Jump to content

50 Βιβλία για το 2011


Nova
 Share

Recommended Posts

1)Ο Θάνατος του Μπάνι Μανρό, Nick Cave(240)-8/10

2)Το Παλτό και άλλες ιστορίες, Γκόγκολ(140) -9.5/10

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το Βάινλαντ, του Τόμας Πίντσον. Ουαου! Τι να πω γι'αυτό το βιβλίο; Ένα "γεμάτο" βιβλίο, με χίπηδες, ναρκωτικά, ροκ εν ρολ, σκληρή ροκ, acid ροκ, γενικά ροκ, σεξ, Θανατόιντ, μυστικούς πράκτορες, μυστικά κυβερνητικά σχέδια, γυναίκες νίντζα με θανατηφόρα κόλπα, μανιακούς, τα πάντα! Τρελοί χαρακτήρες, τρελή πλοκή, με πολλά flashbacks κατά τη διάρκεια όλου του βιβλίου και χωρίς προειδοποίηση, αν δεν προσέχεις λίγο, μπορεί να μην καταλάβεις τίποτα, το σίγουρο, όμως, είναι ότι μερικά πράγματα δεν θα τα καταλάβεις έτσι και αλλιώς, οπότε το θέμα είναι να μην το "χάσεις" όλο το βιβλίο. Δεν είναι ένα απλό βιβλίο, με αρχή, μέση και τέλος, αλλά μια κεντρική ιστορία του παρόντος(του 1984), με πολλές ιστορίες, διάσπαρτες, που πιάνουν και το μεγαλύτερο κομμάτι του βιβλίου, και αφορούν το παρελθόν, πολλά ή λίγα χρόνια πριν το 1984, και αφορούν επίσης πάρα μα πάρα πολλούς χαρακτήρες, είτε είναι πρωταγωνιστές είτε είναι απλώς γκαρσόνια σε μια παρακμιακή καφετέρια στου διαόλου τη μάνα, οπότε, όπως είναι λογικό, τα ονόματα είναι πολλά και πρέπει να κατανοήσεις τη σχέση που έχει ο ένας χαρακτήρας με έναν άλλο και να μην αναρωτιέσαι συνεχώς "ποιος στο διάολο είναι αυτός τώρα;". Το βιβλίο αυτό σατιρίζει το κόσμο των χίπηδων, αλλά και το Κράτος. Από τα πιο δύσκολα βιβλία που έχω διαβάσει, αλλά και από τα καλύτερα, και σίγουρα από τα πιο ξεχωριστά. Πάντως, μπορώ να πω, ότι κάποιος θα το αγαπήσει αυτό το βιβλίο, ή θα το μισήσει επειδή δεν θα καταλάβαινε, μετά από αυτό το ταξίδι, ποιό είναι το νόημα και για ποιό λόγο γράφηκε. Η γραφή καταπληκτική, φαινόταν, αλλά η μετάφραση όχι τέλεια, και μερικές λέξεις, μερικές αναφορές σε διάφορα πράγματα που αφορούν τις ΗΠΑ, δεν εξηγούνταν σε σημειώσεις, όπως σε άλλα βιβλία, αλλά τ'άφηνε έτσι... Αλλά δεν με πείραξε και τόσο αυτό.

 

-Ιανουάριος

 

1. Στήβεν Κινγκ, "Η Λάμψη", εκδόσεις Λιβάνη, 1992, σελ. 538(9.5/10)

2. Τόμας Πίντσον, "Βάινλαντ", εκδόσεις Χατζηνικολή, 1996, σελ. 447(10/10)

Edited by BladeRunner
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άντε και καλοδιάβαστη χρονιά να έχουμε.

 

Ιανουάριος

 

1. Το κάλεσμα των Τριών (Ο Μαύρος Πύργος II) - Stephen King (p. 491)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα και εγώ το πρώτο μου βιβλίο για την καινούργια χρονιά. Για να είμαι σίγουρος ότι θα πάει καλά, επέλεξα κάτι που εγγυημένα θα μου άρεζε. Βασιλιά δηλαδή. Here it goes λοιπόν:

 

Stephen King - Μπλέιζ (σελ 317)

Άντε και καλοδιάβαστη χρονιά να έχουμε.

 

Ιανουάριος

 

1. Το κάλεσμα των Τριών (Ο Μαύρος Πύργος II) - Stephen King (p. 491)

 

 

 

melkiades αυτό πως σου φάνηκε; Σου άρεσε; Πέρνα μία βόλτα από το topic του King αν θέλεις.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

1 - Το Ουράνιο Talk Show - Κωστάκης Ανάν (207)

 

2. Μικρό λεξικό του κυνισμού Ένα αλφαβητάρι με αδυσώπητες αλήθειες - Νικολάου Δ. Σωκράτης (313)

3. Βαλκυρίες - Paulo Coelho (238)

Link to comment
Share on other sites

1. To Στόμα του Διαβόλου, Ανώνη Κρύσιλλα (σελ. 233)

2. Θνητοί Θεοί (Altered Carbon), Richard Morgan (sel. 532)

Link to comment
Share on other sites

Άντε και καλοδιάβαστη χρονιά να έχουμε.

 

Ιανουάριος

1. Το κάλεσμα των Τριών (Ο Μαύρος Πύργος II) - Stephen King (p. 491)

 

melkiades αυτό πως σου φάνηκε; Σου άρεσε; Πέρνα μία βόλτα από το topic του King αν θέλεις.

 

Έχω την εντύπωση πως υπάρχει και τόπικ για τον Μαύρο Πύργο. Θα το ψαχουλέψω κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

1. ... και το τέρας - Μιχάλης Μανωλιός, Εκδόσεις Τρίτων (248)

Τι να πω; Η νέα αναγνωστική χρονιά ξεκίνησε όπως και πέρυσι: εξαιρετικά. Με Μανωλιό. (Τρεις μικρές, μικρούτσικες γκρίνιες θα τις γράψω στο σχετικό νήμα)

Link to comment
Share on other sites

1)Ο Άλφρεντ Χίτσκοκ και οι Τρεις Ντετέκτιβ στο "Μυστικό του Νησιού των Σκελετών" - Ρόμπερτ Άρθουρ (183)

2)Ο Άλφρεντ Χίτσκοκ και οι Τρεις Ντετέκτιβ στο "Μυστήριο του Θανάσιμου Διδύμου" - Ουΐλλιαμ Άρντεν (186)

3)Ο Άλφρεντ Χίτσκοκ και οι Τρεις Ντετέκτιβ στο "Μυστήριο της Σκιάς που Γελάει" - Ουΐλλιαμ Άρντεν (183)

 

4)Ο Άλφρεντ Χίτσκοκ και οι Τρεις Ντετέκτιβ στο "Μυστήριο του Πεδίου Μάχης Νούμερο 3" - Ουΐλλιαμ Μακέι (182)

Edited by Zaratoth
Link to comment
Share on other sites

3) Μάιλς Ντέηβις & Κουίνσυ Τρουπ - Μάιλς Αυτοβιογραφία - ΣΕΛΑΣ - 510 σελ.

 

Επειδή είμαι φρέσκος στο τόπικ, μετράμε και τα Κόμικς στα βιβλία ή όχι; Και αναφέρομαι βέβαια στα άλμπουμ (όχι στα περιοδικά). Επίσης πρέπει να βάζω κάθε φορά και όλα τα προηγούμενα όπως βλέπω να κάνουν οι περισσότεροι;

Edited by PiKei
Link to comment
Share on other sites

Ένα σχόλιο για το βιβλίο και μια βαθμολογία, εδώ: Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ

-Ιανουάριος

 

1. Στήβεν Κινγκ, "Η Λάμψη", εκδόσεις Λιβάνη, 1992, σελ. 538(9.5/10)

2. Τόμας Πίντσον, "Βάινλαντ", εκδόσεις Χατζηνικολή, 1996, σελ. 447(10/10)

3. Φίλιπ Ντικ, "Προτελευταία αλήθεια", εκδόσεις Λυχνάρι, 2004, σελ. 294(9/10)

Link to comment
Share on other sites

3) Μάιλς Ντέηβις & Κουίνσυ Τρουπ - Μάιλς Αυτοβιογραφία - ΣΕΛΑΣ - 510 σελ.

 

Επειδή είμαι φρέσκος στο τόπικ, μετράμε και τα Κόμικς στα βιβλία ή όχι; Και αναφέρομαι βέβαια στα άλμπουμ (όχι στα περιοδικά). Επίσης πρέπει να βάζω κάθε φορά και όλα τα προηγούμενα όπως βλέπω να κάνουν οι περισσότεροι;

 

Όχι, τα κόμιξ δε μετράνε. Ούτε τα γκράφικ νόβελς.

 

Bladerunner, ακόμα στα 3 είσαι; Θα σε φάει ο Nihilio. Κι εγώ που έλεγα να θεσπίσουμε βραβείο Bladerunner για όποιον διαβάσει τα περισσότερα μέσα στη χρονιά και να εξαιρείσαι εσύ... Μάλλον δε θα εξαιρείσαι.

Link to comment
Share on other sites

3) Μάιλς Ντέηβις & Κουίνσυ Τρουπ - Μάιλς Αυτοβιογραφία - ΣΕΛΑΣ - 510 σελ.

 

Επειδή είμαι φρέσκος στο τόπικ, μετράμε και τα Κόμικς στα βιβλία ή όχι; Και αναφέρομαι βέβαια στα άλμπουμ (όχι στα περιοδικά). Επίσης πρέπει να βάζω κάθε φορά και όλα τα προηγούμενα όπως βλέπω να κάνουν οι περισσότεροι;

 

Όχι, τα κόμιξ δε μετράνε. Ούτε τα γκράφικ νόβελς.

 

Bladerunner, ακόμα στα 3 είσαι; Θα σε φάει ο Nihilio. Κι εγώ που έλεγα να θεσπίσουμε βραβείο Bladerunner για όποιον διαβάσει τα περισσότερα μέσα στη χρονιά και να εξαιρείσαι εσύ... Μάλλον δε θα εξαιρείσαι.

Του έχω εμπιστοσύνη: θα κάνει την ανατροπή κι εγώ δε θα διαβάζω κάθε μέρα και από ένα βιβλίο (πχ σήμερα έβγαλα μόλις 80 σελίδες)

Link to comment
Share on other sites

1. Prince of Thieves: A Novel - Chuck Hogan (400)

 

O.T.

Δεν το κάνει κάποιος mod sticky; Δεν ταιριάζει να είναι το thread κάτω από τα αντίστοιχα των προηγούμενων ετών...
Link to comment
Share on other sites

1) A Game of Thrones - Martin (σελίδες ακριβώς δεν ξέρω, μιας και το διάβασα σε e-book, αλλά γνωρίζω πως είναι 800+). του βάζω 8. Στα κεφάλαια του Tyrion του βάζω 11.

Link to comment
Share on other sites

1) A Game of Thrones - Martin (σελίδες ακριβώς δεν ξέρω, μιας και το διάβασα σε e-book, αλλά γνωρίζω πως είναι 800+). του βάζω 8. Στα κεφάλαια του Tyrion του βάζω 11.

807.

 

Και ο Tyrion είναι απλά ΓΙΓΑΝΤΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Ιανουάριος

 

1. Το κάλεσμα των Τριών (Ο Μαύρος Πύργος II) - Stephen King (p. 491)

2. Οι ρημαγμένοι τόποι (Ο Μαύρος Πύργος IIΙ) - Stephen King (p. 609)

Link to comment
Share on other sites

1) A Game of Thrones - Martin (σελίδες ακριβώς δεν ξέρω, μιας και το διάβασα σε e-book, αλλά γνωρίζω πως είναι 800+). του βάζω 8. Στα κεφάλαια του Tyrion του βάζω 11.

 

Στα 20 πάντα;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το Μητέρα Νύχτα, του Κερτ Βόνεγκατ, που έχει να κάνει με τη ζωή και το έργο του Χάουαρντ Γ. Κάμπελλ, ενός προπαγανδιστή των Ναζί, όπου στον έξω κόσμο φαίνεται σαν το απόλυτο κακό, αλλά μόνο έτσι δεν είναι. Ένα βιβλίο αστείο και πικρό μαζί, όπως όλα τα έργα του Βόνεγκατ, με πολύ καλές στιγμές και ούτε ίχνος επιστημονικής φαντασίας. Είναι από τα καλύτερα έργα του Βόνεγκατ. Η ελληνική έκδοση είναι πολύ σπάνια, στα αγγλικά ο τίτλος είναι Mother Night, και το προτείνω άφοβα.

-Ιανουάριος

 

1. Στήβεν Κινγκ, "Η Λάμψη", εκδόσεις Λιβάνη, 1992, σελ. 538(9.5/10)

2. Τόμας Πίντσον, "Βάινλαντ", εκδόσεις Χατζηνικολή, 1996, σελ. 447(10/10)

3. Φίλιπ Ντικ, "Προτελευταία αλήθεια", εκδόσεις Λυχνάρι, 2004, σελ. 294(9/10)

4. Κερτ Βόνεγκατ, "Μητέρα Νύχτα", εκδόσεις Γνώση, 1984, σελ. 242(10/10)

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά και από εμένα! :)

Ξεκινάω!!

 

1. Το κορίτσι με το τατουάζ - Stieg Larsson (660)

2. Το κορίτσι που έπαιζε με τη φωτιά - Stieg Larsson (700)

Link to comment
Share on other sites

1) A Game of Thrones - Martin (σελίδες ακριβώς δεν ξέρω, μιας και το διάβασα σε e-book, αλλά γνωρίζω πως είναι 800+). του βάζω 8. Στα κεφάλαια του Tyrion του βάζω 11.

807.

 

Και ο Tyrion είναι απλά ΓΙΓΑΝΤΑΣ

 

γίγαντας με ρομφαία

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..