Jump to content

Αγαπημένο βιβλίο φανταστικού 2010


heiron
 Share

Recommended Posts

Η (αναγνωστικη) χρονια φτανει στο τελος της.Διαβασαμε αρκετα βιβλια υποθετω μαλιστα τα περισσοτερα ανηκουν στη φανταστικη λογοτεχνια.

Ποιο ηταν αυτο που ξεχωρισατε;Ποιο ηταν αυτο θα μετα απο χρονια θα σας κανει να αναπολειτε τη χρονια εκεινη που διαβασατε το ταδε βιβλιο;

Αν δεν μπορειτε να πειτε 1, πειτε 2-3 δε χαλασε ο κοσμος...

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Το κοράκι σε άλικο φόντο. Καιρό είχα να γουστάρω τόσο πολύ καινούργιο βιβλίο φαντασίας. Ακολουθεί το Last Wish του Sapkowski.

Edited by Zaratoth
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΙΧΝΟΣ ( THE STRAIN ) Guillermo del toro - Chuk Hogan

 

Horror

Το πρώτο βιβλίο μιας τριλογίας.

Όχι κάτι τρομερό σαν βιβλίο από μόνο του, αλλά ένας κορυφαίος πρόλογος για αυτά που θα ακολουθήσουν.

Με έκανε να περιμένω με ανυπομονησία το επόμενο...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

To "The condition of Muzak" του M. Moorcock θα έλεγα, με ιδιαίτερη μνεία στα The Cellar του R Laymon και το She Wakes του Jack Ketchum.

 

Από Έλληνες μου έκαναν πολύ καλή εντύπωση τα: "Το ασήμι που ουρλιάζει", "Σχέδιο Φράκταλ", "Κοράκι σε Άλικο Φοντο" και το "Στόμα του Διαβόλου", αν και από τα 80+ που διάβασα φέτος ζήτημα να είναι να έβαζα 2 από αυτά στην πρώτη δεκάδα με τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάζοντας τη λίστα μου, μάλλον καταλήγω στο The Blade Itself, του Joe Abercrombie, του οποίου τις δυο συνέχειες έχω στο πρόγραμμα για τον Γενάρη.

 

Υπάρχουν βέβαια αρκετά βιβλία, που ακολουθούν από κοντά. (Προφανώς, το αληθινά κορυφαίο βιβλίο της φετινής μου λίστας ήταν το 1984, αλλά το είχα ξαναδιαβάσει παλιότερα) .

Το καλύτερο μη φανταστικό των φετινών μου βιβλίων ήταν Η Τελευταία Διάλεξη του Ράντυ Πάους.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Το Κοράκι σε Άλικο Φόντο. Ήταν μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις της χρονιάς και ευτυχώς δεν ήταν καμιά φούσκα, δηλαδή από εκείνα τα βιβλία που τα περιμένεις πως και πως και μόλις τα διαβάζεις απογοητεύεσαι.

Επίσης το Βιβλίο των Χαμένων Πραγμάτων του Τζον Κόνολι, αν και ήταν η δεύτερη φορά που το διάβασα. Αγαπημένο βιβλίο και ομολογώ πως στο τέλος έκλαψα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να μιλήσω με σειρές;

 

Το Έπος των Ντρενάι του Γκεμμέλ, ο αστυνόμος Χαρίτος του Μάρκαρη, ο Δόκτωρ Τζέκυλ και κ. Χάυντ, του Στήβενσον, το Ελάντρις του Σάντερσον, το Empire of Black And Gold, του Tchaikovsky

Link to comment
Share on other sites

Μα το Κοράκι φυσικά. Και το "The Fuller Memorandum" του Stross βεβαίως βεβαίως.

Link to comment
Share on other sites

(Χμ. Εμένα το Κοράκι είναι το αγαπημένο του προηγούμενου χρόνου. tease.gif Αυτές είναι οι πολυτέλειες της ανάγνωσης πριν την έκδοση!)

Link to comment
Share on other sites

(Χμ. Εμένα το Κοράκι είναι το αγαπημένο του προηγούμενου χρόνου. :tease: Αυτές είναι οι πολυτέλειες της ανάγνωσης πριν την έκδοση!)

 

Οποία κατάστασις. Μέσον και εδώ. :tease:

 

Χμμ, να βάλω και εγω; :book::devil2:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς θα έλεγα το Κουρδιστό Πορτοκάλι και τη σειρά New Sun του Gene Wolfe - πρώτα και με διαφορά. Και μετά σίγουρα τα World War Z, UnLunDun και The City & The Citly, αλλά και το The Moon is a harsh mistress.

Link to comment
Share on other sites

Το ''Πρώτο Αίμα'' του David Morrell. Είναι το βιβλίο στο οποίο βασίστηκε η ταινία του Ράμπο. Περιπέτεια με τα όλα της. Επίσης η πρώτη διλογία του Υπερίωνα του Dan Simmons. Πάντως η συγκομιδή μου ήταν φτωχή αυτή τη χρονιά, δεν μπόρεσα να διαβάσω όσο θα ήθελα. Ελπίζω την καινούργια χρονιά να διαβάσω περισσότερο, επικεντρωμένος περισσότερο σε ε.φ. βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

1ο είναι το Tales of Mystery and Imagination του Poe. Τις περισσότερες ιστορίες τις είχα ξαναδιαβάσει, αλλά τώρα ήταν στα αγγλικά, συγκεντρωμένες και με σούπερ καταπληκτική εικονογράφηση που έδωσε πάρα πολύ στη γενικότερη αίσθηση. Ανακάλυψα επίσης ότι το "Κοράκι" είναι ποίημα (ντόινγκ! :dazzled:), εγώ το είχα διαβάσει στα ελληνικά πιο μικρή και ήταν πεζό.

 

2ο το Dispossessed της Le Guin (που θα ήταν πρώτο κανονικά αλλά ας όψεται...ο μάστερ).

 

3ο το Θαυμαστός καινούριος κόσμος του Χάξλεϊ

 

4ο Η Μηχανή του Σεξ

 

...και δεν συνεχίζω γιατί σε λίγο θα καταχωρίσω όλη μου τη λίστα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..