Jump to content

50 Βιβλία για το 2011


Nova
 Share

Recommended Posts

Η αρρώστια είναι καλό πράμα, βοηθάει να τελειώνουν βιβλία:

 

2. Richard Dawkins - Το εγωιστικό γονίδιο (518 μαζί με τις σημειώσεις): Έξοχο, μου έδωσε ένα νέο τρόπο ερμηνείας του κόσμου και της συμπεριφοράς. Ένα 9 θα το πάρει.

3. Robert Jordan & Brandon Sanderson - The gathering storm (Wheel of Time book 12 - 824): Ενδιαφέρουσα προώθηση της ιστορίας, κακό character development, κακός λόγος. Το τελείωσα γιατί έπρεπε. Ένα 6 από σεβασμό στα πρώτα της σειράς.

 

4. Philip K. Dick - Έρευνα στο σκοτάδι (a scanner darkly). 354 σελίδες: Επαρκές κάψιμο εγκεφαλικών κυττάρων μαζί με τους χαρακτήρες. Ένα 8 γιατί το διάβασα στα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Οι κοκκινομάλλες να δεις τι κάνουν! :Ρ

... αλλά από ότι φαίνεται οι μελαχρινές επιστρέφουν...ακόμα και από τον άλλο κόσμο...χε χε χε

 

Αα-ααααργκ! ΣΠΟΙΛΕΡ!

 

ΣΠΟΙΛΕΡ!!

 

Κανένα έλεος για εμένα, τον αμύητο!

 

Το χοντρό το spoiler προέρχεται από την κυρία Σόνυα.

 

Ένα τελευταίο, αγαπητέ "Μεγάλη Γηραιά Κυρία", όταν κάποιος έχει δει μόνο το trailer και κάποιες σκηνές την εν λόγω κυρία την βλέπει περισσότερο "μελαχρινή" παρά ¨κοκκινομάλλα". Οπότε στην ίδια πήγαινε το μελαχρινή...προσπάθησα απλά να τον "βοηθήσω" λίγο περισσότερο :devil2:

Link to comment
Share on other sites

Καλά, εγώ σε άλλη κοκκινομάλλα αναφερόμουν, αλλά ας πάει το παλιάμπελο... :Ρ

Link to comment
Share on other sites

-Ιανουάριος-

01. Alex Boese, Elephants on Acid and Other Bizarre Experiments, Pan Books, 2007, 269

02. Stephen Fry, Making History, Arrow Books, 2004, 575

03. Mikael Niemi, Astrotruckers, Vintage, 2007, 297*

04. Truman Capote, Πρόγευμα στο Τίφφανυς, Πατάκη, 2002, 132

 

-Φεβρουάριος-

05. Brian Herbert & Kevin J. Anderson, Winds of Dune, Tor Books, 448

06. John Wyndham, The Day of the Triffids, Penguin Books, 272

 

 

 

Με αστερίσκο στο τέλος όσα ξαναδιαβάζονται για 2η, 3η, ν-οστή φορά και δεν αποτελούν φρέσκο αίμα στη βιβλιοθήκη μου.

Link to comment
Share on other sites

1. Black Trillium, Marion Bradley - Julian May - Andre Norton (p. 491)

2. Φαντασίωση και Φαντασία: Η Γλώσσα της Κριτικής, R.L. Brett (σ.103)

3. Lords and Ladies, Terry Prachett (p. 384)

4. Για το Λαθρεμπόριο Γυναικών και Η Τραγωδία της Γυναικείας Χειραφέτησης, Emma Goldman (σ. 88)

5. Εισαγωγή στη Θεωρία της Λογοτεχνίας, Terry Eagleton (σ. 332)

6. Γοτθικές Ιστορίες από Βικτωριανές Συγγραφείς, συλλογή διηγημάτων (σ. 457)

Edited by Eroviana
Link to comment
Share on other sites

Ματοβαμμένος Μεσημβρινός. Ένα πραγματικά μεγάλο βιβλίο, το αριστούργημα του Κόρμακ ΜακΚάρθυ. Δεν έχω διαβάσει όλα τα έργα αυτού του τεράστιου και μοναδικού συγγραφέα, αλλά σίγουρα δεν μπορώ να φανταστώ τι καλύτερο από αυτό μπορεί να έχει γράψει. Ένα βιβλίο σχεδόν χωρίς πλοκή, αλλά μια απίστευτη ιστορία γεμάτη αίμα και βία, με μια υπέροχη και μοναδική γραφή που από λίγες προτάσεις καταλαβαίνεις ότι ανήκει στον εν λόγω συγγραφέα. Όπως σωστά είπε και ο Stanley, το βιβλίο αυτό είναι γραμμένο με αίμα και όχι με μελάνι. Μιλάμε για την απίστευτη βία και τις φρικαλεότητες που δεν μπορεί να καταλάβει ο νους. Και ο ΜακΚάρθυ τις περιγράφει με πολλές λεπτομέρειες. Από την αρχή ως στο τέλος, περιγράφεται μια ιστορία κάποιων ανθρώπων(απίστευτοι χαρακτήρες), μια ιστορία φρικαλεοτήτων και επιβίωσης. Ένας άνθρωπος χωρίς αυτιά, ένας σχεδόν τρελός αρχηγός, ένας πρώην παπάς, ένα αγόρι που δεν αποκαλύπτεται ποτέ το όνομά του και η ιστορία του, ένας Δικαστής που σκοτώνει, βιάζει, φιλοσοφεί και ζωγραφίζει, ένας καθυστερημένος τελείως και πολλοί άλλοι παλαβοί τύποι που σκοτώνουν, ξεκοιλιάζουν, βιάζουν, καταστρέφουν. Πρωταγωνιστής του βιβλίου, είναι η βία. Και το αντίπαλον δέος η υπέροχη γραφή, οι απίστευτες περιγραφές των ωμοτήτων, οι λυρικές και ποιητικές περιγραφές της φύσης, της ερήμου, όλων των τοπίων. Ένα απίστευτο βιβλίο, που σίγουρα θα μου μείνει για πολύ καιρό στο μυαλό, και θα είναι από τα κλασικά βιβλία που πρέπει να διαβάσει κάποιος. Αν νομίζετε ότι το Καμία πατρίδα για τους μελλοθάνατους, τόσο το βιβλίο όσο και η ταινία, είναι ποτισμένο με βία δίχως νόημα, που να διαβάσετε και αυτό το βιβλίο. Άκουσα ότι θα μεταφερθεί και στη μεγάλη οθόνη, από τον Ρίντλεϊ Σκοτ. Δεν ξέρω αν καταφέρει να περάσει όλα αυτά που περνάει το βιβλίο.

 

-Φεβρουάριος

 

13. Στήβεν Κινγκ, "Τελευταία Έξοδος: Ρίτα Χέιγουορθ", εκδόσεις Επιλογή, 2008, σελ. 157(10/10)

14. Πωλ Θερού, "Η Ακτή του Κουνουπιού", εκδόσεις Λιβάνη, 1987, σελ. 416(10/10)

15. Τζων Γκάρντνερ, "Φλαμίνγκο", εκδόσεις Bell, 1988, σελ. 309(7/10)

16. Κόρμακ ΜακΚάρθυ, "Ματοβαμμένος Μεσημβρινός", εκδόσεις Ζαχαρόπουλος, 1992, σελ. 453(10/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Έτσι,ελάτε να γίνουμε πολλοί! Πραγματικά, ο άνθρωπος είναι μεγάλος και χαίρομαι που έχουμε έναν τέτοιον συγγραφέα ζωντανό στην εποχή μας. Του έχω κάνει προώθηση και στο μπλογκ μου και έχει ψηθεί ήδη πολύς κόσμος!Θα ανοίξω κανενα τόπικ αργότερα να το κουβεντιάσουμε,ειδικά το πανέμορφο/ύπουλα καταδικαστικό φινάλε.

Edited by Stanley
Link to comment
Share on other sites

Έτσι, έτσι! Το αξίζει. Εδώ, θέλω να τονίσω ότι δεν εξυμνεί τη βία ο συγγραφέας, καμία σχέση. Απλώς θέλει να δείξει σε τι βασίζεται το αμερικάνικο έθνος ή τέλος πάντων πως είναι ο κόσμος μας. Και πολύ σωστά το έθεσες Stanley. Ο Δικαστής είναι ο διάβολος ο ίδιος. Το τέλος άπαιχτο. Όποιος θέλει να αγοράσει το βιβλίο, στη Πολιτεία το έχει σε προσφορά με 7 ευρώ. Το είχε και στο παζάρι με 6,50, μικρή η διαφορά. Stanley, σου προτείνω και το Καμία Πατρίδα για τους Μελλοθάνατους. Δεν είναι στο ίδιο επίπεδο, αλλά είναι πολύ καλό. Και θα αγοράσω τον Δρόμο, γιατί έχω ακούσει καλά λόγια, και ίσως πάρω και τη τριλογία του.

Link to comment
Share on other sites

Την Πατρίδα θα την διαβάσω σίγουρα,γιατί και η ταινία είναι στις αγαπημένες μου. Χώρια που ο τίτλος είναι παρμένος από ποίημα του Γέητς. Δηλαδή, πόσες συμπτώσεις πια;laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Στο site των εκδόσεων Καστανιώτη, είδα ότι μέσα στον Μάιο του 2011, θα εκδώσουν το Blood Meridian, σε μετάφραση Αυγούστου Κορτώ. Στα ελληνικά θα είναι Ματωμένος Μεσημβρινός.

Link to comment
Share on other sites

Φονική Παλίρροια. Πρόκειται για μια αναζήτηση ενός αμύθητου πειρατικού θησαυρού, από μια ομάδα ανθρώπων που διαθέτουν υψηλή τεχνολογία και πείρα. Αλλά υπάρχουν κάποια πράγματα που δεν έχουν προβλέψει. Έχει όλα τα κλισέ του είδους, αλλά είναι καλογραμμένο και ορισμός του page turning, και φυσικά περνάει πολύ γρήγορα η ώρα και ευχάριστα. Σε σημεία είναι λίγο κουραστικό γιατί δεν συμβαίνει τίποτα, αλλά από τη μέση και μετά η ιστορία απογειώνεται και οι σελίδες γυρνάνε χωρίς να το καταλάβεις. Έχει μπόλικες πληροφορίες για πειρατές, πολλές περιγραφές των τεχνικών ανεύρεσης του θησαυρού, και πολλά άλλα. Γενικά, έμεινα ευχαριστημένος από το βιβλίο, και υποθέτω ότι θα γινόταν μια ωραία ταινία θρίλερ και περιπέτειας, από τις πολλές που έχουν γυριστεί στο Hollywood.

-Φεβρουάριος

 

13. Στήβεν Κινγκ, "Τελευταία Έξοδος: Ρίτα Χέιγουορθ", εκδόσεις Επιλογή, 2008, σελ. 157(10/10)

14. Πωλ Θερού, "Η Ακτή του Κουνουπιού", εκδόσεις Λιβάνη, 1987, σελ. 416(10/10)

15. Τζων Γκάρντνερ, "Φλαμίνγκο", εκδόσεις Bell, 1988, σελ. 309(7/10)

16. Κόρμακ ΜακΚάρθυ, "Ματοβαμμένος Μεσημβρινός", εκδόσεις Ζαχαρόπουλος, 1992, σελ. 453(10/10)

17. Ντ.Πρέστον/Λ.Τσάιλντ, "Φονική Παλίρροια", εκδόσεις Μπουκουμάνη, 2000, σελ. 548(7.5/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

1. Το κορίτσι με το τατουάζ - Stieg Larsson (660)

2. Το κορίτσι που έπαιζε με τη φωτιά - Stieg Larsson (700)

3. Πέδρο Πάραμο - Juan Rulfo (260)

4. Άσε το κακό να μπει - John A. Lindqvist (572)

 

διάβασε και το τρίτο...το "Το κορίτσι στην φωλιά της σφήκας" είναι καλήτερο από το δεύτερο που πιθανώς να μην σου άρεσε τόσο.,

Link to comment
Share on other sites

1. ... και το τέρας - Μιχάλης Μανωλιός, Εκδόσεις Τρίτων (248)

2. Έξι δισεκατομμύρια τρόποι ζωής - Παναγιώτης Κούστας, Εκδόσεις Τρίτων (154)

3. Παγιδευμένος στα γρανάζια - Jerome Kerviel, μετάφραση Ιωάννα Συρίγου, Εκδόσεις Παπαδόπουλος (215) (non-fiction)

4. Homicide-A year on the killing streets - David Simon (646) (non-fiction)

5. Streetcar Dreams, and other midnight fancies - Richard Bowes (177)

 

6. When she was good - Philip Roth (306)

 

Οδηγίες χρήσεως: σε περιπτώσεις υπέρμετρης αισιοδοξίας χορηγήστε δύο μεζούρες Roth - Προσοχή: υπερβολική δόση ενδέχεται να οδηγήσει σε βαθιά κατάθλιψη.

 

Κατά τα άλλα πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

Ιανουάριος

1.Το υπόγειο - Φίοντορ Ντοστογιέφσκι σελ.126

2.The picture of Dorian Gray - Oscar Wilde σελ.177

3.Chess - Stefan Zweig σελ.76

Φεβρουάριος

4.Το φεγγάρι έπεσε - Τζων Στάινμπεκ σελ.119 πάρα πολύ καλό βιβλίο που θίγει τη σχέση κατακτητή/κατακτημένου

Φεβρουάριος

5.Η φιλοσοφία στο Μπουντουάρ - Μαρκήσιος Ντε Σαντ σελ.230

6.Τεχνάσματα του έρωτα και άλλες ιστορίες - Μαρκήσιος Ντε Σαντ (Το διάβασα πάρα πολύ ευχάριστα μέσα σε ένα πρωινό.Πολύ όμορφες ιστορίες) σελ.195

Link to comment
Share on other sites

1)Ο Θάνατος του Μπάνι Μανρό, Nick Cave(240)-8/10

2)Το Παλτό και άλλες ιστορίες, Γκόγκολ(140) -9.5/10

3)Πώς να γράψετε ένα πραγματικά καλό μυθιστόρημα , James N.Frey(220)-7/10

4)On Writing Horror(260)-8/10

5)Ο Φύλακας στη Σίκαλη, Τζ.Ντ. Σάλιντζερ(256)-9.5/10

6)Νορβηγικό Δάσος, Χαρούκι Μουρακάμι(500)-6.5/10

7)Η Μύτη, Γκόγκολ (60)-9/10

8)Ματοβαμμένος Μεσημβρινός, Μακ Κάρθι(450)-9.5/10

9)No Exit, Σαρτρ (65)-9/10

10)Πέδρο Πάραμο, Χουάν Ρούλφο( 142)-8.5/10

 

Ιανουάριος

1.Το υπόγειο - Φίοντορ Ντοστογιέφσκι σελ.126

2.The picture of Dorian Gray - Oscar Wilde σελ.177

3.Chess - Stefan Zweig σελ.76

Φεβρουάριος

4.Το φεγγάρι έπεσε - Τζων Στάινμπεκ σελ.119 πάρα πολύ καλό βιβλίο που θίγει τη σχέση κατακτητή/κατακτημένου

Φεβρουάριος

5.Η φιλοσοφία στο Μπουντουάρ - Μαρκήσιος Ντε Σαντ σελ.230

6.Τεχνάσματα του έρωτα και άλλες ιστορίες - Μαρκήσιος Ντε Σαντ (Το διάβασα πάρα πολύ ευχάριστα μέσα σε ένα πρωινό.Πολύ όμορφες ιστορίες) σελ.195

 

Το "Φεγγάρι", ένα από τους υπέροχους Στάινμπεκ!thmbup.gif

 

Διάβασες τα Τεχνάσματα του Ερωτα; Το είχα αναφέρει λίγο καιρό πριν, όχι αυτό που περιμένει κανείς από τον Μαρκήσιο, αλλά αληθινά όμορφα διηγήματα!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς...αν φανταστείς ότι το διάβασα αμέσως μετά από το φιλοσοφία στο μπουντουάρ...Εδώ το πρότεινα και στην αδερφή μου.

Το φεγγάρι ήταν υπέροχο..Πραγματικά αυτά πρέπει να τα διδάσκουν στα σχολειά...Θα γινόταν και πολύ καλό θεατρικό.

 

 

-ο θάνατος του μπάνι μανρό πως ήταν;

-το φύλακας στη σικάλη το έχω στα υπόψιν

-το παλτό πολύ ωραίο..

Edited by Asgaroth
Link to comment
Share on other sites

3. Επιδημία, Σκοτ Σίγκλερ, εκδ.Πλατυπους, 623 σελ.

 

Οι χαρακτήρες είναι επίπεδοι, οι διάλογοι είναι ανέκδοτα, ο συγγραφέας μας κάνει επίδειξη πόσο πολύ μελέτησε βιολογία και λοιπές επιστήμες για να γράψει το βιβλίο.

 

ΑΛΛΑ

 

διαβάζεται απνευστί το ρημάδι! Το πολλά μικρά κεφάλαια βοηθούν σε αυτό, η δράση και οι περιγραφές είναι πολύ καλές και υπάρχει μια συνεχής ένταση που δεν σε αφήνει να το ...αφήσεις. Γενικά, ένα ευχάριστο βιβλίο ανάμεσα στον Τρόμο και την Εφ, ισοδύναμο με μία κινηματογραφική περιπέτεια που την απολαμβάνεις συνοδεία ποπ-κορν και την ξεχνάς μετά από λίγο το οποίο κατ'εμέ δεν φτάνει στα στάνταρ του Ιου (το πρώτο της σειράς) που ήταν απίστευτο. Εις αναμονή του τρίτου μέρους τώρα (Πανδημία).

 

Σκορ: 6,5/10

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, ο τύπος δεν γράφει υψηλή λογοτεχνία αλλά βιβλία που περνάει ευχάριστα η ώρα και προορίζονται για ταινίες του Hollywood. Ο Ιός ήταν καταπληκτικός, αλλά σαν σενάριο μου αρέσει πάρα πολύ το Επιδημία που θα το διαβάσω σε λίγες μέρες. Να έχεις υπόψιν σου ότι κυκλοφορεί και το καινούργιο Πρόγονος(Ancestor), από τις ίδιες εκδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε, νόμιζα ότι στα σκαριά είναι το Πανδημία. Ο Πρόγονος είναι κάτι σαν prequel? Και ναι, δεν γράφει υψηλή λογοτεχνία (που δεν ξέρω αν υπάρχει και κάτι τέτοιο τελικά), αλλά ο Ιός ήταν άψογος. Ίσως επειδή τα καταφέρνει καλύτερα όταν περιγράφει τις σκέψεις και την αγωνία των ηρώων παρά όταν καταπιάνεται με διαλόγους (που πάσχει οικτρά).

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο ξέρω το Ancestor, που στα ελληνικά θα κυκλοφορήσει αύριο από τις εκδόσεις Πλατύπους, δεν έχει καμία σχέση με τη σειρά με τον Ιό, την Επιδημία και την Πανδημία. Επίσης, νομίζω ότι αυτή την εποχή γράφει το Πανδημία ο συγγραφέας και λογικά θα μεταφραστεί αμέσως μετά την έκδοσή του στις ΗΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

1) Maria Stone - Η Αποτυχημένη Πριγκίπισσα Και Άλλες Ιστορίες με Κακό Τέλος (σελ. 118)

2) John A. Lindqvist - Άσε το Κακό να μπει (σελ. 572)

3) Suzanne Collins - Αγώνες Πείνας (σελ. 407)

4) Παναγιώτης Χατζημωησιάδης - Αστοχία Υλικού (σελ .219)

5) Ketchum / Laymon / Lee - Ξεσκαρτάρισμα (σε. 237)

 

Ωραία μετάφραση στον Ketchum, Count Baltar! Ειδικά εκείνο το επιτυχημένο "Αμάν" ήταν πολύ πετυχημένο.

Link to comment
Share on other sites

6)Ασμόλ, Δημήτρης Βανέλλης, εκδ. Δίαυλος. Πολύ ενδιαφέρουσες και ευκολοδιάβαστες ιστοριούλες με ανακάτεμα φάντασυ-τρόμο-εφ και δυνατές ιδέες/συμβολισμούς. Μια πολύ ευχάριστη έκπληξη και συγχαρητήρια στον συγγραφέα!:thmbup:

Edited by wordsmith
Link to comment
Share on other sites

Ωραία μετάφραση στον Ketchum, Count Baltar! Ειδικά εκείνο το επιτυχημένο "Αμάν" ήταν πολύ πετυχημένο.

 

[Αφού έχει κοκκινίσει καμιά δεκαριά φορές, αποφασίζει να απαντήσει:] Καταρχάς, θενκς. Το θεωρώ on a par με τον πολυαγαπημένο μου "δερβέναγα" της Νεκρής Σαιζόν

 

(Στις μικρές πόλεις καθένας ξέρει τα πάντα για τους πάντες, κι ο αστυνομικός παριστάνει τον γενικό δερβέναγα. )

Link to comment
Share on other sites

Ωραία μετάφραση στον Ketchum, Count Baltar! Ειδικά εκείνο το επιτυχημένο "Αμάν" ήταν πολύ πετυχημένο.

 

[Αφού έχει κοκκινίσει καμιά δεκαριά φορές, αποφασίζει να απαντήσει:] Καταρχάς, θενκς. Το θεωρώ on a par με τον πολυαγαπημένο μου "δερβέναγα" της Νεκρής Σαιζόν

 

(Στις μικρές πόλεις καθένας ξέρει τα πάντα για τους πάντες, κι ο αστυνομικός παριστάνει τον γενικό δερβέναγα. )

Αλήθεια, το σύνθημα στην ιστορία του Lee πώς μεταφράστηκε στα Ελληνικά;

Μιλάω φυσικά για το "Under Heaven Lay Umbra Hiding The Chosen" που πρέπει να ήταν τρελός πονοκέφαλος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..