Jump to content

Νυχτερινή Παράδοση


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

post-1004-0-66036900-1296592856_thumb.jpg

 

Νυχτερινή Παράδοση

 

Περιεχόμενα:

 

“Βρρρρρρρρρρμμμμ!”

“Αέναο Ξόρκι”

“Μνήματα Που Φωνάζουν”

“Το Λελέκι του Μεσονυκτίου”

“Νυχτερινή Παράδοση”

“Inhumani”

“Τα Mυγόδεντρα του Σαν Αλβάρο”

“Hamogelus Rex”

“Rezus”

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DinoHajiyorgi

    22

  • mman

    6

  • Drake Ramore

    6

  • Andkand

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλοτάξιδο! Τι χαρτί είναι αυτό? Περίεργο... Στο lulu στο φτιάξανε? Θα σου κάνουνε και την προώθηση μέσω ιντερνετ? (αν κατάλαβα καλά...)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να πάει όσο καλύτερα φαντάζεσαι και ακόμα περισσότερο!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις καλές σας ευχές.

 

Ήταν ιδέα ενός πολύ καλού μου φίλου. Είναι μια ηλεκτρονική αυτοέκδοση για την οποία δεν ξοδέψαμε δεκάρα. Ξέροντας μάλιστα ότι συλλογές διηγημάτων αποφεύγονται από τους εκδοτικούς, δεν είχα να χάσω τίποτα, και ίσως κερδίσω μάλιστα κάτι σε προβολή.

 

Καλός φίλος επιμελήθηκε διορθώσεις, σελιδοποίηση, σύνταξη κλπ. Είχα την ιδέα για το εξώφυλλο, έστειλα κάποιες φωτογραφίες που βρήκα στο ίντερνετ σε φίλο μου γραφίστα, ο οποίος τα συνδύασε στο αποτέλεσμα που βλέπετε.

 

Και τώρα, ξεκινάμε στοίχημα πόσο σύντομα θα κρασάρει το lulu; :tease:

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Και τώρα, ξεκινάμε στοίχημα πόσο σύντομα θα κρασάρει το lulu; :tease:

Χαχαχαχαχαχ! :roflmao: Του δίνω 24 με 48 ώρες! Άντε 72! Γι' αυτό παραγγείλτε τώρα!:book:

Link to comment
Share on other sites

Ωπ καλή φάση που είναι και σε pdf, για εμάς στο εξωτερικό. Το απέκτησα ήδη! Το βραδάκι μπαίνει στο e-book reader μου και με τη συνοδεία καλού ουίσκι, θα το απολαύσω!

 

Cheers!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το εξώφυλλο, μου θυμίζει Σιωπή των Αμνών και Jeeper's Creeper's. Καλό δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Ωωωω, τι υπέροχα νέα είναι αυτά!! :D Υπέροχο εξώφυλλο, πρωτότυπο και αντάξιο της εφευρετικότητάς σου (όσον αφορά τις εικόνες)!! Καλοτάξιδο εύχομαι να είναι!!

 

(Άντε, μια χαρά σου μπήκε ο μήνας, Ντινάκο, που παραπονιέσαι για το τέλος του... :tongue:)

Link to comment
Share on other sites

Ντινο, πως ακριβώς γινεται η όλη διαδικασία;

Ειλικρινά δεν ξέρω, γιατί δεν ασχολήθηκα ο ίδιος. Από τα λίγα που είδα μέσα στο lulu, το site έχει δικές του υπηρεσίες για γραφικά και επιμέλεια, αλλά και προώθηση, τα οποία θα πρέπει να προσφέρονται με κάποιο αντίτιμο. Μπορείς όμως να ετοιμάσεις και το όλο πακέτο μόνος σου και να το αναρτήσεις self-service στο site, δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία Ντίνο!

Drake το lulu είναι print on demand online εκδοτικός οίκος, νομίζω ο μεγαλύτερος του είδους.

Δεν χρεώνει κάτι για να ανεβάσεις κάποιο έργο και από τις πωλήσεις κρατάει ένα ποσοστό και αποδίδει τα υπόλοιπα στον συγγραφέα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρεώνει κάτι για να ανεβάσεις κάποιο έργο και από τις πωλήσεις κρατάει ένα ποσοστό και αποδίδει τα υπόλοιπα στον συγγραφέα.

Αυτό πως; Μετά από κάποιον συγκεκρημένο αριθμό πωλήσεων;

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Όμορφο εξώφυλλο, να πεις του φίλου σου. Πιστεύω ότι θα βοηθήσει.

Και φυσικά εύχομαι καλές πωλήσεις!

(Πως γίνεται δηλαδή να πληρώνουμε για να το αγοράσουμε και ο συγγραφέας να μη παίρνει μία; Απ' όσο ξέρω κι εγώ, το lulu αποδίδει ποσοστό από τις πωλήσεις. Για δες το καλύτερα.)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μπορεί και άλλοι να ενδιαφέρονται και επειδή κι εγώ τα βιβλία μου τα είχα ξεκινήσει στο lulu:

Ανεβάζεις ένα βιβλίο σου, δωρεάν σε ό,τι γλώσσα θες και όπως θες (το έχεις φτιάξει εσύ σε pdf, σελιδοποιήσεις, επιμέλειες, εξώφυλλα*, όλα).

Αυτοί σου λένε ότι για το συγκεκριμένο βιβλίο (δέσιμο, αρ. σελίδων, χρώμα κλπ) το κάθε αντίτυπο τους κοστίζει πχ 10 ευρώ.

Εσύ λες ότι η τιμή στην οποία κάποιος μπορεί να το παραγγείλει θέλεις να είναι 20 ευρώ.

 

Μπαίνει κάποιος, το παραγγέλνει, πληρώνει τα 20, αυτοί το τυπώνουν ψηφιακά μπαμ-μπαμ και του το στέλνουν.

Από τα 20 ευρώ που πλήρωσε ο αναγνώστης, ο συγγραφέας (στο συγκεκριμένο παράδειγμα) θα εισπράξει 8 ευρώ πάνω-κάτω.

 

Το βιβλίο δεν θα έχει isbn (εκτός αν μπεις σε κάτι ειδικά προγράμματα), αλλά αν θέλεις ως συγγραφέας μπορείς να παραγγείλεις 50 αντίτυπα πχ (θα μειωθεί και το κόστος παραγωγής) και να τα δώσεις χέρι με χέρι σε γνωστούς και φίλους.

 

Στο lulu μπορούν και να αναλάβουν και όλη την έκδοση και διανομή και προώθηση (για αμερικανικά βιβλία έχει νόημα αυτό), αλλά αυτό το θεωρώ ότι κλίνει κάπως στην εκμετάλλευση.

 

Όσα έγραψα είναι τα γενικά. Το lulu είναι πολύ εύκολο στη χρήση και δεν χρειάζεται ιδιαίτερη τεχνογνωσία. Και στην Ελλάδα πλέον υπάρχουν πάρα πολλά print on demand, αλλά πιστεύω ότι με το lulu θα εξυπηρετηθείς καλύτερα.

 

Σε κάθε περίπτωση εσύ, ως δημιουργός μπορείς να πεις ότι δεν θέλω κέρδος και το έντυπο βιβλίο να πουλιέται μόνο στο κόστος (στο άνω παράδειγμα, 10 ευρώ).

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Γιάννη για τις πληροφορίες. Έτσι πάει όντως και είμαι ορθά καλυμμένος.

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Άρα τελικά θα πάρεις μέρος των χρημάτων ή θα τα πάρει ο φίλος σου; Γιατί είτε τελικά δεν ξέρεις τι θα πάρεις ή στα πέρνει ο φίλος σου και δε στο λέει.

Μπορεί και να μην παίρνει κανείς βέβαια αλλά επειδή δε φαίνεται να ήξερες πως δουλεύει το σύστημα καν.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..