Jump to content

Νυχτερινή Παράδοση


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Ευχαριστώ Στέφανε για αυτό το τόσο χρήσιμο και καθόλου προσβλητικό σχόλιο σου. Και ο φίλος μου σε ευχαριστεί. Όσοι μας διαβάζουν σε ευχαριστούν. Το ΔΟΥ Χαλκίδος σε ευχαριστεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DinoHajiyorgi

    22

  • mman

    6

  • Drake Ramore

    6

  • wordsmith

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Management

Μην προσβάλλεσαι Ντίνο. Άμα δε ξέρεις κάτι καλό είναι να μαθαίνεις. Το θέμα είναι να μην σε ρίχνουν.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Γιάννη για τις πληροφορίες. Έτσι πάει όντως και είμαι ορθά καλυμμένος.

Θα προτιμούσα να σβηστούν τα δύο προηγούμενα ποστ. Κι αυτό.

 

Δεν είχα καταλάβει καλά και δεν με ρίχνει κανένας. Ο φίλος μου είναι ενεργό μέλος του φόρουμ και δεν του αξίζει η ικασία.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

  • Management

Εφόσον δεν τίθεται τέτοιο θέμα καλύτερα για σένα. Από τα παραπάνω προκύπτει οτι έπρεπε να το κοιτάξεις, πράγμα που μάλλον έκανες μετά τις διευκρινίσεις και εννοείς οτι δεν γίνεται κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο, Ντίνο.

 

Για τα νεότερα μέλη, να πούμε πως δυο ιστορίες είχαν διακριθεί σε διαγωνισμούς του φόρουμ (μια δεύτερη θέση και μια πρώτη) και άλλες δύο γράφτηκαν στα πλαίσια της πρόκλησης συγγραφής ιστοριών τρόμου "A Call to arms", όπου είχαν εισπράξει πολύ θετικά σχόλια

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Ντίνο, νομίζω πως η κίνησή σου είναι καλή. Καλοτάξιδο να είναι. Το εξώφυλλο είναι ελκυστικότατο (έτσι και το δει η κυρία κίτσου με βλέπω να κοιμάμαι έξω και να μου ανοίγει κάθε πρωί για να πλυθώ πριν τη δουλειά!)

 

Διευκρίνιση: παραγγέλνεις και σου έρχεται (απ’ έξω), στο σπίτι(paperback) ή κατεβάζεις το βιβλίο σε μορφή pdf. Σωστός;

Edited by kitsos
Link to comment
Share on other sites

Διευκρίνιση: παραγγέλνεις και σου έρχεται (απ’ έξω), στο σπίτι(paperback) ή κατεβάζεις το βιβλίο σε μορφή pdf. Σωστός;

Ναι. Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία κε Τουίτι Ντίνο μας! :thmbup:Έχει και φωτογραφία του συγγραφέα στο βιβλίο; (δεθακάνωπλάκαδεθακάνωπλάκαδεθακάνωπλάκαδεθα...):friends:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Ντίνο! Επιτέλους κι ένα καλό νέο! Καλή αρχή και στην πορεία με έναν δυνατό εκδοτικό!

 

Notes: το εξώφυλλο είναι επιρεασμένο απο τα Μυγόδεντρα του Σαν Αλβάρο, σωστά;

Το Λελέκι του Μεσονυχτίου μπορεί άνετα να γίνει ένας σύγχρονος αστικός θρύλος για να φοβίζουμε τα μικρά μας.

 

 

Και πάλι μπράβο. Να κάνεις και άλλες συλλογές, μιας και έχεις τόσο υλικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το πακετάκι έφτασε σπίτι μου προχτές. :)

Και -τι χαρά!- επειδή ήταν μικρό και μαζεμένο έφτασε σπίτι. Δεν ήρθε ειδοποίηση να το ψάχνω στο ταχυδρομείο.

Έχει ωραίο καλό χαρτί στο εξώφυλλο και τελικά έχει και isbn, οπότε δεν του λείπει τίποτα.

 

Τις περισσότερες ιστορίες τις ήξερα, αλλά έχει πάντα άλλη αίσθηση το τυπωμένο. Ξαναδιαβάζω λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Τις περισσότερες ιστορίες τις ήξερα, αλλά έχει πάντα άλλη αίσθηση το τυπωμένο. Ξαναδιαβάζω λοιπόν.

Η αίσθηση που έχω είναι περίεργη, αμήχανη. Τι να πω; Ευχαριστώ, σε καλή μεριά, εύχομαι να μην το μετανιώσεις... Βέβαια παρηγορούμε από το γεγονός ότι οι περισσότεροι γνωρίζατε τις ιστορίες κι έτσι δεν αγοράσατε γουρουνάκι στο σακί.

 

Θα ένιωθα πολύ καλύτερα, σε άλλες συνθήκες, να αγόραζα ο ίδιος καμιά 30αριά για να τα μοιράσω σε αγαπημένους φίλους. Και το ένα που μου ήρθε πριν λίγες μέρες ήταν δώρο από άλλον φίλο. Σας ορκίζομαι ότι έχω τρύπιες τσέπες, κι όχι καβούρια στις τσέπες.

Link to comment
Share on other sites

Α! Τώρα μόλις το είδα αυτό εδώ.... 17 μέρες τώρα μου διέφευγε μαλλον!

 

Συγχαρητήρια Ντίνο!! Το εξώφυλλο είναι καταπληκτικο, τραβάει πολυ το... μάτι! :lol:

 

Για να το παραγγείλω που παω; Σ'αυτό το lulu?

Link to comment
Share on other sites

Το τελείωσα.

Διάβασα κι αυτά που δεν είχα διαβάσει μεταξύ των οποίων και το Rezus.

Εντάξει, μια χαρά, όπως τα περίμενα.

 

Αλλά ποιο ήταν το κουφό;

 

Spoiler! Μην to διαβάσετε αν δεν έχετε διαβάσει το Rezus!

 

 

Υπάρχει στο αντίτυπό μου πάνω στη σελίδα 169 μια υπέρθεση της τελευταίας σελίδας με τα credits.

Καλά, εντάξει, γίνονται αυτά θα πει κανείς... Σύμφωνοι. Αλλά πού έπεσε; Ακριβώς στο σημείο όπου υλοποιείται το αυτοκίνητο των νεαρών γύρω από την ηρωίδα. Και πάνω που έχω διαβάσει για τα φρικιαστικά πλάσματα που προκύπτουν απ' αυτές τις υλοποιήσεις, έχω μια σελίδα έτσι, η οποία είναι έτσι ακριβώς και ακριβώς πάνω στο επίμαχο σημείο.

Καλά, φρίκαρα μιλάμε!

Τώρα, αν ήταν σκόπιμο, δεν έχω παρά να...:hi:

Αν ήταν τυχαίο... :scared:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Spoiler! Μην to διαβάσετε αν δεν έχετε διαβάσει το Rezus!

 

 

Υπάρχει στο αντίτυπό μου πάνω στη σελίδα 169 μια υπέρθεση της τελευταίας σελίδας με τα credits.

 

 

Είδα μόλις τώρα ότι το ίδιο συνέβη και στο δικό μου αντίτυπο. Δεν ξέρω ποια θα μπορούσε να είναι η πηγή ενός τέτοιου λάθους ή πως μπορεί να διορθωθεί. Θα το μεταβιβάσω πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα ξαναπήρα όλα απ' την αρχή. Έτσι κι αλλιώς τέσσερα δεν τα είχα διαβάσει.

Κατά τη γνώμη μου, μακράν το καλύτερο είναι "Τα μυγόδεντρα του Σαν Αλβάρο". Δεν θες να είσαι στη θέση τους. Στο τέλος φοβάσαι και μόνο που τους παρακολουθείς να το παθαίνουν αυτό.

Ξεχώρισα επίσης, τα "Μνήματα που Φωνάζουν" και το "Rezus".

 

Νομίζω όμως ότι περιορίζοντας τη θεματολογία της συλλογής στον τρόμο, άφησες απ' έξω μερικά εξαιρετικά διηγήματά σου που δεν ανήκουν σ' αυτό το είδος -και ξέρεις ποια εννοώ. Θα χαιρόμουν να είχα και εκείνα σε χαρτί.

 

 

Νομίζω ότι το τόπικ αυτό χρειάζεται μετακόμιση στο υποφόρουμ Ελληνικός Τρόμος. Τρόμαξα (pun intended) να το βρω εδώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όμως ότι περιορίζοντας τη θεματολογία της συλλογής στον τρόμο, άφησες απ' έξω μερικά εξαιρετικά διηγήματά σου που δεν ανήκουν σ' αυτό το είδος -και ξέρεις ποια εννοώ. Θα χαιρόμουν να είχα και εκείνα σε χαρτί.

Πως εννοείς το "περιορίζοντας"; Για ανθολογία τρόμου πήγαινα, και με ορισμένο αριθμό λέξεων. Αν έβαζα κι άλλα διηγήματα, από του τρόμου θα διάλεγα πάλι. Νά'μαι καλά, να το ξαναεπιχειρήσω με διηγήματα επιστημονικής φαντασίας, ή φάνταζυ, ή mainstream. Υπάρχουν και ανθολογίες τουρλού; Θα δικαιολογούνταν μια τέτοια ανθολογία νομίζω αν πρώτη μούρη ατραξιόν ήταν το όνομα του συγγραφέα, που εδώ όμως είναι παντελώς άγνωστος.

 

Και ευχαριστώ για τα λόγια σου Μιχάλη.

Link to comment
Share on other sites

Νά'μαι καλά, να το ξαναεπιχειρήσω με διηγήματα επιστημονικής φαντασίας, ή φάνταζυ, ή mainstream.

ΟΚ, εδώ είμαστε.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Όσοι το διαβάσατε, γιατί δεν κάνετε και rating-review στο lulu; Να φανεί λίγο καλύτερα το βιβλίο.

 

Μπράβο Ντίνο!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μόλις το τελείωσα κι εγώ και σε γενικές γραμμές το βρήκα πολύ ευκολοδιάβαστο, με αρκετές ενδιαφέρουσες ιδέες, αν και μπορούσε να είναι πιο καλογραμμένο.

Αναλυτικά:

 

“Βρρρρρρρρρρμμμμ!”

 

Θυμίζει το "Laguna Seca" (από το οποίο δεν κατάλαβα τίποτα λόγω τεχνικούρας), αλλά σε επίπεδο αυτοκινήτων, αντί μηχανών. Με συγκίνησαν αρκετά οι σκηνές όπου τα αυτοκίνητα πονάνε ή διψάνε, ενώ ο "ενσωματωμένος" τζόκεϊ είναι απλώς άλλο ένα εξάρτημα. Στα μείον θα έλεγα ότι δεν έχει υπόθεση, δε μαθαίνουμε ούτε στο τέλος γιατί όλη αυτή η φασαρία με το ράλι.

 

“Αέναο Ξόρκι”

 

Πολύ πρωτότυπη ιδέα, μου θυμίζει αυτό που λένε "όποια πέτρα και αν σηκώσεις, θα βρεις από κάτω έναν μύθο", ή κάτι τέτοιο. Ενδιαφέρον, αν και θα ήταν καλύτερο αν το είχες πάει πιο μακριά.

 

“Μνήματα Που Φωνάζουν”

 

Επίσης πρωτότυπο, για τα γούστα τα δικά μου, τουλάχιστον. Κάπως υπερβολικά ελληνικό - το διάβασα τελευταίο, γιατί με απωθούσε η λέξη "Κλαπατανέικα" (η οποία παρεμπιπτόντως νομίζω ότι θα γραφόταν "Κλαπαταναίικα"). Ούτε αυτό έχει υπόθεση. Εγώ νόμιζα ότι κάτι θα προσπαθούσαν να κάνουν όταν μαζεύονταν όλοι στο τέλος.

 

“Το Λελέκι του Μεσονυκτίου”

 

Χαχαχα! Πολλή πλάκα και πολύ μαύρο χιούμορ! Για όλα τα άτακτα και αδιάκριτα παιδάκια, η λογοτεχνία τρόμου δεν έχει όριο ηλικίας στους αναγνώστες. Θα με ενδιέφερε να ακούσω και την ιστορία που θέλει ο παππούς να πει στο τέλος,

γιατί δεν έχει ούτε χέρια και πόδια.

Αν έφτιαχνε ένα αναλόγως τρομακτικό παραμύθι, θα είχε πολύ γούστο.

“Νυχτερινή Παράδοση”

 

Επιτέλους και μια γυναίκα διανομέας, επιτέλους και ένα διήγημα

με βαμπίρ

χωρίς το συνηθισμένο

σπλάτερ

τέλος. Σαν να αργεί λίγο να μπει στο ζουμί, αλλά οκ.

 

“Inhumani”

 

Υποθέτω εδώ θέλεις να πεις ότι

οι Εβραίοι ήταν και οι ίδιοι ρατσιστές προς τα βαμπίρ, όσο και αν είχαν και οι ίδιοι πέσει θύματα ρατσισμού των ναζί.

Όχι και άσχημη ιδέα, αλλά ίσως θα έπρεπε να την τονίσεις περισσότερο. Και πάλι νομίζω ότι το διήγημα δεν έχει υπόθεση.

“Τα Mυγόδεντρα του Σαν Αλβάρο”

 

Αυτό το είχα διαβάσει το καλοκαίρι, στο διαγωνισμό, και έχω γράψει σχόλια εκεί. Δεν το ξαναδιάβασα τώρα.

 

“Hamogelus Rex”

 

Αυτό σαν ταινία σίγουρα δε θα έπιανε, αλλά σαν διήγημα οπωσδήποτε με τράβηξε να το διαβάσω ως το τέλος. Συνηθισμένη, βέβαια, η ιδέα, αλλά καλά εκτελεσμένη.

Μα τυραννόσαυρος; Κανένα άλλο ζώο πιο δυσεύρετο δε μπορούσες να βάλεις, δηλαδή;

 

 

“Rezus”

 

Αυτό είναι από τα πιο καλά. Στα συν η πρωτότυπη ιδέα και η ακόμα πιο πρωτότυπη εκμετάλλευσή της, που, ενώ προσφέρεται για σαχλαμαροσάτιρα, αποφεύγεις αυτήν την επιλογή και το πας προς το τραγικό. Στα μείον ότι αργεί πάαααρα πολύ να μπει στο θέμα. Ατμόσφαιρα, ανέβα κατέβα στα υπόγεια και τις αποθήκες, μυστήρια και ερωτηματικά ξεκρέμαστα και καταλήγουμε σε μια λύση πολύ πρωτότυπη μεν, "λίγη" δε. Μπορούσε να τραβηχτεί κι άλλο αυτή η ιδέα.

Edited by wordsmith
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μόλις το τελείωσα κι εγώ

Σε ευχαριστώ Κέλλυ. Φιλάκια.

 

Σχετικά με αυτό το "έχει - δεν έχει υπόθεση", πες μου τι σου έκαναν εκεί στο ΑΛΕΦικό εργαστήρι και σε πλήγωσαν, να πάω να τους δείρω.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πάρει ακόμη το βιβλίο για να διαβασω τα διηγήματα που δεν έχω πετύχει εδω μέσα, αλλά δεν αντέχω να μην σχολιάσω μια παρατήρηση πάνω σε διηγήμα που έχω διαβάσει.

 

“Μνήματα Που Φωνάζουν”

 

Επίσης πρωτότυπο, για τα γούστα τα δικά μου, τουλάχιστον. Κάπως υπερβολικά ελληνικό - το διάβασα τελευταίο, γιατί με απωθούσε η λέξη "Κλαπατανέικα" (η οποία παρεμπιπτόντως νομίζω ότι θα γραφόταν "Κλαπαταναίικα"). Ούτε αυτό έχει υπόθεση. Εγώ νόμιζα ότι κάτι θα προσπαθούσαν να κάνουν όταν μαζεύονταν όλοι στο τέλος.

 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι υπόθεση μπορεί να περιμένει κάποιος αναγνώστης απο ένα τέτοιο διήγημα.

Τι υπόθεση θα έπρεπε να έχει;

Για εμένα αν έλεγε τι θα κάνουν μετά (με λόγια δηλαδή, γιατί με εικόνες μια χαρά μπορώ να φανταστώ τι θα γίνει), το διήγημα θα έχανε απο την αξία του.

 

Νομίζω οτι το θέμα με την υπόθεση στα έργα τρόμου θέλει παραπάνω συζήτηση. Θα ανοιξω ένα τόπικ να το ξεζουμίσουμε το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..