Jump to content

50 Βιβλία για το 2011


Nova
 Share

Recommended Posts

1. Black Trillium, Marion Bradley - Julian May - Andre Norton (p. 491)

2. Φαντασίωση και Φαντασία: Η Γλώσσα της Κριτικής, R.L. Brett (σ.103)

3. Lords and Ladies, Terry Prachett (p. 384)

4. Για το Λαθρεμπόριο Γυναικών και Η Τραγωδία της Γυναικείας Χειραφέτησης, Emma Goldman (σ. 88)

5. Εισαγωγή στη Θεωρία της Λογοτεχνίας, Terry Eagleton (σ. 332)

Edited by Eroviana
Link to comment
Share on other sites

1. Ασημένια παράθυρα, Δ.Μπουλούμαπασης, Αίολος, 193 σελ. διηγήματα με βάση τα νομίσματα, ωραίο σύνολο όχι πολύ καλά εκτελεσμένο.

 

2. Το σπαθί του Μπέντγουιρ, Ρ.Α. Σανβατόρε, Αίολος, σελ 323, πρώτο μέρος τριλογίας, τα γνωστά σχετικά με σπαθιά (καλά αυτοί οι Σάξονες δεν μπορούν να σκεφτούν κάτι πιο εξωτικό από τους κύκλωπες?)

 

3. Κάτω από τον τροχό, Χέρμαν Έσσε, Λιχνάρι, σελ.208, άλλο ένα βιβλίο που μας λέει πως η εκπαίδευση σκοτώνει, αλλά διαβάζεται άνετα.

 

4. Η κερένια κούκλα, Κ.Χριστομάνου, Γρηγόρη, σελ 142, εξαιρετικό, γλώσσα, πάθος, απλότητα, ένας Έλληνας που λίγοι τον θυμόνται.

 

 

Link to comment
Share on other sites

11. Μετά τις Εννιά, ανθολογία ελληνικού φανταστικού, σελ. 113

 

επ, είναι αυτό που νομίζω?

Link to comment
Share on other sites

5. Το εσώβρακον του Αγίου Γρύφωνος, Ιωάννης Κολώνιας, και Βομολοχικές σάτιρες ιερέων, Νικολού Κουτούζη, περίπλους, σελ.38 και σελ.55, σατυρικά ποιήματα της επτανησιακής σχολής. Το δεύτερο μέσα στους ειρωνικούς στίχους του περιγράφει μερικές μαγικές τελετές.

 

6. Πλουτάρχου βίοι παράλληλοι ΝΙΚΙΑΣ, σελ.48, αρχαίο κείμενο χωρίς αναφορά εκδότη. Το καλό με το αρχαίο κείμενο είναι ότι βλέπεις πράγματα που η μετάφραση τα έχει στραγγαλίσει. Είναι εντυπωσιακό ότι ο Νικίας ήταν τόσο θεοφοβούμενος και πίστευε στα δαιμόνια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ιανουάριος

1) Mister Torso - Edward Lee

2) Feet of Clay - Terry Pratchett

3) Στο Λυκόφως, Εκείνα - Περικλής Μποζινάκης

4) If on a Winter's Night a Traveller - Italo Calvino

Link to comment
Share on other sites

1. ... και το τέρας - Μιχάλης Μανωλιός, Εκδόσεις Τρίτων (248)

2. Έξι δισεκατομμύρια τρόποι ζωής - Παναγιώτης Κούστας, Εκδόσεις Τρίτων (154)

3. Παγιδευμένος στα γρανάζια - Jerome Kerviel, μετάφραση Ιωάννα Συρίγου, Εκδόσεις Παπαδόπουλος (215) (non-fiction)

 

4. Homicide-A year on the killing streets - David Simon (646) (non-fiction)

 

Το πρώτο βιβλίο του δημιουργού του "The Wire" (και πρώτο "τούβλο" για εφέτος). Από τα πολύ καλά πράγματα που έχω διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

1. ... και το τέρας - Μιχάλης Μανωλιός, Εκδόσεις Τρίτων (248)

2. Έξι δισεκατομμύρια τρόποι ζωής - Παναγιώτης Κούστας, Εκδόσεις Τρίτων (154)

3. Παγιδευμένος στα γρανάζια - Jerome Kerviel, μετάφραση Ιωάννα Συρίγου, Εκδόσεις Παπαδόπουλος (215) (non-fiction)

 

4. Homicide-A year on the killing streets - David Simon (646) (non-fiction)

 

Το πρώτο βιβλίο του δημιουργού του "The Wire" (και πρώτο "τούβλο" για εφέτος). Από τα πολύ καλά πράγματα που έχω διαβάσει.

 

Μπήκε κατευθείαν στη wish list. Το όνομα wire είναι εγγύηση ποιότητος

Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε λίγες ώρες τελείωσα το, μικρό σε μέγεθος αλλά μεγάλο σε αξία, βιβλίο του Στήβεν Κινγκ. Μέσα σε τόσες λίγες σελίδες, είπε τόσα πολλά πράγματα. Πρώτα-πρώτα, από άποψη γραφής σκίζει, όπως τα περισσότερα βιβλία του συγγραφέα. Από άποψη πλοκής, δεν γίνεται τίποτα. Απλά η ζωή κάποιων ανθρώπων στη φυλακή. Αλλά οι περιγραφές των ανθρώπων και της φυλακής, οι διάφορες ιστορίες που εξιστορεί ο φυλακισμένος που γράφει σε ένα πάκο χαρτιά, η καθημερινή ζωή των φυλακισμένων, όλα αυτά τέλος πάντων, είναι τέλεια δοσμένα. Και ανάμεσα στις γραμμές, περνάει και κάποια μηνύματα. Για την ελευθερία, την υπομονή, το σθένος, την ζωή. Ο,τι περνάει από το μυαλό ενός φυλακισμένου. Πολύ καλό βιβλίο, από τα καλύτερα που έχω διαβάσει. Στο καπάκι, σήμερα-αύριο θα δω και την ταινία(μια φορά την πέτυχα στην τηλεόραση παλιότερα αλλά δεν την είδα ολόκληρη).

 

 

-Φεβρουάριος

 

13. Στήβεν Κινγκ, "Τελευταία Έξοδος: Ρίτα Χέιγουορθ", εκδόσεις Επιλογή, 2008, σελ. 157(10/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

6. Κατά Κτησιφώντος, Αισχίνου, Γρηγόρης, σελ.106, μετάφραση Κ. Αργύρη, θέμα σύσταση εξεταστικής επιτροπής ( τι είχες Γιάννη; Τι είχα πάντα;) για τα άπλυτα του Δημοσθένη σχετικά με τις δωροδοκίες που δέχτηκε στον πολιτικό του βίο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1. ... και το τέρας - Μιχάλης Μανωλιός, Εκδόσεις Τρίτων (248)

2. Έξι δισεκατομμύρια τρόποι ζωής - Παναγιώτης Κούστας, Εκδόσεις Τρίτων (154)

3. Παγιδευμένος στα γρανάζια - Jerome Kerviel, μετάφραση Ιωάννα Συρίγου, Εκδόσεις Παπαδόπουλος (215) (non-fiction)

 

4. Homicide-A year on the killing streets - David Simon (646) (non-fiction)

 

Το πρώτο βιβλίο του δημιουργού του "The Wire" (και πρώτο "τούβλο" για εφέτος). Από τα πολύ καλά πράγματα που έχω διαβάσει.

 

Μπήκε κατευθείαν στη wish list. Το όνομα wire είναι εγγύηση ποιότητος

 

Και εννοείται ότι ολόκληρες φάσεις από το Wire προέρχονται από εκεί (άρα πρόκειται και για αληθινά περιστατικά!)

Link to comment
Share on other sites

1) Maria Stone - Η Αποτυχημένη Πριγκίπισσα Και Άλλες Ιστορίες με Κακό Τέλος (σελ. 118)

2) John A. Lindqvist - Άσε το Κακό να μπει (σελ. 572)

3) Suzanne Collins - Αγώνες Πείνας (σελ. 407)

4) Παναγιώτης Χατζημωησιάδης - Αστοχία Υλικού (σελ .219)

Link to comment
Share on other sites

Α, δεν παίζω έγω δεν έβαλα τα βιβλία του Ιανουαρίου αλλά ξεκίνησα από 1/2/2011, άμα τα βάλω ε...

Link to comment
Share on other sites

12. Ο Πρώτος Κανόνας του Μάγου, τόμος Β, Sword of Truth, Βιβλίο 1, Terry Goodkind, σελ. 475

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, θα παίξω κι εγώ. Δεν το έχω μετρήσει ποτέ, το πόσα διαβάζω το χρόνο.

 

 

1. Judas Unchained, Peter Hamilton (σ. 1235)

2. Κοράκι σε άλικο φόντο, Ελευθέριος Κεραμίδας (σ. 565)

3. Πέρα Από Τη Γη Των Θεών, Αντώνης Πάσχος (σ. 517)

4. Αιχμηρά Αντικείμενα, Τζίλιαν Φλιν (σ. 369)

5. Only Forward, M.M. Smith (σ. 310) [Αυτό το ξαναδιάβασα γιατί το είδα στη λίστα αγορών του Blade Runner * και νοστάλγησα.]

 

4) Παναγιώτης Χατζημωησιάδης - Αστοχία Υλικού (σελ .219)

Α, το θέλω να το πάρω αυτό.

 

 

Edit

* Λάθος. Στου Dagon στη λίστα το είδα. Αλλά με τους τόνους που αγόρασε ο Blade απ' το παζάρι, εκεί πήγε το μυαλό μου.

Edited by Big Fat Pig
Link to comment
Share on other sites

4) Παναγιώτης Χατζημωησιάδης - Αστοχία Υλικού (σελ .219)

Α, το θέλω να το πάρω αυτό.

Αναλυτική γνώμη γι' αυτό την Κυριακή. Θύμησέ το μου.

Link to comment
Share on other sites

Big Fat Pig μην ανησυχείς, το έχω αγοράσει από πέρυσι το Χωρίς Επιστροφή, αλλά παραμένει αδιάβαστο, για κάποιον άγνωστο λόγο, αφού το μοναδικό βιβλίο που έχω διαβάσει δυο φορές είναι το Αχυράνθρωποι του Μάικλ Μαρσαλ(Σμιθ)οπότε υποθέτω ότι θα είναι και αυτό απλά... γαμάτο. Αλλά θα το διαβάσω φέτος, μαζί με το Κλώνοι του ίδιου συγγραφέα, μάλλον μέσα στον Φεβρουάριο.

Link to comment
Share on other sites

4) Παναγιώτης Χατζημωησιάδης - Αστοχία Υλικού (σελ .219)

Α, το θέλω να το πάρω αυτό.

Αναλυτική γνώμη γι' αυτό την Κυριακή. Θύμησέ το μου.

 

Σούπερ κατάθλιψη κατά την γνώμη μου, αλλά υπέροχη γλώσσα! Έχει κάνει το εξής, πήρε την πολιτική ξύλινη γλώσσα και την έκανε προσωπική γραφή ενός πενθούντος. Ο αφηγητής δικαιολογεί την ακηδία της ζωής και αποδέχεται τελικά την δωροδοκία. Είναι εξαιρετικό κείμενο με υπερρεαλιστική ατμόσφαιρα που διαστρέφει την πραγματικότητα από την ψυχοπάθεια που προκαλεί η αδιάφορη ρουτίνα σε καταδιωκτικό δράμα.

 

Ένας φιλόδοξος υπάλληλος βλέπει την ζωή του ως υπερασπιστή της εταιρικής διακυβέρνησης και ανάγει σε υπέρτατο αγαθό την κερασιά τού κήπου του που παράγει κεράσια με γεύση εμβρύου. Με όργανο την γλώσσα και μόνο προχωρά από την μια προδοσία στην επόμενη μέχρι να καταρρεύσει και η τελευταία του αντίσταση. Είναι η ιστορία ενός υποκειμένου που έχει επενδύσει στις προσπάθειές του περισσότερο από τα συναισθήματά του, δηλαδή έχει αποδομηθεί σαν άτομο. Οι αιτίες που συμβαίνουν αυτά σηματοδοτούνται σίγα- σιγά από τις επιλογές του, γιατί ανήκουν είναι σε ένα κόσμο χωρίς κοινωνικό ιστό. Στο τέλος διορθώνει και το ίδιο του το κείμενο για να δώσει περισσότερη έμφαση στην κενότητα των νοημάτων που τον εγκλωβίζουν.

 

 

Link to comment
Share on other sites

4) If on a Winter's Night a Traveller - Italo Calvino

 

Αυτό τι λέει, είναι καλό; Θέλω να διαβάσω έστω και ένα από Calvino αλλά δεν έχω διαλέξει ακόμα. Αν ξέρεις και ελληνικό τίτλο πες.

Link to comment
Share on other sites

Eroviana, στα ελληνικά είναι Αν μια νύχτα του Χειμώνα ένας ταξιδιώτης, και κυκλοφορεί από εκδόσεις Αστάρτη και Καστανιώτη, με ίδια μετάφραση. Οι εκδόσεις Αστάρτη είναι πιο φθηνές, αλλά πρέπει να ψάξεις και λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Ιανουάριος

1.Το υπόγειο - Φίοντορ Ντοστογιέφσκι σελ.126

2.The picture of Dorian Gray - Oscar Wilde σελ.177

3.Chess - Stefan Zweig σελ.76

Φεβρουάριος

4.Το φεγγάρι έπεσε - Τζων Στάινμπεκ σελ.119 πάρα πολύ καλό βιβλίο που θίγει τη σχέση κατακτητή/κατακτημένου

Link to comment
Share on other sites

Γουάου! Είχα λάθος πληροφόρηση που έλεγε ότι το πρώτο ήταν το μικρότερο και τα υπόλοιπα είχαν τετραψήφιο αριθμό σελίδων. Θα δείρω τον Βύρωνα. :Ρ

 

Για να τον δείρεις θα πρέπει να τον δεις πρώτα. Άσε που δεν είναι δύσκολο να δεις το νουμεράκι στην τελευταία σελίδα.

Η αρρώστια είναι καλό πράμα, βοηθάει να τελειώνουν βιβλία:

 

2. Richard Dawkins - Το εγωιστικό γονίδιο (518 μαζί με τις σημειώσεις): Έξοχο, μου έδωσε ένα νέο τρόπο ερμηνείας του κόσμου και της συμπεριφοράς. Ένα 9 θα το πάρει.

3. Robert Jordan & Brandon Sanderson - The gathering storm (Wheel of Time book 12 - 824): Ενδιαφέρουσα προώθηση της ιστορίας, κακό character development, κακός λόγος. Το τελείωσα γιατί έπρεπε. Ένα 6 από σεβασμό στα πρώτα της σειράς.

Edited by Biggrandma
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..