,21€
Χρονολογία Έκδοσης: Μάιος 2014
Αριθμός σελίδων: 552
Διαστάσεις: 16,5 (πλάτος) x 24 εκ. (ύψος)
Έκδοση / Κεντρική διάθεση: Brainfood Εκδοτική ΕΠΕ
 
---------------------------------------------------------------------------
 
edit: Στην Πρωτοπορία είναι διαθέσιμο. Από βδομάδα θα το τιμήσω γιατί δεν είχα αρκετά λεφτά μαζί μου σήμερα που κατέβηκα!
Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Wtf??Ξανανοιξε το οξυ??Το ψαξε κανεις?

Τα πράγματα είναι πολύ απλά: το Οξύ ουδέποτε έκλεισε. Απλώς έχει κατεβάσει διακόπτες και λειτουργεί στο ελάχιστο, επειδή υπάρχει και κάποιο στοκ το οποίο πρέπει να διαχειριστεί. Το συγκεκριμένο βιβλίο προφανώς είναι κάποια μετάφραση που έχει ξεμείνει. Ή κάποια σποραδική προσπάθεια του τύπου "για να δούμε τι γίνεται".

Link to comment
Share on other sites

 

Wtf??Ξανανοιξε το οξυ??Το ψαξε κανεις?

Τα πράγματα είναι πολύ απλά: το Οξύ ουδέποτε έκλεισε. Απλώς έχει κατεβάσει διακόπτες και λειτουργεί στο ελάχιστο, επειδή υπάρχει και κάποιο στοκ το οποίο πρέπει να διαχειριστεί. Το συγκεκριμένο βιβλίο προφανώς είναι κάποια μετάφραση που έχει ξεμείνει. Ή κάποια σποραδική προσπάθεια του τύπου "για να δούμε τι γίνεται".

 

 

Αν είναι έτσι, ελπίζω να βγάλουν και το Ραντ του Chuck Palahniuk (το 2010 καταχωρίστηκε ISBN για τον τίτλο, 978-960-436-320-9).

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Αρκεί να μην έχουν εκπνεύσει τα δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

p239335.jpg

 

Jussi Adler-Olsen - Ματωμένο μήνυμα (Flaskepost fra P/A Conspiracy Of Faith). Εκδόσεις Λιβάνη.
Σελίδες: 576, Τιμή: 16,11-10%=14,50€

 

Ένα ακόμα αστυνομικό μυθιστόρημα από το συγγραφέα των μεγάλων επιτυχιών, γεμάτο ανατροπές, που καθηλώνει τον αναγνώστη μέχρι την τελευταία σελίδα. Ο Γιούσι Άντλερ-Όλσεν, συγγραφέας των ευπώλητων Ο Φύλακας των Χαμένων Υποθέσεων και Βεβήλωση, επιστρέφει με μία ακόμα συγκλονιστική, ξεχασμένη υπόθεση. Ο επιθεωρητής του τμήματος ανεξιχνίαστων υποθέσεων Καρλ Μερκ κρατάει στα χέρια του ένα μπουκάλι που περιέχει ένα παλιό και αλλοιωμένο μήνυμα γραμμένο με αίμα. Πρόκειται για κραυγή βοήθειας από δύο νεαρά αδέρφια, τα οποία κρατούνται δεμένα σε ένα λεμβοστάσιο δίπλα στη θάλασσα. Ποια είναι αυτά τα αγόρια και γιατί δεν κατήγγειλε κανείς την εξαφάνισή τους; Υπάρχει περίπτωση να παραμένουν ζωντανά; Οι έρευνες του Καρλ θα τον οδηγήσουν στα ίχνη μιας γυναίκας εγκλωβισμένης σε έναν αδιέξοδο γάμο: ο σύζυγός της αρνείται να της πει πού πηγαίνει, για ποιο λόγο φεύγει, πόσο καιρό θα λείψει. Μέρες ατέλειωτες, εκείνη περιμένει, κι όταν αυτός επιστρέφει, είναι υποχρεωμένη να υπομείνει τις απαιτήσεις του, τις μεταπτώσεις του, τις απειλές του. Όμως, κάποια στιγμή, οι αντοχές της εξαντλούνται. Αποφασίζει να ανακαλύψει την αλήθεια, χωρίς να την απασχολεί το ενδεχόμενο κόστος για το σύζυγό της ή ακόμα και για την ίδια.

 

------------------------------------------------------------------------------

 

p237693.jpg

 

Donna Tartt - Η καρδερίνα (The Goldfinch). Εκδόσεις Λιβάνη.
Σελίδες: 992, Τιμή: 19,90-10%=17,91€

 

Το βραβείο Πούλιτζερ 2014 στη Μυθοπλασία 
 
Για το ξεχωριστό μυθιστόρημα Αμερικανού συγγραφέα, ο οποίος στο έργο του έχει ερείσματα και αναφορές στη ζωή στην Αμερική, και συνοδεύεται από χρηματικό έπαθλο 10.000 δολαρίων Απονέμεται στην Καρδερίνα της Ντόνα Ταρτ, ένα εξαιρετικά καλογραμμένο μυθιστόρημα ενηλικίωσης με άψογα δομημένους χαρακτήρες, το οποίο παρακολουθεί την αναπάντεχη σύνδεση της ζωής ενός ορφανού αγοριού με ένα διάσημο μικρό πίνακα που γλίτωσε από την καταστροφή. Ένα μυθιστόρημα που κεντρίζει τη σκέψη και συγκινεί την καρδιά. 
 
Η συγγραφέας των εκπληκτικών μυθιστορημάτων Η Μυστική Ιστορία και Ο Μικρός Φίλος επανέρχεται με ένα συγκλονιστικό καινούριο μυθιστόρημα. 
 
Στα δεκατρία του, ο Θίο Ντέκερ, γιος μιας αφοσιωμένης μητέρας και ενός ασυλλόγιστου, κατά κύριο λόγο απόντα πατέρα, επιζεί ως εκ θαύματος από ένα τραγικό συμβάν του ρημάζει τη ζωή. 
Μόνος κι απροστάτευτος στη Νέα Υόρκη, τελικά θα βρει καταφύγιο στην οικογένεια ενός πλούσιου φίλου. Θαμπώνεται από το καινούριο του σπιτικό στη Λεωφόρο Παρκ, αγανακτεί με συμμαθητές που δεν ξέρουν πώς να τον αντιμετωπίσουν, βασανίζεται από μια αβάσταχτη νοσταλγία για τη μητέρα του και, όσο περνάει ο καιρός, αγκιστρώνεται σε αυτό που διατηρεί πιο έντονη τη θύμησή της: ένα μικρό, ανεξήγητα σαγηνευτικό πίνακα που τελικά παρασύρει τον Θίο στον υπόκοσμο και την παρανομία.
 
Η Καρδερίνα είναι μια στοιχειωμένη οδύσσεια μέσα στη σύγχρονη Αμερική και ένα δράμα συναρπαστικής έντασης. Συνδυάζοντας απίστευτα ζωντανούς χαρακτήρες με συγκλονιστικό σασπένς, αποτελεί ένα εκπληκτικό, εθιστικό μεγαλούργημα, μια καθηλωτική ιστορία γύρω από την απώλεια και την προσκόλληση, την επιβίωση και την αυτο-επινόηση, αλλά και τα βαθύτερα μυστήρια του έρωτα, της ταυτότητας και του πεπρωμένου. 
 
«Ο πίνακας, η μαγεία και η ζωντάνια του, θύμιζε εκείνη την παράξενη, αιθέρια στιγμή που πιάνει να χιονίζει, πρασινωπό φως και νιφάδες που χορεύουν μπροστά στις κάμερες, τότε που δε σε νοιάζει πια ο αγώνας, ποιος κέρδιζε ή ποιος έχανε, αλλά ήθελες μόνο να ρουφήξεις εκείνη την εκστατική, ανεμόδαρτη στιγμή. Όταν κοίταζα τον πίνακα ένιωθα όλες μου τις αισθήσεις να συγκλίνουν σε ένα μοναδικό σημείο: στη μία τρεμουλιαστή, ηλιόπληκτη στιγμή που υπήρχε τώρα και για πάντα. Μόνο αραιά και πού πρόσεχα την αλυσίδα στο ποδαράκι της καρδερίνας ή σκεφτόμουν πόσο σκληρή πρέπει να ήταν η ζωή για το ζωντανό πλασματάκι να χτυπάει για λίγο τα φτερά του, αναγκασμένο να προσγειώνεται στην ίδια πάντα απελπιστική θέση».
Edited by BladeRunner
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

978-960-03-5691-5b.jpg

 

Philipp Meyer - Αμερικάνικη σκουριά (American Rust). Εκδόσεις Καστανιώτη.
Σελίδες: 464, Τιμή: 19,17-10%=17,25€

 

Σε μια μικρή πόλη της Πενσυλβάνια όπου η ανεργία καλπάζει και η ζωή για τους νέους είναι αδιέξοδη και πνιγηρή, δύο φίλοι, αγαπημένοι αλλά και διαφορετικοί ως χαρακτήρες -ο ένας θέλει να γίνει σπουδαίος επιστήμονας, ο άλλος να συνεχίσει μια λαμπρή αθλητική καριέρα- ακολουθούν δύο διαφορετικούς δρόμους. Η απόφαση του ενός όμως να αλλάξει τη ζωή του και, ως ήρωας του Κέρουακ, να περιπλανηθεί σε αναζήτηση του εαυτού του, θα αναστατώσει και τη ζωή του άλλου. Οι δυο τους θα γνωρίσουν τη βία, το έγκλημα,την κοινωνική, οικονομική και ηθική κρίση που μαστίζει την Αμερική.
 
Πρώτο μυθιστόρημα ενός νέου συγγραφέα που ήδη θεωρείται από τα μεγαλύτερα ταλέντα της γενιάς του, η Αμερικάνικη σκουριά συγκλονίζει τον αναγνώστη με τις αλήθειες που λέει και τον ρεαλισμό που το διακρίνει.
 
Ακριβούτσικο μεν, πολύ ενδιαφέρον δε. Σίγουρα θα το τιμήσω.
 
--------------------------------------------------------------------------------------------
 
DCBC22AD707462B3BE2FD1C309B6AD8E.jpg
 
Donald Westlake - Όρντο (Ordo). Εκδόσεις Άγρα.
Σελίδες: 144, Τιμή: 10-10%=9€
 
Λέγομαι Όρντο Τουπίκος και γεννήθηκα στο Νορθ Φλατ του Ουαϊόμινγκ στις 9 Νοεμβρίου του 1936. Ο πατέρας μου ήταν εν μέρει Έλληνας, εν μέρει Σουηδός και εν μέρει Αμερικανός Ινδιάνος, ενώ η μητέρα μου ήταν κατά το ήμισυ Ιρλανδή και κατά το άλλο ήμισυ Ιταλίδα. Και οι δύο γεννήθηκαν σε αυτή τη χώρα, οπότε εγώ είμαι εκατό τοις εκατό Αμερικανός. [...]
Κάποτε, πριν από πολύ καιρό, ήμουν παντρεμένος με την Εστέλ Άνλικ. Ποτέ δεν ήμουν παντρεμένος με την Ντων Ντεβέυν. [...] 
Για να δημιουργήσεις ένα καινούργιο πρόσωπο, πρέπει να μισήσεις το προηγούμενο τόσο ώστε να θες να το σκοτώσεις. Η Εστέλ είχε γίνει η Ντων, και η Ντων ήταν ευτυχισμένη. Είχε αντιμετωπίσει την ξαφνική επανεμφάνισή μου αναγκάζοντάς με να αποδεχτώ την Ντων Ντεβέυν, να τοποθετήσω στη μνήμη μου το καινούργιο πρόσωπό της στη θέση της Εστέλ, ώστε ακόμα μία φορά η Εστέλ να πάψει να υπάρχει. Ήξερα τώρα την απάντηση στην ερώτηση που με έφερε εδώ.
Ο Όρντο, κελευστής στο αμερικανικό πολεμικό ναυτικό, ζει μια ζωή χωρίς περιπέτειες. Από τα νιάτα μου, μια μοναδική ανάμνηση, μισοξεχασμένη: κάποτε ερωτευμένος με μια δεκαεξάχρονη κοπέλα -τότε εκείνος ήταν είκοσι-, την έκλεψε και παντρεύτηκαν. Λίγες εβδομάδες αργότερα, η μητέρα ξαναβρήκε την κόρη της και ακύρωσε το γάμο της ανήλικης.
Το σύντομο αυτό μυθιστόρημα μετέφρασε στα γαλλικά ο ανανεωτής του γαλλικού αστυνομικού μυθιστορήματος JEAN-PATRICK MANCHETTE, μέγας θαυμαστής του Ντόναλντ Ουέστλεηκ. (Από την παρουσίαση στο οπισθόφυλλο του βιβλίου)
 
"Να ένα έργο εκλεπτυσμένο, που ξέρει να φαίνεται αληθινό. Ιδού λέξεις καθημερινές, που υφαίνουν με διαύγεια τον πόνο της λήθης, τις αδύνατες επανεκκινήσεις..." (ROBERT SOULAT)
 
Εννοείται θα το τιμήσω...
Edited by BladeRunner
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

p239649.jpg

 

Juan Gabriel Vasquez - Ο ήχος των πραγμάτων όταν πέφτουν (Ruido de las cosas al caer). Εκδόσεις Ίκαρος.
Σελίδες: 296, Τιμή: 15-10%=13,50€

 

Κολομβία, 2009. Ο αφηγητής της ιστορίας, ο νεαρός καθηγητής της Νομικής, Αντόνιο Γιαμάρα, διαβάζει σ’ ένα περιοδικό την εξόντωση ενός ιπποπόταμου που είχε δραπετεύσει από τον ζωολογικό κήπο του διαβόητου Πάμπλο Εσκομπάρ. Το άρθρο τον πηγαίνει πίσω στα μέσα της δεκαετίας του 1990, όταν ο πόλεμος της κολομβιανής κυβέρνησης με το καρτέλ κοκαΐνης του Εσκομπάρ μαινόταν στους δρόμους, τα δάση και τον ουρανό της Κολομβίας.
 
Εκείνη την εποχή, ο Γιαμάρα γνωρίζεται μ’ έναν μοναχικό μπιλιαρδόρο, «πρώην πιλότο» κατά δήλωσή του, η δολοφονία του οποίου ωθεί τον αφηγητή σ’ έναν αγώνα εξιχνίασής της, αλλά και σε μια διαδικασία αναπροσδιορισμού της ίδιας της ταυτότητάς του και των σχέσεών του με τους ανθρώπους του. Οι έρευνές του θα τον οδηγήσουν ώς την τρομερή δεκαετία του 1960 που άλλαξε τον κόσμο, λίγο πριν το εμπόριο ναρκωτικών παγιδέψει μια ολόκληρη γενιά σ’ έναν ζωντανό εφιάλτη, σ’ έναν κύκλο βίας και φόβου.
 
Premio Alfaguarra 2011 
English Pen Award 2012 
Prix Roger Caillois 2012 
Premio Von Rezzori 2013 
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

p239769.jpg

 

Philip Kerr - Άνθρωπος χωρίς ανάσα (A Man Without Breath). Εκδόσεις Κέδρος.

Σελίδες: 512, Τιμή: 16,60-10%=14,94€

 

Βερολίνο, 1943. Ο Μπέρνι Γκούντερ έχει εγκαταλείψει την Πολιτική Αστυνομία και εργάζεται στο γερμανικό Γραφείο Εγκλημάτων Πολέμου στο Βερολίνο. Στους κύκλους του Γραφείου αναφορές κάνουν λόγο για την ύπαρξη ενός ομαδικού τάφου στο δάσος του Κατίν, που βρίσκεται κοντά στο Σμολένσκ της κατεχόμενης από τους Γερμανούς Ρωσίας· ένας λύκος, σκάβοντας το έδαφος στο δάσος, έχει ανασύρει ανθρώπινα υπολείμματα. Κανείς δεν ξέρει σε ποιον ανήκουν. Υπάρχουν υποψίες πως ο τάφος είναι γεμάτος με νεκρούς Πολωνούς στρατιώτες τους οποίους εκτέλεσαν οι Σοβιετικοί. Για τον Γερμανό υπουργό Προπαγάνδας, Γιόζεφ Γκέμπελς, η απόδειξη της ενοχής των Ρώσων θα οδηγήσει με μαθηματική ακρίβεια στη διάσπαση της ενότητας των Συμμαχικών Δυνάμεων.
Τι θα συμβεί όμως αν η αλήθεια είναι διαφορετική; Ο Μπέρνι Γκούντερ καλείται να βρει την άκρη του νήματος. Αντιμέτωπος με την ωμή πραγματικότητα, αντιλαμβάνεται ότι η αλήθεια είναι άλλο ένα θύμα του πολέμου. (Από την παρουσίαση στο οπισθόφυλλο του βιβλίου)
 
«Σαγηνευτικό... Ο Κερ κάνει τα πάντα να μοιάζουν εύκολα, από τη χρήση της Ιστορίας σε μια εμπνευσμένη και σύνθετη αστυνομική πλοκή έως τις ολοζώντανες περιγραφές της βαναυσότητας του πολέμου» 
 
Πρόκειται για το 9ο βιβλίο της σειράς με ήρωα τον Bernard Gunther.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για το 9ο βιβλίο της σειράς με ήρωα τον Bernard Gunther.

 

Ξέρεις αν έχουν μεταφραστεί και άλλα της σειράς; Και αν ναι, είναι όλα τους με τον Β' Π.Π;

Link to comment
Share on other sites

 

Πρόκειται για το 9ο βιβλίο της σειράς με ήρωα τον Bernard Gunther.

 

Ξέρεις αν έχουν μεταφραστεί και άλλα της σειράς; Και αν ναι, είναι όλα τους με τον Β' Π.Π;

 

 

Έχουν μεταφραστεί τα τρία πρώτα που συνθέτουν τον τόμο Η τριλογία του Βερολίνου, και το όγδοο με τον τίτλο Μοιραία Πράγα. Ναι, όλα διαδραματίζονται την εποχή του Β'ΠΠ (εντάξει, μερικά λίγα χρόνια πριν και μερικά λίγα χρόνια μετά). Ψάξε να βρεις τις περιλήψεις τους για να δεις τι παίζει ακριβώς. Έχω ακούσει τα καλύτερα για την σειρά αυτή. Σίγουρα μέσα στο καλοκαίρι θα πιάσω το πρώτο βιβλίο.

Edited by BladeRunner
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

Πρόκειται για το 9ο βιβλίο της σειράς με ήρωα τον Bernard Gunther.

 

Ξέρεις αν έχουν μεταφραστεί και άλλα της σειράς; Και αν ναι, είναι όλα τους με τον Β' Π.Π;

 

 

Έχουν μεταφραστεί τα τρία πρώτα που συνθέτουν τον τόμο Η τριλογία του Βερολίνου, και το όγδοο με τον τίτλο Μοιραία Πράγα. Ναι, όλα διαδραματίζονται την εποχή του Β'ΠΠ (εντάξει, μερικά λίγα χρόνια πριν και μερικά λίγα χρόνια μετά). Ψάξε να βρεις τις περιλήψεις τους για να δεις τι παίζει ακριβώς. Έχω ακούσει τα καλύτερα για την σειρά αυτή. Σίγουρα μέσα στο καλοκαίρι θα πιάσω το πρώτο βιβλίο.

 

 

Αν και όσον αφορά τα του Β' Π.Π. τα μυθιστορήματα δεν έρχονται πρώτα στις προτιμήσεις μου, δεν με αφήνουν ωστόσο και καθόλου αδιάφορο. Θα τα έχω λοιπόν στο νου μου για μελλοντικές αγορές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

b195386.jpg

 

Guy-Philippe Goldstein - Βαβέλ Ώρα Μηδέν (Babel Minute Zero). Εκδόσεις Πόλις.
Σελίδες: 704, Τιμή: 20-10%=18€

 

Η Τζούλια Ο’ Μπράιεν, πράκτορας της CIA, πρώην ερωμένη και παντοτινός έρωτας του προέδρου των Ηνωμένων Πολιτειών, ετοιμάζεται για την καινούργια της αποστολή. Πρέπει να πάει στο Βερολίνο και να πραγματοποιήσει μια έρευνα γύρω από έναν πρώην Ναζί, ονόματι Άλμπεριχ, ο οποίος διηύθυνε για πολλά χρόνια το Αρζαμάς-84, ένα επιστημονικό ινστιτούτο της Σοβιετικής Ένωσης, κρυμμένο στα βάθη της Σιβηρίας. Τότε, στην οθόνη του υπολογιστή της αναβοσβήνει ένα μήνυμα συναγερμού. Στην Κίνα, η δολοφονία του δημοφιλούς αντικαθεστωτικού δημοσιογράφου Τζου Τιανσούν έχει προκαλέσει μεγάλες ταραχές. Πρόκειται άραγε για μια ασήμαντη λεπτομέρεια, που έρχεται να προστεθεί στο χείμαρρο της διεθνούς επικαιρότητας; Τότε γιατί η ηγεσία του Κομμουνιστικού Κόμματος της Κίνας πανικοβάλλεται και προχωρά σε ρήξη με την Ταϊβάν, καταλαμβάνοντας δύο νησιά και κατηγορώντας την για το φόνο; Έκπληκτος από αυτή την κίνηση της Κίνας, ο πρόεδρος των Ηνωμένων Πολιτειών προσπαθεί να διασώσει την παγκόσμια ειρήνη, προχωρώντας σε λεπτές διαπραγματεύσεις με το Πεκίνο.
 
Και τότε ξεκινούν όλα.
 
Το πληροφορικό παλιρροϊκό κύμα βραχυκυκλώνει τους υπολογιστές σε ολόκληρο τον πλανήτη, βυθίζοντάς τον σε ένα τρομακτικό μπλακ άουτ. Ποιος είναι ο ρόλος της Ρωσίας σε όλα αυτά; Θα μπορέσουν τα διπλωματικά παιχνίδια των ισχυρών του κόσμου να διασώσουν την κατάσταση ή πρόκειται πράγματι για το τελευταίο λεπτό της ανθρωπότητας;
 
Πολιτικό θρίλερ που ξεδιπλώνει την ηλεκτρισμένη επικαιρότητα και φέρνει στο προσκήνιο την κρυφή διπλωματική μονομαχία ανάμεσα στις Ηνωμένες Πολιτείες, την Κίνα και τη Ρωσία, αλλά και τους Ευρωπαίους εταίρους, το Βαβέλ ώρα μηδέν ζωντανεύει όλες τις φαντασιώσεις και τους φόβους μας για μια πληροφορική και πυρηνική αποκάλυψη στον 21ο αιώνα και για έναν πόλεμο νέου είδους, όπου τα παιχνίδια αυτοκτονίας που σκαρώνονται στα στρατηγικά παρασκήνια των ισχυρότερων κρατών του κόσμου φλερτάρουν με την καταστροφή...
 
---------------
 
Μου φάνηκε ενδιαφέρον και το έβαλα εδώ. Γαλλική σχολή θρίλερ...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2368584.jpg

 

Mads Peder Nordbo - Ο λαβύρινθος του Όντιν (Odins Labyrint). Εκδόσεις Λιβάνη.
Σελίδες: 432, Τιμή: 15,50-10%=13,99€

 

Ο Ματίας εργαζόταν ως βοηθός στη βιβλιοθήκη του πανεπιστημίου παράλληλα με τις σπουδές του.
 
Σε αντίθεση με το υπόλοιπο πανεπιστήμιο, η βιβλιοθήκη παρέμενε ανοιχτή το καλοκαίρι κι έτσι περνούσε μεγάλο μέρος των διακοπών του τακτοποιώντας, αρχειοθετώντας και μεριμνώντας ώστε διάφορα βιβλία που είχαν χάσει το δρόμο τους να επιστρέψουν στη σωστή τους θέση.
 
Η τέλεια δουλειά! Μέχρι που παρέλαβε ένα φάκελο με ένα περίεργο σημειωματάριο. Οι σελίδες ήταν γραμμένες με γραφικό χαρακτήρα που φαινόταν εξίσου παλιός με το σημειωματάριο. Ανάμεσα στις σελίδες βρήκε ένα πολύ πρόσφατο γράμμα κι ένα αεροπορικό εισιτήριο.
 
Ο άγνωστος αποστολέας ανέφερε: «Έχω μια δουλειά που πρέπει να αναθέσω σε κάποιον. Αφορά τη διατήρηση μιας γνώσης, η οποία όχι μόνο ανάγεται πολύ παλιά στο παρελθόν, αλλά μπορεί επίσης να αλλάξει την κοσμοθεωρία ενός μεγάλου μέρους της ανθρωπότητας και να συνταράξει τα θεμέλια ολόκληρου του δυτικού κόσμου. Αυτή τη γνώση χρειάζεται να τη διασφαλίσω για τις επόμενες γενιές».
 
«Ο πόνος διαπερνούσε σχεδόν όλο µου το κορµί κατά κύµατα, κι όταν επιχείρησα να κάνω µια κίνηση, δε συνέβη τίποτα. Ο ένας από τους δύο άντρες πέρασε σαν σκιά από πάνω µου. Μου σήκωσε το ένα µπράτσο και ακούµπησε δύο δάχτυλα στο εσωτερικό του καρπού µου. Μια ζέστη απλώθηκε µέσα µου. Ένιωθα το µπράτσο µου. Τα µάτια µου έκλειναν. Ευχήθηκα όλα αυτά να ’ταν όνειρο, αλλά δεν ήταν. Δεν ξύπνησα ουρλιάζοντας την ώρα που έπεφτα, αλλά προσγειώθηκα βαριά και σκληρά πριν τελειώσει το όνειρο. Θαρρώ πως η καρδιά µου σταµάτησε να χτυπά. Ήµουν µόνος. Είχα πεθάνει;»
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

kondor_egklima_stin_budapesti_72.jpg.thu

 

Vilmos Kondor - Έγκλημα στη Βουδαπέστη (Budapest Noir). Εκδόσεις Κέδρος.

Σελίδες: 304, Τιμή: 15,50-10%=13,95€

 

Βουδαπέστη, Οκτώβριος του 1936. Ο ακροδεξιός Ούγγρος πρωθυπουργός Γκιούλα Γκέμπες πεθαίνει πριν προλάβει να εκπληρώσει τη φιλοδοξία του να εγκαθιδρύσει ένα φασιστικό καθεστώς.
Η ζωή συνεχίζεται στην πολύβουη παλιά πόλη. Ο αστυνομικός ρεπόρτερ Ζίγκμοντ Γκόρντον παίρνει μια πληροφορία που τον οδηγεί αργά τη νύχτα στην πιο κακόφημη γειτονιά της πρωτεύουσας. Εκεί ανακαλύπτει το πτώμα μιας ωραίας, κομψοντυμένης κοπέλας, που είχε ένα εβραϊκό προσευχητάριο στην τσάντα της.
Ενοχλημένος από τις αλλόκοτες συνθήκες ― το πτώμα μιας θρησκευόμενης γυναίκας σε μια κακόφημη συνοικία ― ο Γκόρντον αποφασίζει να λύσει το μυστήριο του θανάτου της, ειδικά μετά την αποκάλυψη της ταυτότητας του θύματος. Η έρευνα θα τον οδηγήσει βαθιά στον σκοτεινό υπόκοσμο της πόλης, όπου δρουν συνδικάτα εγκλήματος και πυρήνες παράνομων κομουνιστών, αλλά και στα ανώτατα στρώματα και στους κύκλους της εξουσίας. Ένας από τους πιο επιφανείς επιχειρηματίες της Ουγγαρίας, ο οποίος κρύβει επιμελώς την πραγματική ταυτότητά του, σχεδιάζει να κάνει μια τεράστια μπάζα, εκμεταλλευόμενος τις σημαντικές πολιτικές διασυνδέσεις του με τους ηγέτες της Γερμανίας. Πώς συνδέονται αυτές οι πολιτικές μηχανορραφίες με το θάνατο της κοπέλας και την εβραϊκή καταγωγή της;
 
------------------------------------
 
Όταν γυρίσω Αθήνα θα το τιμήσω οπωσδήποτε...
Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5161F1C8F62482CBB93A6CC259B6C2AC.jpg

 

Marcel Allain/Pierre Souvestre - Φαντομάς (Fantômas). Εκδόσεις Ερατώ.
Σελίδες: 610, Τιμή: 18,11-10%=16,30€*

 

Στις αρχές του εικοστού αιώνα, μέσα από τις σελίδες του Φαντομά και από την πένα του Πιερ Συβέστρ και του βοηθού του Μαρσέλ Αλλέν γεννιέται στο Παρίσι η πιο σατανική, αδίστακτη και ικανή εγκληματική μορφή της ευρωπαϊκής λογοτεχνίας.
Ο Φαντομάς, ένα αξεπέραστο σύμβολο του εγκλήματος, μία πραγματική μεγαλοφυΐα, καταφέρνει να σχεδιάσει και να εκτελέσει οποιοδήποτε έγκλημα, ασύλληπτης σκληρότητας και κυνισμού, χωρίς στο τέλος ο νόμος να μπορεί να τον τιμωρήσει. Οπωσδήποτε αποτελεί μια μοναδική φυσιογνωμία στην αστυνομική λογοτεχνία, το περίγραμμα της οποίας σκιαγραφείται μέσα από τις σελίδες αυτού του βιβλίου.
 
---------------------------------------------------------
 
Πρόκειται για επανέκδοση του κλασικού αυτού έργου και απ'όσο καταλαβαίνω πρόκειται για σκληρόδετη έκδοση. Το έψαχνα καιρό το βιβλίο και τώρα χαίρομαι που θα μπορέσω να το αγοράσω, όταν με το καλό γυρίσω Αθήνα.
 
*Δεν ισχύει η ενιαία τιμή, οπότε μπορείτε να το βρείτε και φθηνότερα.
Edited by BladeRunner
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τον Νοέμβριο θα κυκλοφορήσει από τις εκδόσεις ΠΟΛΙΣ το αστυνομικό νουάρ μυθιστόρημα του Malcolm Mackay Ο αναγκαίος θάνατος του Λιούις Γουίντερ (The Necessary Death of Lewis Winter).

 

Εξώφυλλο ξένης έκδοσης:

 

thenecessarydeathoflewiswinter.jpg

 

Περίληψη στα ελληνικά:

 

Είναι εύκολο να σκοτώσεις έναν άνθρωπο. Είναι δύσκολο να σκοτώσεις έναν άνθρωπο καλά. Αυτοί που το κάνουν καλά το ξέρουν. Αυτοί που το κάνουν λάθος το μαθαίνουν με τον άσχημο τρόπο. 
Κάλουμ ΜακΛίν. Ένας ιδιόμορφος ελεύθερος επαγγελματίας που ζει μόνος στο διαμέρισμά του στη Γλασκώβη. Μόλις είκοσι εννιά χρονών, κι όμως εδώ και χρόνια θεωρείται ένας από τους κορυφαίους πληρωμένους δολοφόνους της πόλης. Δέχεται ένα τηλεφώνημα, μια πρόταση. Στόχος, ο Λιούις Γουίντερ, ένας ασήμαντος μικρέμπορος ναρκωτικών, ο οποίος έκανε το λάθος να μπλεχτεί στα πόδια των μεγάλων. Για τον Κάλουμ, μια δουλειά είναι ακόμη μια δουλειά. Τι θα γίνει όμως αν η οργάνωση του Πίτερ Τζέιμσον, που η δύναμή της ολοένα και αυξάνει, αρχίσει να του αναθέτει όλο και περισσότερες δουλειές; Είναι σε θέση να ρισκάρει την ανεξαρτησία του; Θα μπορέσει να αντιμετωπίσει τις εκπλήξεις και τους κινδύνους; Η αστυνομία έχει αρχίσει να χώνει τη μύτη της παντού και οι μάρτυρες δεν κρατάνε το στόμα τους κλειστό.
Τα στοιχεία είναι όλα εκεί, αν σε ενδιαφέρει να τα ψάξεις.
Ο Malcolm Mackay, με τον επιβλητικό, στακάτο τόνο του, συνθέτει ένα συναρπαστικό μυθιστόρημα όπου κυριαρχούν οι σκοτεινές σχέσεις των ηρώων και τα ακόμη πιο σκοτεινά ήθη. Ο Mackay αποτυπώνει εξαιρετικά τη ζοφερή εικόνα του υποκόσμου της Γλασκώβης, παραδίδοντάς μας χαρακτήρες τόσο αληθινούς που θα μπορούσαμε να τους συναντήσουμε μπροστά μας. Ο αναγκαίος θάνατος του Λιούις Γουίντερ μας συστήνει μια νέα φωνή της αστυνομικής λογοτεχνίας που αξίζει να την προσέξουμε.

 

 

https://www.goodreads.com/book/show/16078399-the-necessary-death-of-lewis-winter?from_search=true

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΝΕΟ!!! Κατά τον Νοέμβριο να περιμένουμε από τις εκδόσεις ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ το The Martian του Andy Weir.

 

18007564.jpg

 

Πρόκειται για ένα βιβλίο που έχει σαρώσει στο εξωτερικό και αναμένεται να γίνει μεγάλου μπάτζετ ταινία με πρωταγωνιστή, ίσως, τον Matt Damon.

 

Βαθμολογία στο Goodreads: 4.32/5, με κάτι παραπάνω από 19.000 αξιολογήσεις!!

 

Περίληψη στ'αγγλικά:

 

Apollo 13 meets Cast Away in this grippingly detailed, brilliantly ingenious man-vs-nature survival thriller, set on the surface of Mars.
 
Six days ago, astronaut Mark Watney became one of the first men to walk on the surface of Mars. Now, he's sure he'll be the first man to die there.
 
It started with the dust storm that holed his suit and nearly killed him, and that forced his crew to leave him behind, sure he was already dead. Now he's stranded millions of miles from the nearest human being, with no way to even signal Earth that he's alive--and even if he could get word out, his food would be gone years before a rescue mission could arrive. Chances are, though, he won't have time to starve to death. The damaged machinery, unforgiving environment, or plain-old "human error" are much more likely to get him first.
 
But Mark isn't ready to give up yet. Drawing on his ingenuity, his engineering skills--and a relentless, dogged refusal to quit--he steadfastly confronts one seemingly insurmountable obstacle after the next. But will his resourcefulness be enough to overcome the impossible odds against him?

 

 

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..