Jump to content

Online περιοδικά του χώρου


Kafka
 Share

Recommended Posts

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς σας εμπειρία απο αυτά. Αν αξίζει να στείλει κανείς τίποτα σε κάποιο και που.

Πρόσφατα έστειλα την ιστορία μου "Στη γιορτή" σε ένα, και τη δέχτηκε, όταν δημοσιευθεί θα το ανακοινώσω εδώ. Ωστόσο δεν είμαι βέβαιος αν βοηθάει σε τίποτα αυτό.

Κάθε σχόλιο για τα περιοδικά αυτά ευπρόσδεκτο. :) Επίσης θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω αν υπάρχουν τυπωμένα περιοδικά που έχουν και online μέρος.

Edited by Iwannhs
Link to comment
Share on other sites

Τα περιοδικά αυτά έχουν νόημα όταν είναι ποιοτικά και έχουν quality control. Αλλιώς καταντανε βούρκοι.

Link to comment
Share on other sites

Το λες απο εμπειρία του χώρου τους, ή σαν υπολογισμό πιθανοτήτων; Διότι εκφράζεις κάτι το προφανές, αν και απο την άλλη αυτό το site όπου ήμαστε δεν έχει έλεγχο ποιότητας για τα κείμενα, και τα πάει καλά.

Οπωσδήποτε ένα περιοδικό έχει πάντα κριτήρια για να δεχτεί κάτι :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το λέω επειδή το χαρτί κοστίζει, οπότε ένα τυπωμένο αντικείμενο έχει bult in quality control. Το διαδικτυακά περιοδικά τώρα, μπορούν να βάλουν 50000 ιστορίες χωρίς ιδιαίτερα έξοδα. Αν ξέρεις ότι το περιοδικό έχει συντάκτη που τα διαβάζει και λέει και ''όχι'' καμιά φορά, κάτι κάνεις.

 

Η αλήθεια είναι ότι το ΣΦΦ παραδόξως δεν έχει πολλές βλακείες στις βιβλιοθήκες. Μυστήριο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Δεν είναι παράδοξο. Το οτι δεν σβήνεται το παραμικρό μη-ικανοποιητικό περιεχόμενο είναι γιατί υπάρχει και η εκπαιδευτική πλευρά του θέματος και κάπως πρέπει να μάθει κάποιος, να βελτιωθεί και να προχωρήσει.

 

Εδώ δεν είναι περιοδικό ούτε μόνο για τους καλύτερους. Εδώ είναι για όλους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι παράδοξο. Το οτι δεν σβήνεται το παραμικρό μη-ικανοποιητικό περιεχόμενο είναι γιατί υπάρχει και η εκπαιδευτική πλευρά του θέματος και κάπως πρέπει να μάθει κάποιος, να βελτιωθεί και να προχωρήσει.

 

Εδώ δεν είναι περιοδικό ούτε μόνο για τους καλύτερους. Εδώ είναι για όλους.

 

Γι αυτό και είναι ένα πολύ χρήσιμο μέρος :)

 

Ωστόσο η δική μου ερώτηση ήταν αν κανείς ξέρει κάτι για τα περιοδικά του web, ιδίως αν έχει κατά νου αν κάποιο θεωρείται καλό.

 

Σαφώς και πάντα είναι καλύτερη η έντυπη δημοσίευση, όμως απο την άλλη δε βλέπω κάτι αρνητικό καθαυτό και σε μια ηλεκτρονική, ακόμα και αν δεν έχει ως συνέπεια κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Στέφανε, εννοούσα οτι το ΣΦΦ έχει πολύ υψηλό επίπεδο, ενώ δεν σβήνουμε ιστορίες. Πράγμα περίεργο, γιατί σε άλλες σελίδες βρίσκεις σαβούρα.

 

Ιωάννη, κάτι ετοιμάζω εγώ, προσωπικά. Νέα σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Ναι κατάλαβα δε παρεξηγώ. :)

 

Αυτό που θέλω από την πλευρά μου να σημειώσω είναι ότι όποιος μπορεί να καταλάβει τη φύση του μέσου κατανοεί ότι στο internet, και ειδικά στο web , δεν έχεις ανάγκη να έχεις περιοδικά όπως στα παραδοσιακά μέσα γιατί πολύ απλά οι δυνατότητες είναι άλλες. Επομένως σε περιοδικά που, παρ' όλη τη νέα φύση του μέσου, χρησιμοποιούν τακτικές παλαιού μέσου δεν έχουν πολλές ελπίδες για να πάνε πιο κάτω. Για την ακρίβεια δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης με την παραδοσιακή έννοια μιας και η όλη λογική γυρνάει γύρω από νέες δυνατότητες που συνήθως δεν αξιοποιούνται. Βέβαια αυτά που αναφέρω είναι γενικά αλλά ταυτόχρονα και η πραγματικότητα.

 

Για παράδειγμα ποιο περιοδικό θα ήθελε να κάνει και training στους αναγνώστες του ή στους συμμετέχοντές του πχ. Συγγραφείς;

 

 

 

Εν κατακλείδι αυτό που θέλω να πω είναι πως η σωστή ερώτηση (για μένα) είναι κάπως έτσι: «Ξέρετε άλλες online κοινότητες που ασχολούνται με τη λογοτεχνία;».

 

 

 

Σε γενικές γραμμές θα σου πρότεινα να δεις το Directory που έχουμε πολλά links προς άλλα sites, τα περισσότερα άμεσα συσχετιζόμενα με τη λογοτεχνία και ίσως βρεις πράγματα που σε ενδιαφέρουν.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τείνω να διαφωνήσω. Το αντίθετο μάλιστα, θεωρώ ότι πολλοί αρπάζονται από νέες μορφές (blog, twitters κτλ) και νομίζουν οτι κάτι καταφέρνουν, ενώ είναι απλά ένα gimmick.

 

Δεν χρειάζονται άλλες κοινότητες πέρα από το ΣΦΦ. Άλλα πράγματα χρειάζονται, που δεν καλύπτονται.

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Τείνω να διαφωνήσω. Το αντίθετο μάλιστα, θεωρώ ότι πολλοί αρπάζονται από νέες μορφές (blog, twitters κτλ) και νομίζουν οτι κάτι καταφέρνουν, ενώ είναι απλά ένα gimmick.

 

Δεν χρειάζονται άλλες κοινότητες πέρα από το ΣΦΦ. Άλλα πράγματα χρειάζονται, που δεν καλύπτονται.

Δεν ξέρω αν πρέπει να κολακευτώ από το σχόλιο αλλά το θεωρώ υπερβολικό.

 

 

Πράγματι τα blogs/twitters δεν έχουν προσφέρουν πολλά, πχ. δεν σε κάνουν καλύτερο συγγραφέα αλλά σε ωθούν να ασχοληθείς λίγο παραπάνω από το να ήσουν στο γραφείο σου και να αντάλλασες γράμματα με τον παιδικό σου pen-pal φίλο.

 

Θεωρώ όμως το σχόλιο πραγματικά πολύτιμο. Τι χρειάζεται που δεν καλύπτεται;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Robin, υπάρχει ήδη κάποιο thread για τα έντυπα περιοδικά του χώρου; Το ρωτάω για να μην ανοίξω κάποιο αν ήδη υφίσταται.

Link to comment
Share on other sites

The medium is the message.

 

Το ΣΦΦ είναι κοινότητα. Είναι δημοκρατικό. Μπορεί να μην λείπει κάτι, αλλά ο τρόπος που μεταδίδεται το υλικό και ο τρόπος που γίνεται administrated παίζει ρόλο. Δηλαδή ένα blog ή ένα website προσφέρει άλλου είδους ευκολίες. Η άποψή μου δε είναι ότι ακόμα και έτσι δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από το ΣΦΦ, εκτός αν θες να ασχοληθείς με κάτι συγκεκριμένο.

 

Ένα online περιοδικό θα μπορούσε να λειτουργήσει σαν ένα κανονικό περιοδικό, που λόγω του medium (website), δεν θα έκλεινε μετά από 2 τεύχη λόγω χαμηλών πωλήσεων. Έτσι σου δίνεται ο απαραίτητος χρόνος για να δημιουργήσεις μια βάση αναγνωστών, ενώ τυπωμένα περιοδικά δεν έχουν συνήθως αυτήν την ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Robin, υπάρχει ήδη κάποιο thread για τα έντυπα περιοδικά του χώρου; Το ρωτάω για να μην ανοίξω κάποιο αν ήδη υφίσταται.

 

Δεν το ξέρω. Δες τα θέματα της κατηγορίας or use the search function.

 

The medium is the message.

 

Το ΣΦΦ είναι κοινότητα. Είναι δημοκρατικό. Μπορεί να μην λείπει κάτι, αλλά ο τρόπος που μεταδίδεται το υλικό και ο τρόπος που γίνεται administrated παίζει ρόλο. Δηλαδή ένα blog ή ένα website προσφέρει άλλου είδους ευκολίες. Η άποψή μου δε είναι ότι ακόμα και έτσι δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από το ΣΦΦ, εκτός αν θες να ασχοληθείς με κάτι συγκεκριμένο.

 

Ένα online περιοδικό θα μπορούσε να λειτουργήσει σαν ένα κανονικό περιοδικό, που λόγω του medium (website), δεν θα έκλεινε μετά από 2 τεύχη λόγω χαμηλών πωλήσεων. Έτσι σου δίνεται ο απαραίτητος χρόνος για να δημιουργήσεις μια βάση αναγνωστών, ενώ τυπωμένα περιοδικά δεν έχουν συνήθως αυτήν την ευκαιρία.

 

Τι ευκολίες λοιπόν προσφέρει ένα website ή ένα blog έντατι του ΣΦΦ;

Ακόμα, σε τι διαφέρει ένα περιοδικό, κανονικό ή μη όπως ορίζεται εδώ, έναντι του ΣΦΦ;

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη ευκολία που μπορώ να δω εγώ είναι ότι στο online περιοδικό, τα βρίσκεις όλα μπροστά σου. Είναι πιο... ευκολόχρηστο (να το πω έτσι) σε σχέση με ένα forum.

 

Από εκεί και πέρα, σε θεματολογία μπορούν και τα δύο να είναι ίδια και απαράλλακτα. Ίσως το forum να έχει ένα πλεονέκτημα: ότι μπορείς να διαβάζεις εκτεταμένες απόψεις για κάθε θέμα που σε ενδιαφέρει, από διαφορετικά άτομα, πράγμα που σε βοηθάει να σχηματίσεις μία άποψη (ή να σε μπερδέψει τελείως tease.gif).

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κατά τη γνώμη μου και πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα ενός περιοδικού έναντι του SFF.

 

Ένα μειονέκτημα είναι οτι υπάρχει σε αυτό πολύ λιγότερο υλικό απ ό,τι ισχύει για το SFF. Επίσης μειονέκτημα είναι οτι (συνήθως) δεν υπάρχει δυνατότητα σχολιασμού του κειμένου, εκτός αν το περιοδικό συνδέεται με κάποιο άλλο forum όπου επίσης αντιγράφεται το κείμενο.

 

Το πλεονέκτημα στο περιοδικό είναι σίγουρα πως υπάρχει κάποια κρίση για την αξία του κειμένου, κάποιο κριτήριο που έχει ικανοποιηθεί, αλλιώς το κείμενο δε θα ανέβαινε. Επίσης ακριβώς επειδή ο αριθμός των κειμένων στο περιοδικό είναι πολύ μικρός είναι δυνατό να διαβαστούν πιο συγκεντρωμένα απο τους αναγνώστες.

 

Έπειτα υπάρχει το διφορούμενο στοιχείο πως στο SFF η πλειοψηφία των αναγνωστών είναι και συγγραφείς, ενώ σε ένα περιοδικό πρέπει να υποτεθεί οτι αυτό δεν ισχύει. Είναι μία μακριά συζήτηση κατά πόσο αυτό είναι θετικότερο ή αρνητικότερο :)

Edited by Iwannhs
Link to comment
Share on other sites

  • Management

Η μόνη ευκολία που μπορώ να δω εγώ είναι ότι στο online περιοδικό, τα βρίσκεις όλα μπροστά σου. Είναι πιο... ευκολόχρηστο (να το πω έτσι) σε σχέση με ένα forum.

 

Τι βρίσκεις μπροστά σου πιο εύκολα; και τι δυσκολεύει τη χρήση του forum;

 

Το πλεονέκτημα στο περιοδικό είναι σίγουρα πως υπάρχει κάποια κρίση για την αξία του κειμένου, κάποιο κριτήριο που έχει ικανοποιηθεί, αλλιώς το κείμενο δε θα ανέβαινε.

 

Στο forum υπάρχει το rating στα topic, το οποίο όμως στις βιβλιοθήκες το είχαμε αφαιρέσει σαν δυνατότητα για να μην γίνεται κακή χρήση, κάτι που όμως ποτέ δεν έγινε και νομίζω ίσως θα ήταν καλή ιδέα να επανέλθει. Ποια η γνώμη σας πάνω σε αυτό;

 

Πέρα από αυτό η κρίση δεν διαμορφώνεται από ένα άτομο αλλά συνολικά από το αναγνωστικό κοινό που διαβάσει και σχολιάζει την ιστορία. Τι καλύτερο από το απευθείας feedback;

 

Η' απλά θα ήθελες να διαβάζεις τις top και να μην "χάνεις" τον χρόνο με μαθητευόμενους; Πως όμως θα πάρουν και αυτοί feedback; Άρα η όλη λογική ακυρώνει την ύπαρξη και έννοια των δυνατοτήτων και των σκοπών που είναι και ο εκπαιδευτικός χαρακτήρας. Συνεπώς δεν έχει νόημα η απόρριψη εκτός αν μιλάμε για κάτι τελείως κάκιστο που βγάζει μάτι, όπου και σε αυτή τη περίπτωση μπορεί να σχολιαστεί.

 

Επίσης ακριβώς επειδή ο αριθμός των κειμένων στο περιοδικό είναι πολύ μικρός είναι δυνατό να διαβαστούν πιο συγκεντρωμένα απο τους αναγνώστες.

 

Εννοείς ότι ανεβαίνουν πολλές ιστορίες και αυτό σε αγχώνει πως θα τις διαβάσεις όλες;

 

Έπειτα υπάρχει το διφορούμενο στοιχείο πως στο SFF η πλειοψηφία των αναγνωστών είναι και συγγραφείς, ενώ σε ένα περιοδικό πρέπει να υποτεθεί οτι αυτό δεν ισχύει. Είναι μία μακριά συζήτηση κατά πόσο αυτό είναι θετικότερο ή αρνητικότερο

 

Εκ των πραγμάτων ένας αναγνώστης, αν δεν είναι μέσα στο άθλημα, δεν δίνει feedback, ενώ ο συγγραφέας και feedback θα δώσει και μπορεί να δει με τεχνικό μάτι πράγματα που μόνο, ίσως, ένας έμπειρος αναγνώστης θα κάνει. Άρα, πιστεύω, σε γενικές γραμμές είναι καλό.

Link to comment
Share on other sites

Posted Today, 21:02antonisjk, on 02 Φεβρουάριος 2011 - 16:31, said:Η μόνη ευκολία που μπορώ να δω εγώ είναι ότι στο online περιοδικό, τα βρίσκεις όλα μπροστά σου. Είναι πιο... ευκολόχρηστο (να το πω έτσι) σε σχέση με ένα forum. Τι βρίσκεις μπροστά σου πιο εύκολα; και τι δυσκολεύει τη χρήση του forum;

 

Σε ένα περιοδικό παρουσιάζονται μπροστά σου τα θέματα. Σαν frontpage. Στο forum πρέπει να μπεις μόνος σου στην κατηγορία που σε ενδιαφέρει για να βρεις τα νέα θέματα που σε ενδιαφέρουν.

 

Δεν μπαίνω στην διαδικασία να πω πια μορφή είναι καλύτερη. Απλά βλέπω το παραπάνω ως θετικό για τα online περιοδικά.

 

Φυσικά έχω δει και forums με frontpages. Δεν ξέρω όμως αν θα ήταν καλή ιδέα για το sff...

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Οκ, αν και ένα frontpage δεν είναι κάτι φοβερό. Το έχω όμως υπ' όψη μου για κάτι μελλοντικό που ετοιμάζω.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι το SFF πολύ καλά είναι όπως είναι. Ο ισχυρισμός μου ήταν οτι δεν είναι σε όλα καλύτερο απο ένα περιοδικό online. Γιατί άλλωστε να ήταν;

 

Δεν ξέρω τί μπορεί να γίνει με rating στα κείμενα, αλλά αφού υπάρχουν σχόλια το θεωρώ μάλλον ανώφελο.

 

Ο σχολιασμός του κειμένου είναι πολύ σημαντικός, γι αυτό άλλωστε και νομίζω οτι οι περισσότεροι ανεβάζουν κείμενά τους τόσο συχνά εδώ, ακριβώς για τα ενδιαφέροντα σχόλια. Ορισμένα online περιοδικά έχουν και τμήμα σε forum, όμως το SFF είναι πολύ δυνατό σε αυτό το σημείο, μάλλον ανώτερο απο αυτά (έστω απ όσα γνωρίζω).

 

Διαφωνώ οτι δεν υπάρχει περίπτωση να σχολιάσει ένας απλός αναγνώστης. Εδώ ίσως να είναι σχετικά σπάνιο, νομίζω οτι δικά μου κείμενα για παράδειγμα μόνο άλλοι που έχουν ιστορίες εδώ έχουν σχολιάσει. Ωστόσο δε νομίζω οτι υποστήριξες οτι η γνώμη ενός αναγνώστη είναι λιγότερο σημαντική απο εκείνη ενός συγγραφέα.

 

Όσον αφορά το αν είναι καλύτερο να σχολιάζεται ένα κείμενο απο άλλους συγγραφείς, παρά απο αναγνώστες, έχω να πω οτι ως συγγραφέας γνωρίζω πολύ καλά οτι η δική μου σχέση με τη λογοτεχνία αναπόφευκτα περιορίζει το κριτήριό μου γι αυτά που μου αρέσουν. Αυτό συνέβη διότι σε αντίθεση με έναν απλό αναγνώστη έχω μια πορεία στο γράψιμο που με έκανε να καταλήξω σε κάποιο ύφος που προτιμώ, θεματολογία, ιδέες. Έτσι συχνά είμαι πιο αυστηρός με τα έργα των άλλων απ ό,τι εικάζω οτι θα ίσχυε με έναν απλό αναγνώστη. Αυτό όμως δε σημαίνει οτι η κριτική μου γι αυτά είναι καλύτερη. Μπορεί εγώ να βλέπω μόνο αυτά που μου αρέσουν, ένας άλλος να έχει γράψει κάτι που κάνει καλή εντύπωση σε πολύ κόσμο αλλά απλώς όχι σε εμένα, λοιπόν δεν είναι κάπως άδικο να τονιστεί η δική μου γνώμη γι αυτό το κείμενο;

Πρέπει να εκτιμήσω οτι ένας απλός αναγνώστης είναι πολύ πιο ελεύθερος να δει τα θετικά σημεία ενός κειμένου, παρά το γεγονός οτι και εκείνος σε κάποιο βαθμό έχει σταθερές ιδέες γι αυτό που του αρέσει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Εκ των πραγμάτων οι αναγνώστες είναι περισσότεροι από τους συγγραφείς, δεδομένου οτι οι άνθρωποι που καταναλώνουν είναι αντιστρόφως ανάλογοι από αυτούς που παράγουν και πάντα συναρτήσει της ζήτησης.

 

Ασφαλώς και όλοι δίνουν feedback αλλά πιστεύω οτι ένας συγγραφέας, ή πραγματικά έμπειρος αναγνώστης, μπορεί να δει τεχνικά, και όχι μόνο, θέματα που οι περιστασιακοί αναγνώστες δεν μπορούν. Είναι θέμα εμπειρίας, που έρχεται με την ενασχόληση του καθ’ ένα με συγκεκριμένα θέματα.

 

Πάντα τα σχόλια είναι θετικό να υπάρχουν για να μαθαίνει κανείς κάτι χρήσιμο που δεν μπορεί να πάρει αλλιώς, και μάλιστα από τρίτους - άγνωστους που δεν θα του πουν απλά μερικά καλά λόγια λόγω φιλίας, κάτι που η ελληνική κουλτούρα δεν βοηθά.

 

 

Σχετικά με τα online περιοδικά αυτό που θέλω να πω είναι ότι στο internet δεν διαφοροποιούνται τα πράγματα τόσο από το ένα κομμάτι στο άλλο. Δηλαδή αν αύριο πούμε ότι τα κείμενα θα τα εγκρίνει ένας editor θα μετατραπούμε σε περιοδικό; χμμμ not really. Όπως θα μπορούσε να υπάρχει και ένα περιοδικό που θα εκδίδει ότι του στέλνεται. Πάλι περιοδικό θα είναι. Όσο για το αν θα είχε πολλά κείμενα χαμηλού επιπέδου νομίζω η απάντηση δίνεται από το ίδιο το forum όπου όπως ειπώθηκε κάπου, παρ' όλο που δεν ελέγχονται τα κείμενα, η ποιότητα τους είναι, κατά γενική ομολογία, σε υψηλό επίπεδο.

 

Το μέσο αλλοιώνει τα χαρακτηριστικά και οι διαδικασίες προσαρμόζονται σε αυτά. Αν θες τη προσωπική γνώμη μου, δεν υπάρχει «online περιοδικό». Σε έναν online κόσμο, όπως γίνεται κάθε μέρα όλο και περισσότερο, υπάρχει απλά το online. Δες τι υπάρχει γύρω σου: blogs/forums/twitter/facebook/etc … βλέπεις κάπου περιοδικό; Το περιοδικό είναι μια παλιά έννοια αποτυπωμένη στο χαρτί, με την κλασσική έννοια. Αν ένα website βγάζει κείμενα κάθε μήνα θα ονομαστεί μηνιαίο περιοδικό (website), κάθε εβδομάδα εβδομαδιαίο περιοδικό. Ορίστε λοιπόν, εμείς είμαστε το περιοδικό του δευτερόλεπτου (για να μην το πω του millisecond). Υπερβολή; Ίσως. Πραγματικότητα; Σίγουρα.

 

Αν και μπήκα στη συζήτηση γιατί ήθελα να ακούσω κάποιες απόψεις περί διαφορών περιοδικών - forum, επανερχόμενος στο αρχικό ερώτημα, πιστεύω ότι είναι καλό να στέλνεις τα κείμενά σου όπου μπορείς όσο ο χώρος σχετίζεται με το αντικείμενο, πχ. μια ιστορία τρόπου σε περιοδικού που ασχολείται με τον τρόμο ή ότι παραπλήσιο υπάρχει. Το κακό με τα περιοδικά (κλασσική έννοια) είναι οτι έχουν, συνήθως, συγκεκριμένο ύφος (εκδότης) και guidelines τα οποία για τους νέους συγγραφείς να είναι δύσκολο να συμμετάσχουν πχ. αν δεν έχετε δημοσιεύσει τουλάχιστον χ ιστορίες στα τάδε έντυπα δεν σας δεχόμαστε καθόλου. Αυτό δεν είναι υποχρεωτικά αρνητικό αλλά σε έναν κόσμο που μέχρι χθες δεν υπήρχαν άλλες λύσεις ήταν περιοριστικό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..